Jump to content

LeTV Le One Pro (X800)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια οσοι δεν εχετε προβλημα με τα αγγλικα δοκιμαστε τη flyme και θα με θυμηθειτε.. Μπαταρια καλυτερη.. Gps αριστο wifi απροβληματιστο.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια οσοι δεν εχετε προβλημα με τα αγγλικα δοκιμαστε τη flyme και θα με θυμηθειτε.. Μπαταρια καλυτερη.. Gps αριστο wifi απροβληματιστο.

Ποια flyme έχεις περάσει; 4 η 5;

Link to comment
Share on other sites

Στον φάκελο system tools είναι η πυξίδα

 

Στην 6s που έχω, με ελληνικά, δεν βλέπω το system tools, έχει control center αλλά δεν είναι εκεί. Τύφλα... :(

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε βρε παιδιά. Ενώ είχα ψηθεί να το πάρω, από αυτά που διαβάζω άρχισα να το ξανασκέφτομαι. Γενικά από κίνα έχω κάνει καμιά 7-8 παραγγελίες αλλά για φίλους και για τα αδέρφια μου (εγώ είχα το s3 lte με τα 2gb ram), κι έλεγα όταν θα ρθει η ώρα να το αλλάξω να πάρω κι εγώ από Κίνα. Δεν κάνω καμιά φοβερή χρήση και δεν θέλω να δώσω πάνω από 250 ευρώ (270 δολάρια το χει στο spemall) και μίλησα μαζί τους και τους ζήτησα αν μπορούν να μου περάσουν τη 6s του ιταλού και είπαν ότι θα το κάνουν. Μια ώθηση ζητάω μπας και το πάρω χεχεχε. Υπάρχει κάποιος που το πήρε και το χει μετανοιώσει?

 

Εγώ φίλε μου το έχω 3 μέρα και δεν το μετάνιωσα καθόλου. Πρώτα παρελαβα ένα redmi note 3 της γυναίκας μου και μου άρεσε πολύ, προς στιγμή σκέφτηκα ότι αδικα έδωσα τα 100 ευρώ παραπάνω, αλλά τελικά δεν ισχύει, νομίζω ότι είναι καλύτερο το χ800 και προς το παρόν από ότι προβλήματα έχουν αναφερθεί εγώ με 6s του cuoco από vickmall δεν έχω κανένα πρόβλημα όλα πάνε ρολόι

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε μου το έχω 3 μέρα και δεν το μετάνιωσα καθόλου. Πρώτα παρελαβα ένα redmi note 3 της γυναίκας μου και μου άρεσε πολύ, προς στιγμή σκέφτηκα ότι αδικα έδωσα τα 100 ευρώ παραπάνω, αλλά τελικά δεν ισχύει, νομίζω ότι είναι καλύτερο το χ800 και προς το παρόν από ότι προβλήματα έχουν αναφερθεί εγώ με 6s του cuoco από vickmall δεν έχω κανένα πρόβλημα όλα πάνε ρολόι

 

 

δλδ πραγματικά καλύτερη απάντηση δεν μπορούσα να σκεφτώ. Σκεφτόμουν κι εγώ το note 3 φίλε οπότε έκλεισε. Αύριο φεύγει παραγγελία για το pro :):):)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Χρονια πολλα και καλη χρονια να εχετε.

Θα ηθελα να μου πειτε αν αξιζει να παρω το κινητο εχω το sony xperia s ,ενταξει μην βαρατε.

Απλως να αναφερω οτι δεν ξερω τιποτα απο ρουταρισμα και φλασαρισματα εχω μαυρα μεσανυχτα.

Αξιζει αν το αφησεις χωρις να το πειραξεις?

Το εχω βρει απο vickmall οπως εχει αναφερθει απο εδω μεσα.

4G cosmote υποστηριζει?

Edited by PULMAN
Link to comment
Share on other sites

βρηκα στο επισημο φορουμ ενα φιξ για το wifi,δεν ξερω εαν ισχυει.το εκανα παντως.

