Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, κάτι είχα υπόψιν μου περί τα Zenith, γι' αυτό και με ξένισε η τιμή στο περιοδικό... Κρίμα, γιατί μου άρεσε πολύ, αλλά 7000 είναι πολλά για να τα δώσω...

ναι είναι αρκετά..πάντως ρε παιδιά αν δε λατρευα σε βαθμο κακουργήματος τα panerai και είχα 10.000 ευρώ να διαθέσω αυτό που θα έπαιρνα χωρις ΄2η σκέψη είναι αυτό:

 

είναι απο τα ομορφότερα μη-πανεράι μοντέλα που έχω δει τα τελευταία χρόνια (και πιστεψτε με, εχω δει πολααααααα)

 

πώς σας φαίνεται;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

to stil aftwn twn zenith rologiwn einai apistefto pragmatika pada oneirevomouna ena tetoio roloi, alla kai apo tis vitrines to oti mou epitrepete na to koitaw tsaba gia wres, kati ine kai afto ta rologia afta xekinane panw apo 3000 euro kai ine mia apo tis pio aristokratikes markes, alloste since 1865

exei kaneis afthediko zenith apo edw?

mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

gia ton filo pou ithele to ekeino to tissot. as dei edw

http://www.fleamarket.gr/lot.cfm?lotID=3834730

 

 

oso gia ta zenith... kanena ws 4000 euro uparxei ? gia peite mou apo periergia pio sas aresei ws ta 4000 euro?

telos sto allo forum pou arxhsame den blepw katholou kinhsh... tespa

Link to comment
Share on other sites

kainourgio exei 590 euro oxi 700 opios tin evale tin aggelia sto fleamarket ine pseftis, mi mas doulevoun kiolas zenith iparxei 4000 euro to grande class power reserve(an grafete etsi) oso anafwra to allo forum egw anelava na to kanw register kai kanw ipomoni mipws iparxoun meli, alla mesw prive afta please mi mas vazoun xeri edw.
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

ghostdoc μπορεις να αναφερεις την μαρκα του ρολογιου που παρεθεσες γιατι δεν την αναφερεις και δεν φαινεται -η τουλαχιστον εγω δεν την βλεπω- Μηπως Hublo ?
Link to comment
Share on other sites

άνω των 2000 ; αν έκανε τοσο θα έπαιρνα αμέσως 3 :) Ή λαθος κανανε ή πλακα κανανε ή μαιμου βάλανε..:D

Δυστυχώς φίλε μου οι τιμή αυτού του ρολογιου ΞΕΚΙΝΑΝΕ από 7.000 ευρώ και ανεβαίνουν ολοένα..

Πρόκειται για ένα πολύ σημαντικό ρολόι με έναν καταπληκτικό μηχανισμό, τον El Primero. Ο εν λόγω χρονογράφος είναι θρυλικός και αποτελεί αντικείμενο πόθου για τους απανταχού λάτρεις της υψηλής ωρολογοποιίας.

Η εταιρεία είναι πολύ δυνατή αλλά υποτιμημένη εξαιτίας ορισμένων λανθασμένων επιλογών τις στο παρελθόν όο αφορά τις στρατηγικές μάρκετινκ κλπ. Τα τελευταία χρόνια αγωνίζεται να κερδίσει το χαμένο έδαφος αλλά ο ανταγωνισμός είναι πλέον πολύ ισχυρός.. Πάντως το συγκεκριμένο κομμάτι είναι ομολογουμένως πολύ όμορφο.

..Αν είναι το Zenith Open XXT Retrograde το είδα κι εγώ σε περιοδικό κάνει...κρατηθείτε:wacko: περίπου 40.000 ευρώ!!
Link to comment
Share on other sites

Να ξαναπώ για ακόμη μία φορά (αν υπάρχει κανείς για να το επιβεβαίωσει τον παρακαλώ να το κάνει), πως η τιμή στο περιοδικό είναι 78 ευρώ... :wacko: :confused:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Κοστίζει μόνο 3000-3500 ευρώ (αναλόγως λουρακίου ή μπρασελέ :-)

Σχετικά με το τι άλλο μπορείς να αγοράσεις εξαρτάται από το τι (έστω περίπου) ψάχνεις.

