Jump to content

Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και εγώ μια από τα ίδια...

έχουμε κάποια πληροφορία τι βελτιώνει?

 

διαβασα λιγο την περιγραφη οταν την κεταβασα αλλα δεν ειδα κατι ουσιας.

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια.

Εχω βαλει χειροκινητα μεσω odin την XEF γαλλικη 6.01 , γιατι ειχα αλλο CSC.

Απο οτι εχω καταλαβει εχει βγει αναβαθμιση(που πρεπει απλα να περιλαμβανει τα security updates του Μαρτιου), αλλα δεν μου εμφανιζει το update οταν κανω ελεγχο.

 

Νομιζω οτι σχετιζεται με το γεγονος οτι δεν παιρνω OTA λογω διαφορετικου CSC.

Γνωριζετε κατι; Τι πρεπει να κανω;

Link to comment
Share on other sites

(το πορτογαλικο δεν βλεπω να παιρνει την 6 ποτέ :P ) :lol:

 

και μεις οι "Ελβετοί" μια από τα ίδια :lol::lol:

Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Εχω βαλει χειροκινητα μεσω odin την XEF γαλλικη 6.01 , γιατι ειχα αλλο CSC.

Απο οτι εχω καταλαβει εχει βγει αναβαθμιση(που πρεπει απλα να περιλαμβανει τα security updates του Μαρτιου), αλλα δεν μου εμφανιζει το update οταν κανω ελεγχο.Νομιζω οτι σχετιζεται με το γεγονος οτι δεν παιρνω OTA λογω διαφορετικου CSC. Γνωριζετε κατι; Τι πρεπει να κανω;

 

Εγώ που στο ελβετικό AUT S6 μου, έβαλα με odin την πρώτη 6άρα γαλλική και με ΟΤΑ μου ήρθε η 2η του Μαρτίου , έχω τα εξής :

  • Product code που τελειώνει σε XEF ( χρειάστηκε να κάνω factory reset στην 1η 6άρα για να γυρίσει από AUT σε XEF το product code )
  • Original CSC : Κενό
  • Firmware CSC : XEF ( εξαρχής χωρίς factory reset από την 1η 6άρα)
  • Active CSC : XEF ( εξαρχής χωρίς factory reset από την 1η 6άρα )
  • Available CSC : Διάφορα μεταξύ των οποίων και το XEF ( εξαρχής χωρίς factory reset από την 1η 6άρα )

Αν δεν είσαι έτσι, τότε μάλλον πρέπει να χτυπήσεις ένα factory reset.

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

και εγώ μια από τα ίδια...

έχουμε κάποια πληροφορία τι βελτιώνει?

 

Παιδιά, χρειάζεται πάλι factory reset για την αναβάθμιση

 

της BTU? Δε πιστεύω.......

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, χρειάζεται πάλι factory reset για την αναβάθμιση

 

της BTU? Δε πιστεύω.......

 

Μπα είναι πολύ μικρή μόνο κενά ασφαλείας κλείνει θα ήταν υπερβολή το reset

Link to comment
Share on other sites

Επειδη προκειται να παρω ενα s6 στην κορη μου,έχει βελτιωθεί καθόλου στο θέμα της μπαταρίας με την Marshmallow σε σχέση με την 5.1.1 ?

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Επειδη προκειται να παρω ενα s6 στην κορη μου,έχει βελτιωθεί καθόλου στο θέμα της μπαταρίας με την Marshmallow σε σχέση με την 5.1.1 ?

Όχι μεγάλες διαφορές. Μερικοί λένε ότι είναι χειρότερη η μπαταρία στην 6, εμένα απ την άλλη μερικές φορές μου βγάζει και 4,5 ώρες οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Όχι μεγάλες διαφορές. Μερικοί λένε ότι είναι χειρότερη η μπαταρία στην 6, εμένα απ την άλλη μερικές φορές μου βγάζει και 4,5 ώρες οθόνη.

 

Εχει ,βελτιωθει,αρκετα,με σχεσει απο,πριν,αυτο σιγουρο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που στο ελβετικό AUT S6 μου, έβαλα με odin την πρώτη 6άρα γαλλική και με ΟΤΑ μου ήρθε η 2η του Μαρτίου , έχω τα εξής :

  • Product code που τελειώνει σε XEF ( χρειάστηκε να κάνω factory reset στην 1η 6άρα για να γυρίσει από AUT σε XEF το product code )
  • Original CSC : Κενό
  • Firmware CSC : XEF ( εξαρχής χωρίς factory reset από την 1η 6άρα)
  • Active CSC : XEF ( εξαρχής χωρίς factory reset από την 1η 6άρα )
  • Available CSC : Διάφορα μεταξύ των οποίων και το XEF ( εξαρχής χωρίς factory reset από την 1η 6άρα )

Αν δεν είσαι έτσι, τότε μάλλον πρέπει να χτυπήσεις ένα factory reset.

