Jump to content

Huawei P8


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω και τα δύο. Και το P8 και το P9. Το P8 μ' αρέσει περισσότερο. Το μόνο αρνητικό είναι η μπαταρία αν το χρησιμοποιεί κάποιος σαν εργαλείο της δουλειάς του. Edited by Johny-B
Βεζούβιος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

GRA-L09C432B490

και σε μένα ήρθε η αναβάθμιση αυτή, δεν την έχω βάλει ακόμα καθώς σκέφτομαι να κάνω καθαρή εγκατάσταση!

την προηγούμενη επίσης "μικρή" αναβάθμιση την οποία έχουμε όλοι αυτή την στιγμή ...Β382, την εγκατέστησα χωρίς να κάνω καθαρή εγκατάσταση, παρατήρησα ότι η απόκριση του κινητού κάθε φορά που άνοιγμα το Chrome και κάποιες άλλες εφαρμογές καθυστερούσε, όχι τραγικά πράγματα, μιλάω για λεπτομέρειες... γιαυτό λέω να κάνω καθαρή εγκατάσταση!

το αναφέρω για να υπάρχει κι αυτή η λεπτομέρεια για το αν πρέπει ή όχι να κάνουμε καθαρή εγκατάσταση σε "μικρές" αναβαθμίσεις!

John... John Saban!

για τους φίλους Γιάννης ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Εχω το P8 απο το καλοκαιρι και πραγματικα μ εχει εντυπωσιασει! Ομως εχω ενα προβλημα που απ ο,τι φαινεται το καταλαβαινουν οι συνομιλητες μου,δεν με ακουν καλα πολλες φορες,γενικα το μικροφωνο πρεπει να χει θεμα στις κλησεις.Σορρυ αν εχει ξαναναφερθει,ειχε ποτε κανεις τετοιο προβλημα? Να ειναι hardware ή software το προβλημα? Ευχαριστω εκ των προτερων. :)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Έχω την β390 .Αν κατάλαβα καλά βγήκε καινούρια έκδοση λογισμικού.Δεν μου βρίσκει κάτι,ούτε μέσω hicare.
Link to comment
Share on other sites

Βγηκε η B392 (με February security patch). Λογικα θα βγαζουν 1 patch το μήνα (καλό αυτό).

 

 

 

Σοβαρά; Ρε τη Huawei δες...

Μπράβο. Δεν έδωσε μαντολάτο (nougat) αλλά από θέμα ασφαλείας το παλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες μια βοήθεια παρακαλώ πολύ.κατέβασα από το xda την β392 το foul update .Το μετέφερα στην κάρτα sd και ονόμασα τον φάκελο update.μπήκα στον dialer και έγραψα *#*#2846579#*#* πήγα software update και διάλεξα sd card Αλλά δεν βρίσκει κάτι.Τι κάνω λάθος; μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες μια βοήθεια παρακαλώ πολύ.κατέβασα από το xda την β392 το foul update .Το μετέφερα στην κάρτα sd και ονόμασα τον φάκελο update.μπήκα στον dialer και έγραψα *#*#2846579#*#* πήγα software update και διάλεξα sd card Αλλά δεν βρίσκει κάτι.Τι κάνω λάθος; μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Ευχαριστώ!

 

Πρεπει να βαλεις το αρχειο update.app σε φακελο με ονομα dload στην καρτα sd

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να βαλεις το αρχειο update.app σε φακελο με ονομα dload στην καρτα sd

 

Σε Ευχαριστώ πολύ.Τώρα είδε τον φάκελο ξεκινάει το update αλλά για κάποιον λόγο σταματάει στο 5% .Θα το προσπαθήσω ξανά Πιο μετά.Αλλά Μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα Γιατί μου το κάνει Αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Χτες, έχοντας ξεχάσει τα ακουστικά (της huawei) σπίτι, πήρα κάποια ξεχασμένα στο συρτάρι ακουστικά i-river (μην παει ο νους σας σε κάτι "κινέζικο" των 3 ευρώ, σοβαρή αμερικάνικη εταιρεία που προ δεκαετίας έφτιαχνε κάποιο είδος ipods (http://www.iriver.com/))

 

To αποτέλεσμα ήταν τελείως άλλος ήχος και σε μουσική αλλά και σε τηλεφωνική ακρόαση όπου όταν χρειάστηκε να δυναμώσω το volume η φωνή του συνομιλητή μου "τρύπησε" το αυτί. Εγώ μέχρι τώρα είχα την εντύπωση ότι η χαμηλή ένταση του ήχου στα ακουστικά οφειλόταν στον μέτριων δυνατοτήτων output audio amplifier του P8... Καμία σχέση...

