Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.paneristi.com/archives/PreA_Panerai/Pre_A_Panerai.html

 

Διαβαστε και την ιστορια να ξερετε. Ειναι αρρωστια, τελεια και παυλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

re pedia de thelw na kanw prosopiki epithesi ala to thread de legete panerai maniacs, thelete na monopolisete to thema me ta panerai kadeto, alla pistevw katadaei kourastiko to thread milaei genika gia rologia eseis to exete kanei vs kai monopoliako.

afta apo mena tapeini apopsi

mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

re pedia de thelw na kanw prosopiki epithesi ala to thread de legete panerai maniacs, thelete na monopolisete to thema me ta panerai kadeto, alla pistevw katadaei kourastiko to thread milaei genika gia rologia eseis to exete kanei vs kai monopoliako.

afta apo mena tapeini apopsi

 

Φιλε μου εχουμε γραψει για ολα τα ρολογια. Εγω αυτο εχω, για αυτο λεω. Αν καποιος πει για τα χψζ, για αυτα θα πουμε. Εισαι αδικος, εχει πολλα ποστ για Omega, Hublot, TAG, Seiko, Citizen, Swatch, και οτι αλλα ειναι. Αλλα να σας πω για κατι που δεν εχω;

 

Οριστε λοιπον πηρα τις προαλλες ενα Stowa 500 euro. Τα ξερει κανεις:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εχουμε γραψει για ολα τα ρολογια. Εγω αυτο εχω, για αυτο λεω. Αν καποιος πει για τα χψζ, για αυτα θα πουμε. Εισαι αδικος, εχει πολλα ποστ για Omega, Hublot, TAG, Seiko, Citizen, Swatch, και οτι αλλα ειναι. Αλλα να σας πω για κατι που δεν εχω;

 

Οριστε λοιπον πηρα τις προαλλες ενα Stowa 500 euro. Τα ξερει κανεις:

Stowa ; ουτε η μανα του υποθέτω :-)) παρολα αυτα συγχαρητηρια για την αποκτηση!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

εγώ εξέφρασα μία άποψη, απο εκεί και πέρα εσείς είστε η πλειοψηφία εσείς αποφασίζετε, για άλλη μάρκα δε νομίζω να εχούν γραφτεί τόσες σελίδες απλά σκεφτείται να μπαίνει κάποιος και να βλέπει συνέχεια για τισ μήχανες των πανεράι και τα μόντελα 111 και 107 και ξάνα κουβέντα, είναι σαν να μιλάτε πριβέ μεταξύ σας άλλωστε έχουν ειπωθεί τοσο εξειδικευμένα πράγματα για τα πανεράι, που πιστέβω κάποιος θα βαρεθεί να τα βλέπει συνέχεια, πιστεύω θα ήταν χρήσιμο να εξήγήσετε τα πλεονεκτήματα ενός ρολογιού με μπαταρία η αυτόματο και ποια τα μειωνεκτήματα να μάθουμε και εμείς οι αρχάριοι και να εκτιμήσουμε το ένα η το άλλο περισσότερο
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ειναι Γερμανικα χειροποιητα απο τον περιφημο Jorg Schauer.

 

http://stowa.de/shop/cgi-bin/lshop.cgi?action=showdetail&wkid=8218&ls=e&nc=1134760732-9361&rubnum=seatime&artnum=szibzdluschkbom&file=&gesamt_zeilen=6Tshowrub--seatime

 

Αυτο ειναι το δικο μου. Seatime μαυρο-μαυρο. Το εχω για καθε μερα και προχειρο για να μη με νοιαζει τι θα παθει. Θηριο σε κατασκευη. ΕΤΑ μηχανισμος. Θεος ειναι.

