Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για την σκόνη στην κάμερα δείτε εδώ: http://forum.xda-developers.com/redmi-note-2/general/tut-rid-dust-camera-t3221186.

 

Η σκόνη μπαίνει από τα αριστερά του ακουστικου, όπως το κοιτάτε. Θα το καταλάβετε αν βάλετε ένα πολύ λεπτα κομμένο χαρτάκι, θα το δείτε να περνάει στην κάμερα.

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έβαλε κανείς την ελληνική 5.11.5? Εντυπώσεις;

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Έβαλε κανείς την ελληνική 5.11.5? Εντυπώσεις;

 

Μ'αρέσει που γίνεται πάντα αυτή η ερώτηση δευτερόλεπτα μετά την ανακοίνωσή της... Σαν το ακαριαίο κορνάρισμα στα φανάρια :lol:

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Μ'αρέσει που γίνεται πάντα αυτή η ερώτηση δευτερόλεπτα μετά την ανακοίνωσή της... Σαν το ακαριαίο κορνάρισμα στα φανάρια :lol:

Άμα είσαι γρήγορος, το δείχνεις.... Χαχαχαχαχα

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Να βάλουμε λίγο τα πράγματα στη θέση τους.Δεν υπάρχει επίσημη και ελληνική Rom.

Ή Ελληνική που λέτε είναι ή Επίσημη multilang της Xiaomi μέσω του miui.gr

Ή Επίσημη από Κίνα έχει μόνο Κινεζικα-Αγγλικα όπου τα παιδιά μας εδώ την κάνουν multilang με τις ευχές της Xiaomi.

Στο Miuii Αγγλιας (το αντίστοιχο με το δικό μας ντε) κυκλοφορούν ανεπίσημες Rom από developers οπότε γι αυτές Ναι μπορούμε να πούμε πως είναι ανεπίσημες.

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, σκέφτομαι να αγοράσω τη συσκευή, με έχουν βοηθήσει οι απαντήσεις σας, έχω μια απορία. Η συσκευή είναι dual sim, πράγμα που με βολεύει, μπορώ όμως να απενεργοποιώ την μια σιμ όποτε θέλω ή έστω να μπλοκάρω τον έναν αριθμό για λίγη ώρα;
Samsung Galaxy S4 Mini GT-I9195 White Frost 4.2.2
Link to comment
Share on other sites

Για την σκόνη στην κάμερα δείτε εδώ: http://forum.xda-developers.com/redmi-note-2/general/tut-rid-dust-camera-t3221186.

 

Η σκόνη μπαίνει από τα αριστερά του ακουστικου, όπως το κοιτάτε. Θα το καταλάβετε αν βάλετε ένα πολύ λεπτα κομμένο χαρτάκι, θα το δείτε να περνάει στην κάμερα.

 

Δε πα να θολώσουν τα παντα.. ανοιχτη εγχειρηση δε το κανω ουτε 2 εβδομαδες δε το χουμε... για τετοια ειμαστε?

 

----

 

Τιποτα καλο σε αυτη τη νεα rom που να χρησιμευει οντως? Εχω μεινει ακομα με την 5.10.22

δε ψηνομαι να αλλαξω αν δε δω κατι να με εντυπωσιασει... εχει φτασει κ η μπαταρια σε καλο επιπεδο

δε κουνιεμαι.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα με την επίσημη multilanguage miui και γενικά είμαι κατά οποιασδήποτε άλλης έκδοσης εκτός από την επίσημη κάθε εταιρείας. Αυτά βέβαια είναι γούστα...αλλά εάν όντως η μόνη διαφορά της Ελληνικής ρομ είναι τα καλύτερα Ελληνικά και κάποιες εφαρμογές τότε θα κρατήσω την επίσημη. Ευχαριστώ πάντως!

 

Όπως λέει και ο CRISPAFF απο κάτω

Να βάλουμε λίγο τα πράγματα στη θέση τους.Δεν υπάρχει επίσημη και ελληνική Rom.

Ή Ελληνική που λέτε είναι ή Επίσημη multilang της Xiaomi μέσω του miui.gr

Ή Επίσημη από Κίνα έχει μόνο Κινεζικα-Αγγλικα όπου τα παιδιά μας εδώ την κάνουν multilang με τις ευχές της Xiaomi.

Στο Miuii Αγγλιας (το αντίστοιχο με το δικό μας ντε) κυκλοφορούν ανεπίσημες Rom από developers οπότε γι αυτές Ναι μπορούμε να πούμε πως είναι ανεπίσημες.

