Jump to content

[Note 4] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κοιτα με παιχνιδι οπως και να το κανεις 4 ωρες θα σου βγαλει παραπανω λιγο δυσκολο χωρις παιχνιδι βγαζει πολυ περισσοτερο! την φωτεινωτητα την εχω παντα σταθερη δεν την χωνεψα ποτε την αυτοματη!

 

Για την φωτεινότητα και εγώ το έχω στο manual!Στο full πάντως θεωρώ ότι είναι πολύ δυνατή και πολλές φορές με καλύπτει ακόμα και όταν το ρυθμίζω και κάτω από την μέση...Μόνο σε περιπτώσεις με πολύ ήλιο σε εξωτερικούς χώρους δίνω παραπάνω φωτεινότητα. :)

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 993
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω μια απορια μπορω το note 4 να το φορτιζω με τον φορτιστη του s4?Θα εχει καποια επιπτωση στην μπαταρια του note 4?
Samsung Galaxy Note 4 N910C Black
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια μπορω το note 4 να το φορτιζω με τον φορτιστη του s4?Θα εχει καποια επιπτωση στην μπαταρια του note 4?

 

Το σίγουρο είναι ότι δεν θα έχεις την "γρήγορη φόρτιση" μετά αλλού δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα εκτός άμα είναι αλλαγμένες οι τάσεις τροφοδότησης και θα κάνει πιο πολύ ώρα να φορτίσει το νοτελι

Edited by kostashark
Link to comment
Share on other sites

Και από μένα κάποια στατιστικά σχετικά με την κατανάλωση της μπαταρίας με χρήση κυρίως σε δεδομένα,wi-fi χωρίς GPS και χωρίς παιχνίδια.... :)

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και από μένα κάποια στατιστικά σχετικά με την κατανάλωση της μπαταρίας με χρήση κυρίως σε δεδομένα,wi-fi χωρίς GPS και χωρίς παιχνίδια.... :)

 

την φωτεινοτητα στο ποσο την εχεις; και με ποσα λεπτα κληση περιπου! μου φαινεται μεγαλο ποσοστο! αυτο που εχεις βγαλει λολ! εγω πανω απο 22 ωρες δεν εβγαλα αλλα παιζω και κανενα παιχνιδι!

Link to comment
Share on other sites

Εκει στη σαμμυ ειναι απιστευτοι!Οκ ειχα διαβασει για την γρηγορη φορτιση αλλα οταν το βλεπεις να γινεται live,λες τι φαση?Απο 10% σε 91% το εκανε σε 58 λεπτα.
Samsung Galaxy Note 4 N910C Black
Link to comment
Share on other sites

την φωτεινοτητα στο ποσο την εχεις; και με ποσα λεπτα κληση περιπου! μου φαινεται μεγαλο ποσοστο! αυτο που εχεις βγαλει λολ! εγω πανω απο 22 ωρες δεν εβγαλα αλλα παιζω και κανενα παιχνιδι!

 

Την φωτεινότητα την ρυθμίζω manual πάντα και είναι πολύ κάτω από την μέση όπως παραθέτω και στην photo...Σε κλειστούς χώρους με καλύπτει μια χαρά μόνο σε ανοιχτούς θα την ανεβάσω...Η χρήση που κάνω είναι με το internet κυρίως και πάντα 3G ενεργό εκεί που δεν έχω wi-fi και wi-fi ενεργό εκεί που έχω κάλυψη...Κλήσεις ελάχιστες έως καθόλου...GPS χρησιμοποιώ μόνο όταν πρόκειται να χρησιμοποιήσω κάποιον navigator και δεν παίζω καθόλου παιχνίδια... :D

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.. Καινούριος με το c και θέλω να ρωτήσω... ΝΑ το φορτιζω με την γρήγορη φόρτιση η όχι.. Τι είναι το πιο normal;; ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.. Καινούριος με το c και θέλω να ρωτήσω... ΝΑ το φορτιζω με την γρήγορη φόρτιση η όχι.. Τι είναι το πιο normal;; ευχαριστώ

 

και τα δυο το ιδιο ειναι ειναι!

