Jump to content

Windows 10 technical preview (Insider Program)


iStewie
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν χρειάζεται άλλες εφαρμογές; Σοβαρά μιλάτε ή εγώ δεν κατάλαβα καλά;

 

Ποιος είπε ότι δεν χρειάζονται άλλες εφαρμογές;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φυσικά και χρειάζονται,αλλά θέλουμε και ποιότητα.

Βέβαια στο store δεν έχουμε ούτε καν την ποσότητα.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

:!: Παιδιά έχει ξεφύγει η κατάσταση :!:

 

Το συγκεκριμένο θέμα εξυπηρετεί τις ανάγκες της Technical Preview. Μερικοί μάλιστα κάνετε την ίδια συζήτηση σε 3 θέματα ταυτόχρονα. Επειδή δεν είναι είναι λύση οι διαγραφές/μετακινήσεις από τους mods θα σας παρακαλέσω να συνεχιστεί η κουβέντα και να επικεντρωθεί στο ανάλογο θέμα:

 

[Επίσημο] Windows 10 Mobile Series

 

Σεβαστείτε ότι κάποια άτομα που έχουν προβλήματα ή απορίες στην Technical Preview και είτε χάνονται τα μηνύματα τους μέσα σε ατέλειωτα off topic είτε πρέπει να ψάχνουν ψύλλο στα άχυρα για να βρουν μια λύση.. Οπότε ούτε το παρών θέμα ούτε τα θέματα συσκευών είναι κατάλληλα.

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ ότι ήμουν χρόνια χρήστης νοκια κινητών και εδώ και μια βδομάδα δουλεύω android για πρώτη φορά, δυστυχώς η διάφορα είναι μεγάλη παιδιά ειδικά σε ελληνικές εφαρμογές αλλά ακόμα και σε εφαρμογές της ίδιας της microsoft εδώ είναι πιο καλογραμμένες, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνουν αυτό. Σαν λειτουργικό μου αρέσουν πιο πολύ τα δεκάρια αλλά αν δεν αλλάξει η κατάσταση με τις εφαρμογές δεν με βλέπω να γυρνάω πίσω..

 

 

Δεν είδα το μήνυμα σου άμα θες διέγραψε το..

Edited by filkatsxlt
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα χθες μέσω Insider τη δοκιμαστική έκδοση Windows Phone 10.

Αν εξαιρέσουμε ελάχιστα θεματάκια, πχ ότι δεν δουλεύει το Lumia Camera (απεγκαταστάθηκε - βελτιώθηκε όμως η εγγενής camera του κινητού) ή ότι δεν υπάρχει πια το εικονίδιο "Παιχνίδια", το λειτουργικό είναι εξαιρετικό!

Καλύτερος browser (Edge)

Καλύτερο και ομορφότερο περιβάλλον

Με ταπ με δύο δάχτυλα μεγεθύνεται η οθόνη οπουδήποτε αν δεν βλέπεις κάτι καλά, ακόμα και στην εισαγωγική

Δεν επηρεάστηκε η ταχύτητα, όχι αισθητά τουλάχιστον

Δεν ξέρω αν κρατάει περισσότερο ή λιγότερο η μπαταρία, στα ίδια νομίζω ότι είναι

 

Έχει ένα ρίσκο μεν, αλλά αξίζει γιατί δουλεύει καλά. Γιατί πολύ στο περίμενε μας άφησε η MS. Ας λανσάρει την τελική έκδοση και το καλοκαίρι πλέον.

 

Η Lumia Camera είναι πλέον η Windows Camera (δηλαδή η εφαρμογή "Κάμερα")... Είναι το ίδιο...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα!

