Jump to content

[CAR] Mazda RX8 / RX7 (άπαντα Wankel κινητήρων)


Alexel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

to 350Z παντως δεν ειναι κουβαδακι. ειμαι φανατικος μαζντακιας και ειδικα με τα RX7 (6 αφισες στο σπιτι) αλλα αναγνωριζω και την αξια αλλων σχιστοματικων supercar!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 870
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιζει να παρω ενα rx8 challenge αυριο,δεν ξερω αλλα μου μπηκε να παρω ενα για δευτερο αυτοκινητο ωστε να μην βγαζω την m3 στην πολη.ασε που εχω αρχισει να το γουσταρω κιολας για να πω και την αληθεια.δεν πανε να λενε οι αλλοι,εγω θα το παρω μαλλον.

 

 

Ταξιδιώτη μαζί σου.

Το μόνο πρόβλημα του αυτοκινήτου είναι η κατανάλωση αλλά δε νομίζω εσύ να έχεις πρόβλημα.

Καλοτάξιδο!!!! :)

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

RX8 για μέσα στην πόλη... 8-)

 

Μετά από λίγο καιρό σε παρακαλώ πες μας για την κατανάλωση σε σχέση με την Μ3 γιατί αν πιστέψουμε όσα λένε κατά καιρούς θα πρέπει να είναι παρόμοια...

Link to comment
Share on other sites

το RX8 ειναι μια χαρα αμαξι. δεν εχει προβλημα. το μονο προβλημα που εχει ειναι οτι πανε και το αγοραζουν ανθρωποι που δεν γνωριζουν τι σημαινει ‘συντηρω wankel κινητηρα‘. οι περισσοτεροι που πηραν RX8 το πηραν γιατι ειναι ενα ομορφο κουπε με περιεργες πορτες και το πηραν για μοστρα και να το αφηνουν εξω απο τα club.... ελα ομως που το RX8 δεν ειναι σαν το ταπεινο 14αρακι ατμοσφαιρικο που ειχαν πριν και θελει περισσοτερη φροντιδα...δεν ξερουν να το συντηρησουν, να τσεκαρουν τα λαδια κλπ και λογικο ειναι να βγαζει προβληματα το αμαξι. ομως εκει δεν φταιει το αμαξι αλλα η λαμακια του χρηστη..

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

RX-8 για τη πολη??εκει να δεις ποσο εχει να καψει αλλα αυτο δεν αποτελει ιδιαιτερο προβλημα για σενα απ οσο ξερω..:D.

εγω θα σταθω στο Μ3,ποσο σου πηγε??εχεις βρει κατι αρνητικο προς το παρον η..δεν το χεις ισιωσει ακομα!?:p

Link to comment
Share on other sites

δεν μιλησα καθολου για αξιοπιστια ξερουμε τα προβληματα που εχει ,ο κινητηρας της μαζντα απλως το ζ ειναι διαφορετικη κατηγορια, απο το ρχ7 το nsx της χοντα μονο παρδειγματα απο ιαπωνια, μαλον με το ρχ8 πρεπει να το συγκρινουμε και σε 15 χρονια απο τωρα παλι μπροστα θα ειναι το 7 , η ευχαριστηση που σου δινει αυτο το αμαξι δεν συγρινεται με ηρεμα γκαζακια οπως του ζ οσο φιλε που θελεις να αγορασεις 8αρι η ιδεα ειναι πολη καλη και η γνωμη μου εγω για δευτερο αυτοκινητο θα ειχα το μ3 οχι το ρχ8.
Link to comment
Share on other sites

ειπαμε οτι σκεφτονται για το μεθεπομενο auto salon για ενα νεο κουπε, πιθανον το RX7 mk4...εξαλλου το 8αρι δεν ειναι ο αντικαταστατης του 7αριου....

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

δεν μιλησα καθολου για αξιοπιστια ξερουμε τα προβληματα που εχει ,ο κινητηρας της μαζντα απλως το ζ ειναι διαφορετικη κατηγορια, απο το ρχ7 το nsx της χοντα μονο παρδειγματα απο ιαπωνια, μαλον με το ρχ8 πρεπει να το συγκρινουμε και σε 15 χρονια απο τωρα παλι μπροστα θα ειναι το 7 , η ευχαριστηση που σου δινει αυτο το αμαξι δεν συγρινεται με ηρεμα γκαζακια οπως του ζ οσο φιλε που θελεις να αγορασεις 8αρι η ιδεα ειναι πολη καλη και η γνωμη μου εγω για δευτερο αυτοκινητο θα ειχα το μ3 οχι το ρχ8.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συγκρίνεις το RX-7 με το 350Ζ.

Το 350Ζ είναι αντίπαλος του RX-8.

Ο αντίπαλος του RX-7 από το στρατόπεδο της Nissan είναι το Skyline R34 GT-R.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

εχεις απολυτο δικιο αυτο λεω και εγω οτι τα αυτοκινητα ειναι αλη κατηγορια ,αλοι τα συγκριναν πριν απο εμενα, οσο για το σκαιλαιν βεβαια ειναι ενα παρα πολυ δυνατο και καλο αυτοκινητο δεν το αμφησβητει κανεις αυτο ,οσο για το ρχ-8 δεν αντικατεστησε το ρχ7 απλως ρχ8 πρωτη φορα εβγαλε η μαζντα, ρχ-9 ειναι λιμουζινα για τον φιλο που το ανεφερε παραπανω .
Link to comment
Share on other sites

RX9 δεν υπαρχει. CX9 υπαρχει και ειναι τζιποειδες τυπου Touareg, X5, XC90, 9-7 Που κυκλοφορει μονο αμερικη. 7θεσιο..

