Jump to content

Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Θελω να ρωτησω κάτι σχετικα με τα μηνύματα αν ξερει καποιος.

Ήθελα να στειλω σε 5ψηφιο αριθμό μήνυμα και μου εβγαλε την προειδοποίηση για μήνυμα με χρεωση, αφου τσεκαρα το κουτάκι "να μην ερωτηθω ξανα" κατα λαθος πατησα μετά να μην αποσταλεί το μήνυμα, οποτε τωρα καθε φορα που παω να το στειλω το μπλοκαρει...

Ξερει κανεις που πρεπει να παω να το διορθώσω για να στειλω το μυνημα?

 

μηπως το εχει στα μηνυματα,περισσοτερα,ρυθμισεις,αποκλεισμος μηνυματων?λογικα εκει θα ειναι

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οχι δεν εχει κατι ουτε στις ρυθμισεις στο ιδιο το μυνημα αλλα ουτε στις ρυθμισεις γενικα στα μυνηματα Edited by T-Devil
Hyper82!
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχει κατι ουτε στις ρυθμισεις στο ιδιο το μυνημα αλλα ουτε στις ρυθμισεις γενικα στα μυνηματα

 

Δοκίμασε να πας στις ρυθμίσεις/εφαρμογές/μηνύματα και να κάνεις εκκαθάριση προεπιλογών. Αν δεν δουλέψει, πήγαινε σε όλες τις άλλες εφαρμογές που έχουν σχέση με αποστολή μηνυμάτων, και κάνε και εκεί εκκαθάριση προεπιλογών.

Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

Μου ειπαν να παω καπου στις ρυθμισεις να βρω το "αποστολή premium sms" και να επιλεξω παλι ερώτηση, για να με ξαναρωτησει για την αποστολή του μυνηματος
Hyper82!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας.

εχω ενα S6 και μεχρι και σημερα δεν μπορω να πάρω το marshmallow 6.0 και εχω την 5αρα, ενω η κοπέλα μου που εχει τι ιδιο μκινητο την εχει παρει εδω και ενα μηνα... τι πρεπει να κανω?

[sIGPIC][/sIGPIC]ΣΣΣ... Μας ακούνε!!!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας.

εχω ενα S6 και μεχρι και σημερα δεν μπορω να πάρω το marshmallow 6.0 και εχω την 5αρα, ενω η κοπέλα μου που εχει τι ιδιο μκινητο την εχει παρει εδω και ενα μηνα... τι πρεπει να κανω?

Προφανώς οι συσκευές σας έχουν διαφορετικό region και για το δικό σου πιθανόν να μην έχει βγει ακόμη το update. Σύνδεσε το στο smart switch μήπως και σου βγάλει κάτι από εκεί, αλλιώς υπομονή!!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά σύγνώμη που ξαναρωτάω αλλά μήπως ξέρετε πως γίνεται να συνδεω το τηλεφώνο στο pc και να μην φορτίζει?? αν γίνεται ?
Ο Επιμένων Νικά
Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα διήμερο συμβίωσης με την συσκευή οι πρώτες εντυπώσεις είναι πως με διαφορά ότι καλύτερο και γρήγορο έχω πιάσει στα χέρια μου. Ποιοτικότατο (μέταλλο+γυαλί), πανάλαφρο, πανέμορφο, σφαιράτο σε όλα.

Η μπαταρία θα ήθελα να κρατάει περισσότερο, αλλά ίσως φταίει και η Android 6.0.1 (μπορεί να θέλει κανένα update να στρώσει) και το S Health που έχω ενεργοποιήσει και όλη την ώρα ελέγχει βήματα/τρέξιμο κλπ. Τα υπόλοιπα εν καιρώ.

Πήρα και την καταπληκτική θήκη της Spigen, την Neo Hybrid σε Champagne Gold και το Crystal κάτι screen protector της. :cool:

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εκτός απο όλα τα άλλα, έπεσε στην αντίληψη μου τρελό battery drain όταν: το playstore κάνει update τις εφαρμογές μόνο του και έχει ενεργοποιημένα τα notifications...

Γενικά με ήπια χρήση η συσκευή μου κρατάει 2 μέρες, χθες που έπαιξα με τις ρυθμίσεις του playstore κράτησε μόλις 18 ώρες...

Οι παραπάνω ρυθμίσεις δεν είναι απαραίτητες, δοκιμάστε να απενεργοποιήσετε τα notifications και κάντε manual update τις εφαρμογές 1-2 φορές τη μέρα!

