Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για το what's up δείχνω και σε εικόνα τι μου βγάζει, για να καταλάβετε.

http://s30.postimg.org/rdsp4bazx/Screenshot_2015_11_04_23_19_25_gr_cosmote_whatsu.jpg

 

edit: Λοιπόν ήταν θέμα της rom γιατί με το που έβαλα την 1/11 μου βρήκε αμέσως τον αριθμό και δουλεύει η εφαρμογή what'sup μια χαρά (εννοείται η κάρτα σιμ είναι στην πρώτη θύρα) όπως και σταμάτησε φυσικά να βγάζει το μήνυμα της google που παραθέτω παρακάτω. Πάει και αυτό!

 

και μετά μου έβγαζε συνέχεια και ασταμάτητα ότι οι υπηρεσίες google σταμάτησαν να λειτουργούν (στην 29/10 developers)

http://s7.postimg.org/qbc8cvwef/Screenshot_2015_11_04_23_20_03_com_quoord_tapata.jpg

 

Ενώ είχα κάνει καθαρή εγκατάσταση με miflash, έκανα αναβάθμιση τώρα στην 1/11 που διάβασα στο miui.eu ότι αυτός ήταν και ο λόγος που έγινε και η αναβάθμιση γιατί ορισμένοι χρήστες είχαν το ανάλογο πρόβλημα με μένα.

Αυτά για ενημέρωση, από αύριο βλέπω ξανά πως θα πάει η νέα ρομ και η εφαρμογή που με ενδιαφέρει φυσικά.

Edited by zaf_4

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μεταλλο φυσικα....

 

Χμ... Θα προτιμούσα πλαστικό εγώ γιατί το μέταλλο επηρεάζει τις κεραίες.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο την αναβαθμιση απο 09.22 σε 11.1.......παρατηρω μια ελαφρια θερμανση στο σημειο του επεξεργαστη,η μπαταρια λιγο χειροτερη,αλλα το χειροτερο ειναι οτι πολλες εφαρμογες που χρησιμοποιουσαν για εγγραφη δεδομενων την sd πλεον δεν μποροτν.γραφει οτι δεν ειναι δυνατη η εγγραφη δεδομενων εφαρμογησ στην sd.

Υπομονη μεχρι να βγει η επομενη και αυτη την φορα θα γινει καθαρη εγκατασταση....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σε συνέχεια των πρώτων εντυπώσεών μου, καταθέτω εν τάχει τις εντυπώσεις μου από την πρώτη μέρα στη δουλειά (field test)

 

Υπενθυμίζω ότι είμαι με την 5.10.8 και standard έκδοση.

 

Φυσικά είναι αδύνατο να έχω δοκιμάσει ακόμα τα πάντα όλα. το miui έχει απίστευτες δυνατότητες παραμετροποίησης και ακόμα δεν έχω προλάβει να ακουμπήσω ούτε το 10%. Μέχρι στιγμής το κινητό αρνείται να λαγκάρει ούτε για κλάσμα δευτερολέπτου, ό,τι και να του έκανα. Χρησιμοποιώ πολλές εφαρμογές παραγωγικότητας, social, και εφαρμογές μαθηματικών ταυτόχρονα. ΒΟΥΤΥΡΟ σε κάθε περίπτωση. Αν και βλέπω "αυξημένη" κατά την άποψή μου χρήση μνήμης, σε καμία περίπτωση δεν εξάντλησα το 2 GB. (με το καλημέρα το OS τρώει σχεδόν 1 GB).

