Jump to content

Σχετικά με το ξύρισμα


t300
 Κοινοποίηση

Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?  

969 members have voted

  1. 1. Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?

    • Wax - κερί
      43
    • Ξυραφάκι
      646
    • Μηχανή ξυρίσματος
      307
    • Ειδικό spray
      15
    • Άλλο
      34


Recommended Posts

Χρησιμοποιούσα τη phillips με 3 κεφαλές για μεγάλο διάστημα (περίπου 1 χρόνο).

Σαν το ξυραφάκι όμως τίποτε άλλο!

Τελικά το ξύρισμα είναι μπελάς.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπερα,θα ηθελα τη βοηθεια σας γιατι το ξυρισμα ειναι οντως μεγαλος μπελας!Ειμαι 23 χρονων και περασα βαρια ακμη(κυστικη) παλαιοτερα,τωρα ειμαι ενταξει αλλα ερεθιζομαι τρελα στο ξυρισμα,πηρα μια ξυριστικη philips 120e με τρεις κεφαλες αλλα δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενος,αρχικα μου γυρναει τριχες και κατα δευτερον δε ξυριζει καλα το πηγουνι και γενικα το κατω μερος του προσωπου.τωρα σκεφτομαι μηπως παρω μια braun cruzer3 και να μην τα ξυριζω κοντρα αλλα να αφηνω λιγο(trimming)μπας και αποφυγω τους ερεθισμους.η μπηπως καλυτερα να γυρισω στο παραδοσιακο ξυραφακι?αν ναι τι ξυραφακι αφρο κτλ να χρησιμοποιω.οποιος μπορει να με βοηθησει ας απαντησει!!ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

αφου εχεις εαισθητο δερμα και "γυρνανε" οι τριχες, τοτε καλυτερα να παρεις ενα beard trimmer που μπορεις να τα κοβεις σε διαφορα μηκη ακομα και πολυ κοντο αν αφαιρεσεις τα χτενακια. το θεμα ειναι οτι δε θα μπαινει ξυραφι στο δερμα σου και παραλληλα θα φαiνεται σα να εχεις γενια μιας ημερας. Ενας beard trimmer της plilips, πολυ καλος, που πηρα προσφατα εκανε 40 ευρω περιπου ενα η cruzer κανει γυρω στa 90 και δε κοβει και καλα. την ειχα παρει και ξερω. η philips που πηρα ειναι η philips QT 4020/10.
Link to comment
Share on other sites

thanks φιλε αν και απο philips δεν εχω την καλυτερη γνωμη,λογω της ξυριστικης με τις τρεις κεφαλε που εχω και τη χρυσοπληρωσα θα κοιταξω για αυτη που μου προτεινες.
Link to comment
Share on other sites

Μια φορα την εβδομαδα με mach3 και ειμαι κομπλε. Καλως η κακως δεν εχω πολλες τριχες.
http://i77.photobucket.com/albums/j72/Ferryman_rx7/PB3.jpg Έχω να φάω κουραμάνα ...
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
Ξέρετε κάποιο καλό trimmer που το μήκος κοπής να ξεκινάει από 0,5mm;

 

Braun EP 15 Exact Power

 

Type Beard Trimmer

Trimming Length (mm) 0,5 - 25

 

Αυτήν χρησιμοποιώ εδώ και δυο χρονια και είμαι ευχαριστημένος.

Buy, Sell or Rent Properties Around The World! - Real Estate Listings
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα..COSCO μπορείς να μου πείς απο που προμηθευτηκες αυτο το trimmer της Braun καθώς και την τιμη του?
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Παιδια γεια σας.

 

Για ευνοειτους τεχνικους λογους :lol: τον τελευταιο 1 χρονο κανω κανονικοτατη ξουρα στο κεφάλι με αφρο και mach3.

 

Ολα καλά αλλα υπαρχουν ερεθισμοι και σημαδακια και και και. Ειμαι αναγκασμενος να βαζω bepanthol ή αλλες κρεμες για να υποχωρησει ο ερεθισμος κλπ κλπ.

 

Ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος αλλος τροπος να ξυριζω το κεφαλι μου χωρις τα ξυραφακια. Υπαρχει καμμια ξυριστική μηχανη καταλληλη και ασφαλή?