 

Το οτι τη λέμε Ελληνική δεν σημαίνει οτι είναι διαφορετική. Οτι δηλαδή την έχουν αλλάξει κάπως(τουλάχιστον έτσι έχω καταλάβει). Απλα τα Ελληνικά στη multilang είναι... ελλειπή... Αυτες που μπορείς να πεις ανεπίσημες είναι για παράδειγμα η Deer Project. Εγω πάντως την προτείνω γενικά την Ελληνική!

 

η συσκευή δεν είναι συμβατή με την εφαρμογή της Vodafone Greece

 

έχει καταφέρει κανείς αν ενεργοποίηση την εκτύπωση από το κινητό σε HP

 

Δεν ξέρω για την εκτύπωση αλλά η εφαρμογή της vodafone σε εμένα δουλεύει μια χαρά...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δε πα να θολώσουν τα παντα.. ανοιχτη εγχειρηση δε το κανω ουτε 2 εβδομαδες δε το χουμε... για τετοια ειμαστε?

 

----

 

Τιποτα καλο σε αυτη τη νεα rom που να χρησιμευει οντως? Εχω μεινει ακομα με την 5.10.22

δε ψηνομαι να αλλαξω αν δε δω κατι να με εντυπωσιασει... εχει φτασει κ η μπαταρια σε καλο επιπεδο

δε κουνιεμαι.

 

Χα χα χα ισχύει! Δεν το έχω που δεν το έχω πάει μετά το καημένο...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη άποψή σας γιατί πραγματικά έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω ποιό απο τα δυο να παραγγείλω.

Α. http://www.minideal.net/xiaomi-redmi-note-2-4g-td-lte-2-0ghz-2gb-ram-16gb-rom-3060mah.html

 

Β. http://www.minideal.net/dual-sim-original-xiaomi-hongmi-redmi-note-2s-4g-fdd-lte-mtk-helio-x10-2-0ghz-64-bit-2gb-ram-16gb-rom-5-5-inch-hd-ips-13-0mp-3060mah.html

ποιό είναι το κατάλληλο για Ελλάδα?

ή αν το παραγγείλω από Vickmall δώστε μου ενα link του κατάλληλου (4 G κ.λ.π). Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Edited by teo100
Link to comment
Share on other sites

Καπου πηρε το ματι μου πως στην multi 5.11.5 (φανταζομαι ισχυει και για την ελληνικη), διορθωθηκε το γνωστο θεμα με το touchboost (3 cores, 1.2GHz), πραγμα που ευελπιστουμε θα βελτιωσει πολυ την μπαταρια. Μπορει καποιος να το επιβεβαιωσει;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά επειδή το περιμένω το τηλέφωνο από μέρα σε μέρα, αυτό το θέμα με την σκόνη στην μπροστινή κάμερα είναι συχνό φαινόμενο, έχει συμβεί σε πολλούς? Κ έστω ότι μπήκε σκονη επηρεάζει την ποιότητα της κάμερας πολύ? Δεν είμαι για εγχειρήσεις μιας κ δεν πιάνουν τα χέρια μου οπότε θα αρκεστω σε ένα δυνατό φύσημα!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

 

Πηγαίνεις -> Ρυθμίσεις -> Πρόσθετες ρυθμίσεις -> Ασφάλεια & Απόρρητο -> Όνομα του πάροχου σου -> Αλλαγή κωδικού PIN

 

Σε ευχαριστώ φίλος!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μάλλον δεν ισχύει αυτό που θα ρωτήσω αλλά μπορεί να μου έχει ξεφύγει κάτι. η Stable gr γίνετε Root? Και εαν γίνει root μπορεί πάλι να γίνει Unroot για να πάρεις τα OTA?
Link to comment
Share on other sites

Ηρεμήστε με το θέμα της "σκόνης στην κάμερα".

 

 

Για οποιαδήποτε εταιρεία κινητών κάνετε μια αναζήτηση θα βρείτε σχετικά άρθρα στο διαδίκτυο. Δεν είναι θέμα του redmi note 2. Προφανώς κάποια κομμάτια που βγαίνουν από το εργοστάσιο μπορεί να έχουν κάποια χαλαρότητα σε κάποια σημεία και να εισέρχεται σκόνη στην κάμερα. Είναι κάτι που μπορεί να συμβεί. Στο redmi note 2 δεν έχω δει πολλές αναφορές (είναι όμως συσκευή που κυκλοφόρησε τον Αύγουστο, οπότε οι αναφορές μπορεί να πληθύνουν....)

