Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια!!!Λοιπον αφου παρελαβα απο επισκευη το κινητουλη μου μετα απο 2 και κατι μηνες μου το στειλανε με την 4.4.4!!!Αφου λοιπον καθησα και το ξαναεστησα κατι με ετρωγε να δοκιμασω επιτελους να κανω για πρωτη φορα αλλαγη ρομ!!!

Πρεπει να το ξανακανω εργοστασιακες η κατευθειαν ετσι βαραω στο ψαχνο???

Λοιπον κατεβασα τους drivers SP_Driver_v2.0 απο την πρωτη σελιδα τους εκανα εγκατασταση ολα καλα!!!

Κατεβασα SP Flash tools την εκδοση SP_Flash_Tool_v5.1452.00.zip ξεζιπαρω και κανω εγκατασταση ανοιγει και αυτο ολα καλα!!!

Κατεβασα κατευθειαν την Jiayu S3 RC4 (released jan. 2016 by JIAYU / Germany) την παω επιφανεια εργασιας να την εχω ευκολη ολα καλα και εδω!!!

Με ανοιχτο το SP FlashTools παταω στο Scatter-loading και βαζω απο την ρομ το MT6752_Android_scatter.txt!!!

Διαλεγω το firmware upgrade μιας και παω απο 4.4.4 σε 5.1 κανω και το check options-ξανα options-connections-δεξια τσεκαρω usb και high speed

Στο απο κατω που γραφει Download το κουτακι που λεει DA DL All with Checksum το αφηνω κενο η το τσεκαρω και αυτο???

Μετα παταω download και ακολουθω το βημα 7 που λεει

""""""Σβήνουμε το τηλέφωνο. Βγάζουμε την μπαταρία και την ξαναβάζουμε. Συνδέουμε με τον υπολογιστή -σβηστό!-(εδω μαλλον εννοει το τηλεφωνο κλειστο ετσι???)

(Καλό είναι να συνδεθεί σε είσοδο usb της μητρικής και όχι σε usb hub, επίσης καλό είναι το τηλέφωνο να είναι τοποθετημένο

κάπου σταθερά και όχι στο χέρι μας κατά τη διάρκεια της διαδικασίας)

Σε αυτό το σημείο ο υπολογιστής θα αναγνωρίσει την νέα συσκευή και θα την εγκαταστήσει με την βοήθεια των driver που βάλαμε πιο πάνω, μόλις ολοκληρωθεί αυτό, αμέσως θα αναλάβει δράση το SP FlashTools και θα περιμένουμε να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

Αν όλα πήγαν καλώς θα δούμε την επόμενη εικόνα και μπορούμε να αφαιρέσουμε το κινητό από την USB, και να προχωρήσουμε

στην ενεργοποίησή του.

 

Αυτα και ο θεος βοηθος η πρεπει να κανω κατι αλλο πριν η μετα????ΑΑΑΑ Ξεχασα να αναφερω οτι εχω windows 10

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!!!Λοιπον αφου παρελαβα απο επισκευη το κινητουλη μου μετα απο 2 και κατι μηνες μου το στειλανε με την 4.4.4!!!Αφου λοιπον καθησα και το ξαναεστησα κατι με ετρωγε να δοκιμασω επιτελους να κανω για πρωτη φορα αλλαγη ρομ!!!

Πρεπει να το ξανακανω εργοστασιακες η κατευθειαν ετσι βαραω στο ψαχνο???

Λοιπον κατεβασα τους drivers SP_Driver_v2.0 απο την πρωτη σελιδα τους εκανα εγκατασταση ολα καλα!!!

Κατεβασα SP Flash tools την εκδοση SP_Flash_Tool_v5.1452.00.zip ξεζιπαρω και κανω εγκατασταση ανοιγει και αυτο ολα καλα!!!

