Jump to content

Cubot S200


valanths
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γενικά όποιος το φόρτισε οχτάωρο και ειναι έτοιμο και το εχει δοκιμασει,ας πει εντυπωσεις και κυριως gps αν δουλευει κανονικα και πως ειναι η μπαταρία του.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Update

Καλησπέρα στην παρέα. Σήμερα το παρέλαβα το cubotaki σε άσπρο.(αγορά από vickmall).

Ήρθε με φορεμένο screen protector και υπήρχε ακόμα ένα extra στο κουτί, ενώ δεν συνοδεύετε από ακουστικά.

Πρώτες εντυπώσεις άριστες. Σε σύγκριση με το xiaomi red rise που έχω, αν το τo xiaomi του βάλω σε όλα 10 το S200 παίρνει:

- οθόνη > 9 (σε full φωτεινότητα έχει πιο ζωντανά χρώματα από το red rise, αλλά λιγο χειρότερη ανάλυση)

- κάμερα > 7 πίσω (δείγμα εικόνων http://postimg.org/gallery/wplu2mge/ )

> 9 εμπρόσθια

- ηχείο > 7 μεγάφωνο

> 8 κλήσεις

- wifi > 10

- gps > 9 (σε δοκιμή σε πορεία με το sygic έχασα για λίγο το σήμα του και μετά το ξαναβρήκε)

- touch > 9 (μετά από το update από v2 σε v5 μου φαίνεται καλύτερο.

 

Root με το iRoot!(μετά το update σε v5, δεν δουλεύει)

Σαν κατασκευή είναι αρκετά στιβαρό, και δεν δείχνει φθηνό ούτε στην εμφάνιση ούτε στην αίσθηση που αφήνει στο χέρι, είναι αρκετά λεπτό και όμορφο. Τα soft keys δεν είναι φωτιζόμενα. και Δεν υπάρχει led ειδοποιήσεων.

Το UI του είναι ευχάριστο και λιτό και με ωραίες εφαρμογές όπως μια για τα δικαιώματα των εφαρμογών καθώς και ο cleaner που έχει.

Στον task manager ενφανίζει την διαθέσιμη ram, το ποσοστό μπαταρίας, την θερμοκρασία της και τα volt.

Υπήρχαν προεγκατεστημένα το playstore και Youtube που δουλεύουν απροβλημάτηστα.

Είναι αρκετά σβέλτη σαν συσκευή.

Τώρα γίνεται η πρώτη φόρτιση οπότε δεν μπορώ να έχω εικόνα για την μπαταριά του.

Γενικά το θεωρώ μια αρκετά τίμια επιλογή για τα χρήματα που απαιτεί, με το καλό να παραλάβετε και οι υπόλοιποι.

Αν θέλετε να απαντήσω σε κάτι και μπορώ ρωτήστε ελεύθερα.:)

Edited by georger_volos
Link to comment
Share on other sites

To ηχειο του αναφερθηκε πριν οτι ειναι δυνατο (αλλα οχι ποιοτικο ψηλα).. Σε σχεση με το hongmi που εγω τουλαχιστον εχω θεμα με το πολυ χαμηλο ηχειο, του βαζεις 7?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το θεωρώ μια αρκετά τοποίο εεπιλογή για τα χρήματα που απαιτεί, με το καλό να παραλάβετε και οι υπόλοιποι.

Αν θέλετε να απαντήσω σε κάτι και μπορώ ρωτήστε ελεύθερα.:)

 

Ευχαριστούμε πολύ.

Μόλις βγάλεις κάποιο συμπέρασμα και για την μπαταρία , το οποίο είναι από τα δυνατά σημεία του κινητού, περιμένουμε να μας ενημερώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά σβέλτη σαν συσκευή.

Τώρα γίνεται η πρώτη φόρτιση οπότε δεν μπορώ να έχω εικόνα για την μπαταριά του.

Γενικά το θεωρώ μια αρκετά τίμια επιλογή για τα χρήματα που απαιτεί, με το καλό να παραλάβετε και οι υπόλοιποι.

Αν θέλετε να απαντήσω σε κάτι και μπορώ ρωτήστε ελεύθερα.:)

 

Ευχαριστούμε για την πολύ ωραία αξιολόγηση του κινητου.Ανυπομονούμε για την άφιξή του στα εδάφη μας.

