Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 1020 Μέρος ΙΙ


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με κάλυψες σε όλα. Διαφωνώ μόνο στον "κυκλωπα" μιας και προτιμώ αυτό το στρογγυλό από την "καμπούρα" του 808. Με την θήκη που χρησιμοποιώ δεν προεξέχει καθόλου και δεν καταλαβαίνεις το παραμικρό.;)

 

Στο κράτημα είναι πολύ καλύτερο το 808 με τις καμπύλες του από το 1020 και η στρογγυλή τάπα, αν και εμφανισιακά δίνει ένα φουτουριστικό μινιμαλιστικό στυλ ψηφιακής κάμερας, στο κράτημα σκαλώνω! Η θήκη καλύπτει και την κάμερα πλην το φακό και το φλας, για προστασία, οπότε το εξόγκωμα παραμένει. Θα ήταν πάντως το τελευταίο πράγμα που θα παραπονιόμουν. Βασικά δεν έχω παράπονα γενικά, έχει καλές ισορροπίες η συσκευή, αλλά θα ήθελα καλύτερη οικονομία μπαταρίας από τα παράθυρα, ή μεγαλύτερη μπαταρία (βλέπε 1520!). Η θήκη σου παρεμπιπτόντως έχει άνοιγμα στην κάμερα? Προστατεύεται από χτυπήματα κλπ?

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

http://m.windowscentral.com/lumia-denim-camera-gets-detailed-video-tour

 

Κρίμα που δεν θα πάρουμε τα νέα χαρακτηριστικά. Τουλάχιστον ας βελτιώσουν λίγο τους αλγοριθμους.

Link to comment
Share on other sites

http://m.windowscentral.com/lumia-denim-camera-gets-detailed-video-tour

 

Κρίμα που δεν θα πάρουμε τα νέα χαρακτηριστικά. Τουλάχιστον ας βελτιώσουν λίγο τους αλγοριθμους.

Για την ταχύτητα ανοίγματος της εφαρμογής, είμαι βέβαιος πως μπορούν, μιας και άλλες ήδη υπάρχουσες camera apps για την συσκευή μας, ανοίγουν πολύ πιο γρήγορα. Και στους αλγόριθμους μπορούν να κάνουν δουλειά. Η βελτίωση του χρόνου από φωτογραφία σε φωτογραφία πιστεύω είναι πιο δύσκολη να γίνει. Το θέμα είναι τι θέλουν στην ms. Αν δεν κάνουν έστω κάτι από τα δυο πρώτα που ανάφερα, τότε σημαίνει ότι για την ms, έχει κλείσει το κεφάλαιο 1020 και πάμε για άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Στο κράτημα είναι πολύ καλύτερο το 808 με τις καμπύλες του από το 1020 και η στρογγυλή τάπα, αν και εμφανισιακά δίνει ένα φουτουριστικό μινιμαλιστικό στυλ ψηφιακής κάμερας, στο κράτημα σκαλώνω! Η θήκη καλύπτει και την κάμερα πλην το φακό και το φλας, για προστασία, οπότε το εξόγκωμα παραμένει. Θα ήταν πάντως το τελευταίο πράγμα που θα παραπονιόμουν. Βασικά δεν έχω παράπονα γενικά, έχει καλές ισορροπίες η συσκευή, αλλά θα ήθελα καλύτερη οικονομία μπαταρίας από τα παράθυρα, ή μεγαλύτερη μπαταρία (βλέπε 1520!). Η θήκη σου παρεμπιπτόντως έχει άνοιγμα στην κάμερα? Προστατεύεται από χτυπήματα κλπ?

 

Όχι, κάμερα δεν καλύπτεται κι έτσι βγαίνει στο ίδιο ύψος με την θήκη με αποτέλεσμα να μην προεξέχει καθόλου. Σαν το 925 ένα πράγμα.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για την ταχύτητα ανοίγματος της εφαρμογής, είμαι βέβαιος πως μπορούν, μιας και άλλες ήδη υπάρχουσες camera apps για την συσκευή μας, ανοίγουν πολύ πιο γρήγορα. Και στους αλγόριθμους μπορούν να κάνουν δουλειά. Η βελτίωση του χρόνου από φωτογραφία σε φωτογραφία πιστεύω είναι πιο δύσκολη να γίνει. Το θέμα είναι τι θέλουν στην ms. Αν δεν κάνουν έστω κάτι από τα δυο πρώτα που ανάφερα, τότε σημαίνει ότι για την ms, έχει κλείσει το κεφάλαιο 1020 και πάμε για άλλα.