Όπως καταλαβαίνεται είμαι σε αναζήτηση ακουστικών καθώς τα "ταπεινά" iriver δεν έχουν 'mic'...

Προτάσεις; XIAOMI pistons;

Link to comment
Share on other sites

Χτες, έχοντας ξεχάσει τα ακουστικά (της huawei) σπίτι, πήρα κάποια ξεχασμένα στο συρτάρι ακουστικά i-river (μην παει ο νους σας σε κάτι "κινέζικο" των 3 ευρώ, σοβαρή αμερικάνικη εταιρεία που προ δεκαετίας έφτιαχνε κάποιο είδος ipods (http://www.iriver.com/))

 

To αποτέλεσμα ήταν τελείως άλλος ήχος και σε μουσική αλλά και σε τηλεφωνική ακρόαση όπου όταν χρειάστηκε να δυναμώσω το volume η φωνή του συνομιλητή μου "τρύπησε" το αυτί. Εγώ μέχρι τώρα είχα την εντύπωση ότι η χαμηλή ένταση του ήχου στα ακουστικά οφειλόταν στον μέτριων δυνατοτήτων output audio amplifier του P8... Καμία σχέση...

Όπως καταλαβαίνεται είμαι σε αναζήτηση ακουστικών καθώς τα "ταπεινά" iriver δεν έχουν 'mic'...

Προτάσεις; XIAOMI pistons;

 

Τα ακουστικά που δίνει η Huawei και για το Ρ8 και για το Ρ9 είναι εντελώς απαράδεκτα. Εγώ έχω πάρει κάτι κινέζικα JBM (πως λέμε JBL αλλά καμία σχέση φυσικά) με 3€ και παίζουν πολύ καλά. Κατά καιρούς χρησιμοποιώ και ακουστικά Sony.

Καμία σχέση πάντως με αυτά που δίνει η εταιρεία.

Βεζούβιος
Link to comment
Share on other sites

Τα ακουστικά που δίνει η Huawei και για το Ρ8 και για το Ρ9 είναι εντελώς απαράδεκτα. Εγώ έχω πάρει κάτι κινέζικα JBM (πως λέμε JBL αλλά καμία σχέση φυσικά) με 3€ και παίζουν πολύ καλά. Κατά καιρούς χρησιμοποιώ και ακουστικά Sony.

Καμία σχέση πάντως με αυτά που δίνει η εταιρεία.

Ε καλά κλασσικά πράγματα εγώ με xiaomi hybrid pro HD (33 ευρώ) ήμουν και στο p9 και στο p9 plus και στο mate 9 τώρα

Ποιο κάτω σε χρήμα δεν συνιστώ να κατεβείτε

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά κλασσικά πράγματα εγώ με xiaomi hybrid pro HD (33 ευρώ) ήμουν και στο p9 και στο p9 plus και στο mate 9 τώρα

Ποιο κάτω σε χρήμα δεν συνιστώ να κατεβείτε

Υπάρχουν και τα huawei honor am13. Πολύ ποιοτικά και συμβατά με το music app της Huawei. http://m.banggood.com/Original-Huawei-Honor-AM13-Engine-Earphone-Dynamic-In-ear-Headphone-with-Mic-p-1054871.html

 

By the way, κάτι που ενδιαφέρει τους κατόχους του p8, η Huawei ανακοίνωσε ότι σε συσκευές που δεν θα πάρουν nougat, θα ενσωματώσει στην emui 4.1 χαρακτηριστικά της emui 5 ώστε να μην υπάρχουν παράπονα. Αν γίνει κάτι τέτοιο θα είναι πολύ καλό

http://www.androidauthority.com/flashbacks-forecasts-huawei-2017-746679/

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και τα huawei honor am13. Πολύ ποιοτικά και συμβατά με το music app της Huawei. http://m.banggood.com/Original-Huawei-Honor-AM13-Engine-Earphone-Dynamic-In-ear-Headphone-with-Mic-p-1054871.html

 

