Jump to content

Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ή Κλεμμενα..

 

Μπορείς να βρεις και τον μπελά σου έτσι. Ποτέ δεν ξέρεις. 405ε έχουν τα καινούρια παραεισαγωγής, δεν γίνεται τα ελληνικά κιόλας να έχουν 180!!! Εγώ το S5 το πούλησα 270ε μεταχειρισμένο 1.5 χρόνου τον Δεκέμβριο. Βρωμάει από μακριά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορείς να βρεις και τον μπελά σου έτσι. Ποτέ δεν ξέρεις. 405ε έχουν τα καινούρια παραεισαγωγής, δεν γίνεται τα ελληνικά κιόλας να έχουν 180!!! Εγώ το S5 το πούλησα 270ε μεταχειρισμένο 1.5 χρόνου τον Δεκέμβριο. Βρωμάει από μακριά.

 

Καλα δεν φοβουνται?

Link to comment
Share on other sites

Καλα δεν φοβουνται?

 

Πιο πολύ ποντάρουν σε τίποτα ανίδεους που θα χαίρονται που έχουν galaxy αλλά δεν θα πάρουν χαμπάρι οτι έχει άλλο android μέσα, δεν έχει amoled κλπ κλπ. Πολλοί τέτοιοι υπάρχουν πολλές φορές δρουν και μέσω fb.

Link to comment
Share on other sites

η αυτονομία σίγουρα είναι χειρότερη από ότι ήταν με την 5 σε μεγάλο βαθμό θα έλεγα

το αναφέρουμε και σε προηγούμενες σελίδες

 

Φίλε μου εμένα πάντως με την 6 σίγουρα δεν χειροτέρεψε, την βρίσκω ένα 20% καλύτερη μήπως κάτι σου τρώει την μπαταρία? Οι περισσότεροι πάντως λένε ότι βελτιώθηκε..

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας σήμερα το νήμα, αποφάσισα να βάλω τη συσκευή σε power saving mode για πρώτη φορά από το Νοέμβριο που αγόρασα το κινητό. Όλα χρυσά κι άγια, πάει σφαίρα το τηλέφωνο αλλά το θέμα της μπαταρίας προβληματίζει όπως και να χει. Δεν μπορεί ο άλλος με το Xiaomi με 4000mah να σε κάνει χαβαλέ. Όσο smooth κι αν είναι, η μπαταρία απογοητεύει...

 

Οπότε όλα αυτά με έκαναν να δοκιμάσω το power saving. Όμως βλέπω πάνω αριστερά, στην μπάρα ένα εικονίδιο. Είναι πάντα εκεί ή μπορεί να βγει με κάποιο τρόπο;

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Για οσους εχουν βγηκε σε πορτογαλικο ΟΤΑ

πηγα να το γραψω κ εγω αυτο ! Επιτελους..

 

Χρειαζομαστε και factory reset πριν την αναβαθμιση?

 

Γενικα απ οτι ειδα στις προηγουμενες σελιδες -αν εχω καταλαβει σωστα- :

 

Ερχεται ενημερωση, την βαζω ,και μετα με τα κουμπια power volume up home κανω το factory reset. Ετσι δεν ειναι ? [στο μενου που βγαζει εκει]

 

Σκεφτομαι να χρησιμοποιησω το helium για να περασω εφαρμογες και backups .. μηπως το smartswitch κανει κατι καλυτερο ?

Edit : Επισης το greenify αχρηστευεται ετσι ? εννοω πως δεν χρειαζεται :P επειδη αυτο με το reset εχει απαντηθει αλλα δεν βρισκω τη σελιδα ,αν καποιος το χει bookmark ή θυμαται,ας μου πει το νουμερο post να τα κοιταξω εκει :) ευχαριστωωω

Edited by CHIEF
:superman:
Link to comment
Share on other sites

Καλα δεν φοβουνται?

