Jump to content

Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το galaxy S6 ...απ'οτι διαβαζω στο Xda...κυκλοφορει με 2 διαφορετικους σενσορες.

Ο ενας ειναι sony IMX 240...και ο αλλος ειναι ο icocell της samsung.

μπορειτε να τσεκαρετε πατωντας *#34971539#

Έχουν διαφορά; Εσύ ποιον έχεις;;

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το galaxy S6 ...απ'οτι διαβαζω στο Xda...κυκλοφορει με 2 διαφορετικους σενσορες.

Ο ενας ειναι sony IMX 240...και ο αλλος ειναι ο icocell της samsung.

μπορειτε να τσεκαρετε πατωντας *#34971539#

 

Ξεκίνησαν οι διαφοροποιήσεις..

Link to comment
Share on other sites

Έχουν διαφορά; Εσύ ποιον έχεις;;

 

ε βεβαια εχουν διαφορα.Ευτυχως εχω τον Sony.

Αμα ηξερα οτι θα κυκλοφορουσε και με τον isocell της samsung...δε θα το αγοραζα.

Link to comment
Share on other sites

ε βεβαια εχουν διαφορα.Ευτυχως εχω τον Sony.

Αμα ηξερα οτι θα κυκλοφορουσε και με τον isocell της samsung...δε θα το αγοραζα.

 

Sony και το δικό μου!!:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πείτε μου λίγο αν υπάρχει γενικότερο πρόβλημα με τα δικτυα. Ενώ έχω 3g σημα η ροή δεδομένων είναι προβληματικη. Συχνά μάλιστα εμφανίζει μνμ ότι δεν υπάρχει σύνδεση δικτυου. Είναι θέμα update ή έχω προβληματικη συσκευή;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πείτε μου λίγο αν υπάρχει γενικότερο πρόβλημα με τα δικτυα. Ενώ έχω 3g σημα η ροή δεδομένων είναι προβληματικη. Συχνά μάλιστα εμφανίζει μνμ ότι δεν υπάρχει σύνδεση δικτυου. Είναι θέμα update ή έχω προβληματικη συσκευή;
αυτο το θέμα το ειχα στο nexus 6 με την 5.0.2 με την 5.1 ολα έστρωσαν ..και στο δικο μου το κανει.αυτο με το σημα.σημερα με πεταξε εκτός δικτύου και παλι καλα το πηρα χαμπάρι.
«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το galaxy S6 ...απ'οτι διαβαζω στο Xda...κυκλοφορει με 2 διαφορετικους σενσορες.

Ο ενας ειναι sony IMX 240...και ο αλλος ειναι ο icocell της samsung.

μπορειτε να τσεκαρετε πατωντας *#34971539#

 

Που το γράφει ρε παιδιά;

Κωνσταντίνος

--------------------------------------

Samsung Galaxy S23 256GB - Samsung Galaxy Note 8 Dual Sim 64 GB - Microsoft Lumia 640 Dual Sim

Link to comment
Share on other sites

πατα εκει που λεει ISP VER

 

Εμένα γράφει Rear Camera ISP Ver: SLSI_S5K2P2_FIMC_IS

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εμένα γράφει Rear Camera ISP Ver: SLSI_S5K2P2_FIMC_IS

 

Γκούγκλαρα μόλις.. Απ' ότι κατάλαβα τον ήπια. Πάντως οι φωτογραφίες του με έχουν ενθουσιάσει. Πολλοί λένε μάλιστα ότι ο ISOCELL είναι καλύτερος.

Τι μ@@ες είναι αυτές ρε samsung;;;

Κωνσταντίνος

--------------------------------------

Samsung Galaxy S23 256GB - Samsung Galaxy Note 8 Dual Sim 64 GB - Microsoft Lumia 640 Dual Sim

Link to comment
Share on other sites

Εμένα γράφει Rear Camera ISP Ver: SLSI_S5K2P2_FIMC_IS

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Γκούγκλαρα μόλις.. Απ' ότι κατάλαβα τον ήπια. Πάντως οι φωτογραφίες του με έχουν ενθουσιάσει. Πολλοί λένε μάλιστα ότι ο ISOCELL είναι καλύτερος.

Τι μ@@ες είναι αυτές ρε samsung;;;

 

Δεν εχεις τον Sony IMX240...εχεις τον σενσορα της Samsung.

Καλυτερος δεν ειναι σε καμια περιπτωση...συνηθης τακτικη της Samsung.

