Jump to content

Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα, με τη διαδικασία αυτή δεν γράφει ο KNOX; Έχεις κανένα οδηγό για mac? Πως το κάνω; Εγω έχω vodafone Italia...

 

Όπως αναφέρει και στον οδηγό για το knox έχουν υπάρξει και περιπτωσεις που έχει γράψει ακόμα και σε αναβάθμιση signed εκδόσεων μέσω odin. Βέβαια στους περισσότερους αν όχι στη συντριπτική πλειοψηφία δε θα γράψει!! Καλό είναι σε κάθε περιπτωση να χρησιμοποιήσεις τις ίδιες εκδόσεις των Ρομ και Οντίν που χρησιμοποίησαν και άλλοι εδώ για να ελαχιστοποιήσεις τις πιθανοτητες ;)

:tease:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι, κανονικα. Απλα, το κακο στην ολη υποθεση ειναι, οτι θα παιρνεις ενημερωσεις λογισμικου ΟΤΑΝ η εταιρια κινητης τηλεφωνιας βγαλει ενημερωση και οχι η χωρα. Πχ μπορει να εχει βγει εκδοση για Ελλαδα, αλλα αυτοι που ειναι brand απο vodafone greece να μην την εχουν παρει ακομα η να εχει σαβουρες μεσα της εκαστοτε εταιριας.

 

Από την άλλη όταν είχα το s2, Vodafone Branded & cosmote Branded έπαιρναν πιο νωρίς από τα unbranded ενημερώσεις. Και στην περίπτωση της Vodafone απλά είχαν τις εφαρμογές των εταιριών (όπου με ένα απλό delete τις ξεφορτωνοσουν) και όχι logo των εταιριών.

 

Στο g3s που είναι από Wind Ιταλίας δεν μπορώ να διαγραψω απλά τις εφαρμογές και θέλει rom άλλη...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κανονικα. Απλα, το κακο στην ολη υποθεση ειναι, οτι θα παιρνεις ενημερωσεις λογισμικου ΟΤΑΝ η εταιρια κινητης τηλεφωνιας βγαλει ενημερωση και οχι η χωρα. Πχ μπορει να εχει βγει εκδοση για Ελλαδα, αλλα αυτοι που ειναι brand απο vodafone greece να μην την εχουν παρει ακομα η να εχει σαβουρες μεσα της εκαστοτε εταιριας.

 

ε.. ένταξη δεν είναι τόσο πρόβλημα αυτό τότε... με lolipop δεν έρχεται? οποτε ας πάρει οποτε θέλει αναβάθμιση..! :P

 

όσο για τις σαβούρες θα πάνε στον κάδο..! το κινητό θέλω εγώ να δουλεύει άριστα και να μην έχω προβλήματα με το 4G... :worry:

 

από την άλλη έχω φάει μεγάλο σκάλωμα... με το note 4 exynos

 

δύσκολη επιλογή και μέχρι αύριο πρέπει να επιλέξω... :P

Link to comment
Share on other sites

από την άλλη έχω φάει μεγάλο σκάλωμα... με το note 4 exynos

 

δύσκολη επιλογή και μέχρι αύριο πρέπει να επιλέξω... :P

 

Για να κανεις την καταλληλη επιλογη ενα πραγμα μονο πρεπει να κοιταξεις: το μεγεθος συσκευης και οθονης!

Σε ολα τα αλλα ιδια ειναι πανω κατω (αν εξαιρεσεις τη γραφιδα).

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Για να σου λύσω το δίλημμα (τα είχα και τα δυο):

 

Υπερ του S6

1) το ΝΟΤΕ 4 είναι γκουμούτσα (δεν χωράει σε ΚΑΜΙΑ τσέπη εκτός απο κωλότσεπη)

2) η κάμερα του S6 είναι διαστημική, του ΝΟΤΕ απλά πολύ καλή

3) η γενικότερη αίσθηση του touchwiz είναι πολύ καλύτερη απο του ΝΟΤΕ4, το ίδιο και τα γραφικά

4) Απείρως καλύτερος αισθητήρας δακτυλικών αποτυπωμάτων (άψογη συνεργασία με LastPass Premium)

 

Υπερ του ΝΟΤΕ4

1) το πενάκι είναι πολύ χρήσιμο αλλά εμένα δεν με βόλεψε να κρατάω το κινητό με 2 χέρια