 

στανταρ βρωμαει... Δινει και τηλεφωνο. Την αγγελια την ειχε βαλει και αλλου αλλα εγινε ανενεργος... Α ρε λαμογια

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έκανες καμιά επανεκκίνηση πριν ; Στο λέω γιατί ακόμα και factory reset να κάνει κάποιος, πρέπει μετά να κάνει restart για να αποκτήσει ίδιο product code με το CSC. Tώρα δλδ το product code σου δεν τελειώνει στα ίδια 3 γράμματα του CSC ; Αν όχι και παρόλα αυτά πήρες update τότε ίσως το phone info να είχε κολλήσει στην παλιά ένδειξη. Πάντως όπως και να έχει, το πήρες το update που θελες οπότε...:)

 

 

 

Σοβαροί δεν είναι. Ουσιαστικά σε αναγκάζουν να την περάσεις μέσω Odin και να τελειώνεις. Κι εγώ είχα AUT αλλά επειδή δεν είναι και τίποτα ιδιαίτερο το φλασάρισμα μέσω Odin πέρασα τη γαλλική τις πρώτες μέρες που κυκλοφόρησε. Τώρα μάλιστα σκέφτομαι μήπως περάσω και τη γερμανική DBT επειδή έχει νεότερο changelist. Πάντως και η LG της οποίας συσκευή είχα πριν λίγα χρόνια και η Huawei έχουν κάνει τη μαγκιά να ενσωματώσουν τη δυνατότητα τοπικής ενημέρωσης στο λογισμικό τους χωρίς να χρειάζεται ο χρήστης να χρησιμοποιήσει εξωτερικό ανεπίσημο πρόγραμμα. Έτσι νιώθει περισσότερη ασφάλεια να περάσει τη rom και να μην περιμένει πότε θα πάρει ΟΤΑ.

 

Πάντως :

1) Η περίπτωση να γράψει ο knox είναι υπερβολικά μικρή σε χρήστες που δεν έχουν ρουτάρει ποτέ τη συσκευή τους και δεν έχουν περάσει κάποια custom rom. Aντίθετα μεγαλώνει πολύ σε αυτούς που έχουν παίξει πριν με root και custom. Πχ τώρα με το S6 έχουμε περάσει τόσοι πολλοί την 6 με odin και κάποιο πρόβλημα αν θυμάμαι καλά είχε μόνο ένας χρήστης που όμως είχε γραμμένο knox λόγω προγενέστερου root. Όλοι οι υπόλοιποι μια χαρά.

2) Το να μη δεχτεί o επίσημος επισκευαστής την εγγύηση επειδή θα δει περασμένη άλλης ευρωπαϊκής χώρας επίσημη rom στη συσκευή , δεν στέκει εκτός αν θέλει να πιάσει κορόιδο τον κάτοχο.

3) Η διαδικασία φλασαρίσματος μέσω odin είναι εύκολη και με πάρα πολύ μεγάλες πιθανότητες επιτυχίας εφόσον τα λίγα βήματα ακολουθηθούν σωστά. Το πιο κρίσιμο κομμάτι θεωρώ ότι είναι το γράψιμο του hidden image κατά το τέλος της διαδικασίας αλλά στο S6 δεν φαίνεται να υπάρχει τέτοιο θέμα με όσες επίσημες rom έχουν κυκλοφορήσει. Στο Alpha που είχα το 2015, είχαμε τέτοιο θεματάκι σε ορισμένες περιπτώσεις ( δεν μπορούσε να το γράψει και έβγαζε fail ο odin προκαλώντας soft brick που λυνόταν όμως στο κινητό ).

 

