Jump to content

Cubot S200


valanths
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκίμασε να αλλάξεις "ταπετσαρία".

Δύο πράγματα σ' αυτή την ζωή δεν έχουν τέλος, το σύμπαν και η ηλιθιότητα των ανθρώπων αν και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα βέβαιος.

Α.Einstein

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτό εννοώ

 

Με τον νέο Launcher αλλα και με Nova που έχω εγώ παίρνει οτι βάζεις και για home wallpaper.

Η επιλογη να εχεις αλλο wallpaper στην lockscreen υπηρχε στην v02 και v05

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Με τον νέο Launcher αλλα και με Nova που έχω εγώ παίρνει οτι βάζεις και για home wallpaper.

Η επιλογη να εχεις αλλο wallpaper στην lockscreen υπηρχε στην v02 και v05

 

Εμένα πάντως στην 08 με NOVA εξακολουθεί να έχει lock screen το big ben και δεν αλλάζει με βάση τη home screen

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Εμένα με Nova και V08 , για lock screen βάζει οτι έχω στην ταπετσαρία . Δεν θυμάμαι να έχω κάνει καποια άλλη ρύθμιση....

 

http://thumbnails111.imagebam.com/38553/7e8cff385520426.jpg http://thumbnails110.imagebam.com/38553/608263385520515.jpg

Δύο πράγματα σ' αυτή την ζωή δεν έχουν τέλος, το σύμπαν και η ηλιθιότητα των ανθρώπων αν και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα βέβαιος.

Α.Einstein

Link to comment
Share on other sites

Nαι, την ιδια βαζει, παρ`ολα αυτα δε μπορεις να επιλεξεις τυπο lockscreen, μονο τη μεθοδο ξεκλειδωματος (κυληση, κωδικο κπλ.)

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη αναφερθήκαμε στην μπαταρια πιο πανω θα ηθελα να πω καποια χαρακτηριστικά ακομα.

Λογω του οτι δεν εχει καλη διαβάθμιση στην αποφόρτιση της πολλες φορες μας φαινεται οτι κατεβαίνει πολυ γρήγορα και μετα σαν να σταματάει και να μην κατεβαίνει καθόλου.

Η μπαταρια ομολογουμένως ειναι καλη και μεγάλη, δεν βοηθαει ομως ακόμα το software για να δείξει καλύτερες αρετές. Το θεμα ειναι οτι οι Κινεζοι τέτοιου βεληνεκούς δεν μας εχουν δείξει την επιμονη τους στα update αλλα πιο πολυ στο να βγαζουν καθε λιγο και λιγακι νεα μοντελα.

Ετυχαριστη εντυπωση μου κανει οτι σε standby mode και ενω τα εχω ολα ανοιχτα (wifi,3g,notifications) δεν πεφτει σχεδον καθολου η μπαταρια.

Με τις πιο πανω παρατηρησεις δεν ισοπεδώνω το κινητο. Ειναι αναλογως την χρηση που κανει ο καθενας. Εμενα με ικανοποιεί η μια μερα που βγαζει οταν με ενα rise 1s φορτιζα 2 φορες την μερα τουλαχιστον.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς είναι τα πράματα με την μπαταρία όπως τα λέει ο φίλος chalk

Σαφώς και θα μπορούσε με άλλο software να κρατούσε περισσότερο η μπαταρία αλλά νομίζω ότι κοντά 6 ώρες αναμμένη οθόνη που βγάζει είναι μια χαρά πάντα και σε σχέση με την τιμή που έχεις πληρώσει για να το αποκτήσεις

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Τα ακουστικα που εστειλε το Γκιαρ στους .... πικραμενους, ακουγονται καλα σε εσας?

Σε εμενα πολυ χαμηλα.

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Είναι σχέδιο απομίμηση Xiaomi, και αν ψάξεις με το barcode θα δείς οτι πωλούνται 1-1,5 δολλάριο...Τι ακριβώς απόδοση να περιμένουμε να έχουν???
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν είχε καν ακουστικά

 

Τα ακουστικά τα έδινε η gearbest σε όσους είχαν κάνει παραγγελία πριν τις 27/11 , σαν δώρο στους πελάτες που καθυστέρησε τις αποστολές.