 

 

EDIT:παιδια ακομα μια γευση απο μενα για τον Exynos χωρις παιχνδι αυτην την φορα ενα 15 μονο ! εμεινα παντως πρωτη φορα τοσο πολυ ανοιχτη οθονη !

http://postimg.org/image/enmbdt35b/

 

http://postimg.org/image/k394abic9/

Edited by kostashark
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

http://postimg.org/image/bos8yej7b/

http://postimg.org/image/d6nl0nh0n/

 

Δεν το περίμενα με τίποτα τόσο πολύ.(Ζ2 είχα 7:30 οθόνη και δεν περίμενα με το note να το ξεπεράσω)

Link to comment
Share on other sites

http://postimg.org/image/bos8yej7b/

http://postimg.org/image/d6nl0nh0n/

 

Δεν το περίμενα με τίποτα τόσο πολύ.(Ζ2 είχα 7:30 οθόνη και δεν περίμενα με το note να το ξεπεράσω)

 

C ή F είμαι η συσκευή σου φίλε;

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το f στην μπαταρια ειναι κορυφη...εγω εχω δει και 8ωρα

 

Να πω την αλήθεια τόσο δυνατό δεν το περίμενα. Φυσικά εννοείται ότι η περισσότερη χρήση ήταν με wifi και όταν το γύρισα 3 φορές σε 3g είχα τέλειο σήμα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχω παρατηρήσει και εγώ. Όπου βλέπω πραγματικά Καλές επιδόσεις στην αυτονομία έχουν το F τόσο εδώ όσο και στο xda.
Link to comment
Share on other sites

Όπως προείπα ανάλογα με τη χρήση του καθενός..

Προσωπικά έχω περιέργεια να δω τι θα πιάσω με ενεργοποιημένη τη λειτουργία εξοικονόμησης που και που!..

Συνήθως είμαι μεταξύ 6:30-7:30 ωρών με νορμάλ δική μου χρήση.

Μοντέλο F, rooted.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλος χρονος ...:D:D:D. ..οντως αν ενεργοποιησεις και την λειτουργεια εξικονομησης θα κερδισεις λογικα πολυ χρονο...θελει να το δοκιμασουμε να δουμε τι κερδος θα εχουμε...πως κανει την εξικονομηση και που ξερουμε???
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχετε παντα ολοι ενεργοποιημενη την λειτουργια εξοικονομησης?Και αν οχι,γιατι?

 

H εξοικονόμηση ενέργειας κόβει τις επιδόσεις για να βελτιώσει την αυτονομία.

Προσωπικά δεν βλέπω κανένα λόγο να είναι ενεργοποιημένη αυτή η επιλογή.

 

Πάντως με παρόμοια χρήση σε σχέση με το note 3 βλέπω να έχω περίπου 1 sot παραπάνω σε διάστημα χρήσης περί τις 24h.

Link to comment
Share on other sites

H εξοικονόμηση ενέργειας κόβει τις επιδόσεις για να βελτιώσει την αυτονομία.

Προσωπικά δεν βλέπω κανένα λόγο να είναι ενεργοποιημένη αυτή η επιλογή.

 

Πάντως με παρόμοια χρήση σε σχέση με το note 3 βλέπω να έχω περίπου 1 sot παραπάνω σε διάστημα χρήσης περί τις 24h.

 

Δεν ξερω κατα ποσο στεκει αυτο που λες για τους περισσοτερους ,γιατι θεωρω πως τους νοιαζει η αυτονομια περισσοτερο.

Samsung Galaxy Note 4 N910C Black
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα δεν το είχα ψάξει καθόλου. .οι επιλογές στην εξικονομιση είναι αυτές οπότε ναι μεν σου κόβει αρκετά ακόμα και στην απόδοση (από ότι κατάλαβα πιο πολύ ισχύει στο 3G) αλλά από την άλλη πρέπει να κερδίζουμε μια ώρα τουλαχιστον στους χρόνους της οθόνης. ..με την πρώτη ευκαιρία θα το δοκιμάσω και θα δω τι κερδίζουμε από μπαταρία και τι χάνουμε από επιδόσεις. ..

Θα έχει ενδιαφέρον η μέτρηση. .