Κατεβασα κατευθειαν την Jiayu S3 RC4 (released jan. 2016 by JIAYU / Germany) την παω επιφανεια εργασιας να την εχω ευκολη ολα καλα και εδω!!!

Με ανοιχτο το SP FlashTools παταω στο Scatter-loading και βαζω απο την ρομ το MT6752_Android_scatter.txt!!!

Διαλεγω το firmware upgrade μιας και παω απο 4.4.4 σε 5.1 κανω και το check options-ξανα options-connections-δεξια τσεκαρω usb και high speed

Στο απο κατω που γραφει Download το κουτακι που λεει DA DL All with Checksum το αφηνω κενο η το τσεκαρω και αυτο???

Μετα παταω download και ακολουθω το βημα 7 που λεει

""""""Σβήνουμε το τηλέφωνο. Βγάζουμε την μπαταρία και την ξαναβάζουμε. Συνδέουμε με τον υπολογιστή -σβηστό!-(εδω μαλλον εννοει το τηλεφωνο κλειστο ετσι???)

(Καλό είναι να συνδεθεί σε είσοδο usb της μητρικής και όχι σε usb hub, επίσης καλό είναι το τηλέφωνο να είναι τοποθετημένο

κάπου σταθερά και όχι στο χέρι μας κατά τη διάρκεια της διαδικασίας)

Σε αυτό το σημείο ο υπολογιστής θα αναγνωρίσει την νέα συσκευή και θα την εγκαταστήσει με την βοήθεια των driver που βάλαμε πιο πάνω, μόλις ολοκληρωθεί αυτό, αμέσως θα αναλάβει δράση το SP FlashTools και θα περιμένουμε να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

Αν όλα πήγαν καλώς θα δούμε την επόμενη εικόνα και μπορούμε να αφαιρέσουμε το κινητό από την USB, και να προχωρήσουμε

στην ενεργοποίησή του.

 

Αυτα και ο θεος βοηθος η πρεπει να κανω κατι αλλο πριν η μετα????ΑΑΑΑ Ξεχασα να αναφερω οτι εχω windows 10

 

Κι εγώ μια από τα ίδια. 2 μήνες στο vickmall και παρέλαβα προχθές με 4.4.4. Πριν την επισκευή έιχε extreme 5.1 και μπρικάρισε από μόνο του! Κι έτσι σκέφτομαι να το αφήσω στην ησυχία του με την kitkat αφού και με αυτήν πάλι πετάδην πάει η κινητάρα!

Nubia M2. LeEco Le pro1 x800 US 5.5.011s official stable (CrisBal) . Cubot Max MT6753 3GB ram/ 32GB, android 6.0, Xiaomi mi10 lite 5G
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μια από τα ίδια. 2 μήνες στο vickmall και παρέλαβα προχθές με 4.4.4. Πριν την επισκευή έιχε extreme 5.1 και μπρικάρισε από μόνο του! Κι έτσι σκέφτομαι να το αφήσω στην ησυχία του με την kitkat αφού και με αυτήν πάλι πετάδην πάει η κινητάρα!

 

Εμενα παλι κατευθειαν με πεταξε το σπαστικο recents apps εκανε εγκατασταση μονο του εφαρμογη οτι να ναι και με τις 2 καινουριες μπαταριες που εχω εκανε το γνωστο απο 100% 50 η 1% δεν ανοιγε παρ μονο αν την εβγαζα την μπαταρια και γενικα θελω επιτελους να αλλαξω αλλα να το κανω σωστα μην μεινω παλι χωρις κινητο!!!

Link to comment
Share on other sites

τα ιδια προβληματα ειχα με την 4.4.4

βαλτε ρε παιδια την RC5 και δεν θα εχετε κανενα προβλημα

δεν μπορω να καταλαβω γιτι δεμ το εχετε κανει ακομα ειναι υπερβολικα ευκολο

Link to comment
Share on other sites

τα ιδια προβληματα ειχα με την 4.4.4

βαλτε ρε παιδια την RC5 και δεν θα εχετε κανενα προβλημα

δεν μπορω να καταλαβω γιτι δεμ το εχετε κανει ακομα ειναι υπερβολικα ευκολο

 

Ετσι οπως τα λεω παραπανω ειναι σωστα ???μπορω κατευθειαν rc5???

