Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι φιλε μου ολα εγιναν τοσο απλα. ειχα δοκιμασει τα παντα και ημουν ενα βημα πριν βαλω αλλη ΡΟΜ, και πανω που εψαχνα drivers(ακομα δε βρηκα) επεσα πανω σε αυτα τα apk, τα εγκατεστησα και ολα καλα. σκετη σφαιρα το κινητο...

 

παιζει ρολο ποια εκδοση εχει το τηλ. φιλε??

εγω εχω της μαμας και εχει κανει τα update ,τωρα εχω την τελευταια

S3 2015411-155027

Tο τηλ. μου ειναι με 2gb ram ενω το δικο σου με 3gb ,και εχει μεσα το Google play store ,και της Υπηρεσιες Google play εχει καποια σημασια αυτο ??

τα κατεβασα τα 2 apk στην καρτα που εχω βαλει ,αλλα φοβαμαι να τα κανω εγκατασταση ,μην τυχον και μου βγαλει παλι το ιδιο προβλημα που επαθα το μεγαλο Σαββατο δες εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6071567#post6071567

οποιος αλλος εχει φτιαξει τον συχρονισμο κανοντας απλα εγκατασταση αυτα τα 2 apk

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=59512822&postcount=649 και εχει την ιδια ρομ με εμενα ας απαντηση

Link to comment
Share on other sites

Φίλε thagra, γιατί δεν σταμάτησες στο 7. βήμα που λες ότι όλα ήταν μια χαρά και με Gaps μέσα? γιατί έπρεπε να συνεχίσεις στην Κινέζικη έκδοση κλπ κλπ ?

τι δεν κατάλαβα από τα γραφόμενά σου?

 

Όπως γράφω και πιο κάτω στο μήνυμα ήθελα να δοκιμάσω και την κινέζικη καθώς στο κινέζικο site που αναλύουν τις τροποποιήσεις των ROM για την τελευταία έγραφε ότι rear camera video effect fix. Αυτό με τη μετάφραση αλλά κάτι πείραξαν στην τελευταία που αφορά την κάμερα.

Το γράφω και στο πάνω μήνυμα ότι το βίντεο του είναι το μόνο απογοητευτικό που έχω βρει μέχρι στιγμής στο κινητό οπότε ήθελα να δοκιμάσω την κινέζικη αν βελτιώνει κάτι, που δεν κατάλαβα κάτι. Νομίζω ότι πρέπει να αποτελέσει προτεραιότητα της JIAYU η βελτίωση του βίντεο στην επόμενη αναβάθμιση. Το λέω σε όλους ότι, όποιος είναι στην 20150314 που είναι και Ιnternational αλλά και η τελευταία με GAPPS μέσα δεν αξίζει να πάει στην επόμενη. Δεν θα αντιληφθεί κάποια διαφορά. Τώρα αν για ψυχολογικούς λόγους ή ότι άλλο πιστεύει ο καθένας θέλει να πάει στην τελευταία 20150411, σας λέω ότι δουλεύει καμπάνα και σύμφωνα με την διαδικασία που γράφω. Βέβαια έχει το BAIDU (κινεζια) το οποίο βγαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.

Γράφω αυτό το μήνυμα περισσότερο για να βοηθήσω όσους αντιμετωπίσαν-ζουν τα ίδια θέματα με μένα και για να διαδώσω αυτά που έμαθα θεωρητικά και πρακτικά. Τονίζω ότι δεν ξέρω αν είναι τα καλύτερα άλλα σε μένα δούλεψαν.

 

Αρχικά έχω το θηρίο S3 advance. Το πήρα από vickamall (πολύ καλό μαγαζί) με την ROM S3SW 20150213-171816 η οποία από το όνομα περιέχει τα GAPPS. Νομίζω είναι ίδια με αυτήν http://www.needrom.com/download/s3s-nfc3gb-ram-2015-02-13/ .

Δεν ξέρω αν το μαγαζί τα έβαλε, ήταν εργοστασιακά ή οτιδήποτε άλλο.

 

Η πρώτη δυσκολία ήταν να κάνω Backup για SP flash ώστε να παίξω με τις ROM, καθώς με την συγκεκριμένη ROM το κινητό πετούσε. Δεν είχε θέματα πουθενά αλλά δεν έκανε update. Το έγραψα και πιο πάνω αλλά τελικά το MTK droid tool προς το παρόν παρόλο που αναγνωρίζει τον επεξεργαστή δεν μπορεί να εξάγει την ROM γιατί έχει άλλη διαμόρφωση η μνήμη. Ελπίζω στο εγγύς μέλλον να φτιαχτεί. Έτσι πέρασα στις δοκιμές αφού έκανα backup με το TWRP recovery.