Το συστηνω 101%.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα πλεων εκτος απο το Casio εχω και ενα Seiko 5 του πατερα μου. Ειναι περιπου 30 χρονων.... Και εχω και ενα Rolex μαιμου
Link to comment
Share on other sites

λοιπον φιλοι

για να διευρηνουμε την συζητηση οπως ειπαμε και σε αλλα ρολογια πλην των Panerai , σας δειχνω ενα αγαπημενο μου αποκτημα απο το internet -το μονο που τολμησα να αγορασω απο κει αλλα δεν γινοταν και αλλοιως- ειναι το Cricket της Revue Thommen, ενα ιστορικο ρολοι των '70 που ειναι και ξυπνητηρι -σαν το γριλλο κανει εξ ου και cricket- και βεβαιως ειναι κουρδιστο :) Το φορεσαν προεδροι Αμερικης Τζονσον, Νιξον :p

Link to comment
Share on other sites

λοιπον φιλοι

για να διευρηνουμε την συζητηση οπως ειπαμε και σε αλλα ρολογια πλην των Panerai , σας δειχνω ενα αγαπημενο μου αποκτημα απο το internet -το μονο που τολμησα να αγορασω απο κει αλλα δεν γινοταν και αλλοιως- ειναι το Cricket της Revue Thommen, ενα ιστορικο ρολοι των '70 που ειναι και ξυπνητηρι -σαν το γριλλο κανει εξ ου και cricket- και βεβαιως ειναι κουρδιστο :) Το φορεσαν προεδροι Αμερικης Τζονσον, Νιξον :p

πωπω. :-) είναι κουκλί, μόνο η ημερομηνια του λειπει. Αν δεν κανω λάθος η κάσα δονείται κιόλας εκτος από τον ήχο που βγάζει το ξυπνητήρι;

 

το φοράς και για καθημερινο ή μόνο επίσημο; Πάντως απο όσα γνωρίζω είναι αξιολογο κομματι, προσπαθησε να μην το πουλησεις ποτε..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

ναι ghostdoc, δονειται και η κασα :D

Συνηθως το φοραω επισημα γιατι ειναι λεπτο ρολοι .

Οντως αν ειχε και την ημερομηνια θα ηταν τελειο -των προεδρων ειχε και την ημερομηνια (τι να κανουμε εγω δεν ειμαι προεδρος :cry: )

Link to comment
Share on other sites

και τωρα αλλο ενα αγαπημενο μου φετεινο αποκτημα, φθηνο σχετικα αλλα παρα πολυ ανετο, αξιοπιστο, ωραιο, απλο και παντα ιστορικης μαρκας

 

αυτο μου το εφεραν απο ΗΠΑ :)

Link to comment
Share on other sites

Χμμ..ρολεξ μαιμου..είναι τουλάχιστον όμορφη ;-) βαλε φωτο

 

Δυστιχος δεν εχει ομως η φοτο τα ρεαλιστικα της χρωματα γιατι αναγκαστικα να την σκαναρω με το σκανερ για να την βαλω εδω. Κανονικα ειναι ασημι-χρυσο.

 

http://img236.imageshack.us/img236/2757/rolex8ua.jpg

Link to comment
Share on other sites

AKOMA MIA ερωτηση για panerai??? :p ψαχνω στο ιντερνετ και βλεπω λενε pam 111 G sieres KAI αλλοι λενε pam 111 f series . τι ειναι αυτα τα f k g sieres? ti diafora exoun? δεν εχω καταλαβει :S
Link to comment
Share on other sites

Εχει σχεση με το χρονο παραγωγης. Αριθμηση ειναι. F πρεπει να ειναι 2004 και G 2005.

 

E: 2002

D: 2001

C: 2000

B: 1999

A: 1998

(no letter): 1997

Link to comment
Share on other sites

elpizw me kapoia oikonomiki voithia na agorasw ena oris miles aftomato calibre 585 oris kai 17 roubinia aftomato mixanismo 979 euros einai afto

 

http://store.yahoo.com/movadobaby/58575254064rs.html

mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

εμενα απο oris μου αρεσει το artelier chronograph. :) redcon μηπως μπορεις να μου πεις απο που πηρες εσυ το pam111 ποσο εκανε και ποσο καιρο εκανε να ερθει στα χερια σου?
Link to comment
Share on other sites

re pedia kati asxeto gia na doulepsei kapios sa politis rologiwn xreiazete kapies gnwseis? an nai pws tis mathaineis ? i apla se proslamvanoun kai se ekpaidevoun sto magazi opios xerei as apadisei de nomizw na iparxei politis pou na xerei me akrivia tous mixanismous, kai na sou dinei kapies idieteres exigiseis.
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

και ενα αλλο αποκτημα , οχι βεβαια μηχανικο, αλλα quartz, πλην ομως αρκετα ενδιαφερον, ελαφρυ απο τιτανιο, με λειτουργιες εκδρομης και εξορμησης : υψομετρο, βαρομετρο-προγνωση καιρου, θερμομετρο, πυξιδα, χρονομετρο, ξυπνυτηρι, ημερομηνια :lol: καφε δεν φτιαχνει :rolleyes: ειναι το T-Touch της Tissot
Link to comment
Share on other sites

εμενα απο oris μου αρεσει το artelier chronograph. :) redcon μηπως μπορεις να μου πεις απο που πηρες εσυ το pam111 ποσο εκανε και ποσο καιρο εκανε να ερθει στα χερια σου?

