Jump to content

Tempered glass ναι η οχι?


Redshift
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι άσχετος με το συγκεκριμένο θέμα. Εγώ έχω ένα meizu mx4 pro, ποιο tempered glass να παρω? Έχει συγκεκριμένο ή μπορώ να πάρω κάποιο στο σωστό μέγεθος?

Ας μου προτείνει κάποιος ποιο θεωρεί καλύτερο για το εν λόγω κινητό

 

Ευχαριστω

Μην βάλεις tempered glass δεν θα δουλεύει καλά το fingerprint.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 147
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το tempered glass τι ειναι ποιο καλό? Να είναι χοντρό ή λεπτό στο πάχος?

Λογικά άμα είναι χοντρό θα έχει μεγάλη αντοχή μηπως δεν θα δουλεύει καλά η οθόνη και δεν θα πιάνει?

Link to comment
Share on other sites

Το καθένα έχει τα καλά και τα κακά του, γι' αυτό εξάλλου βγαίνουν σε όλα τα μεγέθη πάχους.

Όπως τα είπες είναι, απλά στο χοντρό βάλε στα πλην ότι ίσως να σε ενοχλεί αν περισσεύει πολύ πάνω απ' το κιν. (μιλάω για πάνω από 0.30mm)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια τα tempered glass επανατοποθετούνται? Μου εκανε κατι φοσκαλες στην ακρη και το εβγαλα για να το πλυνω..λεω να το αφησω να στεγνωσει και επειτα να το ξαναπερασω.Γνωριω οτι αυτο κανει για ζελατινες, για tempered?
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχετε να προτεινετε καποιο για το htc m9?? ξερετε αν κανουν αυτα του του htc m8???
Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
παιδια τα tempered glass επανατοποθετούνται? Μου εκανε κατι φοσκαλες στην ακρη και το εβγαλα για να το πλυνω..λεω να το αφησω να στεγνωσει και επειτα να το ξαναπερασω.Γνωριω οτι αυτο κανει για ζελατινες, για tempered?

 

Απο την μεριά που έχει κόλα θα γεμίσει ότι σκόνη περιφερεται αν το βγάλεις και το αφήσεις για ώρα,

έχει τρόπο να το σηκώσεις μόνο από την πλευρά της σκόνης να την αφαιρέσεις και να το ξαναβαλεις

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ποιος είναι τελικά ο σωστός τρόπος για να καθαριστεί και να επανατοποθετηθει το tempered glass? Θέλω να καθαρίσω τις 2 πάνω γωνιες, οπότε δεν χρειάζεται νομίζω να βγει όλο το tempered glass. Το ζήτημα είναι ομως πως το καθαρίζω? Υπάρχουν πουθενά οδηγίες? Γιατί τώρα με τα capital controls δύσκολα βρίσκει κανείς tempered glass....οπότε προσέχουμε για να έχουμε... Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ποιος είναι τελικά ο σωστός τρόπος για να καθαριστεί και να επανατοποθετηθει το tempered glass? Θέλω να καθαρίσω τις 2 πάνω γωνιες, οπότε δεν χρειάζεται νομίζω να βγει όλο το tempered glass. Το ζήτημα είναι ομως πως το καθαρίζω? Υπάρχουν πουθενά οδηγίες? Γιατί τώρα με τα capital controls δύσκολα βρίσκει κανείς tempered glass....οπότε προσέχουμε για να έχουμε...

Αν έχεις μια μικρή έστω εμπειρία απο tempered glass, θα καταλάβαινες ότι αυτό που ζητάς δεν γίνεται. Πρώτον γιατί αν ανασηκώσεις τις γωνίες, το έχασες το παιχνίδι γιατί θα λυγίσει το γυαλί και θα σου βάζει αέρα... και δεύτερον δεν υπάρχει περίπτωση να μην τα κάνεις χειρότερα αν το βγάλεις τελικά ολόκληρο.

Καλύτερα άστο όπως είναι και αγόρασε κάποιο γυαλί από ένα τοπικό κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις μια μικρή έστω εμπειρία απο tempered glass, θα καταλάβαινες ότι αυτό που ζητάς δεν γίνεται. Πρώτον γιατί αν ανασηκώσεις τις γωνίες, το έχασες το παιχνίδι γιατί θα λυγίσει το γυαλί και θα σου βάζει αέρα... και δεύτερον δεν υπάρχει περίπτωση να μην τα κάνεις χειρότερα αν το βγάλεις τελικά ολόκληρο.

