Jump to content

[Note 4] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και πως μπορούμε να διεκδικησουμε την αντικατασταση της μπαταρίας ρε παιδιά εφόσον είμαστε μέσα στον χρόνο? Γιατί και η δικιά μου που είναι 8.5 μηνών εδώ και 1+ μήνα η απόδοσή της δεν έχει καμία σχέση με το πως ήταν πριν και ήμουν έτοιμος για αγορά καινούριας...

 

Χρόνια πολλά σε όλους!

 

Εμένα στην Πάτρα μου την άλλαξαν εντός εγγύησης όταν παραπονέθηκα για πρόβλημα αυτονομίας (μου έκαναν και <<αναβάθμιση>> μαζί με την αλλαγή).

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 993
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εμένα στην Πάτρα μου την άλλαξαν εντός εγγύησης όταν παραπονέθηκα για πρόβλημα αυτονομίας (μου έκαναν και <<αναβάθμιση>> μαζί με την αλλαγή).

 

 

οταν λες αναβαθμιση τι εννοεις;;

Link to comment
Share on other sites

οταν λες αναβαθμιση τι εννοεις;;

 

Μου ξαναπέρασαν τη ρομ.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδες, εγω με το exynos εχω δει μεχρι 3 ωρες SOT (ταβανι 3 ωρες μερικες φορες και λιγοτερο) με περιπου 30% μπαταρια! Τι διαολο γινεται; Βεβαια στο πατρικο μου εχω θεμα με το wifi και δεν ξερω αν αυτο ηταν ο λογος..
Ψάχνω carbon original case για το oneplus 3/3t.
Link to comment
Share on other sites

Με 30 % μπαταρία σημαίνει ότι όταν αδειάσει θα έχεις 4μιση ώρες;

Περιπου αλλα ειναι σωστο να της πιεις το αιμα; εγω συνηθως κραταω μεχρι το 10-15% τον χρονο απλα αυτο το 15% θα μου εδινε αλλο ενα μισαωρο οποτε παμε στις 3,5 ωρες που και παλι δεν εχει καμια σχεση με τις 5-6 ωρες που αναφερουν οι υπολοιποι..Επειδη το κινητο το εχω κοντα στις 3 βδομαδες θα το δωσω λιγο χρονο ακομα, και θα κανω τα καθιερωμενα μου τεστ (την τυπικη χρηση που κανω στα κινητα μου) για να βγαλω σιγουρα συμπερασματα..απλα ειναι με διαφορα οτι χειροτερο εχω δει (εως τωρα) σε θεμα SOT και με απογοητευσαι!

Ψάχνω carbon original case για το oneplus 3/3t.
Link to comment
Share on other sites

Περιπου αλλα ειναι σωστο να της πιεις το αιμα; εγω συνηθως κραταω μεχρι το 10-15% τον χρονο απλα αυτο το 15% θα μου εδινε αλλο ενα μισαωρο οποτε παμε στις 3,5 ωρες που και παλι δεν εχει καμια σχεση με τις 5-6 ωρες που αναφερουν οι υπολοιποι..Επειδη το κινητο το εχω κοντα στις 3 βδομαδες θα το δωσω λιγο χρονο ακομα, και θα κανω τα καθιερωμενα μου τεστ (την τυπικη χρηση που κανω στα κινητα μου) για να βγαλω σιγουρα συμπερασματα..απλα ειναι με διαφορα οτι χειροτερο εχω δει (εως τωρα) σε θεμα SOT και με απογοητευσαι!

Εγώ με την exynos έκδοση πάντως βλέπω γύρω στο 4-5 ώρες συνολικό sot. Βέβαια έχω βγάλει το 4g γιατί είχε χειρότερο σήμα και κατανάλωνε περισσότερη μπαταρία. Με 4g και εγώ γύρω στις 3.5 εβλεπα. Επισης να αναφέρω ότι εχω δύο μπαταρίες και ότι και με τις δύο βλέπω παρόμοια συμπεριφορά. Ο χρόνος είναι πολύ υποκειμενικός γιατί έχει να κάνει με το σήμα που έχεις, τις εφαρμογές που έχεις εγκαταστήσει τις ρυθμίσεις και τα λοιπά. Συνιστώ να πάρετε 2η μπαταρία με τον εξωτερικό φορτιστή της samsung και μην πολυασχολείστε με το πόσο κρατάει. Με το που τελειώσει η μπαταρία, του βάζεις τη δεύτερη και δεν τρέχει τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Παραθέτω τα αποτελέσματα ενός συγκριτικού τεστ που έκανα μεταξύ της κανονικής και της ταχείας φόρτισης της μπαταρίας του Note 4 (Exynos). Οι μετρήσεις έγιναν από 0% (άφησα τη συσκευή να κλείσει μόνη της πριν από κάθε τεστ) και η συσκευή βρισκόταν σε Airplane Mode κατά τη διάρκεια της φόρτισης. Οι θερμοκρασίες μετρήθηκαν με θερμόμετρο υπερύθρων στο πιο ζεστό σημείο του πίσω μέρους της συσκευής.

