Jump to content

Lenovo K3 Note


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειμαι με την 1.2 του Ιταλου.

Ομολογω οτι η φωτογραφικη σε καποιες συνθηκες βγαζεις αθλιες φωτο.Λες και εχουν επεξεργαστει και αποθηκευτει σε υψηλη συμπιεση.

Εχω τσεκαρει τις ρυθμισεις.

Φτιαχνει με επομενη ρομ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γιατί εγκαθίσταται από CWM και όχι με flashtool...:cry:

Πρέπει να φλασάρεις με flashtools μία μαμά rom π.χ. http://www.needrom.com/download/lenovo-k50-t5/ (θέλει εγγραφή για να κατέβει).

Μετά, πάλι με flashtools, αλλάζεις το recovery με το CWM.

Τέλος μέσω CWM βάζεις του Ιταλού.:D

Διάβασε προσεκτικά τις οδηγίες από το link της 1ης σελίδας του θέματος αυτού.

(Δεν φέρω ευθύνη για οτιδήποτε συμβεί...)

 

Με φοβήθηκε το μάτι σου με τι βλακείες που έκανε ε? ;) Μετά από την πρώτη φρίκη που πέρασα, βρήκα μία (K50-T5_USR_ST1520_5.827.1_1505151756_MP6V3) με scatter και το επανέφερα. Έχω σκοπό να βάλω του Ιταλού. Είναι υποχρεωτικό να γυρίσω στην μαμίσια πριν την βάλω;

Edited by iermis
Link to comment
Share on other sites

Δεν προσφέρει όμως την κεραία για το ραδιόφωνο έτσι.

Καλά δεν είναι επικίνδυνό αυτό; Μια αδέσποτε στο πλάγια και θα το ξεκάνει το κινητό με τις πλευρικές δυνάμεις που θα ασκήσει

 

Αυτό δεν το γνωρίζω να σε πω την αλήθεια, και δεν θα το βάλω εγώ όταν με έρθει το κινητό με το καλό.

Απλά είχα δει πιο παλιά κοπέλες που είχαν αυτό το πραγματάκι στο κινητό τους και με είπαν για πιο λόγο είναι κ για μόστρα :P

Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια...ανοιγω δεδομενα, κανω το κντ hot spot, συνδεεται με το ταμπλετ αλλα δεν εχει νετ ενω το κντ εχει...Καμια ιδεα; Το δοκιμασα κ με αλλο κντ αλλα ουτε κ εκεινο περνει νετ...

 

Παιδια κανεις;

Επισης στο A850+ που ειχα ειχε 3 επιλογες:

1. gsm/wcdma

2. Wcdma only

3.gsm only

Oταν το εβαλα στην δευτερη ηταν σταθερα 3g και πηγαινε σφαιρα, στην πρωτη επιλογη αλλαζε συχνα απο 3g σε g και σερνοταν...στο k3 εναλλασεται κ παλι με αντιστοιχα αποτελεσματα, που υπαρχει επιλογη για only 3g?

Link to comment
Share on other sites

έχει κάποιος πρόβλημα με το hotspot? συνδέω ταπλετ η λαπτο η άλλο κινητό ενώ συνδέεται κανονικά οι άλλες συσκευές δεν μπορούν να μπουν στο ιντερνετ

ζήσε την ζωή σου σαν να ήταν το τελευταίο λεπτό γιατί είναι πολύ μικρή και δεν ξέρεις πότε μπορεί να τελειώσει και μην κολλάτε πουθενά γιατί σπάνια η μοίρα έχει αφήσει σε

εμάς το προνόμιο της επιλογής.

Link to comment
Share on other sites

έχει κάποιος πρόβλημα με το hotspot? συνδέω ταπλετ η λαπτο η άλλο κινητό ενώ συνδέεται κανονικά οι άλλες συσκευές δεν μπορούν να μπουν στο ιντερνετ

Είναι τέσσερα πέντε άτομα που έχουμε θέμα... Λύση πάντως δεν βρήκαμε...

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα έχω ψάξει όλο το νετ και τίποτα από εκεί που το αγόρασα είναι στον κόσμο τούς δεν ξέρουν τη τους γίνεται.

