Jump to content

Huawei P8


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

b382

Στα γρηγορα, δεν ειδα διαφορα.

Κάποιος οποίος το εχει ψαξει παραπάνω εχει δει;

 

Ούτε εγώ έχω δει καμία διαφορά αλλά περιμένω να δω Εάν σταμάτησε τουλάχιστον να κάνει κάθε Μια εβδομάδα και από Μια επανεκκίνηση.Για να δούμε!

Link to comment
Share on other sites

αυτή η ενημέρωση (b382) χρειάζεται καθαρή εγκατάσταση?

 

 

Είναι μικρή, δεν αξίζει καθαρή εγκατάσταση κατά τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

δεν εκανα "καθαρη εγκατάσταση".

 

το φαινομενο να μην μπορεις να τηλ ενω εχεις σημα το ξαναέκανε.

τελικα καταλήγω στο εξης: εαν το εχεις ανοικτο πολλες ωρες χωρις να το χρησιμοποιήσεις τοτε παρουσιάζεται το πρόβλημα αυτό...:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αυτή η αναβάθμιση μου βγάζει πλέον ειδοποιήσεις επάνω στα εικονίδια των εφαρμογών πχ messenger (ωραίο) και στις ρυθμίσεις, πίνακας ειδοποιήσεων την επιλογή : εμφάνιση ταχύτητας δικτύου... Ήτοι πόσα byte καταναλώνει το κινητό... Αυτά βρήκα μέχρι τώρα...
Da mihi factum, dabo tibi ius
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ακόμα δεν μου έχει έρθει η αναβάθμιση. Μπορώ αν την κατεβάσω απο κάπου και να την περάσω; Βρήκατε κάποιο link? Στο site της Huawei δεν έχει ανέβει

Huawei P8 Titanium Grey, Android 5.0.1

Samsung Galaxy S4 mini (GT-I9195 Black), Android 4.4.2

Samsung Galaxy S Advance (GT-I9070 Black) Android 4.1.2

Samsung Wave I (GT-S8500) BadaOS 2.0

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ακόμα δεν μου έχει έρθει η αναβάθμιση. Μπορώ αν την κατεβάσω απο κάπου και να την περάσω; Βρήκατε κάποιο link? Στο site της Huawei δεν έχει ανέβει

 

μπες στις ρυθμίσεις, ενημέρωση λογισμικού και κάνε αναζήτηση για νέο λογισμικό!

αν δεν σου το εμφανίζει, ίσως θα πρέπει να περιμένεις λίγο ακόμα!

και μια διευκρινιστική ερώτηση, ποια έκδοση λογισμικού έχεις αυτή την στιγμή?

John... John Saban!

για τους φίλους Γιάννης ;)

Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161129/f00e779406008016f9da5f526d3e6b30.jpg

 

Με λιγα λογια η αναβαθμιση.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

δεν εκανα "καθαρη εγκατάσταση".

 

το φαινομενο να μην μπορεις να τηλ ενω εχεις σημα το ξαναέκανε.

τελικα καταλήγω στο εξης: εαν το εχεις ανοικτο πολλες ωρες χωρις να το χρησιμοποιήσεις τοτε παρουσιάζεται το πρόβλημα αυτό...:wacko:

Λοιπόν επανέρχομαι στο θέμα...

Το τηλ. μου πήγε στην Arvato για το λόγο αυτο... Έγινε αντικατάσταση πλακέτας. Το πρόβλημα δεν λύθηκε. Μετά από τρεις μέρες είχα πάλι τα ίδια. Οπότε ξαναξεκίνησα το troubleshooting μόνος μου. Σκέφτηκα ότι εφόσον αλάχθηκε κατουσίαν το τηλέφωνο, το μόνο που παρέμεινε ίδιο πάνω στο τηλέφωνο ειναι η SD... Εβγαλα λοιπόν την SD για 2 εβδομάδες και παρατήρησα ότι το πρόβλημα δεν συνέβη ούτε μια φορά. Πριν την ξαναβάλω στο τηλέφωνο έκανα ένα κανονικό φορμάρισμα FAT32 (όχι quick format) και την ξανάβαλα στο τηλέφωνο... Έκτοτε (περίπου 2 εβδομάδες) δεν το ξαναπαρουσίασε...

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επανέρχομαι στο θέμα...