 

Σε γενικές γραμμές όσα περισσότερα notifications έχετε ενεργοποιημένα τόσο πιο γρήγορα πίνει την μπαταρία, γιατί αναγκάζεται να κρατήσει την εκάστοτε εφαρμογή μόνιμα φορτωμένη (σαν service)...

 

Καλημέρα!

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εκτός απο όλα τα άλλα, έπεσε στην αντίληψη μου τρελό battery drain όταν: το playstore κάνει update τις εφαρμογές μόνο του και έχει ενεργοποιημένα τα notifications...

Γενικά με ήπια χρήση η συσκευή μου κρατάει 2 μέρες, χθες που έπαιξα με τις ρυθμίσεις του playstore κράτησε μόλις 18 ώρες...

Οι παραπάνω ρυθμίσεις δεν είναι απαραίτητες, δοκιμάστε να απενεργοποιήσετε τα notifications και κάντε manual update τις εφαρμογές 1-2 φορές τη μέρα!

 

Καλημέρα!

 

Καλημέρα, thanks για την ενημέρωση, τα απενεργοποίησα κι εγώ, ούτως ή άλλως δεν με ενδιαφέρει να κάνει update αυτόματα τις εφαρμογές. :cool:

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές όσα περισσότερα notifications έχετε ενεργοποιημένα τόσο πιο γρήγορα πίνει την μπαταρία, γιατί αναγκάζεται να κρατήσει την εκάστοτε εφαρμογή μόνιμα φορτωμένη (σαν service)...

 

Αν και συμφωνώ με αυτό που λες σχετικά με τις ειδοποιήσεις δεν έχω παρατηρήσει drain από το store. Για μένα η σειρά κατανάλωσης της μπαταρίας κατά την αναμονή είναι :

1) Ανοιχτή τοποθεσία

2) Ανοιχτό 4G

3) Ανοιχτό wifi

4) Aνοιχτός συγχρονισμός και NFC

5) Social apps ( messenger του facebook, viber, twitter κτλ)

6) Μετρητής βημάτων

7) Νews feeders

8) Widgets με ρύθμιση να ανανεώνονται συνεχώς ( βλέπε "καιρός"¨)

9) Cleaners σκουπιδιών και ram

10) Antivirus

11) Βαριοί launchers

 

Προσωπικά από τα παραπάνω :

-Ανοίγω GPS , 4G, wifi, συγχρονισμό μόνο όταν τα χρειάζομαι ( εκτός γραφείου και σπιτιού)

-Δεν έχω social apps και μηνύματα στέλνω κανονικά με εφαρμογή sms (chomp) και όχι με viber ( ξέρω συμφέρει το viber αλλά έχω πολλά sms στη διάθεσή μου)

-Δεν έχω ανοιχτό τον μετρητή βημάτων

-Για ειδήσεις μπαίνω στα sites που θέλω όταν θέλω, οπότε δεν έχω news feeder.

-Στο widget καιρού που έχω ( HD widgets) έχω θέσει χειροκίνητη ανανέωση και καμία αυτόματη ειδοποίηση.

- Αν νιώσω ότι χρειάζεται να κάνω καθαρισμό αρχείων, κατεβάζω τη σχετική εφαρμογή, καθαρίζω και την απεγκαθιστώ για να μην τρέχει στο background.

- To ίδιο και για το antivirus αν και δεν μπαίνω σε "ύποπτα" sites από το κινητό.:lol:

- Χρησιμοποιώ ελαφρύ launcher ( Νοva Prime)

 

Συμπέρασμα : Γι' αυτό έχω μόνο 1-2% drain το 7-8ωρο του ύπνου.

Link to comment
Share on other sites

http://s33.postimg.org/80v6b3bxn/Screenshot_20160531_162356.jpg

 

Μετά από δεύτερη φόρτιση και πριν βάλω κάρτα sim, τελικώς το φόρτισα στις: 3 μέρες παρά 2 ώρες με Google services κλειστά (από ένα σημείο και μετά, διάβαζα και έκλεινα)και SOT 4.5 ώρες,

Τελικώς (μετά την τοποθέτηση sim, χρήση 15 λεπτά περίπου τηλέφωνα, εγκατάσταση 6.01, ψάξιμο και γνωριμία κινητού, wifi ανοιχτό περίπου καμιά ώρα στο σύνολο 3 ημερών

 

Σήμερα έκανα την τρίτη φόρτιση (με αργή φόρτιση, με το καλώδιο του , σύνολο 1:30 ώρα, είχα απενεργοποιήσει την γρηγορη φόρτιση για να δω πόσο κάνει) και το πρωί στις 7:30 ώρες είχε πέσει 1% και έγραφε αδράνεια συσκευής 53% αναμονή 47% (αν θυμάμαι καλά) ,ούτε sot, ούτε android κλπ . Μια που το φόρτισα το βράδυ και το άφησα και μία είδα το πρωί σε ποιο ποσοστό ήταν η μπαταρία.

