Jump to content

Fashion & Style


termi21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσο για τα χειμερινά items που χάθηκαν από το dreambox σας ,θα επανέλθουν σε μερικές μέρες.Είτε τα μεταφέρουν σε άλλη αποθήκη ή τα πάνε για φωτογράφιση και promotion.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξέρει κανείς αν υπάρχει μαγαζί με μπουφάν Barbour στο αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος; Πεταω τη Δευτέρα για σχετικά κρύα χώρα και βρήκα ευκαιρία να αποκτησω ένα. Πόσο εχει το απλό αντρικό περασμένο με κερί (unisex ουσιαστικα); Είδα πως το attica έχει εκπτωση 20% στα Barbour. Μήπως να πάρω από εκεί;
Link to comment
Share on other sites

Πριν ανοίξουμε ένα θέμα, χρησιμοποιούμε την Αναζήτηση για την περίπτωση που ήδη υπάρχει θέμα που να μας καλύπτει.

 

Συνενώθηκε με το Fashion & Style και συνεχίζουμε.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

james είχα σταμπαρει κατι shoes dsq χειμερινα και ενα μπλουζακι frankie morello με το κ*λ*δαχτυλο και έχουν χαθει όλα...νόμιζα πως πουληθηκαν..
Link to comment
Share on other sites

Ήδη σήμερα πολλά items ξαναεμφανίστηκαν και λογικά θα είναι διαθέσιμα στο dreambox σου.Κάπου στις αρχές Αυγούστου θα δώσει ένα 10% στα χειμερινά το yoox.
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι -85% κάπου τον Σεπτέμβριο. Με αυτό το κουπόνι έχετε free delivery :YOOXLOVESVARVATOS .Αν επιλέξετε και τη συγκεκριμένη μάρκα,έχετε και ένα επιπλέον -20%.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Παιδια που μπορω να βρω μαγιο SUNDEK υπαρχει επισημο e-shop http://www.sundek.us/2010/index.php αλλα περα που λεeι οτι θελει 40 μερες δηλαδη αν το παραγγελνα τωρα μαλλον του χρονου θα το φορουσα ειναι και αρκετα ακριβο χωρις εκπτωση εννοω, ξερεi καποιος κανα e-shop που να πουαλει SUNDEK ή κανα μαγαζι στην Θεσσαλονικη?
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις το link απο την Ups για να βαλω το tracking number και να δω τις πληροφοριες για την παραγγελια μου?
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις το link απο την Ups για να βαλω το tracking number και να δω τις πληροφοριες για την παραγγελια μου?

 

http://www.ups.com/WebTracking/track?loc=en_GR&WT.svl=PNRO_L1

Link to comment
Share on other sites

Παιδια που μπορω να βρω μαγιο SUNDEK υπαρχει επισημο e-shop http://www.sundek.us/2010/index.php αλλα περα που λεeι οτι θελει 40 μερες δηλαδη αν το παραγγελνα τωρα μαλλον του χρονου θα το φορουσα ειναι και αρκετα ακριβο χωρις εκπτωση εννοω, ξερεi καποιος κανα e-shop που να πουαλει SUNDEK ή κανα μαγαζι στην Θεσσαλονικη?

Στην ιστοσελίδα τους λέει ότι επίσημος αντιπρόσωπος στην Ελλάδα είναι ο Λάκης Γαβαλάς.

 

Στην Θεσσαλονίκη κατάστημα LAK έχει στην Μητροπόλεως.

 

Δες εδώ http://www.lak.gr/el/index.html στην καρτέλα stores.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πειρα ενα dsq jean απτο detroit με εκπτωση -30% και ειναι αυτο που γραφει dsquared στην δεξια τσεπη και απο πανω εχει σαν καρφιτσα την δαφνη...αυτο ειναι μοντελο της χρονιας που περασε?γτ απο τι βλεπω φοριετε πολύ...
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους..

ξέρει κανείς την αξιοπιστία των παρακάτω sites???

http://www.abercrombieuk.net

http://www.brandname-clothing.com/

σας ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

http://www.farfetch.com

 

Αυτό είναι αξιόπιστο; έχει παραγγείλει κανένας;

αν κατάλαβα καλά δεν εμπορεύεται το ίδιο το κατάστημα απλώς ψάχνει σε άλλα μαγαζιά για οτι αναζητήσετε. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους..

