Jump to content

Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά την αναβάθμιση σε MM η κάμερα θεωρείται καλύτερη του g4? (κυρίως sony αισθητήρα γιατί με νοιάζει και το low light οπότε θα τον επιδιώξω..). Έχω πελαγώσει με τα άπειρα review!!

History: Nokia 5210, samsung e720, s.ericsson w810, s.ericsson w705, LG optimus black, LG optimus L9 ii

Current device: LG G4 Dual

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μετά την αναβάθμιση σε MM η κάμερα θεωρείται καλύτερη του g4? (κυρίως sony αισθητήρα γιατί με νοιάζει και το low light οπότε θα τον επιδιώξω..). Έχω πελαγώσει με τα άπειρα review!!

 

Χθες έβγαλα μια φώτο με μια φίλη που έχει το g4 σε ένα καφέ για να δω διαφορές. Στο s6 είναι πιο εντυπωσιακή η φώτο δεν ξέρω αν είναι λόγω amoled πιο ζωντανά χρώματα και το g4 πάρα πολύ καλή φώτο με πιο νορμάλ χρώματα, οι διαφορές μικρές πάντως γούστα είναι αυτά. Βραδυνή δεν εβγαλα που εκεί λένε ότι είναι λίγο καλύτερο το g4. Πάντως αν το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι οι φωτογραφίες μάλλον πας σε g4 που έχει και ένα 90αρι πιο λίγο.

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εξηγήσετε μου κάτι πολύ παράξενο.

Στο s6 μου που το έχει η σύζυγος πλέον, με BTU marshmallow, το έκανα επαναφορά πριν μερικές μέρες της το έστησα με τους λογαριασμούς της και της το έδωσα.

Εδώ και 3 μέρες τώρα, χωρίς να έχει κατεβάσει καμία έξτρα εφαρμογή, ενώ είναι στο προφίλ δόνηση, η στο τελείως αθόρυβο που μόνο η οθόνη ανάβει, όταν κάποιος την καλεί αυτό το ρημάδι χτυπάει κανονικά. Με ήχο.

Τι μπορεί να φταίει? Εγώ τόσους μήνες με το s6 και τόσα χρόνια στα galaxy s πρώτη φορά συνανταω τέτοιο πρόβλημα.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Χθες έβγαλα μια φώτο με μια φίλη που έχει το g4 σε ένα καφέ για να δω διαφορές. Στο s6 είναι πιο εντυπωσιακή η φώτο δεν ξέρω αν είναι λόγω amoled πιο ζωντανά χρώματα και το g4 πάρα πολύ καλή φώτο με πιο νορμάλ χρώματα, οι διαφορές μικρές πάντως γούστα είναι αυτά. Βραδυνή δεν εβγαλα που εκεί λένε ότι είναι λίγο καλύτερο το g4. Πάντως αν το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι οι φωτογραφίες μάλλον πας σε g4 που έχει και ένα 90αρι πιο λίγο.

 

Κοιτάζω για ελαφρώς μεταχειρισμένο, ώστε στο μεν s6 να τσεκάρω αισθητήρα, στο δε g4 να ξέρω παρτίδα να μειώσω την πιθανότητα bootloop και να γλιτώσω και χρήματα, οπότε η διαφορά είναι περίπου στα 50-60 ευρώ μαξ.. Θέλω λοιπόν το αλυτερο πακέτο και όχι τόσο το οικονομικότερο!

History: Nokia 5210, samsung e720, s.ericsson w810, s.ericsson w705, LG optimus black, LG optimus L9 ii

Current device: LG G4 Dual

Link to comment
Share on other sites

δυσκολο να βρεις με sony αισθητηρα τωρα..στις αρχες ειχαν κυκλοφορησει..εκτος και βρεις απο κανενα φιλο ποιο παλιο!!!
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

δυσκολο να βρεις με sony αισθητηρα τωρα..στις αρχες ειχαν κυκλοφορησει..εκτος και βρεις απο κανενα φιλο ποιο παλιο!!!

Στις περισσότερες παρτίδες isocell δηλαδή ε? Ισχύει το ίδιο και για τα edge? Και από άποψη απόδοσης δίπλα στο g4?

 

Ευχαριστω και τους 2 σας για τις απαντήσεις παρεπιπτόντως!! :D

History: Nokia 5210, samsung e720, s.ericsson w810, s.ericsson w705, LG optimus black, LG optimus L9 ii

Current device: LG G4 Dual

Link to comment
Share on other sites

Nαι και στα edge,θα κοιταξεις να βρεις οσο ποιο παλια παρτιδα γινεται..τα note 5 και s6 edge plus εχουν sony !!

