Jump to content

Sony Xperia E4


alexakos7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα σας παιδια εχω βρει εδω Upgrade/Update Sony Xperia E Dual to 5.0 Lollipop ενα οδηγο ο οποιος σου λεει πως να κατεβασεις τα ROM για το lollipop και θα ηθελα να μαθω κατα ποσο θα ισχυ αυτο το πραγμα ; Επισης υπαρχει καποιος εναλλακτηκος τροπος για να περασω το lollipop στην συσκευη μου ; Δεν ξερω κατα ποσο θα ανακοινωθει απο την Sony μετα απο ενα δυο χρονια αντε τρεια το πολυ οτι θα βγαλει το lollipop για αυτη την συγκεκριμενη συσκευη επειδη ειναι νεα συσκευη πριν απο ενα μηνα εχει βγει οποτε για μενα προσωπικα το βρισκω αδικια να μην βγει το lollipop γι αυτη την συσκευη.

Σας ευχαριστω πολυ.

 

Η Sony έχει δώσει τα sources του lollipop για πολλά από τα κινητά της αλλά θα σου έλεγα να μην το δοκιμάσεις, σε όποιον "οδηγό" κι αν πέσεις, γιατί σε αυτές τις εκδόσεις δεν υπάρχουν όλοι οι οδηγοί hardware (πχ για το Ε3 που έχω η ανεπίσημη έκδοση lollipop δεν έχει τους drivers για το wifi και το LTE). Το Xperia E4 θα πάρει lollipop πάντως, όχι σε 1-2 χρόνια αλλά από Ιούνιο και μετά (το πιθανότερο), αφού τελειώσει η Sony με την διάθεση του L στην σειρά Z.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 343
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η Sony έχει δώσει τα sources του lollipop για πολλά από τα κινητά της αλλά θα σου έλεγα να μην το δοκιμάσεις, σε όποιον "οδηγό" κι αν πέσεις, γιατί σε αυτές τις εκδόσεις δεν υπάρχουν όλοι οι οδηγοί hardware (πχ για το Ε3 που έχω η ανεπίσημη έκδοση lollipop δεν έχει τους drivers για το wifi και το LTE). Το Xperia E4 θα πάρει lollipop πάντως, όχι σε 1-2 χρόνια αλλά από Ιούνιο και μετά (το πιθανότερο), αφού τελειώσει η Sony με την διάθεση του L στην σειρά Z.

Καλημερα φιλε μου τι εννοεις δηλ μολις τελιωσει την διαθεση του L (Lolliport) στην σειρα Ζ και μετα θα ξεκινησει με την σειρα Ε4 ;

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας παιδια εχει βγει μια νεα ενημερωση:

Εκδοση 24.0.Α.3.8 108.8ΜΒ

ΤΙ ΝΕΟ ΥΠΑΡΧΕΙ:

Το πιο προσφατο λογισμικο Android ειναι τωρα διαθεσιμο για την Sony για τη συσκευη σας Xperia.

Ενημερωστε το λογισμικο σας για να αποκτησετε τις πιο προσφατες δυνατοτητες και να εκμεταλλευτειτε στο επακρο τη συσκευη σας Xperia.

Σημειωσις: Απο αυτη την ενημερωση λογισμικου δεν θα επηρεαστει κανενα απο τα υπαρχοντα δεδομενα χρηστη.

Μπορειτε επισης να χρησιμ ενανα υπολογ για την ενημερωση της συσκευης σας. Διαβαστε αυτη την επι. στη διευθ: http://sonymobile.com/update

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

4.4.2 ή 4.4.4 φοράς;

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

4.4.2 ή 4.4.4 φοράς;

 

4.4.4 KIT-KAT

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

4.4.4 KIT-KAT

Δεν νομίζω να πάρεις λολιποπ ακόμα μιας και δεν έχει έρθει ολοκληρωτικά στην Ζ σειρά. Κάποια περαιτέρω αναβάθμιση της ΚΚ θα είναι.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να πάρεις λολιποπ ακόμα μιας και δεν έχει έρθει ολοκληρωτικά στην Ζ σειρά. Κάποια περαιτέρω αναβάθμιση της ΚΚ θα είναι.

