Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικά δες αν η ημερομηνία και η ώρα είναι ρυθμισμένη σωστά.

Το επόμενο βήμα είναι να με έναν file explorer (κατέβασε τον root explorer apk από το Google ) να πας στην τοποθεσία /etc και να κάνεις rename το αρχείο hosts σε hosts.bk

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε μου.

 

Καταρχάς η ημερομηνία και ώρα είναι αυτή που παίρνει από το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας, είναι σωστή...

 

Κατέβασα τον file explorer και βρήκα στην διαδρομή που έβαλες το συγκεκριμένο αρχείο hosts, αλλά δεν δέχεται να το μετονομάσω σε hosts.bk ....access denied.

 

Να σημειωθεί ότι μετά το update που βρήκε και εγκαταστάθηκε, δεν είναι Rooted το κινητό από ότι βλέπω και μάλλον αυτό είναι το πρόβλημα.....

 

Άλλος τρόπος να λυθεί το πρόβλημα μου;

Edited by topmar

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε τη τελευταία ελληνική Είναι σταθερότατη έχει αρκετά πράγματα μέσα όπως την εφαρμογή για το τηλεχειριστήριο μεταφρασμένη στα ελληνικά και TWPR και root

 

Μιας και ανέφερες το τηλεχειριστήριο, ποια είναι η εφαρμογή; Γιατί εγώ δεν τη βλέπω. Έχω την τελευταία ελληνική.

:D
Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδια πως σας φάνηκε η κάμερα? Κ η μπαταρία? Βγαζει 24ωρο ανετα? Αναμένω τις πολιτιμες απαντήσεις σας πριν παραγγείλω.
Link to comment
Share on other sites

24ωρο και άνετα; Όχι. Για κανένα λόγο, τουλάχιστον προς το παρόν.

Όσο για την κάμερα, εμένα με ικανοποιεί, μιας και δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις από αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε μου.

 

Καταρχάς η ημερομηνία και ώρα είναι αυτή που παίρνει από το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας, είναι σωστή...

 

Κατέβασα τον file explorer και βρήκα στην διαδρομή που έβαλες το συγκεκριμένο αρχείο hosts, αλλά δεν δέχεται να το μετονομάσω σε hosts.bk ....access denied.

 

Να σημειωθεί ότι μετά το update που βρήκε και εγκαταστάθηκε, δεν είναι Rooted το κινητό από ότι βλέπω και μάλλον αυτό είναι το πρόβλημα.....

 

Άλλος τρόπος να λυθεί το πρόβλημα μου;

 

Λύση βρέθηκε τελικά, Reset Data και πέρασμα Ελληνικής ΡΟΜ τώρα.......άϊντε μη το σπάσω.....:lol::lol:

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παρατήρησα ότι δεν μένει και πολύ ελεύθερη ραμ...κάτω από 1 γκιγκα μετά από λίγο που θα ανοίξω το κινητό και πριν το τιγκάρω με εφαρμογές...
Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Πάντως παρατήρησα ότι δεν μένει και πολύ ελεύθερη ραμ...κάτω από 1 γκιγκα μετά από λίγο που θα ανοίξω το κινητό και πριν το τιγκάρω με εφαρμογές...

 

Ετσι ειναι η miui τρωει πολυ πραγμα .Αν σε ενοχλει δοκιμασε να κανεις αυτο developer options >memory optimization και διαλλεγεις Low ή Middle .Μετα με ενα restart είσαι κομπλε

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη δοκιμή με ελληνική ΡΟΜ 5.9.11, με το παρακάτω σκορ

 

http://i34.photobucket.com/albums/d108/topmar/Forum%20Pics/Screenshot_2015-09-15-17-40-58.png

 

ΥΓ: Η εφαρμογή What's Up Cosmote δεν δουλεύει, καμιά ιδέα;

Edited by topmar

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση παιδια. θα χρειαστει να βαλω κανενα tempered glass στην οθονη αφου δεν εχει gorilla ή η οθονη ειναι μια χαρα και δεν γρατζουνιετε ευκολα;
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη δοκιμή με ελληνική ΡΟΜ 5.9.11, με το παρακάτω σκορ

 

http://i34.photobucket.com/albums/d108/topmar/Forum%20Pics/Screenshot_2015-09-15-17-40-58.png

 

ΥΓ: Η εφαρμογή What's Up Cosmote δεν δουλεύει, καμιά ιδέα;

 

Εμένα έβγαλε 45.500+ με Mutli 2.5.11.

Επίσης το WU μια χαρά λειτουργεί. Σου βγάζει FC;

 

μια ερωτηση παιδια. θα χρειαστει να βαλω κανενα tempered glass στην οθονη αφου δεν εχει gorilla ή η οθονη ειναι μια χαρα και δεν γρατζουνιετε ευκολα;

 

Καλύτερο θα ήταν να της βάλεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να τη βάλεις στη πρώτη θέση

 

Στην πρώτη θέση την έχω....

