Jump to content

XBMC/Kodi/SPMC σετάρισμα Add-ons & Repository


vagosvts7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ένα καλός τρόπος να μ χάνεστε με adons είναι να κατεβάσετε τη. Εφαρμογή kodiapps από play store . Εκεί έχει μενού charts κ δείχνε τρόπο εγκατάστασης και τα καλύτερα adons . Το kodi θέλει λίγο ψάξιμο αλλά είναι καλύτερο υπάρχει αυτή την στιγμή.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

 

πρόσφατα αγόρασα ένα KII pro (Amlogic s905, Android 5.1.1) και αποφάσισα να ασχοληθώ με το Kodi. Αρχική παρατήρηση είναι ότι το SPMC λειτουργεί καλύτερα από το Kodi στο KII pro, είναι απλά η ιδέα μου ή όντως έτσι είναι?

 

Οι ερωτήσεις που έχω,

 

Αξίζει να περάσω κάποιο build? ή μαζεύει πολύ σαβούρα χωρίς λόγο? Πιο προτείνετε (Nolimtis magic?)?

 

Μπορώ να έχω 2 SPMC, ένα να τρέχει build και ένα μόνο αυτά που του έχω περάσει εγώ?

 

Έχετε να προτείνετε καλά repos για ταινίες (και σειρές ίσως) σε υψηλή ανάλυση (min. 1080p)?

 

Υπάρχει τρόπος να κάνεις αναζήτηση σε όλα τα add ons οταν ψάχνεις για μία ταινία? (κάτι σε universal serach?)

 

Η τηλεόραση δεν με πολύ νοιάζει, αλλά κάθε πρόταση καλοδεχούμενη.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τα builds δεν με βολεψαν ωραία στην αρχή αλλά πολλά άχρηστα ένα exodus και είσαι οκ επίσεις βολικό είναι από playstore εφαρμογή kodiapps . Σου λέει τα καλύτερα add-on και πως να τα βάλεις.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα τα builds δεν με βολεψαν ωραία στην αρχή αλλά πολλά άχρηστα ένα exodus και είσαι οκ επίσεις βολικό είναι από playstore εφαρμογή kodiapps . Σου λέει τα καλύτερα add-on και πως να τα βάλεις.

 

OK σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάντως ένας γνωστός μου που πήγε να το εγκαταστήσει από cyta σε 2 tablet και 2 κινητά δεν τον άφηνε να εγκαταστήσει τo exodus. Από άλλο δίκτυο όλα μια χαρά.

 

Μάλλον έχει φραγή η cyta για υπηρεσίες τέτοιες. Όποιος είχε ανάλογο πρόβλημα ας το αναφέρει.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα το exodus δεν έχει κάνει ενημέρωση από τις 18/3... Συμβαίνει και σε εσάς?

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το βρήκα, είχε ξερυθμιστει η ώρα στο box

Οποιος βιαζεται δεν ψωνιζει απο Κινα...

 

οι Κινεζοι ειναι φιλοι μας και θελουν τα λεφτα μας!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 3 weeks later...
Παιδιά πάντως ένας γνωστός μου που πήγε να το εγκαταστήσει από cyta σε 2 tablet και 2 κινητά δεν τον άφηνε να εγκαταστήσει τo exodus. Από άλλο δίκτυο όλα μια χαρά.

 

Μάλλον έχει φραγή η cyta για υπηρεσίες τέτοιες. Όποιος είχε ανάλογο πρόβλημα ας το αναφέρει.

 

Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα. Φταίει το ρουτερ της cyta άλλαξα και έβαλα ένα απλό tp link που είχα και όλα καλά. Βέβαια το συγκεκριμένο δεν βγάζει γραμμή για σταθερό αλλά δεν είχα ούτως ή άλλως. Επίσης το πρόβλημα εμφανίζεται μόνο με την 17+ έκδοση αν γυρίσει σε 16 (jarvis) δεν θα έχει πρόβλημα, τουλάχιστον εγώ δεν είχα.

 

Επίσης έβαλα dns της Google (αν και ψιλό είναι περιττό)

Edited by Sofakos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εχω ενα προβλημα στην αναπαραγωγη ταινιων με το exodus,

ενω βρισκω την ταινια που θελω και εκει που ψαχνει για πηγες μου λεει δεν υπαρχει διαθεσιμη ροη,

οταν το βαζω να ψαξει 2η και 3η φορα τις βρισκει τις πηγες

Επισης μηπως μπορω να μειωσω τον χρονο που κανει να βρει τις πηγες?

Τωρα κανει ενα 1λεπτο

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κάνεις ένα χειροκίνητο update κ δεύτερο κάπου , δεξί κλικ κ settings περιόρισε τις πηγές σε 10-15 να μην ψάχνει πολύ ώρα.
Link to comment
Share on other sites

..ρε παιδια επειδη ειμαι λιγο "ασχετος" με το kodi ..πως μπορω να δω ταινιες απο εξωτερικο δισκο η flashακι μεσο του Kodi?.. πως κανω add τους δισκους??...:blink:
Link to comment
Share on other sites

Δεν εμφανίζονται στην κατηγορία "Videos" όταν τα συνδέεις; Από εκεί διαλέγεις ποιο θες να δεις.

