Jump to content

[Επίσημο] Windows 10 Mobile Series


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω αλλάξει 3 συσκευές με windows 10 σε όλες όταν εγκατέστησα εφαρμογές στην micro sd το εμφανιζόταν μήνυμα κάνετε σάρωση κλπ,γενικά δεν προτείνεται να εγκαθιστάς εφαρμογές στην micro sd γιατί μπορεί και η ίδια εφαρμογή να μην τρέχει σωστά..Όταν μετέφερα τις εφαρμογές στο τηλέφωνο ουδέποτε εμφανίστηκε μήνυμα ξανά..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πως γίνεται να μη μου έχει ζητήσει ποτέ σάρωση όπως διαβάζω σε σας;

Μήπως παίζει ρόλο ότι δεν έχω εγκαταστήσει ΚΑΜΙΑ εφαρμογή σε αυτή;

 

8gb internal storage.....

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

καλημερα αν δεν κανω λαθος υπαρχει μια επιλογη να ρυθμιζεις εαν θελεις και ποτε να ενεργοποιειτε το wi fi αυτοματα επειτα απο απενεργοποιηση του. καποια στιγμη την ειχα βρει , αλλα τωρα δεν μπορω με τιποτα. . το επενεργοποιω και μετα απο μια ωρα ενεργοποιειτε αυτοματα, κατι που δεν θελω. γνωριζει καποιος?
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις - WiFi.

 

Κλείνεις το wifi και σου έχει επιλογή για επανενεργοποίησή του.

 

ευχαριστω .

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πολύ μεγάλο πρόβλημα αντιμετωπίζω, με τις κλήσεις του τηλεφώνου (640xl dual), από τότε που πήγα σε win 10 (δεν μπορώ να θυμηθώ αν το έκανε και στα 8.1) και σε όλες τις εκδόσεις, και μετά από hr σε κάθε αναβάθμιση, με νέο στήσιμο χωρίς αντίγραφο ασφαλείας, σε ανύποπτο χρόνο το τηλ. νεκρώνει. Ενώ τα εικονίδια πάνω δείχνουν ότι οι sim ειναι ok, το τηλέφωνο δεν δεχετε κλήσεις και φυσικά δεν παιρνει. Το αντιλαμβανομαι μόνο όταν πάω να κάνω μια κλήση , η όταν καποιος μου πει ότι με καλεί και δεν κάνει τίποτα. Με μια επαννεκινηση επανέρχεται , τότε παίρνω και τα sms αναπάντητων, μέχρι την επόμενη φορά , που μπορεί να ειναι μετά από λίγη ώρα ή μετά από 2,3 μέρες.

Είναι κουφό, αλλά δυστυχώς συμβαίνει.

Παρακαλώ εάν καποιος γνωρίζει κάτι, ας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ δεν έχω καμία εφαρμογή στην κάρτα μνήμης και όμως μου ζητάει σάρωση για να διορθώσει σφάλματα, όπως γράφει.

η κάρτα που έχω είναι Samsung SDHC Class 10 32GB EVO.

 

Μήπως έχεις τους χάρτες στην sd ή έχεις επιλέξει να αποθηκεύονται εκεί οι φωτογραφίες?

 

8gb internal storage.....

 

