Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 1020 Μέρος ΙΙ


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!Μήπως έχει κανείς αλλάξει μπαταρία στο τηλεφωνακι μας να μου πει κόστος σε Nokia care?

Έκανα αναζήτηση στο ebay για την γνήσια μπαταρία Nokia BV-5XW και κοστίζει γύρω στο 20ευρο. Αν το κάνουν στο Nokia care ζητάνε αφενός περισσότερα για τα ίδια τα ανταλλακτικά, και αφετέρου σε χρεώνουν και για την αντικατάσταση, οπότε φαντάζομαι ανεβαίνει γύρω στο 2πλάσιο... Εγώ το έχω ανοίξει 2-3 φορές τουλάχιστον πάντως χωρίς πρόβλημα... Οπότε θα επέλεγα προσωπικά να την αλλάξω μόνος μου...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φιλοι μου καλησπέρα σας και εγω κατοχος 1020 μια βοηθεια . Στις ρυθμησεις μηνυματων εχω ενεργο τη Δημιουργια αντιγραφου ασφαλειας.Πως και που θα τα βρω τα αντιγραφα ?
Link to comment
Share on other sites

Έκανα αναζήτηση στο ebay για την γνήσια μπαταρία Nokia BV-5XW και κοστίζει γύρω στο 20ευρο. Αν το κάνουν στο Nokia care ζητάνε αφενός περισσότερα για τα ίδια τα ανταλλακτικά, και αφετέρου σε χρεώνουν και για την αντικατάσταση, οπότε φαντάζομαι ανεβαίνει γύρω στο 2πλάσιο... Εγώ το έχω ανοίξει 2-3 φορές τουλάχιστον πάντως χωρίς πρόβλημα... Οπότε θα επέλεγα προσωπικά να την αλλάξω μόνος μου...

 

Ναι η καλυτερη λυση ισως ειναι αυτη.Ευχαριστω φιλε μου...Κατι αλλο που εχω παρατηρησει τελευταια ειναι οταν ειναι τελειως κλειστη η συσκευη και παω να την ανοιξω με το power button,δεν αναβει η οθονη με την 1η,αλλα πρεπει ειτε να το βαλω στον φορτιστη γιαν να αναψει ειτε να το κλεισω και να το ξαναανοιξω και τοτε αναβει η οθονη..Εχει ξανασυμβει σε αλλον?Τι μπορει να φταιει??

Edited by nikaki71
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Ναι..ειναι γνωστό bug ....συνηθως κολλάει όταν έχεις χαμηλή μπαταρία...αλλα είναι άσχετο...εμένα μου έχει κολλήσει και όταν το εχω στο φορτιστή...μου φαίνεται ότι πρέπει να έχει σχέση με την glance screen
KTLK
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν παιδιά έχω πάθει πλάκα με την εφαρμογή office lens. έπρεπε να στείλω ένα καταθετήριο με email και το αποτέλεσμα ήταν λες και το είχα σκανάρει!!!! και κάτι άλλο. ποιο powerbank θα μου προτείνατε; Edited by psyber
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μερικές μέρες δε δουλεύει το φλας για λήψη φωτογραφιών. Το focus assist LED λειτουργεί κανονικά, αλλά στη συνέχεια οι ρυθμίσεις αν και είναι στο flash on δεν το ενεργοποιούν.

Έχει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα;

(Firmware: 3051.500009.1424.0003, OS: 8.10.12393.890)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μερικές μέρες δε δουλεύει το φλας για λήψη φωτογραφιών. Το focus assist LED λειτουργεί κανονικά, αλλά στη συνέχεια οι ρυθμίσεις αν και είναι στο flash on δεν το ενεργοποιούν.

Έχει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα;

(Firmware: 3051.500009.1424.0003, OS: 8.10.12393.890)

 

Δοκίμασες να δεις αν το ίδιο συμβαίνει και με άλλες εφαρμογές φωτογραφίας;

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα, δε λειτουργεί με καμιά εφαρμογή.

 

φιλαρακι ειχα το ιδιο προβλημα ...κατα 99% το xenon παρεδωσε το πνευμα του.

