Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 1020 Μέρος ΙΙ


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μακάρι Alex να είναι έστω και λίγο πιο γρήγορη η κάμερα.

Για μένα είναι το βασικό μείον να τη χρησιμοποιώ για καθημερινή χρήση αυτή η αργοπορία της.

Τα 4Κ βίντεο ποσώς με ενδιαφέρουν, τα έχω από πέρυσι σε note k S5 και ζήτημα να έχω βγάλει 2-3 βίντεο, τρομερή κατανάλωση storage και μη πρακτικά ακόμα, αλλού δε παίζουν και αλλού όλο corrupt είναι.

Το hdr σου λύνει τα χέρια όντως αλλά το βασικό ξαναλέω είναι να βελτιωθεί η ταχύτητα.

Ορίστε γιατί κάμω παράπονα.

Το 1020 μου είναι με DP Last update Ενώ το S5 μου είναι πριν πάρει lollipop που το έκανε ακόμα πιο γρήγορο.

S5 vs 1020 Camera opening time:

 

Μπρος στα καλή τι είναι ο πόνος....;)

Γιατί μπορει στις ημερήσιες να σε ικανοποιεί ο κορεατης αλλά στην βραδινή έχουμε αρκετή διαφορά ακόμη. Δεν ξέρω πως τα πάει στο βίντεο.

Υ.Γ. Ωραίο βιντεακι.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για μένα το ποιο βασικό πρόβλημα είναι ότι ζορίζεται πολύ να εστιάσει και θολώνει εύκολα
Link to comment
Share on other sites

Η σύγκριση πάντως είναι εντελώς ανούσια. Ναι είναι πιο αργό αλλά σε ποιότητα, ρυθμίσεις κτλ απλά δεν υπάρχει σύγκριση και μιλάμε για ένα κινητό που έχει τα χρονακια του στην αγορά.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Από τον υπολογιστή σου θα αλλάξεις την κωδικοποίηση του .srt αρχείου σε UTF8.

 

σε ευχαριστώ.:)

Link to comment
Share on other sites

..."Τα χρονάκια του" = μόλις 1.5 χρόνος από την κυκλοφορία του (Ιούλιος 2013)

 

Ναι, δεν έχει σχέση η ηλικία του αλλά το τι ακριβώς κάνει αυτή η κάμερά....;)

Υ.Γ. Παπάδες.......!!!!!!!!

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπρος στα καλή τι είναι ο πόνος....;)

Γιατί μπορει στις ημερήσιες να σε ικανοποιεί ο κορεατης αλλά στην βραδινή έχουμε αρκετή διαφορά ακόμη. Δεν ξέρω πως τα πάει στο βίντεο.

Υ.Γ. Ωραίο βιντεακι.

Χάχα ωραίος, έλα ντε όμως που δεν είμαστε για πολύ πόνο (δλδ δεν έχουμε υπομονή)τώρα στα γεράματα! :)

Κατά τα άλλα εσύ είσαι ενήμερος για το βίντεο εδώ και πάνω από 10 μέρες :p:cool:

Μεντην ευκαιρία να πω ότι η φάση είναι ότι το 1020 μπορεί να έχει τόσα μείον αλλά δεν είμαι μαζόχας να το κρατάω, έχει και άλλα τόσα συν ακόμα και σε σύγκριση με τα κορυφαία Android ή και IPhone.

Ένα από αυτά είναι το notification με την glance screen που δυστυχώς ανάλογο του δε το βρίσκεις εύκολα απέναντι(για μήλο δε μιλάω καν).

Επίσης η ορατότητα και η ευκρίνεια αυτής της ταπεινής σε ανάλυση amoled κάτω απ τον ήλιο είναι κορυφή απλά (& του 925,1520 etc εννοείται).

Ήταν μπροστά την εποχή της και ακόμα και τώρα είναι ελαφρώς καλύτερη απ τις super amoled των S5 k note4.

Αυτό Απλά δείχνει τη δουλειά που είχε κάνει η Nokia και ότι το κινητό ήταν ναυαρχίδα (άλλωστε το πρώτο μου το είχα πληρώσει σχεδόν 700 ευρώ απ το expancys πέρυσι).

Η ποιότητα του ήχου στο βίντεο είναι κορυφή, συν το σχεδόν οπτικό ζουμ x3 που κάνει, ενώ και η ποιότητα του κινητού γενικά είναι πολύ καλή.

Για εμένα επίσης τα WP είναι κάτι διαφορετικό, τα στηρίζω από Day 1 μου αρέσουν αν και με νευριάζουν σε πολλά και το λέω και γίνομαι κακός σε μερικούς.

Όμως μιας και τα δουλεύω παράλληλα με Top Android συσκευές βλέπω που χωλαίνουν. Απ την άλλη είχα το 1020 απ το Μάϊο όλο το καλοκαίρι χωρίς restart, super, είναι το ίδιο smooth από τα IPhone αν και σαφώς πιο αργό ενώ εντύπωση μου έκανε πως το 1520 που είχα δοκιμάσει μπας και αντικαταστήσω το 1020 ΔΕΝ ήταν μεγάλη η διαφορά στα μενού, μόνο στις εφαρμογές το καταλάβαινες πράγμα που δε το περίμενα καθώς σε αντίστοιχες διαφορές σε Android κινητά υπάρχουν μεγάλες διαφορές.

Το καλό είναι ότι το κινητό μας με τη 2 giga ram του είναι στο παιχνίδι ακόμα για μένα.

Γιαυτό και μιας και δε βλέπω αντικαταστατη ακόμα χαίρομαι που λένε όρο θα βελτιωθεί η ταχύτητα της κάμερας.

Είναι πολύ βασικό γιατί δυστυχώς δεν έχουμε όλοι το χρόνο ούτε το κέφι να περιμένουμε ώρες να ανοίξει και να αποθηκεύσει.