 

Το συμπέρασμά μου είναι ότι ενώ η ταχεία φόρτιση βοηθάει αν ξεχάσεις να φορτίσεις τη συσκευή και βιάζεσαι να φύγεις, δεν ενδείκνυται να γίνεται συνεχώς αν δεν υπάρχει λόγος. Για όσους φορτίζουν τη συσκευή τους το βράδυ όταν κοιμούνται δεν έχει νόημα να χρησιμοποιούν την ταχεία φόρτιση και να καταπονούν τη μπαταρία χωρίς λόγο. Εγώ την έχω ήδη απενεργοποιήσει στη συσκευή μου.

 

http://i58.tinypic.com/xo4j87.png

 

http://i62.tinypic.com/2rrqs0p.png

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

@DrMobile στο ίδιο συμπέρασμα έχω καταλήξει και εγώ, είναι πολύ βολική για έκτακτες καταστάσεις, αλλά σε καθημερίνη βάση δεν βρίσκω το λόγο να χρησιμοποιείται. Σαφέστατα είναι απαραίτητη να υπάρχει γι΄αυτές τις έκτακτες καταστάσεις.
Link to comment
Share on other sites

@DrMobile πολύ κατατοπιστικός μπράβο ! Είναι κατι που το παρατηρούμε οι περισσότεροι ,απλά εσυ μας το τεκμηριωσες τέλεια
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά. Είχα λίγο χρόνο και ασχολήθηκα.

 

Αυτό που θα ήθελα να κάνει το Note 4 είναι να βγάζει ένα μικρό pop-up κάθε φορά που συνδέεις τον φορτιστή και να σε ρωτάει αν θέλεις γρήγορη φόρτιση. Αν πατήσεις ΟΧΙ ή το αγνοήσεις να κάνει αργή φόρτιση, ενώ αν απαντήσεις ΝΑΙ να κάνει γρήγορη φόρτιση. Έτσι όπως είναι τώρα πρέπει να μπεις στις ρυθμίσεις για να ενεργοποιήσεις τη γρήγορη φόρτιση (όταν τη χρειαστείς) και μετά να θυμηθείς να το γυρίσεις σε αργή φόρτιση.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πως απενεργοποιώ τη γρήγορη φόρτιση .γιατι εγω το βράδυ και το μεσημέρι το φορτιζω. τσαμπα χαλάει μπαταρια το εχω 1 μήνα η δεν τη προλαβα..? Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις στο μενού της μπαταρίας και ξετικάρεις τη γρήγορη φόρτιση
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα ήθελα να κάνει το Note 4 είναι να βγάζει ένα μικρό pop-up κάθε φορά που συνδέεις τον φορτιστή και να σε ρωτάει αν θέλεις γρήγορη φόρτιση. Αν πατήσεις ΟΧΙ ή το αγνοήσεις να κάνει αργή φόρτιση, ενώ αν απαντήσεις ΝΑΙ να κάνει γρήγορη φόρτιση. Έτσι όπως είναι τώρα πρέπει να μπεις στις ρυθμίσεις για να ενεργοποιήσεις τη γρήγορη φόρτιση (όταν τη χρειαστείς) και μετά να θυμηθείς να το γυρίσεις σε αργή φόρτιση.

Βασικά είναι ακόμα χειρότερα, για να αλλάξεις γενικότερα την επιλογή πρέπει να μην υπάρχει καλώδιο ρεύματος συνδεδεμένο!

