Jump to content

Xiaomi Mi 4i


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αλλά από την ευρωπαϊκή αποθήκη το στέλνουν με τα πόδια και κάνει 15 μέρες πάνω κάτω να φτάσει.

Έτσι ακριβώς, κάνει περίπου 14 μέρες για την ακρίβεια να φτάσει από την ευρωπαϊκή αποθήκη του gearbest. Όμως έρχεται κανονικά , για τελωνειακούς (μάλλον) λόγους χρησιμοποιούν μια "μυστήρια" μεταφορική και το tracking πρέπει να το ζητήσεις extra γιατί στο 17track π.χ δεν εμφανίζεται.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 380
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για σας παιδιά επειδή σκέφτομαι το επόμενο κινητό μου να είναι χιαομι μπορεί να μου πει καποιος εντυπώσεις απο αυτην την συσκευή mi4i κυριως με ενδιαφέρει η κάμερα και η μπαταριά

Η χρήση που κάνω κυριως ημερησίως μια ωρα ομιλία μια ωρα στο ιντερνετ ανοιχτο το 3g ολη μέρα και ανοιχτό και το viber ποσο λέτε να με βγάλει η μπαταριά με αυτην την χρήση ...

Η κάμερα τι λέει είναι καλή ... ????

Nokia 8210 -> Siemens M55 -> Sony Ericsson K750 -> LG Optimus One P500 -> Samsung Galaxy Core -> Xiaomi Redmi note 2 -> ?????
Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά επειδή σκέφτομαι το επόμενο κινητό μου να είναι χιαομι μπορεί να μου πει καποιος εντυπώσεις απο αυτην την συσκευή mi4i κυριως με ενδιαφέρει η κάμερα και η μπαταριά

Η χρήση που κάνω κυριως ημερησίως μια ωρα ομιλία μια ωρα στο ιντερνετ ανοιχτο το 3g ολη μέρα και ανοιχτό και το viber ποσο λέτε να με βγάλει η μπαταριά με αυτην την χρήση ...

Η κάμερα τι λέει είναι καλή ... ????

 

Φιλε απο τις καλύτερες επιλογές η καμερα ολα τα λεφτα το ιδιο και η οθόνη του η οποια ειναι φανταστική. Απο μπαταρία εμενα μου παει με λογική χρηση δυο μερες περίπου...εχει απο τις μεγαλύτερες μπαταρίες για την διάσταση του. Μεγάλο πλεονεκτημα οπως και καθε xaiomi η τρομερή υποστήριξη του σε roms..

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά επειδή σκέφτομαι το επόμενο κινητό μου να είναι χιαομι μπορεί να μου πει καποιος εντυπώσεις απο αυτην την συσκευή mi4i κυριως με ενδιαφέρει η κάμερα και η μπαταριά

Η χρήση που κάνω κυριως ημερησίως μια ωρα ομιλία μια ωρα στο ιντερνετ ανοιχτο το 3g ολη μέρα και ανοιχτό και το viber ποσο λέτε να με βγάλει η μπαταριά με αυτην την χρήση ...

Η κάμερα τι λέει είναι καλή ... ????

Και δώρο τα ακουστικά ;)

https://www.ibuygou.com/p-xiaomi-mi4c-qualcomm-snapdragon-808-hexa-core-18ghz-2gb-ram-16gb-rom-7080.html

Link to comment
Share on other sites

 

αυτο ειναι αλλο τηλεφωνο το c μαλλον υποβαθμιζμένη εκδοση. 6πύρηνο και οχι οκταπυρηνο....Προσοχή το site δεν ειναι αξιόπιστο απ οτι εχω ακουσει....εχει στείλει στο παρελθον fake τηλέφωνα...

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι αλλο τηλεφωνο το c μαλλον υποβαθμιζμένη εκδοση. 6πύρηνο και οχι οκταπυρηνο....Προσοχή το site δεν ειναι αξιόπιστο απ οτι εχω ακουσει....εχει στείλει στο παρελθον fake τηλέφωνα...

 

Αναβαθμισμένο θες να πεις και παρουσιάστηκε σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

καλα ειμαστε oftopic εδω μιλαμε μονο για το mi4i η σύγκριση γινεται αλλου....αλλα νομίζω ότι το mi4i ξέφυγε απο τα καθιερωμένα της xiaomi με την σκέψη παντα στα μονοκαρτα....Το μελλον ειναι τα δικαρτα....και εκει παει πλεον και η xiaomi...Παντως προκειτε για φανταστικο τηλεφωνο οπως και τα περισσότερα της xiaomi μεχρι σήμερα...Ποιοτικό με μεγάλη μπαταρία σχετικα με το μέγεθος καλή οθόνη καλή φωτογραφική με μεταβαλομενη live έκθεση φωτεινότητας....64bit επεξεργαστή....με τρομερή υποστήριξη απο την Xiaomi και τους dev....Πραγματικα αξίζει με χίλια. Πλεον και με την έκδοση 5.9.1 απο την ελληνική κοινότητα της miui τα πραγματα εγιναν ακομα ποιο θετικα στα παντα. Ειμαι πολυ ευχαριστημένος απο το τηλεφωνο....πραγματικα..
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα στην παρέα σας, είμαι ένα βήμα πριν την αγορά του κινητού για τον αδερφό μου από το minideal.