Καλησπερα φιλαρακι εμενα μου το κανει αυτο με το hidden image.Το κινητο ειταν cosmote Περασα την BTU και απο τοτε δεν περναει ξανα την COS μπορω να κανω κατι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Κάτοχος του και εγώ εδώ και 3 μέρες, οι εντυπώσεις μου μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλές σε ότι αφορά την συσκευή σαν συσκευή καθότι είναι ένα στιβαρό και συμπαγές τηλέφωνο. Θα έλεγα ότι αξίζει η αλλαγή από το εξαιρετικό G2,για προφανείς λόγους από άποψης υλικών κατασκευής και όντας λάτρης των Samsung συσκευών, αλλά όχι πλήρως. Και αυτό διότι η εμπειρία χρήσης είναι ένα σκαλί πιο πάνω αλλά όχι κάτι το εξαιρετικό. Η οθόνη του βέβαια είναι πολύ καλή αν και δε μου άρεσε ότι παίζοντας κάποια παιχνίδια και κυρίως το clash of clans, διακρίνω μια μουντάδα στην ευκρίνεια, λες και το παίζεις σε μια 720p οθόνη. Αντίθετα βέβαια στο G2 που ήταν καλύτερα τα πράγματα. Κατά την άποψη μου αποδίδω το γεγονός στο ότι κάποια παιχνίδια να μην υποστηρίζουν αυτές τις αναλύσεις και μην είναι πρόβλημα της συσκευής ή της οθόνης. Στο θέμα της μπαταρίας διαφέρει από χρήστη σε χρήστη, συγκρίνοντας όμως με το G2(3000mah) και με την χρήση να παραμένει η ίδια θα πω ότι το G2 σίγουρα κρατούσε περισσότερο αλλά να μην ξεχνάμε ότι υπάρχει και μια οθόνη 2Κ και μικρότερη μπαταρία(2550mah) που όπως και να χει είναι πιο απαιτητική σε θέμα τροφοδοσίας. Ένα άλλο που παρατήρησα είναι ότι όταν θέλω να αλλάξω τα εικονίδια και να βάλω το φόντο ή και το αντίστροφο, πραγματοποιείται μόνο μετά από επανεκκίνηση της συσκευής. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν ισχύει ή έχω κάποιο θέμα με το software και εάν το έχει συναντήσει κανείς. Αυτά για αρχή και θα χαρώ να μου λύσετε τις απορίες μου, κατά τα άλλα ας χαρούμε την συσκευή μας στο μέγιστο!!!:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Μου εχει πεσει τεσσερις χαμο σημερα παιδια και ομως ειναι σκυλη αυτο το κινητο τιποτα δεν επαθε ευτυχως αλλιως θα το εκλαιγα τωρα.

Πως βρησκω με το samfirm την αρχικη εκδοση που φορουσε πανω για να την ξανα βαλω μεσω oliv ;

Επισης πως αποκλειω ατομα εκτος απο επαφες για να μην με περνουν τηλεφωνο ;

 

http://s16.postimg.org/4ki4k97ad/image.jpg

 

http://s16.postimg.org/j4z7f3291/image.jpg

 

http://s16.postimg.org/8kubtm42t/image.jpg

 

http://s16.postimg.org/8scwt08px/image.jpg

 

http://s16.postimg.org/igvet99ut/image.jpg

 

http://s16.postimg.org/cens2rlet/image.jpg

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Μου εχει πεσει τεσσερις χαμο σημερα παιδια και ομως ειναι σκυλη αυτο το κινητο τιποτα δεν επαθε ευτυχως αλλιως θα το εκλαιγα τωρα.

Πως βρησκω με το samfirm την αρχικη εκδοση που φορουσε πανω για να την ξανα βαλω μεσω oliv ;

Επισης πως αποκλειω ατομα εκτος απο επαφες για να μην με περνουν τηλεφωνο ;

 

http://s16.postimg.org/4ki4k97ad/image.jpg

 

http://s16.postimg.org/j4z7f3291/image.jpg

 

http://s16.postimg.org/8kubtm42t/image.jpg

 

http://s16.postimg.org/8scwt08px/image.jpg

 

http://s16.postimg.org/igvet99ut/image.jpg

 

http://s16.postimg.org/cens2rlet/image.jpg

 

Απλά τυχερός είσαι φιλαράκι..μην το ξανά ρίξεις γιατί κάποια πτώση θα είναι και η μοιραία

Link to comment
Share on other sites

Απλά τυχερός είσαι φιλαράκι..μην το ξανά ρίξεις γιατί κάποια πτώση θα είναι και η μοιραία

Το ξερω αλλα πως το καταλαβω αν μ πεσει απο 1 μετρο και σπασει η οθονη του ; Γνωριζεται ετσι πληροφοριακα ποσο κοστιζει να φτιαχτει ;

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω αλλα πως το καταλαβω αν μ πεσει απο 1 μετρο και σπασει η οθονη του ; Γνωριζεται ετσι πληροφοριακα ποσο κοστιζει να φτιαχτει ;

 

ελπίζω να μην τις έχεις βγάλει τις φώτο με το g4 γιατί είναι απαράδεκτες πολύ θαμπές, δεν γίνεται να έχει τόσο τραγική κάμερα. Τώρα αν σου έχει πέσει τόσες φορές σίγουρα θα έχει κάνει σημάδια το κινητό γιαυτό βάλε του θήκη,κρίμα δεν το λυπάσαι?

