Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ουτε μερα δηλαδη!πολυ καταπινει το θηριο...το gps το ειχες ανοικτο για να λοκαρεις δορυφορους η apk οδηγησης και αν ναι ειναι σταθερο και αξιοπιστο στην πορεια?

 

5.5ώρες οθόνης με όλα αυτά ανοιχτά για κάποιον που δεν λιώνει στο στο κινητό μπορεί να είναι 1 με 2 μέρες διάρκεια μπαταρίας. ( προσωπικά 1 και κάτι )

 

 

Θα προσπαθήσω αύριο Άγγελε. ;)

Επίσης, για την οθόνη που ήθελε κάποιος φίλος άποψη, αύριο και αυτό που θα έχει κλείσει μέρα στα χέρια μου.

Το μόνο λίγο απογοητευτικό μέχρι στιγμής είναι η μπαταρία για μένα. Βέβαια, δεν λεω τίποτα μέχρι να κάνω τις πρώτες φορτίσεις.

Σε ευχαριστώ Άλκη,με την ησυχία σου :)

Και κανα βίντεο βέβαια δεν με χαλάει καθόλου :rolleyes: :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εμενα η πρώτη φόρτιση μου έβγαλε 5.5 ώρες οθόνη,wifi μoνιμος ανοιχτό,gps κανένα 2ωρο ανοιχτό,συνεχεια το είχα στο χέρι και το πείραζα,κατέβαζα εφαρμογές κτλπ, εμενα άποψη μου είναι ότι είναι καλή,όχι άψογη αλλα καλή!!!θέλει δουλειά γιατί όλοι έχουμε περασμένο το miui6 ,και περιμένουμε το miui7 που θα έχει πολύ καλύτερη διαχείριση μπαταρίας,τότε πιστεύω ότι θα δούμε πολύ μεγάλη διαφορά;)

 

έχεις τη Miui 6 τη stable έτσι;

 

Αυτό που περιγράφεις καλό μου φαίνεται εκτός κιαν έχω καταλάβει κάτι λάθος. 5,5 ώρες με τέτοια χρήση και ειδικά με gps τόση ώρα ανοιχτό μια χαρά είναι. Οι περισσότεροι στα ξένα φόρουμ μιλάνε για περίπου 4 ώρες άλλοι για 3 και κάποιον διάβασα και για 2,5. Άλλος είπε και για overheating, καμία σχέση με αυτό που περιγράφεις εσύ δηλαδή...

 

Μάλλον είχαν βάλει developer ρομ αυτοί (miui 7) οπότε ίσως η stable έχει καλύτερη μπαταρία προς το παρόν.

Φαντάζομαι σε κάνα μήνα που θα βγάλουν stable σε miui 7 θα δείξει πιο σίγουρα το πράγμα...

 

 

Και προειδοποίηση για να μην την πατήσετε όπως την πάτησα κι εγώ. Αν βιάζεστε για τη συσκευή ΜΗΝ αγοράσετε από geekbuying. Έχω πάρει από εκεί και περιμένω εδώ και μια βδομάδα, ούτε καν το έχουν στείλει στο ταχυδρομείο ακόμα. Δεν το έχουν στοκ και μου είπαν προφανώς ψέμματα ότι το είχαν...

Οπότε προσοχή! Αν κάποιος βιάζεται OXI από geekbuyng

Link to comment
Share on other sites

 

Το προηγούμενο τηλέφωνο που είχα ήταν τον lenovo k3 note,οπότε θα σας πω εντυπώσεις που έχω ανάμεσα στα 2,το xiaomi έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής,πιο γρηγορη κάμερα καθώς και καλύτερη εστιαση,καλύτερη οθόνη(όχι τόσο φωτεινή αλλα πιο ζεστά χρώματα,καλύτερο πάτημα στην αφή αν και μειώθηκε αρκετά με ένα glass που έβαλα ,φωτιζόμενα πλήκτρα,δεν ζεσταίνεται ούτε στην φόρτιση ούτε μετά από ζόρισμα(το k3 note ψηνόταν κανονικά σε σημείο που έλεγα θα σκάσει στα χέρια μου :lol::p)βέβαια ένας λόγος ότι επέλεξα και το απλό στα 2Ghz 16gb είναι για να μην έχω πρόβλημα με θέρμανση η κατανάλωση extra μπαταρίας..

