Jump to content

myphone POLL: Αγορά smartphone από Κίνα. Θα το τολμούσατε;


alkis_7
 Κοινοποίηση

Αγοράζετε κινητά/tablet/αξεσουάρ από Κίνα; Τα προτιμάτε;  

1.142 members have voted

  1. 1. Αγοράζετε κινητά/tablet/αξεσουάρ από Κίνα; Τα προτιμάτε;

    • Ναι, φυσικά και αγοράζω!
      627
    • Έχω αγοράσει, αλλά είμαι διστακτικός να το ξανακάνω
      61
    • Έχω αγοράσει και δεν θα αγοράσω ξανά
      37
    • Δεν έχω αγοράσει αλλά το σκέφτομαι
      234
    • Δεν έχω αγοράσει και δεν σκοπεύω να το κάνω
      173
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
      10


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 265
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν το έχω ψάξει. ΕΠειδή είμαι χρήστης Note αν υπάρξει αντίστοιχη συσκευή με Ευρωπαική εγγύηση και service τότε φυσικά!
Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

εκανα το πρώτο βήμα πριν 1 μήνα και ψωνισα ενα Meizu. Για μένα δεν ήταν δίλλημα ακριβότερου-φτηνότερου... αλλά το ότι στην ευρωπαική αγορά δεν φέρνουν δίκαρτα της προκοπής. Οποτε εφόσον επιλογή δεν υπήρχε, πήρα τα οποια ρίσκα μου, διάβασα και τις διαφορες εμπειρίες που είχατε πολλοι απο σας... και ψωνισα.

 

Δεν μπορω να σας πω αν ειμαι ευχαριστημένος γιατι παραλαμβάνω Δευτέρα... το αν θα ειναι βοτσαλα απο Κινέζικη παραλία, σαπούνι η κινητό δεν ξερω.... παντως κατι εφτασε. :lol:

 

@dimis_1985: θύματα... δλδ οποιος θέλει ενα ποιοτικο προιον με εγγυηση καλης λειτουργίας, εταιρία που το υποστηρίζει.... αυτός ειναι θύμα? Παρτο αλλιως...

Edited by Alphaleader
Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και έχω αγοράσει και όχι ένα αλλά συνολικά 6 ένα για μένα και 5 για φίλους
Nokia 6300--> Sony Xperia x10 Mini Pro--> Sony Xperia Mini Pro--> Sony Xperia Sole--> Huawei Ascend P1--> Honor 6--> Honor 8--> Honor V9-->Honor View 20
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά το poll έπρεπε να ηταν "μέχρι πόσα $$$ είμαι διατεθειμένος να δώσω για Κινέζο;"

Μέχρι ενα ποσό ~120 ταβάνι θα μπορούσα να διαθέσω/ρισκάρω/περιμένω μετά απο κει και πέρα για περισσότερα χρήματα μάλλον θα προτιμήσω κάτι απο Ελλάδα με καλή εγγύηση γιατί μόνο σε αυτό υστερεί ο Κινέζος και τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

εχω παρει απο κινα. μεχρι στιγμης ολα καλα. πηρα σε πολυ καλη τιμη, συσκευη που εδω κοστιζε 2/3πλασια.

αν χρειαστει θα παρω ξανα απο κει.

 

βεβαια σε αγορα απο εδω, υποστηριζεις τα καταστηματα/θεσεις εργασιας, πληρωνεις φπα/κλπ και εχεις και την εγγυηση.

επισης απ οτι βλεπω εχουν πεσει σχετικα οι τιμες και συμφερει να αγορασει καποιος απο την ελλαδα

Link to comment
Share on other sites

Κίνα με τα μπούνια και άσε τα θύματα εδώ στην Ελλάδα να χρυσοπληρώνουν.

 

όλοι μιλάνε νορμάλ και σοβαρά και έρχεσαι να αποκαλέσεις θύματα άτομα τα οποία δεν γνωρίζεις... Φίλε επιλογές είναι αυτές αν κάποιος γουσταρεί να πλήρωσει για να έχει ένα επίσημο σερβις απο πίσω του σε περίπτωση που γίνει κάτι με πιο άμεση εξυπηρέτηση και συνεννόηση απο αυτή που ενδεχομένως να έχεις εσυ με το προμηθευτή στην Κίνα είναι επιλογή του και δεν περιμένει να έρθεις εσύ να το κρίνεις. Και σίγουρα το οτι έκανες μια διαφορετική επιλογή απο τους άλλους δεν σε κάνει Φωστήρα...!

 

Φιλικά!

