Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

egw telika redcom agorasa to seadweller to rolex 3700e kai eimai paneutixismenos :P

 

twra to deutero roloi mou thelw na einai me roulaki to opoio den kserw pio na einai . (basika den exw lefta alla tha mazepsw :P) pantws tha ithela na einai kai auto gurw sta 4000 euro. exete na protinete kati?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

egw telika redcom agorasa to seadweller to rolex 3700e kai eimai paneutixismenos :P

 

twra to deutero roloi mou thelw na einai me roulaki to opoio den kserw pio na einai . (basika den exw lefta alla tha mazepsw :P) pantws tha ithela na einai kai auto gurw sta 4000 euro. exete na protinete kati?

 

Τελικα μωρε κουφαλες πηρατε ολοι SD και εχω μεινει εγω με το sub. Ζηλευω. :)

Με γεια σου και εσενα το SD και μη κανεις το λαθος και το πουλησεις ποτε.

Στο παιδι σου δωρο να το δωσεις οταν μεγαλωσει.

Με λουρακι στα 4000 ναι φυσικα φυσικα τι να παρεις χμ δεν ξερω...

Πλακα μας κανεις; Panerai φυσικα !!! Μη με φορτωνεις τωρα.

Βασικα φιλε μου αν βαλεις ενα στο χερι σου, καθαρισες. Δεν μπαινει αλλο ρολοι. Στα 3000-4000 μιλαμε, ετσι;. Το ερωτευεσαι με τη πρωτη επαφη. :)

Link to comment
Share on other sites

pedia ta rologia swiss military ine kala? skeftomai na tsibiso kanena exei kaneis? edipwseis?

 

Δεν εχω δει απο κοντα, αλλα καλα μου φαινονται. Λογικες τιμες, γερα φαινονται, θα σου ελεγα προχωρα.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια θα ηθελα μια μικρη βοηθεια.σκεφτηκα τωρα στις γιορτες να αλλαξω το ρολοι μου(οχι τιποτα σπουδαιο).θελω να με βοηθηστε ωστε να κανω μια καλη επιλογη γιατ ειμαι και ασχετος.θελω ετσι ενα <<κυριλε>> μεχρι 300€-350€.δεν το θελω για καθημερινη χρηση.περισσοτερο για βολτες οποτε θα ηθελα να κανει και λιγη εντυπωση.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα μωρε κουφαλες πηρατε ολοι SD και εχω μεινει εγω με το sub. Ζηλευω. :)

Με γεια σου και εσενα το SD και μη κανεις το λαθος και το πουλησεις ποτε.

Στο παιδι σου δωρο να το δωσεις οταν μεγαλωσει.

Με λουρακι στα 4000 ναι φυσικα φυσικα τι να παρεις χμ δεν ξερω...

Πλακα μας κανεις; Panerai φυσικα !!! Μη με φορτωνεις τωρα.

Βασικα φιλε μου αν βαλεις ενα στο χερι σου, καθαρισες. Δεν μπαινει αλλο ρολοι. Στα 3000-4000 μιλαμε, ετσι;. Το ερωτευεσαι με τη πρωτη επαφη. :)

 

 

xaxaxa :P:P euxaristw polu. oxi den prokeitai na to poulhsw pote.. nai kai egw ena Panerai thelw me kafe louraki. alla den kserw akribws pio mexri 4000 euro mhpws mporeis gia akoma mia fora na mou dwseis ta fwta sou? (ennoeitai maurh plaka) :P:P:P

Link to comment
Share on other sites

an kai den xerw tipota apo rologia pedes epsaxa kai vrika zenith grande class apo 3000 euro to xw erwteftei alla siga mi vrw tosa lefta otan milame gia to klassiko roloi politeleias, klassiko me tin ennoia poli lito deixnei, kai me mia matia fenete aplo roloi exw akousei oti o mixanismos tou ine apo tous korifeous elvetikous.
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

xaxaxa :P:P euxaristw polu. oxi den prokeitai na to poulhsw pote.. nai kai egw ena Panerai thelw me kafe louraki. alla den kserw akribws pio mexri 4000 euro mhpws mporeis gia akoma mia fora na mou dwseis ta fwta sou? (ennoeitai maurh plaka) :P:P:P