ξέρει κανείς την αξιοπιστία των παρακάτω sites???

http://www.abercrombieuk.net

http://www.brandname-clothing.com/

σας ευχαριστώ :)

 

με τοσες σελιδες πως να μην εχει βρωμισει ο τοπος μετα...

το uk.net με εχει προβληματισει αρκετα μπορω να πω... δεν ξερω αν ειναι μπινια των αγγλων, αλλα μου φαινεται απιθανο να ειναι επισημο!

αλλωστε εχει ρουχα που ουτε τα εχω ξαναδει ποτε ουτε τιποτα!

δηλωνουν οτι ειναι retailers παντως...

μακρια..

A&F New York με ιταλικη σημαια πρωτη φορα βλεπω..

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πειρα ενα dsq jean απτο detroit με εκπτωση -30% και ειναι αυτο που γραφει dsquared στην δεξια τσεπη και απο πανω εχει σαν καρφιτσα την δαφνη...αυτο ειναι μοντελο της χρονιας που περασε?γτ απο τι βλεπω φοριετε πολύ...

 

Βιάστηκες νομίζω. Το συγκεκριμένο jean που αναφέρεις ήταν το best seller του χειμώνα που μας πέρασε...Όποια πέτρα και να σήκωνες ,αυτό το jean θα έβρισκες από κάτω :D. Το detroit έχει πολλά παλιά ρούχα που τα πλασσάρει ως καινούργια.Έπειτα πάνε τα "θύματα" και με ένα 30% είναι ευχαριστημένοι. Προτείνω να το επιστρέψεις.Αυτό το πράγμα με τα dsquared έχει παραγίνει ,ειδικά στις "in" και "δήθεν" καφετέριες-bar-clubs κλπ οπουδήποτε στην Ελλάδα.Παρέλαση από dsq ένα πράγμα.Το 1ο πράγμα που μου 'ρχεται στο μυαλό μόλις βλέπω dsq ,είναι η φωνή του ξάδερφου του Τζίμη στους 10 μικρούς Μήτσους να λέει : "dsquared ιχααα!".

 

http://www.farfetch.com

 

Αυτό είναι αξιόπιστο; έχει παραγγείλει κανένας;

αν κατάλαβα καλά δεν εμπορεύεται το ίδιο το κατάστημα απλώς ψάχνει σε άλλα μαγαζιά για οτι αναζητήσετε. Σωστά;

 

Ναι,αλλά έχει ακριβά έξοδα αποστολής.Ουσιαστικά το farfetch πουλάει ρούχα από boutiques της Ευρώπης και της Αμερικής .

Edited by james55
Link to comment
Share on other sites

 

τη ζωνη την ειχα παραγγειλει με ενα κουπονι που ειχε βγει πριν ενα μηνα...την επστρεψα γιατι απο κοντα δε μου αρεσε καθολου...

Link to comment
Share on other sites

Ναι,αλλά έχει ακριβά έξοδα αποστολής.Ουσιαστικά το farfetch πουλάει ρούχα από boutiques της Ευρώπης και της Αμερικής .

Thanks

 

Ναι, έχει 19 και 21 ευρώ τα μεταφορικά, πολλά θεωρούνται;

ειναι η πρώτη φορά που επιχειρω ον λινε αγορά ρουχων.

 

Επίσης, φιλε james55 έχω δει σε προηγομενα μηνύματά σου αλλά και στο από πανω να λες οτι ορισμένες μάρκες που θεωρούνται in εδώ στο εξωτερικό δεν πουλάνε.

πχ

"4. Δεν έχουμε αντιληφθεί ότι τα ρούχα και οι μάρκες που αγοράζουμε τα φοράνε κυρίως χώρες του ανατολικού μπλοκ. Η Δυτική Ευρώπη έχει κάνει τεράστια βήματα τα τελευταία χρόνια σε στιλ και μάρκες σε αντίθεση με τις ανατολικές χώρες που κάποιοι πλούτισαν απότομα και βγάζουν τα απωθημένα τους σε πεθαμένα στιλ και brand names. Ο Έλληνας πολλές φορές κάνει μπαμ όταν κυκλοφορεί στο εξωτερικό και διακρίνεται από χιλιόμετρα στο ντύσιμο ."