Όντως αν δε βελτιωθεί η απαράδεκτη ταχύτητα ενεργοποίησης (ή μάλλον η αργοπορία) που τουλάχιστον αυτό το μπορούν τότε μάλλον θα το στείλω αν και με κρύα καρδιά.

Χθες πάλι είδα το 930 (το μόνο που δεν έχω πάρει)αλλά και πάλι τα ίδια συναισθήματα.

Μια μαυρίλα χωρίς ίχνος notification ή ένδειξη ώρας.

Χωρίς glance screen δεν υπάρχει αγορά από μένα.

Και που να πας μετά σε wp,τίποτα στο ορίζοντα, κρίμα που δε βγάζει κάτι καλό και περιορίζεται σε 635 etc.

Ίδωμεν όμως οι εκθέσεις είναι κοντά. .....

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση... Αυτό για το ότι, πέρα από την κάμερα, δεν έχει κάτι άλλο να δείξει οτ κινητό κλπ που λέτε μερικοί,

το εννοείτε;

Δηλαδή τί; Μας πειράζει, ας πούμε, το 0,7" που χρειάζεται να ανοίξει μια ιστοσελίδα έναντι στα 0.4" (πχ.)κάποιου άλλου , καινούριου κινητού ξέρω 'γω...;

Εδώ, το Samsung Ativ S μοντέλο του 2012, με τη μισή ram (1gb) και ανταποκρίνεται άψογα στις ανάγκες της καθημερινότητας... :blink:

 

Ή απλά εγώ δεν είμαι τόσο απαιτητικός τι να πω... :lol:

 

Στο Lumia, πέραν της μπαταρίας, η οποία αν δε χρησιμοποιείς την κάμερα για να τραβάς ταινίες που λέει ο λόγος - δηλαδή μιλάμε για κινητό φάση κι έτσι! - μια χαρά τις 2 μέρες τις βγάζει. Ναι θα μπορούσε να είναι καλύτερη/μεγαλύτερη, αλλά 'νταξ... Κινητό είναι.

 

Και αυτή η "καραμέλα" τα WP έχουν μείνει πίσω κλπ. κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει νομίζω. Αν βγάλεις τα παιχνίδια από τα άλλα O.S. (το 50% των εφαρμογών δηλαδή :lol: ) στα ίδια ερχόμαστε πάνω-κάτω...

Με μόνη εξαίρεση, ίσως, το notification center, το οποίο την κάνει τη δουλειά του, αλλά είναι κάπως εκκνευριστικό να μην κλείνει το wifi ξέρω γω κατευθείαν και να πρέπει να μπει στο μενού για να το κλείσει... Αλλά τι την έχουμε την cortana "να 'ουμε"... :D

Sony XPERIA Neo V, Samsung Ativ S,

Nokia Lumia 830 Nokia Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

Για τα υπόλοιπα δες το post μου λίγο παραπανω ενώ για τα WP έχουν πολύ δρόμο ακόμα και δεν είναι απλά θέμα αριθμού εφαρμογών αλλά και ποιότητας.

 

Όσο για την απόδοση του 1020 όταν η ίδια η MS σε κρεμάει και δεν σου δίνει τα νέα χαρακτηριστικα της Camera 5.0 επειδή δεν τα σηκωνει το 1020 τότε νομίζω πως τα λόγια περιττεύουν. Και να πεις ότι είχε βγάλει το 1030 και θέλει να σπρώξει τον κόσμο εκεί να το καταλαβω.