Κυρίως οι όμορφες στιγμές δε περιμένουν(παρέες, παιδιά κάτι απρόοπτο).

Το ξέρω ότι με manual και τρίποδο είναι κορυφή ακόμα, αλλά δεν είναι αυτός ο ρόλος του.

Είναι κινητό και κυρίως για snap shot στο auto λόγο ακριβώς της φύσης του, δε θα βγω με αυτό να απαθανατισω σταθερά ακίνητα θέματα με τρίποδο,γιαυτό υπάρχουν και πιο επαγγελματία εργαλεία με τρελούς φακούς και ζουμ οπτικό (βασικό).

Με αυτό θέλω να έχω πάντα μαζί μου 1 εύχρηστη φωτογραφική και η ταχύτητα είναι βασικό.

Και δυστυχώς στο auto πλέον ειδικά μέρα το έχουν πλησιάσει επικίνδυνα αλλα κορυφαία κινητά που έχουν και το βασικό συν ότι ανοίγουν, εστιάζουν και αποθηκεύουν αστραπιαία.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

..."Τα χρονάκια του" = μόλις 1.5 χρόνος από την κυκλοφορία του (Ιούλιος 2013)

 

Σε 1.5 χρόνο μέτρησε μόνο πόσες νεότερες ναυαρχίδες έχουν βγει. Και φυσικά ακόμα κι όταν βγήκε το 1020 ήταν ήδη πίσω σε χαρακτηριστικά ενώ εξακολουθεί να πρέπει να επεξεργαστεί 2 αρχεία με το ένα να είναι τεράστιο. Και όταν μιλάω για χαρακτηριστικά προφανώς δεν αναφέρομαι στην φωτογραφική του που είναι κορυφαία.

 

Όπως κι αν έχει προσωπικά ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος γνωρίζοντας εξαρχής τι αγόρασα με τα θετικά και τα αρνητικά του.

 

ΥΓ. Μάνο νομίζω πως είσαι λίγο υπερβολικός σε όσα λες περί ταχύτητας. Μεχρι να δεις τι έβγαλες είναι έτοιμο για να ξαναβγάλεις. Άσε που μπορείς να κανεις pre focus ή manual focus. Αν τώρα όλες οι φωτογραφικές στιγμές σου είναι πάντα στο δευτερόλεπτο τότε μάλλον έκανες λάθος επιλογή. Και φυσικά όσοι ασχολούνται έστω και στο ελάχιστο με την φωτογραφία θα σου πουν το ίδιο πράγμα. Αν θέλεις να βγάλεις καλές φωτογραφίες μην ασχολείσαι με το αυτόματο.

Edited by gpgalanis
Link to comment
Share on other sites

Σε 1.5 χρόνο μέτρησε μόνο πόσες νεότερες ναυαρχίδες έχουν βγει. Και φυσικά ακόμα κι όταν βγήκε το 1020 ήταν ήδη πίσω σε χαρακτηριστικά ενώ εξακολουθεί να πρέπει να επεξεργαστεί 2 αρχεία με το ένα να είναι τεράστιο. Και όταν μιλάω για χαρακτηριστικά προφανώς δεν αναφέρομαι στην φωτογραφική του που είναι κορυφαία.

 

Όπως κι αν έχει προσωπικά ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος γνωρίζοντας εξαρχής τι αγόρασα με τα θετικά και τα αρνητικά του.

 

ΥΓ. Μάνο νομίζω πως είσαι λίγο υπερβολικός σε όσα λες περί ταχύτητας. Μεχρι να δεις τι έβγαλες είναι έτοιμο για να ξαναβγάλεις. Άσε που μπορείς να κανεις pre focus ή manual focus. Αν τώρα όλες οι φωτογραφικές στιγμές σου είναι πάντα στο δευτερόλεπτο τότε μάλλον έκανες λάθος επιλογή. Και φυσικά όσοι ασχολούνται έστω και στο ελάχιστο με την φωτογραφία θα σου πουν το ίδιο πράγμα. Αν θέλεις να βγάλεις καλές φωτογραφίες μην ασχολείσαι με το αυτόματο.

Δυστυχώς καλώς ή κακώς ζούμε στην εποχή της ταχύτητας.

Σίγουρα με manual θα βγουν καλύτερες, και σίγουρα αν έχεις άπλετο χρόνο και. ...τρίποδο ακόμα καλύτερες.

Αλλά.....αλλά δυστυχώς οι παρέες ή οι στιγμές είναι ανυπόμονες, ειδικά αν έχεις παιδιά ή μη συνεργάσιμη παρέα που να έχει την ίδια τρέλα με σένα για τα κινητά.

Ή θες γρήγορα να βγάλεις κάτι που βλέπεις στο δρόμο ή ή ή, τα παραδείγματα είναι πολλά και τα βιώνουμε όλοι στη καθημερινότητα μας.

Οπότε για μένα καλύτερη φωτογραφία είναι αυτή που θα καταφέρω να τραβήξω, τώρα αν είναι και σε ικανοποιητικη ποιότητα ακόμα καλύτερα.

Για παραπέρα υπάρχουν ειδικευμένες μηχανές με πολύ ανώτερους φακούς οπτικό ζουμ και βέβαια ΚΑΙ ταχύτητα.

Εδώ να σου πω πως το 1020 ΔΕ το πήρα μόνο για τη φωτογραφική του.

Επίσης για το ότι είναι παλιό ή με χαμηλά specs βάζω και εδώ ακόμα 1 άλλο βίντεο μικρό που έχω κάνει με το Moto X μου που είναι το περυσινό μοντέλο διπύρηνο μόλις αλλά πετάει κυριολεκτικά.

Motto X 2013 vs lumia 1020 ταχύτητα ανοίγματος κάμ:

ΣΣ

Ξέχασα να πω ότι το μεγάλο αρχείο δε το αποθηκεύω σχεδόν ποτέ.

