Jump to content

XBMC/Kodi/SPMC σετάρισμα Add-ons & Repository


vagosvts7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα εύκολα είναι οι πρόσφατες ξένες σειρές και ταινίες. Εκεί οι επιλογές είναι ατελείωτες. Ντοκιμαντέρ για τη φύση δύσκολα θα βρεις σε streaming (αν θες όμως για θεωρίες συνωμοσίας και τέτοια, βρομάει ο τόπος...). Τα παιδικά (holy grail όλων των γονιών, ειδικά τα μεταγλωττισμένα) είναι ακόμα πιο δυσεύρετα. Μικρή η ελληνικά "αγορά" και δεν κυκλοφορούν πολλά.

Αν δεν βγάλεις άκρη, υπάρχει πάντα του Youtube.

Α..εγω θεωρησα οταν ειπες "ευκολα" οτι κυριολεκτουσες..:wacko: Δεν εχω ασχοληθει καθολου με streaming video και δεν ξερω τις επικρατουσες συνθηκες..Ταινιες γενικα δεν πολυβλεπουμε γιατι δεν υπαρχει χρονος. Τα παιδια φυσικα προτιμουν αυτα που ανεφερα..

Μήπως γενικά η εγκατάσταση του Kodi έχει κάποιο πρόβλημα; Σε αρχαίο tablet με Android 4.4\Kodi 16.1 όλα τα πρόσθετα μπαίνουν εύκολα.
Δεν ξερω τι να πω, το απ-εγκα-τεστησα αρκετες φορες, Εχω RK3188 με 4.2.2 (CS968). Το XBMC το ειχε ηδη εγκατεστημενο, κι εκεινο ομως παρουσιασε το ιδιο προβλημα. Θα ψαξω σε ξενα forums μπας και καποιος αλλος αντιμετωπισε το ιδιο..

Thanks

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Εχω RK3188 με 4.2.2 (CS968). Το XBMC το ειχε ηδη εγκατεστημενο, κι εκεινο ομως παρουσιασε το ιδιο προβλημα. Θα ψαξω σε ξενα forums μπας και καποιος αλλος αντιμετωπισε το ιδιο..

Thanks

XBMC έχεις στο μηχάνημα η kodi? Γιατί αν έχεις Xbmc εννοείται δεν θα παίζει σχεδόν κανένα add on. Βάλε το kodi 16.1

 

 

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

XBMC έχεις στο μηχάνημα η kodi? Γιατί αν έχεις Xbmc εννοείται δεν θα παίζει σχεδόν κανένα add on. Βάλε το kodi 16.1

XBMC εβαλα γιατι εχει επεξεργαστη Rockchip. Ετσι λεει ο οδηγος στην αρχη. Σωστα?

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

XBMC εβαλα γιατι εχει επεξεργαστη Rockchip. Ετσι λεει ο οδηγος στην αρχη. Σωστα?

Το xbmc είναι αρχαίο γι αυτό λογικά δεν παίζει τίποτα. Spmc σου λέει ο οδηγός από ότι είδα αν και νομίζω ότι μπορείς να βάλεις και kodi 16.1, δες αν το υποστηρίζει ο επεξεργαστής. Επίσης δες και το ftmc που είναι πιο ελαφρύ.

 

Anyway, ούτως ή άλλως αυτήν την περίοδο τα πράγματα είναι λίγο δύσκολα όσον αφορά τα add-ons και ειδικότερα το fusion που χρειάζεται για να στήσεις σωστά το kodi γιατί δεν δουλεύουν οι servers. Αλλά μπορείς να ψάξεις να δεις αν ο επεξεργαστής που έχεις υποστηρίζει το kodi 16.1 ή το ftmc και να περάσεις κάποια από τα add-ons που δουλεύουν ώστε να δεις αν ρολαρει το μηχάνημα σου. Όταν επανέλθει το fusion μετά ολοκληρώνεις το στήσιμο.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

SPMC και FTMC νομίζω θέλουν Android 4.4 και πάνω.

 

Για 4.2, υπάρχει το CEMC

 

Όσο για το Fusion, δύσκολα τα πράγματα. Έχει εξαφανιστεί εντελώς απο προσώπου γης...

Link to comment
Share on other sites

Αναμεσα σε αυτα που εχω δοκιμασει νομιζω ηταν και το SPMC, θα το ξαναδοκιμασω ομως.. Θα δοκιμασω οτι αλλο εχετε προτεινει μπας και κατσει κατι στο 4.2.2..