*#34971539# ελεγχεις τον αισθητηρα!!και τα δυο βγαζουν πολυ καλα..επειδη εχω και ενα g4..την μια κερδιζει το ενα την αλλη το αλλο!!βγαζουν πολυ καλες φωτο και τα δυο!!

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

@giannis al, υπάρχει ένας Άγγλος youtuber που κάνει πολύ καλά συγκριτικά tests κάμερας ( εξού και τα εκατοντάδες χιλιάδες views). Για το 2015 καλύτερη κάμερα ανέδειξε αυτή του S6. Δες το συγκριτικό στο παρακάτω video μεταξύ S6 και G4 ( μισό εκατομμύριο το έχουν δει ως τώρα ) και κρίνε βάσει του δικού σου ματιού. Στην αρχή κάθε συγκριτικού συγκρίνει μπροστινές κάμερες, στη συνέχεια το video recording , μετά το auto focus και στη συνέχεια το σημαντικότερο, την πίσω κάμερα :

 

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι,δεδομενου οτι η συσκευη πλεον κανει κατι σαν εξοικονομηση ενεργειας (βελτιστοποιηση) στις εφαρμογες,το greenify ειναι χρησιμο/απαραιτητο ή οχι? Σε unrooted συνθηκες εννοω...

Ευχαριστωω :)

:superman:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εξηγήσετε μου κάτι πολύ παράξενο.

Στο s6 μου που το έχει η σύζυγος πλέον, με BTU marshmallow, το έκανα επαναφορά πριν μερικές μέρες της το έστησα με τους λογαριασμούς της και της το έδωσα.

Εδώ και 3 μέρες τώρα, χωρίς να έχει κατεβάσει καμία έξτρα εφαρμογή, ενώ είναι στο προφίλ δόνηση, η στο τελείως αθόρυβο που μόνο η οθόνη ανάβει, όταν κάποιος την καλεί αυτό το ρημάδι χτυπάει κανονικά. Με ήχο.

Τι μπορεί να φταίει? Εγώ τόσους μήνες με το s6 και τόσα χρόνια στα galaxy s πρώτη φορά συνανταω τέτοιο πρόβλημα.

 

Μετά από Hard reset δεν στρώνει.

Και μάλιστα απανωτά 2-3.

Δεν το γλιτώνει το service?

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Απ'ότι καταλαβαίνω τα review που στο μάτι μου δίνουν κάθε φορά οριακά διαφορετικό νικητή είναι επειδή όντως είναι οριακά ίσες οι συσκευές.. Στο βίντεο που παρέθεσε ο φίλος, υπέρ του s6 βρήκα τον ήχου στο βίντεο και 3 φωτογραφίες της πίσω κάμερας ενώ στο g4 το ίδιο το βίντεο, τη μπροστινή και τις υπόλοιπες λήψεις. Θα πάω στο καλύτερο "πακέτο που θα βρω" λοιπόν, σας ευχαριστώ πολύ και πάλι! :) :) :)

History: Nokia 5210, samsung e720, s.ericsson w810, s.ericsson w705, LG optimus black, LG optimus L9 ii

Current device: LG G4 Dual

Link to comment
Share on other sites

Μετά από Hard reset δεν στρώνει.

Και μάλιστα απανωτά 2-3.

Δεν το γλιτώνει το service?

 

Αν με hard reset δεν λύθηκε τότε μάλλον δεν το γλυτώνει το service, αλλά εγώ πρώτη φορά το έχω ακούσει το πρόβλημα σου, είναι περίεργο για τέτοιες συσκευές αυτά τα θέματα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Απ'ότι καταλαβαίνω τα review που στο μάτι μου δίνουν κάθε φορά οριακά διαφορετικό νικητή είναι επειδή όντως είναι οριακά ίσες οι συσκευές.. Στο βίντεο που παρέθεσε ο φίλος, υπέρ του s6 βρήκα τον ήχου στο βίντεο και 3 φωτογραφίες της πίσω κάμερας ενώ στο g4 το ίδιο το βίντεο, τη μπροστινή και τις υπόλοιπες λήψεις. Θα πάω στο καλύτερο "πακέτο που θα βρω" λοιπόν, σας ευχαριστώ πολύ και πάλι! :) :) :)

 

Τα κριτήρια για να επιλέξει κάποιος μια από τις δυο συσκευές είναι το μέγεθος της οθόνης και αν σε ενδιαφέρει η memory card. Εγώ δεν έχω κάρτα μνήμης και άρα δεν μου λειπει όπως επίσης θέλω να έχω πιο compact συσκευή για αυτό πήγα σε μικρότερη οθόνη σε όλα τα άλλα τα δυο κινητά είναι σχεδόν ισοδύναμα. Στην αρχή υπερτερούσε το g4 λόγω καλύτερου multitasking αλλά μετά την 6.01 το s6 πάει σφαίρα άρα η εμπειρία χρήσης είναι τρομερή. Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα περισσότερο.