 

Για να βγαλεις ακρη στα Pam πρεπει να αρχισεις να κανεις παραδοχες. Δηλ θες κουρδιστο η αυτοματο; Μετα σπορ, μεση η κυριλε; Πας στο paneristi.com και τα βλεπεις ολα ενα-ενα εκτος απο τα special edition. Σιγα-σιγα πλησιαζεις. Εγω εχω marina κουρδιστο. Μου αρεσει πολυ και το sport, το Submersible.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια θα ηθελα μια μικρη βοηθεια.σκεφτηκα τωρα στις γιορτες να αλλαξω το ρολοι μου(οχι τιποτα σπουδαιο).θελω να με βοηθηστε ωστε να κανω μια καλη επιλογη γιατ ειμαι και ασχετος.θελω ετσι ενα <<κυριλε>> μεχρι 300€-350€.δεν το θελω για καθημερινη χρηση.περισσοτερο για βολτες οποτε θα ηθελα να κανει και λιγη εντυπωση.

Seiko arctura kinetic ή Perpeual από e-bay.

Αν δεν θες να μπλέκεις online κοίτα κάποιο Breil. ;)

Nothing lasts forever, but the certainty of change...

 

Emperistatomenos' Blog

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Είναι το πρώτο μήνυμα που γράφω αν και παρακολουθώ καιρό τα posts των κινητών (κάτοχος ενός P910i)

Τα ρολόγια είναι η 2η μεγάλη μου αδυναμία (τα τηλέφωνα δεν είναι η 1η :), εδώ και χρόνια που ασχολούμαι με το αντικείμενο

Προτιμώ εννοείται τα μηχανικά , ιδιαίτερα τα κουρδιστά και αγαπημένη μου μάρκα τα Panerai .

Τα θεωρώ cult αντικείμενα πόθου και χρειάστηκα 2 χρόνια επισταμένης έρευνας και άφθονης υπομονής για να αποκτήσω ένα από αυτά (special edition) . Ισως τα Χριστούγεννα χρειαστεί να το θυσιάσω στο βωμό ενός 2ου άπαιχτου panerai που μου έκλεψε την καρδιά..

Redcon συγχαρητήρια για τις γνώσεις και το γούστο σου, όσο για το submersible που θεωρείς θεικό συμφωνώ και επαυξάνω, πριν από 2 εβδομάδες΄κατέβηκα Αθήνα και επισκέφθηκα τον Καίσαρη, είχε ένα Pam 24 άρι και το Pam 98, χάζεψα και με τα δύο, το ένα για sport διαδρομές και το άλλο για κυριλέ εμφανίσεις άψογα και τα δύο (καθώς και οι δεσποινίδες του καταστήματος βεβαίως :shifty: )

Αυτά, sorry αν σας κούρασα !

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

Για να βγαλεις ακρη στα Pam πρεπει να αρχισεις να κανεις παραδοχες. Δηλ θες κουρδιστο η αυτοματο; Μετα σπορ, μεση η κυριλε; Πας στο paneristi.com και τα βλεπεις ολα ενα-ενα εκτος απο τα special edition. Σιγα-σιγα πλησιαζεις. Εγω εχω marina κουρδιστο. Μου αρεσει πολυ και το sport, το Submersible.