ζήσε την ζωή σου σαν να ήταν το τελευταίο λεπτό γιατί είναι πολύ μικρή και δεν ξέρεις πότε μπορεί να τελειώσει και μην κολλάτε πουθενά γιατί σπάνια η μοίρα έχει αφήσει σε

εμάς το προνόμιο της επιλογής.

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα έχω ψάξει όλο το νετ και τίποτα από εκεί που το αγόρασα είναι στον κόσμο τούς δεν ξέρουν τη τους γίνεται.

Στην κάρτα ίντερνετ τι εταιρεία κινητής έχεις?

Link to comment
Share on other sites

vodafone να προσθέσω ότι πότε δεν είχα θέμα με άλλα κινητά

ζήσε την ζωή σου σαν να ήταν το τελευταίο λεπτό γιατί είναι πολύ μικρή και δεν ξέρεις πότε μπορεί να τελειώσει και μην κολλάτε πουθενά γιατί σπάνια η μοίρα έχει αφήσει σε

εμάς το προνόμιο της επιλογής.

Link to comment
Share on other sites

vodafone να προσθέσω ότι πότε δεν είχα θέμα με άλλα κινητά

Και εγώ Vodafone έχω... Έχεις δυνατότητα να δώσεις ίντερνετ μέσω tethering από άλλη κάρτα??

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ Vodafone έχω... Έχεις δυνατότητα να δώσεις ίντερνετ μέσω tethering από άλλη κάρτα??

 

μόλις δοκίμασα από την άλλη σιμ wind και δούλεψε,περίεργο όμως ποτέ δεν είχα θέμα με την vodafone

ζήσε την ζωή σου σαν να ήταν το τελευταίο λεπτό γιατί είναι πολύ μικρή και δεν ξέρεις πότε μπορεί να τελειώσει και μην κολλάτε πουθενά γιατί σπάνια η μοίρα έχει αφήσει σε

εμάς το προνόμιο της επιλογής.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω voda εχω και δεν μπορω να δωσω...κατι παιζει.

θα πάρω την vodafone αύριο να δω τι παίζει μήπως έχει να κάνει με το APN

ζήσε την ζωή σου σαν να ήταν το τελευταίο λεπτό γιατί είναι πολύ μικρή και δεν ξέρεις πότε μπορεί να τελειώσει και μην κολλάτε πουθενά γιατί σπάνια η μοίρα έχει αφήσει σε

εμάς το προνόμιο της επιλογής.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω voda εχω και δεν μπορω να δωσω...κατι παιζει.

 

θα πάρω την vodafone αύριο να δω τι παίζει μήπως έχει να κάνει με το APN

Σε κάποιο νήμα κάποιου κινητού είχε ξανά αναφερθεί αυτό το πρόβλημα και τελικά ήταν η κάρτα της Vodafone... Το είχαν φτιάξει έχω την εντύπωση, θα το ψάξω και θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

θα πάρω την vodafone αύριο να δω τι παίζει μήπως έχει να κάνει με το APN

Δες τα APN μηπως εχει ''τικαρει'' λαθος επιλογη και ''τικαρε'' το σωστο APN.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει καποιος γνωστης κοντα χαλκιδα να κερασω κανα καφεδακι και να κανουμε κανα root ?? Ή καποιος που να εχει ορεξη να το πρηξω λιγο μεσω skype ?? :lol: + εγω εχω ενα προβλημα με τα ακουστικα :mad: δεν κουμπονουν και φοβαμε να τα πιεσω μηπως κανω καμια ζημια... Edited by panosspa
Link to comment
Share on other sites

Δες τα APN μηπως εχει ''τικαρει'' λαθος επιλογη και ''τικαρε'' το σωστο APN.

 

δεν παίζει αυτό αλλιώς δεν θα είχα ιντερνετ στο κινητό που κάνει hotspot.