 

Η δεύτερη δυσκολία ήταν ότι δεν υπάρχει πουθενά τι είναι η κάθε ROM. Υπάρχουν πολλές και όλες official αλλά πια η διαφορά τους άγνωστο. Έτσι από πολύ αναζήτηση κατάφερα να κάνω update αρχικά στην S3SW 20150314-141844 και στην συνέχεια στην S3S 20150411-154516. Το καλό είναι ότι όλα έγιναν σαν OTA update και δεν χρειάστηκα το SP Flash tool καθόλου. Αυτό βοηθάει και όσους δεν έχουν και πολύ γνώση από H/Y.

 

Τα βήματα εν τάχει έχουν ως εξής:

1. Κατέβασα από το επίσημο site την updated ROM το οποίο δίνει και τη δυνατότητα για αναβάθμιση χωρίς τη χρήση του SP Flash. http://www.ejiayu.com/en/News2-92-210.html. Σημειώνω ότι αυτή πρέπει να είναι η τελευταία international και γενικά ότι ROM έχει GAPPS δηλαδή το W στο κωδικό είναι international. Όλες οι άλλες είναι κινέζικες.

2. Έβαλα το Jiayu app στο κινητό από το playstore.

3. Εγκατέστησα από εκεί την TWRP. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι. Το TWRP είναι απαραίτητο οπότε με το Jiayu app όλα είναι εύκολα και επίσημα!!! (αν θέλει κάποιος μπορώ να πώ πως)

4. Έβαλα την ROM στην sd κάρτα χύμα. Το λένε και οι οδηγίες της σελίδας http://www.ejiayu.com/en/News2-92-174.html

5. Πήγα στο ΟΤΑ update και δεξιά πάνω έχει επιλογή για να κάνεις manual από την κάρτα.

6. Όλα ok στα μηνύματα παρόλο που είναι τρομακτικά και σε 1 λεπτό είχα το κινητό στο εν λόγω version.

7. Φυσικά όλα δουλεύουν μια χαρά γιατί είναι S3SW έκδοση άρα GAPPS και συγχρονισμός ήταν λειτουργικά.

 

Δηλ κι εγώ που έχω την S3SW 20150213-171816 έκδοση, θα πρέπει να κάνω αυτή την διαδικασία αν θέλω να αναβαθμίσω? δεν θα γίνει αυτόματα μέσω wifi?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό:

 

http://www.geekbuying.com/item/Jiayu-S3-5-5--FHD-Android-4-4-Smartphone-4G-LTE-MTK6752-Octa-Core-1-7-GHz-3GB-RAM-16GB-ROM-13-0MP-NFC-Miracast-OTG-White-344046.html

 

με το κανονικό S3 έχει μόνο διαφορά το μέγεθος RAM?

 

και έχει επιπλέον NFC

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αυτό κάνει για το δικό μας?

 

http://www.geekbuying.com/item/Qi-Wireless-Charging-Pad-Wireless-Charger-Black-327883.html

Link to comment
Share on other sites

Δηλ κι εγώ που έχω την S3SW 20150213-171816 έκδοση, θα πρέπει να κάνω αυτή την διαδικασία αν θέλω να αναβαθμίσω? δεν θα γίνει αυτόματα μέσω wifi?

 

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά δεν θα δεις OTA με WIFI στην επόμενη έκδοση. Μπορεί στο μέλλον να γίνει κάτι αλλά στην 20150314 και ειδικά στην 20150411 δεν έχει Update. Μπορείς να μείνεις σε αυτή που είσαι βέβαια καθώς δεν θα δεις καμία ιδιαίτερη διαφορά εκτός αν αντιμετωπίζεις προβλήματα. Μέχρι την 20150314 η διαδικασία είναι πανεύκολη. Μην σε φοβίζει. 5 λεπτά υπόθεση!!!

 

Update στην εμπειρία από το S3S με την 20140411.

4G Vodafone σφαίρα.

GPS κλειδώνει αμέσως. Στο Gmaps τσουλάει το στίγμα. Θα δοκιμάσω και με Igo Primo.

Η μπαταρία φορτώνει μέχρι το 94% :wacko: ?????? rly??? Τουλάχιστον μέρα με χρήση.

Φορτωμένο το κινητό με προγράμματα 700-900Mb RAM χρήση !!!!

Αntutu ~41000!!

Wifi σφαίρα

Όλα τα Gapps λειτουργικά και συγχρονισμός

Δίκτυα κινητής COSMOTE-VODAFONE χωρίς προβλήματα.

Καμία επανεκκίνηση προς το παρόν ή κόλλημα!