Λοιπον εδω και μια μερα εχω περασει στο 1020 την TP αλλα μου κανει ενα κουλο,οταν με παιρνουν τηλ χτυπαει κανονικα αλλα αμα δεν το σηκωσω δεν μου βγαζει πουθενα την ειδοποιηση,ουτε στο πλακιδιο,ουτε στο action center. Πρεπει να μπω στο εικονιδιο του τηλεφωνου για να δω την κληση.. Στα υπολοιπα που εχω δοκιμασει,(mail,viber,μυνηματα,skype) μου τις βγαζει κανονικα τις ειδοποιησει παντου.. Στο παρασκηνιο βλεπω την εφαρμογη να ειναι ενεργη,να τρεχει.

Δοκιμασα και soft reset αλλα τζιφος... Εχει κανεις καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα!

Λοιπον εδω και μια μερα εχω περασει στο 1020 την TP αλλα μου κανει ενα κουλο,οταν με παιρνουν τηλ χτυπαει κανονικα αλλα αμα δεν το σηκωσω δεν μου βγαζει πουθενα την ειδοποιηση,ουτε στο πλακιδιο,ουτε στο action center. Πρεπει να μπω στο εικονιδιο του τηλεφωνου για να δω την κληση.. Στα υπολοιπα που εχω δοκιμασει,(mail,viber,μυνηματα,skype) μου τις βγαζει κανονικα τις ειδοποιησει παντου.. Στο παρασκηνιο βλεπω την εφαρμογη να ειναι ενεργη,να τρεχει.

Δοκιμασα και soft reset αλλα τζιφος... Εχει κανεις καμια ιδεα?

 

Μου το είχε κάνει και εμένα μια φορά αυτό με τις κλήσεις αλλά έφτιαξε με soft reset. Αφού πέρασες την Technical Preview έκανες και hard reset ή όχι; Κάποιοι που είχαν προβλήματα με την TP, ύστερα από hard reset -ώστε να κάτσει καλά η έκδοση του λειτουργικού- λύθηκαν όποια θέματα υπήρχαν. Άλλοι βέβαια δεν έκαναν (hard reset) και δεν έχουν συναντήσει κάποιο πρόβλημα.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα, να κάνω μία ερώτηση; Έχω την technical preview, με την τελευταία έκδοση, την ...63 στο 640XL LTE. Όταν η microsoft δώσει επίσημα τα windows 10, όσοι είμαστε στο insider program, θα παίρνουμε άμεσα την τελευταία δοκιμαστική έκδοση, όπως γίνεται και τώρα. Εάν π.χ. σε κάποια μελλοντική δοκιμαστική έκδοση παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα, θα μπορούμε μέσω του windows device recovery να κάνουμε rollback και σε ποια έκδοση θα επιστρέψουμε, στα windows 8.1 ή στην επίσημη έκδοση των windows 10;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα, να κάνω μία ερώτηση; Έχω την technical preview, με την τελευταία έκδοση, την ...63 στο 640XL LTE. Όταν η microsoft δώσει επίσημα τα windows 10, όσοι είμαστε στο insider program, θα παίρνουμε άμεσα την τελευταία δοκιμαστική έκδοση, όπως γίνεται και τώρα. Εάν π.χ. σε κάποια μελλοντική δοκιμαστική έκδοση παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα, θα μπορούμε μέσω του windows device recovery να κάνουμε rollback και σε ποια έκδοση θα επιστρέψουμε, στα windows 8.1 ή στην επίσημη έκδοση των windows 10;

 

Από όσο ξέρω δεν θα χρειαστεί να γυρίσεις πίσω στα 8.1. Αν διαγραφείς από το πρόγραμμα το κινητό ξεκινά να κατεβάζει κανονικά τις επίσημες ενημερώσεις όταν η έκδοση τους ξεπεράσει αυτή που έχεις περασμένη ήδη και επίσης το κινητό ξεκινά να λαμβάνει και ότι επίσημο firmware βγει. Αν βάλεις το windows device recovery θα περνάει την επίσημη έκδοση από τα δεκάρια που θα κυκλοφορήσει.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω δεν θα χρειαστεί να γυρίσεις πίσω στα 8.1. Αν διαγραφείς από το πρόγραμμα το κινητό ξεκινά να κατεβάζει κανονικά τις επίσημες ενημερώσεις όταν η έκδοση τους ξεπεράσει αυτή που έχεις περασμένη ήδη και επίσης το κινητό ξεκινά να λαμβάνει και ότι επίσημο firmware βγει. Αν βάλεις το windows device recovery θα περνάει την επίσημη έκδοση από τα δεκάρια που θα κυκλοφορήσει.