Ναι φιλε μου αλλα γιατι να μην παω σε λολιποπ αφου ειναι ΝΕΟ ΚΙΝΗΤΟ του 2015 λογικα μετα απο ενα ή δυο χρονια θα παω σε λολιποπ δεν μπορει να το αφησουν ετσι τα νεα τα κινητα να μην προχωρησουν σε αναβαθμιση.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μου αλλα γιατι να μην παω σε λολιποπ αφου ειναι ΝΕΟ ΚΙΝΗΤΟ του 2015 λογικα μετα απο ενα ή δυο χρονια θα παω σε λολιποπ δεν μπορει να το αφησουν ετσι τα νεα τα κινητα να μην προχωρησουν σε αναβαθμιση.

Εννοείται πως είναι καινούριο και σηκώνει άνετα λολιποπ, αν όμως η Σόνυ δεν βγάλει επίσημη αναβάθμιση... Ε σιγά.. Υπάρχουν και οι custom roms. Εγώ να φανταστείς φοράω λολιποπ στο live with walkman μου που είναι σχεδόν 4ετιας κινητό.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 μέρες έχει που το πήρα!

Ωραία οθόνη, καλή κάμερα, καλο βάρος, είναι εύκολο στο χέρι αν και μεγαλούτσικο, αρκετά γρήγορο, την μπαταρία την έσκισα και πριν λίγο το έβαλα να φορτίσει απο χθες ενώ όταν το άνοιξα ήταν στο 70%

Το μόνη αρνητικό μέχρι στιγμής είναι το κουμπί της επιστροφής, δείχνει σαν να κολλάει ορισμένες φορές!

Link to comment
Share on other sites

2 μέρες έχει που το πήρα!

Ωραία οθόνη, καλή κάμερα, καλο βάρος, είναι εύκολο στο χέρι αν και μεγαλούτσικο, αρκετά γρήγορο, την μπαταρία την έσκισα και πριν λίγο το έβαλα να φορτίσει απο χθες ενώ όταν το άνοιξα ήταν στο 70%

Το μόνη αρνητικό μέχρι στιγμής είναι το κουμπί της επιστροφής, δείχνει σαν να κολλάει ορισμένες φορές!

 

Καλοριζικο!!! Το notification led ξερω οτι ειναι μικρο αλλα ειναι ευδιακριτο οταν εχεις καποια ειδοποιηση;;; Επισης αλλαζει χρωμα αναλογα με την ειδοποιηση; Σε ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Το είδα σήμερα στον Γερμανό αλλά δεν μου γέμισε και πολύ το μάτι. Ειδικά η ανάλυση του είναι σχεδόν ίδια με το Ε1 που έχω για 2ο κινητό. Επίσης δεν μου άρεσε και τόσο η εμφάνιση του. Λιγάκι άγαρμπο το κόψιμο του.
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο!!! Το notification led ξερω οτι ειναι μικρο αλλα ειναι ευδιακριτο οταν εχεις καποια ειδοποιηση;;; Επισης αλλαζει χρωμα αναλογα με την ειδοποιηση; Σε ευχαριστω!

τι εννοεις "αναλογα με την ειδοποιηση";

Απ'οτι ειδα αλλαζει χρωματα, εχει σιγουρα ασπρο, κοκκινο και πρασινο

το κοκκινο και το πρασινο τα εμφανιζει σαν ενημερωσεις για την μπαταρια, το ασπρο δεν παρατηρησα αν ειναι για αναπαντητες ή και για τις αλλες ειδοποιησεις.

 

Το πηρα για την κορη μου, για την ωρα ειναι ευχαριστημενη, βεβαια η μπαταρια δεν παει ποτε 2η μερα, καθε βραδυ ειναι στην πριζα...

 

Θα κοιταξω το λεντακι το απογευμα και θα σου πω (εχει ενα σκασμο ενημερωσεις η μικρη, ποσα χρωματα να αλλαξει το έρμο; :lol:)

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις "αναλογα με την ειδοποιηση";

Απ'οτι ειδα αλλαζει χρωματα, εχει σιγουρα ασπρο, κοκκινο και πρασινο

το κοκκινο και το πρασινο τα εμφανιζει σαν ενημερωσεις για την μπαταρια, το ασπρο δεν παρατηρησα αν ειναι για αναπαντητες ή και για τις αλλες ειδοποιησεις.

