Jump to content

Windows 10 technical preview (Insider Program)


iStewie
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εγω εχω το 1020.επειδη δεν κατάλαβα πια έκδοση έχεις και είσαι ευχαριστημένος;εγω εχω την 10586.107 απο fast ring

 

Έχεις μείνει λίγο πίσω φίλε μου... Βάλε slow ring ή release preview ring να πάρεις την .164 που είναι και η official και είναι αρκετά stable...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και εγω εχω το 1020.επειδη δεν κατάλαβα πια έκδοση έχεις και είσαι ευχαριστημένος;εγω εχω την 10586.107 απο fast ring
την 164 φιλε μου
Link to comment
Share on other sites

Απογοητευμένος που το 920 μου δεν θα πάρει official 10άρια πέρασα insider preview την .164. Ιδού οι απόψεις μου:

 

Τι μου αρέσει:

  • Τα notifications φαίνεται να είναι πιο καλά. Μου αρέσει που μπορείς να δεις περισσότερα info. Επίσης σε μερικά σου βγάζει και actions. Π.χ πήρα friend request στο FB και το notification είχε αποδοχή/απόρριψη
  • Το word flow είναι υπέροχο. Και απίστευτα accurate ακόμα και αν δεν είμαι προσεκτικός στις κινήσεις μου. Νομίζω είναι το μοναδικό feature στα 10αρια με το οποίο είμαι ενθουσιασμένος με την λειτουργία του. Μου αρέσει και ο σταυρός ποντικί αλά IBM για πιο χειρουργικές κινήσεις του κέρσορα.
  • Χρήση με το ένα χέρι δε μου φαίνεται χρήσιμη προς το παρόν.
  • ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μπορείς να επισυνάψεις και άλλα αρχεία πέραν φωτογραφιών στα email σου! Επίσης μπορείς να αποθηκεύσεις και άλλα αρχεία πέραν φωτογραφιών, όπως video όταν τα λαμβάνεις σε email. Επίσης η νέα εφαρμογή outlook με τα gestures μου αρέσει πολύ περισσότερο στο look and feel και διαχείριση των μηνυμάτων.
  • Τα quick actions στο notification center μου αρέσουν. Θα προτιμούσα όμως να μην περιορίζονται σε 4 αυτά που χρησιμοποιώ πιο συχνά. Θα ήθελα να έχει scrolling όπως στο Android για μερικά ακόμη.
  • Η νέα fb εφαρμογή λύνει πάρα πολλά εκνευριστικά προβλήματα της παλιάς. Όπως το ότι πατούσες σε γενέθλια σου έλεγε σφάλμα στη λήψη δεδομένων
  • ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ η τοποθεσία στα meetings είναι clickable και σου ανοίγει τους χάρτες!!

 

Τι ΔΕ μου αρέσει:

  • Η κατανάλωση μπαταρίας. Μιλάμε απλά την ρουφάει. Και τα έχω όλα κλειστά. Ούτε wifi, ούτε data, το έχω στο 2G, κλειστό NFC, κλειστό GPS και μειωμένους συγχρονισμούw στα mail. Πραγματικά με μηδενική χρήση μέσα στην ημέρα και η μπαταρία πέφτει λες και κάνει free fall. Σήμερα το έχω όλη μέρα στην οικονομία μπαταρίας από το πρωί και πάλι χρειάστηκε να το φορτίσω προς το απόγευμα για να σιγουρευτώ ότι θα με φτάσει για το βράδυ. Και τώρα είμαι ήδη πάλι στο 50%.
  • Τα κρασαρίσματα. Οι εφαρμογές κρασάρουν. Ακόμα και τα μηνύματα. Η κάμερα κρασάρει συνέχεια και είμαι αναγκασμένος να κάνω reboot για να ξαναδουλέψει.
  • Τα συννημένα στο mail κάνουν άπειρη ώρα να κατέβουν. Δεν καταλαβαίνω γιατί. Συνεδεμένος με wi-fi και για να καταβέσει 4 photos κάνει σχεδόν 1 λεπτό. Και μιλάμε για σύνολο 2 mb. Ακόμα και τα e-mail όταν πατάς λήψη ολόκληρου mail με φωτογραφίες κάνει άπειρο χρόνο. Linkedin mail μεγέθους 36kb όπως μου έλεγε έκανε 20 sec για να το εμφανίσει ολόκληρο. Αντίστοιχο viva mail που είναι τίγκα html εικόνες έκανε γεμάτο λεπτό και... Αντίστοιχα mail στα 8.1 με 3G κατεβαίνανε σφαίρα.
    Επίσης γιατί αφαιρέθηκε το κουμπί λήψη όλων των συνημμένων??
  • Δεν έχει το smoothness των 8.1. Εφαρμογές όπως μηνύματα και επαφές με μεγάλο περιεχόμενο κολλάνε και δεν έχουν αυτή την ωραία αίσθηση των 8ριών
  • Η ενσωματωση του skype με τα μηνύματα και αυτός ο κακός χαμός. Πας από την εφαρμογή του skype και του λες να είναι η default εφαρμογή για το skype αλλά συνεχίζεις και τα λαμβάνεις και μέσα στα μηνύματα. Και τώρα διαβάζω πως θα βγει skype universal και θα φύγει η λειτουργικότητα μέσα από τα μηνύματα.
  • Ο Edge έχει περίεργη συμπεριφορά σε μερικές σελίδες. Επίσης πολλές φορές δε μπορώ να κάνω exit πατώντας back. Στο myphone πάλευα 1 λεπτό με τα login πεδία μέχρι να τα καταφέρω.
  • Χάθηκε το feature να βλέπεις όλα τα νέα ενός group
  • Χάθηκε το feature να σκανάρεις QR από το search button. Δεν ξέρω τι επιλογή έχω. Να ενεργοποιήσω cortana? Δε θέλω. Τώρα όταν πατάω το search button με πετάει στο google με αναζήτηση: {{search terms}}
  • Το hotspot δε μου δουλεύει. Στο pc λες δείχνει συνδεμένο, το κινητό λέει κανεις συνδεμένος.
  • Ακούω μουσική και με παίρνουν τηλέφωνο. Η μουσική δε κλείνει!!

 

Γενικώς η εμπειρία με τα 10άρια μου φάνηκε απογοητευτική. Το όλο λογισμικό έχει beta αίσθηση. Μα θα μου πείτε αφού έβαλες insider και μάλιστα σε ένα κινητό μη υποστηριζόμενο. Όμως αναφέρομαι και στο λειτουργικό ασχέτως συσκευής. Δηλαδή αυτό που η microsoft δεν έχει καταλήξει με τα μηνύμτα/skype, τα pop up μηνύματα που αναλόγως την εφαρμογή έχουν άλλο μεγεθος/εμφάνιση. Όλα μου φαίνονται κάπως πρόχειρα. Με βάζει σε σκέψεις αν αυτή είναι η μορφή που πήραμε με τις τόσες καθυστερήσεις, τι θα γινόταν αν το παίρναμε στην ώρα μας.

Βλέπω ενθουσιάζομαι με μικρο features που κατ' εμέ θα έπρεπε να έχουν δοθεί στα 8αρια εδώ και καιρό.

 

Δική μου πρόταση σε 920 owners είναι μην βάλετε το preview. Από feature poor - problem free έκδοση πας feature less poor - problem often έκδοση. Βάλτε το αν πραγματικά τρώγεστε να δείτε τα 10αρια. Όλο αυτό το hype μας είχε όλους ξεσηκώσει αλλά τώρα που τα είδα μου φαίνονται αρκετά λειψά. Εγώ μόλις βρω χρόνο θα δω πως μπορώ να κάνω rollback ή να πάρω άλλο κινητό (μάλλον android)

Edited by Rey_619
Βρηκα κι αλλα προβληματα
http://img.photobucket.com/albums/v508/rey620/Banner.png
Link to comment
Share on other sites

@ rey619...

...2. τα quick actions είναι 16 ...το expand δεν το είδες ;;

Φυσικά και το είδα. Αλλά πέραν των 16 θα μου άρεσε η main 4αδα, να ήταν 6αδα ή 8άδα που να γίνεται scroll αριστερά-δεξιά. Δε λέω να φύγει το expansion. Απλά τα πιο χρησιμοποιούμενα quick actions θεωρώ πως είναι 4-6. Επίσης τα 16 δε μπορώ να τα βάλω με τη σειρά που θέλω.

http://img.photobucket.com/albums/v508/rey620/Banner.png
Link to comment
Share on other sites

Έχεις μείνει λίγο πίσω φίλε μου... Βάλε slow ring ή release preview ring να πάρεις την .164 που είναι και η official και είναι αρκετά stable...