Κανε ενα hard reset για αρχη....αλλα υποψιαζομαι προβλημα στο hardware

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι ειχα το ιδιο προβλημα ...κατα 99% το xenon παρεδωσε το πνευμα του.

Κανε ενα hard reset για αρχη....αλλα υποψιαζομαι προβλημα στο hardware

Πού το πήγες, σε NOKIA ή στο κατάστημα που το πήρες; Στο έφτιαξαν ή στο αντικατέστησαν; Πόσο περίμενες; :)
Link to comment
Share on other sites

Πού το πήγες, σε NOKIA ή στο κατάστημα που το πήρες; Στο έφτιαξαν ή στο αντικατέστησαν; Πόσο περίμενες; :)

 

πουθενα δεν το πηγα...αγορασα αλλο

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εχεις προβλημα κανεις με την συνδεση του bluetooth?Εχω ενα platronics bluetooth και με την cyan δεν κανει ζευξη με το κινητο ενω προ Cyan συνδεεοταν κανονικα?

ΞΕρει κανεις γιατι?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μερικές μέρες δε δουλεύει το φλας για λήψη φωτογραφιών. Το focus assist LED λειτουργεί κανονικά, αλλά στη συνέχεια οι ρυθμίσεις αν και είναι στο flash on δεν το ενεργοποιούν.

Έχει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα;

(Firmware: 3051.500009.1424.0003, OS: 8.10.12393.890)

Αν κάηκε το φλας, καλύτερα βρες ένα καινούργιο. Έχουν γύρω στο 10ευρω από εξωτερικό

 

http://www.ebay.com/itm/Genuine-Original-XENON-FLASH-MODULE-Camera-Nokia-Lumia-1020-/251807016105?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3aa0de24a9

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Αν κάηκε το φλας, καλύτερα βρες ένα καινούργιο. Έχουν γύρω στο 10ευρω από εξωτερικό

 

http://www.ebay.com/itm/Genuine-Original-XENON-FLASH-MODULE-Camera-Nokia-Lumia-1020-/251807016105?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3aa0de24a9

 

Κι Εδώ το βίντεο για να το αλλάξεις μόνος σου αν θέλεις (με το βίντεο αυτό κατάφερα και άλλαξα ολόκληρο το κάλυμμα μόνος μου χωρίς να είμαι καν τεχνικός κινητών):

 

Εξήγησα και σε προηγούμενο ποστ τα δύσκολα σημεία της διαδικασίας...

1. Το να καταφέρεις να βγάλεις την οθόνη.

Το σημείο αυτό αφού ξεκουμπώσεις την Τ4 βίδα μέσα στο sim tray. Χρειάζεται κάτι πάρα πολύ λεπτό και άκαμπτο (χρησιμοποίησα τη βελόνα ενός διαβήτη) - προσεκτικά για να ΜΗΝ χαράξετε την άκρη του καλύματος όταν θα κάνετε την εισχώρηση :O :lol: για να σήκωθεί λίγο η οθόνη, ουτως ώστε να βάλετε το πλαστικό εργαλείο για να ξεκουμπωσετε τα "κλιπς" και να απελευθερώσετε την οθόνη.

και

2. Όταν φτάσεις στο σημείο να σηκώσεις την μπαταρία θέλει προσοχή. Βασικά επειδή κανονικά πρέπει να κόψεις την heat sink tape που είναι κολλημένη στην μπαταρία και την cpu αλλά αν το κάνεις θα έχεις θέματα υπερθέρμανσης.

Οπότε εγώ στο σημείο αυτό, με μια πλαστική πένα κιθάρας σήκωσα την μπαταρία από τη μεριά που είναι τα κουμπιά επειδή έχει λίγο χώρο για να βάλεις την πένα. Απλά επειδή πρέπει να βγει από την πάνω μεριά πρώτα (αν ανοίξετε και δείτε το κάλυμμα θα καταλάβετε τι εννοώ), μόλις την σηκώσεις λίγο από το πλάι, βάζεις την "πένα" και σέρνεις στην πάνω μεριά προς την αντίθετη κατεύθυνση από αυτή των κουμπιών, ούτως ώστε να σηκωθεί.