Καλύτερα άστο όπως είναι και αγόρασε κάποιο γυαλί από ένα τοπικό κατάστημα.

Η εμπειρια που εχω πανω σε αυτο το θεμα ειναι οτι 2 φορες που προσπαθησα παλιοτερα να κανω κατι παρομοιο...κατεληξα να αγορασω καινουργιο tempered glass. Απλως εχω διαβασει απο εδω και απο εκει περιπτωσεις οπου το βγαζουν και μετα το επανοτοποθετουν και αναρωτιομουνα μηπως κατι κανω λαθος. Anyway, το αφηνω οπως ειναι γιατι να βρω σε τοπικο καταστημα για το συγκεκριμενο κινητο (honor 3c) λιγο δυσκολο.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρια που εχω πανω σε αυτο το θεμα ειναι οτι 2 φορες που προσπαθησα παλιοτερα να κανω κατι παρομοιο...κατεληξα να αγορασω καινουργιο tempered glass. Απλως εχω διαβασει απο εδω και απο εκει περιπτωσεις οπου το βγαζουν και μετα το επανοτοποθετουν και αναρωτιομουνα μηπως κατι κανω λαθος. Anyway, το αφηνω οπως ειναι γιατι να βρω σε τοπικο καταστημα για το συγκεκριμενο κινητο (honor 3c) λιγο δυσκολο.

 

Να το βγάλεις και να το ξαναβαλεις? Με την καμία, ξέχασε το, έχει τόσο δυνατή κόλλα που ότι σκόνη (που δεν την βλέπεις) θα πάει να κολλήσει επάνω.

Έχω καταφέρει να ανασηκωσω τις πάνω γωνίες και να καθαρίσω το τηλέφωνο και μετά πάλι τοποθέτηση αλλά επειδή μετά από λίγες μέρες μου το ξαναεμφανισε το άλλαξα.

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγω εχω γυαλι για το Ipad Air και δυστυχως κάποιες θηκες δεν εφαρμόζουν σωστά. Οποτε προσοχή... Ειναι σαν να σου λέει το γυαλι " η εγω η αυτές"

 

 

Να το βγάλεις και να το ξαναβαλεις? Με την καμία, ξέχασε το, έχει τόσο δυνατή κόλλα που ότι σκόνη (που δεν την βλέπεις) θα πάει να κολλήσει επάνω.

Έχω καταφέρει να ανασηκωσω τις πάνω γωνίες και να καθαρίσω το τηλέφωνο και μετά πάλι τοποθέτηση αλλά επειδή μετά από λίγες μέρες μου το ξαναεμφανισε το άλλαξα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Παιδιά έχει κανείς γνώμη για μάρκες ANCUS και INOS? γιατί μόνο αυτές βρίσκω για το κινητό μου και από ebay δε μπορώ πια να αγοράσω
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει κανείς γνώμη για μάρκες ANCUS και INOS? γιατί μόνο αυτές βρίσκω για το κινητό μου και από ebay δε μπορώ πια να αγοράσω

 

Ποιο ειναι το κινητο σου?

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εχω το εξης θέμα.. λόγω θερμοκρατιων μου ξεκόλλησε λιγο στην ακρη το tempered glass.. οποτε παω για αντκατάσταση (μου φαινεται άσχημο)... καταρχας βρίκα ενα LOPURS 0.30mm... κανει δουλεια; και δευτερον πως το αντικαθιστω και τοποθετω αλλο; οταν βγαλω το παλιο θα αφησει καθόλου κολλα στην οθόνη και αν ναι πως την αφαιρω; και τελος πως τοποθετω το αλλο χωρις να βγει στραβω;

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική επιλογή είναι η nillkin.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Να το βγάλεις και να το ξαναβαλεις? Με την καμία, ξέχασε το, έχει τόσο δυνατή κόλλα που ότι σκόνη (που δεν την βλέπεις) θα πάει να κολλήσει επάνω.