 

This is the problem, in some routers we can't connect and when connect the download is slowly (and irregular) than the upload. To solve that you can try this (works like a charm  )

 

You need to be root.

Go to /etc/wifi/

Edit the file WCNSS_qcom_cfg.ini

Search for gEnableBmps=1 and set it to 0

Save, restart and smile

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω όλα αυτά τα προβλήματα που αναφέρουν μερικοί, για τι Wi-Fi εγώ έχω δυο μέσα στο σπίτι ένα από ένα home pug της netgear χωρίς κεραίες και ένα TP Link με τρεις κεραίες αυτό πάει και ένα όροφο επάνω.

Όσο για την ευαισθησία της αφής έχω και αλλά τρία τέσσερα κινητά μέσα στην οικογένεια τι να πω πως είναι μάλλον το καλύτερο.

Και για εμένα η μπαταρία είναι μια χαρά στον μέσο ορό, δεν πιάνει το Sony Z3 αλλά είναι ΟΚ κάνει μια χαρά μια μέρα και πάνω.

Όσο για το Gps δεν έχω κάνει δοκιμές δεν το πολυχρησιμοποιώ μολονότι του έχω φορτώσει το Navigon και το Sygic, απλά έκανα μια δοκιμή έπιασε με άνεση την θέση μου έξω από το σπίτι και μετα τις ρυθμίσεις δεν το ξαναδοκίμασα δεν το χρειάστηκα.

Αυτή την στιγμή έχω την 8S του Cuoco αλλά ούτε με τις προηγούμενες είχα δει κάποια σπουδαία διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει να κάνει με τα ρουτερ.με κάποια ρουτερ έχει ασυμβατότητα....σε κάποια λειτουργεί άψογα...χθες ήμουν όλη μέρα στης κοπέλας μου το σπίτι και δεν είχα ούτε μια αποσύνδεση...με το που γύρισα σπιτι άρχισε τα ίδια...φιλέ giannisgr41 πάω να κάνω αυτό που ειπες...βρίσκω το αρχείο WCNSS_qcom_cfg.ini και με το που το παταω βγάζει ένα μήνυμα playback error...καμία ιδέα?πως το κάνω edit?
Link to comment
Share on other sites

πρέπει να εχεις προσβαση ροοτ στον καταλογο μαλλον..με es explorer το κανα.πας πρωτα ρυθμισεις και ενεργοποιεις την ροοτ προσβαση για να μπορει να γραψει σε read only αρχεια.μετα το ανοιγεις με τον es επεξεργαστη κειμενου..πραγματικα δνε ξερω εαν κανει κατι παιδια..δε εχω κανει καπιο τεστ,απλα το αναφερα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει να κάνει με τα ρουτερ.με κάποια ρουτερ έχει ασυμβατότητα....σε κάποια λειτουργεί άψογα...χθες ήμουν όλη μέρα στης κοπέλας μου το σπίτι και δεν είχα ούτε μια αποσύνδεση...με το που γύρισα σπιτι άρχισε τα ίδια...φιλέ giannisgr41 πάω να κάνω αυτό που ειπες...βρίσκω το αρχείο WCNSS_qcom_cfg.ini και με το που το παταω βγάζει ένα μήνυμα playback error...καμία ιδέα?πως το κάνω edit?

Το πρόβλημα είναι στο Rooter σου και όχι στο τηλέφωνο, παλιά rooter καλό είναι να ζητάμε από τις εταιρίες των παροχών μας να μας δίνουν καινούργια, είναι δωρεάν παροχή.

Πιο καλά είναι να αλλάξεις το rooter από το να πειράξεις το τηλέφωνο. Έχω ασχοληθεί πολύ με τα δίκτια είναι μεγάλη και πονεμένη ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φιλέ μου.το έκανα κι εγώ.ειδομεν...

 

----- προσθήκη μηνύματος 97 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το πρόβλημα είναι στο Rooter σου και όχι στο τηλέφωνο, παλιά rooter καλό είναι να ζητάμε από τις εταιρίες των παροχών μας να μας δίνουν καινούργια, είναι δωρεάν παροχή.

