Jump to content

Sony Xperia E4


alexakos7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Πως γίνεται το Ε4 dual να ειναι 5' αντί 4,7 και παρόλα αυτά να ειναι φτηνότερο στην αγορά;

 

Εχουν κάποια άλλη διαφορα πέραν της οθόνης;

 

 

Edit: τώρα είδα οτι εχουν διαφορετικό επεξεργαστή...Γιαυτο η διαφορα στην τιμη

Edited by nikosnt74
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 343
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

 

Πως γίνεται το Ε4 dual να ειναι 5' αντί 4,7 και παρόλα αυτά να ειναι φτηνότερο στην αγορά;

 

Εχουν κάποια άλλη διαφορα πέραν της οθόνης;

 

 

Edit: τώρα είδα οτι εχουν διαφορετικό επεξεργαστή...Γιαυτο η διαφορα στην τιμη

 

το Ε4 dual ειναι το E4 απλα με δυο υποδοχες για καρτα σιμ. ειναι 5 ιντσες και εχει επεξεργαστη στα 1.3 τετραπυρηνο.Αυτο που λες εσυ που λες 4,7 ειναι το Ε4g αυτο εχει επεξεργαστη τετραπυρηνο στα 1,5 ghz.

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε Sony Xperia E4 hands on review [Greek]:

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για το e4g έχει τα ίδια προβλήματα με τις επανεκκινήσεις όπως είχε και το E4? πάντως σκέφτομαι να το αγοράσω https://www.skroutz.gr/s/6555453/Sony-Xperia-E4g-8GB.html?from=catspan οι γνώμες είναι πολύ καλές απο ότι βλέπω! πάντως με 1.5 ghz και με 115 ευρώ δεν θές και κάτι άλλο σωστά?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για το e4g έχει τα ίδια προβλήματα με τις επανεκκινήσεις όπως είχε και το E4? πάντως σκέφτομαι να το αγοράσω https://www.skroutz.gr/s/6555453/Sony-Xperia-E4g-8GB.html?from=catspan οι γνώμες είναι πολύ καλές απο ότι βλέπω! πάντως με 1.5 ghz και με 115 ευρώ δεν θές και κάτι άλλο σωστά?

Σωστοτατα!

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια.Ενδιαφερομαι να αγορασω το Sony Xperia E4g Dual και θα ηθελα καποιες πληροφοριες από τους ήδη κατόχους.

 

Εχει Usb On The Go (OTG)?

Μπορούμε να μετακινήσουμε τις εφαρμογές που εγκαθιστούμε στην microSD?

Εχει πανω από 70 ελληνικούς χαρακτήρες κατά την συνταξη μυνηματων στην default εφαρμογή?

Sar γνωρίζουμε;

Notification Led για αναπάντητες , μη αναγνωσμένα μηνύματα υπάρχει?

 

Ευχαριστώ.

 

Βοήθεια κανείς ;

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρθηκε ενα πρόβλημα σοβαρό για μενα. Καθε φορά που βλέπω βίντεο στο YouTube δημιουργηται και αποθηκεύεται στην μνήμη του τηλ ενα αρχείο A.code και εγω πρεπει καθε φορα να το σβήνω. Αυτό ξερεται θα το λύσει με κάποιο upate η sony ?
Link to comment
Share on other sites

παιδιά επειδή δεν λέει εδώ για nfc στα χαρακτηριστικά του http://www.phonegallery.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=2641 έχει σωστά?
Link to comment
Share on other sites

παιδιά επειδή δεν λέει εδώ για nfc στα χαρακτηριστικά του http://www.phonegallery.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=2641 έχει σωστά?

 

Μου φαίνεται πως όπως το απλό Ε4 έτσι και το Ε4g δεν έχει nfc.

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βοήθεια κανείς ;

 

Αν και έχω το απλό Ε4 θα σου απαντήσω αφού δεν θεωρώ ότι υπάρχουν πολλές διαφορές με το Ε4g.

Otg δεν υποστηρίζει.Το είχε κάνει θέμα ένα μέλος στο Xperia support forum και είχε αναφέρει πως δεν γίνεται.Οι εφαρμογές δεν μεταφέρονται στην sd.Δεν γνωρίζω εάν μπορείς με άλλον launcher.Δεν το έχω τσεκάρει ακόμα.Μπορείς να συντάξεις sms κανονικά εώς 160 χαρακτήρες.Το sar του Ε4 αναφέρεται στις πρώτες σελίδες του θέματος.Του Ε4g δεν το γνωρίζω.Έχει ledακι που σε ειδοποιεί για κλήσεις,μηνύματα,hangouts,μπαταρία κτλ.Ελπίζω να βοήθησα.Αν κάποιο μέλος έχει το Ε4g ας απαντήσει πιό κατατοπιστικά.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται πως όπως το απλό Ε4 έτσι και το Ε4g δεν έχει nfc.

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

ΧΜΜ επειδή αλλού λέει πως έχει nfc ....