 

αυτό θα ήθελα να το ξέρω και εγώ και βασικά πως κανείς διαγραφή από το πρόγραμμα; hard reset και ξανά όλα από την αρχή;

Link to comment
Share on other sites

Όχι... Όταν πάρεις την επίσημη ουσιαστικά θα πρέπει να ξαναενεργοποιήσεις την εφαρμογή Insiders...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Μου βγάζει πολλές φορές σφάλμα εισόδου MSΑ.καταχωρηστε ξανά τα διαπιστευτήρια ΜSA.

Ξέρει κανεις τι σημαίνει αυτο?

 

Πρέπει να ειναι πρόβλημα του προφίλ σου,να μην το

φορτώνει σωστά...

Νομίζω οτι το εχει κανει και το δικό μου 640xl

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ειναι πρόβλημα του προφίλ σου,να μην το

φορτώνει σωστά...

Νομίζω οτι το εχει κανει και το δικό μου 640xl

 

το κάνει και στο δικό μου 640 συχνά πυκνά.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Όχι... Όταν πάρεις την επίσημη ουσιαστικά θα πρέπει να ξαναενεργοποιήσεις την εφαρμογή Insiders...

Αλέξη εγώ δεν έχω την απορία με το τι γίνεται με όσους εγκαταλείψουν το πρόγραμμα windows insider, αλλά τι γίνεται με όσους (μαζί και εγώ που δεν σκέφτομαι να εγκαταλείψω τους insider) συνεχίζουν να βρίσκονται στο πρόγραμμα. Μετά την έκδοση των windows 10 και επίσημα (Θεού και microsoft θέλοντος), οι insiders λογικά θα βρίσκονται συνέχεια πιο μπροστά στο να παίρνουν τις τελευταίες αναβαθμίσεις. Σε περίπτωση λοιπόν που κάποια δοκιμαστική έκδοση έχει κάποιο πρόβλημα και ίσως χρειαστεί να επιστρέψουμε πίσω μέσω του windows recovery, λογικά θα επιστρέψουμε στην τελευταία επίσημη έκδοση, που θα είναι η ..36 ή η ..63 των windows 10, ή το recovery tool θα μας γυρίσει στα windows 8.1;

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αυτό θα ήθελα να το ξέρω και εγώ και βασικά πως κανείς διαγραφή από το πρόγραμμα; hard reset και ξανά όλα από την αρχή;

Αν δεν κάνω λάθος, διαγραφή μπορείς να κάνεις μέσα από την εφαρμογή windows insider. Ανοίγεις την εφαρμογή και στις τρεις τελείες που έχει κάτω δεξιά, πατάς και πας στο τελευταίο που λέει leave programme.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση λοιπόν που κάποια δοκιμαστική έκδοση έχει κάποιο πρόβλημα και ίσως χρειαστεί να επιστρέψουμε πίσω μέσω του windows recovery, λογικά θα επιστρέψουμε στην τελευταία επίσημη έκδοση, που θα είναι η ..36 ή η ..63 των windows 10, ή το recovery tool θα μας γυρίσει στα windows 8.1;

 

Το recovery tool σε πηγαίνει στην τελευταία επίσημη που έχει κυκλοφορήσει, άρα θα σε γυρίσει στην τελευταία επίσημη των windows 10.