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά από Κίνα !! 15 κινητά μέχρι στιγμής (για μένα, τον αδελφό μου και για φίλους) και ποτέ για κανένα δεν έχει υπάρξει πρόβλημα ούτε έχει χαλάσει. Μέσος χρόνος αναμονής περί τις 18-20 ημερολογιακές μέρες . Στο vfm δεν παίζονται οι καλές Κινέζικες εταιρείες, στα ίδια ή και περισσότερα χρήματα εδώ αγοράζεις πολύ κατώτερα κινητά σε χαρακτηριστικά και specs (τύπου Turbo-X κ.λ).

 

Και για όποιον φοβάται τις διαδικτυακές αγορές καιρός είναι να εναρμονιστεί με την σύγχρονη εποχή... αλλιώς πάντα ισχύει το ρητό "όποιος φοβάται, πέφτει και κοιμάται"... :lol:

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

1η φορά το έκανα φέτος με το ΜΧ4 και άνετα το ξανακάνω. Ναι, μπορεί να δυσκολευτείς αν χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις την εγγύηση (χτύπα ξύλο να μην μου συμβεί ποτέ), αλλά μήπως σε άλλες εταιρίες δεν θα έχεις προβλήματα με την εγγύηση;

Κάποιες εταιρίες που αναφέρθηκαν δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα απο τις οχι-Κινέζικες, και όποιος το τολμήσει θα μπορέσει να απολαμβάνει μια συσκευή με καλά specs στην μισή τιμή απο την υπόλοιπη αγορά.

Στην τελική, με τα ίδια λεφτα παίρνω 2 συσκευές αντι για μία... γιατί να το σκεφτώ και πολύ;

Ericsson T28s, Nokia 6510, Sony Ericsson W550i, Apple iPhone 3, Sony Erricson C510, Sony Xperia S, Meizu MX4
Link to comment
Share on other sites

Eγω αγορασα και θα ξαναγορασω.Αλλα το πολυ μεχρι 180-200€.Το θεμα εγγυησης με χαλαει λιγο οποτε αμα ειναι να χασω ας χασω λιγα χρηματα.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικα να πω πως δεν εχω κανει ποτε αγορά απο κινεζομαγαζο (λογω έλλειψης paypal λογαριασμού)..

Τα καλα σε αυτην την υπόθεση είναι:

-Οτι μπορουν να κοντραρουν ανετα κινητα των 130$ αυτα που στην ελληνική αγορά εχουν 200€

-Οτι υπαρχει μια απίστευτη ποικιλία απο VFM κινητα στα κινεζομαγαζα

-Οτι τωρα πια δεν υπάρχουν οι "κακες φημες" για τα κινέζικα κινητα καθώς οι κινεζοι θελουν να χτυπήσουν το "μονοπώλιο" των Apple,Samsung,Sony και LG και μεχρι τωρα το καταφέρνουν καλα...

Τα αρνητικά ειναι:

-Οτι αν χαλασει το κινητο ειναι μεγαλη ταλαιπωρία να το στειλει καποιος πισω για επισκευη...

-(θα φανει κάπως αυτο, αλλα ισχυει) Οτι ο Ελληνας ειναι κολλημενος με μονο γνωστες μαρκες για να δειχνει και την φίρμα στους γνωστούς του και δεν θα εμπιστευοταν "κινεζιες"..

-Αν δεν το αγορασει καποιος απο εμπιστο,γνωστο και ΚΑΛΟ site, θα υπάρχουν και διάφοροι κίνδυνοι..

-Οτι η ισοτιμία του $ με το € εχει πεσει και οτι ισως να μην αξιζει τοσο τωρα πια..

-Οι 15+ μερες αναμονής..

 

Εγω παντως θα αγοραζα κινητο απο Κινα διοτι πιστευω οτι αξιζουν εστω μια δοκιμη..Έχουν βελτιωθεί πολυ οι κινεζικες εταιριες και αυτο φαίνεται τα τελευταία χρόνια..

Gamer-Newbie Developer :)

-Xperia E1, Samsung Galaxy Y Duos (Rooted&custom rom),Xperia X10 mini και προσεχώς THL T6 PRO και Meizu MX4

Link to comment
Share on other sites

Και τζάμπα να μου τα έδιναν δε θα τα έπαιρνα..Πόσο μάλλον να τα αγόραζα.

 

ναι φιλε ας σου δωσουν ενα meizu mx4 και εσυ μην το παρεις :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Να ξερετε ορισμενοι ο μηδενισμος που εχετε προσβαλει πολλους που εχουν αγορασει κινεζιες....και θα χαρω πολυ οταν ανοιξετε το ευρωπαικο σας smartphone και μεσα γραφει made in china...

Αμα δεν θελετε να αγορασετε να μας πειτε και γιατι οχι....οχι ανωτεροτητα του πληκτρολογιου

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε ας σου δωσουν ενα meizu mx4 και εσυ μην το παρεις :lol::lol::lol:

 

ο γερμανός ποιά κινέζικα εισάγει επίσημα? τα meizu?