 

Τέλος πάντων δεν υπάρχει λόγος να γράφουμε ξανά τα ιδια. Το 1020 είναι ένα ειδικό κινητό με συγκεκριμένο προσανατολισμο στον οποίο και αριστευει. Στα υπόλοιπα είναι μέτριο. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια πως είναι ένα κακό κινητό ή οτι δεν καλύπτει τις καθημερινές ανάγκες μας απλά σε όλα τα υπολοιπα χαρακτηριστικα του είναι πολύ πίσω σε σχέση με τον ανταγωνισμό εντός και εκτός WP.

 

Το ότι μας ικανοποιεί και smartphone το βρίσκω λογικο. Αλλωστε και για εμενα ειναι το κυριο κινητο μου. Το να μην παραδεχομαστε όμως το προφανές είναι παράλογο.

Link to comment
Share on other sites

Από χθες άφησα στο ράφι το αγαπημένο μου Ν8 μετά από 4 χρόνια για τα μάτια ενός 1020 μιας και η τιμή για το 64αρι ήταν μέγα δέλεαρ.

 

Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει πως βλέπω την έκδοση της κάμερας;

πριν NOKIA E72, ΝΟΚΙΑ Ν8, LUMIA 1020, Samsung Galaxy S7, S10+ ceramic, τώρα S23 ULTRA

Link to comment
Share on other sites

Από χθες άφησα στο ράφι το αγαπημένο μου Ν8 μετά από 4 χρόνια για τα μάτια ενός 1020 μιας και η τιμή για το 64αρι ήταν μέγα δέλεαρ.

 

Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει πως βλέπω την έκδοση της κάμερας;

 

φιλε μην μπεις στο τρυπακι να ψαχνεις για εκδοσεις καμερας και μπλα μπλα.βγες εξω και αρχισε να τραβας φωτογραφιες να χαρεις το κινητο σου.καλοριζικο

Link to comment
Share on other sites

Για τα υπόλοιπα δες το post μου λίγο παραπανω ενώ για τα WP έχουν πολύ δρόμο ακόμα και δεν είναι απλά θέμα αριθμού εφαρμογών αλλά και ποιότητας.

.....................................................

Το 1020 είναι ένα ειδικό κινητό με συγκεκριμένο προσανατολισμο στον οποίο και αριστευει. Στα υπόλοιπα είναι μέτριο. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια πως είναι ένα κακό κινητό ή οτι δεν καλύπτει τις καθημερινές ανάγκες μας απλά σε όλα τα υπολοιπα χαρακτηριστικα του είναι πολύ πίσω σε σχέση με τον ανταγωνισμό εντός και εκτός WP.

...............................

 

Αυτό δεν καταλαβαίνω... Το "μέτριο"... Αλλά όπως προ-είπα, ίσως οι απαιτήσεις μου είναι λιγότερες... Το θέμα της ποιότητας είναι υποκειμενικό τελείως. Εμένα ας πούμε το android μου φαίνεται πιο "παιδιάστικο" που λέμε... Αλλά οκ. Μπορούμε να μιλάμε για πάντα οπότε ας αφήσουμε το thread να "λειτουργήσει". Φιλικά πάντα... :cool:

Sony XPERIA Neo V, Samsung Ativ S,

Nokia Lumia 830 Nokia Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω πως θα πρέπει έστω και λίγο να βελτιωθεί η κάμερα του 1020 τωρα αν δεν πάρει καμία βελτίωση και πουν λόγο επεξεργαστή κτλ θεωρώ πως ειναι δικαιολογίες και τίποτε αλλο απλα δεν θα θέλει η Microsoft να τα δώσει ακομη και 4κ μπορει να πάρει κι ας εχει μικρό επεξεργαστή απλα πιστεύω πως το μόνο που θέλει ειναι να προωθήσει τα νέα μοντέλα που εχει βγάλει.
My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να καταλάβεις τι σημαίνει μέτριο δες πχ τα χαρακτηριστικα του 1520 ή του 930 που έχει σχεδόν τις ίδιες διαστάσεις με το 1020. Ε σε σχέση με αυτά τα χαρακτηριστικα πλην της φωτογραφικής του το 1020 είναι μετριο.

 

Ή δες πχ την φωτογραφική του 930 που σε σχέση με του 1020 είναι μετρια.