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω κατα ποσο στεκει αυτο που λες για τους περισσοτερους ,γιατι θεωρω πως τους νοιαζει η αυτονομια περισσοτερο.

 

Προσωπικά θεωρώ λάθος να θυσιάσω κάποιο από τα ατού της συσκευής για να πετύχω μεγαλύτερη αυτονομία.

Με όλα κλειστά(bt,wifi,4G,), φωτεινότητα οθόνης στο 0%, δίκτυο στο 2g & με ενεργοποιημένο κάποιο κόφτη του επεξεργαστή (& δεν ξέρω τι άλλο) μπορεί να φτάνει και αυτονομία μιας βδομάδας, ε και? Θα έχω χάσει πολλές από τις δυνατότητες τις συσκευής.

Εγώ με bt μόνιμα, 3g & wifi(περίπου 12h το καθένα/ενεργοί συγχρονισμοί να τρέχουν), φωτεινότητα τουλάχιστον 80% βγάζω περίπου 20h χρήσης με 5h οθόνη και κάθε βράδυ μπαίνει στην πρίζα.

Ο καθένας χρησιμοποιεί με βάση τις ανάγκες του συσκευή, απλά η γνώμη μου είναι ότι είναι κρίμα κάποιος να έχει ένα τόσο δυνατό μηχάνημα στα χέρια του και να βάζει κόφτες στον επεξεργαστή ή να ρίχνει τη φωτεινότητα στην οθόνη ενώ η συσκευή βγάζει μια μέρα άνετα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ λάθος να θυσιάσω κάποιο από τα ατού της συσκευής για να πετύχω μεγαλύτερη αυτονομία.

Με όλα κλειστά(bt,wifi,4G,), φωτεινότητα οθόνης στο 0%, δίκτυο στο 2g & με ενεργοποιημένο κάποιο κόφτη του επεξεργαστή (& δεν ξέρω τι άλλο) μπορεί να φτάνει και αυτονομία μιας βδομάδας, ε και? Θα έχω χάσει πολλές από τις δυνατότητες τις συσκευής.

Εγώ με bt μόνιμα, 3g & wifi(περίπου 12h το καθένα/ενεργοί συγχρονισμοί να τρέχουν), φωτεινότητα τουλάχιστον 80% βγάζω περίπου 20h χρήσης με 5h οθόνη και κάθε βράδυ μπαίνει στην πρίζα.

Ο καθένας χρησιμοποιεί με βάση τις ανάγκες του συσκευή, απλά η γνώμη μου είναι ότι είναι κρίμα κάποιος να έχει ένα τόσο δυνατό μηχάνημα στα χέρια του και να βάζει κόφτες στον επεξεργαστή ή να ρίχνει τη φωτεινότητα στην οθόνη ενώ η συσκευή βγάζει μια μέρα άνετα.

Συμφωνώ και επαυξάνω και εγώ με bluetooth και με όλα τα υπόλοιπα έχω πολλές ώρες αναμονής αλλά και οθονης... απλα όπως και να έχει για να υπάρχει αυτή η λειτουργία κάποιο λόγο θα έχει. ..

Πάντως από εκεί που "φοβόμουν" να βγω από το σπίτι τώρα γυρίζω και έχω και μεγάλο απόθεμα μπαταρίας με πλήρη λειτουργία όσο είμαι έξω. ..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν χθες το απόγευμα έκανα μια πλήρη φόρτιση του κινητού και είπα να δοκιμάσω το power saving mode. Φεύγοντας από το σπίτι είχα συνέχεια data on (3g), μουσική και browsing. Επιστρέφοντας είχα κλείσει 1:30 με Sot. Στη συνέχεια πέρασα το κινητό σε airplane Mode και έπεσα για ύπνο. Το πρωί είδα ότι η μπαταρία είχε πέσει κατακόρυφα από 70% σε 28%. Όταν μπήκα για να δω τι κατανάλωσε τόση μπαταρία βλέπω ότι η οθόνη είχε φτάσει 8:30 ανοιχτή :eek: Παίζει να ήταν η οθόνη όλη την νύχτα ανοιχτή ή λέτε να είναι κάποιο bug;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 4] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...