Εγω εχω:

  • Product code που τελειώνει σε WIN
  • Original CSC : Κενό
  • Firmware CSC : XEF
  • Active CSC : XEF
  • Available CSC : Διάφορα μεταξύ των οποίων και το XEF

 

Εβαλα μεσω odin την 6.01 και δεν ειχα κανει factory reset, οποτε μαλλον για αυτό δεν αλλαξε το product code. Φαντάζομαι αυτος είναι κ ο λογος που δεν δέχομαι OTA?

Link to comment
Share on other sites

διαβασα λιγο την περιγραφη οταν την κεταβασα αλλα δεν ειδα κατι ουσιας.

 

Ρε παιδια, κατεβασα και εγκατεστησα την αναβαθμιση και δε λειτουργει το δακτυλικο αποτυπωμα.....

μονο σε μενα συμβαινει??

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω:

  • Product code που τελειώνει σε WIN
  • Original CSC : Κενό
  • Firmware CSC : XEF
  • Active CSC : XEF
  • Available CSC : Διάφορα μεταξύ των οποίων και το XEF

 

Εβαλα μεσω odin την 6.01 και δεν ειχα κανει factory reset, οποτε μαλλον για αυτό δεν αλλαξε το product code. Φαντάζομαι αυτος είναι κ ο λογος που δεν δέχομαι OTA?

 

Πρέπει να κάνει match το CSC με το product code για να πάρεις ΟΤΑ. Σε μένα το product code γύρισε σε XEF με factory reset. Αν φοβάσαι ότι τσάμπα κόπο θα κάνεις και δεν θα σου γυρίσει όπως εμένα, τότε γιατί δεν περνάς τη 2η γαλλική odin όπως πέρασες την 1η ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που στο ελβετικό AUT S6 μου, έβαλα με odin την πρώτη 6άρα γαλλική και με ΟΤΑ μου ήρθε η 2η του Μαρτίου , έχω τα εξής :

  • Product code που τελειώνει σε XEF ( χρειάστηκε να κάνω factory reset στην 1η 6άρα για να γυρίσει από AUT σε XEF το product code )
  • Original CSC : Κενό
  • Firmware CSC : XEF ( εξαρχής χωρίς factory reset από την 1η 6άρα)
  • Active CSC : XEF ( εξαρχής χωρίς factory reset από την 1η 6άρα )
  • Available CSC : Διάφορα μεταξύ των οποίων και το XEF ( εξαρχής χωρίς factory reset από την 1η 6άρα )

Αν δεν είσαι έτσι, τότε μάλλον πρέπει να χτυπήσεις ένα factory reset.

 

δηλαδή εγω που ειχα πορτογαλικη, εκανα clear install μεσω odin την btu και μου ειναι ετσι, δεν εχει κατσει κατι καλα?

Hyper82!
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή εγω που ειχα πορτογαλικη, εκανα clear install μεσω odin την btu και μου ειναι ετσι, δεν εχει κατσει κατι καλα?

 

Κάνε ένα restart μήπως γυρίσει το product code σε BTU αλλιώς πρέπει να κάνεις restore, έτσι όπως είναι τώρα δεν παίρνεις ΟΤΑ.

Έτσι είναι το σωστό: https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160323/a8eb3c4a2bbd00e43d80a89801c05ee4.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγω εχω:

  • Product code που τελειώνει σε WIN
  • Original CSC : Κενό
  • Firmware CSC : XEF
  • Active CSC : XEF
  • Available CSC : Διάφορα μεταξύ των οποίων και το XEF

 

Εβαλα μεσω odin την 6.01 και δεν ειχα κανει factory reset, οποτε μαλλον για αυτό δεν αλλαξε το product code. Φαντάζομαι αυτος είναι κ ο λογος που δεν δέχομαι OTA?

Το ίδιο κάνε κι εσύ, κάνε ένα restart και μπορεί να αλλάξει η κατάληξη σε XEF εάν όχι πρέπει να κάνεις restore.

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι καταλαβα βγηκε OTA χτες

 

Εμενα που η συσκευη μου ειναι ετσι γιατι δεν μου εχει ερθει?