Πιο καλά είναι να αλλάξεις το rooter από το να πειράξεις το τηλέφωνο. Έχω ασχοληθεί πολύ με τα δίκτια είναι μεγάλη και πονεμένη ιστορία.

Το ρουτερ μου είναι αγορασμενο και δεν είναι δωρεάν από εταιρία..τόσες συσκευές δουλεύουν άψογα τόσο καιρό...μόνο με αυτό το κινητό συνάντησα πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φιλέ μου.το έκανα κι εγώ.ειδομεν...

 

----- προσθήκη μηνύματος 97 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το ρουτερ μου είναι αγορασμενο και δεν είναι δωρεάν από εταιρία..τόσες συσκευές δουλεύουν άψογα τόσο καιρό...μόνο με αυτό το κινητό συνάντησα πρόβλημα...

Δεν διαφωνώ πως το rooter σου είναι αγορασμένο , και εγώ έχω περίπου 4 με 5 rooter να ξέρεις πως βγάζουν πολλά προβλήματα και κυρίως λόγω ζέστης, κανένα rooter δεν ζει πάνω από δυο χρόνια.

Πιάσε το rooter σου και πες μου αν είναι πολύ ζεστό, ένα τέτοιο rooter πόση ζωή νομίζεις πως έχει, κάνε του ένα restart και πες μου πως δουλεύει το Wi-Fi στο κινητό σου.

Βγάλτο από την πρίζα και άστο λίγο να κρυώσει, εγώ εκτός από όσα έχω αγοράσει, έχω μαζέψει και όλα τα rooter φίλων που έχουν αλλάξει από ISDN( εγώ έχω μείνει σε ISDN ) και έχω πάρει τα rooter τους.

Edited by takisspanos
Link to comment
Share on other sites

o cuoco ανεφερε οτι ανεβαζει την 09S..ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟς να δω αν εχει κανει κατι αλλο εκτος του να προσθεσει γλωσσες κ αργει οπως παντα τοσο..(φυσικα το backup θα εχει παντα τη flyme)παντως η 9s του rusch που δοκιμασα καλη ηταν αλλα η μπαταρια.....
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς είναι θέμα ρουτερ, κι εγώ όσο καιρό το κράτησα κανένα απολύτως θέμα, πέταγε σε ταχύτητες down/up.

Η ευαισθησία κι ακρίβεια της οθόνης είναι επιεικώς μέτρια , αυτο ειναι το μοναδικό ψεγαδι του τηλεφώνου που βρήκα. Πάρτε ένα xiaomi Redmi Note 3 η ένα ταπεινό Meizu m1 metal (για να αναφέρω μόνο μερικά παραδείγματα, από οικονομικές λύσεις) και θα καταλάβετε τη διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ πως το rooter σου είναι αγορασμένο , και εγώ έχω περίπου 4 με 5 rooter να ξέρεις πως βγάζουν πολλά προβλήματα και κυρίως λόγω ζέστης, κανένα rooter δεν ζει πάνω από δυο χρόνια.

Πιάσε το rooter σου και πες μου αν είναι πολύ ζεστό, ένα τέτοιο rooter πόση ζωή νομίζεις πως έχει, κάνε του ένα restart και πες μου πως δουλεύει το Wi-Fi στο κινητό σου.

Βγάλτο από την πρίζα και άστο λίγο να κρυώσει, εγώ εκτός από όσα έχω αγοράσει, έχω μαζέψει και όλα τα rooter φίλων που έχουν αλλάξει από ISDN( εγώ έχω μείνει σε ISDN ) και έχω πάρει τα rooter τους.