By the way, κάτι που ενδιαφέρει τους κατόχους του p8, η Huawei ανακοίνωσε ότι σε συσκευές που δεν θα πάρουν nougat, θα ενσωματώσει στην emui 4.1 χαρακτηριστικά της emui 5 ώστε να μην υπάρχουν παράπονα. Αν γίνει κάτι τέτοιο θα είναι πολύ καλό

http://www.androidauthority.com/flashbacks-forecasts-huawei-2017-746679/

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

yap καλά είναι και αυτά (τα εχω μάλιστα) απλά τα hybrid pro hd είναι καλύτερα σε παρομια λεφτά

τώρα αν πάρει δεν θα πάρει χαρακτηριστικά emui 5 μικρή σιμασια έχει

Link to comment
Share on other sites

yap καλά είναι και αυτά (τα εχω μάλιστα) απλά τα hybrid pro hd είναι καλύτερα σε παρομια λεφτά

τώρα αν πάρει δεν θα πάρει χαρακτηριστικά emui 5 μικρή σιμασια έχει

 

Αυτά εννοεις? http://www.banggood.com/Original-Xiaomi-Hybrid-Pro-Three-Drivers-Graphene-Earphone-Headphone-With-Mic-For-iPhone-Android-p-1103184.html

Να τα πάρω απο εδω;

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ψαχνω και εγω απο Ελλαδα μεχρι 30-35e υπαρχει κατι αντιστοιχης ποιοτητας ή τα παραπανω ειναι μονοδρομος;

Σε σχεση με τα Xiaomi Piston ΙΙI ειναι καλυτερα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτά, για το μαγαζί δεν έχω ιδέα όμως

Επειδη ψαχνω και εγω απο Ελλαδα μεχρι 30-35e υπαρχει κατι αντιστοιχης ποιοτητας ή τα παραπανω ειναι μονοδρομος;

Σε σχεση με τα Xiaomi Piston ΙΙI ειναι καλυτερα;

Μπα χλομό και ναι διαφορά με τα pistons είναι μεγάλη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά, μπαταρία έχει αλλάξει κανένας? Πλέον του πιτσιρικά δεν του φτάνει ούτε μέχρι το μεσημέρι! :lol:

Με το σκεπτικό ότι είναι πλέον εκτός εγγύησης να το πάω στους ακατονόμαστους ή να κοιτάξω πουθενά έξω? Τι λέτε?

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο θα ήταν να κάνεις μια ερώτηση πρώτα για κόστος κλπ στην arvato πριν πας σε άλλους έξω.

Από προσωπική εμπειρία και με fb Instagram και κλπ μετά από ένα 1 μισή σχεδόν χρόνο με διαρκή χρήση και με όλες τις αναβαθμίσεις φτάνει σχεδόν μέρα η μπαταρία, πράγματικα πολύ ευχαριστημένος από την συσκευή

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μπαταρία έχει αλλάξει κανένας? Πλέον του πιτσιρικά δεν του φτάνει ούτε μέχρι το μεσημέρι! :lol:

Με το σκεπτικό ότι είναι πλέον εκτός εγγύησης να το πάω στους ακατονόμαστους ή να κοιτάξω πουθενά έξω? Τι λέτε?

https://www.mytrendyphone.eu/shop/huawei-p8-battery-181231p.html

Φαινεται γνησια.αν εχει 20€ δεν αξιζει καν απεξω να περασεις.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα P8 vodafone.de branded και τωρα που θα ληξει το συμβολαιο μου λεω να το κανω unbrand.

Η μεθοδος που δινεται στην αρχη του νηματος τι ποσοστο δυσκολιας και επιτυχιας εχει?

Παιζει να μπρικαρει η συσκευη?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μπαταρία έχει αλλάξει κανένας? Πλέον του πιτσιρικά δεν του φτάνει ούτε μέχρι το μεσημέρι! :lol:

Με το σκεπτικό ότι είναι πλέον εκτός εγγύησης να το πάω στους ακατονόμαστους ή να κοιτάξω πουθενά έξω? Τι λέτε?

 

https://www.mytrendyphone.eu/shop/huawei-p8-battery-181231p.html

Φαινεται γνησια.αν εχει 20€ δεν αξιζει καν απεξω να περασεις.

 

Καλημέρα.

