Jump to content

Windows 10 technical preview (Insider Program)


iStewie
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την πέρασα.. δείτε screenshots.. Εντυπώσεις: Δύο τρία πραγματάκια που πρόλαβα να κάνω και να δώ. υπάρχουν κολλήματα, ένα θεματάκι με τα tiles που αργούνε να αλλάξουν μέγεθος. Συνολικά ενθουσιασμένος όμως, αφού οι αλλαγές είναι μεν μικρές εμφανισιακά, παρ' όλαυτα εντυπωσιακές.

Επίσης γενικά το άνοιγμα κάποιων εφαρμογών σαν κίνηση είναι αρκετά smooth, κάποιες άλλες δεν είναι. Μετά απο restart κάνει μερικά δευτερόλεπτα να βγάλει το μενού που βάζω τον κωδικό της κάρτας sim.

Θα την κρατήσω μερικές μέρες. να δώ τι παίζει. Γενικα΄πάντως μου δίνει την αίσθηση εξαιρετικής προσπάθειας που όταν την δώσουν σαν καινούργια και όχι βασισμένη στα 8.1 θα είναι καταπληκτική.

Έχω και άλλες screenshot απο spartan. Αυτό που με ξετρέλανε είναι το καινούργιο ημερόλογιο. Απίστευτο πραγματικά.

 

edit. Ένα εξαιρετικό feature που βρήκα είναι ότι συμβαίνει κατευθείαν σου πετάει ειδοποίηση και ανοίγει μικρό υπομενού στην κορυφή της οθόνης και το φτιάχνεις (πχ. συγχρονισμό λογαριασμού). Θα γράψω και άλλα λογικά μέχρι αύριο.. :D :D :D

Edited by AgelosMo
SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πως ξανά γυρνάμε απο τα 10 στα 8.1 ;;

 

με το Windows Phone Recovery Tool την ώρα που κάνει επανεκκίνηση η συσκευή μου λέει ότι απέτυχε και δεν μπορεί να περάσει ξανά την 8.1

Huawei Honor 8 32GB
Link to comment
Share on other sites

Που ειναι αυτο στις ρυθμισεις;

Στο γράφω στα αγγλικά

settings/personalization/start/show more tiles

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πώ οτι έχω χαθεί λίγο στο μενού των 10..

Δεν έκανα συνδεση με το microsoft account οταν το ζήτησε στην αρχη. Που πάω τώρα για να συνδεθώ;

Link to comment
Share on other sites

Μου έβγαλε ειδοποίηση πως υπάρχει αναβάθμιση, όπως συμβαίνει τακτικά και έλεγε για τα 10 tech preview. Την έκανα και πλέον δεν έχω αρχική, λέει διαρκώς loading. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να μπω σε λειτουργίες μέσω του notification bar Που είναι το μόνο που δουλεύει. Το pin το έβαλα χειροκίνητα μέσα από τα settings ώστε να χτυπάει το τηλέφωνο μου. Έχω το lumia 930. Δεν καιγόμουν να βάλω τα 10 technical preview απλά το θεώρησα ασφαλές επειδή μου το έβγαλε από μόνο του το κινητό σαν πρόταση όπως όλα τα updates που μου βγάζει κατά καιρούς. Αυτό με τα tiles δεν το διόρθωσε. Καμιά ιδέα; Μετά από μερικά resets βγήκε η αρχική και υπάρχουν πολλά apps που γράφουν pending Edited by ChrisVsChris
Link to comment
Share on other sites

