Jump to content

Facebook: Κυκλοφόρησε η lite έκδοση της εφαρμογής για Android (hands-on)


alkis_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν δεν έχει σοβαρές ελέιψης σε σχέση με την "full" (που λογικά θα έχει γιατι αλλιώς θα την καταργεί)...δεν νομίζω ότι είναι μόνο για αυτούς με.....αδύναμα κινητά. Όταν θυμηθώ το password στο facebook ( :rolleyes: ) θα το δοκιμάσω οπωσδήποτε.

 

Κι όμως φίλε octap79, δεν έχει σοβαρές ελλείψεις. Οτιδήποτε έκανα με τη κανονική έκδοση του FB (όσες φορές την έχω δοκιμάσει γιατί ποτέ δε μου άρεσε), μπορώ να το κάνω και στη Lite έκδοση το ίδιο άμεσα και εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα.....προσωπικά με καλύπτει. Δεν βλέπω κάποια σημαντική έλειψη μέχρι τώρα.

Για αρχή....

- Δεν έχει smooth scrolling

- Δεν έχει pinch to zoom στις φωτογραφίες (με 2πλο κλικ την ανοίγει 100%)

- Λείπουν αρκετά απο τα settings, αλλα όχι τα βασικά.

 

Μια συμβουλή, σε όσους έχουν κινητό με οθόνη μεγαλύτερη απο 3.5" ...στα settings βάλτε font size "small" και όλα γίνονται πιο...ωραία στο μάτι (το default είναι το "medium")

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποιω καν την εφαρμογη facebook. Ολα τα κανω μεσω του Chrome οπου συνδεομαι με https που ειναι πιο ασφαλες απο την εφαρμογη. Ασε που θεωρω αθλιο να χρειαζεσαι και 2η εφαρμογη το facebook messenger ωστε να μιλας στο chat μεσω της εφαρμογης. Αρχαρια πραγματα :lol:

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

To κακό είναι ότι μοιάζει σαν να βγήκε από WM του 2008, το καλό είναι ότι παίζουν τα μηνύματα (μια που αρνούμαι πεισματικά να βάλω τον messenger). Δεν ξέρω αν θα το κρατήσω.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι δεν μου άρεσε το πως ρολαρει. Το μόνο θετικό είναι ότι δεν χρειάζεται το Messenger

 

Ακριβώς, η αποκόλληση από το messenger λύνει τα χέρια σε πολλούς που δεν θέλουν υποχρεωτικά αυτο το έκτρωμα. :down:

Link to comment
Share on other sites

Must have εφαρμογή για όλα τα κινητά με 512 Ram και μονοπύρηνους επεξεργαστές. Μπορώ να πω ότι φέρνει πολύ στην εφαρμογή που είχα στο smartphone Nokia 5xxx (νομίζω ότι ήταν Symbian).

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Σ εμένα όλα δουλεύουν καλά, με εξαίρεση τα video που δεν μου δίνει επιλογή για αναπαραγωγή.Εχω εγκατεστημένο τον flash player. -Android 4.4.2 Cyanogen Rom Xperia Ray-
Link to comment
Share on other sites

Για το οτι δεν κανει αναπαραγωγη βιντεο ,εκτος απο τον φιλο επανω,δεν αναφερθηκε κανενας αλλος . Σε εσας παιζουν τα βιντεο ?

 

Τωρα για την φουλ εκδοση,οποιος δεν θελει να εχει και το facebook messenger εγκατεστημενο,ας κανει αυτο ...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τις δεις στην full έκδοση ακολουθώντας τη διαδρομή "μενού (πάνω δεξιά)-ροές-πιο πρόσφατα". ;)

 

έτσι ναι το ξέρω κ εγώ. απλά δεν υπαρχει σαν προεπιλογή που ήταν πιο παλιά πάνω αριστερά και μπορούσες να το κανείς μόνιμο να δειχνει τα πιο πρόσφατα η τα πιο σημαντικά.

Link to comment
Share on other sites

Η χρηση μονο browser για πλοηγηση στο Facebook σημαινει οτι δεν εχεις notifications ομως. Οποιος δεν τα θελει μια χαρα ειναι και ο browser.
Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ παίζει το εξής περίεργο. Η lite σέρνεται σε HTC one και πηγαίνει μια χαρά σε Xperia mini 4ετιας. Το αντίθετο συμβαίνει με την κανονική.

Υ.Γ. Η κανονική εφαρμογή εδώ και λίγες μέρες τρώει απίστευτη μπαταρία. Συμβαίνει σε άλλους;

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

την έβαλα και γω και επιτέλους εχω fb στο κινητό!:D εμένα πάντως με υπερκαλύπτει με αυτά που έχει! 2-3 αλλαγές και θα είναι τέλειο! επιτέλους και μία σωστή δουλειά από τους dev της fb!
Link to comment
Share on other sites

Την εβαλα και γω σε ενα zte blade 3.Μονοπυρηνο με 512mb ram και android 4.0.4 απλα πηγαινε σφαιρα και κοντραρε στα ισια τον opera mini.Δοκιμασα και στο galaxy s duos 2 αλλα δεν με βολεψε(εχω την 15.0.0.17.16).

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ένα bug ας το πούμε που εντόπισα είναι στο ζουμ των φωτογραφιών. Ενώ γίνεται αρχικά ζουμ, μετά δε μπορείς να μετακινηθείς πάνω στη φωτογραφία και μένει σε ένα σταθερό σημείο. Σίγουρα, σε κάποια μελλοντική αναβάθμιση θα λυθεί το πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...