Ποιες μαρκες όμως θεωρείς εσύ προσωπικά, μιας και έχω δει οτι το έχεις το θέμα γενικότερα, in και ποιές πουλάνε περισσότερο στο εξωτερικό;

Edited by billy14
Link to comment
Share on other sites

Α 19 ευρώ έχει;Παλιότερα είχε κάπου στα 30 .Βασικά από το farfetch έτσι και πάρεις ,αν δεν κάνω λάθος,θέλει γύρω στις 10 με 14 μέρες να φθάσει η παραγγελία και μου φαίνεται λίγο μπέρδεμα η διαδικασία στο συγκεκριμένο site.Δηλαδή άντε κάνε την παραγγελία,άντε να ειδοποιήθει η συγκεκριμένη boutique έπειτα ,άντε και στο στέλνουν.Αν πέσεις έξω στο νούμερο;Κατά τ'άλλα είναι τρομερό site,αν ξέρεις το νούμερο σου, προχώρα.Επίσης να προσέξεις να είναι το προϊόν που θές από boutique ευρωπαϊκή και όχι Αμερικάνικη.

 

Τώρα για το 2ο σκέλος της ερώτησης σηκώνει μεγάλη συζήτηση και θα διατυπώσω διάφορες διάσπαρτες σκέψεις μου. Για να μη φανεί καθόλου σνομπίστικο το προτελευταίο μου post ,να σου πώ ότι ίσως έχω τα πιο πολλά dsquared εδώ μέσα ....και τα φοράω ακόμη (περίοδου 2006-2008).Ό,τι και να πω ,ό,τι και να γράψω το θέμα είναι να ψάξετε μόνοι σας να βρείτε τι σας πάει , να φάτε κάποιες ώρες στα sites που έχω προτείνει καθώς και στα blogs τους.Όλα αυτά εφόσον ενδιαφέρεστε πραγματικά,γιατί υπάρχουν και πιο σημαντικά πράγματα στη ζωή.Γιατί και μάρκες να δώσω,ίσως δύσκολα να καταλάβετε κάποια πράγματα ,αν δεν περιηγηθείτε ,έστω εικονικά,στον χώρο της μόδας ,fashion shows κλπ.Προσπάθησα να μάθω κάποιους εδώ μέσα να ψαρεύουν ,τώρα τι ψάρια θα πιάσετε αυτό είναι στην κρίση σας.

Επίσης καλύτερα να δώσεις 150 ευρώ για μια ετήσια συνδρομή σε ένα γυμναστήριο ,παρά να αγοράσεις κάποιο ρούχο. Όπως είχα γράψει και στο αρχείο,κανένα ρούχο δε θα σε κάνει νοιώσεις ωραία ,αν δεν έχεις ένα fit σώμα. Φαντάσου επίσης μία εικόνα: Η χοντρή 50άρα γυναίκα πάμπλουτη με τα gucci φορέματα και την LV τσάντα που περπατάει με ύφος 1000 καρδιναλίων.Γίνεται περισσότερο ελκυστική με αυτά τα ρούχα;Μάλιστα φέτος ο Michael Kors και η Vivienne Westwood στράφηκαν στο ντύσιμο για πιο εύσωμους ανθρώπους και πήραν την απάντηση που έπρεπε από τον Κarl Lagerfeld: "Η μόδα δεν απευθύνεται σε γυναίκες που κάθονται στον καναπέ και τρώνε πατατάκια...". Για πολλούς δικαίως top brand names τα παραπάνω της χοντρής κυρίας στο παράδειγμα,για μένα eurotrash,γιατί σχεδιάζουν με γνώμονα το κέρδος ,όχι τη δημιουργικότητα των ταλαντούχων σχεδιαστών τους,μόδιστρων και ένα κάρο άλλων υπαλλήλων που διαθέτουν.Πάρε για παράδειγμα τι έγινε στις δισκογραφικές εταιρείες ,όπου οι μουσικοί αντικαταστάθηκαν με ανθρώπους του marketing."Τι πουλάει? Αυτό το είδος.Οκ αυτό και αυτό θα παράγουμε και όποιος γουστάρει από τους καλλιτέχνες ,οι άλλοι στο ράφι."