 

Το πηρα για την κορη μου, για την ωρα ειναι ευχαριστημενη, βεβαια η μπαταρια δεν παει ποτε 2η μερα, καθε βραδυ ειναι στην πριζα...

 

Θα κοιταξω το λεντακι το απογευμα και θα σου πω (εχει ενα σκασμο ενημερωσεις η μικρη, ποσα χρωματα να αλλαξει το έρμο; :lol:)

Καλημερα φιλε μου το ασπρο νμζω αναβει μονο για αλλες ειδοποιησεις οπως στο messenger του φβ δεν ειμαι και βεβαιος τα αλλα ειναι πολυ σωστα οπως τα ειπες.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή η μπαταρία δεν βγαίνει και κολλήσει το κινητό όταν βγάζουμε το καπάκι στα πλάγια έχει ένα μικρό κουμπάκι που γράφει Off, θέλει στυλό για να το πατήσεις και να κάνει Reset.
Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις "αναλογα με την ειδοποιηση";

Απ'οτι ειδα αλλαζει χρωματα, εχει σιγουρα ασπρο, κοκκινο και πρασινο

το κοκκινο και το πρασινο τα εμφανιζει σαν ενημερωσεις για την μπαταρια, το ασπρο δεν παρατηρησα αν ειναι για αναπαντητες ή και για τις αλλες ειδοποιησεις.

 

Το πηρα για την κορη μου, για την ωρα ειναι ευχαριστημενη, βεβαια η μπαταρια δεν παει ποτε 2η μερα, καθε βραδυ ειναι στην πριζα...

 

Θα κοιταξω το λεντακι το απογευμα και θα σου πω (εχει ενα σκασμο ενημερωσεις η μικρη, ποσα χρωματα να αλλαξει το έρμο; :lol:)

Σε ευχαριστω για την απαντηση :) για δευτερο το θελω να μην κουβαλαω το iphone στην παραλια :-p σε ενα ΝΟΤΕ 2 που ειχα το led γινοταν πρασινο σε ειδοποιησεις fb messenger μπλε στα sms μωβ στο viber κοκ. Μηπως υπαρχει καποιος τροπος ρυθμισης; Υπαρχουν και καποια προγραμαματα για αυτο αλλα δεν ξερω αν ειναι συμβατα!

Edited by thiseas
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση :) για δευτερο το θελω να μην κουβαλαω το iphone στην παραλια :-p σε ενα ΝΟΤΕ 2 που ειχα το led γινοταν πρασινο σε ειδοποιησεις fb messenger μπλε στα sms μωβ στο viber κοκ. Μηπως υπαρχει καποιος τροπος ρυθμισης; Υπαρχουν και καποια προγραμαματα για αυτο αλλα δεν ξερω αν ειναι συμβατα!

το λεντακι αλλαζει πολλα χρωματα.

στις αναπαντητες και στο viber βγαζει ασπρο (ισως και λιγο γαλαζιο :lol:) χρωμα

 

στα μνμ απο :lol: messenger βγαζει ενα (πορτοκαλι κατ'εμε) πρασινωπο (κατα την κορη) χρωμα.

 

τωρα αν πεσουν πολλες ειδοποιησεις μαζεμενες... :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

το λεντακι αλλαζει πολλα χρωματα.

στις αναπαντητες και στο viber βγαζει ασπρο (ισως και λιγο γαλαζιο :lol:) χρωμα

 

στα μνμ απο :lol: messenger βγαζει ενα (πορτοκαλι κατ'εμε) πρασινωπο (κατα την κορη) χρωμα.

 

τωρα αν πεσουν πολλες ειδοποιησεις μαζεμενες... :lol::lol::lol:

 

Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση! Ημουν μεταξυ αυτου και του lenovo a536 αλλα τελικα μαλλον προς το sony θα παω! Αν παρατηρησεις οτιδηποτε αρνητικο-σπαστικο ενημερωσε μας! Μεσα στο Μαΐο προκειται να γινει η αγορα οποτε υπαρχει χρονος :)

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει κάποιος να αγοράσει το Ε4 ή καλύτερα να περιμένει για το E4g?