 

Ευχαριστώ πολυ. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Θέλω τη βλήθεια σας. Ενδιαφέρομαι για κουρευτική μηχανή αλλά δε ξέρω ποια. Οι φτηνες με τις ακριβές έχουν καμια διαφορά; Τι θα πρέπει να προσέξω;;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σκέφτομαι να πάρω την Cruzer 4 από τον Κοτσόβολο στα 100,

την θέλω για βαθύ ξύρισμα αλλά και για trimming, προσώπου πάντα (όχι π.χ. κεφαλιού)

 

Πως τα πάνε οι Cruzers σε αυτούς τους τομείς; Αξίζει τα λεφτά της;

 

Τώρα θέλω να ξυρίζομαι κανονικά γιατί είμαι σε φάση που βγαίνουν οι τρίχες

και μετά από 3-4 μήνες θα αρχίσω το trimming αφού θα έχουν πρώτα μεγαλώσει.

 

Τι λέτε;

Ευχαριστώ,

Μάνος

 

ΥΣ: Τώρα χρησιμοποιώ Gillete με 4 λεπίδες αλλά αφήνει τρίχες και

μου δημιουργεί ερεθισμούς και βγάζω συνήθως σπυράκια.

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα την προηγουμενη δευτερα την braun cruzer 3 ειναι πολυ καλη και κανει καλη δουλεια.Σε σχεση με το ξυραφακι την προτιμω,τωρα μπορω να αφηνω και γενια που ηθελα.Παντως manos the greek γιατι δεν προτιμας την 3?Αφου η 4 δεν εχει τιποτα παραπανω εκτος οτι ειναι αδιαβροχη,θα σου μεινουν και 20 ευρω ;)
Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα την προηγουμενη δευτερα την braun cruzer 3 ειναι πολυ καλη και κανει καλη δουλεια.Σε σχεση με το ξυραφακι την προτιμω,τωρα μπορω να αφηνω και γενια που ηθελα.Παντως manos the greek γιατι δεν προτιμας την 3?Αφου η 4 δεν εχει τιποτα παραπανω εκτος οτι ειναι αδιαβροχη,θα σου μεινουν και 20 ευρω ;)

 

Αφού θα τα δώσω που θα τα δώσω για 20 ευρώ δεν χάλασε ο κόσμος και δεν νομίζω να είνα 20 είναι 10 γιατί ο Κοτσόβολος την

3 την έχει 90.

Ωραία, επομένως την χτυπάω ;)

Όποιος έχει άλλες εμπειρίες (καλές ή κακές) σχετικά με την σειρά

Cruzer ας πει :)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι δεν ειμαι και πολυ ευχαριστημενος απο την cruzer2 που πηρα. Δεν παιρνει τα γενια καλα, θελει πολλα περασματα για να εχεις καλο αποτελεσμα και παιρνει αδικαιολογητα πολυ χρονο για να ξυριστω. Σε σχεση με μια παλια Philips δυο μονο κεφαλων που ειχα ειναι χειροτερη...

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σκέφτομαι να πάρω την Cruzer 4 από τον Κοτσόβολο στα 100,

την θέλω για βαθύ ξύρισμα αλλά και για trimming, προσώπου πάντα (όχι π.χ. κεφαλιού)

 

Πως τα πάνε οι Cruzers σε αυτούς τους τομείς; Αξίζει τα λεφτά της;

 

Τώρα θέλω να ξυρίζομαι κανονικά γιατί είμαι σε φάση που βγαίνουν οι τρίχες

και μετά από 3-4 μήνες θα αρχίσω το trimming αφού θα έχουν πρώτα μεγαλώσει.

 

Τι λέτε;

Ευχαριστώ,

Μάνος

 

ΥΣ: Τώρα χρησιμοποιώ Gillete με 4 λεπίδες αλλά αφήνει τρίχες και

μου δημιουργεί ερεθισμούς και βγάζω συνήθως σπυράκια.