Το έχω λίγους μήνες μόλις το ρουτερ.δεν είναι καθόλου ζεστό.γενικά Συμφωνώ οτι τα ρουτερ δεν την παλεύουν και ότι μπουκωνουν κτλ.τεσπα δεν ξέρω τι φταιει..εκανα την παραπάνω ρύθμιση και μέχρι τώρα όλα οκ...για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Με όλες τις roms στο σπίτι μου , πιάνω μόνο 2 wifi της περιοχής , (συνδέθηκα σε ένα με υποφερτό σήμα )

με το xiaomi note 2 πιάνω 11 , (και σε μερικά συνδέθηκα κιόλας με αρκετά καλό σήμα )

Σίγουρα θα το φτιάξουν με κάποια επόμενη rom

και λίγο η αφή touch , κατά τα άλλα είναι το καλύτερο Κινέζικο κινητό που είχα μέχρι σήμερα

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.είμαι άσχετος από Ρομ και φλασαρίσματα μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Θέλω να μάθω για να μπορώ δοκιμασω και με άλλη Ρομ μπας και βελτιωθεί ή διάρκεια της μπαταριας.γενικά με ενδιαφέρει να μάθω για να μπορώ να πειραματιστή πάνω στο τηλέφωνο και να το φτιαξω όπως με βολευει.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μερικά θεματάκια που θέλω τη βοήθεια σας, όποιος ξέρει κάτι από αυτά θα του ήμουν υπόχρεος να βοηθήσει

1. Στις ρυθμίσεις στο control center έχει επιλογή "Access from lock screen" το έχω ανοιχτό αλλά δεν βγαίνει με τίποτα, μόνο την πρώτη φορά που το άνοιξα το τηλ έκανα swipe από κάτω προς τα πάνω και μετά δεν εμφανίστηκε ποτέ ξανά, πλέον έχω πρόσβαση μόνο από το αριστερό soft key.

2. Επίσης στο control center πάλι, δεν υποτίθεται όπως όλα τα smartphone που έχω δει, ότι έχει ένα κουμπί για να αλλάζει προφίλ ήχου, αθόρυβο, κανονικό, μόνο δόνηση, έχω φάει τον κόσμο δεν βρίσκω τίποτα που να έχει σχέση.

3. Στο μενού ασφάλεια στο smart lock έχω βάλει στο αξιόπιστα μέρη το σπίτι μου για παράδειγμα, αλλά εξακολουθεί να μου ζητάει πιν για ξεκλείδωμα, ενώ έχω τα πάντα ανοιχτά για να δουλεύει ο εντοπισμός τοποθεσίας, ο οποίος δεν φαίνεται να δουλεύει ούτε για την εφαρμογή του καιρού, αφού φεύγω για παράδειγμα από τα Σπάτα και φτάνω Αθήνα κέντρο και μου δείχνει ακόμα τα Σπάτα σαν περιοχή

4. Μου χει έρθει ειδοποίηση ota update από cuoco 6s που έχω να βάλω την 7s. Να την βάλω βελτιώνει κάτι ή έχουμε γνωστά προβλήματα που δημιουργούνται?

5. Αν χρειαστώ επαναφορά εργαστασιακών ρυθμίσεων τι θα γίνει θα γυρίσει στην original rom της letv, θα την κάνει με του cuoco τη ρομ ή θα μπρικάρει τελείως και το root τι θα γίνει θα χαθεί;

Χίλια συγνώμη για τα πολλά και κουραστικά ερωτήματα και ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε βοήθεια.

Φανταστείτε τι έχει να γίνει άμα χρειαστώ και αλλαγή rom:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.μία ρομ του χ900 που μπορει να μπει στο δικό μας.αν και δνεε χω παρακολουθησει καθολου την δουλεια του,εχω ακουσει καλα λογια..θα κατσω να διαβασω τωρα χαχαχα.

 

 

15 hours ago, STEVE_MARS said:

 

Hi, guys.

 

Sorry, but I don´t enter in X800 forum frecuently.

 

It´s very easy to modify Evolution´s ROMS for X800. You need 7zip and Notepad++.

