Jump to content

Cubot S200


valanths
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δηλαδη το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι root !

 

ναι και θα εισαι μια χαρα.δεν χρειαζεται κατι αλλο!απροβληματιστο;)

Link to comment
Share on other sites

Στηθηκε το μωρο με nova

 

και αυτο το nova, τι ειναι ? ειχα την εντυπωση οτι ηταν ROM ετσι οπως το διαβασα !!!

 

το κοιταξα λιγο και ειδα οτι ειναι ο launcher. μηπως αυτο που ελεγα προηγουμενος ειχε να κανει με τον launchers και οχι με την ROM. δηλαδη το HTC να ειχε καλο και ομορφο launchers και οχι κατι σχετικα με την ROM !

Edited by geioannou
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Αφού πειραματίστηκα αρκετά με το κινητό τις προηγούμενες ημέρες είπα αυτή την εβδομάδα να το αφήσω λίγο να... ηρεμήσει και να του κάνω κανονική χρήση με τα δικά μου δεδομένα, δηλαδή 5-6 τηλέφωνα/μέρα, περίπου 30-40 λεπτά διάφορα applications και καθόλου παιχνίδια ή video.

Αποτέλεσμα είναι σε λίγες ώρες να συμπληρώνω την 4η (!!!) μέρα χρήσης με μία φόρτιση και η μπαταρία να είναι στο 21%. Προφανώς και η χρήση που κάνω είναι περιορισμένη αλλά πραγματικά η αυτονομία του κινητού είναι απολαυστική. Επίσης είναι πολύ καλό το γεγονός ότι πηγαίνοντας για ύπνο το βράδυ το ποσοστό της μπαταρίας παραμένει σταθερό μέχρι το πρωί.

Το κινητό είναι rooted, φοράει την V08, Data (όχι 3G) και wifi ανοιχτά μόνιμα.

 

Ένα θέμα που αντιμετωπίζω είναι με τον Tasker και το autoinput, καθώς τα screen off gestures του κινητού φαίνεται ότι δεν συνεργάζονται καλά με τον tasker. Χρησιμοποιεί κανείς tasker με autoinput και screen off gestures χωρίς πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

και αυτο το nova, τι ειναι ? ειχα την εντυπωση οτι ηταν ROM ετσι οπως το διαβασα !!!

 

το κοιταξα λιγο και ειδα οτι ειναι ο launcher. μηπως αυτο που ελεγα προηγουμενος ειχε να κανει με τον launchers και οχι με την ROM. δηλαδη το HTC να ειχε καλο και ομορφο launchers και οχι κατι σχετικα με την ROM !

φιλε μου καλησπερα. απο οτι εχω καταλαβει αυτο που σε ξενιζει ειναι ο launcher και οχι η rom. στο playstore θα βρεις πολλους και μπορεις να εγκαταστησεις οποιον θες. αν δεν σου αρεσει το ξαναβγαζεις. μπορει ψαχνοντας να βρεις και του htc. η rom δεν εχει ευθυνη για το τι βλεπεις αλλα στην διαχειρηση και την ταχυτητα του κινητου το οποιο δεν πασχει πουθενα.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλησπερα. απο οτι εχω καταλαβει αυτο που σε ξενιζει ειναι ο launcher και οχι η rom. στο playstore θα βρεις πολλους και μπορεις να εγκαταστησεις οποιον θες. αν δεν σου αρεσει το ξαναβγαζεις. μπορει ψαχνοντας να βρεις και του htc. η rom δεν εχει ευθυνη για το τι βλεπεις αλλα στην διαχειρηση και την ταχυτητα του κινητου το οποιο δεν πασχει πουθενα.

ναι αδελφε μου το καταλαβα. θα κοιταξω να το ψαξω περισσοτερο τωρα.

 

να ρωτησω ρε παιδια κατι αλλο τωρα. μολις το ανοιξα μετα την πρωτη φορτιση και αρχισα να περναω εφαρμογες και να κανει καποια update σε καποιες ηδη εγκατεστημενες που ειχε μεσα. μιλαμε το wireless σερνεται οσο δεν παει. μου θυμησε εποχες dial up modem και πιο πισω. γιατι ετσι !!! εννοειται πως δεν κανω τιποτε αλλο τωρα στην γραμμη μου για να ειμαι σιγουρος. εχει κανεις αλλος παρομοιο προβλημα ? δηλαδη 5 λεπτα για κατεβασει τον opera browser !!!!

και κατι αλλο επισης που ειδα ειναι οτι μολις μεινει λιγο ανενεργω και σβυσει η οθονη, κοβεται και το wifi. πως θα το αποτρεψω αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

ναι αδελφε μου το καταλαβα. θα κοιταξω να το ψαξω περισσοτερο τωρα.....

