Jump to content

[Note 4] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν δεν παίζετε παιχνίδια η μπαταρία κρατάει πολύ! !

Με wifi, GPS,συγχρονισμό και λειτουργεία με νετ ,tapatalk, τηλεφωνα,mail, viber κτλ το +6ωρο η οθόνη το έχει χαλαρά !!!

Edited by xiou
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 993
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και εγώ απόρησα αλλά όντως τόσο μου έβγαλε...θα βγάλω φώτο να σου δείξω...συγχρονισμοι αυτοματοι τους έχω κλειστούς...φωτεινότητα κάτω από την μέση...βασικά την ορίζω όπως με βολέψει ανάλογα που είμαι

Το F έχω εγώ παιδιά

 

Εγώ έχω πάντα ανοιχτό τον συγχρονισμό. Μπορεί να είναι κι αυτό. Η φωτεινότητα στο αυτόματο λειτουργεί υποδειγματικά κι όπως πρέπει. Αλλά δεν θέλω να τα έχω όλα κλειστά και την φωτεινότητα στο 0 :lol: γτ αλλιώς δεν χαίρομαι το κινητό που έχω στα χέρια μου. Επιπλέον έχω σοκαριστεί πόσο γρήγορα φορτίζει με τη λειτουργία γρήγορη φόρτιση ενεργή, από το 1 - 100 % σε 1 ώρα και 20 λεπτά. :D Οπότε και να το αδειάζω, φορτίζει τσακ μπαμ.

Link to comment
Share on other sites

Με συνδεδεμένα το Gear s καθώς και το edge συνέχεια και με αποκλειστική χρήση 3g κοντεύει τις 6 ώρες ανοικτή οθόνη σε 18ωρες χρήσης.

Πραγματικά είναι τρομερή η μπαταρία του εκτός όλων των άλλων παιδιά.

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πάντα ανοιχτό τον συγχρονισμό. Μπορεί να είναι κι αυτό. Η φωτεινότητα στο αυτόματο λειτουργεί υποδειγματικά κι όπως πρέπει. Αλλά δεν θέλω να τα έχω όλα κλειστά και την φωτεινότητα στο 0 :lol: γτ αλλιώς δεν χαίρομαι το κινητό που έχω στα χέρια μου. Επιπλέον έχω σοκαριστεί πόσο γρήγορα φορτίζει με τη λειτουργία γρήγορη φόρτιση ενεργή, από το 1 - 100 % σε 1 ώρα και 20 λεπτά. :D Οπότε και να το αδειάζω, φορτίζει τσακ μπαμ.

 

Επειδή συχνά βρίσκομαι σε σκοτεινά σημεία η ακόμα και στο φορτηγό με κλειστές κουρτίνες οπότε δεν υπάρχει φως τότε χαμηλωνω την φωτεινότητα. Γενικά την έχω λίγο κάτω από την μέση... Δεδομένα πάντα ανοιχτά κ όπου υπάρχει wifi μπαίνω από εκεί.απλά μπορεί με δεδομένα να είναι ανοιχτό το κινητό και για δύο ώρες πχ να μην κάνω τίποτα.μόνο συγχρονισμό έχω κλείσει... Θέλω να δω όταν στρώσει η μπαταρία αν θα φτάνω της ώρες του Ζ2

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με rooted Snapdragon, Greenify και απλά απενεργοποιημένη τη σαβούρα της Samsung μόνιμα ενεργοποιημένο Wi-Fi, κανένα 2ωρο data, browsing, πολύ mail (3accounts αλλά με κλειστό συγχρονισμό γιατί δουλεύω Blue mail και δουλεύει σωστά το push) & tapatalk, viber, whatsapp κλπ είμαι σε κάθε φόρτιση από 8 έως και 8,30 ώρες οθόνης σταθερά για 3η συνεχόμενη φορά τώρα που στρώνει η μπαταρία.

Ερχόμενος από S4 μου φαίνεται τεράστια η αλλαγή..

 

Υπενθυμίζω όμως πως η φωτεινότητα οθόνης είναι πάρα πολύ χαμηλά γιατί ειλικρινά μου φαίνεται υπερβολικός ο φωτισμός πριν καν φτάσει τη μέση και δεν έχω live wp's, δεν παίζω παιχνίδια κλπ.

 

Edit: Και @dhmhtrhsg2 ναι θα είναι υπερβολή. :p

Link to comment
Share on other sites

Ερχόμενος από S4 μου φαίνεται τεράστια η αλλαγή..

 

Τι να πω και εγώ δηλαδή που ετοιμάζομαι να έρθω από S2...:p

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω και εγώ δηλαδή που ετοιμάζομαι να έρθω από S2...:p

 

Αν και βγαίνω εκτός θέματος (!) τολμώ να σου πω πως αν και σε όλα τα άλλα το S4 φυσικά δίνει ρέστα, στη μπαταρία σε σύγκριση με το S2 υστερούσε.. παρ' όλα αυτά η αλλαγή από S2 σε N4 ναι από κάθε άποψη θα σου κάτσει λίγο κάπως.. απότομη! :p