Εξάλλου θα έχετε παρατηρήσει πόσο πιο ωραία ντύνονται όλες σχεδόν οι Ελληνίδες το καλοκαίρι σε σχέση με το χειμώνα,λόγω της απλότητας στο ντύσιμο .Το χειμώνα όμως η διαφορά είναι τραγική ,εκεί ξεχωρίζουν οι καλοντυμένες από αυτές που δεν το κατέχουν...

Τώρα στο θέμα μας.Υπάρχουν σχεδιαστές που σχεδιάζουν ,για να πουλήσουν και σχεδιαστές που είναι δημιουργικοί.Στη μόδα σήμερα υπάρχουν 2-3 διαφορετικοί κόσμοι.

-τα brand names του εμπορίου ,δηλαδή των Μalls ,sportswear κλπ

-οι οίκοι που θέλουν να πουλήσουν ,δηλαδή full commercial σε περιοδικά,tv ,airport boutiques και δεκάδες υποκαταστήματα.

- οι οίκοι που σέβονται τον εαυτό τους και διατηρούν τον αρχικό τους χαρακτήρα και το target group τους είναι fashion consious κόσμος.Είτε παραδοσιακοί οίκοι είτε ανερχόμενοι ...και οι μεν και οι δε άγνωστοι στο 99,9% των αναγνωστών εδώ μέσα.

 

Μόδα σήμερα είναι ο συνδυασμός των τριών παραπάνω .Προσωπικά επιλέγω και τις 3 κατηγορίες με μία ιδιαίτερη κλίση στην τελευταία .Βέβαια προτιμώ πλέον και πιο σοφιστικέ,avant-garde,elegant ,κλασίκο ντύσιμο,μεγαλώνουμε βλέπεις...

Nα φανταστείς στην Ιταλία οι περισσότεροι είναι "κολλημένοι με την μπάλα".Δηλαδή πολυ copy-paste φάση σε brand names ο μέσος/μέση Ιταλός/Ιταλίδα,δηλαδή όλοι τα ίδια και τα ίδια μια φάση.Όμως δε θα δεις ούτε μια εύσωμη Ιταλίδα ,ομοίως και Ιταλό χοντρό.Μιλάμε για το μέσο άνθρωπο στην Ιταλία ,ο οποίος, παρόλο τις τραγικές κατ' εμε μάρκες που φοράνε για την πληθώρα επιλογών που υπάρχουν,έχει στιλ.Τώρα υπάρχει και μια μεγάλη μερίδα κόσμου στην Ιταλία,με "άντε γεια" ντύσιμο,ok.

Όσο για την τελευταία παράθεσή σου ,δύο απλά παραδείγματα (υπάρχουν πολλά):

- το αμερικάνικο σύνδρομο της ασχήμιας...Δηλαδή φαρδιά φθηνιάρικα παντελόνια,τεράστιες βερμούδες ,ρούχα κιτς από καταστήματα της κακιάς ώρας .Φαντάσου δηλαδή το πρότυπο του Αμερικάνου τουρίστα που το βλέπεις παντού εδώ και χρόνια σε όλες τις χώρες και το χει αφομοιώσει για τα καλά και η Ευρώπη.

- το "greek" ντύσιμο,δηλαδή το άσπρο το πουκάμισο μέσα από το παντελόνι (συνήθως με τον καρό γιακά) ή το πόλο με τα τεράστια logos,το τζιν της κακιάς ώρας που πλέει το πόδι ,τα αθλητικά παπούτσια ή τα ιταλικά σκαρπίνια.

Το χειρότερο δεν είναι αυτό ,γιατί δεν μπορείς κάποιος να έχει απαιτήσεις από το μέσο άνθρωπο.Τα μεγάλα λάθη γίνονται στα μεγάλα πορτοφόλια.

Είτε δώσει κάποιος που δεν έχει στιλ 100 ευρώ ,για να ντυθεί, είτε 600 ,η διαφορά θα είναι ελάχιστη.Πάρε για παράδειγμα τις Hermes ζώνες με το τεράστιο "Η" .Δηλαδή το χειρότερο προϊόν του οίκου ,είναι το πιο εμπορικό και είτε κάποιος έχει λεφτά είτε όχι, παραμένει "greek" με την κακιά έννοια του όρου .Τα ρούχα πρέπει να τα παίρνει κάποιος για την προσωπική του ευχαρίστηση ,να τον δείχνουν ωραίο ή τουλάχιστον να νομίζει ότι τον κάνουν ωραίο και όχι για την επίδειξη.