 

Αν σας τύχει, υπάρχει λύση. Προσωπικά δεν με νοιάζει διότι δεν βγάζω selfies, οπότε.... Πάντως σε όσους συμβαίνει, καλό είναι να αναφέρουν μοντέλο (standard/prime) και part number για να μπορέσουμε να εντοπίσουμε τις παρτίδες που πιθανόν να έχουν θέμα.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη άποψή σας γιατί πραγματικά έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω ποιό απο τα δυο να παραγγείλω.

Α. http://www.minideal.net/xiaomi-redmi-note-2-4g-td-lte-2-0ghz-2gb-ram-16gb-rom-3060mah.html

 

Β. http://www.minideal.net/dual-sim-original-xiaomi-hongmi-redmi-note-2s-4g-fdd-lte-mtk-helio-x10-2-0ghz-64-bit-2gb-ram-16gb-rom-5-5-inch-hd-ips-13-0mp-3060mah.html

ποιό είναι το κατάλληλο για Ελλάδα?

ή αν το παραγγείλω από Vickmall δώστε μου ενα link του κατάλληλου (4 G κ.λ.π). Ευχαριστώ προκαταβολικά.

το Β. κοιτας βασικα να ειναι το fdd, ΟΧΙ το td

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι επισης παιδια...αφου παρουμε το κιν, αυτα τα stable κτλ και οι διαφορες ελληνικες version ειναι απαραιτητο να τις εγκαταστησουμε; και αν ναι σε τι βοηθανε;οπως επισης αν η εγκατασταση για εναν ασχετο σαν και εμενα μπορει να γινει απλα μ ενα download...
Link to comment
Share on other sites

Να βάλουμε λίγο τα πράγματα στη θέση τους.Δεν υπάρχει επίσημη και ελληνική Rom.

Ή Ελληνική που λέτε είναι ή Επίσημη multilang της Xiaomi μέσω του miui.gr

Ή Επίσημη από Κίνα έχει μόνο Κινεζικα-Αγγλικα όπου τα παιδιά μας εδώ την κάνουν multilang με τις ευχές της Xiaomi.

Στο Miuii Αγγλιας (το αντίστοιχο με το δικό μας ντε) κυκλοφορούν ανεπίσημες Rom από developers οπότε γι αυτές Ναι μπορούμε να πούμε πως είναι ανεπίσημες.

 

Η επίσημη multilang που έχει μέσα Ελληνικά δεν έχει καμία σχέση με την Ελληνική του miui.gr

Edited by damierom
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω η 5.11.5 εχει διαφορα goodies...

just installed μεσω του updater, ευκολα και απλα, μεχρι στιγμης no issues.

Βλεπω ηδη διαφορες στην ελευθερη μνημη.

MIUI 7 China Developer ROM 5.11.5 Update Highlights
[File Explorer]
You can now sort starred files by 'date modified'
[Gallery]
Album sync will stop with less than 20% battery left


MIUI 7 China Developer ROM 5.11.5 Full Changelog
[system]
Optimization - Reduced LCD flickers (Mi 4c) (11-05)

[Phone]
Fix - Volume could not be adjusted while making VoIP calls (11-05)

[Lockscreen, Status Bar, Notification Bar]
Optimization - Support setting lockscreen and floating notifications separately (11-02)
Optimization - App notifications page displays blocked apps first (11-02)
Optimization - Reduced status bar RAM usage (11-02)
Optimization - Support waking device with Volume buttons (Redmi Note 2) (11-03)
Fix - Pushing blank sides in a floating notification could not fold it in landscape mode (11-02)
Fix - Sometimes WiFi connection was recognized as portable hotspot (11-05)

[Home screen]
Optimization - Optimized background color of imperfect icons (incompletely ported icons) (10-31)

[Gallery]
Optimization - Album sync will stop when there is less than 20% power left (11-02)

[Music]
Optimization - It will not exit Select mode after batch operation (11-05)
Optimization - Unified sorting buttons' style in all categories under My music (11-05)
Optimization - The current playing music will be displayed in visible area when entering music list from playing now page (11-05)
Fix - Local music are not synced timely (11-05)

[File Explorer]
New - Support listing starred files by editing time (11-03)
Optimization - Optimized images display method (11-03)
Optimization - Progress status display method of compressing/decompressing etc. (11-03)
Optimization - Changed Mi Drop category page default ordering method to descending by time (11-03)
Fix - Thumbnails are not displayed in searching result (11-03)

[Downloads]
New - Support searching online resources (11-02)

[Calendar]
New - Added privacy policy/user agreement/Internet connection permission prompt (11-03)

Edited by netblues
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω η 5.11.5 εχει διαφορα goodies...

just installed μεσω του updater, ευκολα και απλα, μεχρι στιγμης no issues.