Σε καταλαβαίνω. Μονόδρομος εν μέρει.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις SD, το είχα γράψει και πάλι, δεν θυμάμαι όμως εδώ ή στο θέμα του Lumia 650, μου έχουν χαλάσει μέχρι τώρα δύο Kingston class 10 32 και 16GB. Τις είχα από android συσκευές όπου και λειτουργούσαν κανονικά. Η 32GB μου χάλασε όταν έκανα αναβάθμιση σε windows 10 (insider program) και η δεύτερη όταν έφυγα από τους insider. Το κατάλαβα σε κάποια μικρά updates, όπου δεν κατέβαιναν λόγω έλλειψης χώρου, όπου όταν πήγαινα στον χώρο αποθήκευσης φαινόταν μόνο η εσωτερική μνήμη. Τις έβαλα σε υπολογιστή, ή σε άλλες συσκευές όπου και εκεί δεν τις έβλεπαν. Τώρα εδώ και έξι μήνες, έχω μία Samsung 32GB class 10 EVO και δουλεύει κανονικά. Έχω μεταφέρει τα πάντα, ότι μεταφέρεται δηλαδή μιας και τα 8GB είναι υπερβολικά λίγα. Μία με δύο φορές μου έχει ζητήσει scan της SD, έπειτα από επανεκκίνηση του smartphone.

 

Κατά τη γνώμη μου, στις android συσκευές που δεν μεταφέρονται εφαρμογές στις κάρτες μνήμης (με εξαίρεση τη Samsung), αλλά μόνο φωτογραφίες/μουσική, δεν επιβαρύνονται οι SD και γι' αυτό και δεν παρουσιάζουν προβλήματα, ή πολύ σπάνια. εδώ όμως στα windows που μεταφέρουμε εφαρμογές στην κάρτα μνήμης, οι απαιτήσεις είναι περισσότερες και γι' αυτό ίσως να παρουσιάζονται και αυτά τα θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις τους χάρτες στην sd ή έχεις επιλέξει να αποθηκεύονται εκεί οι φωτογραφίες?

 

Τούς χάρτες όχι τους αποθηκεύω στη μνήμη του τηλεφώνου.

Τις φωτογραφίες όμως ναι, και θεωρώ πως αυτό είναι το λογικό, να τις αποθηκεύω στην κάρτα μνήμης όπως και τα video, τα mp3, και όλα τα έγγραφα μου.

Τη μνήμη της συσκευής την έχω μόνο για ότι έχει να κάνει με εφαρμογές.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Τούς χάρτες όχι τους αποθηκεύω στη μνήμη του τηλεφώνου.

Τις φωτογραφίες όμως ναι, και θεωρώ πως αυτό είναι το λογικό, να τις αποθηκεύω στην κάρτα μνήμης όπως και τα video, τα mp3, και όλα τα έγγραφα μου.

Τη μνήμη της συσκευής την έχω μόνο για ότι έχει να κάνει με εφαρμογές.

 

Εγώ τα έχω ΟΛΑ στη συσκευή. Ακόμα και τις φωτογραφίες ωστε να έχω την μεγιστη ταχύτητα αποθήκευσης. Άπλα μια στο τόσο που το συνδέω στο pc, μεταφέρω όλες τις φωτογραφίες και τα βίντεο στην sd οποτε τα έχω όλα και την συσκευή ελεύθερη. Γνώμη μου πως είναι ο καλύτερος συνδυασμός.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι να μη βάζετε φωτογραφίες και προσωπικά δεδομένα στην sd γιατί αν χτυπά ξύλο χαθεί, θα έχει πρόσβαση ο κάθε ένας. Για αυτό μόνο μουσική και ταινίες στην sd.
Link to comment
Share on other sites

Όσοι γράφετε να βάζουμε τα "πάντα" στην συσκευή, να σκέφτεστε πρώτα ότι κάποιοι έχουμε συσκευές με 8gb εσωτερικό χώρο αποθήκευσης....

 

Και στην τελική, αν έχουμε στις συσκευές μας θύρες για sd, αλλά να καταλήγουμε να μην τις χρησιμοποιούμε, για τα διάφορα θέματα που προκύπτουν, ας κάνει επιτέλους σωστά τη δουλειά της η Microsoft και να διορθώσει όλα αυτά τα προβλήματα που προέκυψαν, από τη στιγμή κυκλοφορίας των 10...

 

Δεν είναι ότι πρόσθεσε κάτι με το Anniversary update, που της δέσμευσε τόσο το χρόνο, για να μην κάνει σωστό bug fix.....

