Jump to content

myphone Versus: Η μεγάλη των ναυαρχίδων μάχη


vlachaquito
 Κοινοποίηση

Ποια ναυαρχίδα θεωρείτε ότι «κλέβει» την παράσταση στο πρώτο μισό του 2015;  

820 members have voted

  1. 1. Ποια ναυαρχίδα θεωρείτε ότι «κλέβει» την παράσταση στο πρώτο μισό του 2015;

    • Samsung Galaxy S6
      442
    • HTC One M9 Plus
      45
    • Sony Xperia Z5
      43
    • LG G4
      142
    • Άλλη ναυαρχίδα
      122
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
      26


Recommended Posts

Πρώτα το Ζ4 για την αδοαβροχοποίηση και την αντοχή. Οι υπόλοιποι ας ψάχνουν/πληρώνουν/αγγίζουν θήκες καοτσούκ.

Μετά το G4 γιατί δεν έχει τον 810 (μειονέκτημα του Ζ4 που όμως δε του παίρνει τη πρώτη θέση) και η αφαιρούμενη μπαταρία είναι σοβαρότατο πλαονέκτημα για κάποιον που θα κρατήσει >1 χρόνο το κινητό του. Οι υπόλοιποι ας πάνε στο service να τους αλλάξουν μπαταρία με πολλαπλάσιο κόστος.

Στην τρίτη θέση θα έβαζα το S6 για την τεχνική του αρτιότητα. Θα ήταν πρώτο αν η μπαταρία και ο σχεδιασμός (το εξόγκωμα επιβάλει θήκη), δεν ήταν σοβαρές φάουλ επιλογές της Samsung.

Τέλος το Htc, όχι γιατί δεν είναι καλό, αλλά γιατί είναι πολύ ακριβό σε ένα κόσμο που δεν είναι μία στις πέντε εταιρίες, αλλά μία στις δέκα. Και μάλιστα αυτή με το μακράν χειρότερο value for money.

 

(εννοείται ότι ποτέ δε θα αγόραζα φετινή ναυαρχίδα, τη θεωρώ πεταμένα λεφτά)

(εννοείται επίσης ότι αξιολογώ με βάση αυτά που προσφέρουν, καθώς η πρόοδός τους ή η προϊστορία τους είναι άσχετη)

 

 

Δηλωνω απογοητευμενος που δεν υπαρχει στο συγκριτικο λουμια τηλεφωνο.Γιατι?

Ο τιτλος λεει ποια ναυαρχιδα προτιματε το 2015. Αν ελεγε για παραδειγμα ποια ναυαρχιδα του2015 προτιματε θα ελεγα πως εκαναν καποια διαλογη (οχι οτι παλι δεν θα απογοητευομουν).

 

Θα ηθελα καποιος μοντ η ο συντακτης του αρθρου να δωσει μια απαντηση για λειπει το 930 ας πουμε.

 

Πολυ φιλικα και σεβουμενος ολες τις αποψεις και τις αρεσκειες προς αλλες μαρκες.

Προφανώς αναφέρεται σε ναυαρχίδες του '15. Επίσης το 930 για πολλούς λόγους δεν μπορεί να μπεί στη κατηγορία της ναυαρχίδας - όπως η τιμή του.

Edited by Stratosnen
Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 122
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει ξεχωριστά το S6 edge, η εξωτερική διαφορά ανάμεσα στα δύο S6 είναι πολύ μεγάλη. Αν υπήρχε ο διαχωρισμός, ίσως αυτό να ψήφιζα αποκλειστικά και μόνο εξαιτίας του wow factor, όπως έχουν τα πράγματα, δεν ψηφίζω κανένα από αυτά. Εδώ και κάποιο καιρό έχω διαγράψει οριστικά τους "μουράτους" κατασκευαστές. Edited by Voodooman
Link to comment
Share on other sites

Ενώ είμαι φανατικός των nexus συσκευών αυτό που έχω να πω είναι ότι. ....το S6 Edge είναι ότι καλύτερο έχω δει και πιάσει στα χέρια μου τα τελευταία χρόνια!!! Από εμένα δαγκωτό S6 edge!!!

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Αν και είναι νωρις ακομα για τετοιο συγκριτικο, με τα δεδομενα που εχω Galaxy S6. Αν το G4 ήταν για τα γούστα μου όμορφο και όχι άσχημο, θα επέλεγα εκείνο.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

και εγω S6 ψηφισα καθως το βλεπω ως το πιο πληρες για φετος, και με δεδομενο οτι πλεον η καμερα γινεται ο 1ος παραγοντας για την επιλογη, νομιζω οτι εκει κανει την πιο μεγαλη διαφορα..Δεν το εχω δει απο κοντα, αλλα δε νομιζω να αλλαξω γνωμη (εξαλλου εχω δει το iphone :P :P )

Κατα τα αλλα, το Ζ5 γιατι το βαλατε? μιλατε για Ζ4 και βαζετε Ζ5 που ουτε καν ξερουμε τι ειναι και πως ειναι! για μενα βαλτε Ζ4 ή καθολου τη σονυ εφοσον για φετος δεν εχει βγαλει κατι σε global εκδοση.