 

 

mphka kai den exw bgalei akrh akoma :P exei tosa polla!! basika thelw na exei kafe louraki thelw mauro kantran kai thelw na einai kurile. twra gia to kourdisto h to automato den kserw ;) (den me endiaferei kai polu auto. arkh na einai kalos mhxanismos!!! :!: ) sto mhxanismo mallon paizoun kai to ti lefta kanei to roloi. gurw sta 4000 euro pio montelo me olws autes tis prodiagrafes pou sou proeipa mou proteineis na parw? (esu ta exeis melethsh kalutera ta pragmata kai se exw empistosunh :O )

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά σε όλους, αυτό είναι το πρώτο μου μύνημα! :up:

 

Τί με έφερε εδώ? αρραβωνιάζομαι τα Χριστούγεννα (και στα δικά σας οι ανύπαντροι/ες) και πρέπει να επιλέξω ένα ρολόι για δώρο μου. :w00t:

 

Τα κριτήρια είναι τα εξής:

- κόστος 2000-2500 Ευρώ

- Αυτόματο

- Χρονογράφος

- Μπρασελέ ατσάλι

- Καντράν μαύρο

 

Μετά απο αρκετή έρευνα φαίνεται να καταλήγω ανάμεσα στα παρακάτω:

Breitling B-2

Breilting Chrono SuperOcean

Tag Heuer Link Automatic Chronograph

Tag Heuer Link Calibre 36 Chronograph

Tag Heuer Aquaracer Automatic Chronograph

 

Περιμένω με αγωνία τις γνώμες σας, προσθέτοντας οτι δοκίμασα Ωmega (seamaster, speedmaster) καθώς και Rolex (GMT Master II, submariner) χωρίς όμως να πω οτι είναι κοντά σε αυτό που ψάχνω. :worry:

μην το ψάχνεις, εσύ το 'χεις
Link to comment
Share on other sites

mphka kai den exw bgalei akrh akoma :P exei tosa polla!! basika thelw na exei kafe louraki thelw mauro kantran kai thelw na einai kurile. twra gia to kourdisto h to automato den kserw ;) (den me endiaferei kai polu auto. arkh na einai kalos mhxanismos!!! :!: ) sto mhxanismo mallon paizoun kai to ti lefta kanei to roloi. gurw sta 4000 euro pio montelo me olws autes tis prodiagrafes pou sou proeipa mou proteineis na parw? (esu ta exeis melethsh kalutera ta pragmata kai se exw empistosunh :O )

Αν μπορώ να βοηθήσω, καλό είναι να γνωρίζεις τα εξής δεδομένα:

1. Τα λουράκια είναι το τελευταίο πράγμα που πρέπει να σε απασχολεί, ειδικά σε ρολόγια όπως τα panerai, κι αυτο διότι στη secondary αγορά στο διαδίκτυο υπάρχουν ένα σωρό sites και after market sellers με καταπλητικά λουράκια αποκλειστικά για panerai, όλων των σχημάτων μεγεθών υλικών και χρωμάτων και τιμών που μπορείς να φανταστείς, επομένως μη δεσμεύεσαι στις επιλογές σου από αυτό το κριτήριο.

2. Τα κουρδιστά είναι προτιμότερα διότι κουβαλούν περισσότερη ιστορία στις πλάτες τους, αρκεί να μη σε ενοχλεί η καθημερινή διαδικασία κουρδίσματος (κυκλοφορούν και μηχανές κουρδίσματος για τους βαριεστημένους). Σε κάθε άλλη περίπτωση αγόρασε αυτόματο.

3. Οι μηχανισμοί είναι καλοί αλλά δε φτάνουν στα επίπεδα εταιρειών όπως η jeager le coultre ή η vacheron-constantin για παράδειγμα, όμως να θυμάσαι ότι ένα panerai δεν το αγοράζεις ποτέ μα ποτέ για το μηχανσμό του.

4. Αν θέλεις όπως λες ένα κυριλέ ρολόι τότε πολύ καλή επιλογή στα οικονομικά δεδομένα σου το Pam 183 (το απλούστερο radiomir) . Από τα Luminor προτείνω το 104 (αυτόματο) ή το 111 (κουρδιστό) καθώς και το 005 (logo)

παραθέτω τα links

111: http://www.panerai.com/s_page.xpd?id_lingua=2&id_sezione=16&id_prodotto=645&id_categoria=34

 

005: http://www.panerai.com/s_page.xpd?id_lingua=2&id_sezione=16&id_prodotto=4416&id_categoria=34

 