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

δεν λεω γι αυτα τα αυτοκινητα αλλα για το ρχ-9 που κηκλοφορησε απο το 79 μεχρι το 85 το αυτοκινητο ειχε περιστροφικο κινητηρα εμοιαζε με καντιλακ με τεραστιες εξωτερικες και εσωτερικες διαστασεις και παρα πολλα ηλεκτρονικα ειδικα για την τοτε εποχη.
Link to comment
Share on other sites

μηπως λες για RX2 και RX3? εννιαρι δεν υπαρχει νομιζω....

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε μου υπαρχει ,το ειχε αγορασει ο πατερας μου το 80 εχω και προσπεκτους απο την τοτε εποχη, κηκλοφορουν και μερικα στην ελλαδα ακομη αν ψαξεις αγκελιες σε μεταχειρισμενα ισως το βρεις.
Link to comment
Share on other sites

ειχε στη ενας διπλα στο σπιτι μου 9αρι υπαρχει αλλα καμια σχεση με το 7αρι 8αρι
Μέγιστο μέγεθος εικόνας 420Χ150 και μέχρι 16Κ.
Link to comment
Share on other sites

το ξερω φιλε μου οτι δεν μοιαζει με το 7αρι και το 8αρι γιατι εχει στυλ λιμουζινε .μπραβο στον φιλο για την φοτο του κοσμο σπορτ ενος αυτοκινητου απο τους πρωτους βανκελ με τεραστια αξιοπιστια που εφτανε τα 2 εκατομυρια χιλιομετρα ανα κινητηρα ,καμια σχεση με τους σημερινους βανκελ που βγαζουν κατα μεσο ορο 100.000 χλμ του 7 και 300.000 του 8 το αυτοκινητο αυτο ειχε 210 τελικη τεραστια για την τοτε εποχη ,κηκλοφορουν παγκοσμιως 15 σε αριστη κατασταση ενα αυτοκινητο που μερικοι θα εδιναν μια περιουσια για να το αγορασουν, υπαρχει ενα στην ελλαδα σε αριστη κατασταση που δεν το πουλαει για κανενα τιμημα.
Link to comment
Share on other sites

το αυτοκίνητο το πήρα όπως είχα πει.μέχρι τώρα δεν εχω εντοπίσει κάτι αρνητικό πέρα από την κατανάλωση που με βαρυ το πόδι μπορώ να πω ότι ξεπερνάει την κατανάλωση που εχω με την m3 και δεν υπερβάλω.η κατανάλωση πάντως είναι σχεδόν τα ίδια.κατά τα αλλά δείχνει να είναι μια χαρά. Αλήθεια τι αυτονομία σας έχει βγάλει με λίγο γρηγόρη οδήγηση.δεν εννοώ κοφτες αλλά όχι και ήσυχη οδήγηση.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

 

τον μ*λ*κ*!!!!!!!!!!!!:cry::cry::(

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

να ρωτησω&εγω κατι σχετικα με το rx8!τα ανταλακτικα της mazda&το service του αυτοκινητου ειναι ακριβα?αν γινεται να μου πειτε&περιπου τι τιμες παιζουν(για ενα full service)?ευχαριστω...

[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

το αυτοκίνητο το πήρα όπως είχα πει.μέχρι τώρα δεν εχω εντοπίσει κάτι αρνητικό πέρα από την κατανάλωση που με βαρυ το πόδι μπορώ να πω ότι ξεπερνάει την κατανάλωση που εχω με την m3 και δεν υπερβάλω.η κατανάλωση πάντως είναι σχεδόν τα ίδια.κατά τα αλλά δείχνει να είναι μια χαρά. Αλήθεια τι αυτονομία σας έχει βγάλει με λίγο γρηγόρη οδήγηση.δεν εννοώ κοφτες αλλά όχι και ήσυχη οδήγηση.

 

Επειδή το RX8 έχει σε stock μορφή τα injectors που βάζουν π.χ. στα EVO όταν θέλουν να ανεβάσουν πίεση και άλογα :wacko: γι'αυτό και η κατανάλωσή του είναι αρκετά ανεβασμένη. Σύμφωνα με τα όσα έχουμε καταλήξει στο RX8 Club, μέση κατανάλωση σε χοντρικές γραμμές είναι τα 15lt/100χλμ, σε γρήγορη/σβέλτη/κομμάτια οδήγηση άνετα περνάει τα 20-22lt/100χλμ, ενώ αρκετά μέλη μας έχουν δει ακόμα και κάτω από 10lt/100χλμ σε χαλαρή οδήγηση σε Ε.Ο.

 

Όσο για το θέμα του κόστους συντήρησης, τα απλά services είναι της τάξης των 50-60€, τα "μεγάλα" services (60Κχλμ, 120Κχλμ) είναι της τάξης των 200€-300€, και με τα λεφτά που θα έχετε γλυτώσει από τα services, αν και όποτε πάθει κάτι το μοτέρ (μετά από 200Κ χλμ και αν), κάνετε ένα full rebuild και έχετε ένα ολοκαίνουριο μοτέρ :cool:

 

Όσοι δεν ξέρουν από RX7/RX8 και wankel γενικά λένε ΤΙΣ ********, οπότε μην ακούτε ότι σας λένε οι "ειδήμονες"....

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
εχεις απολυτο δικιο φιλε μου γιατι εδω μεσα εχουμε γεμισει γερμανοφιλους ρε ουστ υπαρχουν και αλλα τοπικ να πανε και να αφησουν τους σχιστοματηδες.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...