Δύο πράγματα σ' αυτή την ζωή δεν έχουν τέλος, το σύμπαν και η ηλιθιότητα των ανθρώπων αν και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα βέβαιος.

Α.Einstein

Link to comment
Share on other sites

Τα ακουστικά τα έδινε η gearbest σε όσους είχαν κάνει παραγγελία πριν τις 27/11 , σαν δώρο στους πελάτες που καθυστέρησε τις αποστολές.

 

α μαλιστα!κατι σαν προστιμο :lol: εμενα ειναι απο vickmall

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα σήμερα οτι μόνο με το GPS δε βρίσκει δορυφόρο :(

Είναι κάτι που μπορώ να το ψάξω και να διορθώσω? δεν έχω κάνει root

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα σήμερα οτι μόνο με το GPS δε βρίσκει δορυφόρο :(

Είναι κάτι που μπορώ να το ψάξω και να διορθώσω? δεν έχω κάνει root

 

Αργει πολυ την πρωτη φορα. Αστο λιγο παραπανω να βλεπει ουρανο :)

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα σήμερα οτι μόνο με το GPS δε βρίσκει δορυφόρο :(

Είναι κάτι που μπορώ να το ψάξω και να διορθώσω? δεν έχω κάνει root

 

Κανε root ρε καρντάσι. Τι περιμένεις. :D

Αν κάνεις , πέρνας το faster gps απο το Playstore και άνοιξε gps. Σε 5 λεπτά την πρωτη φορά θα κλειδώσει. Τις επόμενες σε δευτερόλεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, για το gps εγώ κατέβασα το gps navigation be on the road, βγήκα στο μπαλκόνι και μέσα σε 2 δεύτερα με βρήκαν τουλάχιστον 5 δορυφόροι. Τι να πω, άπεχτω. Ούτε root είμαι και πρώτη φορά το έκανα αυτό σε κινητό. Μια χαρά.
Link to comment
Share on other sites

αν εχεις κλειστα wifi και δεδομενα , κανει πολλη ωρα να πιασει δορυφορο.

 

Τα πράματα με το gps είναι λίγο πολύπλοκα .

Την πρώτη φορά που το ανοίγουμε συνήθως κάνει κάμποση ώρα να πιάσει δορυφόρους και από κει και πέρα όσο πιο συχνά το δουλεύουμε τόσο πιο γρήγορα θα κλειδώνει δορυφόρους

.Αν το αφήσουμε κάμποσες μέρες χωρίς να μπούμε μπορεί όταν το ανοίξουμε ξανά να κάνει κάνα 5λεπτο να κλειδώσει.Γενικά πάντως όσο πιο πολύ το χρησιμοποιούμε τόσοο πιο γρήγορα θα κλειδώνει.

Εγώ που το δουλεύω σχεδόν καθημερινά και έχω μόνιμα το gps στο τηλέφωνο ανοιχτό κλειδώνει σε 5~10 δευτερα το igo primo που έχω,χωρίς wifi data on παρά μόνο με τη χρήση gs

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Έχει βάλει κανείς microsd?

Εγώ έβαλα, και έγινε το εξής: Όρισε την microsd σαν sdcard0, και την εσωτερική (το υπόλοιπο partition της nand μετά το /system δλδ) σαν sdcard1.

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα οι εφαρμογές να εγκαθίστανται στην microsd (πράγμα που δεν θέλω, είναι σαφώς πιο αργή απ'την εσωτερική emmc), αλλά αυτό αλλάζει απ'τα settings/storage/default write disk.

Δεν παύει όμως να είναι λάθος, πχ ο file explorer (es) ανοίγει πάντα στην sdcard0, και πλέον είναι η microsd. Και δεν ξέρω και τι άλλες παρενέργειες μπορεί να έχει.

Πχ πλέον τα downloads πάνε στην microsd, παρά την παραπάνω ρύθμιση.