Όταν το φορτίσεις και το δουλέψεις γράψε και μια κριτική για την μπαταρία.Επίσης στο gps έβαλες 10/10.Με προβληματισε διότι έχω διαβασει σε πολλά αρθρα ότι οι MEDIATEK κλειδωνουν τα gps και θελουν rootάρισμα και κατι τετοια για να δουλεψει.Δουλεύει κατευθείαν και κανονικα?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για την πολύ ωραία αξιολόγηση του κινητου.Ανυπομονούμε για την άφιξή του στα εδάφη μας.

Όταν το φορτίσεις και το δουλέψεις γράψε και μια κριτική για την μπαταρία.Επίσης στο gps έβαλες 10/10.Με προβληματισε διότι έχω διαβασει σε πολλά αρθρα ότι οι MEDIATEK κλειδωνουν τα gps και θελουν rootάρισμα και κατι τετοια για να δουλεψει.Δουλεύει κατευθείαν και κανονικα?

Ευχαριστώ.

Τίποτα, γι αυτό ήμαστε εδώ να βοηθάμε και να πληροφορούμε ο ένας τον άλλο.

ναι η αλήθεια ειναι ότι δεν είναι το δυνατό τους σημείο το gps(για Mediatek), αλλά από κει και πέρα είναι θέμα και το που έχουν τοποθετήσει την κεραία καθώς και η ποιότητα της.

Το gps το δοκίμασα με το gps status και με το sygic και δουλεύει μια χαρά. Το δοκίμασα μόνο έξω από το σπίτι, δεν έκανα κάποια διαδρομή αλλά 2 λεπτά που το είχα αφήσει ανοιχτό δεν έχασε το σήμα του.

Link to comment
Share on other sites

Με τη σειρά μου να γράψω και εγώ ένα σύντομο review.Όντας κάτοχος το jiayu G2F,τις όποιες συγκρίσεις μπορώ να κάνω μόνο μεταξύ τους.Με το κινητό γενικά είμαι αρκετά ικανοποιημένος,αν και υπάρχουν κάποια αλλά....

 

Πρώτα πρώτα παραγγελία από minideal,14 μέρες ακριβώς από τη στιγμή που πήγε αεροδρόμιο Σιγκαπούρης.Κύριοι σε όλα,από την επικοινωνία ως και το δέμα(το οποίο ήταν τόσο καλά σφραγισμένο που μπορεί να έκανα και 15' λεπτά να το ανοίξω :ninja: )

 

Έπειτα ANTUTU score 18100,καλούτσικο...(το G2F βέβαια πιάνει 20.500,όποτε καμία σύγκριση)

Γενικά καλό και καλάισθητο κινητό,όμορφη ανάλυση και έχει ωραίο grip στο χέρι.Το λογισμικό της cubot βέβαια δεν με τρέλανε,άλλαξα τον launcher σε αυτόν που δίνει η google στο play store.

 

 

 

Από εκεί και πέρα πολύ καλή πλοήγηση στο internet,καλό σήμα 3g και καλά ηχεία όπως και κάμερα.

 

Gps όλα κομπλέ,google maps κλειδώνει σχεδόν αμέσως,τώρα εγώ δεν το πολυχρησιμοποιώ και περαιτέρω λεπτομέρειες δύσκολα να προσφέρω...

Το κυριότερο αρνητικό κατεμέ είναι η ποιότητα κατασκευής.Ενώ στα βιντεάκια φαίνεται πολύ πιό ''αριστοκρατικό'',από κοντά πάνω στο χέρι είναι πολύ φθηνό ποιότικα....είτε αυτό είναι το καπάκι που με το βάλε βγάλε θα χαλάσει σίγουρα από πολυχρησία είτε αυτό είναι η θήκη που δεν εφαρμόζει και τόσο καλά....Όπως επίσης αμφιβάλλω αν θα το προστατέψει σε ενδεχόμενη πτώση(σε σχέση πάλι με αυτήν του G2F την εργοστασιακή).τώρα αν είδαμε στα βιντεάκια ότι αντέχει πτώσεις,άλλο αυτό.... :worry:

 

Από εκεί και πέρα,το κυριότερο μείον-που θα έπρεπε να ήταν και το δυνατό του σημείο-είναι μπαταρία.Μελανό σημείο αλήθεια,παραπλάνηση όσο δεν πάει.Πέφτει γρήγορα είναι η αλήθεια ακόμα και με απλά tasks...Και πάλι άμα το δουλεύεις πολύ όλη μέρα,το φόρτισμα δεν το γλυτώνεις.Περιμένουμε λίγες φορτίσεις ακόμα και βλέπουμε μήπως και ''στρώσει''....

