Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταφερε να κανει κανενας root σε stable ειτε με το rootgenius ειτε με καποιο αλλο προγραμμα; Για να μην αλλαζω τζαμπα απο την developer μου που εχω βολευτει τωρα και την εχω στρωσει :lol:

 

Δεν σε καταλαβαινω. Λες και η stable δεν ηταν καποτε developer version. :rolleyes:

Αφου εχεις την εμπειρια των τελευταιων dev, και ολοι οσοι τις εχουμε δοκιμασει, εχουμε δει βελτιωσεις στα σημεια (πχ μπαταρια). Εκ των πραγματων, μια dev που εχει κλεισει τη βδομαδα της και την εχουν δοκιμασει πανω απο 10 ατομα και δεν εχει κατι σοβαρο ειναι μια χαρα για τυπικη χρηση, ακομα και αν καποιος δεν ξανασχοληθει ξανα με το θεμα αλλαγης rom.

Θα πρεπει καποιος να εχει πολυ συγκεκριμενο λογο να παει σε "stable", πχ συμβατοτητα με κατι που αποδεδειγμενα παιζει με την stable και οχι με την dev, οχι ομως γενικα και αοριστα, διαβασα καπου κατι.

Σιγουρα παντως stable ΔΕΝ σημαινει οτι δεν σκαει, δεν κολλαει ή δεν εχει θεματα.

Απλα αν εχει καποιο θεμα, τοτε το εχει σταθερα, και θα περασει καιρος για να διορθωθει απο την επομενη "stable".

Στο κοσμο του android (οπως και των υπολοιπων mainstream os), με τις "τρυπες" να σκανε σε καθημερινη βαση, η μονη λυση ειναι τα συχνα updates, οσο μιλαμε για υπολογιστες που καμμια φορα παιρνουν και τηλεφωνο, και εχουν μεσα ενα σκασμο απο κρισιμα προσωπικα δεδομενα.

 

Στο ios αυτο ειναι λυμενο (υποτιθεται...απλα δεν εχεις επιλογες). Στο android, ειτε θα παρει κανεις nexus (whoooo? ) ή θα παρει κατι αλλο με τη δυνατοτητα ΣΥΧΝΩΝ updates. Ισως το σημαντικοτερο "κατι αλλο" ειναι η λυση xiaomi. Οι περισσοτεροι επωνυμοι κανουν μηνες να βγαλουν updates, και μετα το χρονο τα παρατανε χωρις software υποστηριξη.

 

Εαν καποιος δεν κατεβαζει ποτε παιχνιδια, δεν το συνδεει στο Internet, δεν, δεν κλπ τοτε δεν εχουν ιδιαιτερη σημασια ολα αυτα.

Αλλα απο την αλλη, εχει κατι τηλεφωνακια το Πλαισιο με 19,90 μουρλια, δικαρτα... :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ πάλι παρατηρώ το πρόβλημα μόνο σε ρουτερ της cyta, περίεργο πράγμα, μέχρι τώρα δοκίμασα 3. Αν μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει.

 

​Καλησπέρα παιδιά,

 

έχω ένα κουλό πρόβλημα, που εμφανίστηκε από την ελληνική 5.10.28, συνεχίστηκε στην 5.11.5 και τώρα στην 5.11.12 που έχω.

 

Λοιπόν, δεν μπορώ να συνδεθώ σε ένα συγκεκριμένο Wi-Fi, στο οποίο συνδεομουν με τις προηγούμενες εκδόσεις ΡΟΜ, ενώ με τις 2 τελευταίες που προαναφερω δεν γίνεται τίποτα!

 

Το κλειδί του Wi-Fi δεν άλλαξε, άλλο κινητό συνδέεται δίπλα μου κανονικά, σε μένα βγάζει Connecting και μετά παύει την προσπάθεια σύνδεσης, τίποτα... ..

 

Έκανα reset το μόντεμ, έβαλα άλλο κλειδί, πάλι τίποτα, το δικό μου κινητό αρνείται να συνδεθεί!!

 

Καμία ιδέα για λύση στο πρόβλημα;

 

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και σε εμένα με Router Asus RT-N16 δοκίμασα εγώ αρκετές rom αλλά μάταια. Το πρόβλημα λύθηκε τελικά με μια απλή αναβάθμιση του λογισμικού στον δρομολογητή.