 

Οκ ευχαριστώ.να ρωτήσω ομως δεν είχες θέματα γενικά με τους χάρτες η τα υπόλοιπα γενικά;πιο σταθερή ομως τι εννοείς;εγω γενικά και με την δικιά μ είμαι ευχαριστημένος .πολυ μικρά θεματάκια γενικά.φοβαμαι μην μου βγάλει καινούργια που με την παλιά δεν εχω.official εννοείς η τελευταία γιατι απο όσο ξέρω τα επίσημα δεν τα παίρνει το δικό μας.ευχαριστω προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ.να ρωτήσω ομως δεν είχες θέματα γενικά με τους χάρτες η τα υπόλοιπα γενικά;πιο σταθερή ομως τι εννοείς;εγω γενικά και με την δικιά μ είμαι ευχαριστημένος .πολυ μικρά θεματάκια γενικά.φοβαμαι μην μου βγάλει καινούργια που με την παλιά δεν εχω.official εννοείς η τελευταία γιατι απο όσο ξέρω τα επίσημα δεν τα παίρνει το δικό μας.ευχαριστω προκαταβολικά

 

Αυτό σε άλλο ποστ που ανέφερα για τους χάρτες δεν ξέρω αν είναι όντος πρόβλημα η feature που απλός λείπει και ίσος να το βάλουν μετά, και ούτος η άλλος αυτό το θέμα το έχω στην 14295, την 14291 δεν την πολυδούλεψα για να ξέρω τι bugs είχε, μόνο το ελληνικό πληκτρολόγιο που δεν κατέβαινε αλλά στην επόμενη build έφτιαξε. Εγώ την .164 σου είπα να κατεβάσεις όχι την 14295 η οποία .164 είναι με διαφορά η καλύτερη build, μετά πάμε στην Redstone που είναι ένα κλικ πιο κάτω από την .164 και με ένα δυο ψιλό κουλά..... Αυτά, άμα θες κάθεσαι εκεί που είσαι μιας και είσαι καλυμμένος ή πας στην .164 που εγώ τουλάχιστον θεωρώ καλύτερη, έστω και για λίγο...

 

* Δεν ξέρω ή δεν θυμάμαι αν το ανέφερες πιο πίσω το κινητό που έχεις αλλά δεν σημασία όσων αφορά την .164, είτε επίσημα την βάλεις είτε μέσω insider είναι μια και αυτη, είναι η ίδια ακριβός build, σε όλα τα κινητά και για τα υποστηριζόμενα και για τα μη...

Edited by bep1995
Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτά που ανέφερε ο @rey619 + το gps που δεν λοκαρει, κι αν λοκαρει κολλάει στο σημείο που άνοιξες την εφαρμογή, με ανάγκασαν να επιστρέψω στα 8.1! Μπορεί να μου λείπουν κάποιες android-η λειτουργίες, αλλά έχουν σταθερότητα! Για τις επαφές και τις κλήσεις επειδή αργούσε πολυ, ειχα βάλει έξτρα εφαρμογή το rapdialer, για να κάνω την δουλειά μου. Κι εγώ με lumia 920.
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και το είδα. Αλλά πέραν των 16 θα μου άρεσε η main 4αδα, να ήταν 6αδα ή 8άδα που να γίνεται scroll αριστερά-δεξιά. Δε λέω να φύγει το expansion. Απλά τα πιο χρησιμοποιούμενα quick actions θεωρώ πως είναι 4-6. Επίσης τα 16 δε μπορώ να τα βάλω με τη σειρά που θέλω.

 

Γίνεται να έχεις μέχρι 5 quick actions, αλλάζοντας την ανάλυση και μπορείς να αλλάξεις και αυτά τα 5 από τα διαθέσιμα που έχεις. Επίσης, σαν λειτουργικό και εάν εξαιρέσεις την μπαταρία που όντως την ρουφάει σαν τρελό, μάλλον έχουμε διαφορετικό λειτουργικό. Δεν κλείνει καμμία εφαρμογή, και όλα τα μηνύματα έχουν το ίδιο μέγεθος.

 

Για το Skype, μπες στην εφαρμογή του Sk, και κλείσε τις ειδοποιήσεις από εκεί ώστε να σου έρχονται μόνο από τα μηνύματα, ή το ανάποδο. Εμένα με βόλεψε πολύ, μιας και δεν καταναλώνει πολλά δεδομένα και, τουλάχιστον, με τις επαφές που χρησιμοποιώ πολύ έυκολα μπορώ να επικοινωνώ μια με Sk, μια με μηνύματα.