2) καλύτερη μπαταρία

3) Πάρε το S6 ... χεχεχε

 

όπως καταλαβαίνεις, στηρίζω την επιλογή μου (έδωσα το ΝΟΤΕ και πήρα το S6), και δεν το μετανοιώνω, κι ας το φορτίζω 10 φορές την ημέρα :p:p:p

 

 

ε.. ένταξη δεν είναι τόσο πρόβλημα αυτό τότε... με lolipop δεν έρχεται? οποτε ας πάρει οποτε θέλει αναβάθμιση..! :P

 

όσο για τις σαβούρες θα πάνε στον κάδο..! το κινητό θέλω εγώ να δουλεύει άριστα και να μην έχω προβλήματα με το 4G... :worry:

 

από την άλλη έχω φάει μεγάλο σκάλωμα... με το note 4 exynos

 

δύσκολη επιλογή και μέχρι αύριο πρέπει να επιλέξω... :P

Link to comment
Share on other sites

Για να σου λύσω το δίλημμα (τα είχα και τα δυο):

 

Υπερ του S6

1) το ΝΟΤΕ 4 είναι γκουμούτσα (δεν χωράει σε ΚΑΜΙΑ τσέπη εκτός απο κωλότσεπη)

2) η κάμερα του S6 είναι διαστημική, του ΝΟΤΕ απλά πολύ καλή

3) η γενικότερη αίσθηση του touchwiz είναι πολύ καλύτερη απο του ΝΟΤΕ4, το ίδιο και τα γραφικά

4) Απείρως καλύτερος αισθητήρας δακτυλικών αποτυπωμάτων (άψογη συνεργασία με LastPass Premium)

 

Υπερ του ΝΟΤΕ4

1) το πενάκι είναι πολύ χρήσιμο αλλά εμένα δεν με βόλεψε να κρατάω το κινητό με 2 χέρια

2) καλύτερη μπαταρία

3) Πάρε το S6 ... χεχεχε

 

όπως καταλαβαίνεις, στηρίζω την επιλογή μου (έδωσα το ΝΟΤΕ και πήρα το S6), και δεν το μετανοιώνω, κι ας το φορτίζω 10 φορές την ημέρα :p:p:p

 

10 φορες την ημερα φόρτιση???? :lol:

 

σοβαρά τώρα???

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και αστειεύομαι, έχω τον ασύρματο στο γραφείο και το ακουμπάω εκεί και ένα power bank 15.000mA και κάνω τη δουλειά μου έτσι. Οπότε δεν φορτίζω ποτε επι της ουσίας :p:p:p

10 φορες την ημερα φόρτιση???? :lol:

 

σοβαρά τώρα???

Link to comment
Share on other sites

Για να σου λύσω το δίλημμα (τα είχα και τα δυο):

 

Υπερ του S6

1) το ΝΟΤΕ 4 είναι γκουμούτσα (δεν χωράει σε ΚΑΜΙΑ τσέπη εκτός απο κωλότσεπη)

2) η κάμερα του S6 είναι διαστημική, του ΝΟΤΕ απλά πολύ καλή

3) η γενικότερη αίσθηση του touchwiz είναι πολύ καλύτερη απο του ΝΟΤΕ4, το ίδιο και τα γραφικά

4) Απείρως καλύτερος αισθητήρας δακτυλικών αποτυπωμάτων (άψογη συνεργασία με LastPass Premium)

 

Υπερ του ΝΟΤΕ4

1) το πενάκι είναι πολύ χρήσιμο αλλά εμένα δεν με βόλεψε να κρατάω το κινητό με 2 χέρια

2) καλύτερη μπαταρία

3) Πάρε το S6 ... χεχεχε

 

όπως καταλαβαίνεις, στηρίζω την επιλογή μου (έδωσα το ΝΟΤΕ και πήρα το S6), και δεν το μετανοιώνω, κι ας το φορτίζω 10 φορές την ημέρα :p:p:p

για το 1 θα σου πω ότι μια χαρά χωράει σε τσέπες και όχι ιδιαίτερα φαρδιές. Αν κάποιοι εδώ μέσα φοράνε μόνο τζιν σωλήνες δεν φταίει το κινητό.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

για το 1 θα σου πω ότι μια χαρά χωράει σε τσέπες και όχι ιδιαίτερα φαρδιές. Αν κάποιοι εδώ μέσα φοράνε μόνο τζιν σωλήνες δεν φταίει το κινητό.

