Jump to content

[CAR] Mazda RX8 / RX7 (άπαντα Wankel κινητήρων)


Alexel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οχι, δεν εχω μπει ποτε σε Rx7! Μια φορα μπηκα σε ενα Rx8...

Οσο για το αν τρωει ξυλο η Μ3 απο ενα Rx7 δεν το γνωριζω και δεν με ενδιαφερει! ;)

Εγω απο ενα αυτοκινητο θελω αλλα πραγματα... Τα 1000 αλογα, τα διπλοτουρμπινα και γενικα τα Ιαπωνικα αυτοκινητα δεν με "τραβανε"! Εγω ειμαι πιο προς γερμανια πλευρα...

Τι να πεις, γουστα! :) ;)

 

Tα οποία θα αλλάξεις μόλις μπείς σε Rx7...Trust me!;)

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 870
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

koita na leme kai ta swsta.

i m3 einai super ergaleio kai den tha me xalage na exw mia.

 

alla allo einai na dwseis 60.000 eurw gia m3

kai allo 20.000 gia rx7.

 

exoun mia xaotiki diafora....

http://memimage.cardomain.com/member_images/4/web/700000-700999/700852_28.jpg
Link to comment
Share on other sites

Rotary Beat

 

Δεν τον ξέρω προσωπικά μιας και δεν ασχολούμαι με το αντικείμενο, αλλά περνάω σχεδόν καθημερινά απέξω και τα RX7 είναι παρατεταγμένα στη σειρά... :D

εννοειται πως ξερω την rotary beat απλα δεν ηθελα να αναφερω ονομα!

 

ΥΓ: (και ασχετο) γουσταρεις αργεντινη???σε παω με 1000!!!!!!!!!!!!!!!!

:) :)

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
koita na leme kai ta swsta.

i m3 einai super ergaleio kai den tha me xalage na exw mia.

 

alla allo einai na dwseis 60.000 eurw gia m3

kai allo 20.000 gia rx7.

 

exoun mia xaotiki diafora....

 

 

 

Οτι δινεις, παιρνεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Οτι δινεις, παιρνεις ;)

 

Και το Rx7 καινούργιο έκανε 20000000 εκκατομύρια οπότε το ότι δίνει πέρνει άστο γιατί δέν στέκει...Τουλάχιστον τα Rx7 είναι 93-94 μοντέλα στην Ελλάδα

και τα βρίσκεις από 18000-25000e για δές μια M3 του 93-94 πόσο κάνει..:lol:

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

Και το Rx7 καινούργιο έκανε 20000000 εκκατομύρια οπότε το ότι δίνει πέρνει άστο γιατί δέν στέκει...Τουλάχιστον τα Rx7 είναι 93-94 μοντέλα στην Ελλάδα

και τα βρίσκεις από 18000-25000e για δές μια M3 του 93-94 πόσο κάνει..:lol:

 

 

Κοιτα να δεις...αν καποιος δωσει 25,000 για RX7 του 94 ειναι τουλαχιστον βλακας...οταν καινουριο RX8 κανει 28,000!

 

Δεν βρισκεις RX7 σε τετοια τιμη...τα βρισκεις μεχρι 20,000. Μ3 του 94 τη βρισκεις λογικα καπου στα ιδια πλαισια.

 

Το οτι πληρωνεις παιρνεις κολαει στο οταν αγοραζεις κατι καινουριο...μη μου συγκρινετε τωρα ρε παιδια το RX8 με τα 231 αλογα και την Μ3 με 353 αλογα (τοσα εχει νομιζω). Καμια σχεση δεν υπαρχει! Η Μ3 ειναι ανωτερο αυτοκινητο παντου, και υπερεχει του RX8 κατα παρα πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι λιγότερο δηλαδή από το καινούργιο RX7 που ετοιμάζουν που θα παίζει στα 1600cc με κοντά στα 460 άλογα.

