Jump to content

[CAR] Mazda RX8 / RX7 (άπαντα Wankel κινητήρων)


Alexel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 870
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε όλα τα καινούργια αυτοκίνητα με xenon, οι αποχρώσεις ίδιες μου φαίνονται.....Τι να πώ, στο internet δεν μπορει να βρεθέι αυτή η πληροφορία?
mobile προβληματισμοί...
Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα καινούργια αυτοκίνητα με xenon, οι αποχρώσεις ίδιες μου φαίνονται.....Τι να πώ, στο internet δεν μπορει να βρεθέι αυτή η πληροφορία?

 

 

Τοτε δε γνωριζεις τιποτα περι φωτων xenon! :)

 

Τα φωτα xenon που ειναι σε αυτοκινητα παραγωγης με μαμα τετοια φωτα...ειναι συνηθως 8000Κ, αλλα υπαρχουν και με 6000Κ. Λογικα 8000Κ θα ειναι τα φωτα του.

 

Τα δικα μου, after market, ειναι 6000Κ. To hue του ασπρο-μπλε ειναι διαφορετικο. Αν το προσεξεις το καταλαβαινεις.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει μήπως κανείς, ποιά είναι τα τεχνικά χαρακτηριστηκά των φώτων xenon του RX-8;;

Τουλάχιστον πόσα Kelvin είναι;

 

Ρώτα στο http://www.rx8.gr

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

Τοτε δε γνωριζεις τιποτα περι φωτων xenon! :)

 

Τα φωτα xenon που ειναι σε αυτοκινητα παραγωγης με μαμα τετοια φωτα...ειναι συνηθως 8000Κ, αλλα υπαρχουν και με 6000Κ. Λογικα 8000Κ θα ειναι τα φωτα του.

 

Τα δικα μου, after market, ειναι 6000Κ. To hue του ασπρο-μπλε ειναι διαφορετικο. Αν το προσεξεις το καταλαβαινεις.

 

1) Όντως δεν γνωρίζω τίποτα για τα φώτα xenon, για εμένα είναι εντελώς άχρηστη πληροφορία, οπότε και δεν ασχολήθηκα ποτε :D :D

 

2) Και πάλι όλα ίδια μου φαίνοντε, εκτος από αυτά που έβαλε ενας φίλο μου και είναι πολύ μπλε (μπιαχ)

mobile προβληματισμοί...
Link to comment
Share on other sites

καλα εσυ ταξιδι πας με 120 ???????? τοτε αστο μην παρεις RX 8 ειναι ακριβο και καιει και πολυ και που και που μπαινει με το πλαι

(εκτος αν πηγαινεις μονο ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ)

 

 

Γιατι εσυ πας με 170;;;

 

Που; Στους κολωδρομους της Ελλαδας;!

 

Η ταχυτητα που μπορεις να κινηθεις ασφαλης ειναι 120 με 150...μετα ρισκαρεις να σκοτωθεις...εκτος αν το θεωρεις cool να πηγαινεις κομματια για να...ροπιασει το RX8!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια διαφορά ώς προς την εξωτερική εμφάνηση μεταξύ του cosmo και του challenge;;
http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Εάν δεις αυτή τη σελίδα http://www.mazda.gr/rx8_home/exoplismos.html στα Ελληνικής εισαγωγής το challenge δεν έχει σε καμμία έκδοση ηλιοροφή και xenon.

 

Αρα εξωτερικά δεν έχει ηλιοροφή και πλυστικά φώτων στον μπροστά προφυλακτήρα. Επειδή όμως υπάρχουν και Cosmo χωρίς ηλιοροφή το μόνο σίγουρο είναι τα πλυστικά των φώτων.

 

1.

http://img134.imageshack.us/img134/1382/rx81ra0.th.jpg

 

2.

http://img134.imageshack.us/img134/5299/rx82vg1.jpg

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ!

Κάτι διάβαζα και για μια ακόμα έκδοση, την revolution. Στο site της mazda δεν είδα κάτι. Μήπως δεν εισάγεται στην Ελλάδα;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ!

Κάτι διάβαζα και για μια ακόμα έκδοση, την revolution. Στο site της mazda δεν είδα κάτι. Μήπως δεν εισάγεται στην Ελλάδα;

 

Πουλιέτε κανονικά στην Ελλάδα και έχει και αρκετά στον δρόμο!

Η διαφορά του βρίσκετε κυρίως στις ζάντες!

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν είναι αυτά που είναι διαφορετικές οι ζάντες απο τα υπολοιπά, έχω να πώ ότι πολύ πιο όμορφες τους revoloution!!!!
mobile προβληματισμοί...
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν είναι αυτά που είναι διαφορετικές οι ζάντες απο τα υπολοιπά, έχω να πώ ότι πολύ πιο όμορφες τους revoloution!!!!

 

Τον Απρίλιο είχα κάνει αυτό το ποστ :

 

Μην παραπληροφορείτε αν δεν ξέρετε ....18άρες έχει η έκδοση.