 

προσωπικά το iphone 6 plus μια χαρά χωράει στην τσέπη μου.. :P

 

γενικά εσύ που έχεις το note 4 σαν συσκευή πως το βλέπεις? για απαιτητικούς χρηστες όπως εγώ που δεν θέλω να έχει lag και επίσης να μην ζεσταίνεται η συσκευή θα με καλύψει?

 

προσωπικά με ενδιαφέρει παρα πολύ όλη αυτή η εμπειρία με το spen που είναι άψογο κατά την γνώμη μου...! και κάνει ευχάριστη όλη την αίσθηση στο κινητό..!

Edited by omorfonios
Link to comment
Share on other sites

για το 1 θα σου πω ότι μια χαρά χωράει σε τσέπες και όχι ιδιαίτερα φαρδιές. Αν κάποιοι εδώ μέσα φοράνε μόνο τζιν σωλήνες δεν φταίει το κινητό.

Μιλάω πάντα με θήκη και όχι σκέτο... και όχι, τζιν σωλήνα δεν έχω βάλει ποτε, δεν είναι του γούστου μου...

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι απλα. Αν πιστεύεις πως θα χρησιμοποιείς την γραφίδα και το μεγαλύτερο μέγεθος δεν σε ενοχλεί πας στο Note. Αν όχι πας στο S6. Εγώ μετά από 3 χρόνια με την σειρά Note πήγα στο S και νομίζω πως βρήκα την χρήση τομή.

 

Τα περί ταχύτητας κτλ είναι δανεικά. Σε λίγους μήνες το S6 θα τρώει την σκόνη του Note 5 κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Μιλησες πολύ σωστά, έχει το ιδανικό μέγεθος για εμένα με πολύ καλά χαρακτηριστικά...

Τα πράγματα είναι απλα. Αν πιστεύεις πως θα χρησιμοποιείς την γραφίδα και το μεγαλύτερο μέγεθος δεν σε ενοχλεί πας στο Note. Αν όχι πας στο S6. Εγώ μετά από 3 χρόνια με την σειρά Note πήγα στο S και νομίζω πως βρήκα την χρήση τομή.

 

Τα περί ταχύτητας κτλ είναι δανεικά. Σε λίγους μήνες το S6 θα τρώει την σκόνη του Note 5 κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα σημερα το εξης.. το πρωι στο σπιτι μ οταν σηκωθηκα ειδα οτι το κινητο ειχε πιασει 4g με 1 γραμμουλα σημα. Μετα απο λιγη ωρα με ειδοποιουν οι δικοι μ οτι με καλουσαν κ φαινοταν κλειστο το κιν. Απενεργοποιω το 4g, το γυρναω 3g, κ αμεσως ερχεται μνμ απο τον παροχο οτι ειχα 5 κλησεις. Τι μπορει να συμβαινει; Τωρα που γραφω το μνμ εχω φουλ 4g κ παει σφαιρα το ιντερνετ και οι κλησεις μια χαρα. Απλα φανηκε σαν να μην γυρναγε αυτοματα σε 3g ωστε να δεχτει την κληση. Ο παροχος μ ειναι cosmote. Το screenshot δειχνει το network status που γραφει αυτη τη στιγμη. Το ΙΔΙΟ ακριβως ειχε και το πρωι.

Κωνσταντίνος

--------------------------------------

Samsung Galaxy S23 256GB - Samsung Galaxy Note 8 Dual Sim 64 GB - Microsoft Lumia 640 Dual Sim

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά το iphone 6 plus μια χαρά χωράει στην τσέπη μου.. :P

 

γενικά εσύ που έχεις το note 4 σαν συσκευή πως το βλέπεις? για απαιτητικούς χρηστες όπως εγώ που δεν θέλω να έχει lag και επίσης να μην ζεσταίνεται η συσκευή θα με καλύψει?

 

προσωπικά με ενδιαφέρει παρα πολύ όλη αυτή η εμπειρία με το spen που είναι άψογο κατά την γνώμη μου...! και κάνει ευχάριστη όλη την αίσθηση στο κινητό..!