Αυτο των 5 κάνει απίστευτη δουλειά και με πολύ μικρό μέγεθος, το άλλο είναι για ειδικές καταστάσεις και όχι για τη καθημερινότητα όπως την αντιλαμβάνομαι τουλάχιστον εγώ :)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς καλώς ή κακώς ζούμε στην εποχή της ταχύτητας.

Σίγουρα με manual θα βγουν καλύτερες, και σίγουρα αν έχεις άπλετο χρόνο και. ...τρίποδο ακόμα καλύτερες.

Αλλά.....αλλά δυστυχώς οι παρέες ή οι στιγμές είναι ανυπόμονες, ειδικά αν έχεις παιδιά ή μη συνεργάσιμη παρέα που να έχει την ίδια τρέλα με σένα για τα κινητά.

Ή θες γρήγορα να βγάλεις κάτι που βλέπεις στο δρόμο ή ή ή, τα παραδείγματα είναι πολλά και τα βιώνουμε όλοι στη καθημερινότητα μας.

Οπότε για μένα καλύτερη φωτογραφία είναι αυτή που θα καταφέρω να τραβήξω, τώρα αν είναι και σε ικανοποιητικη ποιότητα ακόμα καλύτερα.

Για παραπέρα υπάρχουν ειδικευμένες μηχανές με πολύ ανώτερους φακούς οπτικό ζουμ και βέβαια ΚΑΙ ταχύτητα.

Εδώ να σου πω πως το 1020 ΔΕ το πήρα μόνο για τη φωτογραφική του.

Επίσης για το ότι είναι παλιό ή με χαμηλά specs βάζω και εδώ ακόμα 1 άλλο βίντεο μικρό που έχω κάνει με το Moto X μου που είναι το περυσινό μοντέλο διπύρηνο μόλις αλλά πετάει κυριολεκτικά.

Motto X 2013 vs lumia 1020 ταχύτητα ανοίγματος κάμ:

ΣΣ

Ξέχασα να πω ότι το μεγάλο αρχείο δε το αποθηκεύω σχεδόν ποτέ.

Αυτο των 5 κάνει απίστευτη δουλειά και με πολύ μικρό μέγεθος, το άλλο είναι για ειδικές καταστάσεις και όχι για τη καθημερινότητα όπως την αντιλαμβάνομαι τουλάχιστον εγώ :)

 

Δεν ειναι για να τραβαει στο αυτοματο το 1020...για auto ειναι το iPhone.

H καμερα του 1020 απευθυνεται σε εξειδικευμενο κοινο με καποιες στοιχειωδης γνωσεις

Link to comment
Share on other sites

Μάνο όπως ήδη έγραψα νομίζω πως υπερβαλλεις.

 

Σίγουρα υπάρχει καθυστέρηση αλλά δεν είναι τραγικά τα πραγματα. Άσε που σε σχέση με άλλα κινητά που μεχρι να τα ανοίξεις και να επιλέξεις την φωτογραφική, στο 1020 απλά πατάς το κουμπι της κάμερας και σε λίγα δευτερόλεπτα είσαι ΟΚ.

 

Από εκεί και πέρα αν θέλεις μπορείς να χρησιμοποιησεις προφανώς το burst Mode ή αν έχεις όπως λες παιδιά στο φως της ημέρας μειώνεις τον χρόνο του shutter speed ενώ το βράδυ έχεις το xenon και καθάρισες. Όσο για την παρέα αν δεν είναι συνεργασιμη τότε κάπου αλλού είναι το πρόβλημα και όχι στο 1020.

 

Από εκεί και πέρα δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι είναι απλά ένα κινητό. Δεν θα αντικαταστησει ούτε την φωτογραφική ούτε την κάμερα μου αλλά όταν το χρειαζομαι θα κάνει την δουλειά του σχεδόν αψογα. Και φυσικά με τα manual settings το φέρνεις στα μέτρα σου και κάνεις θαύματα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τη γνώμη μου για τη κάμερα την είπα, τη τεκμηρίωσα και κυρίως τη ζω στη καθημερινότητα μου στην οποία δυστυχώς λόγο αυτής της καθυστέρησης δε το πολύ χρησιμοποιώ.Όταν έχω άπλετο χρόνο ναι οκ.

Αλλιώς είναι στιγμές που απλά ΔΕΝ είναι πρακτική, είναι καλή, είναι κορυφή αλλά ΔΕΝ είναι πρακτική,δε (με) βολεύει με λίγα λόγια.

Ένα απλό παράδειγμα.

Χθες έστειλα 1 πακέτο κάπου με πούλμαν και ήθελα να το βγάλω 1 φωτογραφία όπως ήταν στο πορτ μπαγκάζ του πούλμαν να τη στείλω στην ενδιαφερόμενη να το

Παραλάβει γιατί γίνεται χαμός στις γιορτές.

Ο οδηγός όμως βιαζόταν (ήμουν στο olympus plaza). Ώσπου να ανοίξω το 1020 και να εστιάσει έμπαιναν άλλοι μπροστά και μετά απλά έκλεισε τη πόρτα!

Αποτέλεσμα, μηδέν φωτογραφία.

Μετά στη Χαλκίδα είχε 1 τρελό αέρα χθες και ήθελα στη γέφυρα να βγάλω τις θηλυκές της παρέας που ήμουν μαζί.

Ούτε 1 δε πέτυχα καθώς 1 ο αέρας που τους χάλαγε τα μαλλιά και όλο φτιαχνόντουσαν και 1 που περνούσαν (βιαστικά λόγο αέρα)οι πεζοί και δε βγήκε σωστή τίποτα.

Και όταν τους έλεγα μη κουνιέστε απλά με παράτησαν και έφυγαν καθώς πάγωσαν απ τον αέρα και. ...Δε θα κάτσουμε όλη μέρα να μας βγάλεις εσύ 1 φωτογραφία με το μπρίκι σου (εδώ γελάμε :)).

