Jump to content

Microsoft Lumia 640


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα μια μικρή βοήθεια. Πριν μια βδομάδα ένας φίλος μου,μετά από δικιά μου παρότρυνση,και έχοντας διαβάσει τα περισσότερα σχόλια εδώ μέσα, αγόρασε το κινητό.Το πρώτο πρόβλημα είναι ότι μπορώ να μεταφέρω ότι μου είπε και όχι ότι είδα, μιας και μας χωρίζουν κάποια χιλιόμετρα.Το κυρίως πρόβλημα είναι ότι δεν μπορεί να κατεβάσει εφαρμογές. Μου λέει ότι του ζητάει κάποια σύνδεση με τον υπολογιστή. Αν και δεν έχω υπάρξει ποτέ χρήστης WP μου φάνηκε λίγο "κουλό".Ένα ακόμα πρόβλημα είναι ότι είναι το πρώτο του Smartphone,άρα και λίγο " άσχετος".Το μόνο που έκανε είναι e-mail...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχουν εμφανιστεί ήδη σε Amazon και Ebay χιλιάδες θήκες, καπάκια και πορτοφόλια για το 640. Επίσης και στην Ελλάδα κάποια sites. Θα παρακαλούσα αν κάποιοι έχουν αγοράσει κάτι και μπορούν να μοιραστούν κάποιες εικόνες και εμπειρία χρήσης να το κάνουν. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Στην καμερα εχετε ρυθμιση αναλογια 4/3 ή 16/9 ;εχει καμα σημασία για τη ποιότητα της φωτογραφίας ή μονο για το μεγεθος;Επισης οταν τραβαω μια φωτο μετα οτα παω να τη δω στη Γκαλερί την στιγμη που την ανοιγω ειναι καθαρη κσι ευκρινεις ομως μεσα σε ενα δευτερολεπτο θολωνει ελαφριά και παραμενει ετσι αποθηκευμενη..Το εχει παρατηρησει καποιος άλλος;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχουν εμφανιστεί ήδη σε Amazon και Ebay χιλιάδες θήκες, καπάκια και πορτοφόλια για το 640. Επίσης και στην Ελλάδα κάποια sites. Θα παρακαλούσα αν κάποιοι έχουν αγοράσει κάτι και μπορούν να μοιραστούν κάποιες εικόνες και εμπειρία χρήσης να το κάνουν. Ευχαριστώ.

 

πηγαινε στο thread για τα αξεσουαρ microsoft και θα δεις εχω βαλει την δικια μου και με φωτο :)

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα μια μικρή βοήθεια. Πριν μια βδομάδα ένας φίλος μου,μετά από δικιά μου παρότρυνση,και έχοντας διαβάσει τα περισσότερα σχόλια εδώ μέσα, αγόρασε το κινητό.Το πρώτο πρόβλημα είναι ότι μπορώ να μεταφέρω ότι μου είπε και όχι ότι είδα, μιας και μας χωρίζουν κάποια χιλιόμετρα.Το κυρίως πρόβλημα είναι ότι δεν μπορεί να κατεβάσει εφαρμογές. Μου λέει ότι του ζητάει κάποια σύνδεση με τον υπολογιστή. Αν και δεν έχω υπάρξει ποτέ χρήστης WP μου φάνηκε λίγο "κουλό".Ένα ακόμα πρόβλημα είναι ότι είναι το πρώτο του Smartphone,άρα και λίγο " άσχετος".Το μόνο που έκανε είναι e-mail...

 

Μάλλον ο φίλος σου δεν έφτιαξε account(outlook) που χρειάζεται το store.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ σήμερα και δηλώνω κατενθουσιασμένος. Η μπαταρία φαίνεται πολύ καλή και για την ώρα μόνο ένα κόλλημα έκανε όταν ρύθμιζα το dropbox και αναγκάστηκα να κάνω επανεκκίνηση. Θεωρώ πως τις επόμενες ημέρες θα με κερδίσει όλο και περισσότερο το λειτουργικό.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Στην καμερα εχετε ρυθμιση αναλογια 4/3 ή 16/9 ;εχει καμα σημασία για τη ποιότητα της φωτογραφίας ή μονο για το μεγεθος;Επισης οταν τραβαω μια φωτο μετα οτα παω να τη δω στη Γκαλερί την στιγμη που την ανοιγω ειναι καθαρη κσι ευκρινεις ομως μεσα σε ενα δευτερολεπτο θολωνει ελαφριά και παραμενει ετσι αποθηκευμενη..Το εχει παρατηρησει καποιος άλλος;