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως τα λεω παραπανω ειναι σωστα ???μπορω κατευθειαν rc5???

θα σας πω τι κανω εγω και πιστεψε με το εχω κανει σε πανω απο 10 mtk κινητα και ολα πανε καλα

1 εγκααθιστουμε τουσ drivers

2 κατεβαζουμε τη ρομ τη παω επιθανεια εργασιας μονο και μονο για να τη βρω πιο ευκολα

3 ανοιγω spflash tool π;αω στο scarter loading παταω πανω και μετα παω στην επιφανεια εργασιας που εχω τη ρομ

και βρισκω το mt6592 scarter.txt το κλικαρω

4 στο spflash tool διαλεγω firmwaare update αν παω απο 4.4.4 σε 5.1 αλλιως διαλεγω download only

5 σβηνω το κινητο και δεν το εχω συνδεμενο με το pc (αν θελετε βγαλτε τη μπαταρια και βαλτε τη ξανα )

6 στο spflash tool παταω το download κουμπι

7 τοποθετω σε σταθερο μερος το κινητο και το συνδεω με το pc οχι σε usb3 θυρα

περιμενετε να τελειωσει

οταν τελειωσει ξεσυνδεω το κινητο και το ανοιγω

 

αυτο ηταν αν καποιοσ θελει μπορω να τον βοηθησω μεσω teamviwer

 

ναι μπορουμε να παμε αμεσωσ σε RC5

Edited by sokolataki
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μετά από μερικές δοκιμές τα κατάφερα και την πέρασα χάρις την πολύτιμη βοήθεια σας. Το πρόβλημα ήταν η θύρα usb του laptop μου.

Χίλια ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μετά από μερικές δοκιμές τα κατάφερα και την πέρασα χάρις την πολύτιμη βοήθεια σας. Το πρόβλημα ήταν η θύρα usb του laptop μου.

Χίλια ευχαριστώ και πάλι.

 

ωραιος μπραβο φιλε να ευχαριστηθεις το κινητο σου

Link to comment
Share on other sites

ωραιος μπραβο φιλε να ευχαριστηθεις το κινητο σου

 

Άλλη χάρη όταν το κάνεις μόνο σου.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα ρε παιδια παρακολουθω καθε μερα στο φορουμ και απορω γιατι καποιοι απο εσας εχουν μεινει σε 4.4.4

η RC5 ειναι πραγματικα απροβληματιστη κανενα μα κανενα προβλημα δεν προκειται να σας βγαλει.

εγω οταν ειχα το κινητο με την 4.4.4 ηθελα να το πεταξω ειχα ενα σωρο προβληματα ειδικα με τη μπαταρια

τωρα μου εχου ζητησει να το πουλησω και πολυ απλα δεν το δινω

η διαδικασια για να πατε σε rc5 ειναι απλουστατη καντε το να σταματησουν τα προβληματα σας απο την αλλη γουστα ειναι αυτα οποτε καντε οτι θελετε

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αφου κατάφερα να κάνω την αναβάθμιση εγώ μπορείτε όλοι να τα καταφέρετε.

 

 

ο καθενας μπορει να το κανει ειναι αρκετα απλο. μη υποτιμας τον εαυτο σου αν ασχολειθεις λιγο θα δεις οτι ειναι ενα παιχνιδακι

γενικα ολα τα mtk κινητα ειναι αρκετα απλα στο περασμα λογισμικου αλλου ειναι τα δυσκολα

γενικα αν ασχοληθει καποιος λιγο θα δει οτι το κινητο που εχουμε ειναι πραγματικα πολυ καλο το λογισμικο του ειναι χαλια μιλαω για το 4.4.4

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το πρόβλημα της μπαταρίας που έχει διορθωθεί στην rc5 Μπορεί να μου πει κάποιος τι άλλες διαφορές έχει η rc4 με την rc5; θα ήθελα και θετικές αλλά και αρνητικές διαφορές παρακαλώ.