183: http://www.panerai.com/s_page.xpd?id_lingua=2&id_sezione=16&id_prodotto=3069&id_categoria=3205

 

 

 

Μια τελευταία συμβουλή , παρακαλώ να την προσέξεις: τα περισσότερα panerai έχουν ιδιαίτερα μεγάλο μέγεθος (44χιλ χωρίς τη γέφυρα προστασίας ) επομένως υπολόγισε την περιφέρεια του καρπού σου ώστε να εκτιμήσεις αν θα φαίνεται φυσιολογικό και όχι σα ρολόι τοίχου! Είναι διαπιστωμένο ότι σε καρπό κάτω των 7 ιντσών (περίπου 18 εκατ) απαγορεύεται μοντέλο 44χιλ διότι φαίνεται τερατώδες.

 

ελπίζω να βοήθησα

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά σε όλους, αυτό είναι το πρώτο μου μύνημα! :up:

 

Τί με έφερε εδώ? αρραβωνιάζομαι τα Χριστούγεννα (και στα δικά σας οι ανύπαντροι/ες) και πρέπει να επιλέξω ένα ρολόι για δώρο μου. :w00t:

 

Τα κριτήρια είναι τα εξής:

- κόστος 2000-2500 Ευρώ

- Αυτόματο

- Χρονογράφος

- Μπρασελέ ατσάλι

- Καντράν μαύρο

 

Μετά απο αρκετή έρευνα φαίνεται να καταλήγω ανάμεσα στα παρακάτω:

Breitling B-2

Breilting Chrono SuperOcean

Tag Heuer Link Automatic Chronograph

Tag Heuer Link Calibre 36 Chronograph

Tag Heuer Aquaracer Automatic Chronograph

 

Περιμένω με αγωνία τις γνώμες σας, προσθέτοντας οτι δοκίμασα Ωmega (seamaster, speedmaster) καθώς και Rolex (GMT Master II, submariner) χωρίς όμως να πω οτι είναι κοντά σε αυτό που ψάχνω. :worry:

Συγχαρητήρια για το ευτυχές γεγονός !

Τα κριτήρια είναι αυστηρά; Αν είσαι αμετακίνητος σε θέματα αυτοματισμού μπρασελέ και τιμής τότε οι επιλογές σου είναι σχετικά περιορισμένες, μιλάμε για μάρκες υψηλού επιπέδου γιατί σε μέτριες/χαμηλές οι επιλογές είναι απεριόριστες.

Τα Brietling μου αρέσουν, είναι πολύ όμορφα και αξιοπρεπή ρολόγια, προσωπικά προτιμώ τη σειρά Navitimer

http://www.breitling.com/en/models/ μόνο που τα ομορφότερα από τα μοντέλα της σειρά φοριούνται με λουράκι.

Tag έλαβα ως δώρο και είναι επίσης αξιοπρεπή όμως έχουν μικρό μέγεθος (τα περισσότερα 40 χιλιοστά), συντηρητικό σχεδιασμό και το χειρότερο όλων, έχουν καταντήσει σούπα, για μένα αυτό είναι μέγιστο μειονέκτημα αλλά αν δεν σε πειράζει δε θα σε προδώσουν σε θέμα αντοχής και ακρίβειας ώρας.

Άλλες πιθανές επιλογές περιλαμβάνουν τα Longines (λίγο λαικά αλλά αρκετά αξιόπιστα πχ Lungomare), omega (πχ το seamaster planet ocean) ή zenith

σε κάθε περίπτωση μη βιάστείς να επιλέξεις γιατι μετά την απομάκρυνση από το ταμείο..δεν έχει επιστροφή.

Καλή τύχη στην επιλογή

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

Πω πω, ο ghostdoc με επιασε 101%. Σου αναθετω το section Panerai. :)

Απο λουρακια χαλαρωσε διοτι εγω εχω 6-7 και προχωραμε. Τα μαρινα εχουν και καφε δερμ και μαυρο καουτσουκ (θεος το καλοκαιρι). Συμφωνω με οσα σου προτεινε ο ghostdoc. Για τον φιλο που παει για κρεμασμα και εγω προτιμω σαφως Breitling και μετα Ομεγα. Βεβαια μην φοβασαι διοτι το ρολοι αλλαζει ευκολα, με καποιο κοστος, τη γυναικα να διαλεξεις καλα διοτι εκει ειναι τα δυσκολα. :) Και εκει να δεις κοστος αλλαγης.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για το ευτυχές γεγονός !