Εγω αμα εβλεπα αυτο το μηνυμα παντως ...θα ειχα βαλει το S6 στο ebay για πουλημα...DO NOT TRY THIS AT HOME

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις τον Sony IMX240...εχεις τον σενσορα της Samsung.

Καλυτερος δεν ειναι σε καμια περιπτωση...συνηθης τακτικη της Samsung.

Εγω αμα εβλεπα αυτο το μηνυμα παντως ...θα ειχα βαλει το S6 στο ebay για πουλημα...DO NOT TRY THIS AT HOME

 

Τόση μεγάλη διαφορά έχει όμως; Έτσι όπως τα λες είναι για πέταμα η κάμερα και δεν μου έδωσε τέτοια εντύπωση.

Κωνσταντίνος

--------------------------------------

Samsung Galaxy S23 256GB - Samsung Galaxy Note 8 Dual Sim 64 GB - Microsoft Lumia 640 Dual Sim

Link to comment
Share on other sites

Τόση μεγάλη διαφορά έχει όμως; Έτσι όπως τα λες είναι για πέταμα η κάμερα και δεν μου έδωσε τέτοια εντύπωση.

 

Σε μένα βγάζει Sony rear και front κάτι άλλο. Είναι καλό?

Link to comment
Share on other sites

Παιδες έχω μια ερωτηση για το G920F

Από το dialer πατωντας *#0011# και μετα stack 1 εμφανίζονται οι πληροφορίες δικτυου όπως και με προηγουμενα σαμσουνγ που ειχα.

 

Το θεμα ειναι πώς πατώντας back>key input>Q000 κτλ ώστε να μπέις στο μενού με τις μπάντες και άλλες επιλογές δικτύου δεν λειτουργεί πλέον.

Ξερεί κανείς κάποια εναλλακτική?

 

Ευχαριστώωω!!!!!

Δεν το κανεις σωστα..πηγαινεις dialer και πατας...

*#0011#

μολις ανοιξει πατας πανω δεξια να σου εμφανισει ενα μενου...πατας πρωτα back..ξανα πατας το menu εκει να ανοιξει..μετα key input και γραφεις με κεφαλαια γραμματα την λεξη Q..μετα ξανα πατας το μενου πανω ψηλα που εχει, key input και γραφεις 0000 μηδενικα..πατας Οκ και περιμενεις 15 δευτςρολεπτα..μην πατησεις τιποτα αλλο μεχρι να σου εμφανισει servise menu...Προσοχη μην σβησεις τις μπαντες εκει...εγω το χρησιμοποιω σχεδον συνεχεια γιατι η κορεατικη εκδοση που εχω s5 g906s prime εχει πολλες μπαντες lte...οτι δυσκολευτεις ελα prive

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παρατηρησα σημερα το εξης.. το πρωι στο σπιτι μ οταν σηκωθηκα ειδα οτι το κινητο ειχε πιασει 4g με 1 γραμμουλα σημα. Μετα απο λιγη ωρα με ειδοποιουν οι δικοι μ οτι με καλουσαν κ φαινοταν κλειστο το κιν. Απενεργοποιω το 4g, το γυρναω 3g, κ αμεσως ερχεται μνμ απο τον παροχο οτι ειχα 5 κλησεις. Τι μπορει να συμβαινει; Τωρα που γραφω το μνμ εχω φουλ 4g κ παει σφαιρα το ιντερνετ και οι κλησεις μια χαρα. Απλα φανηκε σαν να μην γυρναγε αυτοματα σε 3g ωστε να δεχτει την κληση. Ο παροχος μ ειναι cosmote. Το screenshot δειχνει το network status που γραφει αυτη τη στιγμη. Το ΙΔΙΟ ακριβως ειχε και το πρωι.

 

Εισαι σε περιοχη που εχει ασθενες 4G σημα,τα samsung ειναι τα μονα που εχουν αριστο σημα και μπορεις να ξεκλειδωσεις ολες τις μπαντες LTE σε ολες τις ζωνες...το εχεις στο αυτοματο στην επιλογη δικτυου?στο αυτοματο ψαχνει μεχρι να βρει καλο σημα..για κοιτα στις επιλογες απο το servise menu ειναι στο αυτοματο?

#*0011#

back

key input γραφουμε Q μετα οκ..

Key input >> 0000 οκ.