ή δειξτε μας το Ζ5 εαν το ξερετε, αλλιως μην κοροιδευομαστε..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ακαιρο το θέμα. Να διαλεγεις μόνο από τα specs είναι λάθος. Πρέπει να δούμε λίγο τις συσκευές σε λειτουργία, τα προβλήματα που βγάζουν, τον τρόπο που υλοποιουν ή όχι αυτά που υπόσχονται, την τιμή στην αγορά, την απόδοση σε εφαρμογές, μπαταρία.

Δηλαδή πως να πεις γνώμη?

Link to comment
Share on other sites

Ακαιρο το θέμα. Να διαλεγεις μόνο από τα specs είναι λάθος. Πρέπει να δούμε λίγο τις συσκευές σε λειτουργία, τα προβλήματα που βγάζουν, τον τρόπο που υλοποιουν ή όχι αυτά που υπόσχονται, την τιμή στην αγορά, την απόδοση σε εφαρμογές, μπαταρία.

Δηλαδή πως να πεις γνώμη?

 

εδω εχουν βαλει στο poll το...Ζ5. Νομιζω οτι το να μην εχετε καινουριο θεμα παιδες ειναι προτιμοτερο απο το να βαζετε ανουσια ή σε λαθος βαση θεματα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ποια κλέβει την παράσταση? Το S6 αντικειμενικά ακούγεται περισσότερο. Προσωπικά θα προτιμούσα πάλι LG, η νοοτροπία της είναι πιο κοντά στα γούστα μου.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου αρέσει φέτος ειναι πως ολες αυτες οι ναυαρχίδες εχουν διαφορετικά socs, exynos,helio x10,808,810 η ποικιλία πάντα είναι καλή! κατα τα άλλα lg g4 σαν υπερπλήρης επιλογή και επειδή το δυνατότερο τους χαρτί είναι να το βγάλουν απροβληματιστο ,αλλιώς κάηκαν και το ξερουν.
Link to comment
Share on other sites

περίμενα κάποιο wow factor από lg για να μεταπηδήσω σε αυτήν αλλά το 4 μου φαίνεται σαν την παρουσίαση του s5 , χωρίς κάτι ιδιαίτερο σε σχέση με τον προκάτοχό του. Επειδή θέλω ~5,5" θα περιμένω note5 και one+2,αλλά από αυτά που έχουμε μέχρι στιγμής το s6 μου έκανε το κλικ.
Link to comment
Share on other sites

LG G4 με διαφορά
Ένδοξο ιστορικό : Sony Ericsson W600 , Sony Ericsson K810i , Nokia N78 , LG GT505 , Samsung i5800, Alcatel OT-918D , Sony Xperia Sole , Samsung Galaxy S3 4G, iPhone 5, LG G2, Xiaomi Redmi Note 3, LG V10, Samsung Galaxy S7 Edge, iPhone X
Link to comment
Share on other sites

Πολύ μπροστα το poll αυτο... Sony Xperia Z5!! Lol!! Τεσπα... αν έπρεπε να βγω απο το οικοσύστημα της Apple, θα επέλεγα Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Lg g4 απο εμενα. Πανεμορφο αλλα χωρις να σου κοβει τη δυνατοτητα να αλλαζεις μπαταρια και καρτα μνημης. Φυσικα σε αυτη την τιμη κανενα :lol:

 

Το πιο σωστό σχόλιο... με τις ανερχόμενες τιμολογιακές πολιτικές των περισσότερων εταιρειών και με δεδομένο πάντα το κόστος παραγωγής σε συνάρτηση με το τελικό αποτέλεσμα η απάντηση είναι κυριολεκτικά κανένα.

Σε άλλη περίπτωση θα ψήφιζα σαφώς την πιο πλήρη επιλογή, και τέτοια σ' αυτά τα 4 δεν υπάρχει. Ουσιαστικά μιλάμε για την λιγότερη ελλειπή δηλαδή G4 ή Z4 με το καθένα να υπερτερεί σε κάτι (αποσπώμενη μπαταρία και αδιαβροχοποίηση αντίστοιχα), μετά το HTC και τελευταίο εντελώς φιλικά το S6.

 

Σε καθαρά πρακτικό επίπεδο, θεωρώ ότι ακόμα και αν πας να πάρεις το αρχαίο S4 Dual Sim του 2013 που παίζει σε προσφορά στα 236 δολάρια αυτές τις μέρες, μάλλον είσαι υπέρ-καλυμμένος και πάλι. Θα είσαι ψεύτης αν ισχυριστείς ότι θέλησες να κάνεις κάτι και δεν μπόρεσες. Με λίγα λόγια, τα τεχνικά χαρακτηριστικά ενός ακόμα και μέτριου smartphone σήμερα υπερκαλύπτουν παραπάνω από μία φορά τις απαιτήσεις κάποιου κανονικού μη-σαλεμένου χρήστη. Από εκεί και πέρα παίζουν άκυροι για μένα παράγοντες όπως design, φίρμα κτλ. που μπορεί να επηρεάσουν την τελική απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το "κλέβει την παράσταση" το ερμηνεύω με "ντόρο" γύρω από την κυκλοφορία του. Εκεί μόνο το s6 edge υπάρχει. Τα υπόλοιπα είναι ανύπαρκτα, κανείς δεν ασχολείται μαζί τους και δεν τα περιμένει (προφανώς εξαιρείται η μικρή μειοψηφία που παρακολουθεί τα χαρακτηριστικά και συγκρίνει συσκευές). Πας σε κατάστημα, περνάς από τα τηλέφωνα και σε περιμένει ο υπάλληλος της σάμσουνγκ να σου δείξει το s6...
Link to comment
Share on other sites