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Όσοι γράφετε να βάζουμε τα "πάντα" στην συσκευή, να σκέφτεστε πρώτα ότι κάποιοι έχουμε συσκευές με 8gb εσωτερικό χώρο αποθήκευσης....

 

Και στην τελική, αν έχουμε στις συσκευές μας θύρες για sd, αλλά να καταλήγουμε να μην τις χρησιμοποιούμε, για τα διάφορα θέματα που προκύπτουν, ας κάνει επιτέλους σωστά τη δουλειά της η Microsoft και να διορθώσει όλα αυτά τα προβλήματα που προέκυψαν, από τη στιγμή κυκλοφορίας των 10...

 

Δεν είναι ότι πρόσθεσε κάτι με το Anniversary update, που της δέσμευσε τόσο το χρόνο, για να μην κάνει σωστό bug fix.....

 

Εμείς προτείνουμε αυτό που θεωρούμε σωστό. Οι υπόλοιποι πράττουν ανάλογα των δυνατοτήτων τους. Στο φινάλε (και δεν το λέω ειρωνικά) πουλάς τη συσκευή σου (πιάνει άνετα 80€) και παίρνεις ένα 950 στα 180€ και γουστάρεις συσκευάρα. Το αν μπορείς ή θέλεις μόνο εσύ το ξέρεις. Εγώ αυτό θεωρώ το καλύτερο και το προτείνω.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμείς προτείνουμε αυτό που θεωρούμε σωστό. Οι υπόλοιποι πράττουν ανάλογα των δυνατοτήτων τους. Στο φινάλε (και δεν το λέω ειρωνικά) πουλάς τη συσκευή σου (πιάνει άνετα 80€) και παίρνεις ένα 950 στα 180€ και γουστάρεις συσκευάρα. Το αν μπορείς ή θέλεις μόνο εσύ το ξέρεις. Εγώ αυτό θεωρώ το καλύτερο και το προτείνω.

 

Ρε παιδί μου κόλλημα έχεις φάει με το 950! Ήδη η MS έκοψε και αλλά 100€ από την τιμή σε ολη την Ευρώπη,περίμενε και στα Χριστούγεννα θα είναι δώρο στα πατατάκια.......:pκαι πέρα από την πλάκα, πέρα από την κάμερα του που ήταν τουμπανο (λένε πως χάλασε τελευταία) ποτέ δεν μου άρεσε. Δεν θυμίζει κάτι πριμιουμ ναυαρχίδα. Εξωτερικά με χίλια καλύτερο το 650!

Link to comment
Share on other sites

Εξωτερικά με χίλια καλύτερο το 650!

 

Συμφωνώ αλλά θα το ξαναπώ. Μπορείς να ευχαριστηθείς πχ το 650 χωρίς θήκη? Εκεί είναι το ζουμί.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ότι πρόσθεσε κάτι με το Anniversary update, που της δέσμευσε τόσο το χρόνο, για να μην κάνει σωστό bug fix.....

Γι αυτό υπάρχει και Redstone 2. ;)

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδί μου κόλλημα έχεις φάει με το 950! Ήδη η MS έκοψε και αλλά 100€ από την τιμή σε ολη την Ευρώπη,περίμενε και στα Χριστούγεννα θα είναι δώρο στα πατατάκια.......:pκαι πέρα από την πλάκα, πέρα από την κάμερα του που ήταν τουμπανο (λένε πως χάλασε τελευταία) ποτέ δεν μου άρεσε. Δεν θυμίζει κάτι πριμιουμ ναυαρχίδα. Εξωτερικά με χίλια καλύτερο το 650!