και κατι αλλο επισης που ειδα ειναι οτι μολις μεινει λιγο ανενεργω και σβυσει η οθονη, κοβεται και το wifi. πως θα το αποτρεψω αυτο ?

Βάλε apex ή nova launcher θα σε ικανοποιήσουν.

Ρυθμίσεις συστήματος---wifi---σύνθετα (κάτω αριστερό πλήκτρο)--- να παραμείνει ενεργοποιημένο το wifi πάντα

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος πως γίνετε όταν μιλάω στο κινητό και με καλεί κάποιος αντί να του λέει ότι είναι κατειλημμενο να μπορώ να του απαντώ και να βάζω την άλλη γραμμή σε κρατηση
Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος πως γίνετε όταν μιλάω στο κινητό και με καλεί κάποιος αντί να του λέει ότι είναι κατειλημμενο να μπορώ να του απαντώ και να βάζω την άλλη γραμμή σε κρατηση

Ανοίγεις το dialer πατάς κάτω δεξιά το κουμπί με τις τρεις τελείες/ρυθμίσεις/φωνητική κλήση/πρόσθετες ρυθμίσεις και τικάρεις την αναμ. κλήσ.

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω για τον φίλο που του κράτησε 4 μερες και είχε υπόλοιπο 21% και μου φαίνεται καπως υπερβολικό....

 

Αν το ρουταρω θα έχω βελτίωση στην αυτονομία της μπαταρίας?? Γνωρίζει κανεις πως μπορω να το ρουταρω? Ειμαι παντελώς ασχετος απο χακεριες...

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Αν το ρουταρεις οχι, δε θα αλλαξει τπτ στη μπαταρια (θα εχεις πολλα αλλα οφελη ομως). Η αναβαθμιση απο V05 σε V08 εχει βελτιωση στη μπαταρια (εγω δεν ξερω γιατι δεν το δουλεψα με v05).

 

Αυτο που λεει ο φιλος για την κατασταση αδρανειας ισχυει, μπορει να μεινει μερες χωρις να αλλαξει το ποσοστο της μπαταριας.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Παραθέτω και ενα screenshot απο την μπαταρία. Κράτησε 4 ολόκληρες μέρες και ίσα ίσα που μπήκε στην 5η.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Παραθέτω και ενα screenshot απο την μπαταρία. Κράτησε 4 ολόκληρες μέρες και ίσα ίσα που μπήκε στην 5η.

 

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ φιλε!!

 

Μπορείς να μας πεις κάποιο tip, ωστε να το παραμετροποιησουμε ετσι ωστε να κραταει καμποσο η μπαταρια?? Π.χ πως να απενεργοποιω εφαρμογες στο παρασκηνιο, τυχόν καλιμπραρισμα κλπ??

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ φιλε!!

 

Μπορείς να μας πεις κάποιο tip, ωστε να το παραμετροποιησουμε ετσι ωστε να κραταει καμποσο η μπαταρια?? Π.χ πως να απενεργοποιω εφαρμογες στο παρασκηνιο, τυχόν καλιμπραρισμα κλπ??

Παιδιά δεν υπάρχει κάποιο μυστικό, τη μεγαλύτερη κατανάλωση την έχει οθόνη, αν η οθόνη μένει πολύ λίγο ανοιχτή 10 μέρες θα κρατήσει το κινητό

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν υπάρχει κάποιο μυστικό, τη μεγαλύτερη κατανάλωση την έχει οθόνη, αν η οθόνη μένει πολύ λίγο ανοιχτή 10 μέρες θα κρατήσει το κινητό

Ακριβως η χρηση που κανει ο φιλος ειναι ελαχιστη παιδια την αναφερει πιο πανω.

Η μπαταρια κραταει αναλογως της χρησης του κινητου. Τα εχουμε ξαναπει αυτα δεν υπαρχει κανενα tip.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Παραθέτω και ενα screenshot απο την μπαταρία. Κράτησε 4 ολόκληρες μέρες και ίσα ίσα που μπήκε στην 5η.

Καλημέρα φίλε μου, μπορείς να μας πεις τις ώρες ανοιχτής οθόνης;

Link to comment
Share on other sites

παιδες αν το εχεις για τηλεφωνο αντε λιγο browsing κραταει μερες.ενας φιλος που του πηρα thl 4000 που ειναι μπαταρια τερας περναει την εβδομαδα!πχ στα χερια μου θα εβγαζε 2 μερες!η μαγκια ειναι με πολλη χρηση να μην σε αφηνει την μερα και το δικο μας το κανει αυτο
Link to comment
Share on other sites

Έχω δει μέχρι 7 και κατι μέρες(και κανα 25% ακομα)στης γυναίκας μου και 7ωρες οθόνη!