ζήσε την ζωή σου σαν να ήταν το τελευταίο λεπτό γιατί είναι πολύ μικρή και δεν ξέρεις πότε μπορεί να τελειώσει και μην κολλάτε πουθενά γιατί σπάνια η μοίρα έχει αφήσει σε

εμάς το προνόμιο της επιλογής.

Link to comment
Share on other sites

δεν παίζει αυτό αλλιώς δεν θα είχα ιντερνετ στο κινητό που κάνει hotspot.

Sorry.... κολλησα :lol:

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

έχει κάποιος πρόβλημα με το hotspot? συνδέω ταπλετ η λαπτο η άλλο κινητό ενώ συνδέεται κανονικά οι άλλες συσκευές δεν μπορούν να μπουν στο ιντερνετ

 

Δείτε σχετικά το ποστ του Algorithm από το θέμα του Coolpad F1: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5632350#post5632350

 

Ίσως αυτό να είναι η λύση για το tethering με Vodafone και για το Κ3.

Edited by nflo
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την διαδικασία φλασαρίσματος της ROM με την Ιταλική 1.4 θα ήθελα να σας αναφέρω και εγώ την εμπειρία μου πιστεύοντας ότι ίσως και να βοηθήσει κάποιους νέους στο σπορ αυτό. Επίσης έχω ακόμη κάποιες απορίες τις οποίες θα ήθελα όποιος γνωρίζει να μου λύσει...

Το κινητό ήρθε από Vickmall με την 1520 multilanguage, ρουταρισμένο και με εγκατεστημένα όπως είδα CWM και TWRP. Την ύπαρξή τους την είδα μέσα από την εφαρμογή ROM Manager ψάχνοντας να βρω πως θα μπω σε CWM recovery ώστε να περάσω την Ιταλική. Προφανώς κάτι άλλο δεν μπορούσα να κάνω μέσα από αυτήν την εφαρμογή. Το μεγαλύτερο πρόβλημά μου ήταν ότι ξεκινόντας το κινητό με vol+ + vol- + power δεν έμπαινε σε cwm recovery αλλά σε ένα άλλο revovery ονοματι Lenovo-recovery. Και εκεί δεν υπήρχαν οι επιλογές ούτε οι διαδικασίες που έπρεπε να ακολουθηθούν ώστε να περάσω την ROM. Μην μπορώντας να κάνω κάτι για να μπω σε cwm recovery αποφάσισα να ακολουθήσω τον οδηγό στην πρώτη σελίδα στο σημείο που αναφέρει για το cwm recovery, έφτασα στο σημείο που αναφέρει για το αρχείο scatter του ROM και εκεί άρχισα να πειραματίζομαι (δεδομένου ότι η ROM του Ιταλού δεν μπορεί να περαστεί με το flash tool). Το πείραμα μου έκανα και οδήγησε αμεσα σε soft brick ήταν να πάρω το scatter αρχείο από το Cwm Recovery και τα υπόλοιπα να τα φορτώσω από την ROM του Ιταλού. Κουτή κίνηση για κάποιον που γνωρίζει..., κίνηση απελπισίας για κάποιον που δεν γνωρίζει... Για να επαναφέρω το κινητό έψαξα και βρήκα μία ROM με αρχείο scatter την οποία πέρασα με flash tool επιτυχώς. Έτσι το κινητό λειτούργησε ξανά χωρίς όμως πλέον να είναι rootαρισμένο. Δοκίμασα να το κάνω root με το rootGenius και με τις οδηγείες από εδώ http://forum.xda-developers.com/android/development/ufficial-thread-lenovo-k3-note-t3102997 αλλα δεν τα κατάφερα. Το πρώτο μετά από ώρα ανέφερε ότι δεν μπορεί να ρουτάρει ενώ στις οδηγίες του link μου έμπαινε και πάλι στο Lenovo-recovery. Ψάχνοντας περισσότερο βρήκα το KingRoot 4.1 (app) με το οποίο τα κατάφερα μέσα σε λιγότερο από 4 λεπτά.