 

Έχει και οθονάρα το 950 όμως,και οι κάμερες δεν βλέπω να χάλασαν..Αν θέλετε premium συσκευές εξωτερικά προφανώς και δεν πας σε windows phone αλλά σε android..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδί μου κόλλημα έχεις φάει με το 950! Ήδη η MS έκοψε και αλλά 100€ από την τιμή σε ολη την Ευρώπη,περίμενε και στα Χριστούγεννα θα είναι δώρο στα πατατάκια.......:pκαι πέρα από την πλάκα, πέρα από την κάμερα του που ήταν τουμπανο (λένε πως χάλασε τελευταία) ποτέ δεν μου άρεσε. Δεν θυμίζει κάτι πριμιουμ ναυαρχίδα. Εξωτερικά με χίλια καλύτερο το 650!

 

Με 180 ευρώ πάντως σίγουρα δεν παίρνεις κάτι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε premium συσκευές εξωτερικά προφανώς και δεν πας σε windows phone αλλά σε android..

 

Η οποία premium συσκευή "θάβεται" κάτω από μία θήκη. Το ζούσα όλα τα τελευταία χρόνια και μάλλον θα το ξαναζήσω με το surface phone. Για την ώρα όμως και μετά από χρόνια απολαμβάνω την συσκευή μου. Επιτέλους.....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχει και οθονάρα το 950 όμως,και οι κάμερες δεν βλέπω να χάλασαν..Αν θέλετε premium συσκευές εξωτερικά προφανώς και δεν πας σε windows phone αλλά σε android..

 

Με 180 ευρώ πάντως σίγουρα δεν παίρνεις κάτι καλύτερο.

 

Το ξέρω ρε παιδιά απλά πειράζω λίγο τον montoya_42. όμως στα σοβαρά τώρα αν ήταν το 950 εξωτερικά σαν το 650 θα ήταν πολύ καλύτερο σαν σύνολο.

Και για την κάμερα δεν το ξέρω προσωπικά απλά σε άλλο νήμα που συγκρίνουν της κάμερες λένε μερικοί πως χάλασε στης νυχτερινές φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ρε παιδιά απλά πειράζω λίγο τον montoya_42. όμως στα σοβαρά τώρα αν ήταν το 950 εξωτερικά σαν το 650 θα ήταν πολύ καλύτερο σαν σύνολο.

Και για την κάμερα δεν το ξέρω προσωπικά απλά σε άλλο νήμα που συγκρίνουν της κάμερες λένε μερικοί πως χάλασε στης νυχτερινές φωτογραφίες.

 

28931579810_47f9676e85_c.jpg950XL Auto by Giwrgos George, on Flickr

Κάτι τέτοιο δεν σε καλύπτει δηλαδή σε νυχτερινές στο αυτόματο πάντα μιλάμε!!

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ρε παιδιά απλά πειράζω λίγο τον montoya_42. όμως στα σοβαρά τώρα αν ήταν το 950 εξωτερικά σαν το 650 θα ήταν πολύ καλύτερο σαν σύνολο.

Και για την κάμερα δεν το ξέρω προσωπικά απλά σε άλλο νήμα που συγκρίνουν της κάμερες λένε μερικοί πως χάλασε στης νυχτερινές φωτογραφίες.

 

Το ξέρω ότι με πειράζεις γι' αυτό σε περιμένω στη γωνία.....:lol:

Θα το ξαναπώ. Βάλε δίπλα δίπλα ένα 950 "γυμνό" (αφού δεν έχει ανάγκη θήκης) κι ένα 650 (κόσμημα βέβαια) με θήκη και πες μου ποιο είναι πιο ωραίο......

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμείς προτείνουμε αυτό που θεωρούμε σωστό. Οι υπόλοιποι πράττουν ανάλογα των δυνατοτήτων τους. Στο φινάλε (και δεν το λέω ειρωνικά) πουλάς τη συσκευή σου (πιάνει άνετα 80€) και παίρνεις ένα 950 στα 180€ και γουστάρεις συσκευάρα. Το αν μπορείς ή θέλεις μόνο εσύ το ξέρεις. Εγώ αυτό θεωρώ το καλύτερο και το προτείνω.