 

MIUI 7 China Developer ROM 5.11.5 Update Highlights
[File Explorer]
You can now sort starred files by 'date modified'
[Gallery]
Album sync will stop with less than 20% battery left


MIUI 7 China Developer ROM 5.11.5 Full Changelog
[system]
Optimization - Reduced LCD flickers (Mi 4c) (11-05)

[Phone]
Fix - Volume could not be adjusted while making VoIP calls (11-05)

[Lockscreen, Status Bar, Notification Bar]
Optimization - Support setting lockscreen and floating notifications separately (11-02)
Optimization - App notifications page displays blocked apps first (11-02)
Optimization - Reduced status bar RAM usage (11-02)
Optimization - Support waking device with Volume buttons (Redmi Note 2) (11-03)
Fix - Pushing blank sides in a floating notification could not fold it in landscape mode (11-02)
Fix - Sometimes WiFi connection was recognized as portable hotspot (11-05)

[Home screen]
Optimization - Optimized background color of imperfect icons (incompletely ported icons) (10-31)

[Gallery]
Optimization - Album sync will stop when there is less than 20% power left (11-02)

[Music]
Optimization - It will not exit Select mode after batch operation (11-05)
Optimization - Unified sorting buttons' style in all categories under My music (11-05)
Optimization - The current playing music will be displayed in visible area when entering music list from playing now page (11-05)
Fix - Local music are not synced timely (11-05)

[File Explorer]
New - Support listing starred files by editing time (11-03)
Optimization - Optimized images display method (11-03)
Optimization - Progress status display method of compressing/decompressing etc. (11-03)
Optimization - Changed Mi Drop category page default ordering method to descending by time (11-03)
Fix - Thumbnails are not displayed in searching result (11-03)

[Downloads]
New - Support searching online resources (11-02)

[Calendar]
New - Added privacy policy/user agreement/Internet connection permission prompt (11-03)

 

Εγώ που έχω την 5.11.1 δε μου βγάζει μέσω του updater αυτήν την αναβάθμιση....

Link to comment
Share on other sites

Χθες παρέλαβα το 16αρι για ένα φίλο από vick, είχε μεσα έκδοση dev eu με στοκ recovery και έκανε κανονικά αναβάθμιση στην τελευταια έκδοση πως γίνετε αυτό παιδιά? Ωστόσο το στοκ recovery το κράτησε και μετά το update
Link to comment
Share on other sites

Θα την κατεβασεις ειτε στην sd ειτε στην εσωτερικη μνημη, και μετα με τον updater απλα διαλεγεις το file. ΟΤΑ σε dev δεν υποστηριζονται
Link to comment
Share on other sites

Θα την κατεβασεις ειτε στην sd ειτε στην εσωτερικη μνημη, και μετα με τον updater απλα διαλεγεις το file. ΟΤΑ σε dev δεν υποστηριζονται

 

Ναι αλλά στο δικό μου που είναι dev έβγαλε κανονικά μέσω ΟΤΑ την αναβάθμιση από την παλαιότερη στην 5.11.1 .Γιατί να μη βγάζει τώρα αυτήν?

Link to comment
Share on other sites

Θα την κατεβασεις ειτε στην sd ειτε στην εσωτερικη μνημη, και μετα με τον updater απλα διαλεγεις το file. ΟΤΑ σε dev δεν υποστηριζονται

 

 

 

Ναι αλλά στο δικό μου που είναι dev έβγαλε κανονικά μέσω ΟΤΑ την αναβάθμιση από την παλαιότερη στην 5.11.1 .Γιατί να μη βγάζει τώρα αυτήν?

 

Και εγώ κράτησα την eu multilingual dev (έτσι μου ήρθε από vickmall) και μια χαρά υποστηρίζει OTA (από xiaomi eu πάλι). Συγκεκριμένα, μόλις μου έβγαλε μήνυμα να αναβαθμίσω στην 5.11.1 - αλλά θα περιμένω την 5.11.5 που έχει κάποια καλούδια που χρειάζομαι-.

 

Οι "ελληνικές" dev δεν υποστηρίζουν OTA και σε αυτές απλά κατεβάζουμε το update, το περνάμε στην εσωτερική sd και αναβαθμίζουμε μέσω τοu updater του λειτουργικού.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...