Όσοι αλλάξατε χρώμα στο καπάκι , από που ψωνίσατε;; :cool:

 

Δεν νομιζω να το εχει αλλαξει κανενας δυστυχως....Κι εγω ειμαι στην ιδια φαση με σενα. Δυστυχως δεν βρισκω πουθενα το πισω καπακι σαν ανταλλακτικο. Σκεφτομαι να το παρω σε ασπρο (μιας και μου αρεσει πιο πολυ σε ασπρο) και ψαχνω μηπως βρω μαυρο καπακι γιατι το ασπρο θα γινει χαλια.

Αν βρεις κατι γραψε το εδω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να το εχει αλλαξει κανενας δυστυχως....Κι εγω ειμαι στην ιδια φαση με σενα. Δυστυχως δεν βρισκω πουθενα το πισω καπακι σαν ανταλλακτικο. Σκεφτομαι να το παρω σε ασπρο (μιας και μου αρεσει πιο πολυ σε ασπρο) και ψαχνω μηπως βρω μαυρο καπακι γιατι το ασπρο θα γινει χαλια.

Αν βρεις κατι γραψε το εδω.

Έκανα την αγορά σε άσπρο τελικά μιας και το κινητό θα είναι πάντα "ντυμένο" με κάποια θήκη. Για αρχή έχω εντοπίσει την πιο απλή λαστιχενια σετακι με το αναγκαίο tempered glass για την οθόνη, αλλά δυστυχώς τρώμε πόρτα ακόμα από aliexpress και δεν πέτυχε η αγορά μέσω ebay :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! έχει βάλει κανείς την AOSPA-L Rom; αν ναι, μήπως έχει βρει τρόπο να ρυθμίσει ringtone για την δεύτερη sim; δεν έχει native ρύθμιση για την κάρτα και δεν έχουν δουλέψει και 1-2 εφαρμογές από play store...
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα την 32άρα έκδοση . Μου έβγαλε αναβάθμιση την 6.7.2.0 να την κάνω ; Να περάσω την ελληνική αντί για αυτή ;
Link to comment
Share on other sites

Βάλε την 5.9.1 dev και εγώ είχα αυτή που βάλες αλλά με την 5.9.1που είναι και miui 7 πάει πολύ καλύτερα στα πάντα...... Και καλή διαχειρηση μνήμης και γρηγορότερο στην ροή.... Και στην μπαταρία καλύτερη αυτονομία

 

Τελικά έβαλα και εγώ την Ελληνική 5.9.1 dev και είναι πολύ καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ουπς πηγαινε για το Xiaomi Mi4 αλλα δειτε κ εδω μπας κ ξερει κανεις να μου προτεινει κατι:

 

Προβληματακι Hardware:

 

1.) Κλεισιμο οθονης και πρεπει να πατησω 15 φορες το power button για να ανοιξει ενω το κουμπι λειτουργει

κανονικα και οι ενδειξεις απο τα buttons στο κατω μερος της οθονης αναβουν.. αλλα ξεμπλοκαρει μετα απο λιγη ωρα.

Και κλεινει σε τυχαιες τελειως στιγμες.

 

2.) Στα καλα καθουμενα laggarei ολο το συστημα UI + APPS ενω η οθονη ειναι μια χαρα το touch δουλευει παντου.

Και στρωνει μετα απο καποια ωρα μονο του εντελως τυχαια.

 

Να αναφερω οτι λιγο πριν αρχισουν αυτα καθαρισα το Charing port κ θυρα ακουστικων απο σκονη... Πειραχτηκε κατι?

 

Θελω να μαθω για να δω αν γινεται να αγορασω ανταλλακτικο !

 

(Software δεν ειναι με τιποτα... εκανα κ δοκιμασα τα παντα.. αλλαγη rom, αλλαγη σε κινεζικη εργοστασιακη ρομ, ολα τα wipe

και τα φορματ απο cmw recovery... κ περασα stable, Εβαλα το Mi Recovery κ ξανα ολα τα wipes ... παλι τιποτα! κ τελος

με το mi flash περασα μια rom εφοσον εκανα flash all απο fast boot και το κανει παλι.)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα και εγώ την Ελληνική 5.9.1 dev και είναι πολύ καλύτερα.

Είσαι σταθερά με την 5.9.1 ; Νομίζω ή 5.9.24 που έχω τρώει λίγο μπαταρία . Γενικά έχει bugs ή δικιά σου ;

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σταθερά με την 5.9.1 ; Νομίζω ή 5.9.24 που έχω τρώει λίγο μπαταρία . Γενικά έχει bugs ή δικιά σου ;

 

Εδώ και λίγες μέρες πάει μια χαρά .