Greece From Above

http://myquadcopter.gr

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να το ανοίγω εκτός του Power button? Η βάση στο αμάξι καλύπτει το κουμπί. Θα βόλευε ένα double click στην οθόνη πχ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα αν και εχω παρακολουθησει και διαβασει απο το ξεκινημα του το νημα τωρα κανω το πρωτο ποστ μου εδω γιατι χθες παρελαβα και εγω το xiaomi redmi note 2 prime απο vickmall εκανε 13 μερες για να ερθει και μου ηρθε με την 5.10.8 beta

http://prntscr.com/94swek

αν και μου ηρθε ειδοποιηση για 5.11.1 προς το παρων θα μεινω λιγο με αυτη και μετα δεν ξερω ισως παω στην Ελληνικη dev αν σε καποιο σημειο χρειαστω την βοηθεια σας ελπιζω και προσδοκω οτι θα την εχω ''μην με αρπαξετε κατευθειαν απο τα μουτρα'' :)

θα διαβασω πρωτα καλα καλα και μετα.

Σε γενικες γραμμες με μια μερα χρηση μου αρεσε παρα πολυ σαν συσκευη σε ολα της το μονο που δεν ξερω αν ειναι προβλημα οταν το εβαλα για φορτιση εκανε 4 ωρες να παει στο 100% απο το 17% που ηταν.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να το ανοίγω εκτός του Power button? Η βάση στο αμάξι καλύπτει το κουμπί. Θα βόλευε ένα double click στην οθόνη πχ.
Με τα κουμπιά της έντασης, αλλιώς μπορείς να βάλεις το Gravity Screen από το Play Store ώστε να ανοίγεις την οθόνη περνώντας το χέρι σου επάνω από τον proximity sensor.
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και σε εμένα με Router Asus RT-N16 δοκίμασα εγώ αρκετές rom αλλά μάταια. Το πρόβλημα λύθηκε τελικά με μια απλή αναβάθμιση του λογισμικού στον δρομολογητή.

 

Δεν εχω τροπο να το δοκιμασω, αλλα αν υπαρχει προσβαση στο router, δοκιμαστε να αλλαξετε την ασφαλεια του wpa2 απο aes σε tkip η το αναποδο. Σε παλαιοτερους ρουτερ η υλοποιηση ειναι προβληματικη.

Μπορει να φτιαξει ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα αν και εχω παρακολουθησει και διαβασει απο το ξεκινημα του το νημα τωρα κανω το πρωτο ποστ μου εδω γιατι χθες παρελαβα και εγω το xiaomi redmi note 2 prime απο vickmall εκανε 13 μερες για να ερθει και μου ηρθε με την 5.10.8 beta

http://prntscr.com/94swek

αν και μου ηρθε ειδοποιηση για 5.11.1 προς το παρων θα μεινω λιγο με αυτη και μετα δεν ξερω ισως παω στην Ελληνικη dev αν σε καποιο σημειο χρειαστω την βοηθεια σας ελπιζω και προσδοκω οτι θα την εχω ''μην με αρπαξετε κατευθειαν απο τα μουτρα'' :)

θα διαβασω πρωτα καλα καλα και μετα.

Σε γενικες γραμμες με μια μερα χρηση μου αρεσε παρα πολυ σαν συσκευη σε ολα της το μονο που δεν ξερω αν ειναι προβλημα οταν το εβαλα για φορτιση εκανε 4 ωρες να παει στο 100% απο το 17% που ηταν.

 

καλορίζικη η συσκευή σου . τσέκαρε αν έχεις αφαιρέσει από τους πόλους της μπαταρίας την ταινία και αν το φορτίζεις με το δικό του φορτιστή και καλώδιο

Link to comment
Share on other sites

Δώστε βοήθεια και σώστε..........

Μόλις σύνδεσα το κινητό στον Η/Υ για φόρτιση, έκανα το μέγιστο ΛΑΘΟΣ να κλείσω την επιλογή που είχε για την σύνδεση στο πτυσσόμενο μενού θέλοντας να κάνει μόνο φόρτιση. 'Εγινε και μου έδειχνε οτι κάνει μόνο φόρτιση. Τώρα που το ξανασύνδεσα διαπιστώνω οτι δεν μου ξαναβγάζει επιλογή και δεν βρίσκω και πουθενά στις ρυθμίσεις την σχετική επιλογή. Αποτέλεσμα: Ο υπολογιστής δεν αναγνωρίζει το κινητό και το κινητό δεν μπορώ να το κάνω ορατό στον υπολογιστή γιατί δεν βρίσκω το μενού.