Παρεπιπτοντως σε ενα ξενο forum διαβασα να συστηνουν για την περιπτωση μου το 12.2 Frodo. Το βρηκα, το κατεβασα αλλα το μηχανακι αρνειται να το εγκαταστησει (παρ ολο που εχω τσεκαρει τις uknown sources)..

Ευχαριστω παιδια για τη βοηθεια.

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Με την 12.2, το πολυ-πολύ να παίξεις αρχεία απο το σκληρό σου δίσκο. Μην ελπίζεις να δουλέψουν πρόσθετα ή ακόμα και η δημιουργία βιβλιοθήκης (η οποία βασίζεται σε πρόσθετα)
Link to comment
Share on other sites

SPMC και FTMC νομίζω θέλουν Android 4.4 και πάνω.

 

Για 4.2, υπάρχει το CEMC

Το CEMC κούμπωσε μια χαρά στο 4.2.2 και με την βοήθεια του SuperRepo πάει καλά..

:respect:

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Το CEMC κούμπωσε μια χαρά στο 4.2.2 και με την βοήθεια του SuperRepo πάει καλά..

:respect:

Ωραία.

Τώρα ψάξε να βρεις ένα box με Amlogic S905X για να το κάνεις dual-boot με Libreelec :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία.

Τώρα ψάξε να βρεις ένα box με Amlogic S905X για να το κάνεις dual-boot με Libreelec :)

Χμμμ.. προφανώς πρόκειται για κάτι αστείο αλλά θα γελάσω αργότερα όταν θα έχω μπει πλέον πιο πολύ στα πράγματα και θα καταλάβω τι εννοείς. :lol:

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ.. προφανώς πρόκειται για κάτι αστείο αλλά θα γελάσω αργότερα όταν θα έχω μπει πλέον πιο πολύ στα πράγματα και θα καταλάβω τι εννοείς. :lol:

Sorry, ήταν λίγο "αστείο για προχωρημένους" ;)

 

Το Libreelec είναι Kodi που τρέχει πάνω σε μια απλουστευμένη έκδοση του Linux. Το έχω βάλει σε μια κάρτα microSD και ξεκινάω το TV box με αυτό, χωρίς να πειράξω το ήδη εγκατεστημένο Android.

Boot σε 10"-15" και όλα τρέχουν όπως πρέπει, αρκεί να μην έχει κάνει ο κινέζος κατασκευαστής καμιά "εξυπνάδα" με το hardware του box.

 

To κακό είναι οτι τρέχει καλύτερα σε επεξεργαστές της Amlogic (S805, S905, S905X) που είναι πλέον αρκετά ακριβότεροι απο τους αντίστοιχους της Rockchip.

Link to comment
Share on other sites

To "κάτι τέτοιο" μπορεί να είναι το Mini M8S II , για παράδειγμα.

Απο τα πιο συμβατά μοντέλα, αρκεί να βρεις "γνήσιο" ή έστω ένα καλό κλώνο. Το Cooleme MB1 που έχω είναι ουσιαστικά ένα Mini M8S II και δουλεύει απροβλημάτιστα εδώ και 8 μήνες (να χτυπήσω ξύλο :cool: )

Link to comment
Share on other sites

Στο MXIII-G εχω το SPMC (γιατι το ΧΒΜC δεν δουλευε καλα). Απο καποια στιγμη και μετα δε παιζει τα ιδια αρχεια που επαιζε πριν. Ειτε κολαει στο ανοιγμα ενος mkv ή παιζει μονο ηχο (σε αλλα φορμα)

 

Το απεγκατεστησα και εγκατεστησα απο την αρχη αλλα δεν βοηθησε πουθενα.

 

Καμμια ιδεα προς τα που να κοιταξω?

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Όταν έκανες απεγκατάσταση, έσβησες και τις ρυθμίσεις του προγράμματος (clear data\cache απο τις ρυθμίσεις του Android);
Link to comment
Share on other sites

Sorry, ήταν λίγο "αστείο για προχωρημένους" ;)

 

Το Libreelec είναι Kodi που τρέχει πάνω σε μια απλουστευμένη έκδοση του Linux. Το έχω βάλει σε μια κάρτα microSD και ξεκινάω το TV box με αυτό, χωρίς να πειράξω το ήδη εγκατεστημένο Android.