6 h είναι το μέγιστο που έχει αναφερθεί. Είσαι σίγουρος για εφτά ώρες που δηλαδή θα πάνε και 10 με το 25%?

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο,αλλα επειδη διαβαζω το θεμα να πω και γω οτι με το thl t5s που εχω,την προηγουμενη βδομαδα μου εκλεισε μετα απο 10 μερες!

Τωρα ειμαι στις 4 ημερες και 20 ωρες περιπου και η μπαταρια ειναι στο 85%

Η χρηση του ειναι κανονικη και οχι βαρια.Λιγα τηλεφωνα,λιγο wifi,κτλ.

Facebook μπαινω απο τον browser.Δεν εχω το clean master και διαφορα τετοια που καταναλωνουν πορους και μπαταρια.

Εχω μονο viber και skype απο τετοια προγραμματα και εχω περασμενο το greenify για εξοικονομηση της μπαταριας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο tip.

Αυτή ήταν η 5η φόρτιση του κινητού η οποία έγινε me σβηστό το κινητό μετά από battery calibration με ένα από τα πολλά προγράμματα που υπάρχουν. Ανοίγοντας το κινητό, η μπαταρία κατέβηκε γρήγορα μέχρι το 92-93% και μετά κατέβαινε πολύ αργά. Επίσης σχετικά γρήγορα κατέβηκε από το 10% μέχρι το 3%.

Υπολογίζω ότι η οθόνη έμενε αναμμένη όχι πάνω από μία ώρα κάθε μέρα με την φωτεινότητά της να είναι στο ελάχιστο (που για μένα είναι αρκετό). Το κινητό είναι rooted και έχω αφαιρέσει οτιδήποτε application δεν χρησιμοποιώ. Το data και το wifi είναι μόνιμα ανοιχτό. Χρησιμοποίησα αρκετά viber (το οποίο δεν αφήνει το wifi να κλείσει καθόλου), facebook (την εφαρμογή), tapatalk (για τα διάφορα forums), ip camera viewer, yatse για το xbmc και e-mail. Επίσης χρησιμοποίησα τον browser καθώς και τον φακό για τουλάχιστον 5 λεπτά. Τα βράδια όλες οι λειτουργίες παρέμεναν στην ίδια κατάσταση με την μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο,αλλα επειδη διαβαζω το θεμα να πω και γω οτι με το thl t5s που εχω,την προηγουμενη βδομαδα μου εκλεισε μετα απο 10 μερες!

Τωρα ειμαι στις 4 ημερες και 20 ωρες περιπου και η μπαταρια ειναι στο 85%

Η χρηση του ειναι κανονικη και οχι βαρια.Λιγα τηλεφωνα,λιγο wifi,κτλ.

Facebook μπαινω απο τον browser.Δεν εχω το clean master και διαφορα τετοια που καταναλωνουν πορους και μπαταρια.

Εχω μονο viber και skype απο τετοια προγραμματα και εχω περασμενο το greenify για εξοικονομηση της μπαταριας.

 

Φίλε μου πως λειτουργεί ακριβώς το greenify? Μολις το κατέβασα, εχω μη root συσκευή. Επιλέγω πάνω δεξιά + και μετά????

Συγνώμη για το off topic.

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Φίλε μου πως λειτουργεί ακριβώς το greenify? Μολις το κατέβασα, εχω μη root συσκευή. Επιλέγω πάνω δεξιά + και μετά????

Συγνώμη για το off topic.

 

http://www.howtogeek.com/198135/how-to-optimize-your-android-phones-battery-life-using-greenify/

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

6 h είναι το μέγιστο που έχει αναφερθεί. Είσαι σίγουρος για εφτά ώρες που δηλαδή θα πάνε και 10 με το 25%?

Για να λέω οτι το είδα είμαι σίγουρος(και είπα να πάρω ενα screenshot γιατί μου έκανε εντύπωση).

Βέβαια παιζει ρολο και η χρήση,άλλο να δουλεύει συνέχεια 3g(είναι μόνιμα στο 2g τώρα που το θυμηθηκα)και άλλο να μπαίνει που και που απο wifi κάνα facebook.

Πάντως θα το ξανατσεκαρω και θα βγάλω sot.

Με 3300 μπαταρία πρεπει να βγάζει το λιγοτερο 6:30 ώρες κανονικά,εγώ με το coolpad f1 βγάζω 6:30(αλλοι βγαζουν μεχρι 7:30)ώρες οθόνη με φουλ χρηση 3g με 2500 μπαταρία!

Edited by dimi_1982
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...