Link to comment
Share on other sites

thagra να σε ρωτησω ξανα μιας και βλεπω οτι εχεις και vodafon .με αυτον τον τροπο που εχεις εγκαταστησει το Play store το my vodafon μπορεις να το κανεις εγκατασταση ?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Σε ενημερωτικό που μου ήρθε σήμερα από το coolicool, το Jiayu S3 στην έκδοση των 3GB Ram με το κουπόνι JYS3, πέφτει στα 194.99$, 5$ πιο φθηνά απ' όλα τα άλλα μαγαζιά κατά το kimovil, όπως και η έκδοση των 2GB Ram, που και αυτή γίνεται η φθηνότερη απ' όλους, με το κουπόνι JIAYU2, και η τιμή γίνεται πια 179.99$.Και η δεύτερη τιμή είναι η πιο χαμηλή. Η ισχύ του κουπονιού είναι για 1 μήνα.....
Link to comment
Share on other sites

thagra να σε ρωτησω ξανα μιας και βλεπω οτι εχεις και vodafon .με αυτον τον τροπο που εχεις εγκαταστησει το Play store το my vodafon μπορεις να το κανεις εγκατασταση ?

ευχαριστω

 

Συγνώμη, δεν το είχα δει. Το εγκατέστησα κανονικά και παίζει. Βέβαια δεν έκανα Log in γιατί δεν την θέλω αυτήν την εφαρμογή. Είχα διαπιστώσει ότι μου έτρωγε αρκετούς πόρους στο προηγούμενο κινητό. Σε αυτό δεν νομίζω να έχει πρόβλημα αλλά δεν το χρειάζομαι. Πάντως έκανα εγκατάσταση και δουλεύει κανονικά. Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Jiayu S3 2GB ή Lenovo K3 Note; Έχω διαβάσει και τα δύο νήματα των συσκευών αλλά δεν έχω βρει άκρη. Να πω πως γνωρίζω από root,flash rom κτλ.
:chair:
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω 4G cosmote. Εβαλα καποιες ρυθμισεις που βρηκα στο google αλλα τιποτα. Το εχω ενεργοποιησει απο τον παροχο το 4G.

Μπορει καποιος να μου πει / δειξει τις ρυθμισεις της συσκευης του ?

 

Ευχαριστω .

 

Τελικα εφταιγε η sim card. Me 5e και to 4G πεταει. Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

thagra να σε ρωτησω ξανα μιας και βλεπω οτι εχεις και vodafon .με αυτον τον τροπο που εχεις εγκαταστησει το Play store το my vodafon μπορεις να το κανεις εγκατασταση ?

ευχαριστω

 

Εγώ με τη μαμά ρομ δε μπορώ να το εγκαταστήσω. Λέει η συσκευή δεν είναι συμβατή με αυτή την έκδοση. Δε γνωρίζω τι φταίει.

Καλύτερα ένα άθλιο τέλος παρά μια αθλιότητα χωρίς τέλος.
Link to comment
Share on other sites

Jiayu S3 2GB ή Lenovo K3 Note; Έχω διαβάσει και τα δύο νήματα των συσκευών αλλά δεν έχω βρει άκρη. Να πω πως γνωρίζω από root,flash rom κτλ.

 

To lenovo K3 Note έχει τραγική ποιότητα οθόνης. Αν βάλεις δίπλα δίπλα 4-5 κινητά αυτής της κατηγορίας μπορείς να το διακρίνεις εύκολα. Απο εκεί έκοψαν για να πέσουν στα 175$.

Το πραγματικό δίλημμα είναι Jiayu S3 3gb ή Meizu m1 2gb. Μόνο αυτά τα δύο έχουν και καλή κάμερα μέσα σ'όλα τα άλλα που προσφέρουν.

Και τα δύο κινητά έχουν τα ελαττώματά τους φυσικά αλλά για μένα του Jiayu είναι θέμα software(video playback, χειρότερη γενικά ΡΟΜ) ενώ του Μeizu θέμα hardware (δεν έχει θέση για SD καρτα, μη αποσπώμενη μπαταρία).

Για μένα το Meizu είναι καλύτερο κινητό αλλά τα αρνητικά του είναι σοβαρά και αδιόρθωτα σε αντίθεση με του Jiayu.

Link to comment
Share on other sites

To lenovo K3 Note έχει τραγική ποιότητα οθόνης. Αν βάλεις δίπλα δίπλα 4-5 κινητά αυτής της κατηγορίας μπορείς να το διακρίνεις εύκολα. Απο εκεί έκοψαν για να πέσουν στα 175$.

Το πραγματικό δίλημμα είναι Jiayu S3 3gb ή Meizu m1 2gb. Μόνο αυτά τα δύο έχουν και καλή κάμερα μέσα σ'όλα τα άλλα που προσφέρουν.

Και τα δύο κινητά έχουν τα ελαττώματά τους φυσικά αλλά για μένα του Jiayu είναι θέμα software(video playback, χειρότερη γενικά ΡΟΜ) ενώ του Μeizu θέμα hardware (δεν έχει θέση για SD καρτα, μη αποσπώμενη μπαταρία).