 

Εν κατακλέιδι,το κινητό είναι αρκετά καλό για τα λεφτά του,85€ είναι καλή τιμή,αλλά για όσους το πήραν και κάτω από 80€,δεν το συζητώ,ακόμα καλύτερα.Προσωπικά δεν θα το έπαιρνα για μένα,το πήρα για την αδερφή μου,με το επόμενο κινητό μου να κινείται σίγουρα ανάμεσα σε cubot x9-coolpad f1 plus-asus pegasus...(σημειωτέον ότι κανένα από αυτά δεν ξεπερνά το ''landmark'' των 120€..)

 

Εν τέλει για κάποιον που δεν θέλει να δώσει πολλά για κινητό,ειδικότερα κάτω από 90€,φαντάζει ιδανική επιλογή.Στη κυριολεξία ότι πληρώνεις-παίρνεις....

 

Υ.Γ. ευχαριστώ και εγώ με τη σειρά μου όλα τα παιδιά του forum που με τα σχόλια τους είναι πολύ κατατοπιστικοί και μας βοηθάνε όχι μόνο να διαλέξουμε κινητό,αλλά και να επιλύσουμε τα όποια τεχνικά προκύψουν με αυτά που πήραμε :cool:

 

Υ.Γ.2(και κυριότερο) Χρόνια πολλά με υγεία και ευτυχία σε όλους!! :happy:

 

 

Μετά από λίγη περισσότερη ενασχόληση με το κινητό,θα διορθώσω τα λεγόμενα μου για τη μπαταρία.Άρχισε να στρώνει λίγο-λίγο,αντέχωντας ως και μέρα υπερχρησίας.

Όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής πάντως παιδιά,θα εμμείνω.Το καπάκι φαίνεται πολύ εύθραστο και καμιά 100αρια βάλε βγάλε δεν πιστεύω να αντέξει.Όπως επίσης και το hardcase του.Πέρα από το ότι δεν εφαρμόζει καλά,είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αν πέσει θα χαλάσει μια και έξω.Και αυτό το συγκρίνω φυσικά και με το εργοστασιακό hardcase του jiayu G2F του οποίου και είμαι κάτοχος.Πραγματικά το προστατεύει,πιο καλαίσθητο και από rubber plastic,σε σχέση με του cubot....Κατά τα άλλα,καλό κινητό....

 

*τώρα η οθόνη κατά πόσο scratch resistant είναι,όπως φαίνεται και στα βιντεάκια,να μάθω δεν θέλω :P

Edited by nikolaos8
update
Link to comment
Share on other sites

Το κυριότερο αρνητικό κατεμέ είναι η ποιότητα κατασκευής.Ενώ στα βιντεάκια φαίνεται πολύ πιό ''αριστοκρατικό'',από κοντά πάνω στο χέρι είναι πολύ φθηνό ποιότικα....είτε αυτό είναι το καπάκι που με το βάλε βγάλε θα χαλάσει σίγουρα από πολυχρησία είτε αυτό είναι η θήκη που δεν εφαρμόζει και τόσο καλά....Όπως επίσης αμφιβάλλω αν θα το προστατέψει σε ενδεχόμενη πτώση(σε σχέση πάλι με αυτήν του G2F την εργοστασιακή).τώρα αν είδαμε στα βιντεάκια ότι αντέχει πτώσεις,άλλο αυτό.... :worry:

 

Από εκεί και πέρα,το κυριότερο μείον-που θα έπρεπε να ήταν και το δυνατό του σημείο-είναι μπαταρία.Μελανό σημείο αλήθεια,παραπλάνηση όσο δεν πάει.Πέφτει γρήγορα είναι η αλήθεια ακόμα και με απλά tasks...Και πάλι άμα το δουλεύεις πολύ όλη μέρα,το φόρτισμα δεν το γλυτώνεις.Περιμένουμε λίγες φορτίσεις ακόμα και βλέπουμε μήπως και ''στρώσει''....

 

 

:cry: Μολις το παρήγγειλα το προηγούμενο λεπτο.. Ο βασικος λόγος ειναι η ποιότητα κατασκευής και η μπαταρία, τα εβγαλες off και τα δύο :)

Εδω στο βίντεο του coolicool το πετάει κατω και το παταει...

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει για την μπαταρία παίζει ρόλο φαντάζομαι και ο επεξεργαστής, αλλά και πάλι μετά από 4-5 φορτίσεις θα δείξει τη διάρκειά της.