Για κάποιον που είπε ότι ο "παλινδρομικός" κινητήρας δεν καταναλώνει λάδια, έχω να πω ότι όλα τα πολύστροφα μοτέρ καίνε λάδια, όλα μα όλα.

mobile προβληματισμοί...
Link to comment
Share on other sites

Ε,ναι.. Λογικο ειναι αυτο! Το θεμα ειναι ομως οτι οι Wankel δεν καταναλωνουν απλα λαδι!! Το πινουν... ;)

Για να μην μιλησουμε για την καταναλωση σε βενζινη η ακομα και την ανακατασκευη σε αρκετα πιο τακτα χρονικα διαστηματα σε σχεση με τους παλινδρομικους! ;)

Ασε που στην Μ3 τα αλογα δεν ηταν ουτε προκειτε να γινουν το παν.. Η Μ3 εφτασε εκει που βρισκεται με μολις 343 αλογα αλλα με στησιμο απο αλλο πλανητη, αυτον της ///M motorsport! ;)

Link to comment
Share on other sites

To rx8 θα ήταν φοβερό και τρομερό αμάξι αν φορούσε τον κινητήρα το 6MPS, και λιγότερο θα έκαιγε και δεν θα χαλούσε τόσο εύκολα και θα έβγαζε τα σωστά για την κατηγορία άλογα και εύκολα βελτιώσιμα.
mobile προβληματισμοί...
Link to comment
Share on other sites

Επειδή κοντεύω να σαλτάρω με μερικούς εδώ μέσα. :mad:

 

Παρακαλώ όσοι έχουν γνώμη και άποψη για την αξιοπιστία του Rx8 και του κινητήρα του να μας πουν αν είχαν/έχουν RX8 , αλλίως να μην έχουν άποψη και να μην καταθέτουν κάτι που είπε κάποιος κολλητός τους ή ο Τζίμης ο Σουγιάς ή ο Μπάμπης ο Γκοτζίλας. :!:

 

Μπα που να φάτε τη γλώσσα σας. Μια χαρά είναι το Rx8 , δε σπάει , δε χαλάει και ο Βάνκελ (φτου - φτου , χτύπα ξύλο) 9 συμπιεση έχει μετά από 2 χρόνια. Αιντε.

 

Και για τελευταία φορά. Φέρτε μου ένα αυτοκίνητο , πάνω από 220+ άλογα, πισωκίνητο, σπορ που να καίει λίγο και το αγοράζω αμέσως. End of story.

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

:wink:

Επειδή κοντεύω να σαλτάρω με μερικούς εδώ μέσα. :mad:

Καλά, stay cool, κουβεντούλα κάνουμε:wink:

 

Παρακαλώ όσοι έχουν γνώμη και άποψη για την αξιοπιστία του Rx8 και του κινητήρα του να μας πουν αν είχαν/έχουν RX8 , αλλίως να μην έχουν άποψη και να μην καταθέτουν κάτι που είπε κάποιος κολλητός τους ή ο Τζίμης ο Σουγιάς ή ο Μπάμπης ο Γκοτζίλας. :!:

 

Δηλαδή για να έχεις άποψη για ένα αυτοκίνητο πρέπει να είσαι ιδιόκτήτης, εσύ για παράδειγμα για όλα τα αυτοκίνητα που μπορείς να πεις 2 κουβέντες τα έχεις αγοράσει? Μπορεί και να το έχεις κάνει, παντός να ξέρει ότι "η πόλη το χει τούμπανο και εσύ κρυφό καμάρι" για την ανθεκτικότητα των συγκεκριμένων μοτέρ...... Δεν λέω ότι μόλις βάλεις τον renesis μπροστά θα σπάσει, αλλά όσο αντέχει ένας παλινδρομικός (πάντα με την ίδια χρήση από τον ιδιοκτήτη) ο περιστροφικός δεν αντέχει με τίποτα.:shock:

 

Μπα που να φάτε τη γλώσσα σας. Μια χαρά είναι το Rx8 , δε σπάει , δε χαλάει και ο Βάνκελ (φτου - φτου , χτύπα ξύλο) 9 συμπιεση έχει μετά από 2 χρόνια. Αιντε.