Τα κριτήρια είναι αυστηρά; Αν είσαι αμετακίνητος σε θέματα αυτοματισμού μπρασελέ και τιμής τότε οι επιλογές σου είναι σχετικά περιορισμένες, μιλάμε για μάρκες υψηλού επιπέδου γιατί σε μέτριες/χαμηλές οι επιλογές είναι απεριόριστες.

....

σε κάθε περίπτωση μη βιάστείς να επιλέξεις γιατι μετά την απομάκρυνση από το ταμείο..δεν έχει επιστροφή.

Καλή τύχη στην επιλογή

 

σ' ευχαριστώ για τις ευχές!

ναι, η αλήθεια είναι οτι μου αρέσουν τα ρολόγια όπως τα περιέγραψα πιο πάνω (εκτός απο το εύρος τιμής που μου περιγράψανε τα πεθερικά :X ).

Δυστυχώς το site της Tag δεν αναφέρει διαμέτρους για να καταλάβω, την στιγμή που τα Breitling είναι 43,2mm και 42mm αντίστοιχα και μου πάνε γάντι.

Η navitimer είναι απίστευτη σειρά αλλά ξεφεύγει - όπως είναι φυσικό -οικονομικά απο 3000+

 

 

...

Συμφωνω με οσα σου προτεινε ο ghostdoc. Για τον φιλο που παει για κρεμασμα και εγω προτιμω σαφως Breitling και μετα Ομεγα. Βεβαια μην φοβασαι διοτι το ρολοι αλλαζει ευκολα, με καποιο κοστος, τη γυναικα να διαλεξεις καλα διοτι εκει ειναι τα δυσκολα. :) Και εκει να δεις κοστος αλλαγης.

...

 

:lol: :lol: :lol: ΜΕΓΙΣΤΟ! ευχαριστώ για τη συμβουλή! να υποθέσω οτι είσαι δεσμευμένος? Η γυναίκα πάντα -στηριζόμενος στην πολύπαθη εμπειρία μου - αυτή τη φορά είναι COSC certified :alien:

μην το ψάχνεις, εσύ το 'χεις
Link to comment
Share on other sites

σ' ευχαριστώ για τις ευχές!

ναι, η αλήθεια είναι οτι μου αρέσουν τα ρολόγια όπως τα περιέγραψα πιο πάνω (εκτός απο το εύρος τιμής που μου περιγράψανε τα πεθερικά :X ).

Δυστυχώς το site της Tag δεν αναφέρει διαμέτρους για να καταλάβω, την στιγμή που τα Breitling είναι 43,2mm και 42mm αντίστοιχα και μου πάνε γάντι.

Η navitimer είναι απίστευτη σειρά αλλά ξεφεύγει - όπως είναι φυσικό -οικονομικά απο 3000+

 

 

 

 

:lol: :lol: :lol: ΜΕΓΙΣΤΟ! ευχαριστώ για τη συμβουλή! να υποθέσω οτι είσαι δεσμευμένος? Η γυναίκα πάντα -στηριζόμενος στην πολύπαθη εμπειρία μου - αυτή τη φορά είναι COSC certified :alien:

 

:D πολύ καλό ! να θυμάσαι όμως πάντοτε ότι δοκιμάζουν το ρολόι και δίνουν την έγκριση COSC σε ανύποπτο χρόνο και μία φορά επομένως δεν εγγυώνται μελλοντικές αποδόσεις ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

ακόμα γελάω με το "κόστος αλλαγής", νασαι καλά!

ευχαριστώ για τα καλά λόγια, τα επιστρέφω εις διπλούν , μαζί θα σηκώσουμε το βάρος του panerai forum section !