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κι εγω απο s4 ερχομαι και ο σημαντικοτερος λογος που το εδωσα ηταν η μπαταρια, φορες τη μερα το φορτιζα. Τωρα με ο note 4 (ακομα δεν το εχω παρει) ελπιζω να το φορτιζω μονο μια...
[sIGPIC][/sIGPIC]Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Για αυτόν που το ξεζουμίζει και δεν προλαβαίνει να βγάλει τη μέρα από το πρωί που φεύγει για τη δουλειά μέχρι το απόγευμα που επιστρέφει στο σπίτι μια εφεδρική μπαταρία είναι αναγκαία. Έχει ένα σετάκι με μία μπαταρία, ένα κάλυμα αυτής για όταν δεν χρησιμοποιείται και ένα εξωτερικό φορτιστή στα 40€. Βέβαια υπάρχει και η λύση ένας δεύτερος φορτιστής στη δουλειά :rolleyes:.
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

οριστε και ενα λινκ απο μενα να βοηθησω την κατασταση! http://www.mobilecenter.gr/samsung-extra-battery-kit-eb-kn910bwegww-for-samsung-galaxy-note-4.html :D
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ποση ωρα πρεπει να ειναι το αρχικο φορτισμα του???

 

Δεν έχει καμία απολύτως σχέση. Το ανοίγεις και το χρησιμοποιείες κανονικά. Όταν πέσει κάτω από 15-10% και σου εμφανίσει μνμ ότι χρειάζεται φόρτιση, τότε το φορτίζεις μέχρι να γράψει 100 %. Είσαι έτοιμος και συνεχίζεις..Θα μείνεις με το πόσο γρήγορα φορτίζει. Προσοχή: είναι επιλεγμένη η γρήγορη φόρτιση από το εργοστάσιο, κανένα απολύτως πρόβλημα. :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια απορια! στην αρχη τις πρωτες 3 φωρτισεις για να στρωσει η μπαταρια,ποσο καλο ειναι να την φωρτισει καποιος απο την αρχη με fast charg ;;; θα μειωσει τις επιδοσεις της μπαταριας;
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια απορια! στην αρχη τις πρωτες 3 φωρτισεις για να στρωσει η μπαταρια,ποσο καλο ειναι να την φωρτισει καποιος απο την αρχη με fast charg ;;; θα μειωσει τις επιδοσεις της μπαταριας;

 

τιποτα δεν μειωνει...χαρείτε βρε τα κινητα σας και αμα χαλασει η μπαταρια μετα απο 1 χρονο δινετε ενα 20ρικο και περνετε μια γνησια...η σαμυ ειναι εγγυηση σε αυτα:D

Link to comment
Share on other sites

τιποτα δεν μειωνει...χαρείτε βρε τα κινητα σας και αμα χαλασει η μπαταρια μετα απο 1 χρονο δινετε ενα 20ρικο και περνετε μια γνησια...η σαμυ ειναι εγγυηση σε αυτα:D

 

προς το παρων δεν το εχω αναμενω για μετα τα χριστουγεννα να πεσει λιγο ακομα! :p

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια απορια! στην αρχη τις πρωτες 3 φωρτισεις για να στρωσει η μπαταρια,ποσο καλο ειναι να την φωρτισει καποιος απο την αρχη με fast charg ;;; θα μειωσει τις επιδοσεις της μπαταριας;

 

Οι συγχρονες μπαταρίες LiPo ή Li-ion απεχθανονται 3 πραγματα: εξαιρετικα υψηλη θερμοκρασία, εξαντληση μεχρι <10% και εξαιρετικα χαμηλη θερμοκρασια. Το κυκλωμα που υπαρχει δεν εμπιπτει σε καμια απο αυτες τις περιπτωσεις. Αρα αφοβα

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα οταν το φορτιζεις ειναι καλυτερα να το εχεις ανοιχτο η κλειστο και αν το εχεις ανοιχτο μπορεις να το χρησιμοποιες??
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα οταν το φορτιζεις ειναι καλυτερα να το εχεις ανοιχτο η κλειστο και αν το εχεις ανοιχτο μπορεις να το χρησιμοποιες??

 

Όσο λιγότερο καταναλώνει την ώρα που φορτίζει και έχει την λιγότερη θερμοκρασία, τόσο το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Οι μπαταρίες πλέον δεν επηρεάζονται από αυτά που λέτε. Δηλαδή κάντε ότι θέλετε και χαρείτε το κινητό. Στο κάτω κάτω σε κανα δυο χρόνια αν έχετε ακόμα το ίδιο τηλέφωνο δώστε 20 ευρώ και πάρτε μια καινούργια μπαταρία
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

Ακριβώς τους ίδιους χρόνους έχω κι εγώ με την φωτεινότητα πάντα στο αυτόματο. Βγάζω πολλές φορές όμως και 5 ώρες με άνεση. Σε καμία περίπτωση εδω και 1 μήνα που το έχω (το C) δεν μου έβγαλε 6 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τους ίδιους χρόνους έχω κι εγώ με την φωτεινότητα πάντα στο αυτόματο. Βγάζω πολλές φορές όμως και 5 ώρες με άνεση. Σε καμία περίπτωση εδω και 1 μήνα που το έχω (το C) δεν μου έβγαλε 6 ώρες.

 

κοιτα με παιχνιδι οπως και να το κανεις 4 ωρες θα σου βγαλει παραπανω λιγο δυσκολο χωρις παιχνιδι βγαζει πολυ περισσοτερο! την φωτεινωτητα την εχω παντα σταθερη δεν την χωνεψα ποτε την αυτοματη!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 4] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...