 

Ο ήχος και η ποιότητα κλήσης είναι άψογα. Το 4g ενεργοποιήθηκε μετά από τηλ. στην εξυπηρέτηση πελατών της voda, έκανα επανεκκίνηση και από τότε είμαι καρφωμένος στο 4g, χωρίς να παρατηρήσω φαινόμενα υπερθέρμανσης για τα οποία διαμαρτύρονται καποιοι. Δεν ξέρω αν αυτό έχει να κάνει ή όχι με το γεγονός ότι έχω standard έκδοση συσκευής (@ 2GHz). Το σερφάρισμα είναι πραγματικά εμπειρία... Η μπαταρία μου (με το λογικό λιώσιμο των πρώτων ωρών) βγάζει μέρα. Πάντως, όταν δεν χρειάζομαι internet, απενεργοποιώ τα data, ούτως ή άλλως (όχι μόνο για εξοικονόμηση μπαταρίας, αλλά και για μείωση επιπέδων SAR), οπότε με συνεχή χρήση 4g και "λιώσιμο", λογικά θα ήταν αδύνατο να βγάλω μέρα. Υπενθυμίζω ότι δεν έχω περάσει ακόμα τελευταία developer ή stable στις οποίες υποτίθεται υπάρχει βελτίωση αυτονομίας 10-30%.

 

Αρνητικά τα μηνύματα που είναι στους 70 χαρακτήρες και θέλουν το μοντάκι για 160. Επίσης αρνητικό ότι το λογισμικό δεν καταλαβαίνει ότι ένας αριθμός +30 6945 χχχχχχ είναι ίδιος με τον 6945 χχχχχχ, χωρίς το πρόθεμα +30 δηλαδή, οπότε πολλά μηνύματα εμφανίζονται σε διαφορετικά threads. Η λύση είναι μια εφαρμογή number fixing (υπάρχουν αρκετές στο play store) που περνάει σε όλες τις επαφές το +30.

 

Αυτά τα αρνητικά και τα θετικά μέχρι στιγμής. Συνεχίζω τεστάρισμα και αναφέρω και αύριο...

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες.

Όταν μπαίνετε στα Θέματα σας εμφανίζει την "μίξη"για να φτιάξεις και καλά όπως θες το θέμα;Επίσης αρνείται πεισματικά να κατεβάσει ήχους ή π.χ ringtones...ισχύει και σε σας;ειμαι με την τελευταία dev.15.11.1 έπειτα μάλιστα απο καθαρή εγκατάσταση(miflash)

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανοίγω την επιλογή δικτύων μου μεσα στα διαθέσιμα δίκτυα και το Nvram warning err=0x10

το οποίο πρόκειται προφανώς για κάποιο bug.

Πως μπορούμε να το διορθώσουμε αυτό?

Φοράω την καινούργια stable.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα σήμερα την ελληνική developer 5.11.1 μέσω recovery και όλα καλά.

Απλώς ήθελα να ρωτήσω από δω και στο εξής θα κάνω πλέον ΟΤΑ αναβαθμίσεις ή πρέπει κάθε φορά που βγαίνει νέα ρομ να την εγκαθιστώ ξανά μέσω recovery?

Επίσης, μετά την αναβάθμιση παρατηρώ ότι το εικονίδιο του τηλεχειριστηρίου δεν υπάρχει στο desktop του τηλεφώνου, ενώ είναι κανονικά εγκατεστημένη η εφαρμογή. Την τρέχω κανονικά από το app drawer αλλά όταν δημιουργώ τη συντόμευση δεν μου την εμφανίζει στο desktop. Καμιά ιδέα?

 

Παιδιά κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κανείς;

Για κάθε νέα ρομ, την κατεβάζεις, την περνάς στην sd και αναβαθμίζεις με τον updater του λειτουργικού

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες.