 

2 χρόνια και το λες σαν 10....αυτό έλειπε να είχε χάσει συμπίεση στα 2 χρόνια, είδες που ακόμα και εσείς οι υποψιασμένοι ιδιοκτήτες ψάχνεστε με τις συμπιέσεις τον μοτέρ σας. Γιατί άραγε??

 

Και για τελευταία φορά. Φέρτε μου ένα αυτοκίνητο , πάνω από 220+ άλογα, πισωκίνητο, σπορ που να καίει λίγο και το αγοράζω αμέσως. End of story.

 

Άντε βρε καλορίζικο το S2000 σου!!!!!

mobile προβληματισμοί...
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να έχεις άποψη για ένα αυτοκίνητο πρέπει να είσαι ιδιόκτήτης, εσύ για παράδειγμα για όλα τα αυτοκίνητα που μπορείς να πεις 2 κουβέντες τα έχεις αγοράσει?

 

Αυτό είπα εγώ? Για ξαναδιάβασε πιο προσεκτικά το ποστ μου.

 

 

Μπορεί και να το έχεις κάνει, παντός να ξέρει ότι "η πόλη το χει τούμπανο και εσύ κρυφό καμάρι" για την ανθεκτικότητα των συγκεκριμένων μοτέρ...... Δεν λέω ότι μόλις βάλεις τον renesis μπροστά θα σπάσει, αλλά όσο αντέχει ένας παλινδρομικός (πάντα με την ίδια χρήση από τον ιδιοκτήτη) ο περιστροφικός δεν αντέχει με τίποτα.:shock:

 

Συμφωνώ απολύτως. Ο Βάνκελ δεν έχει τον ίδιο χρόνο ζωής με τον παλινδρομικό. Αλλο αυτό και άλλο κάτι γραφικά σχόλια που ακούμε...

 

 

2 χρόνια και το λες σαν 10....αυτό έλειπε να είχε χάσει συμπίεση στα 2 χρόνια, είδες που ακόμα και εσείς οι υποψιασμένοι ιδιοκτήτες ψάχνεστε με τις συμπιέσεις τον μοτέρ σας. Γιατί άραγε??

 

Τι να κάνω φίλε μου , 2 χρόνια το έχω. Να σταματήσω να γράφω για τις εντυπώσεις και τα προβλήματα που δεν είχα αυτά τα 2 χρόνια και να ξαναγράψω σε δέκα? :wacko: Φυσικά και ψαχνόμαστε για τις συμπιέσεις με την άσχημη προιστορία του rx7. Η Mazda μπορεί να λέει ότι ο Renesis είναι no problem αλλά κάλλιο γαιδουρόδενε παρά γαιδουρογύρευε..ή better safe than sorry...

 

Οσο για το θέμα αξιoπιστίας επειδή συνήθως γράφουμε ότι μας βολεύει, μήπως να μιλήσουμε για τους κινητήρες των S2000 από 2000 μέχρι 2002 και για τον 4ο κύλινδρο? Και όχι στα 20 και 30Κ χιλιόμετρα αλλά στα 5 και στα 10? :whistle:

 

Άντε βρε καλορίζικο το S2000 σου!!!!!

 

Ναι, τρομερό το S2000. Κ-α-τ-α-π-λ-η-κ-τ-ι-κό. :up:

Πράγματι το έχω σκεφτεί και το έχω οδηγήσει σε δρόμο αρκετές φορές και στη πίστα 3 φορές. Αλλά δεν ήθελα για άλλη μία φορά αυστηρά διθέσιο αυτοκίνητο. 12 χρόνια οδηγούσα τέτοια. Και δεν έχει κατανάλωση 15λίτρα το S2000 όταν το οδηγείς ψηλά ,σόρρυ.