Το τηλ. μου πήγε στην Arvato για το λόγο αυτο... Έγινε αντικατάσταση πλακέτας. Το πρόβλημα δεν λύθηκε. Μετά από τρεις μέρες είχα πάλι τα ίδια. Οπότε ξαναξεκίνησα το troubleshooting μόνος μου. Σκέφτηκα ότι εφόσον αλάχθηκε κατουσίαν το τηλέφωνο, το μόνο που παρέμεινε ίδιο πάνω στο τηλέφωνο ειναι η SD... Εβγαλα λοιπόν την SD για 2 εβδομάδες και παρατήρησα ότι το πρόβλημα δεν συνέβη ούτε μια φορά. Πριν την ξαναβάλω στο τηλέφωνο έκανα ένα κανονικό φορμάρισμα FAT32 (όχι quick format) και την ξανάβαλα στο τηλέφωνο... Έκτοτε (περίπου 2 εβδομάδες) δεν το ξαναπαρουσίασε...

Αυτά...

 

δεν είχα ποτέ ανάλογο πρόβλημα, μέχρι τώρα όλα δουλεύουν καλά με όλες τις αναβαθμίσεις που έχουν γίνει στο παρελθόν!

 

ευχαριστούμε για τις πληροφορίες, είναι χρήσιμες για καποιους που μπορεί να έχουν ανάλογο πρόβλημα!

John... John Saban!

για τους φίλους Γιάννης ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές(όπως τώρα) όταν βάζω τα ακουστικά , ο ήχος δεν μεταφέρεται και ακούγεται από την συσκευή . Δεν έχω επίσης ράδιο, προφανώς επειδή δεν βλέπει τα hansfree και άρα θεώρει ότι δεν έχω κεραία. Υπάρχει κάποια ρύθμιση που μου διαφεύγει η έχω πρόβλημα ;
Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές(όπως τώρα) όταν βάζω τα ακουστικά , ο ήχος δεν μεταφέρεται και ακούγεται από την συσκευή . Δεν έχω επίσης ράδιο, προφανώς επειδή δεν βλέπει τα hansfree και άρα θεώρει ότι δεν έχω κεραία. Υπάρχει κάποια ρύθμιση που μου διαφεύγει η έχω πρόβλημα ;

 

Όχι, τα ακουστικά θα έπρεπε να τα βλέπει αυτόματα και να βγαζει και το αναλογο εικονιδιο στην οθονη. Δεν υπάρχει ρύθμιση. Ή τα ακουστικά έχουν πρόβλημα...ή το βυσμα εισόδου της συσκευής...

Δοκιμασε ένα αλλο ζευγαρι ακουστικών και δράσε αναλόγως...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επανέρχομαι στο θέμα...

Το τηλ. μου πήγε στην Arvato για το λόγο αυτο... Έγινε αντικατάσταση πλακέτας. Το πρόβλημα δεν λύθηκε. Μετά από τρεις μέρες είχα πάλι τα ίδια. Οπότε ξαναξεκίνησα το troubleshooting μόνος μου. Σκέφτηκα ότι εφόσον αλάχθηκε κατουσίαν το τηλέφωνο, το μόνο που παρέμεινε ίδιο πάνω στο τηλέφωνο ειναι η SD... Εβγαλα λοιπόν την SD για 2 εβδομάδες και παρατήρησα ότι το πρόβλημα δεν συνέβη ούτε μια φορά. Πριν την ξαναβάλω στο τηλέφωνο έκανα ένα κανονικό φορμάρισμα FAT32 (όχι quick format) και την ξανάβαλα στο τηλέφωνο... Έκτοτε (περίπου 2 εβδομάδες) δεν το ξαναπαρουσίασε...

Αυτά...

 

λες;

δεν το κανει συχνα αυτό...

θα το δω ...ξανα...:wacko: :confused:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δυστυχώς το έκανε 2 - 3 φορές την εβδομάδα. Αρκετά συχνά για να ειναι πολύ ενοχλητικό, λίγο συχνά για να μπορείς να κάνεις troubleshooting...

Ασκόπως, όπως αποδείχτηκε έφτασα μέχρι την Arvato για να λύσει το πρόβλημα...η οποία προφανώς νόμισε ότι φταίει το τηλ...

Τελικά ηταν θέμα SD... Αν θα έχεις προσέξει πολύ συχνά κάποια processes ζητάνε άδεια εγγραφής στην SD... Ίσως λόγω fragmentation ή οτιδήποτε άλλο και υπό συγκεκριμένες προυποθέσεις να μπλόκαρε το τηλέφωνο... Δεν μπορώ να ξέρω πραγματικά πάντως εκτός από εσένα, εμένα και κάποιον άλλον που νομιζω ανέφερε το θέμα δεν γνωρίζω κανέναν άλλο που να είχε πρόβλημα.

Είναι αρκετά περίεργο αλλά υπαρκτό.

Θα σου πρότεινα, αν έχεις υπομονή να βγάλεις την SD και να δεις αν θα ξαναγίνει. Κατόπιν, κάνε φορματ (normal όχι quick) και ξαναβάλτην... Νομίζω ότι δεν θα ξαναγίνει μετά...

Link to comment
Share on other sites

θα κοιταξω να το κανω το σαββατοκυριακο...