περιμενουμε 10 με 15 δςυτςεολεπτα μεχει να μπει και παταμε την μεσαια επιλογη..θα σου ανοιξει ολες τις μπαντες..οτι εγραψα και στον φιλο ποιο πανω

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυτο με το θεμα του φακου στην καμερα ειναι λογος rma? Ποιος ειναι ο στανταρ που πρεπει να εχει? Δεν το εχω παραλαβει ακομα αλλα το θεωρω τραγικο καποια κινητα να ειναι πιο "pro" απο την στιγμη που κοστιζουν το ιδιο.
Link to comment
Share on other sites

με αυτά που διαβάζω... θα το αγοράσω από κανονικό κατάστημα...! στα 769 euro...

 

ευχαριστώ :)

 

Κ εγω απο κανονικο καταστημα το πηρα με αυτοκολληταρα πανω samsung hellas! Τεραστια σπογοητευση πραγματικα, κ φυσικα ποτε δεν μπορεις να ξερεις τι παιρνεις, ουτε μπορεις να ξεσφραγιζεις 200 συσκευες για να δεις αν εχει σονυ σενσορ και φυσικα δεν υπαρχει δικαιολογια να το γυρισεις πισω, διοτι απο τη στιγμη που το καταστημα εισαγει κανονικα απο τη samsung hellas δεν φερει καμια ευθυνη.

Την μοναδικη ευθυνη την φερεις ΕΣΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΣΥ samsung που σε εμπιστευτηκα ξανα μετα σπο χρονια, σ εσκασα 800 κ παλι απογοητευεις.

Κωνσταντίνος

--------------------------------------

Samsung Galaxy S23 256GB - Samsung Galaxy Note 8 Dual Sim 64 GB - Microsoft Lumia 640 Dual Sim

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μισο λιγο γτ θα τρελαθουμε. Ναι οκ εγω το παιρνω με επιδοτηση(κουλη κιολας γτ με τα προγραμματα συμβολαιου που εχω δεν την περιμενα) αλλα υπαρχουν ατομα που θα σκασουν το 800αρι ζεστο ζεστο. Τα χαρακτηριστικα του τηλεφωνου δεν αναφερουν συγκεκριμενο αισθητηρα? Τι λενε? Εχει η τον ενα η τον αλλο? Απο την στιγμη που δεν εχει τον αισθητηρα που λεει και μαλιστα οι μισες συσκευες ειναι ετσι και οι αλλες μισες ειναι αλλιως δεν εχεις δικαιωμα να το επιστρεφεις πισω ξανα και ξανα μεχρι να παρεις αυτο που πληρωσες? Σορρυ κιολας μπορει να λεω βλακειες αλλα μου μοιαζει καπως το ολο θεμα.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μισο λιγο γτ θα τρελαθουμε. Ναι οκ εγω το παιρνω με επιδοτηση(κουλη κιολας γτ με τα προγραμματα συμβολαιου που εχω δεν την περιμενα) αλλα υπαρχουν ατομα που θα σκασουν το 800αρι ζεστο ζεστο. Τα χαρακτηριστικα του τηλεφωνου δεν αναφερουν συγκεκριμενο αισθητηρα? Τι λενε? Εχει η τον ενα η τον αλλο? Απο την στιγμη που δεν εχει τον αισθητηρα που λεει και μαλιστα οι μισες συσκευες ειναι ετσι και οι αλλες μισες ειναι αλλιως δεν εχεις δικαιωμα να το επιστρεφεις πισω ξανα και ξανα μεχρι να παρεις αυτο που πληρωσες? Σορρυ κιολας μπορει να λεω βλακειες αλλα μου μοιαζει καπως το ολο θεμα.

Δεν ειναι ετσι οπως τα λες.. η σαμσουνγκ λεει οτι εχει αισθητηρα 16mp με ois. Πουθενα δεν προσδιοριζει αν ο αισθητηρας ειναι σονυ ή ο δικος της. Το οτι η μαζικη παραγωγη ειναι σονυ προκυπτει απο τους reviewers παγκοσμιως και οχι απο επισημα χειλη της samsung. Απλα φαινεται η σονυ δεν ειχε να καλυψει την τοσο μεγαλη ζητηση του κινητου κ εβαλε κ απο τους δικους της η σαμμυ. Κ τα ρεστα να πας να τους ζητησεις θα σ πουν οτι η ποιοτητα της φωτογραφιας ειναι η ιδια.. αντε βγαλε ακρη. Απλα και ωραια.