 

Εγω πηρα κατ αρχη ενα 104 απο τον Κεσσαρη, Αθηνα. Επειδη ομως ξενερωσα με το αυτοματο και ηθελα κουρδιστο, το εκανα τραμπα με ενα Σουηδο μεσω paneristi.com. ΜΟΝΟΝ απο εκει θα παρεις ρολοι. Επισης εχω και ενα Ελβετο που εχει καλες τιμες και ειναι αξιοπιστος. Οταν εχεις το μαρουλι, θα σου βρω απο που και πως. Μακρυα απο ebay, πεφτει πολυ μαιμου. Επισης ειχα βρει και ενα Ιταλο χονδρεμπορα, αξιοπιστο επισης και ειχα παρει ενα αλλο που το εδωσα σε ενα φιλο. Εχω ομως χασει τα στοιχεια του. Γενικως εχει ευκαιριες σε τιμες χονδρικης. Ο καλυτερος πωλητης ειναι ο Salman απο το Κουβειτ, γ@μω τις τιμες, αλλα θα πεσει ο πελεκυς του τελωνειου. Επισης να πω οτι η εγγυηση ειναι παγκοσμια και εδω δεν εχει τα καραγκιοζιλικια των εταιριων κινητων τηλεφωνων.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα κατ αρχη ενα 104 απο τον Κεσσαρη, Αθηνα. Επειδη ομως ξενερωσα με το αυτοματο και ηθελα κουρδιστο, το εκανα τραμπα με ενα Σουηδο μεσω paneristi.com. ΜΟΝΟΝ απο εκει θα παρεις ρολοι. Επισης εχω και ενα Ελβετο που εχει καλες τιμες και ειναι αξιοπιστος. Οταν εχεις το μαρουλι, θα σου βρω απο που και πως. Μακρυα απο ebay, πεφτει πολυ μαιμου. Επισης ειχα βρει και ενα Ιταλο χονδρεμπορα, αξιοπιστο επισης και ειχα παρει ενα αλλο που το εδωσα σε ενα φιλο. Εχω ομως χασει τα στοιχεια του. Γενικως εχει ευκαιριες σε τιμες χονδρικης. Ο καλυτερος πωλητης ειναι ο Salman απο το Κουβειτ, γ@μω τις τιμες, αλλα θα πεσει ο πελεκυς του τελωνειου. Επισης να πω οτι η εγγυηση ειναι παγκοσμια και εδω δεν εχει τα καραγκιοζιλικια των εταιριων κινητων τηλεφωνων.

 

 

εγω που λες φιλε redcon θα το παρω 100000000% μεσω ιντερνετ και σιγουρα θα πρεπει να με βοηθησεις (για δευτερη φορα) . βασικα δεν ξερω τιποτα( δεν εχω κανει ποτε αγορα απο ιντερνετ) ουτε πως το κανονιζεις ουτε τι παιζει με το τελωνειο κτλ..... ειμαι Α Σ Χ Ε Τ Ο Σ ο ναι.... :p :p

παντως μολις ειμαι ετοιμος και εχω τα λεφτα θα σου πω :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα κατ αρχη ενα 104 απο τον Κεσσαρη, Αθηνα. Επειδη ομως ξενερωσα με το αυτοματο και ηθελα κουρδιστο, το εκανα τραμπα με ενα Σουηδο μεσω paneristi.com. ΜΟΝΟΝ απο εκει θα παρεις ρολοι. Επισης εχω και ενα Ελβετο που εχει καλες τιμες και ειναι αξιοπιστος. Οταν εχεις το μαρουλι, θα σου βρω απο που και πως. Μακρυα απο ebay, πεφτει πολυ μαιμου. Επισης ειχα βρει και ενα Ιταλο χονδρεμπορα, αξιοπιστο επισης και ειχα παρει ενα αλλο που το εδωσα σε ενα φιλο. Εχω ομως χασει τα στοιχεια του. Γενικως εχει ευκαιριες σε τιμες χονδρικης. Ο καλυτερος πωλητης ειναι ο Salman απο το Κουβειτ, γ@μω τις τιμες, αλλα θα πεσει ο πελεκυς του τελωνειου. Επισης να πω οτι η εγγυηση ειναι παγκοσμια και εδω δεν εχει τα καραγκιοζιλικια των εταιριων κινητων τηλεφωνων.