Τώρα, βασικό σημείο. Για να μην κόψεις την ταινία που λέει ο τύπος, βγάζεις την motherboard ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ. Και εδώ είναι το πιο δύσκολο, πρέπει να αυτοσχεδιάσεις.

Η φώτο για να μην κόψετε την ταινία καθόλου

http://s18.postimg.org/ajfjixhhx/Screenshot_2015_01_30_14_56_23.jpg

Edited by Dimitris_41Mpxls

Sony XPERIA Neo V, Samsung Ativ S,

Nokia Lumia 830 Nokia Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχει πάει κανείς στο σέρβις για το πρόβλημα της χαμηλής έντασης; Διορθωθηκε το θέμα η σας έκανε πάλι τα ίδια;
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχει πάει κανείς στο σέρβις για το πρόβλημα της χαμηλής έντασης; Διορθωθηκε το θέμα η σας έκανε πάλι τα ίδια;

 

Όταν λες χαμηλη ενταση εννοεις το ακουστικο ή το ηχειο?Γιατι εμενα ξεκουφαινουν και τα 2 αμα το βαλω στο τερμα!

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

το ακουστικό πάνω από το logo της Nokia! εμένα μάλλον με ξακουφανε στο παρελθόν, γιατί όπως περιγράφω και σε προηγούμενο σημείο η ένταση στο 10/10 ειναι άθλια!!! το ηχείο του ειναι από τα δυνατότερα που έχω ακούσει σε smartphone. Edited by psyber
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες χαμηλη ενταση εννοεις το ακουστικο ή το ηχειο?Γιατι εμενα ξεκουφαινουν και τα 2 αμα το βαλω στο τερμα!

 

nikaki δηλαδή εσύ σε τι ένταση το έχεις ορίσει;

Link to comment
Share on other sites

nikaki δηλαδή εσύ σε τι ένταση το έχεις ορίσει;

 

Στο 7 και τα 2 και είναι ενταξει,ακουω μια χαρα μη σου πω και ότι από το ηχειο και στο 5 καλα είμαι...

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Dos

Φίλος μου έχει το 1020 και δεν του δουλεύει η φωνητική πλοήγηση. Δοκίμασε και αγγλικά αλλα τίποτα. Έγιναν πολλά soft reset, επανεγκατάσταση του χάρτη καθώς και των σχετικων εφαρμογών (here maps, here drive) αλλά τίποτα. Αναζήτηση για update δεν έβγαλε κάτι.

Κάποια λύση?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα! ειχα και εγω το ιδιο προβλημα ειχα. εκανα απεγκατασταση τους χαρτες και το here drive τα εγκατεστησα ξανα και παραλληλα στις ρυθμισεις φωνητικων εντολων εκανα εγκατασταση και των αγγλικων!! εκανε επανεκκινηση και εγκατατσταση των αγγλικων και τωρα λειτουργει μια χαρα με ελληνικα!!! αυτη διαδικασια μαλλον ξεμπλοκαρε καποιο bug.δοκιμασε το και ελπιζω να επανελθει οπως και στο δικο μου!
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα! ειχα και εγω το ιδιο προβλημα ειχα. εκανα απεγκατασταση τους χαρτες και το here drive τα εγκατεστησα ξανα και παραλληλα στις ρυθμισεις φωνητικων εντολων εκανα εγκατασταση και των αγγλικων!! εκανε επανεκκινηση και εγκατατσταση των αγγλικων και τωρα λειτουργει μια χαρα με ελληνικα!!! αυτη διαδικασια μαλλον ξεμπλοκαρε καποιο bug.δοκιμασε το και ελπιζω να επανελθει οπως και στο δικο μου!

 

Τα έχω κάνει απο την πρώτη στιγμή αυτά. Δυστυχώς τίποτα.....

Ευχαριστώ όμως για την προσπάθεια.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου να εισαι καλα. καπου εκει ειναι η λυση σε αυτα που σου εγραψα.μην ανησυχεις γιατι και εγω ειχα περιπου για εναν μηνα το ιδιο προβλημα!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...