Βοήθεια??????????????

--------------------------------------------------------------------------------------------

Xiaomi Redmi Note 5, Note 3 Pro, Note 2, Huawei Honor 3C

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα.

Κατοχος ενος lenovo k3 note θελω να ρωτησω αν αξιζει να δωσο το υπαρχων για το xiaomi note2 prime 32gb.

Ο λογος θα ειναι κατι χαζα που κανει η συσκευη (θερμοκρασιες με αποτελεσμα να μην πιανει καλα η οθονη ,κλπ) και επισης εχω βαρεθει την αναζητηση καλης rom.

Λογου δουλειας θελω ενα κινητο που να μην χρειαζεται να ασχοληθω πανω απο μια μερα για σεταρισμα, και να εχει μια καλη σχετικα μπαταρια,

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δώστε βοήθεια και σώστε..........

Μόλις σύνδεσα το κινητό στον Η/Υ για φόρτιση, έκανα το μέγιστο ΛΑΘΟΣ να κλείσω την επιλογή που είχε για την σύνδεση στο πτυσσόμενο μενού θέλοντας να κάνει μόνο φόρτιση. 'Εγινε και μου έδειχνε οτι κάνει μόνο φόρτιση. Τώρα που το ξανασύνδεσα διαπιστώνω οτι δεν μου ξαναβγάζει επιλογή και δεν βρίσκω και πουθενά στις ρυθμίσεις την σχετική επιλογή. Αποτέλεσμα: Ο υπολογιστής δεν αναγνωρίζει το κινητό και το κινητό δεν μπορώ να το κάνω ορατό στον υπολογιστή γιατί δεν βρίσκω το μενού.

Βοήθεια??????????????

Γενικα μπαινεις στις ρυθμισεις>αποθηκευτικος χωρος και εχει τρεις τελιτσες οπου διαλεγεις MTP ή χωρος αποθηκευσης/καμερα, οπου συνηθως φτιαχνει το προβλημα. Εδω ομως δεν το βλεπω... Επισης μηπως ξερυθμιστηκε το USB debugging?

 

Καλησπερα στην παρεα.

Κατοχος ενος lenovo k3 note θελω να ρωτησω αν αξιζει να δωσο το υπαρχων για το xiaomi note2 prime 32gb.

Ο λογος θα ειναι κατι χαζα που κανει η συσκευη (θερμοκρασιες με αποτελεσμα να μην πιανει καλα η οθονη ,κλπ) και επισης εχω βαρεθει την αναζητηση καλης rom.

Λογου δουλειας θελω ενα κινητο που να μην χρειαζεται να ασχοληθω πανω απο μια μερα για σεταρισμα, και να εχει μια καλη σχετικα μπαταρια,

Ευχαριστω

 

Eγω δε θα αλλαζα για παραπλησια συσκευη. Παρ`ολα αυτα για τους λογους που το θελεις, τοτε ναι. Βαζεις την ελληνικη ρομ και εχεις (αν θες) καθε βδομαδα update και μια μπαταρια με 4 ωρες χρησης μικτα..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικη η συσκευή σου . τσέκαρε αν έχεις αφαιρέσει από τους πόλους της μπαταρίας την ταινία και αν το φορτίζεις με το δικό του φορτιστή και καλώδιο

 

Να 'σαι καλα ευχαριστω οχι πρωτη φορτιση ειπα να κανω με εναν αλλο φορτιστη 2.1a που εχω θα δοκιμασω και με τον δικο του και βλεπουμε ναι το σελοτειπ το ειχα αφαιρεση δεν την πατησα :)

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Μολις παρελαβα tempered glass απο Nillkin το θεμα ειναι εχει μονο ενα κεντρικο κενο που μπορει να αφησει

ανοιχτα το ακουστικο και το αλλο ειναι για τη camera η τον αισθητηρα κλησεων? Δε εχει 3 κενα και για τα τρια.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι η camera δεν έχει κενό γιατί παίζει και με tempered glass αλλά ο proximity sensor χρειάζεται το κενό.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια βοήθεια παρέλαβα σήμερα το κινητό και δεν δουλεύει καθόλου το ηχείο καμμία βοήθεια?
ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΖΩ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια βοήθεια παρέλαβα σήμερα το κινητό και δεν δουλεύει καθόλου το ηχείο καμμία βοήθεια?