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλαρακι εμενα μου το κανει αυτο με το hidden image.Το κινητο ειταν cosmote Περασα την BTU και απο τοτε δεν περναει ξανα την COS μπορω να κανω κατι

 

Όταν ο odin βγάζει fail στο τέλος της διαδικασίας εξαιτίας του hidden.img τότε :

 

1) Αποσυνδέεις και ξανασυνδέεις το κινητό ( να φύγει η μπάρα προόδου του αποτυχημένου φλασαρίσματος )

2) Μετονομάζεις το αρχείο της rom αφαιρώντας την κατάληξη .md5 ώστε το αρχείο να τελειώνει σε .tar

3) Ανοίγεις το μετονομασμένο αρχείο της rom με το winrar

4) Το winrar εμφανίζει τα περιεχόμενα του αρχείου και από αυτά διαλέγεις το hidden.img και το σέρνεις έξω στην επιφάνεια εργασίας. Επίσης σέρνεις έξω και το αρχείο modem.bin

5) Στην επιφάνεια εργασίας μετονομάζεις το hidden.img σε hidden.img.tar

6) Φορτώνεις το hidden.img.tar στο AP στον Οdin και το φλασάρεις.

 

Με αυτή τη μέθοδο επίλυσης του προβλήματος το μόνο κακό είναι ότι δεν γίνεται update στο modem. Για να γίνει update και στο modem τότε πρέπει να φλασάρεις το αρχείο modem.bin που έσυρες στην επιφάνεια εργασίας στο βήμα 4. Για να φλασάρεις το modem.bin , το φορτώνεις στο CP στον Οdin και όχι στο AP.

 

Εννοείται πως οτιδήποτε έχει σχέση με φλασάρισμα γίνεται πάντα με δική σας ευθύνη.

Link to comment
Share on other sites

πηγα να το γραψω κ εγω αυτο ! Επιτελους..

 

Χρειαζομαστε και factory reset πριν την αναβαθμιση?

 

Γενικα απ οτι ειδα στις προηγουμενες σελιδες -αν εχω καταλαβει σωστα- :

 

Ερχεται ενημερωση, την βαζω ,και μετα με τα κουμπια power volume up home κανω το factory reset. Ετσι δεν ειναι ? [στο μενου που βγαζει εκει]

 

Σκεφτομαι να χρησιμοποιησω το helium για να περασω εφαρμογες και backups .. μηπως το smartswitch κανει κατι καλυτερο ?

Edit : Επισης το greenify αχρηστευεται ετσι ? εννοω πως δεν χρειαζεται :P επειδη αυτο με το reset εχει απαντηθει αλλα δεν βρισκω τη σελιδα ,αν καποιος το χει bookmark ή θυμαται,ας μου πει το νουμερο post να τα κοιταξω εκει :) ευχαριστωωω

Εγώ δεν έκανα factory reset και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Δοκίμασε αρχικά να δεις πως πάει κι αν έχεις θέμα κάνε μετά.

 

Το helium είναι σαφώς καλύτερο από το smart switch γιατί κρατάει και δεδομένα. Δεν υποστηρίζει όμως όλες τις εφαρμογές και μερικές φορές τρώει κολλήματα. Δοκίμασε το κι αυτό πάντως..

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω να μην τις έχεις βγάλει τις φώτο με το g4 γιατί είναι απαράδεκτες πολύ θαμπές, δεν γίνεται να έχει τόσο τραγική κάμερα. Τώρα αν σου έχει πέσει τόσες φορές σίγουρα θα έχει κάνει σημάδια το κινητό γιαυτό βάλε του θήκη,κρίμα δεν το λυπάσαι?

Οχι δεν τις εβγαλα με το G4 αλλα με το NOTE 4.