Τώρα για την ποιότητα... Όπως γράφτηκε και νωρίτερα με 85-90€ μην περιμένεις να το βλέπουν και να ακούς ουάάάαουουου :p

Παρεπιπτόντως το έχω παραγγείλει και εγώ για δώρο!!! :ninja:

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Στα ίδια χρηματα όμως παίζει πια και το zte v5 redbull.Νομίζω οτι εκτός απο τα 4gb rom σε όλα τα αλλά το Zte κερδίζει. Αν κάνω λάθος διορθώστε με.
Link to comment
Share on other sites

Δϋο φορτίσεις μέχρι τώρα , ( ο γιος το έλιωσε παίζοντας cars και ποδόσφαιρο κανά 6ωρο με wi fi και τέτοια ) και στις δύο φορτίσεις από 8% ο μετρητής που έχω μου έδειξε ότι πήρε πάνω κάτω 3000 mA
LeEco Le max 2 [x820]
Link to comment
Share on other sites

Δϋο φορτίσεις μέχρι τώρα , ( ο γιος το έλιωσε παίζοντας cars και ποδόσφαιρο κανά 6ωρο με wi fi και τέτοια ) και στις δύο φορτίσεις από 8% ο μετρητής που έχω μου έδειξε ότι πήρε πάνω κάτω 3000 mA

 

Δηλαδη ευχαριστημενοι απο τη μπαταρια?και προσθεσε κ οτι αλλο τσεκαρες για το κινητο.gps λειτουργικο κτλπ.ευχαριστουμε

Link to comment
Share on other sites

6 ωρες παιχνίδι (μαζι με ίντερνετ) ειναι εντυπωσιακή επιδοση

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Για την ποιότητα κατασκευής θα διαφωνησω, την θεωρώ αρκετά καλη για τα λεφτά που απαιτεί.

Αυτό που παρατηρώ και γω είναι οτι η μπαταρία δεν "δείχνει" για 3300, είμαι στην πρωτη φωρτιση θα δειξει σε λιγες μέρες.. Θα έλεγα με δική μου εκτιμηση οτι κοντά στα 2500mha οτι ειναι , αλλά σε λιγες μέρες θα έχω πιο σωστα ασφαλη συμπεράσματα..

Link to comment
Share on other sites

Για την ποιότητα κατασκευής θα διαφωνησω, την θεωρώ αρκετά καλη για τα λεφτά που απαιτεί.

Αυτό που παρατηρώ και γω είναι οτι η μπαταρία δεν "δείχνει" για 3300, είμαι στην πρωτη φωρτιση θα δειξει σε λιγες μέρες.. Θα έλεγα με δική μου εκτιμηση οτι κοντά στα 2500mha οτι ειναι , αλλά σε λιγες μέρες θα έχω πιο σωστα ασφαλη συμπεράσματα..

 

είναι σίγουρα πάνω από 3κ όπως ανέφερα και παραπάνω , φόρτιση από 8% μέχρι το maximum πήρε 2980mA και 3000 και κάτι

 

πείτε μερικά προγράμματα για να ελέγχω ωρες οθόνης μπαταρίας gps και άλλα τετοια προγραμματάκια

Edited by spiros7777
LeEco Le max 2 [x820]
Link to comment
Share on other sites

το πιο πιθανο ειναι η μπαταρια να ειναι μικροτερη.

Στο THL 4000 ,η μπαταρια ειναι καπου στα

. Edited by kokolokor5a
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τη μπαταρια , ύστερα από φόρτιση με υπόλοιπο 8%

πήρε 2952 mA

 

Οπότε ολόκληρη είναι πάνω από 3200 mA , όσα λέει είναι ,

 

Αυτό που έχω δει πάντως είναι ότι τα εικονίδια για τη μπαταρία και την ώρα πάνω δεξιά κολλάνε και δείχνουν ότι να ναι , ξέρει κανένας καμία

Edited by spiros7777
LeEco Le max 2 [x820]
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι ποσο ακριβείας ειναι αυτα; Δε θα ηταν πιο αξιόπιστο κατι που μετράει τη μπαταρία μόνη της εκτος κινητου και λειτουργιας;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τη μπαταρια , ύστερα από φόρτιση με υπόλοιπο 8%

πήρε 2952 mA

 

Οπότε ολόκληρη είναι πάνω από 3200 mA , όσα λέει είναι ,

 

Αυτό που έχω δει πάντως είναι ότι τα εικονίδια για τη μπαταρία και την ώρα πάνω δεξιά κολλάνε και δείχνουν ότι να ναι , ξέρει κανένας καμία

 

Χρονια Πολλα. Για δοκιμασε με αυτο το προγραμματακι και πες μας εντυπωσης

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gsamlabs.bbm&hl=el

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...