Μετά στο φανάρι της παραλίας είχε κόκκινο και μου είπαν να βγάλω καμιά 15 αρια που έκαναν σα το παραπέντε μέσα στη θάλασσα.

Μέχρι να σηκώσω το 1020, ανοίξει, να εστιάσει είχαν αρχίσει να μου πατάνε κόρνες οπότε. ....

Και που να είχα στις παραπάνω συνθήκες και να βάλω και manual settings,ή πόσο μάλλον και. ...τρίποδο για να βγουν οι τέλειες!!!!

Άστο καλύτερα

Για των ιστορία η γυναίκα μου πρόλαβε και έβγαλε με το S5 μου που είχα στο τσαντάκι.

Όχι τέλεια αλλά βγήκε αρκετά καλή.

Επίσης να πω πως πιστεύω το εξαντλήσαμε το θέμα κάμερας.

Είναι τι βολεύει το καθένα και πώς χρησιμοποιεί το τηλέφωνο του.

Εγώ το 1020 το έχω κυρίως για άλλους λόγους που έχουν ειπωθεί ξανά από μένα.

Δε το αλλάζω αλλά έχω μάθει πάντα να τονίζω τα νέον και της αδυναμίες των εκάστοτε συσκευών μου.

Ξέρω ότι τα WP δεν έχουν πολύ μερίδιο, ότι το 1020 συνήθως όσοι το έχουν το κάνουν για τη κάμερα, και ότι υπάρχουν πολλοί σκληροπυρινηκοι που διαφωνούν εδώ.

Μα για αυτό τα έγραψα εδώ, γιατί πρέπει να ειπωθεί και η άλλη όψη του νομίσματος, γιατί οι περισσότεροι που διαβάζουν ή το θέλουν δε θα το χρησιμοποιήσουν ούτε με πολύ ψάξιμο στο manual ούτε με τρίποδο.

Απλά να ξέρουν και αυτοί τι γίνεται.

Εχω πολλά συγκριτικά ξέχασα να πω σε όλες σχεδόν τις συνθήκες ανάμεσα στο 1020 και στο S5 και όχι μόνο και τα έχω στείλει και σε γνωστούς από αυτό το φόρουμ.

Και επειδή (λόγο τρέλας και χόμπι) έχω πάρει σχεδόν όλα τα κινητά εκτός τα κινέζικα (μιλάω για Android)αλλά και ΌΛΑ τα Top της Nokia (1520 etc)και όχι τα έχω δει σε φίλο ή σε 1 μαγαζί ή διάβασα review να πω ότι έχω φωτογραφίες τους που βγάζω στα ίδια σημεία και με ίδιες περίπου συνθήκες.

Το 1020 είναι άλλης σχολής,αλλά είναι κορυφή ακόμα και τώρα αν και περυσινό μοντέλο.

Όπως κορυφή είναι και το 808 αν και πει Χριστού.

Το θέμα είναι όμως πως οι απαιτήσεις αλλάζουν και η ψαλίδα που υπήρχε έχει μειωθεί πάρα μα πάρα πολύ.

Πω ρε παιδιά πάλι σεντόνι έγραψα, δε το κατάλαβα.

Η πλάκα είναι πως μου αρέσει πολύ το κινητό και ξεχνιέμαι αλλά εδώ το κλείνω το θέμα.

Υπάρχουν σίγουρα διαφορετικές απόψεις και χρήστες.

Δόξα το θεό υπάρχουν πλέον συσκευές για όλα τα γούστα.

Για εμένα να πω κλείνοντας πως ο αντικαταστατης του πρέπει οπωσδήποτε να έχει φλας xenon,ένα είδος οπτικού ζουμ(ας είναι και μέσω pure view) και σίγουρα να έχει 1 κάποια διαφορά απ τους άλλους καθώς μάλλον θα μείνει καιρό μαζί μας.

Και βέβαια να έχει ταχύτητα επιτέλους.

Α, και να βγει επιτέλους κάποια στιγμή γιατί η Microsoft έχει ανάγκες ΚΑΙ από ναυαρχίδες και όχι μόνο απλά μοντέλα.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Μάνο θα στο ξαναπώ πως είσαι απλά υπερβολικος ή απλά δεν ξέρεις να χρησιμοποιείς το 1020.

 

Όταν θες να βγάλεις πχ την παρέα σου κάνε pre focus πατώντας στην οθόνη ή το κουμπι μεχρι την μεση και μόλις στηθούν πάτα το κουμπί και η φωτογραφία βγαίνει ακαριαια. Επίσης αν βαριέσαι τις manual ρυθμίσεις βαλε sport mode, burst mode, χρησιμοποιησε την απλή κάμερα ή ακόμα τραβά ένα βίντεο να ησυχάσεις και μετά πάρε οποίο frame θέλεις.

 

Για το ΚΤΕΛ ΟΚ αν δεν μπορείς να βγάλεις μια ακίνητη τσάντα σε ένα ακίνητο αυτοκίνητο ακομα κι αν μπαίνουν άλλοι μπροστά σου τι να πω;

 

Ομοίως και για το φανάρι!

 

Όσο για το τρίποδο που το γράφεις και το ξαναγράφεις το αφήνω ασχολίαστο.

 

Ναι υπάρχει καθυστέρηση. Ναι κάποιες φορές μπορεί να χάσεις μια φωτογραφία αλλά εσύ το τερματισες!

 

ΥΓ. Μπορεί να έχεις παρει άπειρα κινητά αλλά μάλλον δεν έχεις ιδιαίτερη εμπειρία από φωτογραφία. Επίσης αν δεν μπορείς να βγάλεις τις φωτογραφίες που θέλεις, αν τα κάνεις όλα στο αυτόματο και αν σώζεις μόνο 5 MP τότε σίγουρα έχεις πάρει το λάθος κινητό και στα λέω φιλικά για να μη παιδευεσαι.