 

Σχετικά με την απορία σου με την αναλογία έχει πολύ σημασία στα Megapixels. Για να έχει τη φουλ ανάλυση πρέπει να έχεις αναλογία 4/3 αλλιώς δεν έχεις τα 8MP της κάμερας. Αυτό είναι φυσιολογικό. Τώρα σχετικά με το άλλο θέμα που έχεις δε το έχω παρατηρήσει εγώ με το 730 που έχω. Ας μας πει κάποιος άλλος φίλος που έχει το ίδιο κινητό με εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Για την φωτογραφία σε εμένα για ένα δευτερόλεπτο είναι θολή και μετά γίνεται πεντακάθαρη.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Για την φωτογραφία σε εμένα για ένα δευτερόλεπτο είναι θολή και μετά γίνεται πεντακάθαρη.

 

Ναι ε;; Εμενα παλι γινεται το αντιθετο..ενταξει δεν γινεται πολυ θολη αλλα χάνει την αρχική καθαρότητα και γινεται πιο μουντη με ελαφρια θολοση..Τι ρυθμισεις εχεις στη καμερα;στο αυτοματο;Την αναλογια την εχεις 16/9 ή 4/3;

Link to comment
Share on other sites

Έχετε ενεργοποιημένο το rich capture;

Όχι

 

Ναι ε;; Εμενα παλι γινεται το αντιθετο..ενταξει δεν γινεται πολυ θολη αλλα χάνει την αρχική καθαρότητα και γινεται πιο μουντη με ελαφρια θολοση..Τι ρυθμισεις εχεις στη καμερα;στο αυτοματο;Την αναλογια την εχεις 16/9 ή 4/3;

Στο αυτόματο είναι. Δεν έχω πειράξει καμιά ρύθμιση.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Έχετε ενεργοποιημένο το rich capture;

 

θελω να σε ρωτησω για το mixradio(επισης πηρα τελικα τα coloud απο το official site με δωρεαν μεταφορικα ups)βαζω πχ να κατεβει για offline mix

εναν dj πχ markus schultz και κατεβαζει καποια κομματια του?καποιο μιχ του τι ακριβως και ποσα?αν μπορεις δωσε λιγο φως γιατι φανταζομαι θα το εχεις δουλεψει πιο πολυ..

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

θελω να σε ρωτησω για το mixradio(επισης πηρα τελικα τα coloud απο το official site με δωρεαν μεταφορικα ups)βαζω πχ να κατεβει για offline mix

εναν dj πχ markus schultz και κατεβαζει καποια κομματια του?καποιο μιχ του τι ακριβως και ποσα?αν μπορεις δωσε λιγο φως γιατι φανταζομαι θα το εχεις δουλεψει πιο πολυ..

 

Δε μπορώ να το χρησιμοποιήσω με το 640.. Έχουν αλλάξει τον τρόπο με τον οποίο "κοιτάζει" τη χώρα και δε λειτουργεί.. Αν θυμάμαι καλά, από το 820, επέλεγες τον καλλιτέχνη και σου εμφάνιζε τα άλμπουμ του. Μετά, επέλεγες ένα άλμπουμ, το οποίο μπορούσες να το αγοράσεις ολόκληρο, και σου εμφάνιζε όλα τα κομμάτια του άλμπουμ. Στη λίστα, δίπλα σε κάθε κομμάτι, είχε και από μία τιμή. Εσύ, πώς κατάφερες να το λειτουργήσεις;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα να περάσω σε windows και εγώ με το 640.Αλλά μετά απο λίγες ώρες εχω αρχίσει να προβληματίζομαι.

Εχοντας συνδεδεμένο bluetooth, στο android εχει επιλογή όταν είναι κλειδωμένη η οθόνη να μην κάνει επανάκληση.Εδώ δεν βρίσκω κάτι τέτοιο, με αποτέλεσμα να γίνονται επανακλήσεις από ακούσιο πάτημα στο bluetooth.

Οπως αναφέρθηκε και σε άλλο post με συνδεδεμένα ακουστικά(Philips-samsung) που έχω,ο ήχος κλήσης δεν ακούγεται από το ηχείο.