Μου έβγαλε ειδοποίηση πως υπάρχει αναβάθμιση, όπως συμβαίνει τακτικά και έλεγε για τα 10 tech preview. Την έκανα και πλέον δεν έχω αρχική, λέει διαρκώς loading. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να μπω σε λειτουργίες μέσω του notification bar Που είναι το μόνο που δουλεύει. Το pin το έβαλα χειροκίνητα μέσα από τα settings ώστε να χτυπάει το τηλέφωνο μου. Έχω το lumia 930. Δεν καιγόμουν να βάλω τα 10 technical preview απλά το θεώρησα ασφαλές επειδή μου το έβγαλε από μόνο του το κινητό σαν πρόταση όπως όλα τα updates που μου βγάζει κατά καιρούς. Αυτό με τα tiles δεν το διόρθωσε. Καμιά ιδέα; Μετά από μερικά resets βγήκε η αρχική και υπάρχουν πολλά apps που γράφουν pending

απ' ότι έχω δει, υπάρχει πρόβλημα σε πολλά 930. Δες στο παρακάτω link γιατί πιστεύω ότι θα βρεθεί κάποια λύση από Microsoft....

http://www.windowscentral.com/

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντως δεν μπορεί να μου ανοίξει τις επαφές !

 

Πατάω για να μπω και με ξανά πετάει στην αρχική σελίδα.

 

Το κακό είναι ότι δεν μπορώ να το γυρίσω ξανά στις 8.1 με κανένα απο τα εργαλεία τις microsoft.

Μου λέει ότι έχω την τελευταία έκδοση και όταν πάει να την περάσει μου λέει απέτυχε

Huawei Honor 8 32GB
Link to comment
Share on other sites

εγω μολις γυρισα 8.1 κανονικα με το nokia care suite,φλασαρα την ουγγρικη ξανα.εντυπωσεις μου.λογικα τα ψιλοπροβληματακια.δεν μου ανοιγε καποια βιντεακια που ειχ τραβηξει με την καμερα.γενικα καποια αισθητικα θεματα.θα μπορουσα να την κρατησω.δειχνει να ειναι ενα πολυ ομορφο και καινουριο λειτουργικο οταν θα ειναι ετοιμο.προς το παρος δε μου αρεσε αυτο το μπαστααρδεμ... της 8.1 με την 10...αναμενω με ανυπομονησια την καθαρη 10αρα εκδοση.πηρα μια γευση.
Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντως δεν μπορεί να μου ανοίξει τις επαφές !

 

Πατάω για να μπω και με ξανά πετάει στην αρχική σελίδα.

 

Το κακό είναι ότι δεν μπορώ να το γυρίσω ξανά στις 8.1 με κανένα απο τα εργαλεία τις microsoft.

Μου λέει ότι έχω την τελευταία έκδοση και όταν πάει να την περάσει μου λέει απέτυχε

Σβησε το tile των επαφών που έχεις και ξανακαρφιτωσε το.

Το δικό μου 930 κάνει άλλο κουφο ... δεν έχει φέρει όλες από τις επαφές του outlook

 

εγω μολις γυρισα 8.1 κανονικα με το nokia care suite,φλασαρα την ουγγρικη ξανα.εντυπωσεις μου.λογικα τα ψιλοπροβληματακια.δεν μου ανοιγε καποια βιντεακια που ειχ τραβηξει με την καμερα.γενικα καποια αισθητικα θεματα.θα μπορουσα να την κρατησω.δειχνει να ειναι ενα πολυ ομορφο και καινουριο λειτουργικο οταν θα ειναι ετοιμο.προς το παρος δε μου αρεσε αυτο το μπαστααρδεμ... της 8.1 με την 10...αναμενω με ανυπομονησια την καθαρη 10αρα εκδοση.πηρα μια γευση.

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου.... Συνιστάται σε φίλους που έχουν ανάγκη την σωστή λειτουργία του τηλ να το αποφύγουν στο κυριο τηλέφωνο τους.

Επίσης να σημειώσω ότι η επιστροφή σε 8.1 δεν είναι πάντα εύκολη και γρηγορη.

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι έχετε πρόβλημα, έχετε κάνει hard reset? Γιατί αν ναι τότε έχει θέμα σοβαρό η νέα έκδοση...
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι έχετε πρόβλημα, έχετε κάνει hard reset? Γιατί αν ναι τότε έχει θέμα σοβαρό η νέα έκδοση...