Edited by gpgalanis
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γαλάνη,τα έγραψα,τη γνώμη μου την είπα, βιντεάκια με ταχύτητα ανέβασα, τώρα αν εσύ έχεις βγάλει αυτό το Συμπέρασμα ότι είμαι άσχετος με λίγα λόγια τότε δε χρειάζεται να πούμε τίποτα παραπάνω.

Έτσι με είχαν βγάλει και τότε που εχωνα τα μείον στα θέματα των σκληροπυρινηκών του πάλε ποτέ symbian.

Έτσι και όταν έλεγα τα καλά του wp όταν είχε πρωτοβγεί και με κορόιδευαν οι φίλοι κ οι γνωστοί με τα S2 τη super ναυαρχίδα του Android τότε όταν έλεγα ότι το ταπεινό μου LG 7 αν θυμάμαι και καλά το όνομα του δε μου έκανε restart(στα android ήταν σε ημερήσια βάση σχεδόν τότε),και μου δούλευε πολύ πιο smooth απ το κορυφαίο Android παρ ότι είχα χάλια specs και μισή ram.

Τώρα οι ίδιοι αγοράζουν wp,τα βλέπουν με τα μάτια τους,αλλά ποτέ δεν άκουσα κανένα από αυτούς να παραδεχτεί ότι το μακρινό 2010 των Απρίλη είχα απόλυτο δίκιο σε αυτά που έλεγα, μα ΠΟΤΈ!

Δε πειράζει τα γραπτά μένουν.

Έχω τη τρέλα και τη τύχη και αγοράζω και βλέπω live άμεσα τη στην και τα πλην.

Όσο για της γνώσεις μου στη φωτογραφία δε τις ξέρεις και κρίνεις λάθος.

Και εγώ βέβαια δε χρησιμοποιώ τα φόρουμ να δείξω ότι ξέρω να τραβάω φωτογραφίες, θέλω να δείξω τι κάνει η συσκευή στη καθημερινότητα, όχι τι κάνω εγώ σε ιδανικές συνθήκες (ναι ΚΑΙ με τρίποδο ή photoshop που κάνουν ορισμένοι (.

Άλλωστε και τελείως άσχετος να ήμουν τόσα χρόνια τα είχα μάθει να πατάω την οθόνη(άκου πόσο με έριξες τώρα χαχα)πριν πατήσω το πλήκτρο, ειδικά στα δύσκολα.

Άλλωστε υπάρχουν πλέον τόσοι οδηγοί που τα βασικά τα γνωρίζουν όλοι όσοι έχουν τέτοια κινητά.

Για παραπάνω σας το λέω πάρτε φωτογραφίκή με ταχύτητα, μεγάλο φακό και ζουμ, ΔΕ κάνει το 1020 για σας.

Και στο ξαναλέω, το 1020 ΔΕ το κρατάω μόνο για τη φωτογραφική του που άλλωστε δε τη πολύ χρησιμοποιώ.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο το κρατάς αν όχι για την φωτογραφική του; Ειλικρινά δεν βλέπω κανένα λόγο καθώς σε όλα τα υπόλοιπα το έχουν ξεπεράσει κατά πολύ τα περισσότερα νεότερα κινητα σε όλα τα OS including WP.

 

Το 1020 είναι κορυφή στην φωτογραφικη του και μέτριο σε όλα τα υπολοιπα. Εδώ η ίδια MS το παραδέχεται και δεν του δίνει τα νέα χαρακτηριστικα της Camera 5.0 επειδή δεν τα σηκωνει.

 

Αρα ή κάποιος το παίρνει για τις φωτογραφικές του δυνατότητες και ξέρει να το χρησιμοποιεί στο έπακρο ή το προσπερνά. Άλλο λόγο δεν βλέπω. Εγώ πάντως το πήρα συνειδητά και για αυτά που μου προσφέρει από άποψη φωτογραφίας δεν το αλλαζω.

 

ΥΓ. Όχι άλλη κουβέντα περί smoothness, lag please!

Edited by gpgalanis
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο το κρατάς αν όχι για την φωτογραφική του; Ειλικρινά δεν βλέπω κανένα λόγο καθώς σε όλα τα υπόλοιπα το έχουν ξεπεράσει κατά πολύ τα περισσότερα νεότερα κινητα σε όλα τα OS including WP.

Είδες που κάνεις μεγάλο λάθος?

Το έχω απαντήσει πολλές φορές οπότε δε θα τα ξαναπώ (δεν έχω χρόνο αυτή τη στιγμή, ίσως αργότερα).

Το 1020 για μένα είναι κάτι ξεχωριστό.

Και για να αλλάξουμε λίγο κλίμα να και 1 screenshot τη μπαταρία μου.

Το δουλεύω σα τηλέφωνο, παίρνω τα μέϊλ μου με push (& Gmail) και τη glance στο on 15' και WiFi πάντα on, ή data έξω.

Που και που το σκαλίζει

Και σε πληροφορώ πως έχει πολλά συν που δε τα βρίσκεις ούτε στα καλύτερα Android(& iPhone).

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε και ας πάμε παρακάτω.

Μα είναι φυσικό να υπάρχουν διαφορετικές απόψεις, και καλό είναι όμως να ακούγονται όλες! :)

Και εγώ δε συμφωνώ που απ ότι κατάλαβα εσύ πήρες το 1020 μόνο για τη φωτογραφία του καθώς πρώτον έχει τόσα άλλα να δώσει και δεύτερον ας έπαιρνες 1 καλή ψηφιακή μηχανή με WiFi να κάνεις τη δουλειά σου σούπερ αλλά είπαμε,καλό είναι να υπάρχουν επιλογές και να μπορεί να επιλέξει ο και ένας τι θέλει.