Να σε ρωτήσω κάτι και σε όλους τους γνώστες.Τα

Vacheron Konstantin ποιά τιμή εκκίνησης έχουν.Για καινούργια μιλάω φυσικά.Σορρυ αν έχει απαντηθεί η ξαναρωτηθεί από άλλους..Καλές γιορτές σε όλους!!:)

Link to comment
Share on other sites

ghostdoc μπορεις να αναφερεις την μαρκα του ρολογιου που παρεθεσες γιατι δεν την αναφερεις και δεν φαινεται -η τουλαχιστον εγω δεν την βλεπω- Μηπως Hublo ?

το βρήκες! Ναι είναι το hublot big bang σε λευκό. Είναι ασύλληπτα όμορφο μοντέλο..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

Να ξαναπώ για ακόμη μία φορά (αν υπάρχει κανείς για να το επιβεβαίωσει τον παρακαλώ να το κάνει), πως η τιμή στο περιοδικό είναι 78 ευρώ... :wacko: :confused:

τα παμε δεν τα παμε?

1)μαιμου

ή

2)πλάκα

ή

3) τυπογραφικό λάθος

 

ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να κάνει τόσο..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι και σε όλους τους γνώστες.Τα

Vacheron Konstantin ποιά τιμή εκκίνησης έχουν.Για καινούργια μιλάω φυσικά.Σορρυ αν έχει απαντηθεί η ξαναρωτηθεί από άλλους..Καλές γιορτές σε όλους!!:)

Τα Vacheron (μία από τις 3 σημαντικότερες εταιρείες υψηλής ωρολογοποιίας παγκοσμίως) ξεκινάνε απο περίπου 7.000 ευρώ (μιλάμε για τα μοντέλα που αξίζουν αναφοράς) και απογειώνονται ειδικά αν χρησιμοποιηθούν πολύτιμα μέταλλα (το συνηθίζουν). Τρομερά ρολόγια και τυχεροί οι κατοχοι τους

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

pio montelo vacheron kanei 7000 euro? endiaferomai :P

 

ένα για παραδειγμα είναι το Oversea Bracelet το οποίο κοστίζει γύρω στις 7.000 απο αντιπρόσωπο αλλα στο ιντερνετ μπορείς χαλαρά να το βρεις και περίπου 5.500 ευρώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα τι σταυρος ειναι; Ποιου ειναι;

Ωραία ερώτηση ! Και όταν απαντηθεί να κανω κι εγώ μια συμπληρωματική; Κι αφού είναι σταυρός γιατί είναι τέτοιος σταυρός και όχι ο ΄κλασσικός Χριστιανικός; εδώ ΄σας θέλω :-)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επειδη δεν απαντα κανεις να πουμε οτι ο σταυρος ειναι του ταγματος των ιπποτων της Μαλτας. Τον εχει επανω και η σημαι της Μαλτας. Μικρογραφια του βρισκεται μεσα στο ρολοι σαν εξαρτημα του μηχανισμου.

Η VC ειναι πλεον αδελφακι της Panerai (αλλα και αρκεων αλλων) μιας και ανηκει στο Vendome Group. Δεν βγαζει κανενα Pam με μηχανισμο VC να γινει ο θανατος της αλεπους; Αντε μετα να πουλησουν οι αλλοι κανενα ρολοι...

Τελος η VC ειναι μελος της Trilogy δηλαδη των 3 κορυφαιων Ελβετικων ρολογιων μαζι με τις Audemars και Patek.

Link to comment
Share on other sites

Να και τα group των εταιρειων με τις εξαγορες κλπ. Θα δειτε μερικα πολυ κουφα αδελφακια.