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω βαλει την ελληνικη ροομ και με πολυ λιγο ομιλια και πολυ λιγο στο ιντερνετ κραταει ουτε δυο μερες .ειναι λογικο με τετοια μπαταρια ;Μπορω να σβησω καποιες εφαρμογες να μην τρεχουν,τι μπορω να κανω για να κραταει πιο πολυ η μπαταρια;
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν είσαι root βάλε το greenify για να πρασινοποιήσεις εφαρμογές που δεν χρησιμοποιείς και δεν θέλεις να ανοίγουν μόνες τους.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως ρωτάμε πως να αυξήσω την ένταση του ακουστικού στο τηλ, στην δική μου περίπτωση θέλω να την μειώσω :geek: , oχι από τα phusical button :baby: αλλά μέσα από το λειτουργικό. Δεν έχω ρουτάρει την συσκευή οπότε το mobileuncle και άλλα παρόμοια δεν παίζουν. Υπάρχει τρόπος?
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα Μi 4i 16gb dual sim και θελω να βαλω καποια ελληνικη rom, δυστυχως ειδα το δεν ειναι διαθεσιμη για download https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/9390-Flash-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-ROM-%CF%83%CF%84%CE%BF-Mi-4i/ , υπαρχει καπου αλλου η rom για να την κατεβασω ?

 

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα Μi 4i 16gb dual sim και θελω να βαλω καποια ελληνικη rom, δυστυχως ειδα το δεν ειναι διαθεσιμη για download https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/9390-Flash-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-ROM-%CF%83%CF%84%CE%BF-Mi-4i/ , υπαρχει καπου αλλου η rom για να την κατεβασω ?

 

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Μάλλον κάνεις κάποιο λάθος, μπορείς να κατεβάσεις την τελευταία ελληνική ρομ από εδώ https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/9987/ αφού πρώτα κάνεις μια εγγραφή, οδηγίες για την εγκατάσταση στο mi4i υπάρχουν στο ανάλογο λινκ.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάνεις κάποιο λάθος, μπορείς να κατεβάσεις την τελευταία ελληνική ρομ από εδώ https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/9987/ αφού πρώτα κάνεις μια εγγραφή, οδηγίες για την εγκατάσταση στο mi4i υπάρχουν στο ανάλογο λινκ.

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση, δεν ειμαι καλα εξοικειωμενος με το xiaomi-miui.gr :O

Αυτη τι στιγμη βλεπω οτι το τηλεφωνο εχει μεσα την android 5.0.2 LRX22G MIUI version 6.7.2.0(LXIMICH) I Stable

 

Στο λινκ που μου εδωσες ειδα οτι ειναι Developer ROM και μεσα στο πρωτο ποστ εχει λινκ με τις Stable εκδόσεις https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/8437 , απο το λινκ με τις Stable κατεβαζω τωρα την Mi-4i => xiaomi-miui-hellas-5.0.2_ferrari_Stable-6.3.0.zip (Rooted + TWRP recovery) για να βαλω τη Stable, σωστα ?

Και ακολουθω αυτον τον οδηγο ? https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/9390-Flash-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-ROM-%CF%83%CF%84%CE%BF-Mi-4i/

 

 

Ευχαριστω και παλι

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση, δεν ειμαι καλα εξοικειωμενος με το xiaomi-miui.gr :O

Αυτη τι στιγμη βλεπω οτι το τηλεφωνο εχει μεσα την android 5.0.2 LRX22G MIUI version 6.7.2.0(LXIMICH) I Stable

 

Στο λινκ που μου εδωσες ειδα οτι ειναι Developer ROM και μεσα στο πρωτο ποστ εχει λινκ με τις Stable εκδόσεις https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/8437 , απο το λινκ με τις Stable κατεβαζω τωρα την Mi-4i => xiaomi-miui-hellas-5.0.2_ferrari_Stable-6.3.0.zip (Rooted + TWRP recovery) για να βαλω τη Stable, σωστα ?

Και ακολουθω αυτον τον οδηγο ? https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/9390-Flash-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-ROM-%CF%83%CF%84%CE%BF-Mi-4i/

 

 

Ευχαριστω και παλι

 

Νομίζω η τελευταία stable είναι η 6.7.2.0 που έχεις, αν είναι η πιο πρόσφατη δε χρειάζεται να βάλεις άλλη, αν θέλεις developer μπορείς να την περάσεις από το λινκ που σου έστειλα, αλλά περίμενε μέχρι αύριο που θα έχει νέα αναβάθμιση..

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η τελευταία stable είναι η 6.7.2.0 που έχεις, αν είναι η πιο πρόσφατη δε χρειάζεται να βάλεις άλλη, αν θέλεις developer μπορείς να την περάσεις από το λινκ που σου έστειλα, αλλά περίμενε μέχρι αύριο που θα έχει νέα αναβάθμιση..

Αυτη η rom που εχω τωρα δεν εχει Ελληνικα, θελω να βαλω απο το miui gr για να εχει φουλ Ελληνικα ;)

 

Ακολουθω τη διαδικασια που περιγραφουν στο λινκ στο προηγουμενο ποστ μου ?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...