Jump to content

[Επίσημο] LG G4


giglle
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως το δικό μου (ελληνικό από cosmote) έχει android security patch level 2016-08-01

 

SecPatch Νοεμβρίου:V20J KDZ

 

 

SecPatch Ιανουαριου 2017: V20L KDZ (Vodafone Branded)

Εγω θα ηθελα αυτη η κοινότητα να λειτουργει υπερ του καταναλωτη με μαζικες καταγγελιες στην ΕΕTΤ κατα των καρτελ που εχουν στηθει, οχι να κανουμε και γκαλοπ κατα του καταναλωτη και υπερ των εταιριων!;)
Link to comment
Share on other sites

Και να φλασαρουμε μεσω ανεπισημου προγραμματος το οποιοδηποτε kdz... Δεν ειναι επισημο προγραμμα το LG UP. Επισης, μιλαμε για το LG G4, καθε φλασαρισμα μπορει να αποδειχτει...μοιραιο...Αν δεν δεησει να δωσει η ιδια ΟΤΑ ενα απλο security patch, σιγα μη κανουμε αλχημειες. Ξερω ποσο απλη διαδικασια ειναι, αλλα δε μιλαμε ουτε για το παλιο μου κινητο του αβαταρ, ουτε για κανα xiaomi, 1+ ... Edited by tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσύ έχεις security patch μεταγενέστερο του Ιουλίου? Μόνο τα Αμερικάνικα έχω δει να παίρνουν μέχρι τώρα.

Ενδεικτικά, έχουν βγει αυτά:

https://lgsecurity.lge.com/security_updates.html

 

Στο δικό μου πάντως έχω patch του Οκτωβρίου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όσους υπέδειξαν τις πρόσφατες ενημερώσεις τους. Επειδή δεν τις κυνηγούσα ενεργά και είχα συνηθίσει ότι όποιος έπαιρνε OTA το ανέφερε εδώ, είχα χάσει επεισόδια μετά την 20h. Βλέπω ότι δυστυχώς η 20j UK (η τελευταία unbranded?) έχει αφαιρέσει την επιλογή μόνο 2G, που ενίοτε χρησιμοποιώ, αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε και όλα δικά μας :).
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω παρατηρήσει ότι το τελευταίο update (V20g-EUR 2016-07-01) το οποίο πήρε το G4 της κοπέλας μου (602 παρτίδα), αυτό που έλεγε κάτι για αύξηση της αυτονομίας και μείωση θερμοκρασιών, έχει κυριολεκτικά σκοτώσει τις επιδόσεις της συσκευής. Το βάζω δίπλα δίπλα με το Μ8 και κάνω ίδια πράγματα και το G4 είναι πιο αργό στα φορτώματα και σε smoothness. Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι παρόμοιο;

Δηλαδή σοβαρά τώρα, η LG για να μειώσει τα έξοδά της με την πατάτα που έκανε με το G4, υποβαθμίζει της συσκευές σε επιδόσεις κάτω του Snapdragon 801 για να μην στέλνουμε τα κινητά στα σέρβις; Η συσκευή ήταν από την πρώτη μέρα πολύ πεσμένη στα συνθετικά benchmarks, ίσως να θυμάστε κάποιοι που ρωτούσα για τα δικά σας αποτελέσματα, αλλά μετά από αυτό το update είναι πραγματικά αισθητά πιο αργή.

Πείτε μου παρακαλώ, έχετε παρατηρήσει εσείς κάτι αντίστοιχο μετά το update ή γενικά το G4 σας να μην είναι δίνει την αίσθηση ότι είναι πιο γρήγορο συγκριτικά με συσκευές που θα έπρεπε σαφέστατα να είναι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω παρατηρήσει ότι το τελευταίο update (V20g-EUR 2016-07-01) το οποίο πήρε το G4 της κοπέλας μου (602 παρτίδα), αυτό που έλεγε κάτι για αύξηση της αυτονομίας και μείωση θερμοκρασιών, έχει κυριολεκτικά σκοτώσει τις επιδόσεις της συσκευής. Το βάζω δίπλα δίπλα με το Μ8 και κάνω ίδια πράγματα και το G4 είναι πιο αργό στα φορτώματα και σε smoothness. Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι παρόμοιο;