Αυτό είναι χαρακτηριστικό του android 4.4 ή είναι mod της ROM της cubot?

Διάβασα για μια διαδικασία τροποποίησης ενός αρχείου στο /system/etc το οποίο δεν υπάρχει (φαντάζομαι στην 4.4 έχει αλλάξει ο τρόπος διαχείρισης του αποθηκευτικού χώρου).

V8 rooted.

Edited by Host505
Link to comment
Share on other sites

Έχει βάλει κανείς microsd?

Εγώ έβαλα, και έγινε το εξής: Όρισε την microsd σαν sdcard0, και την εσωτερική (το υπόλοιπο partition της nand μετά το /system δλδ) σαν sdcard1.

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα οι εφαρμογές να εγκαθίστανται στην microsd (πράγμα που δεν θέλω, είναι σαφώς πιο αργή απ'την εσωτερική emmc), αλλά αυτό αλλάζει απ'τα settings/storage/default write disk.

Δεν παύει όμως να είναι λάθος, πχ ο file explorer (es) ανοίγει πάντα στην sdcard0, και πλέον είναι η microsd. Και δεν ξέρω και τι άλλες παρενέργειες μπορεί να έχει.

Πχ πλέον τα downloads πάνε στην microsd, παρά την παραπάνω ρύθμιση.

Αυτό είναι χαρακτηριστικό του android 4.4 ή είναι mod της ROM της cubot?

Διάβασα για μια διαδικασία τροποποίησης ενός αρχείου στο /system/etc το οποίο δεν υπάρχει (φαντάζομαι στην 4.4 έχει αλλάξει ο τρόπος διαχείρισης του αποθηκευτικού χώρου).

V8 rooted.

 

Ο es explorer μπορεί να ανοίγει όπου θέλεις εσύ. Πας μέσα από τις ρυθμίσεις του και στο υπομενού Ρύθμιση καταλόγου βάζεις ότι θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ, δεν είναι αυτό το πρόβλημα όμως.

Δεν νομίζω πως το (κανονικό) android λειτουργεί με αυτό τον τρόπο, να σου κάνει την εξωτερική κάρτα default χώρο αποθήκευσης δεδομένων εφαρμογών, προσωρινών αρχείων, downloads και δεν ξέρω τι άλλο.

Κάτι τέτοιο καθιστά την κάρτα ΜΗ αφαιρούμενη.

Στην 4.2.2 πάντως δεν γινόταν αυτό, δεν ξέρω αν πρόκειται για feature της 4.4 αλλά δεν νομίζω, μάλλον για πατάτα της cubot το κόβω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!

 

παρελαβα πριν απο 3 μερες τ κινητακι και πρωτες εντυπωσεις εξαιρετικες.

Εκανα update σε V05 και V08 και το rootαρα.

 

Εγκατεστησα το SuperUser .

 

Μπορω να απεγκαταστησω τωρα το κινεζικο που μπηκε με το Iroot?

 

Ευχαριστω .

 

Υ.Γ. περισσοτερες εντυπωσεις μολις το χρηισμοποιησω λιγο παραπανω για να δω πως παει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!

 

παρελαβα πριν απο 3 μερες τ κινητακι και πρωτες εντυπωσεις εξαιρετικες.

Εκανα update σε V05 και V08 και το rootαρα.

 

Εγκατεστησα το SuperUser .

 

Μπορω να απεγκαταστησω τωρα το κινεζικο που μπηκε με το Iroot?

 

Ευχαριστω .

 

Υ.Γ. περισσοτερες εντυπωσεις μολις το χρηισμοποιησω λιγο παραπανω για να δω πως παει

 

κάνε αναβάθμιση των binaries από το su και με το πχ root unistaller σβήσε την κινεζία με το κεφάλι αλόγου

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Εφτασε - παρεληφθει .

1η εντυπωση απο κουτι περιεχομενο καλη .

Φορτιστηκε και εγινε ota update στην τελευταια Version .

Δεν εγιναν αλλες δοκιμες , εν καιρο

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...