Καλές γιορτές εύχομαι σε όλους γιατί πολύ το ψειρισαμε(ψείρεισα)το θέμα :)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα δεν εχει να δωσει το 1020 εκτος απο την καμερα του. Η πλειοψηφια των χρηστων το εχει αγορασει για την φωτογραφικη του.

Προσωπικα το αργο ανοιγμα της καμερας δεν μ'απασχολει καθολου.Το σημαντικοτερο μειονεκτημα ειναι η ελλειφη HDR .

Ενα χαρακτηριστικο που ειναι must.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που τρέχει άνετα το λειτουργικό του τι παραπάνω να δώσει δηλαδή? Εμένα στην καθημερινότητά μου (βασικό μου κινητό) με καλύπτει απόλυτα, δεν έχει κολλήματα, είναι γρήγορο σε ο,τι κάνω και δε με ζορίζει ούτε όταν βιάζομαι να κάνω κάτι.

 

Για εμένα, παρ' όλα αυτά, επειδή αυτό που μου έχει μείνει από παλαιότερες συσκευές δεν ήταν το 1 δευτερόλεπτο ταχύτητας στο φόρτωμα της σελίδας αλλά οι φωτογραφίες και τα βίντεο της καθημερινότητας, αυτό εκτιμώ πάνω απ' όλα. Αυτά είναι που σου μένουν. Κανείς δε θα θυμάται σε 5 χρόνια ότι φόρτωνε τη σελίδα 0,5 δευτερόλεπτα πιο γρήγορα ή ότι το παιχνίδι άνοιγε σε 2 δευτερόλεπτα αντί 4. Εκτός αν σου κάνει για κάποιο λόγο τη ζωή πολύ δύσκολη. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι του λείπει τόσο βασικό που να σε δυσκολεύει στη χρήση.

 

Και τόσο τρομερό είναι το HDR των άλλων συσκευών που παλεύω να καταλάβω τη διαφορά από τις φωτογραφίες που τραβάω με το δικό μου? Το 1020 διαχειρίζεται τόσο καλά τη φωτεινότητα (έκθεση) που δε μου λείπει κάτι τέτοιο. Άλλωστε, έχει ένα πραγματικό bracketing για κάποιον που ξέρει τι θέλει να φτιάξει, ίδιας λειτουργίας με αυτό των φωτογραφικών μηχανών. Εδώ μάλιστα το gsmarena βγάζει στην κατηγορία HDR πρώτο το 1020 που...δεν έχει HDR! http://www.gsmarena.com/camera_shootout-review-1104p4.php

 

Εκτός αν μιλάς για τα Windows Phone γενικά, οπότε εκεί σίγουρα διαφωνούμε.

Edited by jimzipo
Link to comment
Share on other sites

Αφού συνεχιζούμε την συζήτηση το 1020 το οποίο είναι το κύριο κινητό μου και είμαι ευχαριστημενος για τους λόγους που το αγόρασα έχει τα παρακάτω αρνητικά.

 

1. Εχει μικρή οθόνη για Internet, media κτλ και μικρή οθόνη σε σχέση με το μέγεθος του γενικοτερα.

2. Εχει μικρή μπαταρία που με χρήση της φωτογραφικής τελειώνει σχετικά γρήγορα.

3. Είναι σχετικά χοντρό και επιπλέον έχει και το καρούμπαλο πίσω το οποίο είναι λογικό για όσους το παίρνουν για την φωτογραφική του αλλά άβολο για τους υπολοιπους.

4 Έχει σχετικά παρωχημένα χαρακτηριστικα και λόγω αυτών δεν θα πάρει τα νέα χαρακτηριστικα της Camera 5.0.

5. Έχει WP που δεν έχουν την αποδοχη και της δυνατότητες των άλλων OS

 

Όλα τα παραπάνω νομίζω πως είναι αδιαμφισβητητα εκτός του 5 για τους WP fans.

 

Και όλα τα παραπάνω περνάνε σε 2η μοίρα για όσους το πήραν για την φωτογραφική του όπως εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Αφού συνεχιζούμε την συζήτηση το 1020 το οποίο είναι το κύριο κινητό μου και είμαι ευχαριστημενος για τους λόγους που το αγόρασα έχει τα παρακάτω αρνητικά.

 

1. Εχει μικρή οθόνη για Internet, media κτλ και μικρή οθόνη σε σχέση με το μέγεθος του γενικοτερα.

2. Εχει μικρή μπαταρία που με χρήση της φωτογραφικής τελειώνει σχετικά γρήγορα.

3. Είναι σχετικά χοντρό και επιπλέον έχει και το καρούμπαλο πίσω το οποίο είναι λογικό για όσους το παίρνουν για την φωτογραφική του αλλά άβολο για τους υπολοιπους.

4 Έχει σχετικά παρωχημένα χαρακτηριστικα και λόγω αυτών δεν θα πάρει τα νέα χαρακτηριστικα της Camera 5.0.

5. Έχει WP που δεν έχουν την αποδοχη και της δυνατότητες των άλλων OS

 

Όλα τα παραπάνω νομίζω πως είναι αδιαμφισβητητα εκτός του 5 για τους WP fans.

 

Και όλα τα παραπάνω περνάνε σε 2η μοίρα για όσους το πήραν για την φωτογραφική του όπως εγώ.

Όλοι θα συμφωνήσουν για την αυξημένη κατανάλωση της μπαταρίας, η οποία σε αναμονή κρατάει πάρα πολύ, αλλά σε χρήση όχι καλή διάρκεια... Τα άλλα είναι σχετικά.