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Αν με hard reset δεν λύθηκε τότε μάλλον δεν το γλυτώνει το service, αλλά εγώ πρώτη φορά το έχω ακούσει το πρόβλημα σου, είναι περίεργο για τέτοιες συσκευές αυτά τα θέματα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Τα κριτήρια για να επιλέξει κάποιος μια από τις δυο συσκευές είναι το μέγεθος της οθόνης και αν σε ενδιαφέρει η memory card. Εγώ δεν έχω κάρτα μνήμης και άρα δεν μου λειπει όπως επίσης θέλω να έχω πιο compact συσκευή για αυτό πήγα σε μικρότερη οθόνη σε όλα τα άλλα τα δυο κινητά είναι σχεδόν ισοδύναμα. Στην αρχή υπερτερούσε το g4 λόγω καλύτερου multitasking αλλά μετά την 6.01 το s6 πάει σφαίρα άρα η εμπειρία χρήσης είναι τρομερή. Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα περισσότερο.

 

Και εγώ πρώτη φορά το συνανταω.

Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι εκτός από το service πλέον

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Τα κριτήρια για να επιλέξει κάποιος μια από τις δυο συσκευές είναι το μέγεθος της οθόνης και αν σε ενδιαφέρει η memory card. Εγώ δεν έχω κάρτα μνήμης και άρα δεν μου λειπει όπως επίσης θέλω να έχω πιο compact συσκευή για αυτό πήγα σε μικρότερη οθόνη σε όλα τα άλλα τα δυο κινητά είναι σχεδόν ισοδύναμα. Στην αρχή υπερτερούσε το g4 λόγω καλύτερου multitasking αλλά μετά την 6.01 το s6 πάει σφαίρα άρα η εμπειρία χρήσης είναι τρομερή. Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα περισσότερο.

 

Με βρίσκεις σύμφωνο σε όλα. Δε χρειάζομαι sd αφού έχει otg, προτιμώ κάτι πιο compact και αρχικά κοιτούσα αυστηρά μέχρι 5".

 

Παρ'όλα αυτά συμβιβάστηκα και είμαι διατεθειμένος να υποστώ το μέγεθος για χάρη της κάμερας, αφού μ'αρέσει και πολύ οπτικά το κινητό!

Όντως είναι τόσο καλύτερο το s6 μετά την mm?

History: Nokia 5210, samsung e720, s.ericsson w810, s.ericsson w705, LG optimus black, LG optimus L9 ii

Current device: LG G4 Dual

Link to comment
Share on other sites

Εχω την 6.0.1, δεν θυμάμαι να μου ήρθε η μικρη αναβάθμιση. Wifi και 4g λίγες ώρες. Είναι εκεί που πέφτει ξαφνικά η απόδοσή της. Πως το βλέπετε γενικά;

 

edit : Greenify+Doze

 

MskiG8A.png

 

5AMmWMq.png

Link to comment
Share on other sites

Παρ'όλα αυτά συμβιβάστηκα και είμαι διατεθειμένος να υποστώ το μέγεθος για χάρη της κάμερας

 

Εννέα στα δέκα sites να διαβάσεις που εξετάζουν κάμερες( εκ των οποίων και το dxomark), θα διαπιστώσεις ότι θέτουν αυτή του S6 ψηλότερα. Βέβαια θα μου πεις ότι μπορεί να είναι πληρωμένα από τη Samsung. Δεν ξέρω, ίσως και να ναι έτσι. Εξάλλου το μάτι σου είναι ο καλύτερος σύμβουλος. Εμένα πέρα από την κάμερα και από το πιο compact μέγεθος, αυτό που με έκανε επίσης να στραφώ στο S6 ήταν η οθόνη του. Αν έχει κάποιος φίλος σου συσκευή με amoled και κάποιος με lcd , βρες 3-4 φωτό με πχ ηλιοβασιλέματα και πέρασέ τες και στις δυο συσκευές. Μετά δες τις φωτό με τις συσκευές πλάι πλάι. Θα πάθεις πλάκα με τη διαφορά. Που να βάλεις και φωτό με τοπίο τη νύχτα. Προσωπικά δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναενδιαφερθώ για συσκευή με lcd όσο καλή και να είναι στους υπόλοιπους τομείς.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κανείς πρόβλημα με το widget της διαχείρισης της ραμ;δεν ανανεώνεται για κάποιο λόγο έχω κάνει 2 φορές hard reset
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κανείς πρόβλημα με το widget της διαχείρισης της ραμ;δεν ανανεώνεται για κάποιο λόγο έχω κάνει 2 φορές hard reset

Κολλάει φιλε και σε μενα και το βγαλα,

Εβαλα το εικονίδιο και κάνω ενα κλικ παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Κολλάει φιλε και σε μενα και το βγαλα,

Εβαλα το εικονίδιο και κάνω ενα κλικ παραπανω.