Διάβασε το πρώτο post και κάνε καθαρή εγκατάσταση ελληνικής rom

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος την θήκη σιλικόνης της Nillkin να την συγκρίνει με την θήκη σιλικόνης που στέλνει το Vickmall ως δώρο όσον αφορά το πάχος και την ποιότητα υλικού; (πέραν του ότι η Nillkin καλύπτει τις υποδοχές του κινητού για σκόνη)

 

Σήμερα τη πήρα πολύ καλυτερη σχετικα με αυτη που δινει το vickmall ως δώρο... το κάλυμα στα κουμπια ολα τα λεφτα

και επισης επιτελους τα κουμπια έγιναν κουμπια....!!! αμα τη βαλεις θα καταλαβεις τι λεω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

 

οταν ειναι ενεργοποιημενο το 4G (vodafone) πεφτει το σημα τoυ δικτυου μια γραμμη

 

οταν γυριζω στο 3G ανεβαινει το σημα, χωρις να ειναι ανοιχτα τα δεδομενα

 

γιατι γινεται αυτο ειναι φυσιολογικο??

Link to comment
Share on other sites

Την κατεβαζω τώρα!Λες να διορθωθει το πρόβλημα με το ηχείο?
ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΖΩ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

Την κατεβαζω τώρα!Λες να διορθωθει το πρόβλημα με το ηχείο?

Ας είμαστε σίγουροι ότι το software είναι το σωστό και βλέπουμε. Φρόντισε να ακολουθήσεις τις οδηγίες κατά γράμμα

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλησπερα

 

οταν ειναι ενεργοποιημενο το 4G (vodafone) πεφτει το σημα τoυ δικτυου μια γραμμη

 

οταν γυριζω στο 3G ανεβαινει το σημα, χωρις να ειναι ανοιχτα τα δεδομενα

 

γιατι γινεται αυτο ειναι φυσιολογικο??

Ναι. Στο ίδιο σημείο μπορεί να έχεις οριακό 4g και full 3g

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Την περασα αλλά του το ηχείο παραμένει νεκρό!!!καμμία άλλη ιδεα!?
ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΖΩ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

Ναι. Στο ίδιο σημείο μπορεί να έχεις οριακό 4g και full 3g

οκ σ ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Δεν σε καταλαβαινω. Λες και η stable δεν ηταν καποτε developer version. :rolleyes:

Αφου εχεις την εμπειρια των τελευταιων dev, και ολοι οσοι τις εχουμε δοκιμασει, εχουμε δει βελτιωσεις στα σημεια (πχ μπαταρια). Εκ των πραγματων, μια dev που εχει κλεισει τη βδομαδα της και την εχουν δοκιμασει πανω απο 10 ατομα και δεν εχει κατι σοβαρο ειναι μια χαρα για τυπικη χρηση, ακομα και αν καποιος δεν ξανασχοληθει ξανα με το θεμα αλλαγης rom.

Θα πρεπει καποιος να εχει πολυ συγκεκριμενο λογο να παει σε "stable", πχ συμβατοτητα με κατι που αποδεδειγμενα παιζει με την stable και οχι με την dev, οχι ομως γενικα και αοριστα, διαβασα καπου κατι.

Σιγουρα παντως stable ΔΕΝ σημαινει οτι δεν σκαει, δεν κολλαει ή δεν εχει θεματα.

Απλα αν εχει καποιο θεμα, τοτε το εχει σταθερα, και θα περασει καιρος για να διορθωθει απο την επομενη "stable".

Στο κοσμο του android (οπως και των υπολοιπων mainstream os), με τις "τρυπες" να σκανε σε καθημερινη βαση, η μονη λυση ειναι τα συχνα updates, οσο μιλαμε για υπολογιστες που καμμια φορα παιρνουν και τηλεφωνο, και εχουν μεσα ενα σκασμο απο κρισιμα προσωπικα δεδομενα.

 

Στο ios αυτο ειναι λυμενο (υποτιθεται...απλα δεν εχεις επιλογες). Στο android, ειτε θα παρει κανεις nexus (whoooo? ) ή θα παρει κατι αλλο με τη δυνατοτητα ΣΥΧΝΩΝ updates. Ισως το σημαντικοτερο "κατι αλλο" ειναι η λυση xiaomi. Οι περισσοτεροι επωνυμοι κανουν μηνες να βγαλουν updates, και μετα το χρονο τα παρατανε χωρις software υποστηριξη.