Για μένα το Meizu είναι καλύτερο κινητό αλλά τα αρνητικά του είναι σοβαρά και αδιόρθωτα σε αντίθεση με του Jiayu.

 

Το έχεις πιάσει στα χέρια σου το κινητό ή το είδες σε κάποιο βίντεο στο youtube;

:chair:
Link to comment
Share on other sites

Σε ενημερωτικό που μου ήρθε σήμερα από το coolicool, το Jiayu S3 στην έκδοση των 3GB Ram με το κουπόνι JYS3, πέφτει στα 194.99$, 5$ πιο φθηνά απ' όλα τα άλλα μαγαζιά κατά το kimovil, όπως και η έκδοση των 2GB Ram, που και αυτή γίνεται η φθηνότερη απ' όλους, με το κουπόνι JIAYU2, και η τιμή γίνεται πια 179.99$.Και η δεύτερη τιμή είναι η πιο χαμηλή. Η ισχύ του κουπονιού είναι για 1 μήνα.....

 

Μήπως ο κωδικός για το 3GB που γράφεις είναι λάθος; Μου βγάζει μήνυμα ότι δεν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις πιάσει στα χέρια σου το κινητό ή το είδες σε κάποιο βίντεο στο youtube;

 

Σε αρκετά video στο youtube μπορείς να διακρίνεις την διαφορά. Πάτα "lenovo k3 note vs..." και τσέκαρε το.

 

π.χ

 

Την καλύτερη οθόνη σε αυτά τα λεφτά βάση ποιότητας και προστασίας την έχει το Meizu. Το jiayu είναι σχετικά κοντά σε ποιότητα αλλα σε πολλά reviews τίθεται θέμα με την ύπαρξη gorilla glass άσχετα αν αναγράφετε στα τεχνικά χαρακτηριστικά.

Link to comment
Share on other sites

Σε αρκετά video στο youtube μπορείς να διακρίνεις την διαφορά. Πάτα "lenovo k3 note vs..." και τσέκαρε το.

 

π.χ

 

Την καλύτερη οθόνη σε αυτά τα λεφτά βάση ποιότητας και προστασίας την έχει το Meizu. Το jiayu είναι σχετικά κοντά σε ποιότητα αλλα σε πολλά reviews τίθεται θέμα με την ύπαρξη gorilla glass άσχετα αν αναγράφετε στα τεχνικά χαρακτηριστικά.

 

Οκ μην ξεχνάμε και την διαφορά τιμής ανάμεσα σε αυτά που είπες. Τέλος πάντων, έχω βγει εκτός θέματος.

:chair:
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ο κωδικός για το 3GB που γράφεις είναι λάθος; Μου βγάζει μήνυμα ότι δεν ισχύει.

Το έσβυσα το μήνυμα, αλλά βρήκα άλλον που τον δοκίμασα και ισχύει

forum-5

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=60135&stc=1&d=1430157286

Link to comment
Share on other sites

Σε αρκετά video στο youtube μπορείς να διακρίνεις την διαφορά. Πάτα "lenovo k3 note vs..." και τσέκαρε το.

 

π.χ

 

Την καλύτερη οθόνη σε αυτά τα λεφτά βάση ποιότητας και προστασίας την έχει το Meizu. Το jiayu είναι σχετικά κοντά σε ποιότητα αλλα σε πολλά reviews τίθεται θέμα με την ύπαρξη gorilla glass άσχετα αν αναγράφετε στα τεχνικά χαρακτηριστικά.

Τραγική οθόνη το lenovo όντως τραγικές γωνίες θεασης.... Την καλύτερη οθόνη μου φάνηκε ότι είχε το ecoo.. Πάντως το jiayu που το έχω στα χέρια μου η οθόνη του είναι τρομερή! Λιγο ψυχρή αλλά πολύ καλή!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει με τουμπαρατε (αστειεύομαι) το Jiayu το είχα στα υπόψιν μου καιρό τώρα, αλλά θα ήθελα οι κάτοχοι να μου πουν τα μειονεκτηματα και τα πλεονεκτηματα του κινητού.
:chair:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη αν έχει ερωτηθεί ξανά:

Το κινητό έχει dual 4g, δηλαδή πιάνει και στις 2 sim 4g; Γιατί τα περισσότερα δίκαρτα η μια sim πιάνει 2g. Το έχετε δοκιμάσει;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη αν έχει ερωτηθεί ξανά:

Το κινητό έχει dual 4g, δηλαδή πιάνει και στις 2 sim 4g; Γιατί τα περισσότερα δίκαρτα η μια sim πιάνει 2g. Το έχετε δοκιμάσει;

 

Ευχαριστώ.

 

οχι! dual 4g σημαινει fdd lte και td lte....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...