Γιατι διαχωρίζεται αδρανεια και αναμονη στα ποσοστα (δεν έπρεπε να ήταν αδρανεια 100% ή αναμονή) είναι φυσιολογικό που δεν γράφει τα υπόλοιπα??

 

Θα βάλω κάποια στιγμη και το greenify για να δω περαιτέρω πραγματα και ενημερώνω πάλι.

 

Πως σας ακούγονται όλα αυτά , είμαι σε καλό δρόμο απο πλευράς μπαταρίας... ??:rolleyes:

Edited by Struggler
Ο Επιμένων Νικά
Link to comment
Share on other sites

http://s33.postimg.org/80v6b3bxn/Screenshot_20160531_162356.jpg

 

Μετά από δεύτερη φόρτιση και πριν βάλω κάρτα sim, τελικώς το φόρτισα στις: 3 μέρες παρά 2 ώρες με Google services κλειστά (από ένα σημείο και μετά, διάβαζα και έκλεινα)και SOT 4.5 ώρες,

Τελικώς (μετά την τοποθέτηση sim, χρήση 15 λεπτά περίπου τηλέφωνα, εγκατάσταση 6.01, ψάξιμο και γνωριμία κινητού, wifi ανοιχτό περίπου καμιά ώρα στο σύνολο 3 ημερών

 

Σήμερα έκανα την τρίτη φόρτιση (με αργή φόρτιση, με το καλώδιο του , σύνολο 1:30 ώρα, είχα απενεργοποιήσει την γρηγορη φόρτιση για να δω πόσο κάνει) και το πρωί στις 7:30 ώρες είχε πέσει 1% και έγραφε αδράνεια συσκευής 53% αναμονή 47% (αν θυμάμαι καλά) ,ούτε sot, ούτε android κλπ . Μια που το φόρτισα το βράδυ και το άφησα και μία είδα το πρωί σε ποιο ποσοστό ήταν η μπαταρία.

Γιατι διαχωρίζεται αδρανεια και αναμονη στα ποσοστα (δεν έπρεπε να ήταν αδρανεια 100% ή αναμονή) είναι φυσιολογικό που δεν γράφει τα υπόλοιπα??

 

Θα βάλω κάποια στιγμη και το greenify για να δω περαιτέρω πραγματα και ενημερώνω πάλι.

 

Πως σας ακούγονται όλα αυτά , είμαι σε καλό δρόμο απο πλευράς μπαταρίας... ??:rolleyes:

 

Η γρήγορη φόρτιση κάνει 1.30 ώρα. Κατά τα άλλα καλούς χρόνους έχεις

Link to comment
Share on other sites

Η γρήγορη φόρτιση κάνει 1.30 ώρα. Κατά τα άλλα καλούς χρόνους έχεις

 

σε ευχαριστώ να σε ρωτήσω και κάτι άλλο, μεχρι εχθές εβλεπα αναλυτικα τη χρήση, τωρα το πρωοι ξαφνικα βλέπω μονο 100% οθόνη και τίποτε άλλα στοιχεία, φταίει κάτι???

 

εκανα επανεκκίνηση και περιμενω μηπως φανούν και τα υπόλοιπα αλλά τίποτε

Edited by Struggler
Ο Επιμένων Νικά
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ να σε ρωτήσω και κάτι άλλο, μεχρι εχθές εβλεπα αναλυτικα τη χρήση, τωρα το πρωοι ξαφνικα βλέπω μονο 100% οθόνη και τίποτε άλλα στοιχεία, φταίει κάτι???