Το εκανα αμέσως αυτό ... το πιο περίεργο απ όλα είναι ότι δεν φέρνει με τίποτα όλες τις επαφές από outlook...Από Fb Skype τις έφερε κανονικα

Εσείς κατεβάσατε χωρίς πρόβλημα εφαρμογές από το νέο store;

 

Όχι δεν κατεβάζει τίποτα ...

Κάνω ενα hard reset ακόμη και αν συνεχίσει γυρνάω πίσω

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται recovery με το nokia care suite.

 

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος ;

Huawei Honor 8 32GB
Link to comment
Share on other sites

Το εκανα αμέσως αυτό ... το πιο περίεργο απ όλα είναι ότι δεν φέρνει με τίποτα όλες τις επαφές από outlook...Από Fb Skype τις έφερε κανονικα

 

 

Όχι δεν κατεβάζει τίποτα ...

Κάνω ενα hard reset ακόμη και αν συνεχίσει γυρνάω πίσω

 

Για να δουλέψει το store, γύρνα γλώσσα και περιοχή στα αγγλικά.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ρο πρώτο ποστ που έκανα με τη νέα έκδοση είναι ότι πρέπει να βάλεις αγγλικά ΗΠΑ στο region για να δουλεύει το store beta

 

 

 

Edit

 

Με τόσα loading εγώ ακόμα δεν το βάζω στο 1520.. Μέχρι να δω από το 920 ότι έφτιαξε

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μετά απο σχεδόν 6 ώρες ενασχόλησης με το κινητό, το πιο βασικό θέμα που έχω εγώ είναι ότι το battery saver δεν λειτουργεί και βγάζει το ποσοστό της 8.1 που είχα ακόμα στο κινητό. Επίσης τις επαφές του fb μου τις εμφανίζει κανονικά αλλά με το όνομα wikipedia+. Γενικά λειτουργικά θέματα δεν έχω πολλά, κάποιες καθυστερήσεις εδώ και εκεί, αλλά τα θεωρώ λογικά και δεν με ενοχλούν. Επιπλέον, δεν μπορώ να αλλάξω φόντο στην lock screen γιατί με το που πατάω κάτι στο αντίστοιχο μενού, με πετάει έξω. Δεν έχω Cortana, γιατί έχει κολλήσει το κατέβασμα της γλώσσας ομιλίας απο το μενού. Εφαρμογές μια χαρά μπαίνω και βλέπω και κατεβάζω. Δεν έχω θέματα που αφορούν επαφές και συγχρονισμούς (μόνο το onedrive δεν συγχρονίζει για κάποιο λόγο).

Αυτά είναι τα αρνητικά που έχω βρεί μέχρι στιγμής. Όσον αφορά το λειτουργικό, δεν διαπίστωσα κάποια παράλειψη. Είναι λίγο χαοτικό, αφού είναι τελείως καινούργιο όσον αφορά τις ρυθμίσεις. Οι καινούργια λειτουργία του people hub μου αρέσει πιο πολύ απο την προηγούμενη.

Αν μπορεί κάποιος να μου πεί πως αλλάζουμε τις λειτουργίες του notification bar, στο extended όμως και όχι το απλό. Δεν το βρίσκω πουθενά.

Γενικά πάντως είναι πολύ φρέσκο και διαφορετικό και μου αρέσει αρκετά. Αν δεν συναντήσω άλλα προβλήματα παίζει και να το κρατήσω έτσι.

 

edit: σε 930 όλα αυτά

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί κάποιος να μου πεί πως αλλάζουμε τις λειτουργίες του notification bar, στο extended όμως και όχι το απλό. Δεν το βρίσκω πουθενά.