 

Εγώ δεν παίζω βαριά παχνίδιακαι δεν ζεσταίνεται. Δυστυχώς έχει ένα μικρό lag κυρίως στο άνοιγμα των recent apps. H εμπειρία με το spen είναι αδιαμφισβήτητα απίστευτη. Εγώ το χρησιμοποιώ καθημερινά, όπως και τώρα, γράφοντας αυτό το ποστ.

Μιλάω πάντα με θήκη και όχι σκέτο... και όχι, τζιν σωλήνα δεν έχω βάλει ποτε, δεν είναι του γούστου μου...

Είμαι πραγματικά πολύ περίεργοςνα μάθω τι φοράς, εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα με κανένα ρούχο.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα σημερα το εξης.. το πρωι στο σπιτι μ οταν σηκωθηκα ειδα οτι το κινητο ειχε πιασει 4g με 1 γραμμουλα σημα. Μετα απο λιγη ωρα με ειδοποιουν οι δικοι μ οτι με καλουσαν κ φαινοταν κλειστο το κιν. Απενεργοποιω το 4g, το γυρναω 3g, κ αμεσως ερχεται μνμ απο τον παροχο οτι ειχα 5 κλησεις. Τι μπορει να συμβαινει; Τωρα που γραφω το μνμ εχω φουλ 4g κ παει σφαιρα το ιντερνετ και οι κλησεις μια χαρα. Απλα φανηκε σαν να μην γυρναγε αυτοματα σε 3g ωστε να δεχτει την κληση. Ο παροχος μ ειναι cosmote. Το screenshot δειχνει το network status που γραφει αυτη τη στιγμη. Το ΙΔΙΟ ακριβως ειχε και το πρωι.

 

Πρέπει να έχει κάποιο θεματάκι. Εγώ από τότε που το πήρα σπάνια βλέπω 4G (cosmote). Όταν από τις ρυθμίσεις επιλέγω gsm και μετά πάλι LTE, βλέπω 4g και σε κάποια σημεία 4G+. Πιστεύω ότι σύντομα θα υπάρξει κάποια αναβάθμιση από cosmote ή από samsung.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα και εγώ, μαύρο 64άρι τελικά γιατί το μπλε δεν το έβρισκα πουθενά (ακόμα και στο ebay μόνο από japan είχε 3-4), οπότε μόλις φύγω από το γραφείο θα το στήσω..:lol:
Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν παίζω βαριά παχνίδιακαι δεν ζεσταίνεται. Δυστυχώς έχει ένα μικρό lag κυρίως στο άνοιγμα των recent apps. H εμπειρία με το spen είναι αδιαμφισβήτητα απίστευτη. Εγώ το χρησιμοποιώ καθημερινά, όπως και τώρα, γράφοντας αυτό το ποστ.

 

Είμαι πραγματικά πολύ περίεργοςνα μάθω τι φοράς, εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα με κανένα ρούχο.

 

Φοράω κανονικά ρούχα, δεν μου αρέσει να πετάει το κινητό απο όλες τις τσέπες παντελονιών - μπουφαν κλπ.

Αμφισβητείς οτι είναι τεράστιο το κινητό;

http://cdn.gottabemobile.com/wp-content/uploads/2015/03/Galaxy-S6-vs-Galaxy-Note-4-Size-720x500.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις οτι το δικο μ εχει θεμα; παντως ετρεξα ενα τεστ κ ιδου τα αποτελεσματα(screenshot). Μαλιστα επιασε σε 2ο τεστ 43,80. Οι μετρησεις εγιναν σε τελειως αλλη περιοχη απο το σπιτι. Περα απο το τεστ φυσικα πηγαινε κ σφαιρα στη πλοηγηση. Ζητησα να μ κανουν κ κληση κ ολα ok. Το μονο π με προβληματισε ειναι το -113dBm 0asu.

Κωνσταντίνος

--------------------------------------

Samsung Galaxy S23 256GB - Samsung Galaxy Note 8 Dual Sim 64 GB - Microsoft Lumia 640 Dual Sim

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχει κάποιο θεματάκι. Εγώ από τότε που το πήρα σπάνια βλέπω 4G (cosmote). Όταν από τις ρυθμίσεις επιλέγω gsm και μετά πάλι LTE, βλέπω 4g και σε κάποια σημεία 4G+. Πιστεύω ότι σύντομα θα υπάρξει κάποια αναβάθμιση από cosmote ή από samsung.