Θα μπορουσε καποιος να μου απαντησεις στις ερωτησεις μου και να μ πει την διαδικασια:

 

1) Πως βρησκω με το samfirm την αρχικη εκδοση που φορουσε πανω για να την ξανα βαλω μεσω oliv ;

2) Επισης πως αποκλειω ατομα εκτος απο επαφες για να μην με περνουν τηλεφωνο ;

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες..Μου ήρθε μια αναβάθμιση 14,61 mb για ασφαλεια λέει..την εχετς βάλει..να την κανω?είναι καλή?

 

Εχω ελληνικό bbranded cosmote απο Γερμανό..χρειάζεται κάποια έξτρα διαδικασία αν τη βαλω οπως reset και τέτοια?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω την γνωμη σας! Σε ενα σοβαρο site στο iphonehellas καποιος πουλαει σφραγισμενα ελληνικα s6. Πως μπορω να βεβαιωθω ότι δεν ειναι μαιμου;

Τιμη 180 ευρω με αποδειξη

 

Στον ανταγωνισμο (ΚΤΕΛ) τα εχουν πιο φτηνα, παλι! :p

Link to comment
Share on other sites

Όταν ο odin βγάζει fail στο τέλος της διαδικασίας εξαιτίας του hidden.img τότε :

 

1) Αποσυνδέεις και ξανασυνδέεις το κινητό ( να φύγει η μπάρα προόδου του αποτυχημένου φλασαρίσματος )

2) Μετονομάζεις το αρχείο της rom αφαιρώντας την κατάληξη .md5 ώστε το αρχείο να τελειώνει σε .tar

3) Ανοίγεις το μετονομασμένο αρχείο της rom με το winrar

4) Το winrar εμφανίζει τα περιεχόμενα του αρχείου και από αυτά διαλέγεις το hidden.img και το σέρνεις έξω στην επιφάνεια εργασίας. Επίσης σέρνεις έξω και το αρχείο modem.bin

5) Στην επιφάνεια εργασίας μετονομάζεις το hidden.img σε hidden.img.tar

6) Φορτώνεις το hidden.img.tar στο AP στον Οdin και το φλασάρεις.

 

Με αυτή τη μέθοδο επίλυσης του προβλήματος το μόνο κακό είναι ότι δεν γίνεται update στο modem. Για να γίνει update και στο modem τότε πρέπει να φλασάρεις το αρχείο modem.bin που έσυρες στην επιφάνεια εργασίας στο βήμα 4. Για να φλασάρεις το modem.bin , το φορτώνεις στο CP στον Οdin και όχι στο AP.

 

Εννοείται πως οτιδήποτε έχει σχέση με φλασάρισμα γίνεται πάντα με δική σας ευθύνη.

 

Φιλαρακι ευχαριστω πολυ για τον οδηγο αλλα αυτο εδω δεν μετονομαζετε με τιποτα

hidden.img

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι ευχαριστω πολυ για τον οδηγο αλλα αυτο εδω δεν μετονομαζετε με τιποτα

hidden.img

 

το αρχείο το βγάζεις απο το tar (το σέρνεις και το αφήνεις στην επιφάνεια εργασίας)

αποκλείεται να μην μπορεί να μετονομαστεί, κάτι κάνεις λάθος

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

το αρχείο το βγάζεις απο το tar (το σέρνεις και το αφήνεις στην επιφάνεια εργασίας)

αποκλείεται να μην μπορεί να μετονομαστεί, κάτι κάνεις λάθος

 

Ναι το μετονομαζω αλλα τελευταιο μενει img

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σίγουρος οτι βλεπεις τις επεκτασεις των αρχείων και οτι μπορεις να επεμβεις σε αυτες;
mpanos
Link to comment
Share on other sites

Εισαι σίγουρος οτι βλεπεις τις επεκτασεις των αρχείων και οτι μπορεις να επεμβεις σε αυτες;

 

Δεν ξερω πως το το βλεπουμε αυτο

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω πως το το βλεπουμε αυτο

 

Windows > Start > Control Panel

 

Folder Options > View > Hide Extensions for known file types (UNCHECKED)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ...

 

Χθες έκανε μια φίλη αναβάθμιση και της πετάει αυτο το μήνυμα συνέχεια στην οθόνη ..

 

Βεβαιώθητε ότι το κεντρικό πλήκτρο είναι καθαρό και στεγνό και δοκιμάστε ξανά

 

 

Κάποια λύση ;;

Edited by mmaria_82
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...