Δηλαδή σοβαρά τώρα, η LG για να μειώσει τα έξοδά της με την πατάτα που έκανε με το G4, υποβαθμίζει της συσκευές σε επιδόσεις κάτω του Snapdragon 801 για να μην στέλνουμε τα κινητά στα σέρβις; Η συσκευή ήταν από την πρώτη μέρα πολύ πεσμένη στα συνθετικά benchmarks, ίσως να θυμάστε κάποιοι που ρωτούσα για τα δικά σας αποτελέσματα, αλλά μετά από αυτό το update είναι πραγματικά αισθητά πιο αργή.

Πείτε μου παρακαλώ, έχετε παρατηρήσει εσείς κάτι αντίστοιχο μετά το update ή γενικά το G4 σας να μην είναι δίνει την αίσθηση ότι είναι πιο γρήγορο συγκριτικά με συσκευές που θα έπρεπε σαφέστατα να είναι;

 

εγω απο αυτονομία ειμαι μια χαρα (τροπος του λέγειν 2,20 λεπτα οθονη ολα ανοιχτα)παρολαυτα το μόνιμο προβλημα μου σε σχεση και με σενα ειναι αυτο το smoothness που αναφερεις.....το μονο smooth ειναι στο μενου και της αρχικης και του μενου εφαρμογών οταν μπαινω ακομα και στην ποιο ελαφρια εφαρμογη εχει λαγκαρισματα και αντε εκει λες ειναι θεμα εφαρμογης αλλα να εχω και τα ιδια μικρολαγκ στο μενου των ρυθμίσεων μου μοιαζει ως προβλημα....αυτο το δεν κολλαει πουθενα δηλαδη που διαβαζω σε διαφορα ποστ σε μενα δεν παιζει....εκτος και αν εννοούν κόλλημα πανω απο 3-4 δευτερολεπτα ΟΧΙ τετοιο δεν εχω αλλα smooth δεν ειναι για κανενα λογο!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Εμένα εδώ και μια εβδομάδα η μπαταρία δεν κρατάει καθόλου. Είναι εμφανής η διαφορά.

 

602 παρτίδα, ενός χρόνου αν θυμάμαι καλά.

 

Δεν έχει Κάνει κάποια ενημέρωση να αλλάξει κάτι.

 

 

Δεν ξέρω αν επειδή πιάνει 4g σε ένα σημείο που το βάζω παίζει ρόλο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα εδώ και μια εβδομάδα η μπαταρία δεν κρατάει καθόλου. Είναι εμφανής η διαφορά.

 

602 παρτίδα, ενός χρόνου αν θυμάμαι καλά.

 

Δεν έχει Κάνει κάποια ενημέρωση να αλλάξει κάτι.

 

 

Δεν ξέρω αν επειδή πιάνει 4g σε ένα σημείο που το βάζω παίζει ρόλο αυτό.

Η αλήθεια είναι πως γενικά η μπαταρία δε κρατάει, αλλά και το 4g παίζει το ρόλο του καθώς καταναλώνει περισσότερη μπαταρία.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Samsung Internet Beta 5.4.00-3 λειτουργεί και σε LG και Sony

http://www.apkmirror.com/apk/samsung-electronics-co-ltd/samsung-internet-beta/samsung-internet-beta-5-4-00-3-release/samsung-internet-beta-5-4-00-3-android-apk-download/

Κατεβάστε και το Adblock Fast και τέλος οι διαφημίσεις, χωρίς root κτλ ενεργοποιήστε το στα settings του browser στα extension/πρόσθετα