 

Πιο φωτεινή το Lenovo? Εγώ έχω το Α806 και η φωτεινότητα του είναι περίπου στο 40-50% της φωτεινότητας του Hongmi (τέτοια διαφορά).

Τα πιο ζεστά χρώματα είναι στάνταρ για Xiaomi..

To glass όντως σε όλες τις συσκευές που έχω βάλει, έχει μειωθεί σημαντικά το touch, παρόλο που πολλοί έμπειροι εδώ δεν το δέχονται.. και αυτό αν το πάρω θα του βάλω απλή ζελατίνα...

 

5.5 ώρες οθόνη εμένα δε μου φαίνεται καθόλου άσχημο..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει πάρει κανείς extra θήκη flip case; Αυτή που είχε από το vickmall είναι χάλια.. το ίδιο και η silicone. Δεν εφαρμόζει καλά.. Το δε τζαμάκι είναι μαγνήτης δαχτυλιών. Σήμερα μου ήρθε μια θήκη με brushed aluminum πλαίσιο και πλαστικό καπάκι, συνοδευόμενη από ένα τζαμάκι που μοιάζει καλύτερο..

 

Αν έχετε κάποια πρόταση για flip case μου λέτε!

 

Σήμερα θα προσπαθήσω να βγάλω κάποιες νυχτερινές φωτογραφίες να τις ανεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

.. Αυτή που είχε από το vickmall είναι χάλια.. το ίδιο και η silicone. Δεν εφαρμόζει καλά.. Το δε τζαμάκι είναι μαγνήτης δαχτυλιών. Σήμερα μου ήρθε μια θήκη με brushed aluminum πλαίσιο και πλαστικό καπάκι, συνοδευόμενη από ένα τζαμάκι που μοιάζει καλύτερο...

 

ωχ, τόσο χάλια οι θήκες του vickmall..

και φαίνεται ότι είναι πολύ νωρίς ακόμη γιατί και εγώ όσο ψάχνω δεν βρίσκω κάτι που να μου γεμίσει το μάτι.

περίμενα μεγαλύτερη ανταπόκριση απο τα κινέζικα πολυμάγαζα, αλλά δεν βλέπω γκάμα μεγάλη.

Εγώ κάτι σε bumber ψάχνω περισσότερο.

Για την ώρα περιμένω να έρθει απο vickmall το απλό και βλέπουμε..

Link to comment
Share on other sites

ξέχασα να αναφέρω ότι το είχα και κανένα 30λεπτο ανοιχτό 4g το οποίο έπιανε full σταθερά και πολύ γρήγορα!! το gps το είχα για maps και με έβγαζε με μεγάλη ακρίβεια εκεί που είμαι καθώς και το που κοιτάω!!

 

Το προηγούμενο τηλέφωνο που είχα ήταν τον lenovo k3 note,οπότε θα σας πω εντυπώσεις που έχω ανάμεσα στα 2,το xiaomi έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής,πιο γρηγορη κάμερα καθώς και καλύτερη εστιαση,καλύτερη οθόνη(όχι τόσο φωτεινή αλλα πιο ζεστά χρώματα,καλύτερο πάτημα στην αφή αν και μειώθηκε αρκετά με ένα glass που έβαλα ,φωτιζόμενα πλήκτρα,δεν ζεσταίνεται ούτε στην φόρτιση ούτε μετά από ζόρισμα(το k3 note ψηνόταν κανονικά σε σημείο που έλεγα θα σκάσει στα χέρια μου :lol::p)βέβαια ένας λόγος ότι επέλεξα και το απλό στα 2Ghz 16gb είναι για να μην έχω πρόβλημα με θέρμανση η κατανάλωση extra μπαταρίας..Tα κινητά βγάζουν το ίδιο σκορ στο άντυτου αν και ο X10 του xiaomi είναι αρκετά καλύτερος οπότε ευελπιστώ στα επόμενα update να δούμε τα δόντια του !! Στα αρνητικά τις συσκευής θα βάλω μόνο την μπαταρία που όμως είναι νωρίς να κρίνουμε μιας και δεν έχει πάρει miui7 καθώς και τον φορτιστεί οποίος λέει ότι το φορτίζει 60% σε 30 λεπτά,πράγμα το οποίο δεν είδα σε καμία περίπτωση αλλά μάλλον και αυτό είναι θέμα rom..:)