Boot σε 10"-15" και όλα τρέχουν όπως πρέπει, αρκεί να μην έχει κάνει ο κινέζος κατασκευαστής καμιά "εξυπνάδα" με το hardware του box.

 

To κακό είναι οτι τρέχει καλύτερα σε επεξεργαστές της Amlogic (S805, S905, S905X) που είναι πλέον αρκετά ακριβότεροι απο τους αντίστοιχους της Rockchip.

 

Βρέθηκε στα χέρια μου ενα M8S και λέω να ασχοληθώ μαζί του αυριο - μεθαυριο. Πρώτη επαφή με Kodi και Android box. Προτείνεις να δοκιμάσω αυτόν τον τρόπο με το lipreelec ή να το σετάρω κανονικά από το android; για το πρώτο υπάρχει κάποιος (αναλυτικός) οδηγός κάπου;

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Βρέθηκε στα χέρια μου ενα M8S και λέω να ασχοληθώ μαζί του αυριο - μεθαυριο. Πρώτη επαφή με Kodi και Android box. Προτείνεις να δοκιμάσω αυτόν τον τρόπο με το lipreelec ή να το σετάρω κανονικά από το android; για το πρώτο υπάρχει κάποιος (αναλυτικός) οδηγός κάπου;

Κατα πάσα πιθανότητα το Kodi που είναι ήδη εγκατεστημένο θα είναι ήδη σεταρισμένο, εκεί δεν θα έχεις και πολύ δουλειά. Αφού είναι η πρώτη φορά που το χρησιμοποιείς, θα σε διευκολύνει. Όταν μάθεις 2-3 πράγματα για τη λειτουργία του, περνάς και το Libreelec σε μια κάρτα SD (είπαμε, το υπάρχον Android δεν χάνεται, όποτε θες ξεκινάς το box με αυτό)

Link to comment
Share on other sites

To "κάτι τέτοιο" μπορεί να είναι το Mini M8S II , για παράδειγμα.

Απο τα πιο συμβατά μοντέλα, αρκεί να βρεις "γνήσιο" ή έστω ένα καλό κλώνο. Το Cooleme MB1 που έχω είναι ουσιαστικά ένα Mini M8S II και δουλεύει απροβλημάτιστα εδώ και 8 μήνες (να χτυπήσω ξύλο :cool: )

Διαφωτιστικες οι οδηγιες για εμας, που ειμαστε "κουταβια" ακομα..:)

Καποια γενικη ερωτηση εχω, οι πιο "χρησιμες πηγες" ειναι μονον fusion (που δεν τα παει καλα) και SuperRepo? Αλλες δεν υπαρχουν?

 

Υ.Γ. Νεα στοιχεια στον οδηγο βλεπω. Thanks vagosvts7

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

To Fusion θα επιστρέψει κάποια στιγμή, με αλλαγμένη μορφή όμως. Πιστεύω οτι αρκετά πρόσθετα θα φύγουν ή έστω θα αλλάξουν μορφή.

 

Το Superrepo έχω καιρό να το χρησιμοποιήσω επειδή είχα προβλήματα με τις ενημερώσεις παλιότερα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα. Τι συμβαίνει ξαφνικά με το CEMC μου, ενώ εδώ και δύο εβδομάδες λειτουργεί κανονικά, σήμερα σε όλα μου βγάζει error - check the log file for more information..? Δεν παίζει τίποτα..

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον σου λέει εμμέσως οτι χρειάζεσαι καινούριο TV box ;)

 

Κάτι χάλασε στην εγκατάσταση. Το μήνυμα ποτε το βγάζει; Sε τοπικά αρχεία ή σε stream;

Link to comment
Share on other sites

Φιρι φιρι το πας να με βαλεις σε εξοδα..:lol: (τωρα που μου εσπασε και η οθονη του κινητου εδω και τρεις μερες..)

Χμμμ..σημερα το πρωι που το δοκιμασα λειτουργησε κανονικα. Το εβγαζε σε stream. Βεβαια σε καποια το βγαζει ακομη αλλα υποθετω ειναι φυσιολογικο, σωστα?

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Ε, ναι. Τα streams είναι φυσικό να έχουν τέτοια προβλήματα. Δεν είναι και παραδείγματα νόμιμης χρήσης του Kodi. Πέφτει κυνήγι, sites χάνονται, βγαίνουν καινούρια, χαμός γίνεται :p
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...