 

Αν τώρα θες να προσθέσεις τα αρχεία στη βιβλιοθήκη, το κάνεις μέσα απο το Settings>Media Settings>Sources\Videos>Add Videos... όπου επιλέγεις τους φακέλους που θες.

Link to comment
Share on other sites

..ρε παιδια επειδη ειμαι λιγο "ασχετος" με το kodi ..πως μπορω να δω ταινιες απο εξωτερικο δισκο η flashακι μεσο του Kodi?.. πως κανω add τους δισκους??...:blink:

 

Videos---Files--- add videos. Και διαλέγεις την πηγή που θες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια το χρησιμοποιει κανεις σε CS968? Αν ναι, τοτε ειμαι ηλιθιος εκτος απο αρχαριος..

Παντως με τον οδηγο δεν τα καταφερνω, γι αυτο και εβγαλα το παραπανω συμπερασμα....

Στην αρχη του οδηγου, οταν ανοιγω το fusion εμφανιζονται 3 φακελλοι: begin-here, kodi-repos και kodi-scripts, και οχι αυτα που αναφερει ο οδηγος. Απο δω και περα το χανω.. Καμμια βοηθεια?

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το χρησιμοποιει κανεις σε CS968? Αν ναι, τοτε ειμαι ηλιθιος εκτος απο αρχαριος..

Παντως με τον οδηγο δεν τα καταφερνω, γι αυτο και εβγαλα το παραπανω συμπερασμα....

Στην αρχη του οδηγου, οταν ανοιγω το fusion εμφανιζονται 3 φακελλοι: begin-here, kodi-repos και kodi-scripts, και οχι αυτα που αναφερει ο οδηγος. Απο δω και περα το χανω.. Καμμια βοηθεια?

Λογικό να μην τα καταφέρνεις. Απο το 2015 που γράφτηκε ο οδηγός έχουν αλλάξει σχεδόν όλα.

Το Fusion πλέον δίνει installer μόνο για Kodi 17.x, τα πρόσθετα του lambda έχουν βρει αλλού "στέγη" κτλ.

 

Καλύτερα δοκίμασε αυτά που γράφει το τελευταίο μέρος του οδηγού (New Addons) και μην βάζεις wizards, installers και άλλα τέτοια "βολικά" που μπορεί να εγκαθιστούν πράγματα που δεν θες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το χρησιμοποιει κανεις σε CS968? Αν ναι, τοτε ειμαι ηλιθιος εκτος απο αρχαριος..

Παντως με τον οδηγο δεν τα καταφερνω, γι αυτο και εβγαλα το παραπανω συμπερασμα....

Στην αρχη του οδηγου, οταν ανοιγω το fusion εμφανιζονται 3 φακελλοι: begin-here, kodi-repos και kodi-scripts, και οχι αυτα που αναφερει ο οδηγος. Απο δω και περα το χανω.. Καμμια βοηθεια?

Στο begin here πήγαινε αρχικά, βάλε το international repo, εκεί θα βρεις το alivegr που έχει add-ons για ελληνικούς υπότιτλους κλπ. Επίσης νομίζω το begin here έχει μέσα και το indigo, θα βάλεις αυτό και μετά δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο για αρχή, περνάς ολα τα γνωστά add-ons από το indigo.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Στο begin here πήγαινε αρχικά, βάλε το international repo, εκεί θα βρεις το alivegr που έχει add-ons για ελληνικούς υπότιτλους κλπ. Επίσης νομίζω το begin here έχει μέσα και το indigo, θα βάλεις αυτό και μετά δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο για αρχή, περνάς ολα τα γνωστά add-ons από το indigo.
Το εβαλα το indigo αλλα χμ..κανει νουμερα.

Λογικό να μην τα καταφέρνεις. Απο το 2015 που γράφτηκε ο οδηγός έχουν αλλάξει σχεδόν όλα.

Το Fusion πλέον δίνει installer μόνο για Kodi 17.x, τα πρόσθετα του lambda έχουν βρει αλλού "στέγη" κτλ. Καλύτερα δοκίμασε αυτά που γράφει το τελευταίο μέρος του οδηγού (New Addons) και μην βάζεις wizards, installers και άλλα τέτοια "βολικά" που μπορεί να εγκαθιστούν πράγματα που δεν θες.

Καλα την ψυλλιαστηκα κι εγω οτι ο οδηγος ειναι" αρχαιος" πια..Θα βαλω αλλη πηγη οπως λες..

Ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες σας..:)

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν καταφερνω να το σεταρω, ο oδηγος ειναι "αρχαιος" και σε καθε περιπτωση εντελως ακαταλληλος για το XBMC 16 που εχω εγκατεστημενο. Βεβαια και εγω κομματι (οσο παταει ενα κοπαδι ελεφαντες) αρχαριος. Παιδια δεν υπαρχει κανενας οδηγος που να ταιριαζει σ' αυτη την εκδοση? Εστω και στα Αγγλικα.. Προσπαθησα στο διαδικτυο αλλα δεν βρηκα..