 

Πάντως, και ο αδερφός μου με το 920, τα ίδια μου έχει αναφέρει αλλά όταν πιάνει στα χέρια του το δικό μου το 930, μου λέει γιατί δεν είναι και το δικό του. Σε κάθε περίπτωση, από την αρχή των insider builds, πάντα αφήναμε την συσκευή για 3-4 μέρες να στρώσει. Σκέψου ότι εμένα στην αρχή δεν συγχρόνιζε τις επαφές του Skype, και ξύπνησα μετά από 4 μέρες και τις είδα όλες εκεί.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Αυτό σε άλλο ποστ που ανέφερα για τους χάρτες δεν ξέρω αν είναι όντος πρόβλημα η feature που απλός λείπει και ίσος να το βάλουν μετά, και ούτος η άλλος αυτό το θέμα το έχω στην 14295, την 14291 δεν την πολυδούλεψα για να ξέρω τι bugs είχε, μόνο το ελληνικό πληκτρολόγιο που δεν κατέβαινε αλλά στην επόμενη build έφτιαξε. Εγώ την .164 σου είπα να κατεβάσεις όχι την 14295 η οποία .164 είναι με διαφορά η καλύτερη build, μετά πάμε στην Redstone που είναι ένα κλικ πιο κάτω από την .164 και με ένα δυο ψιλό κουλά..... Αυτά, άμα θες κάθεσαι εκεί που είσαι μιας και είσαι καλυμμένος ή πας στην .164 που εγώ τουλάχιστον θεωρώ καλύτερη, έστω και για λίγο...

 

* Δεν ξέρω ή δεν θυμάμαι αν το ανέφερες πιο πίσω το κινητό που έχεις αλλά δεν σημασία όσων αφορά την .164, είτε επίσημα την βάλεις είτε μέσω insider είναι μια και αυτη, είναι η ίδια ακριβός build, σε όλα τα κινητά και για τα υποστηριζόμενα και για τα μη...

To 1020 εχω.ξερεις καθόλου αυτο το τηλέφωνο να σε ρωτήσω κατι για φωτογραφίες;άσε θα ρωτήσω στο φόρουμ κατω

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχω το 1020.στα οχταρια οταν έβγαζα φωτογραφία μου την έβγαζε κανονικά στις φωτογραφίες.τωρα στα δεκαριά μου βγάζει τρεις φορές την ίδια.μια την πεντάρα,μια την μεγάλη και μια την onedrive.ξερεται πως γίνεται στο μενού να βλέπω μονο την πεντάρα;

Edited by kvemperor
Link to comment
Share on other sites

Πας στις ρυθμισεις του Photo app και επιλεγεις να εμφανιζει μονο το ένα αντιγραφο της ιδιας φωτογραφιας
KTLK
Link to comment
Share on other sites

Πας στις ρυθμισεις του Photo app και επιλεγεις να εμφανιζει μονο το ένα αντιγραφο της ιδιας φωτογραφιας

 

Δηλαδή;πιο ειναι το photo app?στο lumia camera που βγάζω φωτογραφίες στις ρυθμίσεις δεν υπαρχει τιποτα τέτοιο

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή;πιο ειναι το photo app?στο lumia camera που βγάζω φωτογραφίες στις ρυθμίσεις δεν υπαρχει τιποτα τέτοιο

 

Την έκθεση εννοεί, που βλέπεις όλες τις φωτογραφίες σου.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μου βγάλε αναβάθμιση, πρέπει να είναι Redstone se slow

 

Είναι η 14295. Πριν λίγο έγινε το release στο slow ring.

Nokia 5630 Xpress Music -> Nokia Lumia 800 -> Microsoft Lumia 640 XL DS -> Samsung j5 2016 -> Xiaomi Mi9T Pro
Link to comment
Share on other sites

Σωστός..Αυτό εννοούσα
δεν υπαρχει τέτοιο μενού σε εμένα.εκανα εκει που λέει ανενεργό για τα αρχεία onedrive και raw αλλα πάλι μου την βγάζει τωρα δυο φορές.μια την μικρή και μια την μεγάλη.,μήπως στα δεκαριά εμφανίζει και τις δυο;στα οχταρια την μεγάλη την έβλεπες μονο μέσα απο την εφαρμογή την rawer.στα δεκαριά η συγκεκριμένη εφαρμογή δεν λειτουργει Edited by kvemperor
Link to comment
Share on other sites