Link to comment
Share on other sites

Αλέξη εγώ δεν έχω την απορία με το τι γίνεται με όσους εγκαταλείψουν το πρόγραμμα windows insider, αλλά τι γίνεται με όσους (μαζί και εγώ που δεν σκέφτομαι να εγκαταλείψω τους insider) συνεχίζουν να βρίσκονται στο πρόγραμμα. Μετά την έκδοση των windows 10 και επίσημα (Θεού και microsoft θέλοντος), οι insiders λογικά θα βρίσκονται συνέχεια πιο μπροστά στο να παίρνουν τις τελευταίες αναβαθμίσεις. Σε περίπτωση λοιπόν που κάποια δοκιμαστική έκδοση έχει κάποιο πρόβλημα και ίσως χρειαστεί να επιστρέψουμε πίσω μέσω του windows recovery, λογικά θα επιστρέψουμε στην τελευταία επίσημη έκδοση, που θα είναι η ..36 ή η ..63 των windows 10, ή το recovery tool θα μας γυρίσει στα windows 8.1;

 

Εφόσον στου servers της MS θα είναι διαθέσιμα τα W10M θα σε πάει σε αυτά η επαναφορά με το WDRT. Τον πρώτο καιρό ίσως σε επαναφέρει στα 8.1 και μετά μέσω την αναβάθμισης τηλεφώνο από τις ρυθμίσεις θα μπορείς να αναβαθμιστείς στα W10M, μέχρι να ομαλοποιηθεί το θέμα με τις αναβαθμίσεις.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ειναι πρόβλημα του προφίλ σου,να μην το

φορτώνει σωστά...

Νομίζω οτι το εχει κανει και το δικό μου 640xl

Κάνω τιποτα εγω;δεν ξέρω αλλα μου σβήνει τακτικά στο άσχετο το κινητό.παιζει ρόλο αυτο;οταν το ανοίγω μου γράφει μια άσχετη ώρα και ημερομηνία και οταν το συνδέω στο Ίντερνετ μετά απο μισό λεπτό βγαίνει η κανονική ωρα

Link to comment
Share on other sites

Κάνω τιποτα εγω;δεν ξέρω αλλα μου σβήνει τακτικά στο άσχετο το κινητό.παιζει ρόλο αυτο;οταν το ανοίγω μου γράφει μια άσχετη ώρα και ημερομηνία και οταν το συνδέω στο Ίντερνετ μετά απο μισό λεπτό βγαίνει η κανονική ωρα

 

αυτό δε νομίζω πως έχει να κάνει με το msa.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά δεν θα πρέπει να γινόταν το Update πρώτα σε εμάς τους Insider Και μετά στους υπόλοιπους?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Προσπαθούμε μ'ένα φίλο να περάσουμε τα 10 TP στο 640 του δίχως όμως αποτέλεσμα. Μετά από ανεπιτυχή εγκατάσταση στην κάρτα SD (τυχαίο; δε νομίζω) και αφού την αφαιρέσαμε, προσπάθησαμς να ξεκινήσουμε τη λήψη τους ξανά για να γίνει όλη η διαδικασία στην εσωτερική αλλά κάθε φορά έβγαζε σφάλμα. Σε μια προσπάθεια του να γλυτώσει το hard reset, επέλεξε το "leave program" από το app αλλά η ενημέρωση των 10 παρέμεινε στο WU μετά και από soft reset. Αφού κάναμε το hard reset και ξανακατεβάσαμε το Windows Insider, το έχουμε τώρα μπροστά μας να πετάει σφάλμα Server error το οποίο είναι αδικαιολόγητο καθώς και η ώρα και η σύνδεση WiFi είναι σωστά.

Δοκιμάσαμε να βάλουμε και άλλα email μέσω της εφαρμογής που είναι κι αυτά στο πρόγραμμα Insider, αλλά συμβαίνει συνεχώς το ίδιο.