 

εκανα επανεκκίνηση και περιμενω μηπως φανούν και τα υπόλοιπα αλλά τίποτε

 

λογικα επειδη εχεις ακομα μεγαλο ποσςοστο στην μπαταρια,.Οταν θα πεφτει η μπαταρια σου τοτε θα λαμβανουν χωρα και τα αλλα ποσοστα απο τις λοιπες εφαρμογες

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν κοιτάτε το νήμα της μπαταρίας αλλά το google backup πρέπει να κάνει τη ζημιά τελικά. Σε flight mode με το google backup απενεργοποιημένο δεν έχασε ούτε 1% το βράδυ μετά από φόρτιση και χωρίς επανεκκίνηση.
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν κοιτάτε το νήμα της μπαταρίας αλλά το google backup πρέπει να κάνει τη ζημιά τελικά. Σε flight mode με το google backup απενεργοποιημένο δεν έχασε ούτε 1% το βράδυ μετά από φόρτιση και χωρίς επανεκκίνηση.

 

Πώς απενεργοποιείς το Google Backup σε κανονική λειτουργία και όχι σε Flight mode να κάνουμε καμιά δοκιμή?

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Πώς απενεργοποιείς το Google Backup σε κανονική λειτουργία και όχι σε Flight mode να κάνουμε καμιά δοκιμή?

 

Ρυθμίσεις->Δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας-> Λογαριασμός Google->Δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας -> Aπενεργοποίηση.

 

Εγώ πάντως το έχω ενεργό και δεν μου επηρεάζει το deep sleep.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για το κινητο αλλά έχω μερικές απορίες:

Είναι γρήγορο η μετά από καιρό με το φόρτωμα εφαρμογών λαγκαρει όπως όλα τα παλιά Samsung;

Το touchwiz το έχουν ελαφρύνει καθόλου;

Πως τα πάει στο multitasking;

Link to comment
Share on other sites

μια ακόμη απορία , πως ο κατασκευαστής λεει 17 ώρες ομιλία και έμενα με 50 φωτογραφίες 20 λεπτά wifi και Internet και 2 ώρες ομιλία έφτασε απο το 100 στο 17%, έχω κλείσει πολλά services απο google και την οθόνη κάτω απο το μισό

πως μετράνε και βγάζουν συτούς τους χρόνους , ξέρει κανείς????

Ο Επιμένων Νικά
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για το κινητο αλλά έχω μερικές απορίες:

Είναι γρήγορο η μετά από καιρό με το φόρτωμα εφαρμογών λαγκαρει όπως όλα τα παλιά Samsung;

Το touchwiz το έχουν ελαφρύνει καθόλου;

Πως τα πάει στο multitasking;

 

Παρ'το. Πετάει. Και με την mm που πήρε δουλεύει σαν ιφον.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Μήπως γνωρίζεται γιατί μου κάνει αυτόματο έλεγχο για ενημερώσεις ενώ το έχω κλείσει;

Το λέω γιατί μου βγάζει μια ενημέρωση συνέχεια 217.17ΜΒ και δεν θέλω να την κάνω μιας και το κινητό εχει στρώσει και βγάζει 5-6 ώρες ανοιχτή οθόνη!

Edited by Giannis_95
Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

μια ακόμη απορία , πως ο κατασκευαστής λεει 17 ώρες ομιλία και έμενα με 50 φωτογραφίες 20 λεπτά wifi και Internet και 2 ώρες ομιλία έφτασε απο το 100 στο 17%, έχω κλείσει πολλά services απο google και την οθόνη κάτω απο το μισό

πως μετράνε και βγάζουν συτούς τους χρόνους , ξέρει κανείς????

 

Η ομιλία έχει πολύ πολύ μικρή κατανάλωση γιατί η οθόνη είναι κλειστή όταν μιλάς. Επίσης oι μετρήσεις γίνονται με 3G σήμα και λογικά με κλειστά δεδομένα,wifi, συγχρονισμούς,nfc κατά την ομιλία.

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις->Δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας-> Λογαριασμός Google->Δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας -> Aπενεργοποίηση.

 

Εγώ πάντως το έχω ενεργό και δεν μου επηρεάζει το deep sleep.

 

Άμα το απενεργοποιήσω θα μου αποθηκεύει τις επαφές μου στο gmail αυτόματα? Γιατί έχω βάλει να αποθηκεύονται οι επαφές μου εκεί.

:respect:
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να παίζω Vr games τυπου temple run και να βλέπω ταινίες με οποιοδήποτε Vr set πχ απο ebay με 20 ευρό ή πρέπει να πάρω το αυθεντικό της Samsung για να έχω τις παραπάνω δυνατότητες
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...