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εμένα έβγαλε 45.500+ με Mutli 2.5.11.

Επίσης το WU μια χαρά λειτουργεί. Σου βγάζει FC;

 

Βγάζει "Η υπηρεσία είναι διαθέσιμη μόνο σε συνδρομητές What's Up".....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη θέση την έχω....

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Βγάζει "Η υπηρεσία είναι διαθέσιμη μόνο σε συνδρομητές What's Up".....

 

Δοκίμασες στις ρυθμίσεις να βάλεις ως default sim την cosmote και στις κλήσεις και στα μηνύματα και στο ίντερνετ και ξανά προσπάθησε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φιλέ, μπορώ να σου πω μετά από 2 εβδομάδες με το απλό και το prime στη κατοχή μου ότι η διάφορα είναι μόνο στο μυαλό , δεν υπάρχει τπτ που να τα ξεχωρίζει εκτός του ότι το prime ζεσταίνετε λίγο παραπάνω από το κανονικό , όσο για την ρομ και έμενα μου έκανε θέμα με τα μνμ και του πέρασα την τελευταία ελληνική ρομ και όλα έγιναν διαφορετικά. Είναι πραγματικά πάρα πολύ απλό , κατεβάζεις ένα αρχείο το περνάς σε ένα φάκελο του κινητού και απλά πατάς να κάνει update από εκεί. Και εγώ στην αρχή το φοβήθηκα αλλά είναι πολύ απλό.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φιλέ, μπορώ να σου πω μετά από 2 εβδομάδες με το απλό και το prime στη κατοχή μου ότι η διάφορα είναι μόνο στο μυαλό , δεν υπάρχει τπτ που να τα ξεχωρίζει εκτός του ότι το prime ζεσταίνετε λίγο παραπάνω από το κανονικό , όσο για την ρομ και έμενα μου έκανε θέμα με τα μνμ και του πέρασα την τελευταία ελληνική ρομ και όλα έγιναν διαφορετικά. Είναι πραγματικά πάρα πολύ απλό , κατεβάζεις ένα αρχείο το περνάς σε ένα φάκελο του κινητού και απλά πατάς να κάνει update από εκεί. Και εγώ στην αρχή το φοβήθηκα αλλά είναι πολύ απλό.

Χρειάζεται να είναι root το τηλέφωνο ?

Εαν το ζητήσω στο vickmall , παίζει να το κάνει αυτός ?

Και το απλό εχει θέμα με τα μυνήματα ?

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται να είναι root το τηλέφωνο ?

Εαν το ζητήσω στο vickmall , παίζει να το κάνει αυτός ?

Και το απλό εχει θέμα με τα μυνήματα ?

Όπως και να είναι, με το Wipe και την επαναφορά, στρώνει και περνάς την ελληνική από πάνω...

 

Σήμερα το έκανα σε 15'...

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Αν και είναι στα ρώσικα ( νομίζω ) μία σύγκριση του απλού note 2 με το meizu mx5

 

 

Σημείωση το mx5 κοστίζει γύρω στα 300-300+..

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι καταλαβα τα αρνητικα ειναι η μπαταρια που με το ζορι βγαζει μερα και η φωτογραφικη ?
Link to comment
Share on other sites

Με το που το πήρα πέρασα την τελευταια ελληνικη Ρομ για τους λόγους που διάβασα προηγουμένως. Όλα καλά αλλά το μονο που με στεναχωρησε είναι η κάμερα που αργεί κάνα 2 δευτερόλεπτα όταν πατάς να βγάλει φωτο με αποτέλεσμα εαν κουνηθεί αυτό που εστιαζεις να βγαίνει θολή η φωτογραφία. Δεν ξέρω εαν υπάρχει κάποια ρύθμιση για αυτό αλλά με ξενερωσε λίγο. Ακόμα το ψαχουλευω. Έχει αρκετές διάφορες; η miui απο την cyanogen mode cm12/που είχα σε lenovo vibe z. Εαν μπορεί κάποιος να βοηθήσει με την κάμερα ευπρόσδεκτος
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα το vibe z και εγώ δοκίμασε να κάνεις εγκατάσταση την εφαρμογή της κάμερας του vibe z και σε αυτό... Όπου την είχα βάλει βελτίωνε πολύ τον τρόπο λήψης φωτογραφιών.

 

Μόλις Μίλησα με σελινα και π με ρώτησε αν θέλω eu ή Greek Rom...μου είπε ότι οι περισσότεροι ζητάνε eu και τις είπα οκ!!!

Οι αναβαθμίσεις έρχονται ΟΤΑ ή χειροκίνητα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να διευκρινήσουμε σας παρακαλω κατι ;

Η GR rom βελτιώνει καποια bugs της multi language ή οχι ;

Και εαν ναι, ποια ;

Η GR rom εχει και αυτη καποια θεματάκια ή ειναι χαρτι;

Εαν γινεται καποιος να τα συνοψίσει ρε παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...