S6 με κλειστά τα μάτια!!! Διαφορετικό απ όλα τα υπόλοιπα κ ας έχει τις "ελλείψεις" που όλοι παραπονιούνται!! Βεβαια το Note 4 μου δεν το αλλάζω με τπτ!!
Link to comment
Share on other sites

Σε άλλη περίπτωση θα ψήφιζα σαφώς την πιο πλήρη επιλογή, και τέτοια σ' αυτά τα 4 δεν υπάρχει. Ουσιαστικά μιλάμε για την λιγότερη ελλειπή δηλαδή G4 ή Z4 με το καθένα να υπερτερεί σε κάτι (αποσπώμενη μπαταρία και αδιαβροχοποίηση αντίστοιχα), μετά το HTC και τελευταίο εντελώς φιλικά το S6.

 

Σε καθαρά πρακτικό επίπεδο, θεωρώ ότι ακόμα και αν πας να πάρεις το αρχαίο S4 Dual Sim του 2013 που παίζει σε προσφορά στα 236 δολάρια αυτές τις μέρες, μάλλον είσαι υπέρ-καλυμμένος και πάλι. Θα είσαι ψεύτης αν ισχυριστείς ότι θέλησες να κάνεις κάτι και δεν μπόρεσες. Με λίγα λόγια, τα τεχνικά χαρακτηριστικά ενός ακόμα και μέτριου smartphone σήμερα υπερκαλύπτουν παραπάνω από μία φορά τις απαιτήσεις κάποιου κανονικού μη-σαλεμένου χρήστη. Από εκεί και πέρα παίζουν άκυροι για μένα παράγοντες όπως design, φίρμα κτλ. που μπορεί να επηρεάσουν την τελική απόφαση.

 

+1000000000000

 

Με αυτήν ακριβώς την σειρά κατατάσσω τις φετινές ναυαρχίδες και συμφωνώ απόλυτα με την τρέλα που έχει δημιουργηθεί με τα specs.

 

Επίσης βλέπω μια απίστευτη μιμητική λατρεία υπέρ του S6 από ένα κοινό δήθεν γνώστες που σε άλλες περιπτώσεις εθεταν κόκκινες γραμμές για κάποιες ελλείψεις από άλλους κατασκευαστες και τώρα γαργάρα!

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Galaxy s6 ψήφισα.. Το μόνο που πιστεύω εχει αρκετές διαφορες από τον προκάτοχό του!! Βέβαια αρνητική η μη ύπαρξη sd και η αποσπωμενη μπαταρία, αλλα προσωπικά με καλύπτουν τα 32gb και η μπαταρία δε με ενοχλεί!!
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Για την διαφορετικοτητα ειδικα από τις τελευταιες της συσκευες samsung edge !!

λογω κρισης κ value Money elephone p7000 - k πιο επωνυμο asus zenphone 2

Link to comment
Share on other sites

Huawei p8 κορυφαίο παιδιά συνδυάζει ποιότητα σχεδιασμό κάμερα μπαταρία και σε πολύ καλή τιμή.
Link to comment
Share on other sites

Το s6 αν και με χαλάει η καρτα και η μπαταρία ...
Θελω να σηκωθώ ένα πρωί και να δω τον κόσμο με τα μάτια που είχα οταν ήμουν παιδί !!!!
Link to comment
Share on other sites

Για.μένα HTC....μακράν το ποιοτικότερο τηλέφωνο στην αγορά...Δεν έχει νΑ φοβηθεί τίποτα από τον ανταγωνισμό...Έχει τον καλύτερο ήχο με τεράστια διαφορά από τους υπόλοιπους και σε θέμα λογισμικού το sense δουλεύει καλύτερα από όλα τα υπόλοιπα
Link to comment
Share on other sites

Galaxy s6 με διαφορα.εχει πανω του οτι καλυτερο κυκλοφορει κ αυτο σημαινει ναυαρχιδα.κ μη μου πειτε για την καμερα του g4 θα περιμενουμε να δουμε μεχρι τοτε η samsung βγαζει τις καλυτερες καμερες εκει εξω εδω κ χρονια.επισης super amoled ειναι οι κορυφαιες οθονες τον κοσμο να γυρισετε αναποδα.720 p lg spirit διπλα σε s3 κ ειναι η νυχτα με την μερα.τι αλλο ζητατε να βγαινει η μπαταρια;οκ ενταξη αλλα δεν ειναι ναυαρχιδα πως να το κανουμε; Edited by georgerapp
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...