 

Product code που τελειώνει σε XEF

Original CSC : Κενό

Firmware CSC : XEF

Active CSC : XEF

Available CSC : Διάφορα μεταξύ των οποίων και το XEF

 

FW:G920FXXS3DPB1

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα restart μήπως γυρίσει το product code σε BTU αλλιώς πρέπει να κάνεις restore, έτσι όπως είναι τώρα δεν παίρνεις ΟΤΑ.

Έτσι είναι το σωστό: https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160323/a8eb3c4a2bbd00e43d80a89801c05ee4.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το ίδιο κάνε κι εσύ, κάνε ένα restart και μπορεί να αλλάξει η κατάληξη σε XEF εάν όχι πρέπει να κάνεις restore.

 

με restart δεν αλλαζει, οποτε το restore που λες, τι εννοεις?

να ξαναβαλω την πορτογαλική , να κανω φορματ ή να ξαναπερασω την btu?

Hyper82!
Link to comment
Share on other sites

με restart δεν αλλαζει, οποτε το restore που λες, τι εννοεις?

να ξαναβαλω την πορτογαλική , να κανω φορματ ή να ξαναπερασω την btu?

Πάρε backup στον υπολογιστή σου.

Και κάνε μετά επαναφορά από recovery, δηλαδή κλείσε την συσκευή, και πάτα ταυτόχρονα και παρατεταμένα το σύνδεσμο πλήκτρων home button + power button + volume up μεχρι να εμφανιστεί το σηματάκι του Android, μετά επέλεξε το wipe/data factory reset σε μερικά δευτερόλεπτα είσαι έτοιμος κάνε reboot, άνοιξε το κινητό και πέρασε το backup που πήρες πριν, μετά τσέκαρε αν το product code άλλαξε σε BTU λογικά θα έχει αλλάξει.

Edited by sokratisk91
Link to comment
Share on other sites

Oπως ειπα, ειμαι ετσι:

Εγω εχω:

  • Product code που τελειώνει σε WIN
  • Original CSC : Κενό
  • Firmware CSC : XEF
  • Active CSC : XEF
  • Available CSC : Διάφορα μεταξύ των οποίων και το XEF

 

Εβαλα μεσω odin την 6.01 και δεν ειχα κανει factory reset, οποτε μαλλον για αυτό δεν αλλαξε το product code. Φαντάζομαι αυτος είναι κ ο λογος που δεν δέχομαι OTA?

 

Πρέπει να κάνει match το CSC με το product code για να πάρεις ΟΤΑ. Σε μένα το product code γύρισε σε XEF με factory reset. Αν φοβάσαι ότι τσάμπα κόπο θα κάνεις και δεν θα σου γυρίσει όπως εμένα, τότε γιατί δεν περνάς τη 2η γαλλική odin όπως πέρασες την 1η ;

Αυτο θα κανω, αλλα ο προβληματισμος μου δεν ειναι οτι δεν εχω την τελευταια εκδοση(αυτο οπως ειπαμε λυνεται με περασμα απο odin), αλλα οτι δεν ερχονται OTA και πρεπει να το κανω χειροκινητα καθε φορα.

 

Τελος, ειχα ακουσει οτι αν παμε το κινητο για επισκευη μεσα στην εγγυηση και εχει διαφορετικο CSC, το βγαζουν εκτος εγγυησης(ασχετα αν δεν εχει πειραγμενο knox). Ισχυει;

Link to comment
Share on other sites

Oπως ειπα, ειμαι ετσι:

 

 

 

Αυτο θα κανω, αλλα ο προβληματισμος μου δεν ειναι οτι δεν εχω την τελευταια εκδοση(αυτο οπως ειπαμε λυνεται με περασμα απο odin), αλλα οτι δεν ερχονται OTA και πρεπει να το κανω χειροκινητα καθε φορα.

 

Τελος, ειχα ακουσει οτι αν παμε το κινητο για επισκευη μεσα στην εγγυηση και εχει διαφορετικο CSC, το βγαζουν εκτος εγγυησης(ασχετα αν δεν εχει πειραγμενο knox). Ισχυει;

Δεν πρέπει να το κάνεις χειροκίνητα απλά κάνε ένα restore και κατά πάσα πιθανότητα το product code θα αλλάξει σε XEF, εάν όχι τότε ξανά περνά με Odin την XEF. Όχι δεν χάνεις την εγγύηση σου εφόσον δεν έχει γράψει ο Knox και φοράς official rom.

