Jump to content

[Note 4] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 993
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η γρήγορη φόρτιση προφανώς πρέπει να έχει κάποιο μειονέκτημα. Ποιο είναι αυτό; Μειωμένη ζωή μπαταρίας ή κάτι άλλο;
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Σου ειναι ευκολο με τις 6 ωρες να postreis screenshot απο την μπαταρια να δουμε καταναλωσεις?

Αν ψάξεις στο νήμα θα δεις τα ποστ μου με τις καταναλωσεις..

(Post Νο #15 #25 #55 #60 ) αλλά θα ξαναποσταρω κάποια στιγμή για να τα δεις.

...και σαφώς έως τώρα δεν έχω χρησιμοποιησει ποτέ το power saving. .

Το ξαναλέω ο καθένας έχει διαφορετική χρήση , εγώ το έχω και το χρησιμοποιώ το note όταν το χρειάζομαι. ..αλλοι το δουλεύουν συνέχεια και χωρίς λόγο. .το ανοίγουν το κλείνουν αλλάζουν ρυθμίσεις κτλ συνέχεια. .εκεί η μπαταρία τελειώνει πιο γρήγορα .

Edited by xiou
Link to comment
Share on other sites

Τελικά καταλήγουμε ότι το exynos δίνει καλύτερα νούμερα σε μπαταρία; γιατί τώρα που είναι στα ίδια λεφτά εμένα με ενδιαφέρει περισσότερο η μπαταρία και θα είναι καθοριστικός παράγοντας για την απόφαση μου
Link to comment
Share on other sites

Εχτές το απογευμα άνοιξα το note 4 c.η μπαταρία ήταν στο 47%.το άφησα χωρίς sim μέσα απλά είχα ανοίξει το wifi. Πριν από καμιά ώρα κοιτάζω το τηλ κλειστό είχε μείνει από μπαταρία. Μάλλον δεν αρχίσαμε καλά. Ποτέ σε κανένα τηλ δεν μου τύχει.ολα με κάρτα sim μέσα τα φορτίζα μετά από μια μέρα .
SAMSUNG NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

το εχω παρατηρησει και εγω αυτο σε πολλα κινιτα οταν δεν εχεις καποια καρτα σιμ μεσα ψαχνει παρα πολυ συχνα και δινει ολη την μπαταρια εκει για να πιανει σημα για κλησεις εκτατης αναγκης δοκιμασε να το βαλεις flight mode δεν ειναι κατι !κατα 90% ειναι αυτο και 10% που ειχε συμβει σε εμενα ειναι οτι οταν αναγνοριζει την παλαμη ο αισθητηρας για να αναβει η οθονη για τις ειδοποιησεις το βραδυ η μπαταρια επεφτε ασυστολα και ασταματητα!
Link to comment
Share on other sites

Το φορτίζω τώρα .Θα δω.μεχρι στιγμής είναι το πρώτο που μου έκανε αυτα .ειχα galaxy s,s3, note2, s4, s5.το μόνο που έχω κρατήσει είναι το s4.
SAMSUNG NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έβγαλα το πρώτο συμπέρασμα με την μπαταρία όπου ολοκληρώθηκε η 3η και τελευταία εκφόρτιση. Σε μόνιμη λειτουργία πτήσης και με μόνιμο wi-fi έβγαλε η οθόνη 6 ώρες και κάπου 24 ώρες αν θυμάμαι καλά η μπαταρία. Θα δω και με την κάρτα όταν θα έρθει η ώρα πόσο θα κρατά. Έχω το C. Edited by topet
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έβγαλα το πρώτο συμπέρασμα με την μπαταρία όπου ολοκληρώθηκε η 3η και τελευταία εκφόρτιση. Σε μόνιμη λειτουργία πτήσης και με μόνιμο wi-fi έβγαλε η οθόνη 6 ώρες και κάπου 24 ώρες αν θυμάμαι καλά η μπαταρία. Θα δω και με την κάρτα όταν θα έρθει η ώρα πόσο θα κρατά. Έχω το C.

 

πολυ καλα αποτελεσματα! με την καρτα θα μειωθει αρκετα νομιζω! αλλα και παλι δεν παευει να ειναι μεγαλο νουμερο!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έβγαλα το πρώτο συμπέρασμα με την μπαταρία όπου ολοκληρώθηκε η 3η και τελευταία εκφόρτιση. Σε μόνιμη λειτουργία πτήσης και με μόνιμο wi-fi έβγαλε η οθόνη 6 ώρες και κάπου 24 ώρες αν θυμάμαι καλά η μπαταρία. Θα δω και με την κάρτα όταν θα έρθει η ώρα πόσο θα κρατά. Έχω το C.