 

Ελπίζω να βλετιώθηκε σε σχέση με την 3... (βλ. και πιο κάτω)

 

εγω πηρα την προηγουμενη δευτερα την braun cruzer 3 ειναι πολυ καλη και κανει καλη δουλεια.Σε σχεση με το ξυραφακι την προτιμω,τωρα μπορω να αφηνω και γενια που ηθελα.Παντως manos the greek γιατι δεν προτιμας την 3?Αφου η 4 δεν εχει τιποτα παραπανω εκτος οτι ειναι αδιαβροχη,θα σου μεινουν και 20 ευρω ;)

 

Αν δεν κάνω λάθος και η 3 είναι αδιάβροχη. Αναφορικά με την 3 που έχω κι εγώ, στην αρχή ήμουν ευχαριστημένος, αλλά όχι πλέον... Δεν κάνει καλό trimming...

 

Εγω παλι δεν ειμαι και πολυ ευχαριστημενος απο την cruzer2 που πηρα. Δεν παιρνει τα γενια καλα, θελει πολλα περασματα για να εχεις καλο αποτελεσμα και παιρνει αδικαιολογητα πολυ χρονο για να ξυριστω. Σε σχεση με μια παλια Philips δυο μονο κεφαλων που ειχα ειναι χειροτερη...

 

Τα ίδια προβλήματα αντιμετωπίζω κι εγώ με την 3. Δεν πιάνει καλά τα γένια και θέλω πολύ χρόνο για να ξυριστώ...

 

Θέλω τη βλήθεια σας. Ενδιαφέρομαι για κουρευτική μηχανή αλλά δε ξέρω ποια. Οι φτηνες με τις ακριβές έχουν καμια διαφορά; Τι θα πρέπει να προσέξω;;

 

Σίγουρα μία η οποία κοστίζει 20 ευρώ θα είναι χειρότερη από μία που κοστίζει 100 ευρώ. Αυτό που πρέπει να κοιτάξεις είναι να γνωστής μάρκας (αν δεν κάνω λάθος οι Remington έχουν δεκάδες κουρευτικές για όλα τα βαλάντια και είναι εξαιρετικές), αλλά και να έχει κεφαλές ρύθμισης μήκους, στο μήκος που θες να κουρεύεσαι. Γενικά όσες περισσότερες επιλογές σου προσφέρει τόσο το καλύτερο.

 

Υ.Γ.

Υπολόγισε τουλάχιστον 50 ευρώ για να πάρεις κάτι καλό. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω Agnoste. τελικα παρηγγειλα μια αλλη της philips την QT 4020/10. πιστευω να μου βγει καλη. παντως απο τιμη την βρηκα στα 36 ευρω.

 

Τελικά είναι καλή αυτή;

Τελικά και εγώ σκέφτομαι αύριο που θα κατέβω κέντρο να πάρω μία

για trimming μόνο και να συνεχίσω να χρησιμοποιώ την Fusion ;)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κάτοχος της cruzer 4 απο τον Αύγουστο...

Χάλια μαυρα....

Τα γένια μου είναι κάπως σκληρά.Κλ@νει μέντες η μηχανούλα...Για trimming δεν το συζητώ χρησιμοποιώ μια παλιά κουρευτική philips

Για το ξύρισμα 1 θα πω:

Χρειάζομαι περίπου 45λεπτά για να ξυριστώ πλήρως(πρώτα χρισιμοποιώ το styler για να τα κοντύνω αλλιώς δεν τα παίρνει)..το πρόβλημα μου είναι πως η μπαταρία διαρκεί 30-35λεπτά συνεχόμενα.

Μιας και τα γένια σου είναι "φρέσκα" ίσως να μην έχεις πρόβλημα αλλά αργότερα δεν ξέρω τι θα γίνει. Όσο για τα σπυράκια δεν ξέρω αν μπορείς να τα αποφύγεις με την συγκεκριμένη μηχανή.Έχω φτάσει σε σημείο να την πλένω με betatin σαπούνι για να αποφεύγω τα σπυράκια τα οποία εμφανίζονται μετά απο 3 μερες....

Ooooooooooooh Campione!The One and Only

We're Liverpooooooooooooool

They say our days are numbered, we're not famous anymore

But scousers rule the country like we've always done before

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κάτοχος της cruzer 4 απο τον Αύγουστο...

Χάλια μαυρα....