 

Στο φινάλε να σου πω και κάτι άλλο που αναιρεί τα περί κατανάλωσης. Οποιος θέλει να του καίει λίγο να πάρει Polo 1.4. Τα μεταξωτά βρακιά κ.λ.π....

 

 

 

Πραγματι για την Elise μιλουσαμε...

Και εγω δεν θεωρω οτι μια Elise ειναι απαραιτητα 2ο αυτοκινητο! Ναι, μπορει να ειναι σπαρτιατικο αλλα τον "καθημερινο" εξοπλισμο τον διαθετει εστω και ως εξτρα (ραδιοCD, ηλεκτρικα παραθυρα, κλιματισμο!) Δεν θεωρω οτι της λειπει κατι επομενως αν χωρουσα και ειχα τα φραγκα θα την χτυπουσα! ;)

Anyway ακομα και στην ανοιχτη δεν θεωρω οτι το θεαμα θα ειναι ωραιο.. Πιθανοτατα το κεφαλι μου θα προεξεχει απο το παρμπριζ ενω δεν συζηταω καν για την διαδικασια του να μπεις και να βγεις απο το αυτοκινητο... Σε υψος η Elise φτανει την μεση μου!! ;)

 

Elise :love:Ωστόσο επιμένω για 2ο αυτοκίνητο. Να την πάιρνεις μια Κυριακή πρωί νωρίς - νωρίς και να πηγαίνεις ένα Διόνυσο, Υμητό , Πάρνηθα για καφέ. :D

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι αυτά που βλέπουν τα ματακια μου! :blink:

Και εδώ τα ίδια; Ωχ Χριστέ μου δεν προκειτε να αγιασω ο π**της.

 

Ήρεμα κορίτσια, ο καθενας εχει τα δικα του γουστα και διαφορετικο πορτοφολι.

http://i77.photobucket.com/albums/j72/Ferryman_rx7/PB3.jpg Έχω να φάω κουραμάνα ...
Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πει την κατανάλωση του RX7;;; Σε πόλη, ταξίδι και κάψιμο.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πει την κατανάλωση του RX7;;; Σε πόλη, ταξίδι και κάψιμο.

 

Στην πόλη υπολόγιζε στα 20+ λίτρα, στο ταξίδι έχουμε δεί και 15λίτρα στο κάψημο άστο χ@στο!:lol: Χτιπάει 30+

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καίει.... Μάλλον θα πρέπει να πάρω δύο αυτοκίνητα να το έχω για βόλτες...

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει μήπως κανείς, ποιά είναι τα τεχνικά χαρακτηριστηκά των φώτων xenon του RX-8;;

Τουλάχιστον πόσα Kelvin είναι.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Rx7

se taksidi exw dei 14 litra

mesa stin poli, 18-20

se kapsimo 25+

 

exw kai mia mixani opote den exw provlima metakinisis.

den einai gia vasiko amaksi to rx7

http://memimage.cardomain.com/member_images/4/web/700000-700999/700852_28.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει μήπως κανείς, ποιά είναι τα τεχνικά χαρακτηριστηκά των φώτων xenon του RX-8;;

Τουλάχιστον πόσα Kelvin είναι;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει μήπως κανείς, ποιά είναι τα τεχνικά χαρακτηριστηκά των φώτων xenon του RX-8;;

Τουλάχιστον πόσα Kelvin είναι.

 

 

απο που μπορει καποιος να τα ξερει???? :wacko: :wacko: :wacko: :wacko:

Link to comment
Share on other sites

απο που μπορει καποιος να τα ξερει???? :wacko: :wacko: :wacko: :wacko:

 

 

Που βλέπεις το παράλογο σ'αυτό που ρωτάω;:wacko:

Στα περισσότερα πάνω στον μηχανησμό γράφει πόσα kalvin είναι...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...