Θα ήταν όντως πολύ βολικό έτσι όπως προτείνεις αλλά πιστεύω ο κύριος λόγος που δεν υλοποιήθηκε κατ' αυτό τον τρόπο είναι λόγω περιορισμού του hardware. Εφόσον συνδεθεί το καλώδιο ξεκινάει να φορτίζει με τον χ ή τον ψ τρόπο.

 

Επίσης εντωμεταξύ όπως έχουν αναφέρει αρκετοί χρήστες, με χρήση της γρήγορης φόρτισης άμεσα βλέπουν και λιγότερες ώρες οθόνης (και χρήσης γενικότερα).

Καλύτερη φόρτιση "δυστυχώς" κατά τη προσωπική μου άποψη είναι ενσύρματη, αργή, με κλειστή τη συσκευή (ή τουλάχιστον χωρίς να γίνεται χρήση) και με όσο το δυνατόν πιο σταθερό κύκλο φορτισεων π.χ. 10%-100%.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι ακόμα χειρότερα, για να αλλάξεις γενικότερα την επιλογή πρέπει να μην υπάρχει καλώδιο ρεύματος συνδεδεμένο!

Θα ήταν όντως πολύ βολικό έτσι όπως προτείνεις αλλά πιστεύω ο κύριος λόγος που δεν υλοποιήθηκε κατ' αυτό τον τρόπο είναι λόγω περιορισμού του hardware. Εφόσον συνδεθεί το καλώδιο ξεκινάει να φορτίζει με τον χ ή τον ψ τρόπο.

 

Επίσης εντωμεταξύ όπως έχουν αναφέρει αρκετοί χρήστες, με χρήση της γρήγορης φόρτισης άμεσα βλέπουν και λιγότερες ώρες οθόνης (και χρήσης γενικότερα).

Καλύτερη φόρτιση "δυστυχώς" κατά τη προσωπική μου άποψη είναι ενσύρματη, αργή, με κλειστή τη συσκευή (ή τουλάχιστον χωρίς να γίνεται χρήση) και με όσο το δυνατόν πιο σταθερό κύκλο φορτισεων π.χ. 10%-100%.

Σωστά όσα λες Λάζαρε, δεν είχα σκεφτεί ότι δεν αλλάζει η ρύθμιση κατά τη διάρκεια της φόρτισης (αν και πιστεύω πως θα μπορούσαν να το ελέγχουν μέσω s/w). Το καλό με τις συσκευές μας είναι ότι η μπαταρία είναι αποσπώμενη (όπως πρέπει να είναι κάθε τι αναλώσιμο), οπότε την αλλάζουμε αν χαλάσει. Παρόλα αυτά δεν μου αρέσει να τη ζορίζω. Αυτό που αναφέρεις με τις λιγότερες ώρες οθόνης με γρήγορη φόρτιση μου φαίνεται λογικό και σημαίνει ότι η μπαταρία μπορεί να δείχνει 100% αλλά στην πραγματικότητα δεν έχει φορτιστεί σωστά και πλήρως με αποτέλεσμα να πέφτει γρηγορότερα. Νομίζω πως το καλύτερο είναι η γλυκιά και αργή φόρτιση και η γρήγορη μόνο όταν υπάρχει λόγος.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά. Είχα λίγο χρόνο και ασχολήθηκα.

 

Αυτό που θα ήθελα να κάνει το Note 4 είναι να βγάζει ένα μικρό pop-up κάθε φορά που συνδέεις τον φορτιστή και να σε ρωτάει αν θέλεις γρήγορη φόρτιση. Αν πατήσεις ΟΧΙ ή το αγνοήσεις να κάνει αργή φόρτιση, ενώ αν απαντήσεις ΝΑΙ να κάνει γρήγορη φόρτιση. Έτσι όπως είναι τώρα πρέπει να μπεις στις ρυθμίσεις για να ενεργοποιήσεις τη γρήγορη φόρτιση (όταν τη χρειαστείς) και μετά να θυμηθείς να το γυρίσεις σε αργή φόρτιση.