Τα γένια μου είναι κάπως σκληρά.Κλ@νει μέντες η μηχανούλα...Για trimming δεν το συζητώ χρησιμοποιώ μια παλιά κουρευτική philips

Για το ξύρισμα 1 θα πω:

Χρειάζομαι περίπου 45λεπτά για να ξυριστώ πλήρως(πρώτα χρισιμοποιώ το styler για να τα κοντύνω αλλιώς δεν τα παίρνει)..το πρόβλημα μου είναι πως η μπαταρία διαρκεί 30-35λεπτά συνεχόμενα.

Μιας και τα γένια σου είναι "φρέσκα" ίσως να μην έχεις πρόβλημα αλλά αργότερα δεν ξέρω τι θα γίνει. Όσο για τα σπυράκια δεν ξέρω αν μπορείς να τα αποφύγεις με την συγκεκριμένη μηχανή.Έχω φτάσει σε σημείο να την πλένω με betatin σαπούνι για να αποφεύγω τα σπυράκια τα οποία εμφανίζονται μετά απο 3 μερες....

 

Πολύ ωραία και σκόπευα να την πάρω, καμιά κουρευτική philips

θα πάρω με κανένα 50 ευρώ και τα υπόλοιπα θα τα ''φάω'' Ερμού...

Ευτυχώς, που δεν την πήρα γιατί έχω προβλημα με τα σπυράκια

αν και δεν έχω πολλά βγάζω και έχω και λιπαρό δέρμα...

 

Ευχαριστώ για την απάντηση :)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και κάμποσα χρόνια χρησιμοποιώ μια κουρευτική για το ξύρισμα, επειδή όμως έχω βαρεθεί να καθαρίζω το νιπτήρα από τις τρίχες σκέφτομαι να πάρω μια κανονική ξυριστική με κεφαλές. Έχω 2 απορίες:

1. Όλες οι κουρευτικές πετάνε τρίχες από δω κι από κει ή φταίει η δική μου που είναι τελείως της πλάκας;

2. Είχα δοκιμάσει μια noname ξυριστική, η οποία όμως δεν κατάφερε να τα ξυρίσει ικανοποιητικά. Επειδή οι τρίχες μου δεν έχουν και τελείως συγκεκριμένη φορά, φοβάμαι οτι θα έχω το ίδιο πρόβλημα με όλες του συγκεκριμένου τύπου.

 

Γενικά δεν ξέρω τι να κάνω. Θέλω κάτι που να μην γεμίζει τον τόπο τρίχες, αλλά και να μπορεί να με ξυρίσει ικανοποιητικά (εκτός από μηχανή του γκαζόν) :p

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και κάμποσα χρόνια χρησιμοποιώ μια κουρευτική για το ξύρισμα, επειδή όμως έχω βαρεθεί να καθαρίζω το νιπτήρα από τις τρίχες σκέφτομαι να πάρω μια κανονική ξυριστική με κεφαλές. Έχω 2 απορίες:

1. Όλες οι κουρευτικές πετάνε τρίχες από δω κι από κει ή φταίει η δική μου που είναι τελείως της πλάκας;

2. Είχα δοκιμάσει μια noname ξυριστική, η οποία όμως δεν κατάφερε να τα ξυρίσει ικανοποιητικά. Επειδή οι τρίχες μου δεν έχουν και τελείως συγκεκριμένη φορά, φοβάμαι οτι θα έχω το ίδιο πρόβλημα με όλες του συγκεκριμένου τύπου.

 

Γενικά δεν ξέρω τι να κάνω. Θέλω κάτι που να μην γεμίζει τον τόπο τρίχες, αλλά και να μπορεί να με ξυρίσει ικανοποιητικά :p

 

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι υπάρχουν ξυριστικές που μαζεύουν τις τρίχες...

 

Όσο για τη φορά των τριχών δεν έχει και τόση σημασία με μία καλή ξυριστική, ίσως απλά να πρέπει να αλλάζεις την κατεύθυνση (λ.χ. αντί από κάτω προς τα πάνω, από πάνω προς τα κάτω, θα το δεις αυτό).

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Κουρευτικές είπα.

 

Δεν ξέρω. Μ' εκείνη που είχα δοκιμάσει, πάλευα 20 λεπτά και στο τέλος αξύριστος έμεινα στο λαιμό :help:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...