Εδώ στη Β. Ελλάδα όλοι με κοιτούν σαν alien όταν τους δείχνω ή μιλώ για τα panerai, χαίρομαι ιδιαίτερα που βρέθηκε έστω μία "αδελφή ψυχή" στον Ελλαδικό χώρο για ανταλλαγή σκέψεων και μοίρασμα της αγάπης για τη μάρκα

ΥΓ: εγώ από λουράκια σταμάτησα στα 13 λόγω αναστεναγμού στέπης ..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

ακόμα γελάω με το "κόστος αλλαγής", νασαι καλά!

ευχαριστώ για τα καλά λόγια, τα επιστρέφω εις διπλούν , μαζί θα σηκώσουμε το βάρος του panerai forum section !

Εδώ στη Β. Ελλάδα όλοι με κοιτούν σαν alien όταν τους δείχνω ή μιλώ για τα panerai, χαίρομαι ιδιαίτερα που βρέθηκε έστω μία "αδελφή ψυχή" στον Ελλαδικό χώρο για ανταλλαγή σκέψεων και μοίρασμα της αγάπης για τη μάρκα

ΥΓ: εγώ από λουράκια σταμάτησα στα 13 λόγω αναστεναγμού στέπης ..

 

Τελεια :) Θεσ/νικη εισαι; Ακουστε να δειτε πως τα Pam ενωνουν τον κοσμο. Το 1978 περναω πανεπιστημιο στα Γιαννενα και ειχα ενα συγκατοικο. Το 1984 που φευγουμε παει Αμερικη και τον χανω. Το ειδα μια φορα το 1985 και τελος. Ειμαι λοιπον μελος του paneristi.com και μια μερα λαμβανω το κατωθι email:

 

Dear Apostolos,

 

I got your e-address from the viapaneristi site. Your name sounds very familiar but I had some doubts; it is been a long time.

 

I wonder, if you studied at the University of Ioannina in Greece and used to live in the same house with Nikolas xxxxx (aka teras).

 

Then this is your roomate (quite far from Greece; I have been living in NYC for the past twenty years) and I always wondering what happened to my old buddies. By the way I got a few Panerais for my self.

 

I know it is been a long time but Please let me know if you are the same person, I think you are. The world is very small some times. I would greatly appreciate it.

 

If you are not, sorry to bother you.

 

Regards

Nikolas

 

Τελικα βρεθηκαμε το καλοκαιρι και εγινε χαμος. Τωρα θα παω ΝΥ να τον δω την ανοιξη. Τι σου κανουν τα Πανεραι, ε;

Link to comment
Share on other sites

exoume duo eidikous!!! redcom kai ghostdoc euxaristw gia tis apanthseis sas. :P ta eida ola me polu prosoxh kai apofashsa na agorasw(molis mazepsw ta lefta :P) to luminor marina panerai 111. o karpos mou einai 20 xiliosta ara eimaste ok. exw omws akoma merikes apories :P

1)poso kanei akribws auto panerai pou thelw?

2)poso kanei na parw 2 akoma louraki. ena kaotsouk gia kalokairi kai ena pio kirile kafe gialistero ktl :P

3)kserete magazi sthn thessaloniki pou na poulaei panerai?

4) h diadikasia kourdismatos pws ginete? ginete ekswterika h prepei na to anoigeis to roloi?

 

an apanththoun kai autes oi apories tha eimai entelws kalimenos :P. euxaristw kai pali

Link to comment
Share on other sites

1. List price 3200 euro. Tsekare times me Ora Kessaris apo tel.

2. Ta exei mesa ti ta thes ta idia? An pareis extra na einai allo xroma kai style.

3. Den ksero.

4. Sikoneis to leviedaki pou to krataei piesmeno kai kourdizeis kanonika. Eksoterika fysika.

 

Kai ego to 111 exw :)

 

Kafe gialistero? Loustrini to theleis? Tha se maloso tora. Otan ftaseis ekei, tha sou dosoume links gia lourakia. Ena-ena ta vimata.