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καθόλου πρόθεση να προσβάλω κανέναν.Ο καθένας κάνει ότι θέλει με τα χρήματα του.Απλά εγώ δεν εμπιστεύομαι καθόλου τις συγκεκριμένες συσκευές.Προτιμώ να πληρώσω παραπάνω χρήματα και να πάρω κάτι άλλο.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκλεισα χρόνο με το Lenovo S650 χωρίς κανένα πρόβλημα απολύτως...και θα το ξαναέκανα όταν είναι να το αντικαταστήσω :)
Link to comment
Share on other sites

Να ξερετε ορισμενοι ο μηδενισμος που εχετε προσβαλει πολλους που εχουν αγορασει κινεζιες....και θα χαρω πολυ οταν ανοιξετε το ευρωπαικο σας smartphone και μεσα γραφει made in china...

Αμα δεν θελετε να αγορασετε να μας πειτε και γιατι οχι....οχι ανωτεροτητα του πληκτρολογιου

 

εμένα πάντως λέει made in korea :p:p κοντά έπεσες (πλάκα κάνω δεν ειρωνεύομαι)

 

πέρα απο την πλάκα παιδιά τα κινέζικα είναι μια χαρά το θέμα για μένα είναι μόνο σε περίπτωση που πάθει κάτι τίποτα άλλο!

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη φορά που παρήγγειλα συσκευή από την Κίνα έγιναν όλα τα στραβά που, τόσα χρόνια με αγορές από το εξωτερικό δεν έτυχε να μου συμβούν. Δεν με αποθάρρυνε η συγκεκριμένη εμπειρία και συχνά-πυκνά αγοράζω συσκευές, χωρίς να υπάρχει το παραμικρό πρόβλημα. Τελευταία αγορά το τούμπανο Zopo ZP999 Pro για συγγενικό μου πρόσωπο. Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι αγοραζουμε απο Κινα !!!:)

Εχω παραγγειλει πανω απο 15 κινητα για την οικογενεια και για φιλους απο το 2013 που μπηκα στο τριπακι.

Ολα λειτουργουν μεχρι τωρα αψογα , κανενα παραπονο.

Μονο ενος φιλου του εχει χαλασει το ακουστικο σε ενα Λενοβο αλλα χρησιμοποιει bluetooth.

 

Δυστυχως τωρα με την ισοτιμια ευρω δολλαριου δεν συμφερει και τοσο , οσο πριν τουλαχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε μέχρι τα 150 περίπου, που δεν με ενδιαφέρει αν παιδευτώ, με άνεση. Από εκεί και πέρα η αξία του σε συνδυασμό με τον κίνδυνο του τελωνείου με καλμάρει. Σε αυτή τη περίπτωση από amazon κυρίως, ή κάποιο άλλο μεγάλο ευρωπαϊκό κατάστημα που μπορώ να εμπιστευτώ και έχει υποχρεωτικά paypal, μιας και η επιστροφή προϊόντος σε Ελληνική αντιπροσωπεία/κατάστημα την ίδια ανησυχία μου προκαλεί δυστυχώς με την Κίνα.
Link to comment
Share on other sites

από ότι καταλαβαίνω πολλοί έχουν μείνει (έτσι τους είπαν , θέλαν κάτι πάμφθηνο και την πάτησαν δεν ξέρω)

στις συσκευές του κιλού (5 κάρτες σιμ , τιβι - ντιβιντι και δε ξέρω άλλο τι σε κινητό) που κοστίζουν τίποτα και κρατάνε κάνα δίμηνο

(α και επίσης ε ναι το ίδιο είναι να πάρεις κάτι με 40-50 ευρώ και το ίδιο με 150)

και για αυτό βλέπω πράγματα του στυλ "ούτε να μου το χάριζαν" , "κινεζιές δεν παίρνω" κ.ο.κ.

 

2015 έχουμε και μπαίνετε σε ένα φόρουμ τεχνολογίας και σχολιάζετε , ε καιρός είναι να ενημερωθείτε και λίγο παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Α και κάτι που ξέχασα σημαντικό...

Οι κινέζικες εταιρίες τα τελευταία χρόνια έχουν κάνει άλματα προόδου και αν μη τι άλλο, αξίζουν της προσοχής μας.

Άσε που κάθε χρόνο παίρνουν και μεγαλύτερο κομμάτι απο την πίτα... Στο μόνο που υστερούν και δεν έχουν κάνει ακόμα βήματα προόδου, είναι στην επέκταση τους, συστηματικά και όχι σπασμοδικά, σε Ευρώπη και Αμερική.

Αν και όταν γίνει αυτό, θα επηρεάσει ακόμα πιο θετικά την άποψη όλου του κόσμου.

Ericsson T28s, Nokia 6510, Sony Ericsson W550i, Apple iPhone 3, Sony Erricson C510, Sony Xperia S, Meizu MX4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...