Δεν υπάρχει διαχείρηση αρχείων (δημιουργία φακέλων και μεταφορά αρχείων σε αυτούς) ;

Για να ορίσω ήχο κλήσης (αρχείο mp3 που έχω στην sd) πρέπει να το συνδέσω σε υπολογιστή;

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να το χρησιμοποιήσω με το 640.. Έχουν αλλάξει τον τρόπο με τον οποίο "κοιτάζει" τη χώρα και δε λειτουργεί.. Αν θυμάμαι καλά, από το 820, επέλεγες τον καλλιτέχνη και σου εμφάνιζε τα άλμπουμ του. Μετά, επέλεγες ένα άλμπουμ, το οποίο μπορούσες να το αγοράσεις ολόκληρο, και σου εμφάνιζε όλα τα κομμάτια του άλμπουμ. Στη λίστα, δίπλα σε κάθε κομμάτι, είχε και από μία τιμή. Εσύ, πώς κατάφερες να το λειτουργήσεις;

 

οπως λενε τα παιδια στο γενικες εφαρμογες στο microsoft thread εβγαλα τις σιμ εβαλα ολο το τηλεφωνο σε uk και μετα την κατεβασα..εκανε ενα update και μετα εκκινησα την εφαρμογη εφ οσον δουλευει μετα εβαλα τις καρτες αλλα δεν ξερω πως κανω nokia account απλα τα κατεβαζω για offline τα οποια ειναι τζαμπα :!:

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει διαχείρηση αρχείων (δημιουργία φακέλων και μεταφορά αρχείων σε αυτούς) ;

Για να ορίσω ήχο κλήσης (αρχείο mp3 που έχω στην sd) πρέπει να το συνδέσω σε υπολογιστή;

Οπως γινεται και στο android.

Store

Και τα παιδια εδω για να σε βοηθησουν να βρεις οτι χρειαζεσαι.

Edited by ector7
Link to comment
Share on other sites

οπως λενε τα παιδια στο γενικες εφαρμογες στο microsoft thread εβγαλα τις σιμ εβαλα ολο το τηλεφωνο σε uk και μετα την κατεβασα..εκανε ενα update και μετα εκκινησα την εφαρμογη εφ οσον δουλευει μετα εβαλα τις καρτες αλλα δεν ξερω πως κανω nokia account απλα τα κατεβαζω για offline τα οποια ειναι τζαμπα :!:

 

Α, άρα δεν τα σώζει στη συσκευή σου, για να τα αποθηκεύσεις. Τώρα να κάνω όλο αυτό που έγραψες, ειδικά τώρα που είναι καινούρια η συσκευή, δε νομίζω. Έστω να μπορούσαμε να αγοράσουμε τα κομμάτια, καλό θα ήταν...

 

Όσον αφορά το Nokia account, έχω περάσει ένα στους λογαριασμούς, αλλά το είχα από τότε που είχα αγοράσει το N8.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

το πηρα σχεδον αποκλειστικα για την καμερα. χωρις να εχω προυγουμενη εμπειρια απο windows phone.

το να μεταβεις σε wp τελικα δεν ειναι και τοσο τρομερο. τα συνηθιζεις ολα σε δυο μερες.

 

η καμερα του ειναι πολυ καλη. ανεβαζω πιο κατω φωτο σε διαφορετικες συνθηκες απο αποψη φωτισμου για να βγαλετε τα συμπερασματα σας. επισης τραβηξα και στις δυο διαστασεις (4:3 kai 16:9) για να δειτε τις διαφορες στην ποιοτητα. προσωπικα τις βρισκω αμελητεες. ειναι ολες στο αυτοματο χωρις καμια ρυθμιση. και οι χειροκινητες ρυθμισεις εχουν πολυ εξυπνη διαταξη και γινονται πολυ ευκολα. ρυθμιζεται το iso, η ταχυτητα κλειστρου, η εστιαση, η ισορροπια λευκου και η φωτεινοτητα. επισης κανει και ζουμ, αλλα χαλαει λιγο την ποιοτητα της φωτογραφιας. μονο οι τρεις πρωτες φωτο ειναι με φλας. αμεσως μετα τραβηξα αλλα τρια ιδια καδρα χωρις φλας για να δειτε τη διαφορα (το δωματιο φωτιζοταν απο λαμπες). κι εβαλα και δυο βραδινες χωρις καμια ρυθμιση. σιγουρα με λιγο πειραγμα στις ρυθμισεις θα βγουν πολυ καλυτερες. προσωπικα ειμαι ικανοποιημενος απ την ποιοτητα τους.