 

Η οθόνη ικανοποιητική για μένα, καθώς μετά το τηλέφωνο παραγίνεται παντοφλέ, οπότε καλύτερα να πας σε tablet (για ταινίες, διάβασμα κλπ). Τα περιθώρια όμως σε σχέση με την οθόνη όντως μεγάλα (αντίστοιχη και χειρότερη γραμμή μεγάλων bezels έχει η Sony). Το καρούμπαλο αντί για στρογγυλή τάπα, θα μπορούσε να καλύπτει ίσα ίσα τον αισθητήρα και σχηματίζοντας καμπύλες να μην ενοχλεί, αλλά προτίμησαν να το κάνουν κύκλωπα... Κατά τα άλλα μια απόλυτα ισορροπημένη συσκευή, όχι όμως σαν τις ναυαρχίδες του 14 με τεράστια ανάλυση οθόνης, οκταπύρηνους επεξεργαστές κλπ.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

δε θα εγραφα παλι γιατι οποτε γραφω καποιος μου απανταει με μια ασυναρτησια και μου σβηνουν το ποστ συνηθως.

Ας τα παρουμε τα πραγματα απο την αρχη και οποιος θελει να με ρωτησει κατι να μου στειλει μυνημα και να μην απαντησει εδω.

1.ειμαι φωτογραφος

2. το 1020 ΔΕΝ ειναι DSLR

3.το 1020 ΔΕΝ ειναι mirrorless

4.κανενα κινητο για τα επομενα χρονια δε προκειται να αντικαταστησει το 2 και το 3.

5.Διαβασα κατι πιο πανω για HDR.το 1020 εχει την επιλογη να κανουμε αληθινο HDR απο την επιλογη bracketing απο την οποια μπορουμε να τραβηξουμε 3 η 5 φωτο μαζι με επιλογη απο -0.5 EV εως +2 EV και να τις ενωσουμε με καποιο προγραμμα στο pc μας και να βγει το αληθινο HDR και οχι αυτα τα ψευτο-HDR που βλεπω σε αλλα κινητα και γελαω.οποιος καταλαβε,καταλαβε.θα ανεβαζα μερικες φωτο hdr εδω που εχω τραβηξει με το 1020 που μπορει να μη πιστευατε αλλα να μου λειπουν οι κριτικες.

6.διαβασα καπου για αργη camera και αργο focus και οτι μεχρι να εστιασει το θεμα χανεται η στιγμη.συμφωνω σε αυτο αλλα εχω απαντησει ηδη με το 2 και το 3.απο εκει και περα μερικες βασικες πληροφοριες που ισως να μην ξερετε και ισως σας βοηθησουνε.το 1020 τραβαει στα 25 mm για 16:9, στα 27 mm για 4:3 και το minimum focus distance για macro shots ειναι περιπου στα 15 cm.αν καποιος εχει "βασικες" γνωσεις φωτογραφιας αυτο θα τον βοηθησει πολυ καθως το autofocus ειναι περιττο οταν δε θελουμε να χασουμε την στιγμη.σπανια στο 1020 εχω autofocus οταν θελω να τραβηξω μια στιγμη η οποια απεχει απο τον φακο μου παραπανω απο 2μιση με 3 μετρα περιπου.

7.διαβασα ποιο πανω μερικα αρνητικα οπως "μικρη μπαταρια για χρηση φωτογραφικης".η μπαταρια ειναι μικρη ναι.αλλα εχω τραβηξει timelapse με το κινητο παραπανω απο 2 ωρες οποτε ειμαι ικανοποιημενος στο επακρο.θα μπορουσα να επακταθω αλλα θα μεινω στη καμερα καθως και ειναι ο κυριος λογος που το 1020 πουλησε πιο πολυ και κανενας αλλος λογος.αν δεν ειχε την συγκεκριμενη καμερα κανεις αλλος δε θα το επαιρνε και ουτε εγω προσωπικα εγω ο ιδιος.θυμαμαι πριν επιλεξω να το παρω ακομα που εψαχνα αν θα μπει η λειτουργια RAW αλλιως παλι δε θα το επαιρνα.

το 1020 ειναι μια ολοκληρωμενη φορητη,γρηγορη λυση που εκανε επανασταση και ετριξε τα δοντια σε αλλες εταιριες.και θα το θυμουνται για πολλα χρονια ακομα.το μονο μειον που δεν μπορω να καταλαβω ακομα και το θεωρω αστειο εως γελοιο ειναι το πλασαρισμα του σε πολλες χωρες.δεν πλασαριστηκε οπως ενα iphone στην ελλαδα. πχ οπως κατι αστειες διαφημισεις που βλεπω τωρα που πλασαρουνε το iphone και τις βλεπω και γελαω.το 1020 καινουργιο εχει παει περιπου στα 250 ευρω.θεωρω οτι ειναι αστειο να συζηταμε ακομα αν αξιζει η καμερα του και ποια ειναι τα μειον του εφοσον ατομα απο εμας ειχανε δωσει 600 η και 700 ευρω.

και κατι τελευταιο που μπορει να σας βαλει σε σκεψεις και να σας μαθει πολλα πραγματα.καντε ενα search στο google και δειτε ποσοι φανταστικοι φωτογραφοι τι γελοιο εξοπλισμο ειχανε και τι φανταστικες φωτογραφιες αποτυπωνανε.

αυτα απο εμενα,φιλικα.

Link to comment
Share on other sites

δε θα εγραφα παλι γιατι οποτε γραφω καποιος μου απανταει με μια ασυναρτησια και μου σβηνουν το ποστ συνηθως.

Ας τα παρουμε τα πραγματα απο την αρχη και οποιος θελει να με ρωτησει κατι να μου στειλει μυνημα και να μην απαντησει εδω.

1.ειμαι φωτογραφος

2. το 1020 ΔΕΝ ειναι DSLR

3.το 1020 ΔΕΝ ειναι mirrorless

4.κανενα κινητο για τα επομενα χρονια δε προκειται να αντικαταστησει το 2 και το 3.