 

Κι εμένα δε λειτουργεί.. Το είχα πει.. Έκανα ακριβώς οτι και ο φίλος..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εξηγήσετε μου κάτι πολύ παράξενο.

Στο s6 μου που το έχει η σύζυγος πλέον, με BTU marshmallow, το έκανα επαναφορά πριν μερικές μέρες της το έστησα με τους λογαριασμούς της και της το έδωσα.

Εδώ και 3 μέρες τώρα, χωρίς να έχει κατεβάσει καμία έξτρα εφαρμογή, ενώ είναι στο προφίλ δόνηση, η στο τελείως αθόρυβο που μόνο η οθόνη ανάβει, όταν κάποιος την καλεί αυτό το ρημάδι χτυπάει κανονικά. Με ήχο.

Τι μπορεί να φταίει? Εγώ τόσους μήνες με το s6 και τόσα χρόνια στα galaxy s πρώτη φορά συνανταω τέτοιο πρόβλημα.

 

Παιδια καμία ιδέα πριν το στείλω στο service?

Επισης μήπως πρέπει να περάσω την μανησια win για να το στείλω η να το αφήσω με την BTU?

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καμία ιδέα πριν το στείλω στο service?

Επισης μήπως πρέπει να περάσω την μανησια win για να το στείλω η να το αφήσω με την BTU?

 

μια ιδεα ειναι να ξαναπερασεις την ρομ με κανα 2 reset πριν και μετα ή δοκιμασε αλλη ρομ πχ XEF

 

δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο

Link to comment
Share on other sites

μια ιδεα ειναι να ξαναπερασεις την ρομ με κανα 2 reset πριν και μετα ή δοκιμασε αλλη ρομ πχ XEF

 

δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο

 

Θα με τρελάνει ρε το ρημάδι.

5 reset, πέρασμα της μανησιας WIN, 5 reset ξανά.

Άνοιγμα χωρίς στήσιμο για δοκιμη.

Το έχω στην δόνηση και καλώ, αλλά δεν το άφησα πολύ σαν αναπάντητη. Δόνηση κανονικά χωρίς ήχο.

(να είχε αυξ ένταση και να μην το κατάλαβα?)

Το στηνω τόση ώρα και μόλις τελείωσα λέω ας το δοκιμάσω ξανά.

Το έχω στην δόνηση και πάλι τα ίδια. Χτυπάει κανονικά.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καμία ιδέα πριν το στείλω στο service?

Επισης μήπως πρέπει να περάσω την μανησια win για να το στείλω η να το αφήσω με την BTU?

 

Βάλε την δικιά του, ίσως και αυτό να φταίει κάτι να μην πήγε καλά στην καινούργια εγκατάσταση. Βάλε τη δικιά του πάλι και τσέκαρε το.

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Θα με τρελάνει ρε το ρημάδι.

5 reset, πέρασμα της μανησιας WIN, 5 reset ξανά.

Άνοιγμα χωρίς στήσιμο για δοκιμη.

Το έχω στην δόνηση και καλώ, αλλά δεν το άφησα πολύ σαν αναπάντητη. Δόνηση κανονικά χωρίς ήχο.

(να είχε αυξ ένταση και να μην το κατάλαβα?)

Το στηνω τόση ώρα και μόλις τελείωσα λέω ας το δοκιμάσω ξανά.

Το έχω στην δόνηση και πάλι τα ίδια. Χτυπάει κανονικά.

Δεν μπορω να σκεφτώ κατι αλλο φιλε,

Αν δεν εκανες τα reset θα λεγα ειναι καμια ρυθμιση αλλα τωρα δεν μπορω να το καταλάβω ουτε το έχω ξαναδει αυτο το θεμα σε φορουμ xda κλπ.

 

Για σερβις εισαι και ενημέρωσε μας πως πήγε. Βαλε την μαμα να σε παντα καλυμμενος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καμία ιδέα πριν το στείλω στο service?

 

Αν επιλέξεις ως ήχο κλήσης το "αθόρυβο" τι γίνεται ;

 

Επίσης θα ήθελα να μου πεις αν μετά το factory reset χρησιμοποιείς κανένα smart switch ή titanium backup.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...