πέρασα στο κινητό πριν λίγη ώρα την τελευταία ενημέρωση που μου έστειλε το insider...είμαι σε fast και έχω ένα L640XL Dual μου πέρασε την έκδοση 10.0.14295.1000 και από εκείνη την ώρα και μετά δεν μου ανοίγει το edge και δεν μου ανοίγει καν τις επαφές του τηλ. μπορώ να καλέσω μόνο όσες έχω στο ιστορικό κλήσεων αλλά δεν με αφήνει να επεξεργαστώ ούτε αυτές τις επαφές και δεν κάνει καν προβολή της καρτέλας της επαφής...να ελπίζω ότι θα μου στείλει και άλλες διορθωτικές ενημερώσεις για να στρώσει η να κάνω reset???:wacko::cry:
Link to comment
Share on other sites

Πως σας ακούστηκε αυτό από το χθεσινό build ότι φέτος δεν είναι ο πυρήνας ανάπτυξης εφαρμογών τα windows phone αλλά τα μηχανήματα από 9 ίντσες μέχρι μεγάλες οθονες/τηλεοράσεις και hololens λέτε πάμε πιο πίσω η απλά θέλει να σπρώξει τα άλλα

Επίσης βγήκε παντού το Skype bot εκτός από Windows Phone

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

πέρασα στο κινητό πριν λίγη ώρα την τελευταία ενημέρωση που μου έστειλε το insider...είμαι σε fast και έχω ένα L640XL Dual μου πέρασε την έκδοση 10.0.14295.1000 και από εκείνη την ώρα και μετά δεν μου ανοίγει το edge και δεν μου ανοίγει καν τις επαφές του τηλ. μπορώ να καλέσω μόνο όσες έχω στο ιστορικό κλήσεων αλλά δεν με αφήνει να επεξεργαστώ ούτε αυτές τις επαφές και δεν κάνει καν προβολή της καρτέλας της επαφής...να ελπίζω ότι θα μου στείλει και άλλες διορθωτικές ενημερώσεις για να στρώσει η να κάνω reset???:wacko::cry:

 

Μην περιμένεις ενημερώσεις - παρά μόνο αυτές των εφαρμογών που ίσως ξαναπεράσουν. Κάνε 1-2 soft reset και αν δεν στρώσει κάνε hard reset χωρίς επαναφορά backup...

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Πως σας ακούστηκε αυτό από το χθεσινό build ότι φέτος δεν είναι ο πυρήνας ανάπτυξης εφαρμογών τα windows phone αλλά τα μηχανήματα από 9 ίντσες μέχρι μεγάλες οθονες/τηλεοράσεις και hololens λέτε πάμε πιο πίσω η απλά θέλει να σπρώξει τα άλλα

Επίσης βγήκε παντού το Skype bot εκτός από Windows Phone

 

Από την στιγμή που τα API αυτών που αναπτύσσει υποστηρίζονται σε όλες τις συσκευές δεν πιστεύω ότι ρίχνει βάρος στην μια ή στην άλλη πλατφόρμα. Το skype βγαίνει σύντομα σε UWP έκδοση και λογικά δεν έχει νόημα πλέον να βάζουν δυο ομάδες προγραμματιστών να προσθέτουν καινούργια χαρακτηριστικά και στην UWP έκδοση και στην έκδοση που είναι στο store. Επίσης θα είναι θετικό για τα τηλέφωνα η στενή στρατηγική συνεργασία της windows πλατφόρμας με το facebook καθώς πλέον θα υπάρχει υποστήριξη όλων των υπηρεσιών του facebook στα win10 και δεν θα είναι εκδόσεις παρατημένες όπως στα mobile 8. Τώρα όσο αφορά τα hololens εκεί όντως θα πέσει πολύ χρήμα και ανάπτυξη γιατί είναι από τους τομείς που έχει μεγάλο τεχνολογικό προβάδισμα και αποφέρει και έσοδα με υψηλά περιθώρια κέρδους.

Link to comment
Share on other sites

Πως σας ακούστηκε αυτό από το χθεσινό build ότι φέτος δεν είναι ο πυρήνας ανάπτυξης εφαρμογών τα windows phone αλλά τα μηχανήματα από 9 ίντσες μέχρι μεγάλες οθονες/τηλεοράσεις και hololens λέτε πάμε πιο πίσω η απλά θέλει να σπρώξει τα άλλα

Επίσης βγήκε παντού το Skype bot εκτός από Windows Phone

 

Αν μας αφήσει και άλλο χωρίς βασικές,σωστά γραμμένες εφαρμογές,καλό είναι να μουντζωθούμε μόνοι μας,που τόσο καιρό υπερασπιζόμαστε την m$.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...