 

http://www.hbf.gr/images/revol.gif

 

Σε αυτό το link είναι όλες οι εκδόσεις του RX8 μαζί. Enjoy :)

 

Σε σχέση με το απλό Challenge δεν έχει προβολάκια ομίχλης, δεν έχει κλιματισμό αλλά A/C (σωστός ο nickolas) ΑΛΛΑ έχει έξτρα Front rotary accent (μπροστινό διακοσμητικό ρότορα χρώμιο, fender strakes (φτεράκια αεραγωγών) και χρωμιομένα διακοσμητικά εκεί που είναι οι μπούκες των εξατμίσεων.

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Και ποια είναι η έκδοση με τις διαφορετικές ζάντες από τις συνηθισμένες που ξέρουμε όλοι, έχω δει μερικά και πραγματικά είναι πολύ όμορφη ζάντα!!
mobile προβληματισμοί...
Link to comment
Share on other sites

diavasa se ena allo forum gia RX8 oti enas evale turbo me piesh 0,8bar kai tou espase o kinithtras.. den leei ti kai poio espase alla molis to diavasa epatha sok... lete na einai toso mapas o kinithras kai na min pairnei oute turbo sta 0,8bar h mhpws htan mapas o odhgos kai to dielhse??? ksereis kaneis sas tpt gia turbismeno 8raki??

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

My Aprilia SXV 450

Link to comment
Share on other sites

diavasa se ena allo forum gia RX8 oti enas evale turbo me piesh 0,8bar kai tou espase o kinithtras.. den leei ti kai poio espase alla molis to diavasa epatha sok... lete na einai toso mapas o kinithras kai na min pairnei oute turbo sta 0,8bar h mhpws htan mapas o odhgos kai to dielhse??? ksereis kaneis sas tpt gia turbismeno 8raki??

 

Είναι δυνατόν να υπάρχει ένα τουρμπισμένο 8άρι? Ξέρεις πόσα τούρμπο κυκλοφορούνε? Γιατί δέν σπάνε όλα και έσπασε αυτό? Κάνετε κάτι ερωτήσεις τι να πώ αυτά τα ρωτάει μόνο κάποιος παντελώς άσχετος με το άθλημα...:mad:

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

μημπως ηταν η πιεση που επαιξε ρολο η greddy στο δικο της turbokit το εχει στα 0,5 bar εκτος και αν εχουν βγει και αλλα τουρμποκιτ απο επωνυμες αξιοπιστες εταιριες που βαζουν μεγαλυτερη πιεση
Link to comment
Share on other sites

diavasa se ena allo forum gia RX8 oti enas evale turbo me piesh 0,8bar kai tou espase o kinithtras.. den leei ti kai poio espase alla molis to diavasa epatha sok... lete na einai toso mapas o kinithras kai na min pairnei oute turbo sta 0,8bar h mhpws htan mapas o odhgos kai to dielhse??? ksereis kaneis sas tpt gia turbismeno 8raki??
φανταζομαι θα καρφωσε πιστονια ε???

:lol: :lol:

βασικα και τα 0,8 bar σε ob ειναι καπως πολλα για εργοστασιακα σωθικα ενος εργοστασιακα ατμοσφαιρικου μοτερ (συνηθως). παντως αυτο που το εσπασε το ρενεσις πρεπει να εκανε ταρζανιες!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι θα καρφωσε πιστονια ε???

:lol: :lol:

βασικα και τα 0,8 bar σε ob ειναι καπως πολλα για εργοστασιακα σωθικα ενος εργοστασιακα ατμοσφαιρικου μοτερ (συνηθως). παντως αυτο που το εσπασε το ρενεσις πρεπει να εκανε ταρζανιες!

 

Δυστηχώς ο Renesis λόγω ηψηλής συμπίεσης δέν μπορεί να δουλέψει μεγάλες πιέσης γιαυτό και υπάρχει η λύση...Ρότορες από Rx7;)

Αλλά το 0.8 είναι μικρή πίεση και ένα σωστά ρυθμισμένο μαμά μοτέρ Rx8 δέν θα έχει κανένα πρόβλημα.

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

παω πασο γιατι αυτα δεν τα ξερω τοσο καλα...εσυ που χεις μπλεξει με ροτορες κατι παραπανω θα ξερεις!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να turbiseis αμα δεν γίνει καλή δουλέια ή δεν το προσέξεις μετά 100% θα σπάσει.
mobile προβληματισμοί...
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να φερω RX8 απο την Αμερικη. Γιατι αν και ειναι 1300 κυβικα και δεν φορολογειται εδω, φορολογουνται τα εξτρα και η διαφορα στην τιμη ειναι τελικα αισθητη. Απο εκει δηλαδη παιρνεις το Κοσμο με τα 230 αλογα με 27000 δολλαρια (~21000 ευρω). Ξερει κανεις απο εδω ποσο μπορει να κοστισει ο εκτελωνισμος?
Link to comment
Share on other sites

Απο αμερική είναι άπο ότι έχω ακούσει, είναι το 60% της αξίας του αυτοκινήτου.
mobile προβληματισμοί...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...