Link to comment
Share on other sites

exoume duo eidikous!!! redcom kai ghostdoc euxaristw gia tis apanthseis sas. :P ta eida ola me polu prosoxh kai apofashsa na agorasw(molis mazepsw ta lefta :P) to luminor marina panerai 111. o karpos mou einai 20 xiliosta ara eimaste ok. exw omws akoma merikes apories :P

1)poso kanei akribws auto panerai pou thelw?

2)poso kanei na parw 2 akoma louraki. ena kaotsouk gia kalokairi kai ena pio kirile kafe gialistero ktl :P

3)kserete magazi sthn thessaloniki pou na poulaei panerai?

4) h diadikasia kourdismatos pws ginete? ginete ekswterika h prepei na to anoigeis to roloi?

 

an apanththoun kai autes oi apories tha eimai entelws kalimenos :P. euxaristw kai pali

Η επιλογή σου είναι ΑΡΙΣΤΗ, ένα από τα ομορφότερα panerai μοντέλα και μάλιστα ιστορικό. Εύγε. Η μόνη επισήμανση: αν είσαι φαν του τιτανίου αντί ατσαλιού μπορείς να επιλέξεις το 177 που είναι ίδιο κατά τα άλλα.

1. Τιμές: 111 3250 Ευρώ και το 177 3625 Ευρώ

2. Ότι είπε ο redcon

3. Δυστυχώς και το τονίζω, δεν υπάρχει κατάστημα στη Θεσσαλονίκη, αποκλειστικός (=μονοπωλιακός) αντιπρόσωπος η αυτού εξοχότης Mr Kessaris

4. Βλέπε απάντηση redcon

Ως προς λουράκια-λουστρίνι ούτε να το σκέφτεσαι, κάθονται τραγελαφικά σε ρολόι panerai

ΥΓ: συστήνω να ξεκινήσεις αποταμίευση αν επιθυμείς έντονα το ρολόι διότι οι τιμές αναπροσαρμόζονται , φυσικά προς τα πάνω, κάθε 12 μήνες περίπου και η επόμενη αυξηση θα γίνει τον Απρίλιο (περίπου 200-300 ευρώ up)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

redcon φοβερή ιστορία! Όντως έτσι ακριβώς όπως τα λες είναι ,μάλιστα οι κάτοχοι των panerai στο εξωτερικό τουλάχιστον, αποτελούν μία ισχυρή κλειστή κοινωνία όπου το κάθε μέλος βοηθά με ζήλο τα υπόλοιπα , διοργανώνουν συναντήσεις και διαγωνισμούς και ένα σωρό άλλες δραστηριότητες πράγμα που καμία άλλη μάρκα δεν εχει επιτυχει μέχρι σήμερα.

 

Βρίσκομαι Βέροια, 70χιλ από Θεσνικη και καμια 500αρια απο Αθήνα :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

lol Α ρε που μπλεξαμε... Αν δεν ειχα γυναικα θα ειχα τωρα τουλαχιστον Audemar Royal Oak. Αλλα δεν παραπονιεμαι. Βεβαια τα service ειναι λιγο ακριβα. :)

Audemar Royal Oak γυναίκα ? Βαρύ πυροβολικό, καλή επιλογή αλλά στο service εκτός του ότι κοστίζει θα σου την κρατήσουνε και κάνα μήνα minimum :cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

To 177 εχει καφε πλακα και χανει χοντρα. Το εχει ενας φιλος μου και δεν μου αρεσει. Το τιτανιο βεβαια ειναι αλλη κλαση, αλλα και το ατσαλι ειναι πολυ ωραιο. Οπως ειπες τα Πανεραι ειναι αποψη. Ειναι παντως η επιτομη του στυλ. Απιστευτα ομορφα. Επισης να προσθεσω οτι η Παολα (για οσους την ξερουν ποια ειναι) μου ειχε πει στην εκθεση 3 χρονια πριν, οτι πανεραι=μαυρη πλακα+μαυρο λουρακι.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...