Link to comment
Share on other sites

Τελος, ειχα ακουσει οτι αν παμε το κινητο για επισκευη μεσα στην εγγυηση και εχει διαφορετικο CSC, το βγαζουν εκτος εγγυησης(ασχετα αν δεν εχει πειραγμενο knox). Ισχυει;

 

Δεν έχω ακούσει τέτοιο πράγμα. Αν το πήγε ο κάτοχος για επισκευή και είχε διαφορετικό CSC σε σχέση με το product code τότε μόνο το βρίσκω λογικό. Αν εννοείς ότι τα csc του ήταν πορτογαλικά όταν αγόρασε τη συσκευή και πήγε τη συσκευή με τα πάντα αγγλικά πχ BTU, τότε κακώς το έβγαλαν εκτός.

 

Απ οτι καταλαβα βγηκε OTA χτες

 

Εμενα που η συσκευη μου ειναι ετσι γιατι δεν μου εχει ερθει?

 

Product code που τελειώνει σε XEF

Original CSC : Κενό

Firmware CSC : XEF

Active CSC : XEF

Available CSC : Διάφορα μεταξύ των οποίων και το XEF

 

FW:G920FXXS3DPB1

 

Γιατί έχεις τη 2η τελευταία γαλλική , την PB1 που αναφέρεις. OTA update πήραμε όσοι είχαμε περάσει την 1η γαλλική , την PAD και γίναμε κι εμείς PB1. Δεν υπάρχει άλλο update.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να το κάνεις χειροκίνητα απλά κάνε ένα restore και κατά πάσα πιθανότητα το product code θα αλλάξει σε XEF, εάν όχι τότε ξανά περνά με Odin την XEF. Όχι δεν χάνεις την εγγύηση σου εφόσον δεν έχει γράψει ο Knox και φοράς official rom.

 

Το θεμα ειναι να γλυτωσουμε το factory reset και restore.

 

Αν γυρισω ξανα σε WIN CSC, λογικα το προβλημα λυνεται χωρις factory reset και restore, σωστα;

Edited by haHa
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι να γλυτωσουμε το factory reset και restore.

 

Αν γυρισω ξανα σε WIN CSC, λογικα το προβλημα λυνεται χωρις factory reset και restore, σωστα;

Να περάσεις από πάνω την WIN εννοείς με Odin χωρίς restore; δεν κάτσει λογικά σωστά και ίσως να μην αλλάξει το csc.

Link to comment
Share on other sites

Έχω θέμα με τον φορτιστή όταν τον φορτίζω στην αργή φόρτιση για να φτάσει στο 100% κάνει και 6 ώρες, ενώ κανονικά θέλει το πολύ δυόμιση ώρες μάλλον στέλνει λιγότερα αμπερ, στην γρήγορη δεν μου το κάνει. Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία, είναι μέσα στην εγγύηση ο φορτιστής μπορώ δηλαδή να τον στείλω smartec και να μου τον αλλάξουν δωρεάν, πόσο εγγύηση έχουν οι φορτιστές?
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Eιχα και γω θεμα με τη φορτιση. Στο αργο δε φορτιζε σχεδον καθολου. Επισης μια δεύτερη συσκευη που δεν υποστηριζε γρηγορη φορτιση δε μου τη φορτιζε καθολου. Η γρηγορη φορτιση δουλευε κανονικα πριν και μετα την αναβάθμιση. Το εδωσα το κινητο και δεν ειχα ασχοληθει περαιτερω,γιατι ημουν ικανοποιημενος με τη γρηγορη. Ο γρηγορος φορτιστης του νεου μου κινητου φορτιζει κανονικα αργα παντως τη δευτερη συσκευη μου...
Link to comment
Share on other sites

Eιχα και γω θεμα με τη φορτιση. Στο αργο δε φορτιζε σχεδον καθολου. Επισης μια δεύτερη συσκευη που δεν υποστηριζε γρηγορη φορτιση δε μου τη φορτιζε καθολου. Η γρηγορη φορτιση δουλευε κανονικα πριν και μετα την αναβάθμιση. Το εδωσα το κινητο και δεν ειχα ασχοληθει περαιτερω,γιατι ημουν ικανοποιημενος με τη γρηγορη. Ο γρηγορος φορτιστης του νεου μου κινητου φορτιζει κανονικα αργα παντως τη δευτερη συσκευη μου...

Καλησπερα,εμενα η συσκευη ειναι, unbranded τωρα με την 6.01 δεν εχει βιντεοκληση τι γινετε τι να κανω help το csc ειναι το http://prntscr.com/aiwtqm

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...