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.rocketshipapps.adblockfast

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω παρατηρήσει ότι το τελευταίο update (V20g-EUR 2016-07-01) το οποίο πήρε το G4 της κοπέλας μου (602 παρτίδα), αυτό που έλεγε κάτι για αύξηση της αυτονομίας και μείωση θερμοκρασιών, έχει κυριολεκτικά σκοτώσει τις επιδόσεις της συσκευής. Το βάζω δίπλα δίπλα με το Μ8 και κάνω ίδια πράγματα και το G4 είναι πιο αργό στα φορτώματα και σε smoothness. Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι παρόμοιο;

Δηλαδή σοβαρά τώρα, η LG για να μειώσει τα έξοδά της με την πατάτα που έκανε με το G4, υποβαθμίζει της συσκευές σε επιδόσεις κάτω του Snapdragon 801 για να μην στέλνουμε τα κινητά στα σέρβις; Η συσκευή ήταν από την πρώτη μέρα πολύ πεσμένη στα συνθετικά benchmarks, ίσως να θυμάστε κάποιοι που ρωτούσα για τα δικά σας αποτελέσματα, αλλά μετά από αυτό το update είναι πραγματικά αισθητά πιο αργή.

Πείτε μου παρακαλώ, έχετε παρατηρήσει εσείς κάτι αντίστοιχο μετά το update ή γενικά το G4 σας να μην είναι δίνει την αίσθηση ότι είναι πιο γρήγορο συγκριτικά με συσκευές που θα έπρεπε σαφέστατα να είναι;

 

Μπορώ να επιβεβαιώσω. Όντως έχει ελάχιστα καλύτερη αυτονομία για τα δεδομένα της συσκευής πάντα και όντως δεν τηγανίζει αυγά πια όπως με την προηγούμενη έκδοση αλλά λαγκαρει πολύ. Δεν είναι πια smooth με την καμία. Εφαρμογές τύπου facebook messenger Spotify λαγκαρουν αδικαιολόγητα. Δεν θα έλεγα ότι κολλάει η ότι είναι αργό αλλά νομιζω σε smoothness και γενικά σε επιδόσεις είναι πολύ κοντα σε g2. Τα έχω δει δίπλα δίπλα με άλλο setup φυσικά το καθένα αλλά το g2 έδειχνε να τα πηγαίνει το ίδιο καλά. Αυτό βέβαια είναι καλό για το g2 αλλά πολύ κακο για το G4 τηλέφωνο δυο γενιές μετά :confused:

Link to comment
Share on other sites

καλα οσοι εχουμε και συσκευη 1-1,5 χρονια, ισως και η μπαταρια να χρειαζεται και μια αλλαγη, θα εχει χασει κατι απο την φουλ χωρητικοτητα της.

 

Οσον αφορα την σπιρταδα, η μονη αισθητη διαφορα που μπορω να εντοπισω, ειναι μονο με οταν το πρωτο αγορασα με lolipol. Δεν ξερω αν στην πορεια υποχρονισαν κατι ή βαρυναν τα νεα λογισμικα/εφαρμογες κλπ

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να επιβεβαιώσω. Όντως έχει ελάχιστα καλύτερη αυτονομία για τα δεδομένα της συσκευής πάντα και όντως δεν τηγανίζει αυγά πια όπως με την προηγούμενη έκδοση αλλά λαγκαρει πολύ. Δεν είναι πια smooth με την καμία. Εφαρμογές τύπου facebook messenger Spotify λαγκαρουν αδικαιολόγητα. Δεν θα έλεγα ότι κολλάει η ότι είναι αργό αλλά νομιζω σε smoothness και γενικά σε επιδόσεις είναι πολύ κοντα σε g2. Τα έχω δει δίπλα δίπλα με άλλο setup φυσικά το καθένα αλλά το g2 έδειχνε να τα πηγαίνει το ίδιο καλά. Αυτό βέβαια είναι καλό για το g2 αλλά πολύ κακο για το G4 τηλέφωνο δυο γενιές μετά :confused:

Εμενα ηρθε με mm. Ειχα τα ίδια προβλήματα που αναφέρεις λαγκ και κατάντια. Έφτιαξε οταν πηγα πισω σε lollipop και μετα ξανα σε mm. Δοκίμασε το. Πάει καλυτερα απο s7 & s8.