 

Αν πάλι δεν μπορείς να καταλάβεις τι σημαίνει η λέξη "μέτρια" δεν μπορώ να σε βοηθησω. Ενδεχομένως βάση και τη θεωρίας της σχετικότητας να μην αντιλαμβανεσαι τα μέτρια χαρακτηριστικα επειδή έχεις μέτριες απαιτήσεις. Αρα λογικό είναι να σου φαίνεται ΟΚ.

 

Το ίδιο ισχύει και με εμένα. Έχω μέτριες απαιτήσεις από το 1020 ως κινητό και υψηλές ως προς την φωτογραφική του (για κινητό). Αρα μου φαίνεται ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Αν πάλι δεν μπορείς να καταλάβεις τι σημαίνει η λέξη "μέτρια" δεν μπορώ να σε βοηθησω. Ενδεχομένως βάση και τη θεωρίας της σχετικότητας να μην αντιλαμβανεσαι τα μέτρια χαρακτηριστικα επειδή έχεις μέτριες απαιτήσεις. Αρα λογικό είναι να σου φαίνεται ΟΚ.

 

Το ίδιο ισχύει και με εμένα. Έχω μέτριες απαιτήσεις από το 1020 ως κινητό και υψηλές ως προς την φωτογραφική του (για κινητό). Αρα μου φαίνεται ΟΚ.

 

το καλύτερο πόστ που έχω δει τα τελευταία χρόνια :respect:

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να καταλάβεις τι σημαίνει μέτριο δες πχ τα χαρακτηριστικα του 1520 ή του 930 που έχει σχεδόν τις ίδιες διαστάσεις με το 1020. Ε σε σχέση με αυτά τα χαρακτηριστικα πλην της φωτογραφικής του το 1020 είναι μετριο.

 

Ή δες πχ την φωτογραφική του 930 που σε σχέση με του 1020 είναι μετρια.

 

Αν πάλι δεν μπορείς να καταλάβεις τι σημαίνει η λέξη "μέτρια" δεν μπορώ να σε βοηθησω. Ενδεχομένως βάση και τη θεωρίας της σχετικότητας να μην αντιλαμβανεσαι τα μέτρια χαρακτηριστικα επειδή έχεις μέτριες απαιτήσεις. Αρα λογικό είναι να σου φαίνεται ΟΚ.

 

Το ίδιο ισχύει και με εμένα. Έχω μέτριες απαιτήσεις από το 1020 ως κινητό και υψηλές ως προς την φωτογραφική του (για κινητό). Αρα μου φαίνεται ΟΚ.

 

Τι με νοιάζουν τα νούμερα όταν δουλεύει άψογα? :blink:

(το ότι έχει χειρότερα τεχνικά χαρακτηριστικά από τα άλλα εννοώ)

 

Τώρα, το τι σχέση έχει η θωρία της σχετικότητας με αυτό που λες, είναι άλλου παππά ευαγγέλιο :lol:

Edited by Dimitris_41Mpxls

Sony XPERIA Neo V, Samsung Ativ S,

Nokia Lumia 830 Nokia Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με εκπλήσσει η αυτονομία του πάντως.

Για έτσι που το δουλεύω εγώ είναι η τέλεια 2η συσκευή

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να καταλάβεις τι σημαίνει μέτριο δες πχ τα χαρακτηριστικα του 1520 ή του 930 που έχει σχεδόν τις ίδιες διαστάσεις με το 1020. Ε σε σχέση με αυτά τα χαρακτηριστικα πλην της φωτογραφικής του το 1020 είναι μετριο.

.

Μέτριο όσον αφορά τα (πλην της κάμερας) τεχνικά χαρακτηριστικά είναι. Όσον αφορά την εμπειρία χρήσης του λειτουργικού με τα χαρακτηριστικά αυτά είναι μια χαρά κατά τη γνώμη μου και δεν έχει τεράστια διαφορά με τα υπόλοιπα. Άρα, λέτε διαφορετικό πράγμα με το φίλο Dimitris_41Mpxls νομίζω. Εσύ μάλλον αναφέρεσαι σε τεχνικά χαρακτηριστικά και εκείνος στην εμπειρία χρήσης που πρέπει να πούμε ότι είναι πολύ καλή.