 

Με τη φωτεινότητα οθόνης?

Επίσης, με τι εφαρμογές να τρέχουν από πίσω? (π.χ. viber,fb, συγχρονισμοί)

Τέλος, σ' αυτές τις ώρες οθόνης τι χρήση έκανες? (άλλο να παίζεις βαριά παιχνίδια και να κατεβάζεις και καμιά ταινία στο παρασκήνιο και άλλο απλά να βλέπεις καμιά ταινία με όλα κλειστά στο background)

Link to comment
Share on other sites

Με τη φωτεινότητα οθόνης?

Επίσης, με τι εφαρμογές να τρέχουν από πίσω? (π.χ. viber,fb, συγχρονισμοί)

Τέλος, σ' αυτές τις ώρες οθόνης τι χρήση έκανες? (άλλο να παίζεις βαριά παιχνίδια και να κατεβάζεις και καμιά ταινία στο παρασκήνιο και άλλο απλά να βλέπεις καμιά ταινία με όλα κλειστά στο background)

Φωτεινότητα στο αυτόματο, παχνίδια κανένα. Απλά σκάλισμα τις διάφορες λειτουργίες, S-PEN κτλ. Συγχρονισμός στο αυτόματο, wi-fi μόνιμα όπως έγραψα και χωρίς καμιά από τις 2 εξοινομήσεις ενέργειας. Εφαρμογές έχω πάρα πολλές, αλλά δεν ξέρω τι έτρεχε από πίσω. Ίσως και καμία, μια που τις κλείνω υποτίθεται εντελώς με το κάτω αριστερό πλήκτρο (task killer).

 

Από χθες που το φόρτισα το έχω σε πλήρη αναμονή σε λειτουργία πτήσης, χωρίς wi-fi κτλ και σε 14 ώρες έχει πέσει 6%. Τα πρώτα 2-3% τα έχασε σχεδόν αμέσως, κάτι που το παρατήρησα ξανά. Από εκεί και πέρα κρατά. Περίεργο...:confused:

 

Να συμπληρώσω πάνω στην προηγούμενη δημοσίευση τώρα που το είδα ξανά, ότι μέσα σε 2 ώρες μου έριξε την μπαταρία 3% και πλέον είναι στο 93% χωρίς καμιά απολύτως χρήση και χωρίς από όσο είδα να μου καταναλώνει κάποιο πρόγραμμα! Παράξενα πράγματα...

 

 

 

 

Συνεχόμενα Μηνύματα

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης :!:

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by truckman
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Φωτεινότητα στο αυτόματο, παχνίδια κανένα. Απλά σκάλισμα τις διάφορες λειτουργίες, S-PEN κτλ. Συγχρονισμός στο αυτόματο, wi-fi μόνιμα όπως έγραψα και χωρίς καμιά από τις 2 εξοινομήσεις ενέργειας. Εφαρμογές έχω πάρα πολλές, αλλά δεν ξέρω τι έτρεχε από πίσω. Ίσως και καμία, μια που τις κλείνω υποτίθεται εντελώς με το κάτω αριστερό πλήκτρο (task killer).

 

Από χθες που το φόρτισα το έχω σε πλήρη αναμονή σε λειτουργία πτήσης, χωρίς wi-fi κτλ και σε 14 ώρες έχει πέσει 6%. Τα πρώτα 2-3% τα έχασε σχεδόν αμέσως, κάτι που το παρατήρησα ξανά. Από εκεί και πέρα κρατά. Περίεργο...:confused:

 

Να συμπληρώσω πάνω στην προηγούμενη δημοσίευση τώρα που το είδα ξανά, ότι μέσα σε 2 ώρες μου έριξε την μπαταρία 3% και πλέον είναι στο 93% χωρίς καμιά απολύτως χρήση και χωρίς από όσο είδα να μου καταναλώνει κάποιο πρόγραμμα! Παράξενα πράγματα...

 

Καμία αποκλείεται να μην τρέχει, μιας και υπάρχουν αρκετά services που τρέχουν από πίσω και δεν φαίνονται στη διαχείριση εργασιών

Τα πρώτα 2-3% τα ρίχνει πολύ γρήγορα όντως.