 

Sent from my Hi10 pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

κάτοχος του κινητού εδώ και ένα χρόνο, σήμερα ενώ το κινητό είχε μπαταρία έκλεισε από μόνο του και μετά δεν άνοιγε, έμενε στην εικόνα που δείχνει το σήμα της LG. Στη συνέχεια έβγαλα την μπαταρία και προσπάθησα πολλές φορές να το ανοίξω αλλά μάταια.

 

Μετά από λίγο το σύνδεσα στον υπολογιστή και άνοιξε κανονικά και τώρα λειτουργεί.

 

Πρέπει να κάνω τώρα κάτι; Εννοώ δεν μπορώ να είμαι με το φόβο ότι το κινητό θα κλείσει και θα μείνω χωρίς συσκευή .

Link to comment
Share on other sites

παίρνω σημερα στα χερια μου το τηλ της μανας μου καθως και αυτη και ο πατερας μου τους πηρα το lg spirit(ξανα φυσικα ποτε lg στο σπιτι)

και επειδη ειναι ασχετοι και οι 2 λεω κατσε να φρεσκαρω λιγο να δω τι παιζει και τσουπ ενημερωση ειχαν λολιποπ λεω πλακα θα χει να πηραν καμια 6.0!!!!τηλ του φεβρουαριου ειναι το 2015....σιγα μην πηραν!!και ομως λεει εχετε καινουριο λογισμικό γελουσα απο τα νευρα μου!!!πλεον με 6.0 και τα 2 και πετανε και μεις κανουμε ταμα για την 7.0!!!αστεια πραγματα......

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ηρθε με mm. Ειχα τα ίδια προβλήματα που αναφέρεις λαγκ και κατάντια. Έφτιαξε οταν πηγα πισω σε lollipop και μετα ξανα σε mm. Δοκίμασε το. Πάει καλυτερα απο s7 & s8.

 

Το έκανα και εγώ αυτό αλλά τώρα δεν μου βγάζει την ενημέρωση MM ξέρουμε κάτι για αυτό?

Edited by black1180
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο, αλλά αν εν τέλει αναβαθμιστεί το G4 σε Nougat θα έχει και καλύτερη αυτονομία, μιας κι η έκδοση 7.0 σου επιτρέπει να ρίξεις την ανάλυση εως και δύο κλίμακες κάτω (HD και FullHD) αντί του 4k, κάτι που τόσο καιρό θεωρείται σε μεγάλο βαθμό υπεύθυνο για την κακή αυτονομία της συσκευής. ;)
"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

κάτοχος του κινητού εδώ και ένα χρόνο, σήμερα ενώ το κινητό είχε μπαταρία έκλεισε από μόνο του και μετά δεν άνοιγε, έμενε στην εικόνα που δείχνει το σήμα της LG. Στη συνέχεια έβγαλα την μπαταρία και προσπάθησα πολλές φορές να το ανοίξω αλλά μάταια.

 

Μετά από λίγο το σύνδεσα στον υπολογιστή και άνοιξε κανονικά και τώρα λειτουργεί.

 

Πρέπει να κάνω τώρα κάτι; Εννοώ δεν μπορώ να είμαι με το φόβο ότι το κινητό θα κλείσει και θα μείνω χωρίς συσκευή .

 

Για να το έχεις ένα χρόνο έχεις και παλιά πλακέτα από τις προβληματικές οπότε το bootloop πλησιάζει. Κράτα backup τα αρχεία σου και ετοιμάσου για αλλαγή πλακέτας που θα λύσει μια και καλή το πρόβλημα σου.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο, αλλά αν εν τέλει αναβαθμιστεί το G4 σε Nougat θα έχει και καλύτερη αυτονομία, μιας κι η έκδοση 7.0 σου επιτρέπει να ρίξεις την ανάλυση εως και δύο κλίμακες κάτω (HD και FullHD) αντί του 4k, κάτι που τόσο καιρό θεωρείται σε μεγάλο βαθμό υπεύθυνο για την κακή αυτονομία της συσκευής. ;)