Έχω καταφέρει να ανασηκωσω τις πάνω γωνίες και να καθαρίσω το τηλέφωνο και μετά πάλι τοποθέτηση αλλά επειδή μετά από λίγες μέρες μου το ξαναεμφανισε το άλλαξα.

 

Λοιπων με τα tempered glass εχω ιδιαιτερη εμπειρια και αμα το κανετα σωστα μπορειται να το κολλησετε ξεκολησετε πανω απο 5 φορες(μεχρο τοσο το εχω οντως δοκιμασει και ηταν κομπλε)

Οταν το βγαζετε παρτε ενα μικρο κοματι ζελατινας(συνηθως απο που καλυπτε την κολοδη επιφανεια του tempered glass περασ'τε το προσεκτικα απο μια γωνια κατω απο το Tempered glass του κινητου σας και ανασηκωστε ελαφρα πολυ ελαφρα ισα ισα να ξεκωλησει!

Πιαστε το με τα χερια σας και πολυ απαλα ανασηκοστε το ετσι ωστε να ξεκολαει με αργο ρυθμο και να μν λυγιζει πολυ ωστε να μν σπασει!

Κολιστετο σε οποιαδιποτε επιφανια θελετε η οποια δν αφηνει καταλυπτα(οχι χαρτι πχ κ μετα να σκιστει) σε ενα γυαλιστερο πλαστικο, αμα θελεται να το κρατησεται για χρηση μετα απο καιρο!

 

Οταν το ξαναβγαλεται κ εχει σκονη απλα παρτε ενα ρολο που τραβαει τα χνουδια απο τα ρουχα http://www.clevermarket.gr/Uploads/Resources/25435/1-enlarge.jpg

Περαστε την κολοδη επιφανια προσεκτικα με το ρολο και τα χνουδια θα κολησουν στο ρολο και θα φυγουν απο το γυαλακι!

Ξαναεφαρμοζεται και ειναι σαν καινουριο!

Edited by Ohm
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Που μπορει να βρει καποιος tempered glass;Απο ebay ποσο καιρο κανει να ερθει ενα tempered glass;συμφερει να το παραγγειλω μηπως απο ebay uk ή οχι;επισης μηπως ειναι καλυτερα να το παρω απο τα alibaba ή aliexpress;
Link to comment
Share on other sites

παρε από ευρωπαικό ebay να ξεμπερδέυεις και να μην περιμένεις ένα μηνα
Innovation distinguishes between a leader and a follower.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

παιδια θέλω να αγοράσω Tempered glass για το samsung s6 .

από που μου προτείνετε να πάρω κάποιο καλό? επειδή ειμαι ψιλοασxετος.

ευχαριστώ.

Edited by athl1
Link to comment
Share on other sites

με ποιον τροπο μπορω να καθαρισω και να τοποθετησω ξανα ενα temp glass?

ηταν τοποθετημενο, το εβγαλα, το καθαριζω αλλα μενει σκονη πανω (δοκιμασα πλυσιμο με σαπουνι, οινοπνευμα ασπρο/μπλε).

Link to comment
Share on other sites

Αν το βρεις φίλε μου πες το και σε εμάς...τρεις φορές πήγα να καθαρίσω στις άκρες tempered glass, κατέληξα να αγοράσω καινούργιο και τις τρεις...είναι δύσκολο αυτό που θες να κάνεις. Ίσως αν είχες κάποιο αυτοκόλλητο να το βάλεις πάνω να κολλήσει η σκόνη.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

με ποιον τροπο μπορω να καθαρισω και να τοποθετησω ξανα ενα temp glass?

ηταν τοποθετημενο, το εβγαλα, το καθαριζω αλλα μενει σκονη πανω (δοκιμασα πλυσιμο με σαπουνι, οινοπνευμα ασπρο/μπλε).

 

Ρολό με ταινία που καθαριζεις ρούχα από χνούδια /τριχες σκύλου.

Link to comment
Share on other sites

παιδια θέλω να αγοράσω Tempered glass για το samsung s6 .

από που μου προτείνετε να πάρω κάποιο καλό? επειδή ειμαι ψιλοασxετος.

ευχαριστώ.

Εγώ σε όλες μου τις συσκευές βάζω nillkin. Από ebay τα παίρνω γιατί από δω γδέρνουν.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...