 

Καμιά ιδέα; Φτιάχνεται ή να τον πετάξω από το σπίτι να κοιμηθώ; :p

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Καμιά ιδέα; Φτιάχνεται ή να τον πετάξω από το σπίτι να κοιμηθώ; :p

Χαχα... Το δεύτερο ειναι και το πιο εύκολο!!! :lol:

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Προσπαθούμε μ'ένα φίλο να περάσουμε τα 10 TP στο 640 του δίχως όμως αποτέλεσμα. Μετά από ανεπιτυχή εγκατάσταση στην κάρτα SD (τυχαίο; δε νομίζω) και αφού την αφαιρέσαμε, προσπάθησαμς να ξεκινήσουμε τη λήψη τους ξανά για να γίνει όλη η διαδικασία στην εσωτερική αλλά κάθε φορά έβγαζε σφάλμα. Σε μια προσπάθεια του να γλυτώσει το hard reset, επέλεξε το "leave program" από το app αλλά η ενημέρωση των 10 παρέμεινε στο WU μετά και από soft reset. Αφού κάναμε το hard reset και ξανακατεβάσαμε το Windows Insider, το έχουμε τώρα μπροστά μας να πετάει σφάλμα Server error το οποίο είναι αδικαιολόγητο καθώς και η ώρα και η σύνδεση WiFi είναι σωστά.

Δοκιμάσαμε να βάλουμε και άλλα email μέσω της εφαρμογής που είναι κι αυτά στο πρόγραμμα Insider, αλλά συμβαίνει συνεχώς το ίδιο.

 

Καμιά ιδέα; Φτιάχνεται ή να τον πετάξω από το σπίτι να κοιμηθώ; :p

Αυτες τις μέρες η microsoft αλλάζει διαδικασίες "εσωτερικά" για να γίνει το fast ring πιο fast δηλ για να γίνονται οι αναβαθμίσεις ποιο γρήγορα, μήπως έπεσες σε αυτή την ώρα?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

 

εγώ δεν κατάλαβα καλά ή πήγες να περάσεις την tp στην micro sd?

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μου το είχε κάνει και εμένα μια φορά αυτό με τις κλήσεις αλλά έφτιαξε με soft reset. Αφού πέρασες την Technical Preview έκανες και hard reset ή όχι; Κάποιοι που είχαν προβλήματα με την TP, ύστερα από hard reset -ώστε να κάτσει καλά η έκδοση του λειτουργικού- λύθηκαν όποια θέματα υπήρχαν. Άλλοι βέβαια δεν έκαναν (hard reset) και δεν έχουν συναντήσει κάποιο πρόβλημα.

 

Τελικά λυθηκε το προβλημα πραγματι με ενα hard reset διοτι με το που την περασα δεν ειχα κανει κι εκτος απο τις ειδοποιησεις που ερχονται τωρα κανονικα ειδα και καποι εικονιδια να εμφανιζονται και να μην ειναι κενα (πχ ειδησεις,καιρος)

Βεβαια τωρα εχω αλλο θεμα,μου βγαζει σφαλμα η καμερα των windows,και δεν ανοιγει ,ενω η Lumia παιζει κανονικα. Με συνεπεια αυτου του σφαλματος να μην δουλευει και το βιντεο Skype που εχει μεσα εγκατεστημενο..

Τωρα θα το γυρισω μια στην 8,1 με το recovery tool και θα τα ξαναπερασω να δω..

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν κατάλαβα καλά ή πήγες να περάσεις την tp στην micro sd?

 

Όταν έχεις SD μέσα και πας να κατεβάσεις ενημέρωση, κατεβαίνει και περνάει μέσα από την SD (όσο κατεβαίνει το update μειώνεται ο χώρος της SD κι όχι η εσωτερική - είχε και σχετικό φάκελο "WU" μετά την αποτυχημένη εγκατάσταση).

 

Τι να πω, ακόμα το ίδιο του εμφανίζει. Του το πήγα το πρωί ένα μήνα πίσω, σταμάτησε το server error και εμφάνισε μήνυμα ότι δεν υπάρχουν builds (24/12/2015). Του το ξαναγυρίσα στη σημερινή και πάλι server error. Τα παρατάω.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...