 

Δεν αλλάζουν δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μετά απο σχεδόν 6 ώρες ενασχόλησης με το κινητό, το πιο βασικό θέμα που έχω εγώ είναι ότι το battery saver δεν λειτουργεί και βγάζει το ποσοστό της 8.1 που είχα ακόμα στο κινητό. Επίσης τις επαφές του fb μου τις εμφανίζει κανονικά αλλά με το όνομα wikipedia+. Γενικά λειτουργικά θέματα δεν έχω πολλά, κάποιες καθυστερήσεις εδώ και εκεί, αλλά τα θεωρώ λογικά και δεν με ενοχλούν. Επιπλέον, δεν μπορώ να αλλάξω φόντο στην lock screen γιατί με το που πατάω κάτι στο αντίστοιχο μενού, με πετάει έξω. Δεν έχω Cortana, γιατί έχει κολλήσει το κατέβασμα της γλώσσας ομιλίας απο το μενού. Εφαρμογές μια χαρά μπαίνω και βλέπω και κατεβάζω. Δεν έχω θέματα που αφορούν επαφές και συγχρονισμούς (μόνο το onedrive δεν συγχρονίζει για κάποιο λόγο).

Αυτά είναι τα αρνητικά που έχω βρεί μέχρι στιγμής. Όσον αφορά το λειτουργικό, δεν διαπίστωσα κάποια παράλειψη. Είναι λίγο χαοτικό, αφού είναι τελείως καινούργιο όσον αφορά τις ρυθμίσεις. Οι καινούργια λειτουργία του people hub μου αρέσει πιο πολύ απο την προηγούμενη.

Αν μπορεί κάποιος να μου πεί πως αλλάζουμε τις λειτουργίες του notification bar, στο extended όμως και όχι το απλό. Δεν το βρίσκω πουθενά.

Γενικά πάντως είναι πολύ φρέσκο και διαφορετικό και μου αρέσει αρκετά. Αν δεν συναντήσω άλλα προβλήματα παίζει και να το κρατήσω έτσι.

 

edit: σε 930 όλα αυτά

 

Έκανες hard reset μετά την εγκατάσταση?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Έκανες hard reset μετά την εγκατάσταση?

 

Όχι. Και δεν νομίζω να κάνω. Πολλές εφαρμογές είναι βασισμένες σε αυτές των 8.1 ακόμα οπότε, νομίζω, πως θα έχει πολλά προβλήματα αν κάνω.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Και δεν νομίζω να κάνω. Πολλές εφαρμογές είναι βασισμένες σε αυτές των 8.1 ακόμα οπότε, νομίζω, πως θα έχει πολλά προβλήματα αν κάνω.

 

Τι εννοείς με το "Πολλές εφαρμογές είναι βασισμένες σε αυτές των 8.1 ακόμα" γιατί υπάρχει και η άποψη του hard reset μετά την εγκατάσταση, δεν ξέρω τι να κάνω γι αυτό το λέω...

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Μου έκανε το εξής περίεργο! Μετά από επανεκκίνηση έμπαινε σε ένα loop που έδειχνε μόνο το λογότυπο της Nokia και δεν bootαρε στο λειτουργικό. Επίσης δεν μου κατέβαζε το ελληνικό πληκτρολόγιο παρόλο που δοκίμασα να το κατεβάσω και μετά από hard reset.

Δεν βρήκα την επιλογή για τα δεδομένα στο action center. Υπάρχει και δεν την είδα εγώ ή δεν την έχουν βάλει στην παρούσα έκδοση;

Επιστροφή λοιπόν στα 8.1 για την ώρα.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται recovery με το nokia care suite.

 

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος ;

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις για πιο εύκολα το Lumia Software Recovery Tool.

Εναλλακτικά ρίξε μια ματιά στον οδηγό Διαδικασία flashing και debranding Lumia WP8 συσκευής με την χρήση του Nokia Care Suite.

Edited by niotheros
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Μου έκανε το εξής περίεργο! Μετά από επανεκκίνηση έμπαινε σε ένα loop που έδειχνε μόνο το λογότυπο της Nokia και δεν bootαρε στο λειτουργικό. Επίσης δεν μου κατέβαζε το ελληνικό πληκτρολόγιο παρόλο που δοκίμασα να το κατεβάσω και μετά από hard reset.