 

Φιλε επειδη και εγω εχω το k3 note και αν μου εβγαζε ποτε 5,5 ωρες οθονη θα χοροπηδαγα απο την χαρα μου, και επειδη αναφερεις στα αρνητικα την μπαταρια του redmi2 σε σχεση με το λενοβο.....μηπως εννοεις οτι π.χ το σκαλιζες συνεχως απο τις 12 ως τις 17.30? Ρωταω γιατι δεν εννουμε αυτο ωρες οθονης! Αν παλι οντως εβγαλε τοσες ειναι τελεια φιλε, εγω με το κ3 αντε να εχω πιασει 4....

Link to comment
Share on other sites

Τι σας έχω, τι σας έχω; :p

Λοιπόν. Δείγματα φωτογραφιών, φυσικά στο αυτόματο, με τις βραδυνές χωρίς φλας.

Οι παρακάτω είναι όλες με HDR:

 

http://i60.tinypic.com/11vtv9z.jpg

http://i57.tinypic.com/28bbu35.jpg

http://i57.tinypic.com/2aig77d.jpg

 

Οι παρακάτω είναι χωρίς το HDR:

 

http://i62.tinypic.com/33w8n08.jpg

http://i62.tinypic.com/2vl4ope.jpg

http://i59.tinypic.com/350pau8.jpg

 

Το video του Άγγελου, αύριο. Ελπίζω να πέτυχα τον χαμηλό φωτισμό. Δεν βρήκα κάποιο άλλο μέρος σε παρόμοια φάση. :p

Πάμε τώρα στην οθόνη, που ήθελε άποψη ένα παιδί. Ο φίλος που ήμασταν μαζί, έχει το Galaxy S5. Βάζοντας τις συσκευές δίπλα-δίπλα, παρατήρησα ότι το S5 έχει αρκετά πιο φωτεινή οθόνη. Οχι ότι του Note 2 είναι χαμηλή, απλά νομίζω του S5 παραείναι φωτεινή στο τέρμα της. Όσον αφορά τα χρώματα, εδώ νικάει κατά τη γνώμη μου το Note. Μου φάνηκαν πιο αληθινά, πιο πραγματικά. Του S5 μου φαίνονταν πιο ξεθωριασμένα.

Ποιοτικά, η οθόνη του Note 2 είναι η καλύτερη που έχω πιάσει στα χέρια μου. Κατά τη γνώμη μου ανώτερη του S5, ή τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε εμένα στη σύγκριση των δύο συσκευών.

Ελπίζω να σας κάλυψα. Για ό,τι άλλο θέλετε εδώ είμαι! :)

Edited by alkis_7
Link to comment
Share on other sites

H νέα έκδοση της Ελληνικής MIUI ROM χωρίς τα λαγαρίσματα στα Menu ποτε ειναι διαθέσιμη για λήψη ??
Link to comment
Share on other sites

H νέα έκδοση της Ελληνικής MIUI ROM χωρίς τα λαγαρίσματα στα Menu ποτε ειναι διαθέσιμη για λήψη ??

 

Σήμερα, αργά, θα βγει νέα αναβάθμιση. Ίσως έχει βγει ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Τι σας έχω, τι σας έχω; :p

Λοιπόν. Δείγματα φωτογραφιών, φυσικά στο αυτόματο, με τις βραδυνές χωρίς φλας.