 

αλλα οπως ειπα δεν το κανει συχνα... στον μηνα 1 ή δυο φορές.

και παντα οταν το τηλ δεν το εχω χρησιμοποιησει για πολλες ωρες. ας πουμε απο το βραδυ εως το επομενο μεσημερι...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Να πω και εγώ πως και με την καινούργια αναβάθμιση το πρόβλημα με την επανεκκίνηση Δεν λύθηκε.Μόλις μου έκανε πάλι άλλη μια.έχω παρατήρηση ότι κάθε φορά Πριν κάνει την επανεκκίνηση το υπόλοιπο της ram πέφτει από 1.2 με 1.3 που είναι συνήθως σε 999 MB και μετά κλείνει και ξανανοίγει Μόνο του.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Να πω και εγώ πως και με την καινούργια αναβάθμιση το πρόβλημα με την επανεκκίνηση Δεν λύθηκε.Μόλις μου έκανε πάλι άλλη μια.έχω παρατήρηση ότι κάθε φορά Πριν κάνει την επανεκκίνηση το υπόλοιπο της ram πέφτει από 1.2 με 1.3 που είναι συνήθως σε 999 MB και μετά κλείνει και ξανανοίγει Μόνο του.

 

πιστευω οτι "καθαριζει" με την επανακκίνηση.

εχεις παρατηρησει ποσο ειναι η ram μετα την επανακκινηση;

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι "καθαριζει" με την επανακκίνηση.

εχεις παρατηρησει ποσο ειναι η ram μετα την επανακκινηση;

 

Ναι και βέβαια.ξεκινάει με 1.9 GB και πέφτει σιγά σιγά μέχρι να πάει στο φυσιολογικό 1.2 με 1.3 GB . Ίσως έχεις δίκιο γιατί όταν ξανανοίξει Δεν μου ζητάει κωδικους σιμ και τέτοια.απλά ανοίγει κατευθείαν.Για τον λόγο αυτό δεν μπορώ να πω πως είναι και τρελά ενοχλητικό αλλά μια φορά μιλούσα με βιντεοκληση και το έκανε εκείνη την στιγμή και έχασα την κλήση.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, κάνω επανακίνηση οταν "πέφτει" κάτω απο 1.5.

Συνήθως το καθαρίζω με το δικό του πρόγραμμα και με το clean master.

Αυτά βοηθούν αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

για το συγκεκριμένο πρόβλημα που λέτε, δεν έχω παρατηρήσει κάτι ανάλογο στο δικό μου, παρόλο που τρέχω αρκετά βαριά προγράμματα ταυτόχρονα!

 

το μόνο που μου είχε κάνει τις ημέρες του καλοκαιριού (εξωτερικός χώρος με θερμοκρασίες ±40) όσο έβλεπα μέσω ίντερνετ online tv σε ποιότητα HD, έσβηνε λόγω υπερθέρμανσης!

το άνοιξα σχεδόν αμέσως και προσπαθούσα να το κρυώσω βγάζοντας την θήκη και ακουμπώντας το σε δροσερά σημεία!

 

επανεκκίνηση για μειωμένη ram δεν μου έχει κάνει μέχρι τώρα... αν και ποτέ δεν το είδα να πέφτει κάτω από 1.2 GB ελεύθερης ram

John... John Saban!

για τους φίλους Γιάννης ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι και βέβαια.ξεκινάει με 1.9 GB και πέφτει σιγά σιγά μέχρι να πάει στο φυσιολογικό 1.2 με 1.3 GB . Ίσως έχεις δίκιο γιατί όταν ξανανοίξει Δεν μου ζητάει κωδικους σιμ και τέτοια.απλά ανοίγει κατευθείαν.Για τον λόγο αυτό δεν μπορώ να πω πως είναι και τρελά ενοχλητικό αλλά μια φορά μιλούσα με βιντεοκληση και το έκανε εκείνη την στιγμή και έχασα την κλήση.

Κάποιο πρόγραμμα κρασαρει και looparei στην μνήμη μέχρι να κάνει reset το kernel

Λοιπόν κάνεις factort reset περνάς μόνο επαφές και το κάνεις χρήση κάνα 3 μέρες έτσι χωρίς apps αν όλα καλά περνάς τα apps σιγά σιγά και παρακολουθεις

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο πρόγραμμα κρασαρει και looparei στην μνήμη μέχρι να κάνει reset το kernel

Λοιπόν κάνεις factort reset περνάς μόνο επαφές και το κάνεις χρήση κάνα 3 μέρες έτσι χωρίς apps αν όλα καλά περνάς τα apps σιγά σιγά και παρακολουθεις

 

Έχεις δίκιο! Θέλει χρόνο βέβαια Αλλά θα το δοκιμάσω!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...