Δεν βρήκα την επιλογή για τα δεδομένα στο action center. Υπάρχει και δεν την είδα εγώ ή δεν την έχουν βάλει στην παρούσα έκδοση;

Επιστροφή λοιπόν στα 8.1 για την ώρα.

 

Το ελληνικό πληκτρολόγιο ούτε στη δική μου συσκευή το κατεβάζει και τα δεδομένα στο action center δεν υπάρχουν από το προηγούμενο build.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με το "Πολλές εφαρμογές είναι βασισμένες σε αυτές των 8.1 ακόμα" γιατί υπάρχει και η άποψη του hard reset μετά την εγκατάσταση, δεν ξέρω τι να κάνω γι αυτό το λέω...

 

Πολλές εφαρμογές, απο ότι έχω καταλάβει, διατηρούν τα δεδομένα των win8.1 για να τρέχουν σωστά (δεν είναι τυχαίο ότι πολλές εφαρμογές τις microsoft βασισμένες αποκλειστικά στα win10 δεν τρέχουν). Θα σου έλεγα να μην κάνεις hard reset, και αν έκανες γύρνα στα 8.1 καλύτερα για να μη ταλαιπωρείσαι.

 

Μου έκανε το εξής περίεργο! Μετά από επανεκκίνηση έμπαινε σε ένα loop που έδειχνε μόνο το λογότυπο της Nokia και δεν bootαρε στο λειτουργικό. Επίσης δεν μου κατέβαζε το ελληνικό πληκτρολόγιο παρόλο που δοκίμασα να το κατεβάσω και μετά από hard reset.

Δεν βρήκα την επιλογή για τα δεδομένα στο action center. Υπάρχει και δεν την είδα εγώ ή δεν την έχουν βάλει στην παρούσα έκδοση;

Επιστροφή λοιπόν στα 8.1 για την ώρα.[/url].

 

Δεδόμενα διάβασα πως δεν υπάρχουν ακόμα στο action center. Μόνο με pin της ρύθμισης μπορείς να τα ανοιγοκλείνεις.

 

Το ελληνικό πληκτρολόγιο ούτε στη δική μου συσκευή το κατεβάζει και τα δεδομένα στο action center δεν υπάρχουν από το προηγούμενο build.

 

Το πληκτρολόγιο εγώ το έχω κανονικά και στα ελληνικά και στα αγγλικά και με swype (έτσι λέγεται?) κιόλας.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Μου έκανε το εξής περίεργο! Μετά από επανεκκίνηση έμπαινε σε ένα loop που έδειχνε μόνο το λογότυπο της Nokia και δεν bootαρε στο λειτουργικό. Επίσης δεν μου κατέβαζε το ελληνικό πληκτρολόγιο παρόλο που δοκίμασα να το κατεβάσω και μετά από hard reset.

Δεν βρήκα την επιλογή για τα δεδομένα στο action center. Υπάρχει και δεν την είδα εγώ ή δεν την έχουν βάλει στην παρούσα έκδοση;

Επιστροφή λοιπόν στα 8.1 για την ώρα.

 

 

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις για πιο εύκολα το Lumia Software Recovery Tool.

Εναλλακτικά ρίξε μια ματιά στον οδηγό Διαδικασία flashing και debranding Lumia WP8 συσκευής με την χρήση του Nokia Care Suite.

 

 

Μου βγάζει αυτό το μήνυμα

 

0xFA001106: Signature check of FFU file fails. Reason(s): The FFU file is not correctly signed or not signed for this device.

 

Exception:

Nokia.CareSuite.PlugIns.MurzimRecovery.RecoveryDialog.MurzimProgrammingException: 0xFA001106: Signature check of FFU file fails. Reason(s): The FFU file is not correctly signed or not signed for this device.

Huawei Honor 8 32GB
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...