Επίσης, η μπαταρία δείχνει τα δόντια της μετά από κάποιο αριθμό φορτίσεων και όχι από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.εχω το note με τον exynos τον επεξεργαστη το μοντελο c.εκανα αναβαθμιση σε lolipop και εχω απογοητευτει απο μπαταρια.με ανοιχτη οθονη βγαζω 3 ωρες το πολυ.να σημειωθει οτι ειχα ολες τις σειρες των note αλλα εχω απογοητευτει με την μπαταρια του.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.εχω το note με τον exynos τον επεξεργαστη το μοντελο c.εκανα αναβαθμιση σε lolipop και εχω απογοητευτει απο μπαταρια.με ανοιχτη οθονη βγαζω 3 ωρες το πολυ.να σημειωθει οτι ειχα ολες τις σειρες των note αλλα εχω απογοητευτει με την μπαταρια του.

Έκανες format αφότου πέρασες την αναβάθμιση?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.εχω το note με τον exynos τον επεξεργαστη το μοντελο c.εκανα αναβαθμιση σε lolipop και εχω απογοητευτει απο μπαταρια.με ανοιχτη οθονη βγαζω 3 ωρες το πολυ.να σημειωθει οτι ειχα ολες τις σειρες των note αλλα εχω απογοητευτει με την μπαταρια του.

 

Όπως είπε και ο συμφουρίτης..κάτι δεν έκανες σωστά. Κι εγώ πέρασα τη lollipop σε μένα και στου αδερφού μου και μπορώ να πω ότι η μπαταρία κρατάει το ίδιο με πριν, δλδ βγάζω 5 με 5:30 ώρες οθόνη αλλά το έχω συνέχεια σε wifi. Γενικά είμαι ευχαριστημένος :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι εκανα φορματ αλλα και πριν την αναβαθμιση η μπαταρια του δεν ειχε καμια σχεση με αυτη του note 3

 

Για να είσαι σίγουρος ότι κάτι δεν πήγε στραβά πρέπει να κάνεις και μετά, όπως και το στήσιμο της συσκευής να γίνει από την αρχή και όχι με restore από κάποιο backup.

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 100% φορτιση αυτες ειναι οι επιδοσεις μου

 

μεχχρι στιγμης εγω θα ελεγα ειναι πολυ φυσιολογικα αποτελεσματα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το φορτίζετε στην γρήγορη φόρτιση ή στην κανονική;; Τι μειονέκτημα έχει η γρήγορη φόρτιση;
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το φορτίζετε στην γρήγορη φόρτιση ή στην κανονική;; Τι μειονέκτημα έχει η γρήγορη φόρτιση;

Προσωπικα μονο γρηγορη φορτιση χρησιμοποιω, κανενα απολυτος μειονεκτιμα δεν εχει μαλιστα απο τη στιγμη που by default το κινητο την εχει ενεργοποιημενη σημαινει οτι προτεινεται.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μας μπερδεύει τότε η samsung; Ας μην μας έδινε την επιλογή. Κάποιο νόημα θα έχει δεν μπορεί...:confused: Μικρότερη φθορά μπαταρίας ίσως στον χρόνο;
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Γιατί μας μπερδεύει τότε η samsung; Ας μην μας έδινε την επιλογή. Κάποιο νόημα θα έχει δεν μπορεί...:confused: Μικρότερη φθορά μπαταρίας ίσως στον χρόνο;

Δεν νομιζω να μπερδευει, αλλωστε μονο για το 50% δουλευει η γρηγορη φορτιση απο εκει και περα κανει κανονικη... μπορει να ειναι και θεμα μαρκετινγκ για να δειξει οτι εχει την επιλογη fast charging ;)

Link to comment
Share on other sites

http://postimg.org/image/b1vtq4jyb/

http://postimg.org/image/k3o58n91n/

30λεπτα χρήση με 4g με μια γραμμή σήμα...φωτεινότητα αυτόματη στο -2

Μία χαρά πάει και στην lollipop η μπαταρία

Έχω το F και έκανα καθαρή εγκατάσταση και στήσιμο από την αρχή http://s24.postimg.org/hnjplkrch/IMG_20150224_WA0000.jpg

Edited by giorgos_dinamik
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 4] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...