Αυτό είναι εξακριβωμένο ότι θα γίνεται και δοθεί και από την LG? Γιατί πολλά έχουν πάρει την 7.0 αλλά δεν έχουν δυνατότητα να ρίξουν την ανάλυση. Θεωρώ ότι η Samsung το έδωσε επειδή ήθελε από μόνη της

 

Στάλθηκε από το 1+3

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο, αλλά αν εν τέλει αναβαθμιστεί το G4 σε Nougat θα έχει και καλύτερη αυτονομία, μιας κι η έκδοση 7.0 σου επιτρέπει να ρίξεις την ανάλυση εως και δύο κλίμακες κάτω (HD και FullHD) αντί του 4k, κάτι που τόσο καιρό θεωρείται σε μεγάλο βαθμό υπεύθυνο για την κακή αυτονομία της συσκευής. ;)

 

Δεν ειναι 4Κ , αλλα 2Κ (2560X1440) η οθονη του LG G4. Και η LG καταφερνει παντα να τα κανει σαλατα με την αυτονομια των συσκευων της, οποτε δεν τρεφω ελπιδες.

 

Επισης, το s8 ακομη δεν εχει βγει, πως και ξερουμε οτι ρολλαρει καλυτερα το G4;

Edited by tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι 4Κ , αλλα 2Κ (2560X1440) η οθονη του LG G4. Και η LG καταφερνει παντα να τα κανει σαλατα με την αυτονομια των συσκευων της, οποτε δεν τρεφω ελπιδες.

 

Επισης, το s8 ακομη δεν εχει βγει, πως και ξερουμε οτι ρολλαρει καλυτερα το G4;

 

2560 X 1440 = 3,7Κ και μετά την στρογγύλευση:) 4Κ

Link to comment
Share on other sites

To 4K εχει αναλυση 4096 Χ 2160. (ως 4K DCI standard με 1.9:1 aspect ratio) οπου ειναι το κινηματογραφικο στανταρντ.

 

Υστερα εχουμε το UHD με αναλυση 3840 Χ 2160 (UHDTV) με aspect rario 16:9 (κοντα στο 1.78:1), αλλα συνηθως οι tv's ορισμενες φορες αντι για UHD τις ονομαζουν και 4Κ , αν και αυτος ο ορος τεχνικα ανηκει μονο στο cinematic DCI resolution, οπως ανεφερα στην αρχη, παρ'ολα αυτα χρησιμοποιειται και στο display standard απο μερικους κατασκευαστες.

 

Η οθονη του G4 ειναι αναλυσης QHD. (Quad HD) 2560 X 1440.

 

Aν θα μπορουσαμε να το "βαφτισουμε" χαριτολογωντας 4Κ αυτο θα συνεβαινε προς χαρην συζητησης μιας και εχει 4 φορες μεγαλυτερη αναλυση (εξ'ου και η ονομασια quad hd) απο το 720p HDTV video standard.

 

Υπαρχει και το WQHD με αναλυση 3440Χ1440, οπου βασικα ειναι η αναλυση του QHD ομως σε 21:9 aspect ratio (αντι του 16:9 του QHD)

Edited by nemaki
Link to comment
Share on other sites

2560 X 1440 = 3,7Κ και μετά την στρογγύλευση:) 4Κ

 

Σε αντίθεση με τη μέχρι τώρα ορολογία που αναφέραμε συνήθως την κατακόρυφη ανάλυση της οθόνης (πχ 720p=1280x720, 1080p=1920x1080) στις νεότερες χρησιμοποιείται η οριζόντια ανάλυση (πχ 4K=3840x2160).

Link to comment
Share on other sites

2560 X 1440 = 3,7Κ και μετά την στρογγύλευση:) 4Κ

 

Ούτε καν όμως, 4K/UHD = 3840x2160 pixels http://kingscalculator.com/en/other-calculators/pixel-density-calculator

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] LG G4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...