Πολύ ωραίο να υπήρχε κάτι τέτοιο. Αν βρει κάποιος ας ενημερώσει

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Με την 5.1.1 δεν μπορώ να πω ότι διαπίστωσα διαφορά στην μπαταρία από την 5.0.1 όπως και από την ΚΙΤ-ΚΑΤ. Ασφαλές συμπέρασμα δεν μπορώ να βγάλω, μια που το ξεζουμίζω αρκετά. Παρόλα αυτά παίζοντας το ενεργοβόρο-απαιτητικό παιχνίδι REAL RACING 3 για κάθε 1 ώρα τρώει κάπου στα 20-22% μπαταρία, που σημαίνει μέγιστη διάρκεια οθόνης με το τηλέφωνο ενεργοποιημένο, εξοικονόμηση ενέργειας και τίποτε άλλο (wi-fi-bluetooth κτλ) 5 ώρες. Νομίζω ότι είναι πολύ καλά. Το S4 που έχω επίσης βγάζει 2 ώρες με αντίστοιχη λειτουργία.
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Αν απενεργοποιήσουμε την γρήγορη φόρτιση , παιζει να φορτίζει "καλύτερα/πιο ποιοτικά" ?

Sorry αν ειναι βλακεία αυτο που ρωτάω ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι βλακεία αυτό που ρωτάς. Οι περισσότεροι δεν έχουμε καταλήξει αν επιβαρύνει κάπως την μπαταρία η γρήγορη φόρτιση. Και δεν νομίζω πως υπάρχει επίσημη απάντηση ή εμπεριστατωμένα τεστ που να δίνουν απάντηση σε βάθος χρόνου (πχ μετά από 6 μήνες).

Πάντως μετά το update σε 5.1.1 είναι αισθητή η διαφορά σε λιγότερα ταχύτερη φόρτιση

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι βλακεία αυτό που ρωτάς. Οι περισσότεροι δεν έχουμε καταλήξει αν επιβαρύνει κάπως την μπαταρία η γρήγορη φόρτιση. Και δεν νομίζω πως υπάρχει επίσημη απάντηση ή εμπεριστατωμένα τεστ που να δίνουν απάντηση σε βάθος χρόνου (πχ μετά από 6 μήνες).

Πάντως μετά το update σε 5.1.1 είναι αισθητή η διαφορά σε λιγότερα ταχύτερη φόρτιση

 

Εννοεις οτι με απενεργοποιημενη την γρηγορη φορτιση παρατηρείς αυξημένη αυτονομία ?

Link to comment
Share on other sites

Αν απενεργοποιήσουμε την γρήγορη φόρτιση , παιζει να φορτίζει "καλύτερα/πιο ποιοτικά" ?

Sorry αν ειναι βλακεία αυτο που ρωτάω ...

 

Μόνο βλακεία δεν έιναι αυτό που ρωτάς, φυσικά φορτίζει καλύτερα αφού με τη γρήγορη σηκώνει πολύ υψηλές θερμοκρασίες.

Έχει παρατηρηθεί από διάφορους χρήστες ότι με αργή φόρτιση πατυχαίνεις καλύτερη αυτονομία. (Δες πόστ 683 του drmobile, που έχει κάνει ένα πολύ ωραίο συγκριτικό & γενικά διάβασε τις δύο τελευταίες σελίδες)

Και σε βάθος χρόνου πιστεύω ότι θα υπάρχει επιβάρυνση.

 

Εν ολίγοις, για μένα η γρήγορη φόρτιση είναι πολύ χρήσιμη για έκτακτες περιπτώσεις αλλά σε καθημερινή χρήση δεν βρίσκω το λόγο να καταπονώ την μπαταρία εφόσον δεν βιάζομαι, ευτυχώς στα note 4/edge υπάρχει επιλογή απενεργοποίησης γιατί στις επόμενες συσκευές αφαιρέθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο c μοντέλο εγώ δεν έχω παρατηρήσει να ζεσταίνεται με γρήγορη φόρτιση ούτε όλο το καλοκαίρι.

Εξαρτάται τί θέλει ο καθένας και τί προτεραιότητες βάζει. Πχ εγώ ακόμα και αν επιβαρύνεται η μπαταρία που δεν έχει αποδειχθεί κάτι τέτοιο προτιμώ στον χρόνο να δώσω 20 ευρώ να πάρω μια καινούργια μπαταρία και να μην χάσω το προνόμιο της γρήγορης φόρτισης. Σκέψου εσύ τί θέλεις

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πιο εχει καλυτερη διαχειρηση μπαταριας;;; το F, το C η το U;;;

 

 

Το u αλλά δεν έχεις εγγύηση. Μετά πάει το c στα κοντά και το f εγώ αν διάλεγα πάλι θα πήγαινα ξανα σε c.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 4] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...