Γενικά σαν συσκεύη υστερεί λίγο στο σήμα κατα μία με δύο γραμμές.Εγώ με Note 4 έπιανα πάντα 3 γραμμές 4G,ενώ με το S6 2 κι αυτές με το ζόρι.

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις οτι το δικο μ εχει θεμα; παντως ετρεξα ενα τεστ κ ιδου τα αποτελεσματα(screenshot). Μαλιστα επιασε σε 2ο τεστ 43,80. Οι μετρησεις εγιναν σε τελειως αλλη περιοχη απο το σπιτι. Περα απο το τεστ φυσικα πηγαινε κ σφαιρα στη πλοηγηση. Ζητησα να μ κανουν κ κληση κ ολα ok. Το μονο π με προβληματισε ειναι το -113dBm 0asu.

 

Εννοώ η συνεργασία του s6 (γενικά) με το δίκτυο της cosmote. Συμβαίνει σε κάποιες νέες συσκευές, και διορθώνεται πολύ σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι απλα. Αν πιστεύεις πως θα χρησιμοποιείς την γραφίδα και το μεγαλύτερο μέγεθος δεν σε ενοχλεί πας στο Note. Αν όχι πας στο S6. Εγώ μετά από 3 χρόνια με την σειρά Note πήγα στο S και νομίζω πως βρήκα την χρήση τομή.

 

Τα περί ταχύτητας κτλ είναι δανεικά. Σε λίγους μήνες το S6 θα τρώει την σκόνη του Note 5

Πρώην κάτοχος note 4 και νυν s6. Και τα δύο κινητά είναι άψογα...ίσως οι καλύτερες υλοποιήσεις Android.

Σε γενικές γραμμές το μεγεθος του S6 θα "βολέψει" περισσότερο κόσμο, ενω και το hardware του είναι ανώτερο σε όλους τους τομείς (cpu, κάμερα, fingerprint reader, heart rate sensor, ποιότητα κλησεων, ηχείο, ταχυτητα read/write στην εσωτερικη μνημη κτλ). Η σπιρταδα-ανωτερότητα αυτη είναι κατι που φαίνεται στην καθημερινότητα και δεν περιορίζεται μόνο στα νούμερα και τα benchmarks

Από το note 4 μου λειπει η μεγαλη οθονη που το καθιστα και λιγο antitablet, η αίσθηση της ψευτοδερματινης την οποια προτιμω απο το γυαλι και φυσικά το πενακι.

Ακόμη δεν μπορώ να πω με σιγουρια τι θα πρότεινα, καθώς ούτε εγώ το έχω ξεκαθαρίσει εντελώς. Μάλλον κάτι ενδιάμεσο θα ήθελα να υπηρχε...specs s6 , με 5.5άρα οθονη, αποσπωμενη μπαταρία και Micro sd.

Τέλος για το θέμα μπαταρία με μια πρόχειρη εκτίμηση θα έλεγα ότι το Νote ήταν καλύτερο κατά 15-20%.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ η συνεργασία του s6 (γενικά) με το δίκτυο της cosmote. Συμβαίνει σε κάποιες νέες συσκευές, και διορθώνεται πολύ σύντομα.

 

Αρα δεν ειμαι μονος σε αυτο.. ☺

Ευχαριστω, να 'σαι καλα!

Κωνσταντίνος

--------------------------------------

Samsung Galaxy S23 256GB - Samsung Galaxy Note 8 Dual Sim 64 GB - Microsoft Lumia 640 Dual Sim

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και σε wind και σε Vodafone, ενώ έχω 3 και 4 μπάρες 3g, το σερφαρισμα στο Internet συχνά είναι υπερβολικά αργο. 4g δεν έχω πετύχει ακομα. Συμβαίνει και σ' αλλους;
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το galaxy S6 ...απ'οτι διαβαζω στο Xda...κυκλοφορει με 2 διαφορετικους σενσορες.

Ο ενας ειναι sony IMX 240...και ο αλλος ειναι ο icocell της samsung.

μπορειτε να τσεκαρετε πατωντας *#34971539#

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...