5.Διαβασα κατι πιο πανω για HDR.το 1020 εχει την επιλογη να κανουμε αληθινο HDR απο την επιλογη bracketing απο την οποια μπορουμε να τραβηξουμε 3 η 5 φωτο μαζι με επιλογη απο -0.5 EV εως +2 EV και να τις ενωσουμε με καποιο προγραμμα στο pc μας και να βγει το αληθινο HDR και οχι αυτα τα ψευτο-HDR που βλεπω σε αλλα κινητα και γελαω.οποιος καταλαβε,καταλαβε.θα ανεβαζα μερικες φωτο hdr εδω που εχω τραβηξει με το 1020 που μπορει να μη πιστευατε αλλα να μου λειπουν οι κριτικες.

6.διαβασα καπου για αργη camera και αργο focus και οτι μεχρι να εστιασει το θεμα χανεται η στιγμη.συμφωνω σε αυτο αλλα εχω απαντησει ηδη με το 2 και το 3.απο εκει και περα μερικες βασικες πληροφοριες που ισως να μην ξερετε και ισως σας βοηθησουνε.το 1020 τραβαει στα 25 mm για 16:9, στα 27 mm για 4:3 και το minimum focus distance για macro shots ειναι περιπου στα 15 cm.αν καποιος εχει "βασικες" γνωσεις φωτογραφιας αυτο θα τον βοηθησει πολυ καθως το autofocus ειναι περιττο οταν δε θελουμε να χασουμε την στιγμη.σπανια στο 1020 εχω autofocus οταν θελω να τραβηξω μια στιγμη η οποια απεχει απο τον φακο μου παραπανω απο 2μιση με 3 μετρα περιπου.

7.διαβασα ποιο πανω μερικα αρνητικα οπως "μικρη μπαταρια για χρηση φωτογραφικης".η μπαταρια ειναι μικρη ναι.αλλα εχω τραβηξει timelapse με το κινητο παραπανω απο 2 ωρες οποτε ειμαι ικανοποιημενος στο επακρο.θα μπορουσα να επακταθω αλλα θα μεινω στη καμερα καθως και ειναι ο κυριος λογος που το 1020 πουλησε πιο πολυ και κανενας αλλος λογος.αν δεν ειχε την συγκεκριμενη καμερα κανεις αλλος δε θα το επαιρνε και ουτε εγω προσωπικα εγω ο ιδιος.θυμαμαι πριν επιλεξω να το παρω ακομα που εψαχνα αν θα μπει η λειτουργια RAW αλλιως παλι δε θα το επαιρνα.

το 1020 ειναι μια ολοκληρωμενη φορητη,γρηγορη λυση που εκανε επανασταση και ετριξε τα δοντια σε αλλες εταιριες.και θα το θυμουνται για πολλα χρονια ακομα.το μονο μειον που δεν μπορω να καταλαβω ακομα και το θεωρω αστειο εως γελοιο ειναι το πλασαρισμα του σε πολλες χωρες.δεν πλασαριστηκε οπως ενα iphone στην ελλαδα. πχ οπως κατι αστειες διαφημισεις που βλεπω τωρα που πλασαρουνε το iphone και τις βλεπω και γελαω.το 1020 καινουργιο εχει παει περιπου στα 250 ευρω.θεωρω οτι ειναι αστειο να συζηταμε ακομα αν αξιζει η καμερα του και ποια ειναι τα μειον του εφοσον ατομα απο εμας ειχανε δωσει 600 η και 700 ευρω.

και κατι τελευταιο που μπορει να σας βαλει σε σκεψεις και να σας μαθει πολλα πραγματα.καντε ενα search στο google και δειτε ποσοι φανταστικοι φωτογραφοι τι γελοιο εξοπλισμο ειχανε και τι φανταστικες φωτογραφιες αποτυπωνανε.

αυτα απο εμενα,φιλικα.

 

Μου άρεσε η εισαγωγή σου....χαχαχα

Συμφωνώ μαζί σου. Περισσότερο μάλιστα στην προώθηση. Βλέπω τις διαφημίσεις για τις φωτογραφικές ικανότητες του κάθε iPhone και γελάω. Έχει η σύζυγος το 5s το οποίο πολλοί το είχαν ως κορυφαίο (τώρα θεωρουν το 6). Κοιτάζω το δικό μου 1020 και απορώ. Ρε nokia/ms έχεις πυρηνικά και αφήνεις τις σφεντόνες να κυκλοφορούν ως κορυφαίες???? (για καμερα πάντα)

 

Όλοι θα συμφωνήσουν για την αυξημένη κατανάλωση της μπαταρίας, η οποία σε αναμονή κρατάει πάρα πολύ, αλλά σε χρήση όχι καλή διάρκεια... Τα άλλα είναι σχετικά.

 

Η οθόνη ικανοποιητική για μένα, καθώς μετά το τηλέφωνο παραγίνεται παντοφλέ, οπότε καλύτερα να πας σε tablet (για ταινίες, διάβασμα κλπ). Τα περιθώρια όμως σε σχέση με την οθόνη όντως μεγάλα (αντίστοιχη και χειρότερη γραμμή μεγάλων bezels έχει η Sony). Το καρούμπαλο αντί για στρογγυλή τάπα, θα μπορούσε να καλύπτει ίσα ίσα τον αισθητήρα και σχηματίζοντας καμπύλες να μην ενοχλεί, αλλά προτίμησαν να το κάνουν κύκλωπα... Κατά τα άλλα μια απόλυτα ισορροπημένη συσκευή, όχι όμως σαν τις ναυαρχίδες του 14 με τεράστια ανάλυση οθόνης, οκταπύρηνους επεξεργαστές κλπ.

 

Με κάλυψες σε όλα. Διαφωνώ μόνο στον "κυκλωπα" μιας και προτιμώ αυτό το στρογγυλό από την "καμπούρα" του 808. Με την θήκη που χρησιμοποιώ δεν προεξέχει καθόλου και δεν καταλαβαίνεις το παραμικρό.;)

Edited by montoya_42

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...