Οι παρακάτω είναι όλες με HDR:

http://i57.tinypic.com/28bbu35.jpg

 

Ελα ρε είμασταν στην ίδια καφετέρια την ίδια ώρα;

Θα μπορούσα να του ρίξω μια ματιά, ενα hands-on ρε παιδί μου! :D:D

 

Παράγγειλα κι εγώ χθες το prime απο vickmall :happy:

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

ΤΠάμε τώρα στην οθόνημ που ήθελε άποψη ένα παιδί. Ο φίλος που ήμασταν μαζί, έχει το Galaxy S5. Βάζοντας τις συσκευές δίπλα-δίπλα, παρατήρησα ότι το S5 έχει αρκετά πιο φωτεινή οθόνη. Οχι ότι του Note 2 είναι χαμηλή, απλά νομίζω του S5 παραείναι φωτεινή στο τέρμα της. Όσον αφορά τα χρώματα, εδώ νικάει κατά τη γνώμη μου το Note. Μου φάνηκαν πιο αληθινά, πιο πραγματικά. Του S5 μου φαίνονταν πιο ξεθωριασμένα.

Ποιοτικά, η οθόνη του Note 2 είναι η καλύτερη που έχω πιάσει στα χέρια μου. Κατά τη γνώμη μου ανώτερη του S5, ή τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε εμένα στη σύγκριση των δύο συσκευών.

Ελπίζω να σας κάλυψα. Για ό,τι άλλο θέλετε εδώ είμαι! :)

 

Η σύγκριση γενικα Samsung-Xiaomi στις οθονες ειναι λιγο παραξενη.. Εχουν εντελώς διαφορετικες φιλοσοφιες, ψυχρες οι Samsung, θερμες οι Xiaomi. Εμενα μ'αρέσει πολυ αυτη η θερμότητα στην οθονη και αν δεν κανω λαθος, μπορείς στα νεα μοντελα να το ρυθμιζεις αυτο..

Επειση το hongmi που εχω ειναι πολυ φωτεινό (μονο του Cubot s200 ηταν πιο φωτεινη), θα περιμενα και αυτο να ειναι πολυ φωτεινο, ομως δεν αποκλείεται το S5 να ειναι απλα ιδιαιτερως φωτεινο, οπότε οκ.. Αυτο που λες για την ποιότητα εμενα με καλυπτει, γιατι ξερω οτι ειναι εξαιρετικες οι οθονες στα ακριβα μοντελα της Samsung..

Οι φωτογραφίες (τη μερα) ειναι πολυ καλες

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Οποίος περάσει από 5.9.2 σε 5.9.11 θα πάθει πολιτισμικό σοκ:wacko:..τα παιδιά που ξενύχτησαν απλά μας πρόσφεραν μια stable:p και όχι μια developer ROM τόσο καλή είναι...:D Edited by CRISPAF77

S23 plus

Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει κανείς τέτοια θήκη; http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_232591.html

 

Αξίζει λέτε; Έχει χαμηλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει κανείς τέτοια θήκη; http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_232591.html

 

Αξίζει λέτε; Έχει χαμηλή τιμή.

 

Εγω πηρα αυτη απο ali που μοιαζει πολυ ομορφη και original xiaomi και εχει σε δυο τυπους και μονο πλατη και flip http://www.aliexpress.com/item/Helio-X10-in-stock-2gb-ram-it-s-original-xiaomi-redmi-note-2-case-flip-sabic/32438894027.html

[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος που να εχει πιασει στα χερια του και το basic και το prime;

Αν ναι, ας μας πει παρακαλω αν εχει δει καμια διαφορα στην εμπειρια χρησης.

 

Η διαφορα στη μνημη 16/32GB ειναι κατανοητη, καποιος που θελει πολυ μνημη θα παει στο prime με κλειστα ματια.