Κωνσταντίνος

--------------------------------------

Samsung Galaxy S23 256GB - Samsung Galaxy Note 8 Dual Sim 64 GB - Microsoft Lumia 640 Dual Sim

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά δεν υπάρχει καμία μα καμία διαφορά. Στα χαρτια ο isocell ειναι καλυτερος αλλα διαφορά δεν προκειται να δει κανείς. Εστω οτι κάποιος κατεχει 2 S6. Το ενα με sony sensor και το άλλο με isocell. Αν τραβηξεις την ιδια φωτογραφία, θα πάρεις ακριβώς το ιδιο αποτέλεσμα
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν και οι δύο αισθητήρες έχουν το ίδιο ακριβως αποτέλεσμα (αμφιβάλλω) αλλά η Samsung άρχισε πάλι τα καλά της με τις διαφορετικές υποεκδοσεις.

 

Όταν δίνεις τόσα χρήματα είναι πολύ σημαντικό να μην έχεις ούτε την παραμικρή αμφιβολία για το κινητό που αγοράζεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν και οι δύο αισθητήρες έχουν το ίδιο ακριβως αποτέλεσμα (αμφιβάλλω) αλλά η Samsung άρχισε πάλι τα καλά της με τις διαφορετικές υποεκδοσεις.

 

Όταν δίνεις τόσα χρήματα είναι πολύ σημαντικό να μην έχεις ούτε την παραμικρή αμφιβολία για το κινητό που αγοράζεις.

 

Συμφωνω 100%...απαραδεκτη η Samsung σε αυτο το θεμα.Μου εχει τυχει παρομοια περιπτωση με το Galaxy S3.

τωρα για το ποιος ειναι καλυτερος αισθητηρας ...ο sony IMX240 η ο isocell της Samsung...ρωτηστε καλυτερα την Apple.

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το galaxy S6 ...απ'οτι διαβαζω στο Xda...κυκλοφορει με 2 διαφορετικους σενσορες.

Ο ενας ειναι sony IMX 240...και ο αλλος ειναι ο icocell της samsung.

μπορειτε να τσεκαρετε πατωντας *#34971539#

 

Άντε πάλι τα ίδια, μια φορά να είσαι ήσυχος και να μην ρωτάς ποια έκδοση είναι η καλύτερη δεν υπάρχει περίπτωση με αυτή την εταιρία :rolleyes:.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Και καλα πες να ελεγε οτι στα ταδε μοντελα εχει sony και στα αλλα samsung παει και ερχεται. Το ψαχνες και εκανες την επιλογη μονος σου. Τωρα να τραβας κληρο 800ευρω παει πολυ. Ξαναλεω ομως πως γενικοτερα δεν ειμαι γνωστης οποτε αν δινουν το ιδιο οπτικο αποτελεσμα μικρο το κακο.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω 100%...απαραδεκτη η Samsung σε αυτο το θεμα.Μου εχει τυχει παρομοια περιπτωση με το Galaxy S3.

τωρα για το ποιος ειναι καλυτερος αισθητηρας ...ο sony IMX240 η ο isocell της Samsung...ρωτηστε καλυτερα την Apple.

 

Η apple βάζει τα οικονομικοτερα parts κι οχι τα καλύτερα. ;) οπότε δεν χρειάζεται ερώτηση.

 

Αυτο που ξερω ειναι οτι η Samsung ετοιμαζε τους νεους isocell αλλά δεν προλαβε να τους βαλει στα S6 και μαλλον θα δούμε στο Note 5.

 

η καμερα του S6 ειναι άπαιχτη (ειτε με sony, ειτε με isocell) και διαφορά δεν θα δει κανένας.

 

Την κουβέντα μου την ειπα, αν θέλετε να συνεχίσετε να αγχωνεστε για το τίποτα, do it.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ένας από τους 2 αισθητήρες είναι καλύτερος. Άρα το να βγάζουν και οι 2 το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα το αποκλείω εκτός κι αν η Samsung φροντίζει αντί να μεγιστοποιησει τις δυνατότητες τους να τους "φιμωσει" ελαφρώς ώστε να μην υπάρχει διαφορά. Όπως πχ παλεύει να κάνει με τους Snapdragon και Exynoς στο Note 4 στο οποίο βέβαια υπάρχουν μικροδιαφορές.

 

Τέλος πάντων κατά την γνώμη μου είναι unfair η συμπεριφορά της Samsung για ακόμα μια φορά.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...