Ευχαριστω

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Aπo τη στιγμή που βλέπεις τους φακέλους του TVaddons, το παρακάτω είναι σχετικά απλό. Πες μου τι ακριβώς θες να βλέπεις για να σου δώσω οδηγίες.
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω για την απαντηση. Αρχικα θελω να ξερω τι πηγη να χρησιμοποιησω. Δεν καταφερα ουτε με το fusion ουτε με το Superrepo, ασε που συνεχεια εβγαζε αποτυχια script η καπως ετσι.. Βασικα δεν εχω "πιασει" τι ειναι το καθενα, γι αυτο ρωτησα για οδηγο..:(

Βασικα με ενδιαφερει οτι εχει σχεση με φυση-ζωα καθως και παιδικα (κυριολεκτικα..:))

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα στο νετ ότι το Kodi έχασε το Phoenix και ότι αυτό μπορεί να σημαίνει το τέλος του. Επειδή είμαι νέος χρήστης αυτο έχει βάση ή ανά διαστήματα βγαίνουν τέτοιες ειδήσεις?
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω για την απαντηση. Αρχικα θελω να ξερω τι πηγη να χρησιμοποιησω. Δεν καταφερα ουτε με το fusion ουτε με το Superrepo, ασε που συνεχεια εβγαζε αποτυχια script η καπως ετσι.. Βασικα δεν εχω "πιασει" τι ειναι το καθενα, γι αυτο ρωτησα για οδηγο..:(

Βασικα με ενδιαφερει οτι εχει σχεση με φυση-ζωα καθως και παιδικα (κυριολεκτικα..:))

δύσκολα γούστα έχεις :)

Αρχικά, με την επιλογή "Install from zip", απο το Fusion κατέβασε το greek.repository.thgiliwt απο την κατηγορία kodi-repos>international.

Μετά, install from repository και απο το repository που κατέβασες βάλε το AliveGR

 

Διάβασα στο νετ ότι το Kodi έχασε το Phoenix και ότι αυτό μπορεί να σημαίνει το τέλος του. Επειδή είμαι νέος χρήστης αυτο έχει βάση ή ανά διαστήματα βγαίνουν τέτοιες ειδήσεις?

Το τέλος του Phoenix ναι, το τέλος του Kodi όχι. Την φράση "υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές..." την έχει ακούσει αυτός που έβγαλε την "είδηση"; :rolleyes:

Ένα απλό πρόσθετο είναι, και μάλιστα απο τα black-listed του Kodi.

Link to comment
Share on other sites

δύσκολα γούστα έχεις :)

Αρχικά, με την επιλογή "Install from zip", απο το Fusion κατέβασε το greek.repository.thgiliwt απο την κατηγορία kodi-repos>international.

Μετά, install from repository και απο το repository που κατέβασες βάλε το AliveGR.

Χμμ, νομίζω έχουμε μιλήσει μαζί αρκετά πριν 3-4 χρόνια σε κάποιο νήμα για κινητά..

Well, Videos με ζώα-φύση και παιδικά είναι “δύσκολα γούστα" ? Ωωωω.. Τότε τα εύκολα ποια είναι? :(

Λοιπόν ακολούθησα τις οδηγίες σου αλλά τζίφος.

1. Πατώντας να κατεβάσω το greek.repository.thgiliwt βγάζει μήνυμα addon does not have the correct structure .

2. Επιλογή install from repository δεν υπάρχει..

Τομπολα..

Παντως σ ευχαριστώ για τις οδηγίες.

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Well, Videos με ζώα-φύση και παιδικά είναι “δύσκολα γούστα" ? Ωωωω.. Τότε τα εύκολα ποια είναι? :(

Τα εύκολα είναι οι πρόσφατες ξένες σειρές και ταινίες. Εκεί οι επιλογές είναι ατελείωτες. Ντοκιμαντέρ για τη φύση δύσκολα θα βρεις σε streaming (αν θες όμως για θεωρίες συνωμοσίας και τέτοια, βρομάει ο τόπος...). Τα παιδικά (holy grail όλων των γονιών, ειδικά τα μεταγλωττισμένα) είναι ακόμα πιο δυσεύρετα. Μικρή η ελληνικά "αγορά" και δεν κυκλοφορούν πολλά.

 

Αν δεν βγάλεις άκρη, υπάρχει πάντα του Youtube.

 

Λοιπόν ακολούθησα τις οδηγίες σου αλλά τζίφος.

1. Πατώντας να κατεβάσω το greek.repository.thgiliwt βγάζει μήνυμα addon does not have the correct structure .

2. Επιλογή install from repository δεν υπάρχει..

Τομπολα..

Παντως σ ευχαριστώ για τις οδηγίες.

Μήπως γενικά η εγκατάσταση του Kodi έχει κάποιο πρόβλημα; Σε αρχαίο tablet με Android 4.4\Kodi 16.1 όλα τα πρόσθετα μπαίνουν εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...