Όταν μπαίνετε στα Θέματα σας εμφανίζει την "μίξη"για να φτιάξεις και καλά όπως θες το θέμα;Επίσης αρνείται πεισματικά να κατεβάσει ήχους ή π.χ ringtones...ισχύει και σε σας;ειμαι με την τελευταία dev.15.11.1 έπειτα μάλιστα απο καθαρή εγκατάσταση(miflash)

Εχει ενα θεμα με τη "μίξη", δεν το εμφανιζει πάντα. Ένα κόλπο που έχουμε βρει είναι ότι άμα της κάνεις εκκαθάριση δεδομενων μετά το εμφανιζει. Οι ήχοι που δεν κατεβαίνουν πιθανότατα φταίει η αργή σύνδεση των Κινέζων

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εχει ενα θεμα με τη "μίξη", δεν το εμφανιζει πάντα. Ένα κόλπο που έχουμε βρει είναι ότι άμα της κάνεις εκκαθάριση δεδομενων μετά το εμφανιζει. Οι ήχοι που δεν κατεβαίνουν πιθανότατα φταίει η αργή σύνδεση των Κινέζων

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Αυτό με την εκκαθάριση το γνωρίζω,άλλα δεν κρατάει ουτε ένα δευτερόλεπτο η εμφάνιση της "μίξης".Όσο για τους ήχους,μου γράφει οτι είναι"αδύνατη η σύνδεση".Δεν ξέρω συμβαίνει και σε σας;.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανοίγω την επιλογή δικτύων μου μεσα στα διαθέσιμα δίκτυα και το Nvram warning err=0x10

το οποίο πρόκειται προφανώς για κάποιο bug.

Πως μπορούμε να το διορθώσουμε αυτό?

Φοράω την καινούργια stable.

 

Εσβησες αρχεια απο το κινητο και χαθηκαν οι πληροφοριες μακ address του wifi σου.Χρειαζεσαι το mtk imei write tool να περασεις την μακ.

Link to comment
Share on other sites

Εσβησες αρχεια απο το κινητο και χαθηκαν οι πληροφοριες μακ address του wifi σου.Χρειαζεσαι το mtk imei write tool να περασεις την μακ.

 

μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις που βρίσκω το mtk imei write tool και την mak και πως την περνάω?

Link to comment
Share on other sites

Aυτή την θήκη από vickmall την έχει πάρει κανείς; --> http://www.vickmall.com/original-xiaomi-colorful-hard-case-for-xiaomi-hongmi-note-2-xiaomi-redmi-note-2.html Edited by zaf_4
σωστό λινκ

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθουσα στην αρχη να την περασω για δωρο, αλλα μου λεγανε ειναι too expensive. Ειναι ιδανικη θηκη γιατι πιανει τις γωνιες και εχει καλυμμα ακομα και για τα κουμπια..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις που βρίσκω το mtk imei write tool και την mak και πως την περνάω?

 

http://androidhost.org/iOW2Z

Για πληροφοριες ψαξτο γιατι θελει μικρη διαδικασια αλλα χρησιμη.Οταν λεω εγω μην σπρώχνετε τον κοσμο σε καθημερινη αναβαθμιση μου διαγραφουν το μηνυμα.

Edited by Keraunos
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθουσα στην αρχη να την περασω για δωρο, αλλα μου λεγανε ειναι too expensive. Ειναι ιδανικη θηκη γιατι πιανει τις γωνιες και εχει καλυμμα ακομα και για τα κουμπια..

 

Οπότε δεν την έχεις και εσύ έτσι; κοστίζει από ότι είδα 9 δολάρια. Ήθελα να μάθω υλικό κατασκευής, αλλά προς το παρόν θα βολευτώ με την nillkin hard case που έχω σε κόκκινο, όμως με ενοχλεί που ήθελα να την βγάλω και ζορίστηκα πολύ.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Αυτό με την εκκαθάριση το γνωρίζω,άλλα δεν κρατάει ουτε ένα δευτερόλεπτο η εμφάνιση της "μίξης".Όσο για τους ήχους,μου γράφει οτι είναι"αδύνατη η σύνδεση".Δεν ξέρω συμβαίνει και σε σας;.