 

To E4g έχει μικρότερη οθόνη στις 4,7" σε σχέση με τις 5,0" του E4. Έχουν και άλλες μικροδιαφορές οπότε δεν διαφέρουν μόνο στο LTE.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παίδες. Έχω το κινητό 3 μέρες.

Σε αυτές τις 3 μέρες λοιπόν, το κινητό

ανταποκρηνεται πολύ καλά. Ακόμα να το φορτισω!

Για τα λεφτά του, είναι απίθανο. Προσωπικά δεν βρίσκω τον λόγο να δώσω παραπάνω λεφτά για κινητό από την στιγμή που με 140 ευρώ μου παρέχει τα πάντα. Δεν θα το συγκρίνω βέβαια με κάποιο που έχει 700. Για την τιμή του πάντως... είναι πάρα πολύ.

Τώρα αν κολλάει ή αν η μπαταρία του θα τα παίξει γρήγορα δεν ξέρω, πάντως φαίνεται πολύ καλό για να είναι αληθινό! :-)

Αν είχε δηλαδή λίγο καλύτερη οθόνη, κάμερα 13αρα

Και είχε 400,πάλι τίμιο θα ήταν!

Ελπίζω να μην σας κούρασα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Κάτοχος του κινητού εδώ και μια εβδομάδα. Έχω το εξής πρόβλημα.

 

Το κινητό από την δεύτερη μέρα άρχισε τις επανεκκινήσεις φαινόμενο το οποίο είναι αρκετά συχνό και χωρίς λογική εξήγηση ακόμα και σε αναμονή. Δοκίμασα hard reset αλλά τα ίδια πάλι. Να το πάω για αντικατάσταση; ή προτείνετε κάτι άλλο;

:superman:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Κάτοχος του κινητού εδώ και μια εβδομάδα. Έχω το εξής πρόβλημα.

 

Το κινητό από την δεύτερη μέρα άρχισε τις επανεκκινήσεις φαινόμενο το οποίο είναι αρκετά συχνό και χωρίς λογική εξήγηση ακόμα και σε αναμονή. Δοκίμασα hard reset αλλά τα ίδια πάλι. Να το πάω για αντικατάσταση; ή προτείνετε κάτι άλλο;

Από που το αγόρασες; Αν δεν έχει περάσει το DOA πήγαινε για αντικατάσταση.

Δοκίμασε πρώτα να κάνεις repair μέσω του PC Companion.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Από που το αγόρασες; Αν δεν έχει περάσει το DOA πήγαινε για αντικατάσταση.

Δοκίμασε πρώτα να κάνεις repair μέσω του PC Companion.

 

Αγορασμένο από Γερμανό 24/03. Δυστυχώς δεν έχω υπολογιστή αυτές τις μέρες.

:superman:
Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις προβλημα με την καμερα του κινητου;

 

μαλλον καποιο θεματακι υπαρχει με το λογισμικο της.

Πολλες φορες οταν ανοιγει η κορη την καμερα, εχει "μαυρη οθονη" για 2-3 λεπτα και μετα λειτουργει κανονικα.

 

Αν μπει απο Retrica ξεκιναει παντα κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. Εχω το xperia m το οποιο ειναι αθλιο κινητο. Εχει χαλια καμερα, χαλια ποιοτητα η μπαταρια πεφτει αστραπη με λιγη χρηση και κολλαει απιστευτα. Και για αυτο δεν θελω να δωσω τσαμπα λεφτα ΠΑΛΙ! Θα δω διαφορα με το Ε4? Η μπαταρια οπως λετε ολοι ειναι καλη. Η αναλυση ομως? Θα δω διαφορα απο το Μ? εφαρμογες εχω τιποτα viber κλπ και κανα παιχνιδακι τυπου farm hero saga! θα κολλαει?
Link to comment
Share on other sites

Πόσα GB από τα 8 της συσκευής είναι διαθέσιμα στον χρήστη?
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia E4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...