 

microsoft lumia 640

 

σαν συσκευη φαινεται καλοφτιαγμενη και με ωραια φωτεινη οθονη. μου φαινεται καπως βαρυ κινητο (αλλα η αληθεια ειναι οτι ποτε δεν ειχα 5ιντσο και μπορει απλως να ειναι η ιδεα μου). μεγαλο συν η μπαταρια. με νορμαλ χρηση πιστευω οτι βγαζει δυο μερες. προσοχη λιγο στην υποδοχη του φορτιστη γιατι ειναι λιγο σφιχτη και θελει πιεση για να μπει.

στην εφαρμογη για τα mail εβαλα το λογαριασμο μου στο yahoo και δεν μου βγαζει τις διευθυνσεις, ενω μου δειχνει κανονικα ολα τα εισερχομενα mail. περιεργο.

Edited by kots00
Link to comment
Share on other sites

Α, άρα δεν τα σώζει στη συσκευή σου, για να τα αποθηκεύσεις. Τώρα να κάνω όλο αυτό που έγραψες, ειδικά τώρα που είναι καινούρια η συσκευή, δε νομίζω. Έστω να μπορούσαμε να αγοράσουμε τα κομμάτια, καλό θα ήταν...

 

Όσον αφορά το Nokia account, έχω περάσει ένα στους λογαριασμούς, αλλά το είχα από τότε που είχα αγοράσει το N8.

 

Αν δεν κανω λαθος μια η αλλη στα αγγλικα δεν το εχεις?γιατι και εγω την ιδια αποψη με εσενα εχω αλλα το mixradio με βολευει πολυ..και ειδικα στην παραλια!! ;)

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος μια η αλλη στα αγγλικα δεν το εχεις?γιατι και εγω την ιδια αποψη με εσενα εχω αλλα το mixradio με βολευει πολυ..και ειδικα στην παραλια!! ;)

 

Ναι, πάντα στα Αγγλικά, όλες οι συσκευές μου. Εννοούσα το να ανοιγοκλείνω το καπάκι της συσκευής και να βγάζω τις κάρτες sim. Έχω σπάσει ένα καπάκι έτσι, στο 820.. Ας "τρέξει" και λίγο η Microsoft. Cortana, Mixradio, οι προτάσεις σε browser και bing και το WordFlow πληκτρολόγιο, πρέπει να λειτουργούν ανεξαρτήτως γλώσσας και χώρας.

 

Edit: Έχει δοκιμάσει κάποιος tempered glass; Έπιασα μια συσκευή με τέτοια προστασία (όχι 640) και φαινόταν και είχε ωραία αίσθηση.

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω εγώ. Όταν το τοποθετήσω θα σας πω εντυπώσεις.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Edit: Έχει δοκιμάσει κάποιος tempered glass; Έπιασα μια συσκευή με τέτοια προστασία (όχι 640) και φαινόταν και είχε ωραία αίσθηση.

 

και στη δικιά μας συσκευή έχει πολύ ωραία αίσθηση .

εγώ το έχω βάλει από την 1 μέρα αγοράς και το είχα πάρει από nokia care

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και στη δικιά μας συσκευή έχει πολύ ωραία αίσθηση .

εγώ το έχω βάλει από την 1 μέρα αγοράς και το είχα πάρει από nokia care

Τι μαρκα ειναι,για να ξερουμε τι κοιταμε?:)

Link to comment
Share on other sites

Τι μαρκα ειναι,για να ξερουμε τι κοιταμε?:)

 

δεν πρόσεξα . το άνοιξα την έβαλα και πέταξα το κουτί μετά . έκατσε παρά πολύ καλά . απλά δεν πιάνει όλο τον χώρο . αφήνει λίγο κενό στα γύρω γύρω . η οθόνη που μας ενδιαφέρει όμως καλύπτεται όλοι

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και στη δικιά μας συσκευή έχει πολύ ωραία αίσθηση .

εγώ το έχω βάλει από την 1 μέρα αγοράς και το είχα πάρει από nokia care

 

Από Nokia Care; Μια χαρά! Και από διάρκεια; Το βάζουμε και το ξεχνάμε; :p

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 640

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...