 

Επιπλέον, το ότι η Microsoft δε δίνει τα χαρακτηριστικά της νέας κάμερας στο 1020 πράγματι μπορεί να οφείλεται σε αδυναμία του hardware, αν και για αυτό εγώ έχω σοβαρές αμφιβολίες. Οι αμφιβολίες αυτές δικαιώνονται εν μέρει αν το 1020 δεν πάρει ούτε τους νέους αλγόριθμους επεξεργασίας. Εκεί θα φανεί αν θέλει να το θάψει για τους δικούς της λόγους. Και δεν πρέπει να μας θυμώνει αυτό. Εταιρίες είναι και ξέρουν τι τους συμφέρει καλύτερα από εμάς. Άλλες εταιρίες έχουν κάνει τρισχειρότερα όσον αφορά το θάψιμο των παλαιότερων συσκευών. Ποιός θα αγοράζει, για παράδειγμα, το 830 όταν θα έχει από δίπλα το 1020 σε καλή τιμή και ίδιες ενημερώσεις? Λιγότεροι.

Link to comment
Share on other sites

Η ελειψη 2ου επεξεργαστή για την φωτογραφική στοιχίζει...ειναι πολλές οι πληροφορίες για τον επεξεργαστή ώστε να δουλέψει το pureview....όσο για τις βελτιώσεις σας ξανά ανέφερα ο υπεύθυνος του pureview είναι πλέον στην apple...ίσως αυτό να παίζει το ρόλο του....
KTLK
Link to comment
Share on other sites

Η ελειψη 2ου επεξεργαστή για την φωτογραφική στοιχίζει...ειναι πολλές οι πληροφορίες για τον επεξεργαστή ώστε να δουλέψει το pureview....όσο για τις βελτιώσεις σας ξανά ανέφερα ο υπεύθυνος του pureview είναι πλέον στην apple...ίσως αυτό να παίζει το ρόλο του....

Άραγε η υποστήριξη 2ου επεξεργαστή υπήρχε μόνο στο Symbian? Τα windows phone 8 με τόσες ενημερώσεις δεν το υποστηρίζουν? Το παλιό καλό 808 είναι σαφώς πιο γρήγορο στις φωτογραφίες από το 1020... Καλό θα ήταν σε κάποιο επόμενο μοντέλο να έβαζαν ανεξάρτητο επεξεργαστή...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Άραγε η υποστήριξη 2ου επεξεργαστή υπήρχε μόνο στο Symbian? Τα windows phone 8 με τόσες ενημερώσεις δεν το υποστηρίζουν? Το παλιό καλό 808 είναι σαφώς πιο γρήγορο στις φωτογραφίες από το 1020... Καλό θα ήταν σε κάποιο επόμενο μοντέλο να έβαζαν ανεξάρτητο επεξεργαστή...

 

αυτο ειναι και το μεγαλυτερο του μειονεκτημα σε σχεση με το 808...ενω στο 808 το pureview γινεται μεσω hardware,sto 1020 γινεται μεσω software...με οτι αυτο συνεπαγεται.

Link to comment
Share on other sites

με την cortana τι γινεται;;θα την δουμε προς ευρωπη μερια;;

 

θυμαμαι οταν ειχα iphone ακομα που εψαχνα να δω ποτε θα ρθει το siri στα ελληνικα.το siri ειναι πιο παλιο απο την cortana οποτε υπολογιζε γυρω στο 2044 θα εχει ερθει προς ευρωπη μερια :lol:

Link to comment
Share on other sites

παιδια εμενα εδω και 4-5 μερες κρασαρουν οι χαρτες, το nokia drive και ο ucbrowser. και σοφτ ρισετ εκανα και απολα. το χουν παθει και αλλοι?
Link to comment
Share on other sites

παιδια εμενα εδω και 4-5 μερες κρασαρουν οι χαρτες, το nokia drive και ο ucbrowser. και σοφτ ρισετ εκανα και απολα. το χουν παθει και αλλοι?

 

κανενα προβλημα για εμενα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...