Τελικά άλλαξα ο ίδιος την μπαταρία. Είναι πολύ εύκολη διαδικασία. :p

Χρησιμοποίησα αυτό: https://www.afasia.gr/ergaleio-anoigmatos-othonwn-me-bentoyza-jakemy-jm-p-21843.html?ref=18&ref=bestprice.gr

Και φυσικά αυτό: https://store.fixmobile.gr/el/proion/gnisia-mpataria-huawei-hb3447a9ebw-2680-mah-p8-bulk

Όλα πήγαν μια χαρά και με 20 ευρουλίνια έκανα την δουλειά μου και μου έμεινε και το εργαλείο. Σιγά μην το πάω στους ακατανόμαστους! Ουστ! :mad:

 

Εχω ενα P8 vodafone.de branded και τωρα που θα ληξει το συμβολαιο μου λεω να το κανω unbrand.

Η μεθοδος που δινεται στην αρχη του νηματος τι ποσοστο δυσκολιας και επιτυχιας εχει?

Παιζει να μπρικαρει η συσκευη?

 

Δύσκολη δεν είναι και η επιτυχία είναι 100%.

Όμως μπαίνει και ο ανθρώπινος παράγοντας μέσα, με την έννοια του πόσο το "έχει" ο καθένας μας όταν σκαλίζει. Αν δεν αισθάνεται άνετος και σίγουρος μ' αυτό που κάνει, καλύτερα να το αφήσει.

 

PS: Με τα παραπάνω γραφόμενα δεν προτρέπω κανέναν να επέμβει στο software ή hardware του τηλεφώνου του κατά οποιονδήποτε τρόπο, καθώς αυτή η ενέργεια εμπεριέχει κίνδυνο πρόκλησης βλάβης στην συσκευή του ή και φωτιάς και βεβαίως μπορεί να ακυρώσει την εγγύησή της. Η οποιαδήποτε ανάλογη ενέργεια γίνεται με την αποκλειστική ευθύνη του ιδιοκτήτη της συσκευής.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Τελικά άλλαξα ο ίδιος την μπαταρία. Είναι πολύ εύκολη διαδικασία. :p

Χρησιμοποίησα αυτό: https://www.afasia.gr/ergaleio-anoigmatos-othonwn-me-bentoyza-jakemy-jm-p-21843.html?ref=18&ref=bestprice.gr

Και φυσικά αυτό: https://store.fixmobile.gr/el/proion/gnisia-mpataria-huawei-hb3447a9ebw-2680-mah-p8-bulk

Όλα πήγαν μια χαρά και με 20 ευρουλίνια έκανα την δουλειά μου και μου έμεινε και το εργαλείο. Σιγά μην το πάω στους ακατανόμαστους! Ουστ! :mad:

 

 

 

Δύσκολη δεν είναι και η επιτυχία είναι 100%.

Όμως μπαίνει και ο ανθρώπινος παράγοντας μέσα, με την έννοια του πόσο το "έχει" ο καθένας μας όταν σκαλίζει. Αν δεν αισθάνεται άνετος και σίγουρος μ' αυτό που κάνει, καλύτερα να το αφήσει.

 

PS: Με τα παραπάνω γραφόμενα δεν προτρέπω κανέναν να επέμβει στο software ή hardware του τηλεφώνου του κατά οποιονδήποτε τρόπο, καθώς αυτή η ενέργεια εμπεριέχει κίνδυνο πρόκλησης βλάβης στην συσκευή του ή και φωτιάς και βεβαίως μπορεί να ακυρώσει την εγγύησή της. Η οποιαδήποτε ανάλογη ενέργεια γίνεται με την αποκλειστική ευθύνη του ιδιοκτήτη της συσκευής.

Πολύ καλή τιμή! Αν το πας εκεί να στο αλλάξουν βγαίνει στα 30 από ότι βλέπω. Μεγαλύτερη χωρητικότητα δεν υπάρχει περίπτωση να μπορέσουμε να βάλουμε ε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είχα σκοπό να το κάνω μόνος μου. Εσύ μου έδωσες την ιδέα!

Βέβαια η αλήθεια είναι οτι χρειάζονται 2-3 εργαλεία ακόμη για να κάνεις δουλειά. Αν υπάρχουν όμως, είναι εξαιρετικά απλή διαδικασία με μηδενικό κίνδυνο ζημιάς.

 

Για πραγματικά μεγαλύτερη χωρητικότητα, πολύ πολύ δύσκολα έως αδύνατον. Είναι οριακά τα πράγματα.

 

Για αναγραφόμενη χωρητικότητα .... αν ψαξεις πιστεύω θα βρεις.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...