 

Αυτό που θεωρείς/τε σωστό, έχει εφαρμογή μόνο σε 3 συσκευές (650?, 950, 950XL). Σε άλλες τις άλλες, είναι άκυρη η συμβουλή.

 

Ναι, πουλάω τη συσκευή μου 80€ (που δεν πουλάω τις συσκευές μου) και βάζω κι άλλα 100€, για να πάρω μια ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΗ συσκευή με αβέβαιο μέλλον*, που χρειάζεται resets (soft/hard) κάθε λίγο και λιγάκι, και με τραγική διάρκεια μπαταρίας.

 

Τέλος, συσκευάρα και πλαστικά ίδια με του 640, δεν πάνε μαζί. Ή, στην τιμή που το είχε τιμολογήσει και τιμολογεί ακόμα η Microsoft, δε μπορούσε να βάλει σασί από αλουμίνιο; Μόνο η οθόνη αν αξίζει, αλλά κι αυτή ***** την ήδη άθλια, από πλευράς χωρητικότητας, μπαταρία.

 

*Είμαι σίγουρος ότι, στο Redstone 2 update που, επίσημα θα έρθει (?) την άνοιξη του '17, θα παιχτεί κάτι του τύπου "τελικά δεν θα αναβαθμιστούν οι x συσκευές", "οι συσκευές με x χωρητικότητα δε θα πάρουν το update", "για να πάρετε το επόμενο update, θα πρέπει να αγοράσετε τις νέες συσκευές μας".

 

P.S.: Ποτέ δεν παίρνω μεταχειρισμένες συσκευές.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι με πειράζεις γι' αυτό σε περιμένω στη γωνία.....:lol:

Θα το ξαναπώ. Βάλε δίπλα δίπλα ένα 950 "γυμνό" (αφού δεν έχει ανάγκη θήκης) κι ένα 650 (κόσμημα βέβαια) με θήκη και πες μου ποιο είναι πιο ωραίο......

 

Το ξέρω και εδώ συμφωνώ μαζί σου 100%! Πάντα ότι κινητό και να είχα φτηνό/ακριβό ποτέ δεν το έβαλα σε θήκη. Προσωπικά πάντα το ήθελα χωρίς θήκη μόνο μεμβράνη για την οθόνη και τίποτα άλλο να το χαρώ έτσι όπως είναι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα χουμε πει. Αν θέλετε και να ευχαριστιέστε το κινητό σας και να μη φοβάστε να σας σπάσει, μόνο Fitbag..

Όσο για το 950 με την οθονάρα που έχει ούτε που σε ενοχλεί το πλαστικό πίσω το οποίο φυσικά και δεν έχει σχέση με του 640 αφού είναι ματ πολύ πιο premium.

Αν ενοχλεί βάζεις μια mozo και τελειώνει το θέμα.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

*Είμαι σίγουρος ότι, στο Redstone 2 update που, επίσημα θα έρθει (?) την άνοιξη του '17, θα παιχτεί κάτι του τύπου "τελικά δεν θα αναβαθμιστούν οι x συσκευές", "οι συσκευές με x χωρητικότητα δε θα πάρουν το update", "για να πάρετε το επόμενο update, θα πρέπει να αγοράσετε τις νέες συσκευές μας".

 

Αυτό το πιστεύω και εγώ γιατί και πριν έρθουν επίσημα τα 10 εγώ το έγραψα εδώ πως υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην πάρουν τα 10 αρκετές συσκευής λόγο hardware και πηγαν πολλοί να με φάνε. Μετά αποδείχτηκε πως είχα δίκιο. Τώρα μετά το RS1 βλέπουμε αρκετά προβλήματα ιδικά σε συσκευές με 1gb ram και 8gb rom και είμαι σίγουρος πως για το RS2 θα βάλουν όρια…κάτι του στυλ 2ram και 16 rom.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...