Η συνέχεια ηταν με το πως θα περάσω το CWM Recovery και πως θα μπω σε αυτό καθώς ο συνδιασμός με τα πλήκτρα της έντασης και το power με οδηγούσε στο Lenovo-Recovery. Τελικά ακολούθησα τις οδηγίες για την εγκατάσταση του Cwm από το πρώτη σελίδα (κάπου στην μέση του κειμένου) με την διαφορά ότι ενδιάμεσα ακολούθησα τις οδηγίες ενός άλλου χρήστη (σε ξένο forum). Έτσι τα βήματα που ακολούθησα ήταν. 1) Άνοιγμα του flashroot, φόρτωμα του scatter από τον φάκελο Cwm, επιλογή download only 2) Απομάκρυνση της μπαταρίας του κινητού και πάτημα για 1 sec του power χωρίς την μπαταρία 3) Τοποθέτηση της μπαταρίας στην θέση της, 4) Πάτημα του κουμπιού dowload στο flash tool, 5) Γρήγορη σύνδεση του (σβηστού) κινητού στο usb 6) Αναμονή για ολοκλήρωση του download. Κανένα restart δεν συνέβη μετά το download. Πάτησα απλά το συνδιασμό των κουμπιών μέχρι και 3 sec μετά την δόνηση και έτσι έφτασα στο πολυπόθητο πλέον μενού του Cwm. Ο ίδιος χρήστης ανέφερε ότι για να ξαναμπούμε στο Cwm και να αποφύγουμε το Lenovo Recovery κάθε φορά θα πρέπει να βγάζουμε την μπαταρία, να πατάμε το power για 1 sec, να την ξαναβάζουμε και μετά να πατάμε το συνδιασμό πλήκτρων. Ωστόσο δεν δοκίμασα να ξαναμπώ δεύτερη φορά γιατί δεν χρειάστηκε. TO ROM και το TWRP του Ιταλού εγκαταστάθηκε αμέσως μέσα από το CWM ακολουθώντας τα βήματα ένα προς ένα από εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6176834#post6176834 (φίλε Darth_Revan σε ευχαριστώ).

Ένα δεν έχω καταλάβει ακόμα... Πως χρησιμοποιώ το TWRP για να παίρνω updates, που βρίσκεται και πως μπαίνω σε αυτό.. Βρίσκεται εντός των εργαλείων του android (πχ στο μενού των ρυθμίσεων) ή μπαίνω με κάποιο τρόπο όπως μπαίνω στο CWM (και με ποιο συνδιασμό πλήκτρων).

Κάθε σχόλιο σας για την διαδικασία που ακολούθησα είναι πραγματικά ευπρόσδεκτο καθώς πιθανότατα θα με βοηθήσω να ξεκαθαρίσω και άλλο το τοπίο. Ειδικά για το θέμα της TWRP καίγομαι να μάθω :).

Σας ευχαριστώ όλους εδώ. Η δουλειά που κάνετε είναι πραγματικά αξιόλογη.

Link to comment
Share on other sites

Δείτε σχετικά το ποστ του Algorithm από το θέμα του Coolpad F1: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5632350#post5632350

 

Ίσως αυτό να είναι η λύση για το tethering από Vodafone και για το Κ3.

Αν θυμαμαι καλα ειχε αναφερθει και σε καποιο αλλο τοπικ το προβλημα hotspot με vodafone και βρεθηκε λυση με εφαρμογη ή και χειροκινητα.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Έχετε να προτείνετε καμιά λύση για νυχτερινή φωτογραφία; Μου τη βγάζει θολή και φωτεινή. Έχω την τελευταία stable root.
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα usb και δουλευει μια χαρα.αρα εχει και otg παρολο που δεν ειδα να αναφερεται καπου στα specs.

Εαν θελω να το συνδεσω με καμια τηλεοραση γινεται καπως η μπα?

Τσαμπα ειχα παρει το micro hdmi καλωδιο...

Link to comment
Share on other sites

Έχετε να προτείνετε καμιά λύση για νυχτερινή φωτογραφία; Μου τη βγάζει θολή και φωτεινή. Έχω την τελευταία stable root.
βάλε του ιταλού.έχω την 1,4 και οι φωτογραφίες και οι βραδυνές βγαίνουν φωτεινές και καθαρές.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...