Ωραία ιστορία. τετραπλο μπράβο εκ μέρους μοϋ:

1. Διότι ξενερωσες με το αυτόματο

2. Διότι τόλμησες μέσω ιντερνετ και είσαι ψαγμένος

3. Διότι πολυ σωστα τονισες,μακρια από ebay

4. Διότι είσαι προθυμος να βοηθησεις ΄προς καθε κατευθυνση

Αυτο είναι το πνευμα των paneristi. !!

 

ΥΓ1: ο salman είναι οντως πολυ καλος, υπάρχει όμως και ο άραβας abdulla, πρώτο παιδί :-) για τους δασμους υπαρχει σουπερ κολπο να τους παρακαμψεις, θα σου το πω αν χρειαστει :-))

ΥΓ2: γραψε μου οπωσδηποτε το ονομα εστω του ιταλου χονδρεμπορα γιατι διατηρω επαφες με εναν ιταλο για το παμ 172 και αναρωτιεμαι αν ειναι ο ιδιος. Επισης ο ελβετος ποιος ειναι?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

εγω που λες φιλε redcon θα το παρω 100000000% μεσω ιντερνετ και σιγουρα θα πρεπει να με βοηθησεις (για δευτερη φορα) . βασικα δεν ξερω τιποτα( δεν εχω κανει ποτε αγορα απο ιντερνετ) ουτε πως το κανονιζεις ουτε τι παιζει με το τελωνειο κτλ..... ειμαι Α Σ Χ Ε Τ Ο Σ ο ναι.... :p :p

παντως μολις ειμαι ετοιμος και εχω τα λεφτα θα σου πω :shifty:

ΕΥΓΕΕΕ, μόνο από ιντερνετ, συμφερει απειρως περισσοτερο και βρισκεις πολυ ευκολοτερα τα μοντελα της αρεσκειας σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

re pedia kati asxeto gia na doulepsei kapios sa politis rologiwn xreiazete kapies gnwseis? an nai pws tis mathaineis ? i apla se proslamvanoun kai se ekpaidevoun sto magazi opios xerei as apadisei de nomizw na iparxei politis pou na xerei me akrivia tous mixanismous, kai na sou dinei kapies idieteres exigiseis.

σιγουρα χρειαζονται γνωσεις ομως λιγοι τις διαθετουν, οι περισσοτεροι ξερουν απλως τα βασικα. .

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

re pedia kati asxeto gia na doulepsei kapios sa politis rologiwn xreiazete kapies gnwseis? an nai pws tis mathaineis ? i apla se proslamvanoun kai se ekpaidevoun sto magazi opios xerei as apadisei de nomizw na iparxei politis pou na xerei me akrivia tous mixanismous, kai na sou dinei kapies idieteres exigiseis.

georgehh να σε ρωτησω, την ερωτηση την εκανες γενικα για πωλητες ρολογιων η ενδιαφερεσαι εσυ να γινης πωλητης ρολογιων ?

Link to comment
Share on other sites

georgehh να σε ρωτησω, την ερωτηση την εκανες γενικα για πωλητες ρολογιων η ενδιαφερεσαι εσυ να γινης πωλητης ρολογιων ?

 

oxi pwlitis rologiwn politis se magazi ipologistwn i kinitis... ,apla tin ekana giati otan pas na agoraseis ena roloi miazei na min ine toso diskoli i ipothesi pou exei o pwlitis gia na sou lei oti ine aftomato (i me bataria i opoia sta pio polla rologia thelei allagma meta apo 3 i 10 xronia) tha to kourdiseis meta apo kapies meres an de to xrisimopoieis kai genika kapia poli apla themata kai ithela na ixera an genika afti i thesi thelei kapoies idieteres gnwseis i se ekpedeuoyn ekei

mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...