Αυτά.

Edited by james55
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι παρατηρωντας και στις ταινιες πως ντυνονται οι πρωταγωνιστες ποτε δεν θα δεις να φορανε ρουχα εξεζητημενα και εντονα που να κανει μπαμ η μαρκα, οι περισσοτεροι ντυνονται απλα με ενα T-shirt και ενα τζιν μονο εδω στην Ελλαδα νομιζουμε πως οταν θα φορεσουμε ενα μπλουζακι Dsquared και ενα αντιστοιχο παντελονι ειμαστε γκομενοι, μεχρι προσφτα νομιζα οτι για να μπεις σε ενα ’’καλο’’ μαγαζι θα πρεπε να σαι απο πανω μεχρι κατω Dsquared, γεγονος που δεν πεζει, απλα υπαρχουν καποιοι κομπλεξικοι πορτιεριδες που κανουν κατι τετοια, παντως η αληθεια ειναι οτι αν εισαι ωραιος οτι και να φορεσεις θα φανεις ωραιος, προτιμω να βλεπω ωραιους τυπους και κοπελες με απλα ρουχα παρα καποιους trendy που ειναι απο πανω μεχρι κατω στην μαρκα ( ειλικρινα δεν καταλαβαινω μερικοι ανθρωποι πως βρισκουν τοσα λεφτα για να παρουν τοσα πολλα επωνυμα ρουχα που μπορει μια μπλουζα να κανει 150+ ευρω).

 

PS. ΤΟ ASOS γενικα δεν ειναι πολυ ανταγωνιστικο στις τιμες του ισα ισα βρηκα το ιδιο προιον και μερικα ευρω φθηνοτερo, απο το asos αξιζει να ψωνισεις μονο otan εχει εκπτωσεις ή οταν κανουν καμια προσφορα με κουπονι, αλλιως δεν λεει ασε που τα νουμερα εξαντλουνται πολη γρηγορα, απλα αυτο που μου αρεσε απο την αρχη στο asos και με κερδισε και δεn το ειδα ακομα σε κανενα αλλο παρομοιο e-shop ειναι οτι βλεπεις αυτο που θα αγορασεις σε video πανω σε μοντελα πραγμα που σε βοηθαει πολυ, παρα οπως φαινονται πανω στις κρεμαστρες στο yoox.

Link to comment
Share on other sites

@Jim παίζουν πολλά ρόλο και θέλει πολύ δουλειά και κατά βάση παιδεία.3000 ευρώ να δώσει κάποιος για ρούχα,αν δεν το χει δε γίνεται δουλειά .Για δες εδώ τι φοράνε οι Σουηδέζες σε low budget ντύσιμο...

Έχεις δει ποτέ μαμά Σουηδέζα να λέει στα παιδιά της "βούτα παιδί μου στη σαλάτα...¨; :lol: Ή Σουηδό με αθλητική εφημερίδα στο χέρι στις διακοπές;Ή όπως είχα πει παλιότερα Σουηδό σφίχτερμαν,άτοπο.Aν και πιστεύω η new generation στην Ελλάδα έχει κάνει τρομέρα βήματα προόδου σε σχέση με τη γενιά μου ...του Nικ Γκάλης ,Ευρωμπάσκετ κλπ :D .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει για την αγορά κουστουμιού? Είναι για γάμο της αδερφής μου και σκοπεύω να δώσω 300-400 τώρα που είναι και οι εκπτώσεις. Βασικά, αν μπορείτε να μου προτείνετε μαγαζιά που θα βρω ποικιλία και καλές τιμές. Έχω διαβάσει για αρκετά μαγαζιά στο Χαλάνδρι, αλλά δε θα είναι ακριβά εκεί? Επίσης, σε ποιο Varda να κοιτάξω ώστε να πετύχω καλύτερες τιμές? Π.χ. Attica δε θα τα έχει πιο ακριβά από κάποιο άλλο μαγαζί σε άλλη περιοχή? Για Hugo Boss, που να κοιτάξω? Σε κάποιο μαγαζάκι επί της Πατησίων ίσως? Το Eponymo έχει πολύ ακριβά κοστούμια?

Μένω κέντρο και π.χ. προτάσεις για Κορυδαλλό, Πειραιά ευπρόσδεκτες αλλά μάλλον απορριπτέες.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...