 

Audemars Piguet

# Independent

 

Breitling

# Independent

 

Bulgari (Italy)

# Bulgari

# Daniel Roth

# Gérald Genta

 

Fossil (USA)

# Zodiac

 

Grovana AG

# Revue Thommen

 

LVMH (France)

Louis Vuitton - Moët - Hennessy

# Chaumet

# Fred

# Tag Heuer

# Zenith

# OMAS

# Dior

 

The Movado Group (USA)

# Concord

# Esquire

# Movado

# Ebel

 

Patek Philippe

# Independent

 

Richemont - Vendome Luxury Group

 

# A. Lange & Sohne

# Baume & Mercier

# Cartier

# Dunhill

# IWC

# Jaeger-LeCoultre

# Montblanc

# Officine Panerai

# Piaget

# Vacheron Constantin

# Van Cleef & Arpels

 

Sandoz

# Parmigiani Fleurier

 

Scheufele (Germany)

# Chopard

 

Sowind Group

# Daniel JeanRichard

# Girard-Perregaux

 

Swatch Group

# Blancpain

# Breguet

# Calvin Klein

# Certina

# Eta (Movements)

# Hamilton

# Glashütte Original (Germany)

# Jaquet Droz

# Mido

# Longines

# Omega

# Rado

# Swatch

# Tissot

# Union Glashütte (Germany)

 

Stelux Holdings Intl. (Hong Kong)

# Cyma

# Universal Geneve

 

Wilsdorf Foundation

# Tudor

# Rolex

Link to comment
Share on other sites

redcon μπραβο :)

παρα πολυ καλη δουλεια φιλε :D

αληθεια που τα βρηκες ετσι επακριβως :O

Link to comment
Share on other sites

Τι έχετε να πείτε για το ρολόγια Mont Blanc ? Είδα ένα που μου άρεσε πολύ σε μια βιτρίνα αλλα δεν κοίταξα τιμή... (το καρτελάκι είχε γυρίσει άναποδα και δεν μπορούσα να τη δω)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επειδη δεν απαντα κανεις να πουμε οτι ο σταυρος ειναι του ταγματος των ιπποτων της Μαλτας. Τον εχει επανω και η σημαι της Μαλτας. Μικρογραφια του βρισκεται μεσα στο ρολοι σαν εξαρτημα του μηχανισμου.

Η VC ειναι πλεον αδελφακι της Panerai (αλλα και αρκεων αλλων) μιας και ανηκει στο Vendome Group. Δεν βγαζει κανενα Pam με μηχανισμο VC να γινει ο θανατος της αλεπους; Αντε μετα να πουλησουν οι αλλοι κανενα ρολοι...

Τελος η VC ειναι μελος της Trilogy δηλαδη των 3 κορυφαιων Ελβετικων ρολογιων μαζι με τις Audemars και Patek.

redcon θα μου επιτρεψεις να σε διορθωσω καθοσον το σημα της vacheron δεν ειναι ο σταυρος του ταγματος των ιπποτων της Μαλτας αλλα ''ο σταυρος της Μαλτας'' Δες το σιτε της αλλα και στο ενθετο του στατους Ωρες οπου μεταξυ των δυο αυτων απαντησεως η σωστη ειναι ο ''Σταυρος της Μαλτας'' :)

Link to comment
Share on other sites

The cross known to be the Maltese Cross was introduced in use to the Order of St. John of Jerusalem during their time in Malta.

 

Βασικα ειναι παραλλαγη του σταυρου του πατριαρχειου της Ιερουσαλημ που ειναι τελικα ο δικος μας σταυρος, κλπ.

Ψαχνοντας στο internet τα βρηκα.

Link to comment
Share on other sites

Τι έχετε να πείτε για το ρολόγια Mont Blanc ? Είδα ένα που μου άρεσε πολύ σε μια βιτρίνα αλλα δεν κοίταξα τιμή... (το καρτελάκι είχε γυρίσει άναποδα και δεν μπορούσα να τη δω)

 

Ακριβα ειναι. Γιαυτο ειχαν και το καρτελακι αναποδα :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...