 

Στάλθηκε από το JY-S3 μου

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το πρόβλημα της μπαταρίας που έχει διορθωθεί στην rc5 Μπορεί να μου πει κάποιος τι άλλες διαφορές έχει η rc4 με την rc5; θα ήθελα και θετικές αλλά και αρνητικές διαφορές παρακαλώ.

 

Στάλθηκε από το JY-S3 μου

 

γρηγορη φορτιση

Link to comment
Share on other sites

γρηγορη φορτιση

 

Εχει fast charge RC5 οταν έδωσα το κινητο το Jiayu S3 advanced στον αδερφό μου εγώ πήρα το LeEco MAX 2 είχα φορεμενη την RC5 με το πατσακι που είχε βγει με την rc4. Απενεργοποιησα την υπάρχον επιλογή που έχει η RC5.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω την rc4 και είμαι ευχαριστημένος αλλά επειδή θέλω το fast charge λέω νά πάω στην rc5 . Δεν πιστεύω σε θέμα μπαταρία νά έχει πρόβλημα ? Για την rc5 την κατέβάζω από το needrom? Γιατί δεν μπορώ νά τήν βρω μόνο την rc4 βρίσκω μπορεί κάποιος νά μου στείλει το link? Edited by dynamic4
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω την rc4 και είμαι ευχαριστημένος αλλά επειδή θέλω το fast charge λέω νά πάω στην rc5 . Δεν πιστεύω σε θέμα μπαταρία νά έχει πρόβλημα και γενικά ?

 

Fast charge μπορεις να έχεις και στην RC4

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

φλασαρε αυτο απο ρεκοβερι πανω στην rc4 και θα εχεις rc5

 

https://drive.google.com/open?id=0BwJNFhseA4WwY1hOd3NhdEcyV0k

Edited by sokolataki
Link to comment
Share on other sites

φλασαρε αυτο απο ρεκοβερι πανω στην rc4 και θα εχεις rc5

 

https://drive.google.com/open?id=0BwJNFhseA4WwY1hOd3NhdEcyV0k

 

θέλει υπολογιστή ή γίνεται και από το κινητό. ??????

Link to comment
Share on other sites

θέλει υπολογιστή ή γίνεται και από το κινητό. ??????

 

Μια χαρά το κατεβαζεις μπαίνεις ρεκοβερι το κάνεις εγκατάσταση και είσαι έτοιμος.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

θέλει υπολογιστή ή γίνεται και από το κινητό. ??????

Δεν θέλει τίποτα μπαίνεις στη recovery το κάνεις εγκατάσταση και είσαι μια χαρά

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παιδια πριν περασω απο 4.4.4 σε 5.1 να το κανω εργοστασιακες ρυθμισεις η κατευθειαν???

Κατευθειαν φίλε μου μη κόλασ προχωρά κι φοβάσαι

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμισεις στο sp flash tools που γραφει Download το κουτακι που λεει DA DL All with Checksum το αφηνω κενο η το τσεκαρω και αυτο???

 

 

τελικα τα καταφερα!!!χιχιχι νοιωθω σαν μικρο παιδακι που το πηραν παγωτο!!!χιλια ευχαριστω σε ολους!!!

 

Μια τελευταια ερωτηση !!! Λεει το sokolataki ""φλασαρε αυτο απο ρεκοβερι πανω στην rc4 και θα εχεις rc5""

Ωραια το κατεβασα και αυτο το ξεζιπαρω και κανω την ιδια διαδικασια η κατι αλλο????

Edited by panos4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...