Καποιος ομως που δεν του χρειαζεται η extra μνημη (ή βολευεται με μια καλη sd), αξιζει να πληρωσει παραπανω για το λιγο καλυτερο CPU;

 

Σιγουρα θα υπαρχουν κι αλλοι σαν εμενα που ετοιμαζονται να βαλουν παραγγελια και σκεφτονται αν το prime αξιζει τη χρηματικη διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το Prime εκτος απο ποιο δυνατο επεξεργαστη εχει και αλλη GPU ή δεν εχω καταλαβει καλα? Το ενα νομιζω εχει Μαλι και το αλλο Power VR... Ας απαντησει καποιος που γνωριζει, φανταζομαι οτι η 2η ειναι καλυτερη σαν επιλογη, υπαρχει σε κινητα των 300+ $..
Αλλο πράγμα η Alfa...
Link to comment
Share on other sites

Έχω την multi rom από το αγγλικό σαιτ και προσπαθώ να περάσω την ελληνική. Αλλά μου βγάζει fail κατά την εγκατάσταση. Έχει κανείς ιδέα τι παίζει;
:D
Link to comment
Share on other sites

Έχω την multi rom από το αγγλικό σαιτ και προσπαθώ να περάσω την ελληνική. Αλλά μου βγάζει fail κατά την εγκατάσταση. Έχει κανείς ιδέα τι παίζει;

 

 

Κατ αρχήν κανείς back up...και μετά πρεπει να κανείς wipe data,cache κτλ ..

Εάν έχεις κάνει τότε ξανά κατέβασε την και πέρασε την πάλι.Θα χρειαστεί να ξανακάνεις μετά wipe data,cache για να κάτσει καλύτερα.

Ποια multilang έχεις;Από stable δηλαδή ποια είναι multilang εάν γνωρίζεις φιλέ μου.

S23 plus

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής πολύ καλά τα πάει η νέα ROM.. Διορθώθηκε και το θέμα με τις extra ρυθμίσεις...

 

Χτες έβγαλα συγκριτικές φωτογραφίες με χαμηλό φωτισμό μεταξύ του Redmi Note 2 και του Vivo μου. Θα προσπαθήσω να τις ανεβάσω... Η διαφορά μου φάνηκε αρκετά έντονη, ιδίως με τη χρήση φλας (διπλό vs μονό, διαφορά f). Αλλά θέλω να δοκιμάσω και με τη νέα ROM.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής πολύ καλά τα πάει η νέα ROM.. Διορθώθηκε και το θέμα με τις extra ρυθμίσεις...

 

Χτες έβγαλα συγκριτικές φωτογραφίες με χαμηλό φωτισμό μεταξύ του Redmi Note 2 και του Vivo μου. Θα προσπαθήσω να τις ανεβάσω... Η διαφορά μου φάνηκε αρκετά έντονη, ιδίως με τη χρήση φλας (διπλό vs μονό, διαφορά f). Αλλά θέλω να δοκιμάσω και με τη νέα ROM.

 

Μιλάς για την Ελληνική ή τη Multi;

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα , γνωρίζεται αν υπάρχει διαφορά στο χώρο για εφαρμογές ανάμεσα στο 16 και 32 mb ?

 

Οταν λες στο χώρο για εφαρμογές τι έννοιες; Δεν είναι και τα 32 διαθέσιμα??

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν κανείς back up...και μετά πρεπει να κανείς wipe data,cache κτλ ..

Εάν έχεις κάνει τότε ξανά κατέβασε την και πέρασε την πάλι.Θα χρειαστεί να ξανακάνεις μετά wipe data,cache για να κάτσει καλύτερα.

Ποια multilang έχεις;Από stable δηλαδή ποια είναι multilang εάν γνωρίζεις φιλέ μου.

Έχω την dev. Κατάφερα να την περάσω. Βλέπω ότι έχει twrp. Όταν πήγα να κάνω reset το κινητό, με πέταξε στο twrp. Εκεί επέλεξα το "advanced" για να έχω όλες τις επιλογές. Ελπίζω να έκανα καλά.

:D
Link to comment
Share on other sites

οποιο καλο παιδι:D γνωριζει ποια ειναι η τελευταια stable miui 6 multilang για το redmi note 2 θα το εκτιμουσα πολυ :wacko: εαν μου εδινε το λινκ για να την κατεβασω :lol:

S23 plus

Link to comment
Share on other sites

οποιο καλο παιδι:D γνωριζει ποια ειναι η τελευταια stable miui 6 multilang για το redmi note 2 θα το εκτιμουσα πολυ :wacko: εαν μου εδινε το λινκ για να την κατεβασω :lol:

 

δεν νομίζω οτι υπάρχει v6 multi stable

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...