 

Εαν καποιος δεν κατεβαζει ποτε παιχνιδια, δεν το συνδεει στο Internet, δεν, δεν κλπ τοτε δεν εχουν ιδιαιτερη σημασια ολα αυτα.

Αλλα απο την αλλη, εχει κατι τηλεφωνακια το Πλαισιο με 19,90 μουρλια, δικαρτα... :p

 

Φιλε συγνωμη κιολας αλλα δεν μπορεις απλα να απαντησεις στο ερωτημα μου :) ....δεν χρειαζεται να γραψεις ολα αυτα....απλα θελω να παω σε stable για χ,y λογους και θελω να δω αν μπορεις να κανεις ρουτ με καποιο προγραμματακι οπως εχω κανει στις dev με το rootgenius γιατι βαριομουνα να δινω δικαιωματα σε καθε εφαρμογη απο την ασφαλεια...ήμουν ξεκαθαρος σχετικα με την πληροφορια που ζηταω....απλα ψαχνεις ευκαιρια να γραψεις τι γνωριζεις σχετικα με το android και τα κινητα γενικοτερα και μπραβο σου( αποψη σου...τι σεβομαι απολυτα αλλα μην κανεις σε παρακαλω παραθεση στο σχολιο μου κατι τετοιο). Δεν εχω βαλει ποτε stable γιαυτο ρωταω ακομα και γνωστης που ειμαι του android και γενικα σε κινητα θεματα υπαρχουν αρκετα πραγματα που δεν ξερω και ζητω βοηθεια για να μην κανω τζαμπα κοπο να περναω την stable αν δεν με καλυπτει. Ευχαριστω

Edited by bossntepe
Link to comment
Share on other sites

Γεια και απο μένα. Κάτοχος και εγώ εδώ και δυο μέρες. Λόγω εργασίας δεν το δούλεψα σχεδον καθόλου. Έβαλα μόνο την 5.10.29 την ελληνική μέσω του update του κινητού (χωρίς clean flash ή χρήση twrp) και το άφησα. Διαπιστώνω όμως οτι μετά απο δυο φορτίσεις η μπαταρία δεν ειναι καλή. Τώρα έχω 40% με 1 ώρα οθόνη μόνο. Το σήμα και στις δυο σιμ ειναι άριστο. Καμια συμβουλή ;
Link to comment
Share on other sites

Γεια και απο μένα. Κάτοχος και εγώ εδώ και δυο μέρες. Λόγω εργασίας δεν το δούλεψα σχεδον καθόλου. Έβαλα μόνο την 5.10.29 την ελληνική μέσω του update του κινητού (χωρίς clean flash ή χρήση twrp) και το άφησα. Διαπιστώνω όμως οτι μετά απο δυο φορτίσεις η μπαταρία δεν ειναι καλή. Τώρα έχω 40% με 1 ώρα οθόνη μόνο. Το σήμα και στις δυο σιμ ειναι άριστο. Καμια συμβουλή ;

Η rom που έβαλες είναι καλή, και από θέμα μπαταρίας,εμένα κρατάει περίπου 4 ώρες οθόνη, ±30 λεπτά.

Αφού ήταν άδειο όταν το πήρες, έπρεπε να κάνεις καθαρή εγκατάσταση,αφού δεν είχες να χάσεις τίποτα από μέσα. Τώρα για να είσαι σίγουρος κανε ένα clean install, σήμερα ή αύριο θα βγει η καινούρια dev λογικά.

Link to comment
Share on other sites

Γεια και απο μένα. Κάτοχος και εγώ εδώ και δυο μέρες. Λόγω εργασίας δεν το δούλεψα σχεδον καθόλου. Έβαλα μόνο την 5.10.29 την ελληνική μέσω του update του κινητού (χωρίς clean flash ή χρήση twrp) και το άφησα. Διαπιστώνω όμως οτι μετά απο δυο φορτίσεις η μπαταρία δεν ειναι καλή. Τώρα έχω 40% με 1 ώρα οθόνη μόνο. Το σήμα και στις δυο σιμ ειναι άριστο. Καμια συμβουλή ;

 

Μπορω να πω πως εχω το ιδιο προβλημα με την ιδια ρομ σε multilanguage. Απο εκει που ειχα 4 μιση με 5 ωρες οθονης με γενικη χρηση πλην παιχνιδιων τωρα εχω καπου στις 3 μιση βαρια 4 και δεν ξερω τι ευθυνεται και ερχομαι και απο clean install

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...