 

Open Evolution .zip with 7zip and edit this file: META-INF/COM/GOOGLE/ANDROID/UPDATER-SCRIPT with notepad++

 

The assert line it´s model to install, and you need change all "max1" for "x1": "max1" it´s X900 and "x1" it´s X800

 

assert(getprop("ro.product.device") == "max1" || getprop("ro.build.product") == "max1" ||

abort("This package is for \"max1\" devices; this is a \"" + getprop("ro.product.device") + "\"."););

 

Then save changes and updated zip file, and install with TWRP.

 

Easy :-).

 

εδω τα λινκ:

http://evolutionletvx900.blogspot.com.es/

επίσης εδω εχει πολλα σχολια για αυτην την ρομ.θελει ψαξιμο βεβαια.

http://forum.xda-developers.com/android/general/letv-one-max1-x900-main-thread-t3170154/page119

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

βρηκα στο επισημο φορουμ ενα φιξ για το wifi,δεν ξερω εαν ισχυει.το εκανα παντως.

 

This is the problem, in some routers we can't connect and when connect the download is slowly (and irregular) than the upload. To solve that you can try this (works like a charm  )

 

You need to be root.

Go to /etc/wifi/

Edit the file WCNSS_qcom_cfg.ini

Search for gEnableBmps=1 and set it to 0

Save, restart and smile

 

η ρυθμιση φενεται να δουλευει τουλαχιστον για την σταθεροτητα του σηματος μια και ποτε δεν μετρησα ταχυτητα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ο cuoco92 εβγαλε 9s

http://www.androidiani.com/forum/modding-letv-x800/474551-letv-x800-lollipop-custom-firmware-cuoco92.html

Link to comment
Share on other sites

παιδια μαλλον εκανα βλακεια..πηγα να βαλω την flyme,και στα wipe ,εσβησα και το system.επειτα απο αυτο οτι ρομ και να βαλω ,εχω προβλημα στο cecullar σημα,ολο διακοπτεται.στα 10 λεπτα π.χ τα 4 δεν εχω σημα.καπου το ειψα ξαναδιαβασει αυτο,αλλα δεν μπορω να το βρω.καποια βοήθεια?

 

οκ μαλλον το φτιαξα παιδια.θα δειξει με την ωρα,αλλα μαλλον ολα οκ..απλα να αναφερω και τον τροπο ,μηπως εχει και αλλος το προβλημα:

androidiani.com/forum/modding-letv-x800/474551-letv-x800-lollipop-custom-firmware-cuoco92-76.html#post7211140

και μεταφραση:

HOW TO RESOLVE THE SIM CARD READING PROBLEM ON THE LETV X800

1-download the firmware from HERE

2-don't rename the file, enter into the TWRP recovery> advanced wipe> wipe cache / dalvik cache / system / data (except internal storage, be careful!)

3-install the firmware that you have downloaded as in step 1

4-at the end of flashing, clear again Dalvik Cache and reboot the system

5-enter into settings menu, open the Restore Factory Settings menu and click on Reset Phone (remember to include format virtual SD card), the phone will restart and clears the TWRP recovery restoring the original stock recovery;

6-now, download the firmware from HERE

7-rename the downloaded file into "update.zip" and copy it to the root directory of the Letv phone;

8-turn off the phone, then turn it on pressing the volume up key + power button until you see the LeTV's logo on the screen, release immediately the buttons and enter into the stock recovery;

9-click upon "Update system with zip";

10-very important thing: you must confirm "clear data";

11-power off the phone and turn it on again.

IMPORTANT: if the stock recovery will appear in Chinese instead of English, you have to consider that the buttons position is the same as the one reported in the figure above (depending on the version), so you can easily select the proper button as in the attached figure!

 

When you restart the phone (be patient, the boot will be very long) the sim cards will be read normally.

Edited by giannisgr41
Link to comment
Share on other sites

Όταν έβαλα αρχικά την 8s νομίζω ότι κι εγώ είχα σβήσει το system, και μετά δεν μπορούσε να μπει σε cellular δίκτυο, αν και έβρισκε την sim. Έστρωσε μόνο με επαναφορά του backup της αρχικής 6s (τώρα έχω 9s του rusch, δεν έχω παράπονα! )..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...