 

Ναι πρέπει να έχεις τον νου σου να πατήσεις αμέσως την μίξη! Όσο για το αδύνατη η σύνδεση, δεν έχω κατεβάσει ήχους αλλά αν θα κατέβαζα, θα προσπαθούσα το βράδυ αργά λόγω διαφοράς ώρας ;)

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Οπότε δεν την έχεις και εσύ έτσι; κοστίζει από ότι είδα 9 δολάρια. Ήθελα να μάθω υλικό κατασκευής, αλλά προς το παρόν θα βολευτώ με την nillkin hard case που έχω σε κόκκινο, όμως με ενοχλεί που ήθελα να την βγάλω και ζορίστηκα πολύ.

 

Την έχω παραγγείλει και περιμένω. Μόλις παραλάβω θα σου πω εντυπώσεις.

:D
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την εκκαθάριση το γνωρίζω,άλλα δεν κρατάει ουτε ένα δευτερόλεπτο η εμφάνιση της "μίξης
Αν αποσυνδεθείς από το internet δεν φεύγει η μίξη.
Link to comment
Share on other sites

http://androidhost.org/iOW2Z

Για πληροφοριες ψαξτο γιατι θελει μικρη διαδικασια αλλα χρησιμη.Οταν λεω εγω μην σπρώχνετε τον κοσμο σε καθημερινη αναβαθμιση μου διαγραφουν το μηνυμα.

 

Διάβασε ξανά το πρώτο μήνυμα του φίλου, πριν πεις κάτι λάθος για άλλη μια φορά. Πέρασε την τελευταία ελληνική stable. Που σημαίνει όχι εβδομαδιαίες αναβαθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Προχθές παρέλαβα και εγώ το Xiaomi_Redmi_Note_2 2/32, πολύ ωραίο τηλέφωνο εμφανισιακά με αρκετά καλή μπορώ να πω, για τα δικά μου δεδομένα, κάμερα.

Το WiFi του όμως είναι τρομερά αργό, απογοητευτικά αργό και με χάλασε πολύ:(. Όταν το παρέλαβα φορούσε την 5.09.2 και την έκανα update σε 5.10.8 developer (αυτή κατέβηκε αυτόματα από το server).

Υπάρχει κάποια ρύθμιση που μπορώ να κάνω για να γίνει το WiFi του σωστό και γρήγορο? στο σήμα δείχνει πάντως φουλ... το συνέκρινα με το παλιό μου Zopo 980 2/32, δίπλα-δίπλα και το παλιό πάει ΣΦΑΙΡΑ ενώ το καινούριο πραγματικά σέρνεται.....

Είμαι τελείως αδαής στο να κάνω εγκατάσταση από την αρχή της Ελληνικής ROM.

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Μολις παρελαβα αυτο το καπακι http://www.vickmall.com/colorful-back-cover-for-xiaomi-redmi-note-2.html >Οποιος το σκεφτεται μην το παρει γιατι δεν εφαρμοζει σωστα και δεν εχει αυτην αισθηση του αυθεντικου .Αν μπορειτε δωστε κατι παραπανω και παρτε αυτο http://www.vickmall.com/original-xiaomi-colorful-ice-back-cover-for-redmi-note-2.html
Link to comment
Share on other sites

Επίσης ξέχασα να πω οτι μου "έφαγε" και το SwiftKey... Τώρα πρέπει να με "ξαναμάθει" απο την αρχή...:(

Εάν δεν κάνω λάθος σε εμένα αποθηκεύει στο cloud της Google ότι έχει μάθει. Καλό είναι να το ενεργοποιήσεις για να μην έχεις τέτοια προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

ξέρουμε το SAR της συγκεκριμένης συσκευής xiaomi redmi note 2 prime? παιδια σε κανένα κινέζικο δεν αναφέρεται. Γιατι άραγε? δηλαδή ειναι στα επιτρεπτά όρια απλά δεν το αναφέρουν, ε?
Link to comment
Share on other sites

Είδα μια ενδιαφέρουσα υλοποίηση στο xda

forum.xda-developers.com/redmi-note-2/development/rom-delirium-sense7-t3236478

 

Ξέρει κανείς που μπορώ να τη βρω? Την έχει δοκιμάσει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...