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο εδώ και 2 βδομάδες περίπου αποθηκευονται στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου πάρα πολλά αρχεία με την ονομασία ACodec.OMX

Αποθηκευονται πάρα πολλά και πιάνουν πολύ χώρο. Σήμερα μόνο έσβησα κάπου στα 200++

Να φταίει κάποια εφαρμογή για αυτό ή μπορεί να είναι ιός?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Πηρα το e4g και ειναι αψογο.Το μονο μειον ειναι το ηχειο του που ειναι απαραδεχτο.Δεν βγαζει καθολου μπασο και στις ψιλες του αμα εχεις τερμα την ενταση τσιριζει.Σε εσας συμβαινει το ιδιο η υπαρχει περιπτωση το δικο μου να ειναι ελλατωματικο???

 

 

Παιδια ειχα ρωτησει για το ηχειο του αλλα απαντηση δεν πηρα αμα γνωριζει καποιος ας απαντησει.

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο εδώ και 2 βδομάδες περίπου αποθηκευονται στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου πάρα πολλά αρχεία με την ονομασία ACodec.OMX

Αποθηκευονται πάρα πολλά και πιάνουν πολύ χώρο. Σήμερα μόνο έσβησα κάπου στα 200++

Να φταίει κάποια εφαρμογή για αυτό ή μπορεί να είναι ιός?

 

Ούτε ιός είναι ούτε φταίει κάποια εφαρμογή.Το κάνει από τη "μάνα του" οπότε μην ανησυχείς.Μακάρι να διορθωθεί με update.Το είχαμε γράψει και σε κάποιες σελίδες νωρίτερα:

"" 4)Μειώνεται ο διαθέσιμος χώρος αισθητά χωρίς να κατεβάζεις το ο,τιδήποτε.Δεν είναι πρόβλημα αυτό αλλά δημιουργείται από τον εξής λόγο.Κάθε φορά που βλέπεις ένα βιντεάκι(πχ youtube)δημιουργείται στον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης ένα αρχείο με όνομα A.Code...κτλ το οποίο έχει μέγεθος όσο το βίντεο που παρακολούθησες.Απλά το σβήνεις μετά και όλα οκ αλλά πολλοί δεν το έχουν πάρει χαμπάρι και δεν ξέρουν τι φταίει με τον χώρο τους""

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο 6732 μτκ του E4g είναι καλύτερος από τον 6582 μτκ του E4 καθώς επίσης και οι αντίστοιχες gpu; Και επίσης αυτές η μάλι gpu πάνε πακέτο με τους mediatek; Είναι δηλαδή της mediatek ή μήπως είναι κατασκευής Samsung; (το λέω γιατί στα exynos φοράει τις Mali gpu η Samsung)

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο εδώ και 2 βδομάδες περίπου αποθηκευονται στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου πάρα πολλά αρχεία με την ονομασία ACodec.OMX

Αποθηκευονται πάρα πολλά και πιάνουν πολύ χώρο. Σήμερα μόνο έσβησα κάπου στα 200++

Να φταίει κάποια εφαρμογή για αυτό ή μπορεί να είναι ιός?

 

Iός δεν νομίζω να είναι. Τσέκαρε το όμως με κανένα antivirus καλού κακού.

Επίσης δοκίμασε κάποια εφαρμογή τύπου clean master. Καθαρίζει τον αποθηκευτικό χώρο από άχρηστα αρχεία και ελευθερώνει ram.

Το κίνητο ρολάρει καλύτερα έτσι.

Τουλάχιστον μέχρι να βγάλει κάποιο update η sony.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω. Ενώ έχει επιλογή στον αποθηκευτικο χώρο (σύνδεση εξωτερικού usb) , όταν συνδέω το στικάκι δεν το βλέπει.
Link to comment
Share on other sites

Είχα φτιάξει στη μουσική μερικά playlists και ξαφνικά μετά από δύο εβδομάδες μου τα έσβησε.Όχι εντελώς,υπάρχουν,αλλά με το που μπαίνω στο playlist μου το εμφανίζει κενό από τραγούδια.Το έχει κάνει σε κάποιον άλλον?
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Ούτε ιός είναι ούτε φταίει κάποια εφαρμογή.Το κάνει από τη "μάνα του" οπότε μην ανησυχείς.Μακάρι να διορθωθεί με update.Το είχαμε γράψει και σε κάποιες σελίδες νωρίτερα:

"" 4)Μειώνεται ο διαθέσιμος χώρος αισθητά χωρίς να κατεβάζεις το ο,τιδήποτε.Δεν είναι πρόβλημα αυτό αλλά δημιουργείται από τον εξής λόγο.Κάθε φορά που βλέπεις ένα βιντεάκι(πχ youtube)δημιουργείται στον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης ένα αρχείο με όνομα A.Code...κτλ το οποίο έχει μέγεθος όσο το βίντεο που παρακολούθησες.Απλά το σβήνεις μετά και όλα οκ αλλά πολλοί δεν το έχουν πάρει χαμπάρι και δεν ξέρουν τι φταίει με τον χώρο τους""

Α οκ, δεν το είχα διαβάσει στις προηγούμενες σελίδες, σ ευχαριστώ!

Που είναι οι ρυθμίσεις στο κινητό για να μην δέχομαι κλήσεις με απόκρυψη;

Απ όσο έχω ψάξει δεν έχει ρυθμίσεις για μπλοκάρισμα αποκρύψεων ή γενικα κάποιου αριθμού.

Μπορείς όμως να κατεβάσεις το πρόγραμμα blacklist από το store που έχει πολλές επιλογές για μπλοκάρισμα κλήσεων

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

σκεφτομαι να αγορασω το συγκεκριμενο τηλεφωνο και θα θελα τη γνωμη σας αν αξιζει τον κοπο

μ ενδιαφερει η ευκολη και αβασανιστη περιηγηση στο νετ και στα σοσιαλ μεσω wifi καθως επισης και η ληψη αξθοπρεπων φωτο

αυτη τη στιγμη εχω ενα lg l9 II

μπορει καποιος να μου κανει μια συγκριση ή να μου προτεινει κατι αντιστοιχο σ αυτη τη τιμη ;;;

(βασικη προϋποθεση η μεγαλη οθονη)

:thanks:

RIDE HARD_LIVE FREE

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

σκεφτομαι να αγορασω το συγκεκριμενο τηλεφωνο και θα θελα τη γνωμη σας αν αξιζει τον κοπο

μ ενδιαφερει η ευκολη και αβασανιστη περιηγηση στο νετ και στα σοσιαλ μεσω wifi καθως επισης και η ληψη αξθοπρεπων φωτο

αυτη τη στιγμη εχω ενα lg l9 II

μπορει καποιος να μου κανει μια συγκριση ή να μου προτεινει κατι αντιστοιχο σ αυτη τη τιμη ;;;

(βασικη προϋποθεση η μεγαλη οθονη)

 

Ειναι καλο σχετικα τηλεφωνο.

Το UI της Sony ειναι κοντα στο stock Android.Το εχει ενας γνωστος και το εχω πιασει στα χερια μου.Η οθονη,ο ηχος και το μεγεθος ειναι καλο.Η μπαταρια αρκετα καλη απο οτι με ειπε.Δεν κολλησε καθολου αλλα μονο μια φορα στον chrome παγωσε η οθονη.Οι καμερες ειναι μετριες προς καλες.Η μπροστινη ειναι καλυτερη σε ποιοτητα και αναλυση.Για παιδια που βγαζουν selfies θα μεινουν ικανοποιημενοι.

Η πισω καμερα εχει σχετικα καλο βιντεο σε εικονα και ηχο(σε εξωτερικο χωρο τραβηξαμε κατι).

Οι φωτο ειναι καλες σε κανονικες συνθηκες αλλα το βραδυ αρχιζει να χαλαει η ποιοτητα.Καλυτερα να δεις και κανενα ελληνικο review.

Με 1GB Ram θα κανεις την δουλεια σου,αλλα οι καρτελες του browser καμια φορα θα φορτωνουν ξανα.Για μενα σαν δικαρτο αξιζει και επειδη εχω πιασει στα χερια μου xperia tipo,xperia e,xperia j,xperia m,xperia l,xperia e4 τα sony εχουν το πιο μαζεμενο,λιτο και χωρις σαβουρα UI.Για εμενα μαζι με το stock Android και lg ux 3.0 ειναι απο τα καλυτερα.Αλλες εναλλακτικες ειναι το lg l90 που ειναι καλυτερα απο το l9 ii.Επισης εχουμε το microsoft lumia 535.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω Νικολα

αν μπορει καποιος να μου κανε μια συγκριση με το lg που εχω θα με βοηθουσε

γινομαι κουραστικος αλλα ειμαι χωρις υπολογιστη και δε μπορω να κανω την αναζητηση που θα θελα μεσα απο το κινητο οποτε ζαλιζω εσας

:thanks:

RIDE HARD_LIVE FREE

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω Νικολα

αν μπορει καποιος να μου κανε μια συγκριση με το lg που εχω θα με βοηθουσε

γινομαι κουραστικος αλλα ειμαι χωρις υπολογιστη και δε μπορω να κανω την αναζητηση που θα θελα μεσα απο το κινητο οποτε ζαλιζω εσας

Συγκριτικά βίντεο με το κινητό σου, δυστυχώς δεν υπάρχουν. Όμως εδώ σου παραθέτω ελληνικά και ξένα reviews

Sony Xperia E4 hands-on (Greek):

Sony Xperia E4 Ελληνικό Hands-on video @TechValue…:

Sony Xperia E4 hands on review [Greek]:

Sony Xperia E4 - Unboxing (4K):

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έκανε κανένας την τελευταία αναβάθμιση;

 

Σου ήρθε?Έχω δεί ότι ανακοινώθηκε εδώ και κανά μήνα αλλά δεν μου έχει έρθει ακόμα.Μου λέει ότι είναι ενημερωμένο.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia E4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...